De Lange Be Moraaz grootste LEVENSVERZEKERING-BANK, VAN 1863, TE ROTTERDAM Van alle Nederlandsche Levensverzekering-Maatschappijen verzekerd bed rag300 wiskundige reserve 80 aandeelenkapitaal5 extra-reserves6J millioen mooiste winstuitkeeringen: over 1925 3% van de som van alle betaalde jaarpremiSn. Beetaat verzekering langer dan 33 jaren, dan overtreft winstaandeel het bedrag van een jaarpremie, <taa tend de „w undersell 5ne Monat Mai" tot eea fabel maken en matig waren dan 00k de tribunes van het Stadion bezet. Maar waar dtnzenden jongene en meisjes te zamen zijn is-het enthousiaame onfeilbaar aanwezig Zoo took gisteravond, toen de A. J. C.-c'olon- nes In gesloten gelederen met vliegende vaan- dels het wijde sportterrein aan den Amstel- yeienschen weg binnenrukten. De roode vlag- gen der byitenlanders, de bontgehieurde, de- coiteheve van de Hollandsche afdeelingen, m stram defild werden ze gedragen langs de tribunes, met zwierigen zwaai tot groet zich neigend, daar, waar de Amsterdamsche wet- hotider van financien Wibaut te midden zij- ner partijgenooten was gezeten. Dan schaar- den .alien zich rond de groene vlakte, waar op amdere dagen voetbaltornooien worden ge houden voor de oogen van duizenden. Daar .waclfctten ze het moment, dat de fakkeloptocht zou Borden geformeerd, die straks door de binnenstad naar het tentenkamp in Water- graafomeer zou trekken. Een hooge estrade was aan het eind van het veld opgeslagen van waar klanken overwoeien van Marseillai se en socialistische liederen, door het A J C.-kocff gezongen tot de Duitschers met hun goedgeschoold spreekkoor het podium betra- den en de verdrukking der massa, de upstan ding van het proletariaat symbolisch drama- hseerdai. En op den roep van een krachtige, .wyd-schallende vrouwenstem stonden in het midden van het veld de dragere der roode vlaggen op, door fakkellicht uit de duistemis geheven. Ze voegden zich bij hen, die op het bodhim waren verzameld, waar fakkeldragers decoraoef en dramatisch hun aandeel hadden aan de demonstratie. Zoo werd de optocht ge- tonneerd, die omstreeks half elf langs Am- stelveenschen weg en Lairessestraat onder veel beJdjks de stad binnen trok. INWISSELINO VAN PASMUNT. De uitgifte van pasmunt aan ce kantoren der posterijen zal niet plaats hebben dan in hoeveelheden van 80 stuks voor 25-centstuk- ken, 100 stuks voor 10-, 1- en 0.5 centstukken, 20 stuks voor 5-centstukken en 40 stuks voor 2 H -centstukken of veelvouden daarvan. V MOLENS. Het hoogtiecmraadschap Hollands Noor- derkwartier is voomemens, den hem toebehoo- renden grooten watermolen „De Waterdief", staande te Busschendam Mj Krommenie, te doen sloopen. veler belangstelling. Het bijprogramma brengt o.m. den beken- dien komiek Al St. J oh, die vlot-gespeelde dwaashedten demonstireert op zaju tochtje met zijn nieuwen auto. RADIOFONISCH WEERBERICHT, naar waamemingen, verricht in dten morgen van 25 Mei. Medegedceld door het Kon. Nederl. Mefceorologisch Instituut te De Bildt. Hdogste barometerstand 771.6 te Jan mayeo. Laagste barometerstand 758.6 te logo. Verwaehting (geldlg van den avond van 25 Mei tot den avond van 26 Mei): Zwakke veranderlijke wind, meest Ifcht tot half bewolkt, waarschijnlijk droog weer waarschijnlijk nachtvorst, iets zachter over- StadsHieMws. KORTE BERICHTEN, De jaarlijksche vergadering "an de Al- gemeene vereemging van verlofsofficieren der Nederlandsche land- en zeemachf is gehou den. Er werd een voordracht gehouden door luftenant-kolonel J. H. Hardenberg over de beteekenis van onze luchtstrijdkrachten. Dezer dagen heeft de Centrale commis «evoor georganiseerd overleg in atnbtena- fenzaken vergaderd, onder haren voorzitter, mr. J. Woltman. Gisteravond is de hcer W. Kontngs, uit Son, op den Stratumachen dijk te Eindhoven op zijn motorrijwitl tegen den auto van den beer van Stockum, uit Den Bosch gereden en