Aikmaarsche Gourant FEU 11. I.ETON. De dochter van Alva. Woensdag 26 Mei. No. 121 1926 Honderd Acht en Twintigste Jaargang, GEVONDEN VOORWE RPEN Aanwezig aan het Bureau van politie, Lan- gestraat en aldaar te bevragen op alle werk- dagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op: 21, 22, 23 en 24 Mei 1926, een stuk gas- slang, een rijwielpomp, een rozenkrans, bene- vens diverse mantelbanden en handschoenen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, a!s gevoden aangegcven op: 21, 22, 23 en 24 Mei 1926: portemonn. met inh. A. Vis- ser, Piersonstr. 2; portemonn. met inh. K v. Nienes, Spoorstr. 32; sigarenpijp in etui, Smit Liefdelaan 10; een paar jonge duiven A. v. Vliet, Druivenlaan 31een liederen- boekje en portemonn.; M. Tool, Molenbuurt, portemonn. met inh.; J. Nijssen, Druiven laan 4, een nikkelen armbandhorloge; H v. d. Wal, Overdiestr. 62 een danieshoed; Ver- tob, Oudegracht, een binnenband (auto) Kesselaar, Zochgrstr. 32a, portemonn met in- houd; H. Kokkes, Langestr. 63, een riames- taschje met inh.; G. .Th. Groot, Liefdelaan 75, een nieuwe vloermat; Jonker OverdUpad 14, een taschje met i dschap; G. Nagel, N.P. Laan 63, zilvcren broche; A. van Kampen, Wile 4 een vvitte duifJ. J. Huurmens, Bt Iraat 20, een hondje (bruin); H. W. M. RijKs, Ritsevoort 28, een gouden ring; H. Gvertoom, Schetel- doekhaven, rijwielbel.merk; Roemer-Vis- scherstr. 25 een kleedje (ant.); Visser, Hout- weg 17, dop van een auto; H. Kostelijlk, Hei- ligland 34, een jongensjas; J. v. Baden, Westerhofje 19, portemonn. met inh.; J. Ris, Nieuwesloot 38, hondenpenning; S. Schut, Lindenlaan 20, rijwielbelastingnierk; W. .Hartog, Kalkovensweg, een briilK. J. v d. Brink, Grensstraat 14, rijwielbelastingimerk; W. Bakkum, Koningsweg 26, een schaair; E. Swart, Oudegracht 21, portemonn. met inh.; H. Vos, Doelenstraat 25, een pet; W. Pieter- se, Doelenstr. 4, een tasch met gereedschap; A. Mantel, Noorderkade (woonwagen, ter rein meelfabrieTc) een gouden broche, S. Ros ter, Oudegracht 169, een rijwielbelastingm. T. Hoogland, Laat 171, een rijwielbel.merk; Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier- van kentnis te geven aan het Bureau van po- iitie. (jtemengd Nieuws. UIT-DE CO M MUNI ST ISCHE PARTIJ Namens de vergadering van de afdeelin- gen der Communistische Partij Holland (C P. H.j, welke Zondag j.l. het congres dier partij demonstratief hebben verlaten, op grond van het feit, dat het partijbestuur wei- gerde de, in strijd met de statuten geschorste afdeeling Rotterdam tot het congres toe te laten als de eenige rechtmatige afdeeling uit die plaats, wordt over het daar vwhandelde en de daa* genomen besluiten het volgende medegedeeld: De bijeenkomst stond onder leiding van de geschorste afdeeling Rotterdam. Het aanta! afdeelingen, dat zich achter haar had ge- schaard, bleek 27 te zijn. Het bestuur der Fe- deratie Zuid-Limburg nam hetzelfde stand- punt in. Deze 27 afdeelingen vormen de over- aroote meerderheid van de federaties net Noorden, Gelderland, Overijsel en Zuid Hol land. Uitdrukelijk werd vastgesteld, dat het verlaten van het congres slechts de beteekems had van het niet erkennen van dit congres als een regelmatig reglementair congres der C. P H Hieruit vloeit voort, dat de besluiten, even- tueel op dit congres genomen, niet als geldige besluiten van de hoogste macht in de party kunnen worden erkend. Geenszins heeft he: verlaten van het congres de beteekenis van het uittreden uit de C. P. H. Met nadrui; werd door alle aanwezigen zonder eenige uitzondering vastgesteld, dat men zich