DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 120 Honderd acht twintiarste Jaargans? 1926 DINSDAG 25 MEI Hadio-Hoekje. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feesidagen, nifgegeven. Abonnemenfsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2,— franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzortderliike en bewAjsnammera 5 cents. PRIJS DER OEWONE ADVERTENTlfiNi Per regel 0.25, bij groote contracted rabai Qroote letters naar plaatsrnlmte. Brieven franco aan de N. V, Boek- en Handelsdrnkkerij vflt HERAU. COSTER ft Z00R» Voordam C 9. Directeurt G. H. KRAK. Telcf.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37660. Hoofdredacteuri Tj. N. ADEMA. BuiteHland. DE VOORBEREIDENDE ONTWAPENINGSOONFERENTIE. De Commissie van Redactie der voorberei.- dende ontwapemngscommissie heeft op twee- den Pinksterdag besluiten van verreikende be- teekenis genomen, die ook op den toekomsti- gen arbeid van den Volkenbond hun stempel ztiliea dtukken. In de eerste plaats heeft de Commissie van iRcdactie haar beraadslagingen beeindigd met de aanvaarding van een voorstel, dat door den Franschen gedelegeerdie, Paul-Bon- cour, en den Engelschen gedelegeerde, lord Robert Cecil, gemeenschappelijk was inge- diend. In dit compromis-voorstel wordt den Vol kenbond verzocht: 1De geschikte methode en de maatregelen fe bestudeeen, om ingeval van een oorlog of bij het bestaan van oorlogsgevaar, dten Vol- kenbondsraad binnen den kortst mogelijken tijd te doen bijeenkomcn. 2. Om de afkocidiging van besluiten van den Raad betrelfende de in werking stelling van economische~"en militaire sancties op grond van het Volkenbond'sstatuivt te bespoe- digen. Voorts zal, volgens de Tel., aan de perma- tiente militaire Volkensbondscommissie wor den verzocht, om vast te sfeleln wclken graad van veiligheid voor de verschillende staten uit de bepalingen van het Volkenbondsstatuut en uit speciale overeenkomsten zooals het Verdrag van Locarno, garantieverdragen enz. voortvloeit, met het oog op de ontwapenings- mo .an de militaire commissie zal verder •wor- den verzocht, om een methode uit te werken, die een spoedig optreden der militaire hulp- krachten ingevolge artikel 16 van het Volken bondsstatuut mogelijk maakt, zcodra de Volkenbondsraad instructies in dien geest heeft gegeven; verder zullen in bedoelde me- tiiodfc maatregelen moeten worden omschre- ven waardoor verdere vijandelijkheden inge val van een conflict kunnen worden vertne- d'en. Bij haar beraadslagingen over deze metho de zal de militaire commissi* zich laten lei- den door de bij het jongste Grieksch-Bulgaar- sche conflict opgedane ervaricgen, toen het zenden van een commissie van onderzoek goedc resultaten heeft opgeteverd. Aan de gemengde economische commissie zal worden verzocht na te gaan. op welke wijze de telegrafische en telefcnische verbin- dingen tus6chen de verschillende hoofdstedcn en dm zetel van den Volkenbond kunnen Wor den geperfectionneerd. In dit verband moct 't feit in herinnering word'en gebracht, dat in October 1925 met vrij groote zekerhcid de oorlog tusschen Griekenland en Bulgarijc zou zijn uitgebroken, indien het beslissende telegram van den Volkenbondsraad ook maar twee uur later in Sofia en Athene zou zijn ontvangen. Voorts zal de gemengde