Bioscopen. Alkmaarsch Bioscoop Theater, V De danseres van Cairo. Wle van een" goede en apannende film houdt, verzuitne niet het sterk gespeeide hoofdnummer tot en met Donderdag in A B T. te gaan zien. Priscilia Dean vervult de hoofdrol in deze die tot titel heeft „de Danseres van r°Iprient opent op bijzonder aantrek- kebjke wijze met fraane woestijn-opnamen op het moment van een overval van Arabieren op een Eogelsche expeditie. De vreemdelin- gen worden vennoord. Slechts een meisje een baby nog, overleeft het bloedbad. Dat is de latere danseres van Cairo, Naida, die in de meening verkeert een Arabdsche te zijn. Als zoodamg is adj dan ook bereid voor haar ydtk een document te stelen van een Ameri- Jcaansch attach^, welk document groote waar- de heeft voor de Arabieren bij hun plannen voor een opstand tegen de blaniken. Naida leert echter deniman, dien zij moest bestelen, liefhebben. Een conflict met haar rasgenooten blijft niet uit. Tochhet document blijft behouden en Naida keert als Engelsche vain haar gewaande moeder varaam zij, dat zij geen Arabische was aan Cairo den rug toe, aan de zijde van haar echtgenoot, den Amerikaanschen attach^. Priscilla Dean geeft een temperamentvol- le creatie van de danseres Nakfa. Het ver haal is rijik aan boeiende scenes en pakkende momenten. Fraaie tafreslen verhoogen de .waarde van het werk, dat als geheel van be- ging tot einde vasthoud't. ,f Gister hadden de eerste vertooningen reeds VOOR HET NEUTRALE CENTRALE ZIEKENHUIS. Een goed voorbeeld hebben de Vrijzinnig- Godsdienstigen gister in den Muziektgia ge- geven, toen zij bij een collecte voor het neu- traie centrade ziekenhuis een bedrag van 95 bij elkaar brachten. Mbge deze ingekomen gift spoedig door meerdere bijdragen gevolgd worden. Het spoedig doorzetten der voorgenomcp plannen is uitsluitend een financieele kwes- he. Hoe meer en hoe vlugger die voorstanders van een eigen ziekenhuis de benoodigde gel- den bijeen brengen, des te eerder.zal de Ca- dettenschool tot een neutraal ziekenhuis ver- bouwd kunoen worden. OOR EEN AUTO OVERREDEN. De 13-jarige Jan Sanders werd gistermid- dag met zijn rijwiel op den Dijk door den auto van den heer C. v. d. Oord uit West- Graftdijk overreden en eenige meters meege- sleurd. De omstanders d'acbten niet anders of het ventje was vermorzeld. Het kereltje had echter verwondingen bekomen aan hoofd, armen en beenen, doch een onderzoek in het St. Elisabthgesticht wees uit, dat er niets ge- broken was. Het ventje maakte een rustigen nacht dloor, zoodat er alle hoop is, dat het er weer bo- venop zal komen. Het rijwiel was totaail verbrijzeld. ders voor ons Openbaar Onderwij®, verblijdt onze collectanten met een jubileumgave voor het Fonds tot Steun voor de Openbare School, ons strijdfonds bij uitnemendheid, dat op ruime wijze hulp moet kunnen verlee- nen, overal waar een Openbare School ge- vaar loopt, en overal, waar ouders gesteund moeten worden om Openbaar Onderwijs voor hunne kinderen te kunnen verkrijgen! Maakt dat „Volksonderwijs" op waardige wijze dit jubileum kan vieren door een flinke versterking van hare strijdkas! TURNEN. Het Internationaal Tournooi te Lyon. Onder zeer groote belangstelling is het landen-tournooi te Lyon gehouden. Zooals stokoefeningen, 2e priji esiafette-loop, 4 X 80 Meter, 3e prijs algemeen toestelturnen. De afdeeling heeren behaalde een 2de prijs estafetteloop, 4 X 800 M. In de afdeeling personeele wedstrijden werd door mej. B. Schato een 2de prijs, 80 M. hardloopen en de heer J. de Bakker den lsten prijs hinkstap-sprong. Een mooi succes voor „de Halter" zijn deze vele prijzen, die bij deze wedstrijden weer werden behaald. Hedenmorgen vertrokken per tram naar Bergen aan Zee ruim een 260 adspirant.'n- meisjes en jongens van de gymnastiekvereeni- ging „De Halter" ter viering van het jaar lijksche uitstapje, hetwelk steeds op den der- den