be- schouwde als te behooren tot de C. P. H. en daarmede tot de Derde .Internationale. Mochten de afdeelingen, die nog waren overgebleven op de bijeenkomst, welke onder leiding van het partijbestuur stond, besluiten de afdeelingen, welke het congres hebben ver laten, op grond daarvan buiten de partij te zetten, dan zullen deze besluiten, hetgeen uit het bovenstaande volgt, niet worden erkend en zullen laatstgerioemde afdeelingen zich blijven beschouwen als deelen van de C. P. H Dit geldt eveneens voor alle royementen, schorsingen, terugroeping van raad- en sta- tenleden, spreekverboden enz. Besloten werd tegen de terroristische han- 'delswijze van dit partijbestuur in beroep te gaan bij de Internationale. Daartoe werd een Comite van beroep op de Derde Internationa- Een verhaal uit den Tachtigjarigen Oorlog. Door Archibald Clavering Gunter. Vertaald door Mr. O. Keller. 40) „De rekening bij mijn schatmeester!" roept Elizabeth uit. „Welk een langhartige roover ben je! Burleigh, je besteelt me, je bsteelt je koningin, jij gemeene verrader! En intusschen blijven mijn nieuwe ldeeren onbetaald! Pas maar op voor je magere hoofd, als de Geuzen niet de overwinning op Alva behalen!" En met die -woorden ijlt de koningin de zaal uit, boos en ontstemd. HOOFDSTUK X. Het geheim van het standbeeld. Die zaak met de Watergeuzen houdt Guy eenige dagen vast in Engeland. Maar weldra steekt het vlugge „Meisje van Dover" de zee over voor een uitstapje naar de Nederlanden, waarbij alle zeilen worden bijgezet, en in het begin van April ligt Chester weder voor den mond van de Schelde. Hij staat echter ver- baasd te kijkan, als hij, de stad Vlissingen in het oog krijgend, ziet, hoe de rood-wit-blauwe vlag van den prins van Oranje boven de stad wappert. le opgerlcht. He! comity werd samenmteld uit personen uit verschillende deelen van het land. Het dagelijksch bestuur wordt gevorad door personen uit Amsterdam en Rotterdam. Het secretariaat is voorloopig bij C. v. Bu- rink, Jacobusstraat 3, Rotterdam. De Communistische Gids zal opnieuw wor den uitgegeven, voorloopig als 14-daagsch blad. In de redactie werden geplaatst D. J. Wijnkoop, J. C. Ceton en W. v. Ravesteijn, benevens'personen uit verschillende deelen van het land. Een uitVoerig rapport zal aan de Interna tionale worden uitgebracht over de politieke verhoudingen in Holland en de gebeurtenis- sen van de laatste jaren in de C. P. H., welke tot de tegenwoordige crisis hebben geleid. Hiermede werd een speciale commissie belast. Het beroep op de Internationale zal op dit rapport worden gefundeerd. Samengesteld zal worden een studie over den economischen toestand en de verhoudin gen in de vakbeweging in Nederland. Deze studie zal als grondslag voor de uitwerking van de vakbewegingstactiek en den strijd voor het eenheidsfront worden genomen. Ook voor het samenstellen van deze studie werd een speciale commissie ingesteld. De bijeenkomst ging na kameraadschappe lijke beraadslaging uiteen. VERDUISTERING VAN 100.000. Gister heeft de vierde kamer der rechtbank te Amsterdam uitspraak gedaan in de zaak van J. de H. en J. J. G. v.'B., die tezamen een bankinstelling voor een bedrag van 100.000 hebben benadeeld. J. de H., die door middel van een telmachine dit geld had verduisterd, werd veroordeeld tot 2V2 jaar gevangenisstraf met aftrek van 3 maanden voorloopige hech- tenis; J. J. G. v. B., die omstreeks 50.000 van den eersten verdachte ten geschenke had aangenomen, terwijl hij wist, dat deze ze op onrechtmatige wijze had verkregen, werd tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld, met