DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 123 Honderd acht en fwinti«rste JaaVffanar 1926. Abonnementsprijs bij rooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsmlmte. Brieven franco N.Y. Bock- en Handelsdr. y.Il Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. Y BIJD AG 28 MET Uit het Parlefnent Dif nammer besfaaf uit 2 bladen. Direcfenr: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Den Haag, 27 Mei 1926. De Tweede Kamer heeft een groot deel van de avondvergadering van gister besteed aan een interpellatie van den heer Oud over het vergaan van den loodsschoener Terschelling II, waarbij zoowel de minister van Marine als die van Waterstaat te ipas kwamen. De iheer Oud interpelleerde over' de zaak, omdat beweerd was, dat men een volledig onderzoek an deze droeve geschiedenis wiide vermijden, fwij.1 er door hoogere ambtenaren fouten zou- den zijn gepleegd. Bovendien wilde hij vra- gen of ons loodsmateriaal wel voldoende is en in de derde plaats wilde hij weten, waar- om de Raad voor de Seheepvaart geen onder zoek had ingesteld. De minister van Oorlog, ad interim van Marine, de heer De Booij, heeft het eerste zoo stellig mogellijk tegengesproken evenals alle andere geruchten welke in verband met de zaak hebben geloopen. De autoriteiten hebben alle hun plicht gedaan. Wat in de tweedte plaats ons loodsmateri aal betreft, de heer Oud had het denkbeeld geopperd het zeilend materiaal door stoom- verimogen te vervangen, doch de minister moest verklaren, dat dit te veel geld zou kos- ten, terwijl bovendien niet vast staat, dat zerl- kotters zooveel gevaarlij'ker zijn dan stoom- echepen. Wat de hooding van den Raad voor de Seheepvaart betreft, decide de minister van Waterstaat mede, dat deze na onderzoek tot de slotsom was gekomen, dat de schipbreuk niet op de kust had plaats gehad, zoodat de ze buiten de competence van het college viel. Het had evenwd het denkbeeld van een na- der onderzoek aan de hand gedaan en dit was aanvaard. De meeste sprekers, die zich hierna deden hooren, waren ipaar half tevreden over deze inlichtingen en men keurde het in het bijzon- der af, dat de Raad voor de Seheepvaart zoo formalistisch was geweest, terwijl nu pas zes maanden na het gebeurde een onderzoek zal worden ingesteld. Maar overigens liet men het er bij, om vervolgens een begin te maken met de bespreking van de Oorlogsbegrooting van dit jaar. Veel verder dan een uitvoerige rede van den zeer welbespraakten sociaal-decocrati- schen afgevaardigde K. ter Laan is men evenwel niet gekomen. Verme'.den we daar alleen van, dat de S .D .A. P. fractie der Kamer den minister steun heeft beloofd als het hem gelukt de beide departementen van defensie tot een ministerie van Landsverdedi- ging te maken. Hedenavond worden de be sprekingen voortgezet. Hedenmiddag heeft de Kamer zich bezig gehouden met het voorstel der Regeering om een bedrag van ongeveer 9 millioen in het Invaliditeitsfonds te storten, welk be drag in den loop der volgende jaren niet on- bellangrijk zal stijgen, ten einde voor een ka- pitaaf te zorgen waaruit Invaliditeitsrenten en Ouderdomsrenten kunnen worden betaald. Tegenover dat zoogenaamde fondsstelsel stond een amendement van den heer Van Eijk (R. K.) om te volstaan met jaarlijks ten minste dit jaar de kosten van Ouderdoms- en Invaliditeitsrenten te storten, het zoogenaam de omslagstelsel, en dus ditmaal niet meer dan 1.800.000 voot het fonds uit te trek- ken. Daarover hebben de besprekingen zich zeer laug