Pinkslerdag door het bestuur dezer ver- ceniging wordt georganiseerd. Na verzameling werd eerst met een tam boer voorop een omgang gemaakt door de stad. Heerlijk weer begunstigde het prettige uit stapje van de jongste turners en turn iters van „De Halter". HOOG BEZOEK. Vrijdag 28 Mei en Zaterdag 29 Mei zal de Priiis van Djokjarta met gevolg en dien heer Oudemans, onder leiding van den heer G. Nobel te Lutjewinkel een bezoek brenge naan de provincie Noord-HoHand. Vrijd'agmorgen te 9.29 komt het gezelschap aan het station Alkmaar vanwaar 011- dter leiding van Burgemeester Wendelaar direct een bezoek aan de Kaasmarkt wordt gebracht en daarna aan het Stadhuis. Ver- volgens aan het Landbouwhuis, waar wordt kofife gedrociken. Te kwart over een vertrekt het gezelschap naar de Cooperatieve Stoomzuivelfabriek ..WestFriesland" te Lutjewinkel, waar ook het Dieselmotorwatergemaal zal worden be- zichtigd. Vervolgens wordt de reis voortge- zet naar Ewijeksluis en Wieringen, onder lei ding van Burgemeester Kolff Zuiderzee- werken. den Oever, voormalige woning van den Duitschen Kroonprins en aan de smede- rij waar de Kroonprins vaak werkzaam was. Van iWedingen gaat het gezelschap naar de Hondsbossche Zeewering te Petten en van diaar via Cam-Grcet-Schoorl-Bergen-Bin- n>en naar Bergen aan Zee, alwaar in hotel Nassau-Bergen gelogeerd wordt. Zaterdagmorgen vroeg vertrek naar de Pinksterdag bij de Nationale Gymnastiek- wedstrijden te Oudkarspel, gehouden ter gelegenheid van het 25- en 20-jarig b-staan van „Hercules" en „Hygiea." V an de 7 afdeelingen waarin zij moest medewerken, heeft zij in 6 daarvan een prijs behaald, terwijl op den voorafgeganen eereavond het lid J. Mooij Jr. beslag wist te leggen op den 2den prijs, personeele wed' strijden toestellen. T)e volgende prijzen zijn behaald: Heeren: le prijs marschwedstrijd; 2e prijs toestelturnen 2e graadj le prijs toesteltur nen le graad; 3e prijs vrije oefeningen. Dames: le prijs toestelturnen 2e graad: 4e prijs staafoefeningen. J. Mooij Jr., 2e prijs personeele wedstrij- GUNNING AANBESTEDING SCHERMEER. Naar men ons meldt is het grondwerk door 'J- ^c'ierme.er'' men zie het aanbeste- uingsbericht in ons vorig nummer gegund aan den heer G. Kuipers te Hoogwoudr DUIVENSPORT. De Postduivenvereeniging ,,Alcmaria Vic- x alhier hield Zondag 23 Mei een wed- iz o r^Vai? Porbei1 (Frankrijk), afstand 475 K M De duiven werden losgelaten om 6.30. Wind Noord) Helder. le pr. H. J. Caarls 2e pr. Ant. de Wit 3e pr. W. Godschalk 4e pr. A. J. de Wit 5e pr. C. H. Noome 6e pr. A. J. de Wit 7e pr. J. F. Kroone 8e pr. A. J. de Wit 9e pr. N. Termaat 10e pr. A. J. de Wit lie pr. Ant. de Wit 12e pr. H. J. Caarls 13e pr. W. Godschalk 14e pr. Dezelfde Aankomst: 4.15.10 4.15.31 4.19.20 4.29.20 4.31.49 4.32.36 4.34.38 4.35.28 4.49.22 4.52.30 5.03.07 5.04.48 5.24.15 5.26.21 flLKMflflR Oeposito Effecten - Credieten BEZOEK AAN ALKMAAR. De groote driedekker van de Alkmaar I acket oracht dc buitenlandsche deelnemcrs van de A. J. C.-feesten te Amsterdam heden ten getale van 1400 voor een bezoek aan Alk maar Met ontplooide banieren werd onder het zingen van de internationale socialistische liederen en mede onder begeleiding van mu- ziek makende jongelui, door Alkmaar, naar Bergen en Bergen aan Zee gewandeld. Per tram keerdte men van daar naar Alkmaar te- rug, waar een groot deel was achter geble ven. COLLECTE VOOR DE OPENBARE SCHOOL OP WOENSDAG 26 MEI ^Het bestuur van „Volksonderwijs" schrijf Heden vfert die Vereeniging „Volksonder- wik" haar 60-jarig bestaan. Zestig jaren lang heeft zij gestredien voor de verbetering van ons volksonderwijs en heeft zij daarbij de Openbare School ails ves- ting van onze volkseenheid moeten verdiedi- gen tegen de belegering met allerlei geschut, die zij van hare tegenstandters had te verdu- ren En al kunnen wij jnichen, dat de Openbare School zich trots