WOUDA's L. FRANKENBERG - ALKMAAR. verhuurt Schrijfmachines Zelfriizend Bakmeel Voor winkeliers HAAS, Alkmaar. bij Grose, v/h. M. DE han de Technische Hoogeschool aan de Julia na laan te Delft. Voor de geschikbnaking van het gebouw .voor dat doel zou een verbouwing noodig zijn, waarvan de kcsten voorloopig op 8 ton ai.m gesehat. Een nieuw gebouw te Amster dam zou waarschijnlijik 5a 6 millioen gulden kosten. De Rijksverzekerigsbank heeft het aanbod v$p dfcn Rijksgebouwendienst in beraad COMITY NEW-YORK 1926. De vlaggestok met moniumentaal voetstuk, door het Comite New-York 1926 aan de stad New-York aan te bieden ter herinnering aan <Je stichting van die stad door Nederlanders, 900 jaar geleden, zal verrijzen op een in het oog vallende plaats aan den Hudson, in battery Park te New-York. DE KON. MILITAIRE KAPEL TE HAVRE. ■^Men meldt uit Le Havre aan de N. Rott Ct. De Koninfrlijke Militaire Kapel heeft op ,bet groote internationale concours te Le Ha- avre met het 170ste Fransche Regiment de "|Graiid Prix Distinction" behaald, een prijs, die ver gaat boven alle eerste prijzen. 1 Tfulde aan ons keurcorps eh zijn eminenten Igider Louis Boer! WIESJE BOUWMEESTER. 1 Louis Bouwmeester's jongste dochter, Wies- je. is na haar vader's dood onverZorgd ach- ,/tergebleven. De omstandigheden zijn thans vvan dien aard, dat een aantal tooneelkunste- naren de handen ineen'hebben geslagen, om •te trachten haar eenigszins te helpen, voorai met de voor tooneelmenschen zoo moeilijke zomermaanden voor de deur. Geld is er niet, ,-wel artistieke hulpvaardigheid en nu rekent men er op, dat anderen een kleinigheid willen offeren in ruil voor een middag van artistiek amusement. De heer B. A. Mullens, directeur van het Grand-Theatre te Amsterdam, heeft dezen schouwburg voor dit doel welwillend afge- staan op Zaterdagmiddag 29 dezer. Het pro- gramma is nog niet volledig, maar de namen .van Jan Musch, Esther de Boer-Van Rijk, D. J. Lobo, Emma Morel, Cor Ruys en Ezer- man kunnen reeds genoemd worden. ft ZIEKE IEPEft. Ir. A. W. v. d. PJassche, rijkstuinbouw- consulient voor Zeeland, sehrijft, dat alge meen in die provincie wordt geldaagd over de vele iepenboomen, die aan de fepenziektc sneuvelen. Hij raadt aan, de onherstelbare z,ieke boomen zoo vlug mogelijk te rooien. I NIEUWE HOLLANDSCHE HARING. 5 Men meldt aan de N. R. Ct. De oude traditie getrouw werd hedenmid- dag door den opperkeurmeester Vogel uit Vlaardingen met den schipper J. Goedknecht de eerste nieuwe Hollandsche haring aan H. M. de Koningin op het Loo gebracht. Niet meer, zooals eertijds in een versierde sjees, maar thans in een met oranje en Neder- landsche vlaggen versierde auto. Deze haring, gekeurd door den opperkeur meester, is gevangen en aangevoerd door het stoomschip Koningin Wilhelmina, VI 190, schipper J. Goedknecht, eigenaresse N. V. Doggermaatschappij te Vlaardingen. Een vaatje van deze haring is ook aan de Koningin-Moeder gezonden. V DE ARBEIDSOVEREENKOMST IN HET ZEEVAARTBEDRIJF. De commissie, door den toenmaligen minis ter van justitie, mr. Th. Heemskerk, bij be sluit van 24 Maart 1921 benoemd met op- dracht te onderzceken, hoe de arbeidsover- eenkomsten tusschen den reeder eenerzijds en de kapiteins (schippers), scheepsofficieren tn scheepsgezelten anaerzijds, opnieuw bij de wet behcoren te worden