uitgestrekt en ik hoop morgen den uitslag er van te kunnen medeaeelen. Ik wil de namplijk ook nog een kijkje nemen in de Eerste Kamer, die ook nog steeds algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting houdt. Zij doet dat zonder zich te haasten en ook met de waardigheid welk aan het lichaam eigen is. Heden heeft zij de begrooting van Arbeid na een paar academische debatten goedgekeurd en bij leven en welzijn zal zij morgen de begrooting van Waterstaat afhan- delen om dan weer huistoe te gaan en op haar lauweren te rusten. Buitenlanfl. DE CRISIS IN DE ENGELSCHE MIJNINDUSTRIE. Hoewel de toestand inzake de mijnindustrie oogenschijnlijk onveranderd is, zijn er aan wijzingen uit zekere kringen, dat er iets nieuws wordt verwacht voor het einde der maand, wanneer het regeeringsaanbod van 3 millioen pond sterling als tijdelijke steun voor de kolenindustrie zou worden ingetrok- ken indien men niet tot een schikking komt In sommige bladen wordt gemeld, dat er een nieuw voorstel hangende is volgens hetwelk de hulp van nieuwe cnderhandelaars, die des- kundig zijn en het vertrouwen zoowel van de mijneigenaars als van de mijnwerkers hebben, door de regeering zouden worden ingeroepen voor het vinden van een oplossing. Deze on- derhandelaars zouden een lijst van arbeids- voorwaarden opstellen, welke ter goedkeu- ring aan mijneigenaars en mijnwerkers zou worden voorgelegd. Een referendum der mijnwerkers zou een essentieel deel van het plan vormen. In officieele kringen is geen bevestiging te verkrijgen van een dergelijk voorstel. Heden middag evenwel heeft lord Derby, die, hoe wel thans geen lid der regeering, een liooge plaats bekleedt in de conservatievc partij, een verklaring afgelegd, die van groot belang is met het oog op deze krantenberichten. Sppekeada e«t buaenkemai dear Kamer Ko'RlSlaffJC vTrjj plia HQ hoop te koesteFdn, dat er ecu zed worden aan de hand gedaan door een onaf- hankelijk lichaam, die via den premier door het land zou kunnen onderschreden en die zou blijken zooalniet welgevallig dan toch ten minste aannemelijk te zijn voor eigenaars en arbeiders. Hij hoopte, dat de arbeiders een dergelijke oplossing zouden aanvaarden na- dat er eerst een referendum over was gehou den. Er kan aan worden tcegevoegd dat er op de beurs een opgewekter stemming heerscht en dat de prijzen vaster zijn geworden in af- wachting van een gunstigen keer inzake het enijnbedrijf. Intusschen neemt de regeering alle voor- zorgmaatregelen tegen een uitputting der kolenvoorraden- De minister voor het mijnwe- zen, kolonel Lane Fox, heeft hedenvoorschrif- ten uitgevaardigd voor rantsoeneering der voorraden. Hoofden van gezinnen mogen slechts 56 pond per week hebben en om deze te krijgen, raoeten zij een schriftelijke vergun- ning hebben van de plaatselijke overheid. Za- ken en bedrijven moeten hun wekelijksch ver- bruik tot de helft van het normale verminde- ren. Deze beperking geldt ook voor het ge- bruik van gas en electriciteit voor krachtdoel- einden. Etalage- en recldmeverlichtingen zijn beslist verboden. Van Maandag af zullen de stoomvisschers vaartuigen geen kolen meer ontvangen. DE OORLOG IN MAROKKO. De capitulatie van Abd e! Krim heeft in alle politieke kringen te Parijs voldoening ge- wekt. Doch men wiist er op dat de strijd in Marokko niet geeindigd is. Er zijn nog centra van tegenstand van sterke opstandige stam- men, en men bespreekt reeds de kwestie wan neer de Fransch-Spaansche samenwerking moet ophouden, en of de Franschen