DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Stoomerij van S. Krom te Alkmaar stoomt en verft alios. No. 121 Bonder d aeht en twintigste Jaargang 1926, Atjonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 moanden f 2.fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adyertcntiepr. 25 ct. p. regelgrootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Admlnistr. No. 3. Redactle No. 33. WOENSBAG 26 MEI Buitenland. Gemengd Nienws Dit nummer besfaat uit 2 bladen. Directeur: G. H. KRAK. Hooidredacteur Tj. N. ADEMA. DE MIJNWERKERSSTAKING IN E NIG EL AND. Met steenkoolprobleem, dat Londen en En- geland gedurende de Pinksterdagen heeft kunnen vergeten, dringt zich na de feestda- gen wee'r met vernieuwde kracht op, zegt de Tel. De redevoeringen van de mijnwerkerslei- ders Cook en Smith in de mijndistricten ge houden zijn een krachtig beroep op de stand- vastigheid der mijnwerkers. Zoo gematigd de woorden van Smith ook zijn, en hoezeer Cook .ook aanspoort geen aanleiding te geven tot ongeregeldhedentoch zal, als de mijnwer kers zich niet bereid verklaren in principe loonsverlaging te aanvaarden, volgende week Maandag het'aanbod der regeering vervallen om met de subsidie van 3 millioen pond de eerste moeilijkheden te helpen overbruggen. Meer dan dat, het moet waarschijnlijk geacht worden, dat de regeering zich dan ook niet meer gebonden zal achten aan het rapport der steenkoolcommissie, waarvan zij alleen de aan haar opgedragen maatregelen aan- vaard heeft*— en die niet eens van ganscher harte op voorwaarde, dat de beide andere partijen het rapport zouden accepteeren. De geheele pers, ook de „Times" en de „Daily'Telegraph" verwijt den mijneigenaars kortzichtige eigengereditigheid, waarmede zij de bemiddeling der regeering bij het tot stand brengen van cle onvermijdelijke reorganisatie der industrie als ,.politieke inmenging" bot- weg van de hand wezen, nadat de geschiede- nis der steenkoolindustrie met bittere scherp- te heeft aangetoond, dat de eigenaars zelf riist in staat zijn, de noodige hen ormingen aan te brengen. De eigenaars hebben hier- mede het zwakke sympathie-v] m uctje volko men gedoofd, dat de sfeer van stakings- dagen heeft kunnen aanblax n. Maar de eigenaars leven nu al jaren in de kille sfeer van antipathie, zonder dat het veel indruk op hen heeft kunnen maken. Van liun zijde be- hoeft men dus geen enkee concessie te ver- wachten, als" het een concessie mag heeten toe te staan, dat hun zaken voor hen op een meer redelijke basis worden gebracht, vooral niet, nu de premier in zijn antwoor- den aan de eigenaars en de mijnwerkers fei- telijik verklaard1 heeft den eersten stap'van de mijnwerkers te vervachten. Van wie de eerste stap om uit de impasse te kornen nu moet komen, is moeilijk te zien. De-leiders van het T. U.-G. en de parle- mentaire Labourleiders hebben te zeer aan prestige ingeboet en vooral na de verklaring van Samoel is het vertrouwen in hun onder- handelaarscapaciteiten zoozeer geschokt, dat anterventie van die zijde al heel weinig waar schijnlijk is, ook al zou het verzoek van Cook aan de vakbonden der spoorweg- en trans- portarbeiders om geen kolen te vervoeren, den algemeenen raad van het T. U. C. misschien weer in het conflict betrekken. Het parlement is verdaagd tot 1 Juni. Van die zijde kan tot dien datum evenmin een po- ging tot ingrijpen worden gedaan. Ondanks de tot nu toe onwankelbare hou- ding der mijnwerkers verwacht en hoopt men in sommige