geregeld om t<» vol- doen aan de eischen van den tegenwoordigen tijd, heeft t'hans verslag, bevattende het re- sultaat van haar arbeid, aan den minister van justitie bitgebracht. Het is vervat in twee ontwerpen van wetsvoorstellen met daarbij "behoorende toelichtingen. EEN OPLICHTER-DON JUAU. Voor de vierde kamer der rechtbank te Am sterdam heeft terechtgestaan C. K., reiziger, oud 29 jaar, thans gedetineerd. Hij had in December, nadat hij kort te voren uit de gevangenis was ontslagen, kennis gemaakt met een dienstmeisje te Hilversum, die hij had leeren kennen, toen hij haar een naaima- chine had trachten te verkoopen. Van dezen koop was niets gekomen, maar hij bleef het meisje geregeld bezoeken, wat ten slotte tot een verloving leidde. Het meisje reisde zelfs met hem naar Zwolle, waar ze hem aan haar ouders als haar aanstaande voorstelde. Ver- dachte had het meisje niet meegedeeld, dat hij reeds getrouwd en vader van vier kinderen was. Onder allerlei voorwendsels wist hij haar een bedrag van 200 afhandig te ma- ken. Tezelfdertijd was hij een verhouding be- gonnen met een ander dienstmeisje, wier fiets 'hij al spoedig buiten haar medeweten te gelde maakte. De opbrengst 35, stak hij in zijn eigen zak. Wegens beide feiten, gekwalificeerd als op- lichting en verduistering, eischte het O. M., waargenomen door mr. Massenk, een gevan- genisstraf van 2 jaar. Hij wees erop, dat ver- dachte wegens eer dergelijk misdrijf kort te voren IK jaar gevangenisstraf had onder- gaan. VOLKSONIDERWIJS. V 1866—1926. Men meldt uit Amsterdam aan de N. Rt. Ct Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de vereemiging Volksonderwijs hield gis- fermiddag het hoofdbestuur dier vereeniging in American-hotel een receptie, welke druk bezocht was. Namens een comite uit de afdeelingen heeft dr. M. W. Marsman het hoofdbestuur ge- lukgewenscht. Daarbij wees hij op het ver- heugend verschijnsel,. dat de 60-jarige zich nog in gro.otea ea steeds grooter .wordenden bloei verheugt. Telkens komen er nieuwe af deelingen bij. De reden hiervan is, dat het doel der vereeniging, de bevordtering van het volksonderwijs, en in het bijzonder van het openbaar onderwijs, nog altijd velen in den lande lief is. Dit blijkt ook hieruit, dat de vergaderingen van de vereeniging zich altijd kenmerken door groot enthousiasme. De le- den weten, dat het hoofdbestuur veel gelc kan gebruiken, dat er een tekort is, niet door gebrek aan offervaardigheid er kennen steeds belangrijke bedragen in maar door het groote belangrijke en vaak kostbare werk dat verricht wordt, de krachtige, veelomvat- tende actie, die moet worden gevoerd en is gevoerd, biiv. tegen de verslechting van het onderwijs. Daarom hebben de leden hun hul- deblijk gevai in den vonm van een geschenk in geld. Spr. bood aan het hoofdbestuur een enveloppe met het tot dusver binnengekomen bedrag aan, en hij uitte de beste wenschai en verwachtingen voor de toekomst van de ver eeniging. In zijn woord van dank noemde de voorzit- ter, mr. H. Smeenge, den algemeenen secreta- ris, den heer Kl. de Vries, den man, aan wien voorai de bloei van de vereeniging te danken is. In aansluiting hieraan heeft hierna de hoofdinsipecteur van het L. O., de heer K Brants, vertegenwoordiger van den minister van onderwijs, die zelve verhinderc! was, mee- gedeeld, dat