zullen moeten voortgaan offers te brengen, zelfs na de zuivering der Fransche zone, teneinde de veel moeilijker taak van de algeheele onder- werping der stammen in de Spaansche zone voort te zetten. De bladen verneinen uit Fez: Generaai Boichut heeft aan alle posten instructies ge- geven Abd el Krim te ontvangen op de wijze, waarop Frankrijk zijn overwonnen vijand, die van militaire kwaliteiten heeft getuigd, te ontvangen weet. Volgens de „Petit Parisien" is het waarschijnlijk dat Abd el Krim niet ge- machtigd zal worden op Mohamniedaansch gebied te resideeren. Misschien zal hij, alvo- rens hij zich naar zijn ballingsoord begeeft, bij den Sultan amende honorable moeten ma ken. De Matin" stelt vast dat de hoop der bolsjewieken en pangermanisten om Frank rijk in Marokko ten onder te zien gaan, is vcrvlogen. Frankrijk heeft ondanks zijn 1.700.000 dcoden uit den grooten oorlog ge- toond dat het zich te verdedigen weet. Abd el Krim zal op Frankrijks edelmoedigheid kunnen rekenen, doch vergeven beteekent niet vergeten, en de Franschen zullen zich zijn transacties met de jwlsiewieken en pangerma nisten weten te hennne'ren. De „Temps" meldt dat de secretaris van Abd el Krim, El Meknassi geheeten, zich vrij- willig aan de Spanjaarden te Ajdir is komen onderwerpen. Hij verklaarde dat Abd el Krim de kwade gewoonte had om zich in de uren des gevaars te ontdoen van medewerkers, wien hij zijn geheimen heeft toevertrouwd. Hij vond het dus maar veiliger om zich bij de Spanjaarden te melden. De Times" weet nog te vertellen, dat Abd el Krim eenige dageii geleden een vertrou- wensman naar Tanger had gezonden om de Britsche autoriteiten te bewegen te interve- nieeren. Het antwoordde luidde in denzelfden gees: als dat, hetwelk bij vroegere pogingen van Krim was gegeven, n.l. dat de eenige weg, die hij had te volgen, was zich bij de Franschen en Spanjaarden te melden. Uit Melilla wordt gemeld dat het Fransche commando door de onderwerping van Abd el Krim niet verrast werd. Reeds eenigen tijd lag aan de kust een torpedojager gereed om Abd el Krim en zijn familie in geval van zijn onderwerping aan boord «te nemen. Aangenomen wordt, dat met den val van Abd el Krim nog niet alle stammen in het Rif-gebied zich zullen onderwerpen. In de Spaansche zone worden de operaties nog voortgezet; de Fransche troepen hebben de operaties voorloopig gestaakt. Verwacht wordt, dat de Fransche en Spaansche troepen nog zullen blijven samenwerken, totdat ook in de Spaansche zone de operaties overbodig worden. Abd el Krim en zijn gevolg hebben zich gistermorgen om kwart over vijven aange- ineld te Izemaroeen ten N. van larguist. Zij werden naar Boered gebracht en zullen mor gen te Taza zijn. De Fransche regeering zal met de Spaan sche regeering de vraag onderzoeken wat er met Abd el Krim moet gebeuren. Het bericht der onderwerping van Abd el Krim heeft te Madrid dadelijk buitengewoon groote blijdschap gewekt. DE PRESIDENTSVERKIEZING IN POLEN. Voor de candidatuur van Pilsoedski voor het presidentschap zijn 259 Kamerleden en Senatoren van de rechterzijde tegen hem zijn De houding van de volkspartij staat nog niet vast, doch een deel van deze partij is voor Pilsoedski. DE VERK1EZIN0EN IN ROE MINIS- roTMfj# cvrrwtffg&K' 'Wjrarfra 86 mandaten verkreeg zij er 300. Het definitie- ve resultaat zal eerst over enkele dagen be- kend zijn. Verwacht wordt, dat de sociaal-demo- craten, 'de communisten en de partij der staatsamblenaren bij de verkiezingen geen en- kelen zetel zullen