af trek van 3 maanden voorloopige hechtenis. Het O. M. had tegen beiden 3 jaar gevan genisstraf geeischt. VERDUISTERING. P. W. H. van der M., ontslagen hoofdeom- mies ter gemeentesecretarie te Maastricht, die' wegens verduistering als penni'ngmeester der bouwvereeniging Woningzorg aldaar door de rechtbank te Maastricht veroordeeld is tot 1 maand gevangenisstraf en tegen wien de advocaat-generaal bij het gerechtshof in den Bosch 10 maanden had geeischt, is door het gerechtshof veroordeeld tot 4 maanden ge vangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis, die langer dan 4 maanden heeft geduurd. GEVECHTEN IN ATJEH. Zooals reeds telegrafisch is gemeld, heb ben troepen onder bevel van luit. Molenaar Zaterdag 24 April een bende kwaadwilligen omsingeld nabij kampong Goeha in het land- schap Kandang, zelfbestuur Kloeet. De vij- and had 9 dooden, de buit bestond uit blanke wapens. Onzerzijds is gesneuveld een Javaansch fu selier en licht gewond een Javaansch fuselier. Dit gevecht, zegt de Deli Ct., heeft in de- zelfde streek plaats gehad als de vorige inci- denten. Het plaatsje Kandang is een bivak, dat bezet wordt door troepen uit Tapatoean en Kloeet is het beruchte landschap, dat poli tick gesproken weinig betrouwbaar is en waar dan ook de vorige aanvallen plaats hadden. Luitenant W. A. M. Bolenaar, onder wiens leiding de omsingeling van de bende plaats had, is sedert Maart 1921 in Atjeh, behoo- rende tot het detachement te Lho Nga. Bij den aanval op de brigade onder kapi- tein Paris commandeerde luitenant Molenaar de twee voorste brigades. De verliezen onzerzijds waren gering, een Javaansch fuselier sneuvelde, een ander werd licht gewond. Dit wijst er op, dat onze troe pen, zich tegenover den vijand paraat too- hend, de situatie meester bleven. Volgens de bijzonderheden van dit gevecht heeft men nog steeds te doen met de onrust, welke naar de meening van deskundigen voor- alsnog telkens tot uiting zal kunnen komen, in dat zelfde gebied, waar nu eenmaal de benden hun strijdlust toonen en aanhangers vinden. Omtrent den (reeds telegrafisch bekend geworden) aanval op de brigade onder luite nant Batten vernam de Sumatra Post de vol gende nadere bijzonderheden: Twee .dagen vcor het gebeurde kreeg de brigade bericht, dat er vermoedelijk een nieu we bende gevormd was. Oo den morgen van den overval bevond'de brigade zich in het kustgebied van het land schap Kloeet, toen op een gegeven oogenblik een terreingedeelte bereikt werd, dat aan weerszijden tot vlak aan het pad zwaar be- groeid was. Waar dit terrein bij uitstek geschikt leek voor een aanval, werd er slechts langzaam doorheen getrokken nadat vooraf bevel was gegeven, de karabijnen tot vuren gereed te „Bij Joost!" roept hij vol blijdschap tot zijn eersten luitenant, „de Geuzen zijn geland en hebben Vlissingen genomen! Kijk, daar zeilen twee schepen met de vlag van Oranje in top. Haal"ze in en hoor wat ze te vertellen hebben, Dalton." Binnen het half uur heeft „Het Meisje van Dover" ze ingehaald en is larigs zij van de beide schepen komen liggen, welke worden gecommandeerd door kapitein De Rijk van Amsterdam. Van dezen verneemt hij, dat de Geuzen niet enkel Vlissingen hebben geno men, doch ook Den Briel op het eiland Voor- ne en dat dit de vaderlandsliHde van de Ne- derlanders in lichte laaie heeft' gezet. De eene stad na de andere verklaart zich aan de zijde van den prins als stadtiouder van den koning van Spanje, en tegen Alva. Want, zonderling genoeg, men koesterde in die dagen zulk een eerbied voor het