de heer Kl. de Vries bij deze ge legenheid' bevorderd is tot officier in die or- de van Oranje-Nassau. (Toejuichingen). De heer Ed. Polak, wethouder voor onder wijs, braoht de gelukwenschen over van het gemeentebestuur van Amsterdam. Hij dankte „Vo!ksonderwijs" voor alles wat zij gedaan heeft. Maar, zeide hij, haar werk is nog niet afgeloopen. Zij moet de openbare school be- schermen en vooruit brengen. Weliswaar is dit de ttak van gemeentebesturen, maar hier en daar in dien lande ontbreekt wel wat aan de vervulling van die taak. In de tweede plaats moet de vereeniging propaganda ma ken voor de openbare school, waar bij kin deren uit alle lagen deer bevolking de grond- slagen zullen worden gelegd voor eene volle- dige ontwikkeling. Vervolgens hehben nog vele sprekers het woord gevoerd, o.a. de heer Th. M. Kete- laar, mede namens de vrijzinnig-democrati- sche Kamerfractie; prof. Salverda de Grave, namens de Vereeniging tot vereenvoudiging van de schrijftaal, e.a. Tot de talrijke aanwe- zigen behoorden vertegenwoordigers van het Ned. Onderwijzers-Genootschap, den Bond van Ned. Onderwijzers e.a. Een stapel telegrammen was ingekomen en ook hadden verschillende organisaties bloemen gezonden. MEISJESVEREEMGINGEN OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG. De achtste bondsdag van den Bond van Meisjesvereenigingen opGereformeerden Grctidslag, die gister in Den Haag is gehou- den, werd begunstigd door een heerlijk voor- jaarsweer. Uit alle deelen van ons land wa- ren de meisjes in grooten getale naar de resi- dentie getrokken om dezen dag mede te vie- ren. In totaal warm er meer dan 4000 deel- neemsters. Hoewel het aanvankelijk in de be- doeling lag, de bijeenkomsten ter gelegenheid van dezen bondsdag in de groote zaal van het Kon. Zool. Botanisch Genootschap te hou- den, was men door de bvergroote deelneming verplicht ook de zaal van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen nog af te huren. Beide zalen waren echter ook nu nog geheel gevuld met belangstellenden. In de ochtenduren waren de bijeenkomsten in> hoofdizaak gewijd aan het afdoen van in terne bondsaangelegenheden. In de middag-bijeenkomsten werden ver schillende voor den bond toepasseliijke lezin- gen gehouden. Zoo spraken mevr. H. Bijle- veld over: „Omgang met kinderen"; mr. H. Bijleveld over: „De voorbereiding van de ge- zinstaak op de meisjesvereeniging", en dr H. Kaajan uit Utrecht over: „Het Gereformeer- de meisje en de bestudeering van onze Gere- formeerde geloofsleer". Deze toespraken wer den in beide vergaderzalen gehouden. Ds. K. Dijk en mej. H. S. S. Kuyper spraken een slotwoord. Het programma werd verder afgewisseld door muziek en kang. CURSUSSEN VOOR MET GROOT VERLOF ZIJNDE RESERVE-OFFICIEREN. Vocrwai betreft de cpkomst onder de wa- penen, zijn de Reserve-officieren verdeeld in 3 categorien, n.l.: a. Zij,. die zich vrijwillig hebben verbon- den voor het jaarlijks bijwonen van de win- terbiieenkomsten en als compensatie der fa- ciliteit genieten van slechts eenmaal in de drie jaren in werkelijken dienst geroepen te worden gedurende 3K week; b. Zij, die in plaats van het bijwonen der winterbijeenkomsten, de voorkeur hebben ge- geven aan het jaarlijks deelnemen aan een gecomprimeerden cursus van 6 dagen, die elk 3de jaar wordt vervangen door een