krijgen en dat de anti-semie- ten en vijf zullen hebben. Bij het nieuwe kiesstelsel verdwijnen de kleine partijen. Alleen Bratianu's liberale partij heeft nog kans op enkele Kamerzetels. DE IMM1GRATIE IN DE VEREENIGDE STATEN. President Coolidge heeft het wetsontwerp onderteekend, waarin aan vreemdelingen, die gedurende den wereldoorlog in het Ameri kaansche leger hebben gediend, wordt toege- staan de Ver. Staten binnen te komen, zonder dat rekening wordt gehouden met de bepa- lingen nopens de quota. DE VULKANISCHE UITBARSTING IN JAPAN. De schade, door de uitbarsting van de Tokatsji aangericht, wordt op 8.500.000 yen 10.370.000) geschat. Hierbij is inbegre- pen de volkomen vernietiging van drie brug- gen, 730 huizen, drie km. spoorweg en zes km. weg. De vulkaan Tokasji kwam heden opnieuw in werking; waarbij ook Hchte aardschoknen werden gevoeld. 1 Volgens officieele opgaven bedraagt het aantal slachtoifers der eerste uitbarsting tot natoe 136. DE SPOORWEGRAMP TE MuNCHENv Op 26 haren zijn gister de slachtoffers van de treinramp in het Ostbahnhof in het doo- denhuisje op het Oosterkerkhof opgesteld. Voortdurend defileerden duizendeu langs de lijken. Een schat van bloemen en kransen dekt de baren. Heden heeft de teraardebestel- ling op.de verschillende kerkhoven plaats. De vraag, wie er schuld heeft aau het spoorwegongeluk te Munchen, wordt 9teeds gecomplieeerder. De spoorwegdirectie pro- beert de schuld af te schuiven op den machi nist en den stoker van trein 814, die echter, naar men weet, halsstarrig volhcuden, dat de signalen op veilig' hebben gestaan, wat door de spoorwegdirectie wordt bestredeo. De machinist is thans op last van den rech- ter-commissaris te Munchen in voorloopigc hechtenis genomen. EEN AANSLAG OP DEN CHINEE- SCHEN GENERAAL FENG- In Chineesche kringen wordt gezegd, dat twee Chineezen een poging hebben gedaan om generaai Feng Joe Hsiang te vermoorden toen hij het arsenaal te Moskou inspecteurde. De generaai bleef ongedeerd; de aanvallers werden gearresteerd. ERNSTIGE MUNITIE-ONTPLOFFING In de militaire munitiefabriek van Zagozd- jon bij Radom (Polen) is een hoeveelheid van 130 kg. kruit ontploft. Er zijn talrijke slachtoffers. Onder de ernstig gewonden be- vindt zich kolonel Moureux van de Fransche missie en de sergeant Aygen. MACDONALD OVER DE ALGEMEENE STAKING. Ramsay MacDonald heeft in een weekblad over de algemeene staking het volgende ge- schreven: Het is niet waarschijnlijk, dat wij nog veel meer zullen hooren van de algemeene staking als doeltreffend wapen op industrieel gebied. Geen gemeenschap zal ooit toelaten dat een algemeene staking slaagt in dien zin, dat de gemeenschap er door tot onderwerping wordt gebracht. Alle ontwikkelingen in deri laatsten tijd op het gebied van mobilisatie, propagan da en transport langs de wegen hebben de tactiek van den industrieelen strijd volkomen gewijzigd als de vakbonden dit maar zouden willen inzien. Staking is altijd een wreed, of- schoon noodzakelijk wapen geweest. Maar het denkbeeld is gerezen, dat men door de eene staking bij de andere te voegen, door strijdbondgenootschappen van vakbonden te vormen, sneller en zekerder recht is te verkrij gen. Zoo meende de gezamenlijke arbeiders- beweging een groote en met succes bekroonde poging te kunnen doen- Het land wil er niet van weten. Laten de vakbonden de feiten on- d.er de oogen zien. HET CONGRES DER FRANSCHE SOCIAL ISTEN. De Parijsche bladen stellen vast, dat de so- dalistische partij verminderd uit haar