koningschap, dat Oranje zich steeds noemde onderdaan van de Spaan- sche kroon, terwijl hij strijd voerde tegen den koning met alle kracht en macht van wapen- geweld en vernuft. Eigenaardig ook was het voor Guy, dat de beide schepen van De Rijk, die wat later dan de overige Watergeuzen Engeland verlaten hebben, vijfhonderd flinke Engelsche vrij- willigers aan boord hebben, die Guy in het Engelsch begroeten. Want Burleigh slaat de waarschuwingen van zijn koningin niet in den wind en, vreezend voor zijn mager hoofd, heeft hij alle mogelijke hulp verleend voor deze expeditie van de Watergeuzen ffou'derf. - Reeds was vrijwel de geheele brigade het gevaarlijke terreingedeelte gepasseerd en werd juist bevel gegeven de haanpallen weer in rust te zetten, toen een der achterste solda- ten vlak bij zich in het hooge gras een met een klewang gewapenden Atjeher bemerkte Op zijn geroep van „Itoe! Itoe!" waarbij hij tegelijkertijd vuurde, sprong de geheele bende te voorschijn, doch vond op hetzelfde moment de brigade gereed haar te ontvan- gen. In een verwoed klewang-gevecht van man tegen rhan, sneuvelden 9 der aanvallers, ter wijl 4 anderen konden vluchten. Onmiddellijk hierna liet luitenant Batten drie salvo's door het struikgewas afgeven, daar men niet wist of hier nog meer vijanden in verborgen waren. Hierna werd het omliggende terrein afge- zocht en werden nog twee gesneuvelde Atjeh- ers gevonden, die reeds in het gevecht zwaar gewond bleken en niet ver meer hadden kun nen weg komen. Alle gewonden aan onzen kant maken het zeer goed- PADVINDERSKAMP TE MILLINGEN. De vereeniging „Het Nederlandsche Meis- jesgilde" heeft met de Pinksterdagen een kampement betrokken in de barakken van het militaire kamp te Millingen. Zaterdagmiddag om half zes arriveerden de deelneemsters ten getale van 856 aan het station Stroe, natuurlijk onder groote belang- stelling. Om zes uur marcheerde de troep af naar Milligen, waar hij ongeveer half acht aan kwam. In den laten na-avond is door de kam- peersters een lampionnenoptocht gehouden Het kamp staat onder leiding van me- vrouw HammesSlenis uit Leiden, terzijde gestaan door de secretaresse mej. J. A. de Haas uit Rotterdam Uit de volgende plaatsen zijn deelneemsters opgekomen: Alkmaar, Almelo, Amersfoort, Amsterdam, Arnhem, Assen, Beilen Biltho- ven, Bussum, Delft, Dokkum, 's Gravenhage, Groningen, Haarlem, Hengelo, Hilversum, Leiden, Nijmegen, Ports-Mouth (Engeland), Rotterdam, Vlaardingen, Utrecht, Winscho- lea, Wageningen, Zeist en Zwolle. PERMANENT HOF VAN INTERNATIONALE JUSTITIE. Het Permanente Hof van Internationale Justitie heeft gisterochtend 10 uur in de groo te rechtzaal van het VredeSpaleis in Den Haag een zitting gehouden voor de uitspraak van zijn arrest in de zaak tusschen de Duit- sche regeering (eischeres) en de Poolsche re- geerlng (verweerster) betreffende zekere Duitsche belangen in Poolsch Opper-Silezie Zooals men zich al herinneren, ging het in hoofdzaak om twee vragen: le. of Polen ge rechtigd was op grond van de wet van 14 Juli 1920 eigendommen van Duitsche onder- danen of maatschappijen, door Duitsche on- derdanen gecontroleerd, in beslag te nemen, met name of de inbeslagneming van de stik- stoffabriek te Chorzou, ten nadeele van de maatschappijen Oberschlesische Stichstoff- werke en Baerische Stichstoffwerke, geoor- loofd was, dan wel in strijd met de conventie van Genfcve; 2e. of de kennisgevingen door de Poolsche regeering van haar voornemen om over te gaan tot de „liquidatie" (d.w.z een vorm van onteigening) van een aantal landelijke eigendommen