kringen, dat het bestuur der mijn- werkersfederatie deze week nog bijeen zal ko men om te overleggen wat nu te doen staat. Dat het bestuur den eenigen weg zal inslaan, die nu nog open staat, het aanvaarden van het principe eener loosnverlaging, zonder te weten wat daar tegenover staat, lijkt op het oogenblik echter al heel onwaarschijnlijk. Sir Herbert Samuel heeft in antwoord op de desbetreffende vraag medegedeeld, dat er tusschen Baldwin en hem niet van gedachten is gewisseld over de bewoordingen van zijn memorandum in de kolenkwesiie. Samuel wijst er op, dat hij in zijn bijeenkomsten met vertegenwoordigers herhaaldelijk heeft bc- toogd, dat hij geenszins handelde namens de regeering, en daar de regeering verklaarde, "dat zij weigerde onderhandelingen te openen zoolang de algemeene staking voortduurde, was het hem ook pnmogelijk zich te vergewis- sen van haar meening met betrekking tot eenig punt van het memorandum. Voorzoover Sir Herbert bekend is, waren de leden der regeering in het geheel niet op de hoogte van den inhoud van het memoran dum of zelfs van het feit, dat zulk een memo randum werd besproken, voor hi] er in den cchtend van 12 Mei een afschrift van deed toekomen aan Baldwin, toen de algemeene raad van het T. U. C. reeds doende was, de opheffing van de algemeene staking af te kondigen. Kolen uit het buitenland. De Britsche kolenhandel stett pogingen in het werk, om uit het buitenland kolen in te voeren. De spoorwegmaatschappijen nemen maatregelen tot het vervoer van steeftkolen. Verwacht worden heftige parlementaire de- batten bij de heropening van het Lagerhuis. Nieuwe steun uit Rusland. De secretaris der mijnwerkersfederatie Cook heeft in een rede in de Rhondda-vallei verklaard, dat hij een telegram heeft ontvan- gen, waarin gemeld wordt, dat de Russische mijnwerkers weer een bijna even \groot be- drag hebben bijeengebracht als de 274.000 pond sterling (tuim 3.200.000), welke zij reeds hebben gezonden aan de stakende Brit sche mijnwerkers. "Ook uit overig Europa en uit Amerika koint steun. Voorts viel Cook heftig den Algemeenen Raad van het T.U.C. aan. Nog twee maanden kolen. Veraomou wordt. dat bij eec behoorlijke Vlugge af levering. Prima afwerking. Telefoon 897. distributie en gen.orhviekte spoorweg- en adder diensten, de kolenvoorraden voor twee maanden toereikend zijn. De regeering refecut niet op belangrijke hoevedheden uit het bui tenland. Cook ernsfig ongesteld. Cook, de secretaris van den Mijnwerkers- bond, die sedert de staking onwd was ge- weest, is ineengezakt en van het podium ge- vaillen terwijl hij het woord voetde in een vergadering te Radstock in Zuid-Wales. Hij was daarna ernstig ongesteld. DE VOORBERE1 DENDE ONTWAPENINGSCONFERENT1E. De voorbereidende ontwapeningscommissle begon met de bespreking van't rapport van de Brouckere over den arbeid van het redac- tiecomite. In dit comite heeft nog graaf Bern- storff het Duitsche standpunt uiteengezet Duitschland meent, dat de ontwapening zoo moet zijn ingericht, dat de strijdkrachten van geen staat grooter kunnen zijn dan die, welke den Volkenbond in geval van een conflict ter beschikking staan. Iedere staat moet zooveel bewapening handhaven dat de vereenigde strijdkrachten van leden van den Bond vol- doende waarborg bieden voor de uitvoering der besluiten van den Bond. Een aanta! Europeesche staten hebben hun bewapening reeds in eenigen omvang beperkt. Willen die staten in de gelegenheid zijn door een sterken staat