troe- pendienst van 3K week; en c. Zij, die tot geenerlei vrijwillige over- eenkomst genegen zijn, doch zich aansluitend wenschen te houden aan de bepalingen der reserve-wet, met andere woorden verplich- ting tot opkomst voor prachschen dienst om het andere jaar voor ten hoogste 6 weken, naar eigen verkiezing over 2 jaren te ver- deelen Nopens het houden van de gecomprimeer- de cursussen voor de Verlofsofficieren in 1926 is het thans het volgende bepaald: De cur sussen zullen worden gehouden in de stand- plaatsen der Divisie-commandanten en door dezen worden geregeld. Voor deze cursus sen geldt in 1926 onderstaande regeling: 1. De cursussen worden gehouden in het tijdvak van Juni tot en met Augustus; 2. Aan de cursussen zullen deelnemen de Verlofsofficieren der Infanterie. behoorende tot de categorie b, uitgezonderd: a. zij, die dit jaar voor 3K week onder de wapenen komen; b. Zij, die de Ministerieele vergunning hebben zich buitenslands op te houden, met vrijstelling van de verplichtingen tot opkomst onder de wapenen; c. Zij, die vrijgesteld zijn van opkomst onder de wapenen voor herhalingsoefenin- gen, krachtens het 6e lid van artikel 51 der Dienstplichtwet. 3. De deelnemers aan de cursussen wor den ingedeeld in klassen van pl.m. 20 leer- lingen per klasse. De leerlingen worden ge- snlitst m: a. Majoors en Kapiteins, die hoog in de ranglijst staan; b. de overige Kapiteins en oudere Luite- nants; c. de overige Luitenants. De groepen, onder a, b en c genoemd, vol- gen een cursus voor onderscheidenlijk Batal jons, Compagnies en Sectie-Commandant. 4. De deelnemers aan de cursussen komen gedurende zes dagen onder de wapenen van en met Maandag tot en met den daarop vol- genden Zaterdag. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN HET ALGEMEEN. Op de te Amsterdam gister gehouden 1403 jaar vergadering werd na de openingsrede van den voorzitter het door het hoofdbestuur uitgebrachte jaarverslag behandeld. Hieruit blijkt, dat in het afgeloopen jaar drie nieuwe departementen toetraden, t.w. Boekelo, Haam- stede en Hardenberg. Daarentegen werd op- geheven het departement Bussum. Een dis trict Oostelijk Gelderland met 14 aangesloten departementen en 1152 leden werd opgericht, waardoor het aantal districten tot 12 is ver- meerderd, bevattende 213 departementen, tel- lende te zamen 19.646 leden d. i. 71 pCt. van het totaal aantal leden. De betrekkelijke stil- stand in den groei van het ledental van de jaren 19221924 heeft sinds 1925 plants ge maakt voor krachtigen vooruitgang, zoodat goede hoop bestaat op het bereiken van 30.000 leden tegen 1930. De rekening 1924/25 sloot meteen batig saldo van 7339, dank zij mede een gift van 2000. Als leidster van het Ons Huiswerk trad in de plaats van mej. De Koc, die wegens aan- staand huwelijk haar ontslagaanvrage in- diende, mej. A. Knappert op. Aan den cur sus voor leiders(sters) in zake Ons Huiswerk onder leiding van mej. P. C. Knappert, na men 27 cursisten deel. De proefnemingen fnet volksontwikkeling per radio zijn in 1925 zoo geslaagd, dat het hoofdbestuur voor 1925/26 een uitgebreider plan van lezingen had ontworpen. Deze wer den gehouden door de hoogleeraren prof. dr. J. Bolke, prof. dr. Cohen, prof. dr. H. Th. Obbink, dr. C. Easton, dr. A. J. v. Pesch en prof dr. H.T. de Graaf. Er werd een