in het gelijk ten aan- zie van andere ontzegt het haar eisch tot on- wettigverklaring van de kennisgeving. De vice-president van het hof, de heer Weiss, die aanvankelijk in deze zaak zitting heeft gehad, heeft, wegens ziekte, sinds 16 April niet meer aan de behandeling van deze zaak kunnen deelnemen. Aan het arrest is toegevoegd een korte be- schouwing van rechter Lord Firlay over een der punten van het arrest; ten aanzien waar- van hij, zij't op andere gronden, tot hetzelf de resultaat komt als het hof, alsmede de uit- eenzetting van de individueele meening van den Poolschen nationalen rechter graaf Rost- woroski, die zich met bet arrest niet kan ver- eenigen. BEZOEK VAN EEN AMERIKAAN- SCHEN KRUISER. In de eerste helft van Juni wordt te Am sterdam verwacht de Amerikaansche kruiser Pittsburgh. Aan boord daarvan zal zich be- vinden vice-admiraal Wells, commandant van het eskader der Vereenigde Staten van Amerika in de Europeesche wateren. N'EDERLAND EN BELGIe De correspondenit der N. R. Ct. te Brussel meldt: Men acht het in Belgische politieke kringen zeer waarschijnlijk, dat het voorstel tot ratificatie van het collectieve Fransch-Fn- gelsch-Nederlandsch-Belgische accoord tot opheffing van het waarborgverdrag van 1839, reecte de volgende week op de agenda van de Belgische Kamer zal worden ge- bracht. Het Belgisch-Nederlandsche vevdrag, on derteekend door jhr. Van Karneb&ek en mr. Een zacht briesje drijft „Het Meisje van Dover" en de beide schepen der Geuzen naar de kade van Vlissingen. Terwijl zij bezig zijn met te landen, bemerken zij een groote opschudding in de stad. Ongeveer een kwar- tier te voreri hadden zij een kleine pinas waar- genomen met een mast met een enkel zeil, komende uit de richting van Antwerpen en voor hen de haven binnenvallend. Drie hee- ren in kostbare kleedij en Spaansch van uiter- lijk waren er vroolijk lachend aan land ge- stapt in de stad in gedrenteld. Op hetzelfde oogenblik dat De Rijk en Chester de voet op de kade zetten, zagen ze het drietal uit het hartje van de stad terughollen naar de haven, achtervolgd door zulk een bonte bende als het rustige Vlissingen wel nog nooit had ge- zien. Het leek wel alsof een paar honderd bloeddorstige monniken en nonnen hen <>P de hielen zaten, doch al die dronken paters-en nonnen waren gespierde zeeroovers, waarvan een deel zich in monnikspijen had gestoken, terwijl de anderen de kleedij der nonnen over hun wambuizen hadden geworpen. Hun aan- voerder, de woeste Dirk Duyvel, was als moe- der-overste vermomd, en alien waren tot ue tanden gewapend met pistolen, pieken, of haakbussen. „Dood aan de Spaansche moordenaars!" roepen velen. Anderen schreeuwen: „Hangt ze op aan de hoogste galg!" Weer anderen eiscH: „In de zee met de beulen van Alva!" en daartusschen door hoort men de ontzetten- ste bedreRrincen en de gruwelijkste vervloe- P. Hymahs, komt everfems heel spoehg aan de orde. TWEEDE NEDiERLANDSCHE1 E S P E R ANTO-CO NG RE S Het tweede Nederlandsche Esperanto-co*.- gres is Zaterdag, Zondag en Maandag te Nijmegen gehouden. Een comite van Espe- rantisten uit Nijmegen en van elders had voor een uitstekende voorbereiding gezorgd, en mede dank zij de talrifke dteelneming is het congres een succes geworden voor de Es- peranto-beweging. Ongeveer tweehonderd Esperantisten uit het geheele land waren naar Nijmegen gekomen en bij dezen hadden zich tal van Duitschers en enkele Engelschen en Belgen gevoegd. Al deze lieden van ver schillende nationaliteit voerden op het con gres zoowel als in de onderlinge conversatie de wereld-hulptaal en konden elkander uitste- kend verstaan. Behalve aanhangers van de beweging gaven vele autoriteiten uit onder- wijs- en andere kringen blijk van hunne be- langstelling. Het congres kenmerkte zich door groote geestdrift bij de strijders voor hun ideaal: een tweede taal voor alle men- schen. Zondagochtend had in de kapel van het klooster aan de Oldenbarneveldtstraat te Nij megen een H. Mis voor de r.