aangevallen staat doeltreffend te hel pen, dan moeten hun gezamenlijke bewape ningen sterker zijn dan de strijdkrachten van een eventueelen aanvaller. Bij de beoordee- ling van de hulp die een aangevallen staat kan ontvangen, dient men zich niet te basee- ren op den huidigen tcestand der bewapenin- gen, die voorbijgaand is. Dit onderzoek moet uitgaan van den tcestand van ontwapening, die het rcsultaat der conferentie moet zijn Uit bovenstaande volgt dus, dat Duitsch land tegen volledge ontwapening is zooals in Denemarken, aangezien de staten dan niet meer in staat zijn hun Volkenbondsverplich- tingen na te komen. De Amerikaansche delegatie heeft uit- drukkelijk verklaard, niet te kunnen deelne- men aan een discussie over de voorstellen, ver- band houdende met de verplichtingen, door de leden van den Volkenbond op zich geno- men. DE POLITIEKE TOESTAND IN FRANKRIJK. Naar B. T. A. uit Parijs meldt, heeft Briand in den ministerraad een ovei-zicht ge- geven van de maatregelen, in volkomen over- leg met de Banque de France genomen, ter verdediging van den franc, welke met groote kracht zal worden doorgezet. Do minister vaa binnenlandsche zaken gaf een overzicht vai\ den binnenlandschen toe- stand en vroeg machtiging om op de agenda van de Kamer de kiesrechtwet te plaatseui, waartoe besloten werdt Bij het verlatea van het Elysee heeft Briand beslist ontkencl, dat hij van plan zou zijn af te treden bij de hervatting der parle- mentszitting. DE COMMUNISTEN TE BERLIJN. Het twee do communistische pionierencon- gres te Berlijn dat Zondag begon, en waar- aan naar schatting ongeveer 20.000 personen hebben deelgenomen, is voor zoover bekend zonder moeilijkheden verloopen. Gedurende de geheele zitting is de politic op haar groot- ste getalsterkte gehouden, en was zij gereed om bij ongeregelheden onmiddellijk in te grij- pen. DE iNTERPARLEMENTAIRE HANDELSCONFERENTIE. De interparlementaire handelsconferentie ,te Londen, welker voorzitter Samuel is, zal zich vooreerst bezighouden met de kwesties verband houdende met de kolenmarkten, de scheepvaart, de landbouwcredieten, de fail- lissementswetten, en de kapitaalsoverdracht. PILSOEDSKI STELT ZICH CANDIDAAT. Officieel wordt bekend gemaakt dat Pil- soedski op wensch van zijn aanhangers de candidatuur voor het presidentschap heeft aanvaard. DE VERK1EZJNGEN IN EGYPTE. Volgens de Zagloelisten zijn de resultaten van de Egyptische verkiezingen als volgt: Zagloelisten 154, liberalen 25, nationale par- tij 6, onafhankelijken 3, Ittahadisten (Unio- nisten) 4 zetels. MOORD OM GELOOFSGENOOTEN TE WREKEN. Gistermiddag heeft in het Quartier Latin te Parijs een Oekrainer vijf revolverschoten gelost op een landgenoot, die ernstig werd ge- wond en later bleek het de voormalige het- man der Kozakken Petljoera te zijn. De ge wonde is later overleden. De moordenaar is de Oekrainsehe leider Schwartzbart. Hij is genaturaliseerd Fransch- man, nam gedurende den oorlog dienst in het Fransche leger en gedroeg zich schitterend. In den loop van den oorlog werd hij door de Fransche regeering naar Petrograd gezon den. Daar hoorde hij van massamoorden op de Joden, waartoe Petljoera bevel zou hebben gegeven. Dit vervulde he.n met een geweldi gen haat tegen den hetman en hij zwoer hem te dooden om. gijh geloolsgeapoten te wreken. DOOR BANDIETEN ONTVOERD. Te Desenbudora (staat Durango) in Me xico zijn twee Amerikaansche mijnontginners door bandieten ontvoerd. Laatstgenoemden eischen een losgeld van 