economische com- Sissie de middelen bestudeeren voor het ver- enen van economische en militaire hulp. Art. 16 van het Volkenbondspact, dat in Duitschland zoo fel omstreden is, vormt thans min of meer het middelpunt der ontwape- ningsdebatten Zaterdagochtend werden de besprekingen fa de z.g. redactie-commissie der ontwape- pingsconferentie bijna uitsluitend over deze fcwestie gevoerd, waarbij de oude Engelsch- Fransche tegenstelling uit den tijd der ver- werping van het protocol van Geneve door de Fngelsche regeering opnieuw naar voren kwatn. Lord Robert Cecil, die zijn plan met betrek- king tot de hulpverleening, op grond van art 16 als een garantie voor een aangevallen etaat, in de commissie verdedigde, stuitte daarbij op tegenstand van Fransche zijde Kort voor het eind der debatten legde de Fransche gedelegeerde Paul Boncour een te- gen-ontwerp voor, dat lord Robert Cecil, na 'het vluchtig doorgezien te hebben, als een wijziging van het Volkenbondspact kenschet- ste, en waarvan hij verklaarde, dat hij er zich Tiiet over kon uitspreken, alvorens hij met zijn regeering ruggespraak had gehouden- Van Fransche zijde werd het on twerp-Paul Boncour als een eenvoudige interpretatie der in het pact en wel in het bijzonder in art. 16 bedoelde hulpmaatregelen gekenschetst. De noodzakelijkheid van cen nauwkeurige vaststellinn' dezer maatregelen werd in het bijzonder ook door den Belgischen gedele geerde De Brcuckere /erdedigd. Deze zeide, "dat een algemeene ontwapening slechts moge lijk is als de in het Volkenbondspact theore- tisch toegezegdc hulp practisch in werking kan treden. VERKIEZINGEN IN EGYPTE. Volgens c' medeeiingen der Zaghloer-partij luiciou tie tot dusver bckenca verkn zingsre suitgtc-n als wkjt: Zaghteelisten 142, 21 ii bavilen. d imiohist«h, 2 CiiaihaakaUfkea en 1 li Yhad^r -iS-uitsJa^en Spiil Wt bekeBd mirMsWr SSmu laag geleden. Tot de Zaghloelisten behooren een aantal onafhankelijken, die aan Zaghloel geseind hebben, dat zij zijn partij kiezen. De eerste verkiezingsresultaten, zegt de „Times" bevestigen de verwachting. dat de Zaghloer-coalitie eeti groote overwinning zou behalen. De overwinning is zelfs nog grooter dan verwacht werd'. Vooral de neder- laag van de Unionisten schijnt volkomen. Een zoo bekende candidaat als Hilmy Pasja Issa, de minister voor Verkeerswezen, vcr- kreeg slechts 183 stemmen tegen 9500 voor een betrekkelijk onbekenden Zagfaoelistischen tgencandidaat, terwijl de minister van Onder- wijs, Ali Pasja Maher, een bijna even groote nederlaag feed tegenover Hassan Pasja Has- sib, die onder Zaghloel minister van Oorlog was. CONGRES FRANSCHE SOCIALISTEN. De eerste dag van het socialistisch congres tc Clermont-Ferrand is vooral de dag der be- schuldgden geweest, volgens de Tel. Bij het bespreken van de algemeene politick der par tij deed Zyromski een aanval op Paul-Bon- cour in diens kwaliteit, van gedelegeerde bij den Volkenbond. Zyromski erkende, dat Bon cour daartoe de machtiging der socialisti- sche Kamerfractie verkregen had, maar, zoo vervolgde hij, is het niet gevaarlijk, dat een der onzen afgevaardigd wordt door een re geering, welker gedragslijnen niet door onze leerstellingen ingegeven worden. Ook Jean Longuet meende, dat de voorwaarden, waar- op Boncour in den Volkenbond zitting