alles heeft kunnen handha- ven en thans vaster staat op hare grondves- ten van verdraagzaamheid en naastenliefde dan 60 jaar geleden, toch verkeert zij in toe- nemend gevaar. De financieele gelijkstelling van Openbaar en Bijzonder Onderwijs heeft de strijd tegen de Openbare School niet doen ophoudfen, inte- gendeel, die gelijkstelling doet hare vijaoden steeds driester optreden. Verblijdend is het daarom te zlen, hoe het aantal onzer medestanders, die zich onder de vanen van „Volksonderwijs" scharen, voort- durend' grooter wordt en thans reeds meer dan 34000 bedraagt ,en hoe ook steeds toe- neemt het aantal van hen, die hunne beurzen openen voor het voeren van den strijdi. ..Volksonderwijs" moet evenals de tegen- partij kunnen beschikken over fondsen,' die den strijd mogeHjk maken. Daarvoor dient onze jaarlijksche collecte! Ditmaal moet die collecte overal worden een jubiileum-collecte! De afdeeling Alkmaar houdt met toestem- ming van B. en W. die collecte op morgen, 26 Met Komt, gij alien, medestanders en medestrij- verwacht was, behaalde Tsjecho-Slowakije de meeste punten en won dus den landenwed- strijd. Holland eindigde op de laatste plaats. De uitslag was: 1. Tsjecho-Slowakije: 2. Joegoslavie; 3. Frankrijk; 4. Luxemburg; 5. Belgie; 6. Nederland. De beste individueele prestatie werd gele- verd door Sumi (Joego-Slavie). De beste gymnast der Hollanders was Fortuin. DE PINKSTE R DRUKTE. Tengevolge van het minder gunstige weer was het bezoek van Amsterdam en de Zaah gering. Aan het station was het dan ook niet druk. Het aantal Pinksterrijders uit de omgeving was gelijk aan dat van vorige jaren. Vele jongelui maakten thans van auto en motorrijwiel gebruik. Het vervoer per auto bussen was bijzonder groot. In het Wapen van Heemskerk, Concordia en de Harmonic werd druk gedanst. In Hedloo heerschte geen bijzondere drukte. Te Egmond aan Zee en Bergen aan Zee was het vrij stil. In Bergen-Binnen was het zeer druk. In de nieuwe tooneelz^al van „De Rustende Jager" werd van de dansgelegenheid onder leiding van „de Jantjes" een druk gebruik gemaakt. Het mooie weer van heden deed honderden ook vandaag nog een tochtje naar Bereen maken. 6 IN DIEN MUZIEKTUIN. De muziektuin heeft tijdens de Pinkster- conoerten, door diverse gezelschappen veol publiek getrokken. Den tweeden Pinksterdag concerteerde des morgens het Stedelijk Mu- ziekikorps. Het weer werkte niet mede om de belangstelling groot te doen zijn. Het was te koud. Na de H O. V. uitvoering (len Pinkster- aag) em het Excelsiorconcert (Pinkster Maandag) was er een bal-champ$tre. Beide avonden was er veel belangstelling. Den eer- sten avond werd het bal imuzikaal begeleid door een strijkje, dat echter te weinig iclank- volume had om in de openlucht te kunnen vol- doen. Later werd het met een viool versterkt Het gmg toen iets beter. Pinkster-Maandag zorgde de Heine kaipel „Alcmana (zes instrumenten) voor dansmu- aek. Deze blaasmuziek voldeed bijzonder „DE HALTER". ge1!OUr<!en„ Nationale Gymnastiek- wn Wn- 0"d'karsPel ter gelegenheid van het 25-jang bestaan van de Gymnastiek- vereenigmg „Hercules" werden door de Gymnastiekvereeniging „De Halter" de na- volgende prijzen behaald: De afdeeling dames verwierf den eersten Rrijs marschwedstrijd, lste orljijs verplichte boerderij van den heer E. Dz. Govers te Alkmaar, verder via Stompetoren ea Scher- merhom naar Beemster onder leiding van Burgemeester de Geus naar eene Rundvee- fokkerij, electrisch watergemaal, boerderij van den heer Schoenmaker, waarna het ge- meentebesturu van Beemster et gezelschap te Midden-Bemsted eea noenmaal aanbiedt d'aarna bezoek aan de woning van den bur- gemeester oudste boerderij uit Beemster en vervolgens naar Edam bezichtiging van Edam en bezoek aan de Zuivelexportvereeni- ging „Gestam", daarna naar Volendam, Mon- nikeudam, Broek in Waterland1, Amsterdam. INBRAAK. Zaterdagmiddag