3000 dollar. Federale Mexicaansche troepen zijn uitgezonden, om hen te bevrijden. COMMUNISTISCHE MEETINGS- TE BERLIJN. De demoustratie van den communistischen „Roter Frontkampverbund" is in volkomen orde verloopen. Ondanks de felle redevoerin- en, die gehouden zijn, is toch dtiidelijk ge- leken, dat acuut revolutiegevaar van die zijde zeer zeker niet dreigt. In totaal waren slechts 25.000 communisten uit Berlijn en de overige deelen van het Duitsche Rijk bijeenge- komen. Behalve in het Z.O. gedeelte van Berlijn, waar de meeting werd gehouden, heeft men van de demonstrates nauwelijks iets gemerkt. HET EINDE DER REVOLUTIE IN NICARAGUA. Volgens hier ontvangen berichten hebben de regeeringstroepen van Nicaragua zonder strijd Bluefields hernomen. Dit beteekent het einde der revolutie. BRITSCHE CONSUL AANGEVALLEN. Zeven stakingsposters hebben den Brit- schen consul te Swatau aangevallen, toen hij bezig was communistische plakaten van de muren van de consulaat te verwijderen. De consul verdedigd'e zich met een stok, maar moest zich tenslotte op het erf terugtrekken. In verband met het gebeurde heeft de con sul een gewapende macht opgecommandeerd van de in de haven liggende Britsche kanon- neerboot en den Chineeschen commissaris voor buitenlandsche aangelegenheden medfe- edeeld, dat deze wacht het consulaat zal lijven bewaken tot verontschuldigingen zijn aangeboden en bevredigende beloften voor de toekomst zijn gedaan. De consul werd niet ernstig gewond. EEN BRIEF VAN DEN BELGISCHEN KONING. De Belgische koning heeft in een schrijven aan den premier Jaspar zijn inzichten mede gedeeld over de gebeurtenissen, die het land op het oogenblik ondergaat. De vorst stelt vast, dat onder den druk van het gevaar men spoedig de noodzakelijkheid heeft begrepen van een nationale eenheid en de pogingen tot financieel herstel acht hij allernoodzakelijkst. De koning is overtuigd, dat de regeering niet zal dralen, door wel- overwogen daden haar wil te bevestigen om de onrust te doen verdwijnen en de groote belangengroepen, die zich bedreigd achten, gerust te stellen. De fundamenteele hulpbron- nen des lands blijven intact. Als het vertrou wen terugkeert schrijft de koning indien men zich aan alle kanten inspant om het te herstellen, als de Belgen zich vastberaden wijden aan de ontwikkeling der productie, in dien zij zich moedig zoowel in het openbaar als in hun particuliere leven onderwerpen aan het regime van strenge bezuinigingen, dan zal de natie spoedig weer voortschrijden naar dige gevaren te overwinnen, moet men alle voorspoed en vooruitgang; maar om de hui- oneenigheid ter zijde stellen. CONGRES BELGISCHE METAAL- ARBEIDERS. Te Brussel is het Pinkstercongres van de Belgische metaalarbeiders gehouden. Het congres besloot o.m. dat alle plaatselijke ver- eenigingen ten spoedigste onderhandelingen met de werkgevers zullen beginnen om de loonen in overeenstemming te brengen met de huidige waarde van den franc. Een Engelsche gedelegeerde, Owen Coyle, sprak de overtuiging uit, dat in Engeland de nationalisatie der mijnen zal worden verwe- zenlijkt, en dat nieuwe verkiezingen zullen plaats hebben voor 1928. ONGELUKKEN OP PINKSTEREN. Een auto met een aantal dagjesmenschen uit Hasselt, Maeseyck en Tongeren welke Durbuy (Luxemburg) juist had verlaten en op weg was naar Barvaux, is bij een krom- ming van den weg in voile vaart tegen een muur gereden, waardoor negen der inzitten- den werden gewond, waarvan een doo lelijk. Het