studiecommissie ingesteld om een rapport uit te brengen inzake vervolgon- derwijs. Over 1925/26 werd ter beschikking van de commissie voor onderwijs gesteld een bedrag van 15.907. Ook de Nutscommissie voor bibliotheekwe- zen bleef actief: met de centrale vereeniging voor reizende bibliotheken werd weer op vruchtbare wijze samengewerkt Eenige discussie volgde. Daarna hield de heer L. Welling, inspec- teur van het L. O., een inleiding over het vraagstuk van het vervolgonderwijs. Na deze inleidingen was er gelegenheid tot het stellen van vragen en maken van opmer- kingen waarvan eenige aanwezigen gebruik maakten. Zij werden door de inleiders beant- woord. Vervolgens werd aan de orde gesteld het voorstel van het hoofdbestuur inzake subsi dies aan de centrale vereeniging voor reizende bibliotheken. Het hoofdbestuur voel't er®>or dat de maatschappij getuigenis afi^gt van haar sympathie voor de reizende bibliotheken, waar nog een sterke Nutsstroom voortvloeit naast de andere stroomen, die zich sinds de reorganisatie van de reizende bibliotheken lebben aangesloten. Het hoofdbestuur stelt daarom aan de algemeene vergadering voor, aan de centrale vereeniging van reizende bi bliotheken over het dienstjaar 1926'27 een subsidie toe te kennen van /500, ofschoon de verplichting, die de maatschappij in 1920 op in een ieder jaar met zich had genomen, j 1000 afnemende subsidie de bovengenoemde vereeniging te subsiaeeren, is afgeloopen. Dit voorstel lokte eenige discussie uit; het werd met meerderheid van stemmen aangeno- men. De begrooting over het dienstjaar 1926— '27, in inkomsten en uilgaven sluitend met een bedrag van 57.202, werd met alge meene stemmen aangenomen. Hierna werd de vergadering door den voor zitter, den heer J. D. D. Pruisen, gesloten. ALGEMEENE VEREENIGING VOOR BLOEMBOLLEN- CULTUUR. Gisteren is te Haarlem de 153ste algemeene vergadering van de Algemeene Vereeniging voor Bloembolleccultuur gehouden in de lceu- ringszaal van het Beursgebouw. De vergade ring werd geleid door den heer Ernst H. Krelage. In de openingsrede van den voorzitter van den Nederlandsche Tuinbouwraad en Bloem- bollencultuur pleitte deze voor handhaving van het ambt van directeur-generaal van den landbouw en vroeg waarborgen voor het in ternationale plantenverkeer. Reorganisatie der vereeniging is in voorbereiding. Er zijn geen normen voor opplant van hyacinthen in het handelsreglement. De leden van het schedsgerecht blijven terstond herkiesbaar. Beraadslagingen hadden plaats over het eigen gebouw. Het nieuwe aanbod van de gemeente Heemstede is pas op de vergadering medegedeeld. Aan andere opvattingen is niet genoeg recht wedervaren. Na uitvoerige ge- dachtenwisseling werd besloten nog geen de- finitief besluit te nemen, doch die behandeling te verdagen. KORTE BERICHTEN. Te Kielwindeneer (Gron. is Maandag- nacht het cafe Klinkhamer afgebrand. Er is niets gered. De oorzaak is onbekend. Op aanwijzing van eenige jongens is uit het Noorder Spaarne onder de gemeente Schoten een kinderlijkje van het vrouwelijk geslacht opgevischt. Maandag is de Blauwe Week gesloten met een groote landelijke betooging ten gun- ste van plaatselijike keuze te 's-Gravenhage, waaraan een gToot aantal vereenigingen heeft deelgenomen. Gisternacht kwart over een heeft een bestel-auto van de N. R. Ct. d6n 