neemt, groeiende moeilijkheden zullen veroorzaken. Andercn verdedigen de aanwezigheid van Boncour te Geneve, zooals Renaudel, die er aan'herinnerde, dat ook Jouhaux Frankrijk indertijd in het Internaftiouaal Arbeidsbureau heeft vertegenwoordiga. Longuet zeide ten slotte, dat het niet de kwestie is of het con gres vertrouwen in Paul-Boncour stelt. Bon cour is op normale wijze door de Kamerfrac tie tot zijn mandaat gemachtigd. De vraag is ecbter of men vertrouwen kan hebben in het mandaat, dat de Quai d'Orsay hem meegege- ven heeft. Deze formule is te onbevredigend dan dat deze kwestie hiermee afgedaan zou zijn. Maar op dit congres zal zij niet verder ter sprake komen. Te Geneve door den correspondent van de „Temps" over de op het congres tegen hem gerichte aanvalfen geinterviewd, zeide Bon cour, dat deze aanvalfen uit zijn eigen partij juist op het oogenblik, dat hij in een moei- iijken strijd gewikkeld is. waarin de belan- gen van zijn land en van den vrede op het spel staan, hem smartelijk treffen. Hij ont- houdt zich op het oogenblik eehter van elk antwoord, maar zal dit te zijner tijd geven zoo duidelijk en zoo oprecht als degenen, die deze kwestie opgeworpen hebben, kunnen ver- langen. Na dit geval-Boncour heeft het socialis tisch congres gisteren de gevallen behandeld •van Marquet (burgemeester van Bordeaux) en Poissin. beiden beschuldigd een oproep voor de vrijwillige bijdrage te hebben onder.- teekend, en het geval van Deat, die onlangs op een lijst met de radicalen in het departe- ment van de Marne tot afgevaardigde was ge- kozen. De verdedigingsredevoeringen van de drie beschuldigden steiden het congres tevre- den, zoodat deze gevallen hiermee waren af gedaan. Vandaag zijn de verschillende woordvoer- ders der drie stroomingen van de partij aan het woord geweest. Heel veel belang hadden deze redevoeringen niet, daar de gedele geerde cen dwingend mandaat meegekregen hebben voor welke motie zij moeten stem- men, zoodat reeds bij voorbaat vaststaat, dat de motie Paul Faure - Leon Bium - Zyromski de groote meerderheid van het congres, waar- schijnlijk meer dan 2/3, op zich zal vereeni- gen. Zooals wij reeds kort meldden, staat deze motie de hervatting der steunpolitiek toe, onder voorwaarde, dat zij alleen toegepast kan worden bij een regeering, die preciese verplichtingen aangaat met het oog op een krachtige politiek van financieel herstel, van stoutmoedige hervormingen en van vrede. Zondag is Compere Mcrel aan het woord geweest, die het linksche centrum vertegen- woordigt. Van de rechterzijde zouden daar- na Gaston Levy en Renaudel het woord voe- ren. Vervolgens zullen Leon Blum, Zyromski en Paul Faure in naam van het centrum spre- ken, terwijl Morin het standpunt der uiterste lmkerzijde zal uiteenzetten. De commissie voor de resoluties zal daar op a.s. Woensdag bijeenkomen, waarna het congres zich dan in den reeds aanged'uiden zin zal uitspreken, nadat waarschijnlijk voor af door Renaudel vergeefs getracht zal wor den een compromis-formule op te stellen, die de eenstemmigheid zou kunnen verwerven EXECUTIE MET BLAUWZUURGAS. Te Carson City, in den staat Nevada (V. St.). is een ter dood veroordeelde boosdoener geexecuteerd met 'n doodelijk gas, n.I. cyaan- waterstofzuur. De man werd opgesloten in een