ongeval ontstond, doordat op de helling van den weg een band sprong, waardoor de remmen niet normaal konden fuactionneeren. Bij ongelukken gedurende de afgeloopen Zondagen hebben in de Vereenigde Staten 18 personen het leven verloren. Vier personen werden gedood en drie gewond bij vier vlieg- cngelukken, terwijl in het geheel veertien per sonen om het leven kwamen bij drie ernstige verkersongevallen. HET SPOORWEGONGELUK TE MiiNCHEN. Naar de correspondent te Miinchen van de „Berl. Ztg." aan zijn blad meld't, biedt de plaats van de spoorwegcatastrofe nog steeds een gruwelijkeil aanblik. De twee aehterste wagons van den stilstaanden trein 820 ziju door de locomotief van trein 814, die er met een vaart van 60 K.M. tegenop vloog, geheel ineengedrukt en door de geweldige botsing werden ook de beide eerste passagierswagons van den rijdenden trein in ellcaar geschovcn. Pen redacteur van de JMunchener AUge,- meine Zeitung", die in trein 814 zat, had on middellijk na de ramp een gesprek met den machinist van dezen trein. De man, die na- tuurlijk geheel overstuur-was, vertelde snik- kend, dat hij ten gevolge van de bocht het traject niet had kunnen overzien. Beide signa- len hadden op veilig gestaan, zoodat de tiein met voile vaart door de bocht was gereden. Zoodra de machinist weer vrij uitzicbt had, zag hij de lichten van den stilstaanden trein. Vol ontzetting had hij uit alle macht geremd, maar het was reeds te laat geweest. Volgens mededeelingen van denzelfden re dacteur zijn ook de r«ldingsmaatregelen van de directie der spoorwegen onvoldoeude ge weest. De eerste hulptrein, die bovendieu nog niet voldoende was uitgerust, arriveerde eerst een uur na het ongeluk. Er bleken daar- in toen niet eens genoeg lantarens aanwezig te zijn om het terrein van de ramp eenigszins te verlichten. Ook wareti^er niet genoeg draagbaren meegekomcn, om de zwaar ge- wonden te transporteeren. Eerst na gertiimen tijd arriveeixle een tweede hulptrein. die zuur- stofapparaten voor het opensnijden der wa gons met steekvlammen aanbracht, maar toen was er weer geen personeel, d'at met deze ap- paraten kon omgaan. Al dezen tijd hadden de ongelukkige passagiers in de samengekne- pen wagons vastgekneld gezeten. Hedenmid- dag was men met het reddingswerk zoo ver gevordierd). dat men alle dooden en gewon- den uit de wagonsvuines te voorschijn had gehaald. Naar men thans heeft kunnen vaststellen bedraagt het aantal slaehtoffers van de ramp 33, dit der gekwetsten 80, waaronder zeer vele ernstig gewonden. In de ziekenihuizen zijn een groot aantal doktoren den geheelen dag bezig geweest. er moesten vele moeilijke operaties worden ver- richt, daar de kwetsuren over het algemeen uiterst gecompliceerd zijn. In de operatie- zalen hadden meermalen vijf operaties £ege- lijk plaats Bij vele gewonden heeft men ar- men- en beenen moeten amputeeren, anderen liggen er met ingedrukte borstkas e. a. in- wendige kwetsuren. Men vreest, dat velen d'ezer ongelukkigen hun verwondingen niet te boven zullen komen. Heel Miinchen is natuurlijk diep onder den indruk van de catastrofe. Alle openbare ge- bouwen vlaggen halfstok en alle publieke vermakelijkheden, ook theater en bioscoop, zijn gesloten. Het aantal bij de spoorwegramp omgeko- men dooden bedraagt 27, dat der licht- en zwaargewonden in totaal 150. Het onderzoek naar d'e oorzaak der botsing is nog niet afgeloopen. DE VULKAANUITBARSTING IN JAPAN. Omtrent de vulkaanuitbarsting in Japan (gister tengevolge