heeft een inbreker een bezoek gebracht aan de woning van de wed. Tuyn, Nieuwlandersingel, alhier, terwijl de bewoonster eenige minuten afwezig was. De inbreker heeft het geheele huis o:\ge- veer doorzocht. Hij wist niet meer te vinden dan een edrag van circa f 28 en eenige zilveren sieraden. Daarna heeft de ongewenschte bezoeker een achterdeur geforceerd om een visite af te leggen^ in het naastbijgelegen bureau „Houvast Daar werden postzegels gesto- len. De politie doet onderzoek. „TURNLUST'\ Dat „Turnlusttot goede dingen in staat is, heeft deze vereeniging bewezen op lsten OPENLUCHTSAMENKOMST VAN VRIJZINNIG GODS DIE NiSTI GEN Men schrijft ons: Op den 2den Pinksterdag had de open- uchtsamenkomst van vrijzinnig godsdiensti- gen plaats in den Muziektuin alhier. On- danks het ongewone feit, dat deze samen- komst op d'ezen, minder geschikten dag werd gehouden, kan zij zeker als goed geslaagd worden besehouwd. B i j nn 450 person en wa- ren aanwezig en het weer, dat 's morgens zulk een slecht aanzien had, hield zich bui- tengewoon goed. De voorzitter van het comtie voor open- Iuchtsamenkomsten opende de bijeenkomst met er zijn teleurstelling over uit te spreken, dat op den Hemelvaartsdag den Muziekiuin met ter besehikking stond van het comiie Spr. vervolgde met te zeggen dat de opeti- luchtsamenkomst een machtig propagand> middel was voor de vrijzinnige godsdiensti- gen. Naast de velerlei landdagen, samenkom- sten mocht deze niet worden gemist. De rii- zinnigen hebben een go-eden kans; nu vtlen zich ontworstelen aan het dogma, velen hun steu kwijt raken, maar toch een ontwakend b^ef van de eeuwige dingen leeft in de men- schen. Daarom moeten we sterk onze ge- loofsovertuigingen laten hooren, eea posifief geluid; met langer: dit niet en dat niet, maai stelhg moeten we opkomen voor ons "\doof dat we ons het evan-gelie van lezus Chris- tus met schamen en sterk staan in het getui- genis van den Heiligen Gcest in onze harten Nadat een gemeenschappelijk lied was ge zongen, begon ds. Beversluis, van Grostbui- zen zijne rede over „Jonge Vroomheid". Jong en vroom zijn schijnbaar tegenstrijdigf begrippen. Vroomheid veronderstel t de riine ernst en ingetogenheid, het luisteren naar wat God in de ziel heeft te zeggen, het ontdekken van Gods maeht en majesteit, de kracht om ondanks alle zorgen van zorg te zijn onth°- yen, het gevoel van genade bij alle zoude. Dat is niet iets, om over te spreken in de open lucht, maar eigent zich alleen voor de intimiteit der stifle binnenkamer. Bij jon<re menschen is er in de gedachte vroom, aldus opgevat, en jong zijn eene eigenaardlge te- genstellmg. De jongeren voelen zich, alsof die beide niet bij elkandfer passen. En toch is dat met juist. Want met vroomheid wordt aangeduid1 het gansehe gebied van's men schen gevoelen en denken. Vroomheid is al naar dat zij zich aanmeldt aan de harten der menschen. Vroomheid is rust na 's levenst sormen, een onbepaald vertrouwen, een staan voor de plichten. Verschillende menschenty- pen hebben verschillende vroomheid. Zoo kan tezameni gaan „jonge vroomheid": jong te zijn en vroom. De jonge mensch slaat't leven vol verwaehting gade; 't leven roept en trekt hem en hij gevoelt zijne groeikraeht, gevoelt zich geroepen .tot e»ne taak. Met kritischen bhk staat hij in leven, hij wil het leven bren gen tot iets grootse hen gevoelt in zich dat »wij zijn de werkers" en zijn vroomheid is het, om het Konimkrijk Gods te doen komen, terwijl hij in zich gevoelt, dat God met hem is, dat hij door God is geroepen. In dat roepingsbesef is een ander element, blijmoedige levensaanvaarding, gewekt dooi De dikke dame: - Wat zedig kleedt ze rich toch, en zoo verstandig. De iets jongere magero: Ja, die vrouw doet nu letterltft; aUes om de aandaoht te trekkeB. (Passkig ATIONALE

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 2