con- gres is te voorschijn getreden. De splitsing der drie fracties in de partij bestaat reeds mo- reel, daar de rechterzijde met Renaudel heeft geweigerd haar gedelegeerden aan te wijzen voor het bestuur der partij, en de bolsjewis- tische socialisten hebben verklaard, dat zij steeds tegen de burgerlijke regeering zullen stemmen. Blijft het talrijker centrum met Compere Morel en L&ra Blum over, doch dit is verlamd door de uiteenloopende actie der beide vleugels. De algemeene conclusie is, dat het gebrek aan eenheid in de socialistische partij even- eens het parlementair gezag der radicalen zal verminderen en het kabinet-Briand in staat zal stellen vrijer te evolueeren. HET TSJECHISCJJ FASCISME. Bij de opening van het groote Sokol-con- gres heeft bet bestuur verklaard, dat voor het uisasm* m Tsjecho-Slowukut geen plaats is difi Srot fafiftasce <$e- roppbl# sleets na- Toch wijzen berichten van verschillende correspondenten op symptomen van een, zij het langzame, wording van een fascistische bewsging in zekere kringen van een ern- stige beweging sehijnt echter nog geen sprake. Zoo bericht de „N. Fr. Presse" van een openbare fascistische vergadering te Praag, waar ingenieur Zastera het fascistisch pro gram uiteen zette, waarvan de grondslag is: alles voor den staat. Een andere woordvoer- der verklaarde, dat eens de dag zal aanbre- ken, dat de Tsjechische fascisten in gesloten gelederen zullen opmarcheeren. Als eerste doel werd de ontbinding van de communistische partij genoemd. De Praagsche correspondent van de „Frankf. Z." constateert, dat de Tsjechische fascistische beweging zich geleidelijk uit- breidt. Volgens dezen berichtgever ontwikke- len de fascisten een koortsachtige bedrijvig- heid. De onrust in het land groeit. De fas cistische leiders beginnerr reeds bijna openlijk hun bedoelingen bekend te maken. D^ze om- vatten o.a. het brengen der fabrieken uit han- den van de Duitschers en Joden in die der Tsjechen, waartoe een bijzondere wet moet worden gemaakt. Alle buitenlanders moeten uit de Duitsche bedrijven worden verdreven, om plaats te maken voor de eigen werkloo- zen. Verlangd wordt verder een andere grondwet en een krachtig-.; regent, enz. Als hoofd van het Tsjechische fascisme wordt genoemd generaai Gajda; hij zelf heeft zich niet uitgesproken. Onlangs heeft echter het departement van oorlog een verklaring gegeven, en wel, dat Gajda tot geen politieke partij behoort en ver staat van elke stroo- ming, gericht tegen de wetten der republiek. Evenals generaai v. Seeckt sehijnt deze gene raai Gajda (die in Rusland met Koltsjak tegen de bolsjewisten streed, uit welke periode zijn naam Gajda dateert; eigenlijk heet hij Haidl) een soort sfinx te zijn; iedereen praat over hem, maar hij zelf uit zich niet en blijft op den achtergrond. Hij geldt voor een gedis- ciplineerd soldaat en houdt zich tot dusver streng aan de voorschriften. Merkwaardig is echter, dat op de openbare vergadering te Praag, toen een der sprekers zijn naam noemde, het auditorium geestdriftig den kreet aanhief: Leve generaai Gajda! De correspondent van de ,,N. Fr. Presse" constateert, dat de beweging ongetwijfeld voorhanden is, maar voegt hier tevens aan toe, dat zelfs de beste kenners van de Tsje chische volksziel geen afdoend oordeel kun nen geven over de eigenlijke kansen van het fascisme. Of de beweging een acuut gevaar beteekent, kan niemand zeggen. Mocht het eventueel tot een „Putsch" ko men, dan zullen volgens het oordeel van de zen correspondent