71-jarigen verpleegde uit het Tehuis voor Oudfen van Dagen J. K. op den Coolsingel te Rotterdam aangereden. K. viel, brak beide beenen en kreeg ernstige verwonidingen. Hij is in het ziekenihuis aan den Coolsingel ter verpleging opgenoroen. Gistermorgen is bij aan ce ge- volgen overleden. De chauffeur, de 42-jange B. O., is aangehouden. De auto is in beslag genomen. - per maand en per week. Prof. dr. J. Ph. Vogel, hoogleeraar in het Sanskrit en zijn letterkunde en de Indi- sche oud'heden aan de Universiteit te Leiden, is van zijn reis naar Ned. Indie en Britsch. Indie te Leiden teruggekeerd. Gisternacht is te Westervoort afge brand het cafe en winkelhuis van P. Rutjes De kinderen werden met groote mocite gered. De oorzaak van den brand is onbekend. Ver- zekering dekt de schade. Gister is te Utrecht de algemeene ver gadering der Vereeniging van leeraren in le- vende talen gehouden. Prof. dr. A. G. van Hamel over „de bronnen dev Iersche epiek, basis van den hoofschen roman" en dir. J. B. Schepers over: „De ontwikkeling der persoon- lijkheid, het eerst noodige bij het taalonder- wijs. Gisteren is het lijlcje van den 8-jarigea J- G., van het Pluvierhof, die Vrijdagavond met zijn broertje bij de zeesluizen te Scheve- ningen om het leven is gekomen, nabij Kijk- dluin aangespoeld1. Bij twee kinderen uit het gezin van H. aan den Crooswijkschen Weg alhier zijn, na het gebruik van zuurtjes vergiftigings-ver- schijnselen vastgesteld. De kinderen zijn in het ziekenhuis aan den Bergweg ter verple ging opgenomen. Verschenen is het jaarverslag over 1925 van de Algemeene Vereeniging voor Bloem- bollencultuur, uitgebracht door den secreta- ris, den heer H. J. Voors. Het departement van oorlog heeft aan de militaire wachtgelders beneden den rang van officier een circulaire doen toekomen in verband met de bij kon. besluit van 7 Mei 1926 gebrachte wijzigingen in de wachtgeld- regeling vffor de militairen der landinacht be neden den rang van officier. Gister is te Leiden het congres geopend van den Nederlandschen bond van huis- en grondeigenaren en bouwondernemers, onder voorzitterschap van mr. J. A. de Meijier uit 's-Gravenhage. Vo6r den aanvang werd het congres offi- cieel ontvangen ten stadhuize. De 54ste samenkomst der Evangelischen is gistermiddag te Zwolle aangevangen. Dr. H. Ph. Rogaar hield een openingsrede over: „De onmisbaarheid van de historische persoonlijkheid van Jezus". Na drie kwartierdreggen is een 4-jarig knaapje, dat van een lichterschip in het Oos- terdok te Amsterdam te water was geraakt, levenloos opgehaald. Boeken. Duizend en een kijkjes in Zwitserland. Bij de Uitgevers-Maatschappij „Elsevier" te Amsterdam zal een prachtig „pren- tenboek" mooier dan er ooit een aan Zwitserland gewijd, verscheen worden uitgegeven in 36 halfmaandelijk- sche afleveringen, waarvan de laatste in Octo ber 1927 het licht zal zien. Elke afleveririg zal 16 bladz. bevatten, ge- illustreerd met, gemiddeld, ongeveer 30 zeld- zaam fraaie, scherpe, bekorende photo's; de stevige afleveringsomslagen worden versierd met groote illustraties, gedrukt met dubbel- tooninkt. De prijs per aflevering is zeer billijk gesteld. Bij de verschijning van de laatste afleve ring zal een mooie losse, halflederen band verkrijgbaar worden gesteld. In het desbetreffende prospectus vinden