-k. esperantisten plaats met predicate in het Esperanto, ter wijl voor de protestantsche congreessisten een godsdienstoefening in het Concertgebouw werd gehouden onder leiding van ds. de Jonge uit Bergen op Zoom, die de wcrcldtaal vlot spreekt en den dienst in het Esperanto leidde. De derde congresdag begon met #n cscur- voormiddag vergaderingen gehouden van de sie naar Berg en Dal. Voorts werden in den Neutrale Esperamto-Vereeaiging La Estonto estas Nia en van de R. K. Esperanto-Veree- niging Nederlanda Katoliko. Te 3 uur had in het Concertgebouw De Vereeniging de sluitingsvergadering plaats onder voorzitterschap van den heer H. J. Blokker uit Amsterdam. JIHR. A. C. D. DE GRAiEFF. Gistermiddag is 'per stoomschip Volendam van de Hoi 1 and-Amcrika 1 ijn te Rotterdam aangekomen de nieuw benoemde gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indie, jhr. A. C. D. db Graeff, bijzonder gevolmachtigd minis ter en oud gezant van Nederland te Wash ington. Ter begroeting waren de heeren W. Wes- terman, coinmissaris, en A. Gips, directeur van de Holland-Amerika Lijn, aanwezig. Jhr. de Graeff was vergezeld door zijn jongsten zoon; de overige leden van zijn gezin waren in Boulogne sur Mer van boord gegaan en hebbe de reis over land voortgezet. In e enkort onderhoud, dat wij zegt de N. R. Crt. met jhr. de Graeff hadden, decide hij ons mede, dat hij bij het aanvaarden van zijn benoeming tot gouverneur;generaal zich niet Heeft laten leiden door overwegingen be treffende mogelijk minder prettige ervarin- gen in zijn hoedanigheid van gezant in de Vereenigde Staten. Wel zou, zoo zeide hij ons, ten aanzien van de soepelheid van de Amerikaansche re geering, misschien nog het een en ander te wenschen zijn, maar ik heb deze benoeming, los daarvan, met graagte aanvaard1. Jhr. de Graeff is terstond naar 's-Graven- hage doorgereisd. Hij zal tot half Augustus in ons land blijven, waarna hij per stoom schip Grotius van de maatschappij Neder land naar Indie denkt te vertrekken. DE DAGERAAD. Eersten Pinksterdag is in Den Haag de al- gemeene vergadering van de Vrijdenkersver- eeniging De Dageraad begonnen onder lei ding van den heer Hoving. De middagvergadering was gewijd aan de bespreking van het voorstel. der afd. Vlissin gen en van het hoofdbestuur. Het congres overwege opnieuw zijn standpunt inzake het rationalistisch onderwijs. De heer Constandse stelde namens de afd. Den Haag voor, dat de Dageraad een rap port laten opstellen over de vraag: in welke richting moeten het onderwijs en de opvoe- ding worden gestuwd? Dit rapport moet be- sproken worden op een congres en wanneer het woidt goedgekeurd moeten de leden wor den aangespoord deze beginselen te verwerke- lijken. Na replieken, waarbij de heer de Groot o.m. zeide, dat het rationalistisch onderwijs bij alle midd. onderwijs moet aansluiten, vatte de voorz. de besprekingen samen Hij zette uiteen, dat men het over het rationalistisch beginsel wel eens is, maar dat men in tac- tisch opzicht uiteen gaat. Het voorstel-Den Haag werd aangenomen. Een commissie van vijf leden werd benoemd, bestaande uit de heeren Van Oorschot, Vlis singen; Constandze, 's Gravenhage; Vos, Am