luehtdichte ruimte waarin d» eyaanwateT- st«t werel taej^elateR eleer ^et apeadraaiefi nen van den kraan was de veroordeelde be- wusteloos, binnen twee minuten was hij dood, waarschijnlijk zonder pijn of benauwdheid te hebben gevoeld. De terechtgestelde was zeke- re Stanke Jukich, die een 16-jarig meisje had omgebracht. DE TOESTAND IN MARGKKO. Krim onderwerpt zich. In Parijschf officieele kringen wordt be- vestigd, dat de heer Parent, die zich in het Rifgebied bevond met de sanitaire missie te Fez is aangekomen en een mededeeling van Abd el Krim voor den Franschen resident-ge- ner,aal Steeg overbracht. De ministerraad zou zkh heden met deze zaak bezig houden. Onderweg naar Fez heeft generaal Steeg in het gebied van Wezzan een onderwcrping op groote schaal bijgewoond, o.a. van den Mestara-stam. Kaid Mimoen uit de Spaansche zone, die door Abd-el-Krim was benoemd, kwam Steeg mededeelen, dat 300 families van de Beni Achmed en de Djebala's de partij van Abd- el-Krim hebben verlaten en zich ter beschik- king van Frankrijk stellen. De oorzaak van Abd-el-Krim's gewij- zigde houding vindt zijn verklaring in onder- staand bericht, dat duidelijk doet uitkomen, dat de toestand van den opstandelingenlei- der en zijn medestrijders allesbehalve roos- kleurig is. Te Parijs is bericht ontvangen, dat Tar- goist door de Franschen is bezet. De Fran sche troepen onder bevel van generaal The- vent, die het noordeu van Targoist aange vallen hebben, bezetten Kelaa zonder tegen stand. De Beni Zeroeal hebben Vrijdag zon der succes tegenaanvallen uiigevoerd. Kelaa ligt op het Oostelijk r ,;1 van het Beni-Zeroeal plateau zelf. De volgeride manoeuvre zal, naar verwacht wordt, een optrekken westwaarts van Kelaa uit zijn, en een overeenkomstig vooruitsohuiven oostwaarts van de troepen, die in het westen begonnen zijn, zich in het gebied van de Beni Zeroeal te vestigen. De twee troepenafdeelingen moeten elkaar dan in het noordelijk deel van het plateau ont- moeten. Deze beweging beteekent een ernstige be- dreiging van de macht van Abd-el-Krim in de Fransche zone. Generaal Boichut, commandant van vde troepen in den oostelijken sector van het front, heeft gistermiddag in de bergen ten oosten van Targoist eenige vertegenwoordi- gers van stammen ontvangen. Een gedeelte van de Beni Oeriaghel (Krim's eigen stam), welke het noordelijk deel van den djebei Hamman bewoont, bood zijn onderwerping aan en twee andere stammen hebben zich ge- heel overgegeven. Andere stammen in de streek van Targoist hebben onderhandelin- gen geopend. De dorpen rondom Targoist zijn alle door de Franschen bezet. Het succes van de laatste dagen is vooral te danken aan het optrekken van de inland' schen hulptroepen van het Fransche leger on der kolonel Corap, die voor de gewone troe pen opereerden. Het Madrileensche officieele communique uit Marokko meldt. dat in het gebied van de Beni Toezin de meest krijgshaftige families, die het dichtst bij den stam der Beni Oeriagel wonen, zich hebben onderworpen. Zelfs heb ben \'ele families van de Beni Oeriagel zelf (den stam van Abd-el-Krim) zich bij de Spaan sche autoriteiten aangemeld. 