wij de volgende veelbelovende verklaring. Dit zeer mooie, grcote boek zal inderdaad 1001 illustraties bevatten; prachtige prenten, naar photo's zoo voortreffelijk, zoo artistiek als er slechts hoogst zelden gemaakt werden. Tal van bekende Zwitsersche schrijvers lever- den de korte, suggestieve teksten; mannenals Gonzague de Reynold, Robert de Traz, Da niel Baud-Bovy, Johannes Jegerlehner, enz. Dit onvolprezen prachtwerk zal U doen rri- zen door alle deelen van het grootsche en lieflijke Zwitserland, het paradijs van Euro- pa; en herinneringen wekken of verlangen. „Les Mi lie et Une Vues de la Suisse" („Tau- send und Ein Schweizer Bild") heetl in Zwitserland duizenden koopers gevonden; de Zwitsers waren verrukt over zooveel moois, over dien overvloed van „kijkjes" in het eigen land, die de overweldigende schoonheid ervan zoo krachtig in het licht stelden. Thans wordt het boek herdrukt, in een zeer groote oplaag, in tal van talen. De Nederlandsche edite zal ook wat den tekst betreft een uitstekende zijn; alle artikels worden voortreffelijk vertaald uif de taal, waarin zij oorspronkelijk werden ge- schreven: uit het Fransch, het Duitsch of het Italiaansch. Voor Nederland en voor Nederlandsch- Indie, voor de massa's landgenooten, die in Zwitserland geweest zijn of die hevig begee- ren erheen te gaan. zal dit wondermooie boek zijn: of een telkens genietingen en vreugden hergevende herinnering of een heerlijke vo6r- genieting, die de phantasie en de reislust prikkelt. Herman Robbers heeft voor de eerste afle vering een voorwoord geschreven. StadsnieTtws. DE GEMEENTELIJKE HANDELSSCHOOL TE ALKMAAR. (Vervolg). Schoolgeld. Door het College van Burgemeester en Wethouder der gemeente Alkmaar is aan den Raad voorgesteld een schoolgeldregeling voor de Handelsschool in te voeren, waar aan het volgende ontleend is. Bij een inkomen van minder dan 900 per jaar is geen schoolgeld verschuldigd. Voor hoogere inkomens raadplege men onder staande tabel, waaruit blijkt dat het school geld geringer wordt naarmate het aantal kin deren in het gezin waartoe de leerling be- hoort, grooter is. Bij voorbeeld: iemand met een inkomen van 4000 zal, wanneer hij een kind heeft, voor dit kind een schoolgeld van f 30 per jaar moeten betalen; heeft hij vijf kinderen, dan zal het schoolgeld voor het kind, dat de Handelsschool bezoekt, slechts f 15 bedragen. TABEL, bedoeld in artikel 5 der heffingsverordening. Het schoolgeld bedraagt: Bij een inkomen van: Beneden 900 hooger aan de Handelsschool met een aantal minderjarige gezinskinderer va» geen of een f 900 1200 2.25 1600 3.75 2000 7.50 2400 11.25 2800 15.— 3200 18.75 3600 22.50 4000 26.25 4400 30.— 4800 33.75 5200 37 50 5600 41.25 6000 45.— 6500 48.75 7000 52.50 7500 60.— 8000 67.50 8500 75.— 9000 82.50 9600 97.50 10200 112.50 10800 127.50 11400 142.50 12200 157.50 13000 172.50 13800 187.50 14600 206.25 15400 206.25 16200 -206.25 17000 206.25 17800 206.25 206.25 zes twee drie vier vijf of 'f meer y 'f ■f v 2.25 3.75 2.25 7.50 3.75 2.25 11.25 7.50 3.75 2.25 15.— 11.25 7.50 3.75 2 25 18.75 15. 11.25 7.50 3.75 22.50 18.75 15.— 11.25 7.50 26.25 22.50 18.75 15.— 11.25 30 26.25 22.50 18.75 15.— 33.75 30.— 26.25 22.50 18.75 37.50 33.75 30.— 26.25 22.50 41.25 37.50 33.75 30.- 26.25 45.— 41.25 37.50 33.75 30.— 48.75 45.— 41.25 37.50 33.75 52.50 48.75 45.