van een vergissing onder telegrammen gemeld als een aardbeving in China) deelt een nader Reuter-bericht nog mede: Het geluid van de ontploffing werd op een afstand van 32 Kilometer nog gehoord. Tal van mijnwerkers zijh opgesloten in een zwa- velmijn. De uitbarsting geschiedde plotseling, zon der eenige voorafgaande waarschuwing. Te Parlava zijn 60 huizen onder de lava begraven en worden 120 mijnwerkers vermist De Tckachidake, de vulkaan, die deze ramp heeft veroorzaakt, ligt op het midden van het groote eiland Yezo (Hokkaido). Een officieele mededeeling zegt, dat er on geveer 100 lijken zijn gevonden, circa 20 personen zijn zwaar. 200 licht gewond. Er hadden drie hevige uitbarstingen plaats, waarvan de eerste ten gevolge had, dat een lavagolf het water eener rivier volkomen tot staan braeht, zoodat deze overstroomde ea het land in de omgeving onder water werd gezet. De derde deed een berghelling barsten, de rotsblokkeci vulden het bed eener andere rivier, waardoor de overstrooming in omvang toenam en verscheiden dorpen onder water werden gezet. Drie K.M. spoorlijn zijn ver- nield. De reddingstreinen voerden 800 per sonen aan. Tweehonderd woningen zijn weg- gespoeld, 1800 acres bouwiand1 staan onder water. NA EEN DICTATUUR IN POLEN? Volgens een officieele mededeeling der Poolsche regeering is reeds een wetsontwerp in voorbereiding, dat aan den nieuwen staats- president de vrije hand geeft om het regee- ringssysteem te hervormen, de financi >'e vraagstukken te behandelen, de kieswet te wij- zigen en het leger te reorganiseeren. In het kort een macht, die weinig van die van een dictator verschilt. In een dagorder aan het leger heeft Pil- soedski verklaard, dat bij de jongste gevech- ten te Warschau de soldaten aan beide zijden bezield waren door eenzelfde vaderlandslief- de. Het bloed, dat gestort is, zal dus alle ver- dedigers van het vaderland aansporen, zich meer en meer broeders te gevoeler. en steeds bereid, elkaar lief te hebben. Het is noodig, dat alle vijanden van Polen weten, dat zij het land nimmer zonder energieke verdedigers zullen vinden. De uiterste rechterzijd'e van de christelijk- nationale partij protesteert tegen de bijeenroe- ping van de Nationale Vergadering. a-~ Generaal Skierski, de leger-inspecteur in Posen, is er in geslaagd de militaire tucht volkomen te herstellen bij de legercorpsen in Posen enPommeren, door deze gebieden on der onmiddellijk gezag van het ministerie van Oorlog te stellen. In een onderhoud met den correspondent van de „Echo de Paris" verkaarde Pilsoedski ota.: Het Fransch-Poolsch verbond is te Pa rijs door mijzelf geteekend. Ik kan u verzeke- ren, dat de jongste gebeurtenissen geenszins de traditioneele politiek van Polen zullen wij- zigen. Deze is: loyaal met Frankrijk hand in hand gaan. FENG WEER OP HET OORLOG'SP AD Uit Moskou wordt gemeld, dat generaal Feng deze stad heeft verlaten om in Kalgi® zijne legers weer te organiseeren, tot welk doel de Sovjet-regeering 700.000 pd. te zij- ner beschikking zou hebben gesteld. HET VALSCHE-MUNTERSPROCES IN HONGARIJE. Naar men uit Boedapest meldt, verlangt het O. M. opheffing van de immuniteit \"an den afgevaardigde Hir wegens het afleggen van valsche verklaringen. (Hir heeft een voor den premier bclastende getuigenis afge logd). DE PRIJZEN DER HERSTELKOLEN. Naar uit Berlijn wordt gemeld, heeft hei Duitsche rijk een proces verloren tegen het Rijnsch-Westfaalsche Kolensyndicaat. Volgens de uitspraak zal het