4 In den loop van de jongste gevechten heb ben de Spanjaarden 16 kanonnen, 2 mortie ren, 22 machinegeweren en tal van geweren en munitie buiigemaakt. Het Fransche communique uit Fez meldt, dat Marokkaansche aanhangers der Fran schen tot op 10 K.M. van Targoist zijn door- gedrongen. Alle stammen tusschen het Fran sche front en Targoist bieden onderwerping aan. In tegenstelling met wat in den herfst ge- schiedde, trek1 de bevolking niet terug bij de nadering der Franschen, maar blijft met al haar bezittingen in de dorpen. minuut. De voormalige Duitsche gezantschaps- raad bij het Vaticaan, Meyer, is" benoemd tot gezant in Paraguay. Oemengd Nieuws KORTE BERICHTEN. Het Koninklijk Genootschap van Cana da heeft een motie aangenomea, waarin Amundsen geluk gewenscht wordt met zijn Pcol-vlucht. Eenzelfde motie om ook den Amerikaan, kapitein Byrd, geluk te wehschen, werd verworpen, daar men het nog niet be- wezen achtte, dat hij werkelijk d'e Noordpool bereikt heeft. De besprekingen tussc1 en Adly Pasja Yeghen en Saad Pasja Zaghloel, met betrek- king tot de vorming van een kabinet, schij- nen tot stilstarid te zijn gekomen. In opposi- tie-kringen schijnt men voorwaarden te stel len, die dc vorming van een coalitie-kabinct bemoeilijken. Hoessein Pasja Roesjdy is be noemd tot voorzitter van den Egyptischcn senaat. Een wedstriid in machine-schrijven te Parijs is genomen door MIlo. Piau, cen ty pist# van dcp Volkenbond, die een aur lang met e® snelhsid van 94.6 woord per minuut aii ceo krani E'en hake mumut.nfl kt ocm. .Iria, IM mo&i fM8£& was 91 m GEDENKTEEKEN VOOR DE IN 1918 EN '19 IN ONS LAND OVERLEDEN FRANSCHE VLUCHTELINGEN. Het gedenkteeken voor de in 1918 en 1919 in ons land overleden Fransche vluchtelingen, vervaardigd door den beeldhouwcr Ch. Vos, naar 'n ontwerp van Huib Luns en geplaatst aan't uiteinde van de oude stad van Maas tricht, als men van de Pieterstr. af naar het villapark en Slavante gaat, rechts van den weg, in 'n klein plantsoen is Zondag, in tegeu- woordigdheid van Prins Hendrik onthuld. Dit stelt voor de Nederlandsche vrouw, Holland- sche tulpen leggend op een sarcophaag voor. de overleden Franschen. DE INSTORTING VAN DEN MUIZEN BERG TE CANNE. Vrijdagnamiddag heeft de Belgische minis ter van arbeid en Industrie, de heer Wouters, met gevolg een bezoek gebracht aan Canne. De burgemeester van Maastricht, mr. Van Oppen, hoofdingenieur Blankevoort en inge- nieur Romer waren daar aanwezig. De mi nister ging door de galerijen en was vol lof voor het werk, dat de Nederlanders hier ver- richt hadden. Hij stelde zich op de hoogte van de familie-omstandigheden van de nabe- staanden der verongelukten. Ook de commissaris der Koningia. in Lim- burg is Donderdag ter plaatse geweest. Prins Hendrik zou Zondagmiddga na de onthulting van het monument te Maastricht voor de .overleden Fransche vluchtelingen naar de plaats der instorting gaan. De werkzaanrheden vorderen slechts lang- zaam. Het is onmogelijk te zeggen, hoe lang het nog duren zal, eer men op de plaats des onheils is. DE UITVOER VAN PLANTEN EN BOLLEN NAAR DE VEREENIGDE STATEN. De correspondent der N. R. Ct. te New York meldt; De Federal Horticultural Board deelt me- de, dat een inspectie gedurende meer dan een jaar aantoont dat ingevoerde Nederlandsche planten en fcollen over het algemeen worm en en kevers meebrengen, die gevaarlijk zijn voor den Amerikaanschen tuinbouw. De ceni ge reden voor het departement van