sterdam; Aarse, Amsterdam en Havers, 's Gravenhage. De volgende algemeene vergazering zal te Haarlem worden gehouden. kingen. Bemerkend, dat de mannen van De Rijk hun de pas naar hun boot afsnijden, snelt de aanvoerder van het drietal op De Rijk af, buigt en terwijl hij een prachtigen zegelring van zijn vingers rekt, zegt hij hijgend, onder aanbieding van den ring, tot den geuzen ka pitein: Ik.... Ik... geef me aan u over. Ik wist niet, dat de stad in handen van de rebellen was gevallen. Neem den ring aan en behoed mij voor moord. Ik ben edelman. Ik kan een grooten losprijs betalen. Ik ben de bouwkundige van Alva." Hij zegt dit alles angstig en buiten adem, want de menigte volgt hem op den voet. Met verbazing herkent Guy hem als Pa- ciotto, Alva's grooten vestingbouwkundige; hij heeft hem destijds bij zijn bezoek te Ant werpen zien rijden aan de zijde van den on- derkoning. „Kent ge mij'?' vraagt Paciotto verbaasd. „Maar al te goed!" joelt de menigte, die hem eindelijk heeft te pakken gekregen. „Maar al te goed, herhaalt De Rijk brommend. „Maar ik wil voorkomen, dat men u aan stukken scheurt," en hij en Guy alsmede een paar van zijn officieren beschermen met getrokken zwaard het drietal, dat anders in enkele minuten fjoor de Watergeuzen ten doode mishandeld zou zijn. Want die zeeroo vers hebben alien een rekening met Spanje te vereffenen. Ze hebben wel alien een vermoor- den broeder, een doodgemartelden vader of een onteerde echtgenoote, waarvoor zij wraak BOND VAN NEDERLANDSCHE ONDERWIJZERS. (Vervolg). Het voorstel van de reorganisatie-commlssk om het aantal gesalarieerde hoofdbestuursle- den op twee te brengen, werd aangenomen. Besloten werd, dat het salaris voor de nieuwe fupctionarissen voortaan 5000 zal zijn. Vastgesteld werd de onvereenigbaarheid van deze functie en het lidknaatschalp van de Tweede Kamer. \A!le wijzigingen werden ten slotite vastge steld en aan het hoofdbestuur opdracbt ge geven de wijzigingen aan te brengen, welke noodzakelijk uit de aangenomen reorganisa- tie-voorstellen voortvloeien, en op de gewij- zigde statuten de koninklijke goedkeuring aan te vragen. In de midd'agvergadleriiig werdi aangeno men een voorstel-Den Haag, geamendeerd door de afdeeling Noorderveidi, om de con- tributie voortaan te heffen van het werkelijk genoten salaris (het officieele tractement, ver- minderd met de pensioensbijdrage), met dien verstandte, dat de totale afdracht gidijk blijft. Aangenomen wordt een voorstel-Amster dam om het hoofdbestuur op te dragen zoo spoedig mogelijk over te gaan tot het uitgeven van paedagogische bijlagen bij „de Bode". Het Hoofdbestuur, dat zich met dit voorstel wel kon vereenigen, deelde mede, dat de uit- gavAi voor „de Bode" daardoor met onge veer 2C00 zullen vermeerderen. Daarna kwamen aan de orde verschillende voorstellen betreffende U.L.O. Namens het hoofdbestuur werd deze be spreking ingeleid door den heer Posthumus. De heer Posthumus (hoofdbestuur) behan- delde daarna het voorstel van de Commissie 1924: „Toelating tot de U. L O.-scholen geschiedt evenals de toelating tot alle ander voortgezet onderwijs na het zevende leer- jaar". In overleg met het hoofdbestuur-wordt dit thans aldus geformuleerd. „de duur van het onderwijs van de lagere school en het voile- dig U. L. O. duurt tezamen tien jaren". Nadat een aantal ingediende amendementen was ingetrokken, werd het aldus geformu- leerde voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Ook werd aangenomen het commissie- voorstel: „Hoofdzaak van het U. L. O. blijve het geven van algemeen ontwikkelend onder-, wijs". Een voorstel van de Commissie 1925 ora de gelegenheid te openen tot het verkrijgen van een einddyiloma, een Rijksdiploina, uitge- reikt na een schodl-examen onder toezicht van Rijksgecommitteerden, werd aangeno men. Een amendement van de afdeeling Gooi om te bepalen, dat het examen wordt afgenomen op ongeveer dezelfde wijze als door de M.U.L.O.