niet de partijen, maar de militaire factoren den doorslag geven. Maar ook over de houding van de militaire elemen- ten bestaat groote onzekerheid. Gajda heeft in het leger onvoorwaardelijke aanhangers, maar aan den anderen kant staan maChtige groepen, die president Masaryk geheel en al toegedaan zijn, en die van een dictatuur niets moeten hebben. De Slowaken betoonen zich geestdriftige voorstanders van een fascis tisch regime, waarschijnlijk tengevolge van door de leiders der beweging lien voorge- spiegelde concessies op kerkelijk en autono- mistisch gebied. Tenslotte deelt de correspondent mede, dat men in regeeringskringen uiterlijk wel doet alsof. men het fascisme beschouwt als „Spiele- rei" van enkele warhoofden; maar dat in werkelijkheid de onrust daar groot is en dat men blijkbaar aarzelt de hand in het wespen- nest te steken, aangezien juist een doortas- tende daad den steen aan het rollen kan bren gen. Voor het oogenblik echter ontbreekt den Tsjechischen zwarthemden de bezielende fi- guur en een leuze. Zij schermen met Gajda, maar deze heeft de voorkeur eraan gegeven, een neutraliteitsverklaring te laten publicee- ren. POOLSCHE GENERAAL GEVANGEN GENOMEN. De Poolsche generaals Roswadowskv, Zay- dirsky en Dozwinsky, die aan de zijde der voormalige regeering hebben meegevochten, zijn eergisteren onder groot militair geleide naar de gcvangenis te Wilna overgebracht Zij zouden zich vroeger aan verschillende vergrijpen hebben schuldig gemaakt, waar- over zii zich voor een krijgsraad zullen heb ben te verantwoorden. HET PUTSCHGEVAAR IN DUITSCHLAND. De gemeenteraad van Lubeck heeft, naar het Hbl. meldt, met 43 tegen 33 stemmen de motie van wantrouwen tegen den burgemees ter dr. Neumann wegens diens samenwerking met den al-Duitsche leider Class inzake de rechts-radicale putschplannen aangenomen. Men herinnert zich, dat dr. Neumann indien de putsch was geslaagd rijkskanselier zou zijn geworden. SCHOOLBOEKEN VAN HET NIEUWE DUITSCHLAND. Naar aanleiding van een vraag in deu Pruisischen Landdag, waarbij er bezwaren werden geopperd tegen het gebruik op de middelbare scholen van leesboeken, waarvan de inhoud een verheerliiking van monarchic en militarisme beteekende, heeft de betrokken minister gecon«tateer< van ®j tegen welke strijden met den geest van de grondwet. Er is voorgesc'nreven, dat in de leer- en lees boeken alle plaatsen moeten worden verwij- derd, welke zich op anecdotische wijze met het vorige keizerlijke huis bezighouden. Het gebruik van leerboeken voor de geschiedenis, zooals in handen der leerlingen waren bij het einde van den oorlog, is verboden. Verder is bepaald, dat na Paschen 1.1. alleen nog lees boeken gebruikt mogen worden, welke in het verloop der twee laatste jaren speciaal zijn goedgekeurd. Bij enkele leervakken wordt nog een beperkt aantal oudere boeken ge bruikt. De minister is van plan het gebruik van alle oudere boeken te verbieden, zoodra een overzicht mogelijk is van de nieuwe orga nisatie van het middelbare schoolwezen en zoodra voldoende leermiddelen beschikbaar zijn, die voldoen aan moderne elschen. Er worden maatregelen genomen tegen scholen, waar niet-goedgekeurde boeken worden gt- bruikt. r AUTOBANDIETEN. Drie personen hebben een beambte van h'et bureau der algemeene thesaurie te Troye6 (aan de Seine) aangevallen en hem beroofd van de geldswaardige papieren,- die hij bij zich had. Zij namen de vlucht met een auto, die later in een buitenwijk teruggevonden werd. Het bedrag van het gestolene