landbouw om een tussehenstaatsche quarantaine tc vra- gen is de wensch den invoer van de ,,pest" in Amerika te voorkonten. ALGEM. NEDERL. MIJNWERKERS- BOND. Het hoofdbestuur van den Algem. Nedtrl. Mijnwerkersbond heeft bcsloten, voorloopig ied'erc week 1200 tot steun voor den strijd der Engelsche mijnwerkers aan den Engel sclien Mijnwerkersbond te zenden. HET VERTREK VAN DE K. XIII. Het vertrek van Hr. Ms- onderzeeboot K XIII, onder bevel van luitenant ter zee le klasse L. G. L. v. d. Kan naar Nederlandsch- Indie via het Panamakanaal is een dag uit- gesteld en zal dus plaats hebben op 27 de zer uit Nieuwediep. Het uitstel is een gevolg van het te laat ontvangen uit Engeland van een onderdeel, dat voor het wetenschappelijk onderzoek noodig is, een te late verzending, welke weer gevolg was van de algemeene werkstaking in Engeland. ZEEUWSCHE RECLAME. Dc heer G. Houtekamer, secretaris van de Vereeniging tot bevordering van het vreemde- lingenverkeer in Zuid-Bevelaud, is gisteren met zes boerenmeisjts uit Zeeland naar Fol kestone vertrckken. Het doel is, tochten door Kent te maken en daarbij door het toonen van de Heeding en het verspreiden van pro- pagandalectuur tot bezoek aan Zeeland op te wekken. Z EDEN Ml SD R IJF. Donderdag is een te Vlissingen woner.de kassier ter beschikking van de Amsterdam- sclie justitie gesteld ,als verdacht van een zedenmisdrijf. Ook elders schijnt hij zich mis- dragen te hebben. De man heeft een beken- tenis afgelegd. NEDERL. KLOKKEN- EN ORGELRAAD. Tot lid en voorzitter van den Nederland- schen K'okken- en Orgelraad is benoemd Prof. Dr. G. van der Leeuw te Groningen. HOOG WATER. Te Geesteren is de dijk der Bolksbeek door- gebroken, waardoor het Geestersche broek 011- dergeloopen is. De schipbreuk' heoft veel weilanden over- stroomd. SOdALrSTlSCHE JFiU'Gi). Mt. to m K- Woensdag 26 Mei. e Hilversum, 1050 M. 12.en 7.Politic- berichten.'1.30 Christelijke OmroSp. Middag- vergadering van den Bond van Meisjesver- eenigingen op Geref. grondslag in Neder- land, tc Den Haag. 1. Her-opening. 2. Zhi- gen: Psalm 127:1 3. Rede van Dr. Kaajan, over: Het Geref meisje en de bestudeering van onze Geref. Geloofsleer. 4. Zingen*. On derwerping (Vluchtheuvelzangen no. 146). 5. Rede van Mr. H. Bijleveld, over: De voor- bereiding voor de geziristaak op de Mei.'sjes- vereeniging. 6. Zirigen: De Apostolischr; ze- gen (naar Woensel- Kooy). 7. Slot woord. 8. Sluiting. 5.6.30 Vooravondconcert door het H. D. O.-orkest. 6.307.30 Duitsche les door den heer Edgar Griin. 7.45 en .10. Persberichten. 810 Christelijke Ontroep. Spreker: Hr. J. N. van Munster, secretaris van de Nederlandsche Middernachtze.'nding Ver. te Arnhem. Hr. J. Smit-Duyzemlkunst, bariton. Pianobegeleiding van den freer H. Smit-Duyzentkunst. Het Duitsche Vrouwen- koor „L.obe den Herrn", onder leiding van Hr. J. H. Smit-Duyzentkunst. Hr. H. Feyten, declamatie. 1. Betend sink ich vor Dir.' nieder, Gackstatter. Vrouwenkoar. 2. Wer hat dicli du schoner Wald, Mendelssobn-Bai'tholdy, Vrouwenkoor. 3. Courante, Bach. Piano. 4 Rede door Hr. v. Munster, over: Wij en onze kinderen. 5. Die Himmel riihmen de Ewigen Ehre, Beethoven. Vrouwenkoor. 6. Meikiokje, Mendelssohn. Vrouwenkoor. 7. Declamatie. 8. Adagio uit de F-dur sonate, Mozart. Pia no. 9. Arfa uit Elias, Mendelssohn. 