-vereeniging geschiedt, werd ver- worpen. Aangenomen werd na uitvoerige discussie een voorstel van de Commissie 1924, dat na aanneming van een amendement van de afdee ling Rotterdam, aldus luidde „Aansluiting U. L. O. bij het M. O. worde oodanig geregeld, dat leerlingen die drie (vier) jaar U. L. O.-onderwijs met vrucht ge noten hebben, het recht van toegang verkrij gen zonder examen tot het derde (vierde) ieerjaar van het M. O., na overlegging van een bewijs, afgegeven door de betrokken leer- krachten hunner school, ten bewijze, dat zij over voldoende intellectueele krachten en stu- dielust beschikken. De vergadering werd hierna verdaagd tot Maandagmorgen 9 uur. Het vongres begaf zich in huishoudelijke vergadering. Derde dag. In de Maandagochtend vcortgezette ver gadering werden de financieele verslagen be handOld. De begrooting voor 1927 werd vastgestel'c op een bedrag van 92,100 in ontvangst en uitgaaf. Als plaats voor de volgende algemeene ver gadering werd Den Haag aangewezen. Vervolgens werd voortgegaan met de be handeling van de voorstellen betreffende het U.L.O. De meerderheid van de commissie had voorgesteir de volgende bepaling: De U. L. O. leerkrachten dienen als regel in het bezit te zijn van twee verplichte bij- acten, terwijl de hoofdacte gewenscht is. Dit werd aangenomen. 1 Aangenomen werd zonder discussie het voorstel van de Commissie 1924 en 1925: „Voor het geven van onderwijs in de vreemde talen is't gewenScht, dat de onderwijzer, be- zitter L. O. Fransch, Engelsch of Duitsch, zijn bekwaamheid in het spreken dter vreeinde taai vergroot. Het rijk bevordere de gelegen-. heid voor de U.L.O.-onderwijzers om door't volgen van conversatiecunsussen hier en in't buiteniaad die bekwaamheid op te doen". Het voorstel der commissie 1925: „Er dient met omzichtigheid gestreefd naar concentratie hebben te nemen op den vijand. Welk een kans op leven heeft de officier van Alva die in handen valt van zulk een toomelooze ben de? Guy is zelfs overtuigd, dat hem de keuze van de wijze van sterven niet zal worden ge- laten. - Terwijl De Rijk en hij den Italiaan bescftei* men tegen de opdringende menigte, is een aantal Watergeuzen in het vaartuig gespron- gen, dat hen heeft aangebracht, en heeft on" der woeste kreten de ongelukkige bemanning mededoogenloos afgemaakt. Daarna wordt' de Italiaan naar het raadhuis gesleept waar Bloys van Treslong, die het opperbevel over de stad heeft, met den burgemeester, den schout en andere magistraten der stad be- raadslaagt. De meeste kapiteins zijn Hoaf mede aanwezig. „Bij onze martelaren," roept de Holland* sche vice-admiraal uit, „wat een geluksdagf Daar valt zoowaar een der gunsielingen van Alva ons zoo maar in handen! Laten wij een krijgsraad voor den Italiaanschen heer vor men!" „Ik doe een beroep op het oorlogsrecht, Willem Bloys van Treslong," zegt Paciotto, zeer trotsch, hoewel hij niet de minste hoop heeft. „Hetzelfde oorlogsrecht, dat Alva erkende tegenover mijn vermoorden broeder, toen hij hem met zeventien andere edelen op de paar- denmarkt te Brussel liet terechtstellen," ant- woordt de Watergeus. t (Wordt veryQjgdft»/ i

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5