den mijnen voor de se dert 1924 op herstelrekening geleverde kolen het verschil tusschen de Engelsche kolenprij- zen en de hoogere Duitsche binnenlandsche prijzen tot een totaal bedrag van ruim 15 miflioen Mark moeten vergoeden en in het veivolg steeds de binnenlandsche prijzen voor de herstelkolen moeten- beta-len. EEN VECHTPARTIJ IN LGURDES. De jaarlijksche aanwezigheid in Lovrde# van bedevaartgangers uit alle oorden der \ve- reid, heeft Zaterdag tot een botsing tusschen Belgen en Duitschers geleid. De Belgische pelgrims zengen hun volkslied, het\velk de Duitschers blijkbqar met onvriendelijke uitla- tingen begroetten. Het kwam tot een relletje, waaraan slechts na eenige moeite een einde Icon worden gemaakt. CVCLOON BOVEN CALCUTTA. De drukkende hittegolf, waarvan Calcutta eenige drgen te lijden heeft gehad, is plotse ling afgebroken door de komst van den em- stigsten cycloon, welke in jaren in deze stre ken heeft "gewoed. De cycloon duurde slechts een paar minuten, doch verocrzaakte niette- min groote schade. Verscheidene menschen zijn om het leven gekomen. De ernstigsie toestand heerscht bij de Kid- derpoer-dokken, waar acht schepen op drift geraakten. X'oordat men er in geslaagd was d'; schepen vast te leggen, waren 7 zwaarbe- laden stoomers gezonken. Ook in andere deelen van de haven heeft het danig gespookt en zijn eenige personen verdronken. Te Maidan liggen de wegen bezaaid met omgewaaide boomen en is het verkeer groo- tendeels gestremd. Een voetbalwedstrijd moest worden ge- staakt, omdat de doek'ti door den plotseling cpgekomen cycloon werden weggemaaid. De spelers hadden het trouwens op dit oogen blik zelf ook hard genoeg te verantwoorden. KORTE BERICHTEN. De zoon van generaal Pangalos, den president der Griekche republiek, die zich, naar wij vertelden, met een meisje uit Bel- grado had verloofd zeer tegen den zin zijns vaders, is van de lijst der marinc-officieren geschrapt, omdat hij, na eerst op Kreta g"e- interneerd te zijn geweest, zich heimelijk naar Belgrado heeft begeven. Volgens een bericht uit Wecnen lieeft een student uit Graz een hongerkuur van 46 dagen gedaan ten einde een record te slaan en geld te verdienen om zijn studien ten einde te brengen. Naar uit Belgrado wordt gemeld, heeft de ondervoorzitter van het cent rale comite van de radicale partij, Jovauowitsj, minister in talrijke radicale kabinetten, de groote tegenstander van Pasjitsj, zelf moord ge- pleegd; hij leed aan een ongeneeslijke ziekte. Tien' Roomsch-Katholielce nonen zijn uit Mexico-Citv te Vera Cruz aangekoroen, vanwaar zij gedeportec-rd zullen worden. Te Antwerpen zijn drie Poolsche make laars gearresteerd. Zes van de zeven personen die voor de rechtbank te Cairo zijn verschenen onder be- sehuldiging van medeplichtigheid aan een aantal politieke moorden, welike sinds 1922 zijn begaan, waarvan die laatste was de morod op den sirdar in 1924, zijn vrijgespro- ken. De straf, welke eenige dagen geleden aan Fahmy Ali is opgelegd, is officieel beves- tigd1. Briand en P£ret hebben de maahegeleu besproken tot stabiliseering en verbetering van den Franschen franc en besloten tot in het leven roepen van een comitd van financi- eele deskundigen. EEN A A NGET'EE K END E BRIEF. De heer K. D. te Santpoort ontving uit Axel een aangeteekenden brief, die f 2500 moest imhouden. Toen de heer D. den brier opende, bleek er alleen 'wat waardeloos pa pier in te zitten. AARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1