10. Alia uit Paulus, Mendelssohn, Bariton. 12. Roul- ze Tanz la, Beethoven. Piano. 13. Declama tie. 14. Der Friihling nalit mit Brausen, Mendelssohn-Barthoidy. Koor. 15. Das Wandern, Schubert. Koor. 16. Drie preludes, Chopin. Piano. 17. Preis dem Vater, Mozart. Koor. «.-»;> Daventry, 1600 M. 11.20—1,20 Muziek door het radiokwartet. 1.20—2.20 Tijdseiti muziek van restaurant Frascati.. 3.35 School- lezing: Citizenship, The law. 4.20 Tijdsein, causerie: Out of doors. 4.35 Muziek van de New Gallery Kinema. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 7.10 Tuinpraatje. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerbericht, nieuws, Le- zing: Old trades and new knowledge, The trade of the weaver- 7.45 Pianosonates van Mozart. 8. Spaansche lezing. 8.20 Kamer- muziek. Ch. Kelly en L. Pieroe, piano.. Het Chcnil kamerorkest. Gedichtenvoorlezing. 0.20 Militaire muziek. Beating Refreat. Trommels en pijpers 9.50 Weerbericht, nieuws. Lezing: Zoo animals of to-day, The Waterless Zoo. 10.20 Orkestmuziek en radio- comedie. 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs Radio-Paris", 1750 M. 12.50 Con cert Lucien Paris (piano, viool, cello). 5.05 Concert. P. Dubedat, viool L. Payen. Tetter- kundige. Mme. Ribot, piano. W. Coudray, zang. 8.50 Concert. Konigswlisterhausen1300 M. 8.50 Wer ken van Max Stange. Orkest. Erkschen man- nenzangkoor. G. Funk, tenor. 9.35 Declama- ties door H. Vallentin. Daarna nieuwsberich- ten. Brussel 486 M. en Anfwerpen 265 M. S.20 Fragmenten van Madame Butterfly, opera van Puccini. 10.20 Nieuws. Munster, 410 M. 9.20 Lezing: Ntbelun- genlied. 12.20 Lezing: Die redenden Kiinst- ler als Lehrfach. 1.20 Nieuwsberichten. 1.35 2.50 Concert. 4.20 Kinderuurtje. 5.50 Voor de jeugd. 6.20 Lezing: Vom Farben im Haus- halt. 7.10 Lezing. 7.40 Lezing: JBildung 8.20 Lezing: Das Jugendleben und die Ver- wendung der Freizeit. 8.50 De vroolijke vroinvtjes van Windsor, klucht van Nicolai. bouw te Amsterdam de officieele ontvangst plaats gehad der jeugdige deelnemers en deelneemsters aan het congres, door de Inter nationale Arbeiders Jeugd Centralc voor de Pinksterdagen in Amsterdam georganiseerd. Socialistische liederen zingend, trokken de duizenden deelnemers de enorme zaal binnen. nadat ze van het kamp in Watergraafsmeei in optocht de stad waren doorgetrokken. In dc R. A. I. werden ze ontvangen door hun partijgen«oten. Vol enthousiasme werd de kleurige stoet verwelkomd; tallooze vaandels en vlaggen werden meegedragen door Duitschers en Gos- tenrijkers, Belgen en Nederlanders. l.angza- merhand werd het groote vak, door de toe- schouwers gevormd, geheel gevuld met dc- jongens en meisjes, die alle een min of meer beknopfe zitplaats op den grond wisten te ver- overen, wat aaq de opgewektheid nie+s af- deed. Toen de rust in de zaal was weergekeerd sprak Koos Vorrink enkele korte woorden van welkomdaarop nam het feest een aan- vang. Aan het einde der zaal was een ruim tooneel opgeslagen, waar goed getrainde spreekkooren lieten hooren wat de menschelij- ke stem verniag, waar kleurige, fleurige dan- sen tocraden, wat leeft in dc I.A.J.C. Met veel applaus werden de uitvoerders heloond. 1 Men sehrijft nader: H|t sa van dc guie io CODRANT. BBS

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1