— 41.25 37.50 60.— 52.50 48.75 45.— 41.25 67.50 60.— 52.50 48.75 45.— 75.— 67.50 60 52.50 48.75 82.50 75 67.50 60.— 52.50 97.50 112.50 82.50 75.— 67.50 60.— 97.50 82.50 75.— 67j0 127.50 112.50 97.50 82.50 75.— 142.50 127.50 112.50 97.50 82.50 157.50 142.50 127.50 112.50 97.50 172.50 157.50 142.50 127.50 112.50 187.50 172.50 157.50 142.50 127.50 206.25 187.50 172.50 157.50 142.50 206.25 206.25 187.50 172.50 157.50 206.25 206.25 206.25 187.50 172.50 206.25 206.25 206.25 206.25 187.50 206.25 206.25 206.25 206.25 206.25 Verder valt nog op te merken, dat, wan neer uit hetzelfde gezin meer dan een kind de school bezoekt, voor het tweede en ieder vol- gend kind slechts een gedeelte van het schoolgeld verschuldigd is, dat voor het eerste kind betaald wordt. Wordt b.v. voor het eerste schoolgaande kind f 30 betaald, dan is voor het tweede kind uit hetzelfde ge zin slechts f 12 verschuldigd. Deze bepaling geldt ook, wanneer het eerste kind het Gym nasium of de Rijks Hoogere Burgerschool be zoekt, en het tweede kind de Handelsschool. Leerlingen, voor wie geen schoolgeld ver schuldigd is, kunnen onder bepaalde voor- waarden de benoodigde boeken en leermidde- len gratis in bruikleen van gemeentewege ontvangen; bedraagt het schoolgeld f 7.50 of minder, dan geldt dezelfde bepaling, be- halve wat betreft woordenboeken, atlassen, teekenbehoeften en cahiers. Voor elken leerling, die niet in Alkmaar woont, moet bovendien door de gemeente, waarin deze leerling verblijf houdt, een be drag van ongeveer 100 aan de gemeente Alkmaar betaald worden. Nu deze bijdrage geringer is dan vroeger het geval was, en ook in andere opzichten aan de bezwaren van buitengemeenten tegemoetgekomen is, mag verwacht worden, dat de gemeentebesturen deze bijdrage niet op de ouders van de be- trokken leerlingen zullen verhalen. Toelating. Tot de eerste klasse v orden zonder examen toegelaten de candidaten. die door het faooM der lagere school, welke zij het laatst bezodlt hebben, geschikt en bekwaam geacht worden het onderwijs in de eerste, klasse der Han delsschool te volgen. Bovendien moet hun laatste schoolrapport voor Rekenen en Neder landsche taal ten minste het cijfer 6, voor een der vakken Aardrijkskunde en Geschiedenis ten minste het cijfer 5 aangeven, en voor de vier vakken samen ten minste 22 punten. Door de candidaten, die niet aan de ge- noemde eischen voldoen, moet een toelatings- examen in de genoemde vakken worden afge- legd. AangFte. Aangifte van nieuwe leerlingen kan v66r 15 Juni geschieden bij den Directeur der Han delsschool, en wel mondcling op Maandag- en Dinsdagmiddag van 2 tot 4, op Donder- dag- en Vrijdagmorgen van 10 tot 11.30 in bet schoolgebouw aan de Doelenstraat hoek Nieuwesloot of schriftelijk onder opgav^. van voiledigen naam en geboortedatum, alsmede adres van de ouders of verzorgers, en met vermelding van de laatst bezochte school en van de Efsse waarvoor toelating gewenscht wordt Voor leerlingen, niet te Alkmaar woonach- tig, dient ook aangifte te geschieden bij het bestuur van de gemeente van inwoning. Voor nadere inlichtingen en meerdere exemplaren van dit geschriftje gelieve men zich te wenden tot d;n Directeur der Han delsschool, dr. J. Postma te Alkmaar. II i Mi mmmt mmm mm~

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 8