is niet groof, doch op de thesaurie werd een andere beambte verwacht met een som van 3 millioen en nu vermoedt men, dat de misdadigers meenden dien anderen beambte voor te heb ben, ju.'i DROOGTE IN COLUMBIA. Columbia gaat op het oogenblik gebukt on- de een periode van droogte. De seheepvaart op de rivier de Magdaleno staat feitelijk stil; een vijftigtal booten zit er aan den grond en ligt reeds sedert twee maanden stil. De bla den melden, dat 500.060 kilo koffie worden opgehouden en op een gelegenheid wachten om naar de kuststeden te worden getranspor- teerd. !i- MAIL GEPLUNDERD. Aan boord van het stoomschip „George Washington" is op reis van New-York naar Biemeriiafen de mail geplunderd. De ver- denking viel op een zekeren Rosenberg, een berucht misdaciiger uit Riga, die in de chinekamer were! aangetroffen en gearres teerd. Een bedrag van 250.000 mark in con tan ter werd teruggevonden. Rosenberg en een matroos. die eveneens wordt verdacht, zullen naar New-York wor den teruggebracht, omdat de zaak door een Amerikaansch gerechtshof moet worden be- handeld. a. KORTE BERICHTEN. Het verluidt, dat plaunen worden gc- smeed tot het plegen van een aanslag op den Franschen commissaris in Syrie, Henry de Jouvenel, op zijn terugreis van Damascus naar Frankrijk. De autoriteiten hebben reeds hun maatregelen genomen. .,C(er Textiel-Arbeiter", het vakblad der Duitsche textielarbeiders, meldt, dat over de maand April van de bijna .300.000 arbeiders in de Duisehe textiel-nijverheid 58.988 geheel en 154.246 gedeeltelijk werkloos waren. y\ls besluit der bespreking van de re- geeringsverklaring heeft de Kamer een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen met 126 tegen 8 stemmen en 1 onthouding. De 8 tegenstemmers waren 6 leden der front- partij en 2 communisten. De Berldjnsche avon^bladen berekeueci het bedrag der schadeloosstelling, welke Po len op grond van de beslissing van het Haagsclie scheidsgerecht aan Duitschland heeft te betalen, op 120 millioen rijksmark. Wocnsdagavond landde op het Terapel- hoferfeld te Berlijn het eerste Fransche vlieg- tuig van den geregelden dienst ParijsBer lijn. De Oostenrijksche ambtenaren venvaeh- ten uiterlijk Zaterdagmiddag antwoord van de Bondsregeering naar aanleiding van hun looneischen, daar zij anders tot staking zul len overgaan. De ambtenaren verlangen, dat hun op 1 Juli een speciale bijslag wordt uit- beiaald. Polen heeft een afwijzende houding aangenomen ten opzichte van het sluiten van een neutraliteitsverdrag met Rusland, dat met Letland en Estland de besprekingen nog voortzet. Met Finland en Litauen zijn de be sprekingen al ver gevorderd. *De raad van volkscommissarissen der Russische sovjetrepublieken besloot talrijke fa- ciliteiten te verleenen vooral inzake belastin- gen en douanerechten aan buitenlandschc concessiehouders voor herstelwerken in de unie. Door een brand is groote schade aan gericht aan de bovenverdieping van het stad- liuis te Krakau, een gebouw uit de dertiende eeuw. De schade wordt geschat op eenige millioenen. De Fransche hooge commissaris in Sy rie, Henry de Jouvenel, heeft in den Wetge- venden Raad van den Libanon plechtig de re publiek afgekondigd. Een Reuterbericht uit Georgetown (De- merara) meldt dat aan boord van een En- gelsch kustschip op 24 km. afstand van de Demerarrivier een cmtploffing plaats had, waarbij raven p&rsonen gedood werden en 25 Mwotjd Het selitp werd rraar oeorgetown ge- lieept. ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1