DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 125 Honderd acht en fwintigste Jaarsrans: 1926. AJbonntfnentsprijs bij voornitbetaling per 8 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adyertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plafttsraimt* Brieyen franco N.V. Boek- en Handelsdr. y.1l Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redaotie No. 83. MAANDAG 31 MEJ Buitenland. DIf nummer besfaaf nil 2 bladen. Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. DE OORLOG IN MAROKKO. Omtrent de maatregelen, die moeten wor den getroffen tot een duurzame pacificatie van Marokko, heeft de heer Charles Dumont, rapporteur der oorlogsbegrooting in de Fransche Senaatscommissie van financien, zich tegenover de „Matin" uitgelaten. Allereerst, zoo zei hij, dient Fez voortaan tegen nieuwe aanvallen te worden beschermd De in Algeciras vastgestelde grens dient een werkelijke strategische grens te worden,. door een weg met den grooten weg naar Fez ver- bonden. Voorts dient de volstrekte vrijheid der ver- biodingen met Algiers te worden verzekerd De kans op een isolement van Marokko moet buitengesloten zijn. De heer Dumont zette de verschillende militaire maatregelen uiteen en verklaarde, dat ook de positie der Franschen in de nMid- den-Atlas dient te worden geconsolideerd. In de grootste orde zijn de familie en de eigendommen van Abd el Krim binnen de Fransche linies gekomen. Naar aanleiding van de gedachtenwisse- ling tusschen Frankrijk en Spanje zegt de „Excelsior" dat de kwestie zich thans voor- doet wat et" met de persoonlijke eigendommen en archieven van Abd el Krim gebeuren moet. De Fransche inlichtingsdienst is in fiet bezit van belangwekkende documenten aangaande de correspondence van Abd el Krim met bui- tenlandsche organisaties. Er zou sprake van zijn Abd el Krim naar Corsica te verbannen, doch het zou mogelijk kunnen zijn dat Krim vergunning vraagt zich in het zuiden van Frankrijk te mogen vestigen. - In Spanje schijnt men zoo'n verzoek niet voor inwilliging vatbaar te achten. De bla den te Madrid hebben al als hun oordeel te kennen gegeven, dat het dwaas zou zijn Abd el Krim anders te behandelen dan als een op- standeling en een rooverhoofdman. Dat zou dus een executie moeten beteekenen Een correspondent van de „Matin" heeft een onderhoud gehad met Abd el Krim, wien hij allereerst heeft gevraagd waarom hij des- tijds de vredesvoorwaarden van Oedjda niet heeft aanvaard. „lk kon mij niet overgeven", antwrxordde hij, „zonder eerst nog te hebben gestreden. Ik wist dat ik zou worden versla- gen, maar ik had vooral vertrouwen in de edelmoedigheid van Frankrijk en ik heb mij thans onvoorwaardelijk ter beschikking van den resident-generaal gesteld". Op de vraag wie zijn opvolger is, zeide Abd el Krim: „Dien heb ik niet". Op een an dere vraag wat hij dacht te doen, verklaarde Krim: „Ik sta onder bescherming van Frank rijk, welks gevoelens voor de Mohammedaan- sche bevolking ik ken." Met betrekSng tot het vreemdelingencorps, dat aan zijn zijde streed, zeide Krim dat de Duitscher Klemp bij het behandelen van een granaat zich zelf gewond heeft- De anderen vluchtten in de richting van Tanger. Het Fransche ministerie van oorlog deelt mede, dat de verliezen der Franschen sinds den eersten aanval van Abd el Krim in April 1925 tot Mei 1926 bedragen: gedood 1306 man; vermist 294; aan ziekte overleden 562; totaal 2162. Naar aanleiding van een mededeeling van den Marokkaanschen correspondent van de „Times", dat Abd el Krim door buitenland- sche invloeden in zijn tegenstand is gesterkt, drihgt de „Temps" op meer licht aan bij het onderzoek naar de ware drijfveren van Abd el Krims verzet. DE CRISIS IN HET ENGELSCHE MIJNBEDRIJF. Er is nog geen wending van beteekenis ge komen in den toestand in het mijnbedrijf. Hoewel de voorstel 1 en, welke van verschillen de zijden naar varen gebracht zijn, met name die van Varley en Hodges, allerwege worden besproken leggen de leiders der mijnwerkers weinig verlangen aan den dag deze te be- schouwen als basis voor hernieuwing der on- derhandelingen. Het voorwaardelijk aanbood der Regeering inzake een verdere subsidie van 3 millioen aan de mijnidustrie zat automatisch verval- len, indien in de komende 24 uur niet iets onverwachts gebeurt. In het algemeen staan de mijnarbeiders pal ach-ter hun leiders en stellen zij zich te weer tegen iedere gematigdheid inzake de loonkwestie of die van den werktijd, doch on der de oudere werklieden schijnt wellicht min der hardnekkig vastgehouden te worden aan den 7-urigen werkdag dan tot dusverre het geval was. Een resolutie inzake hervatting der onder- handelingen, welke door de Executieve van de Unie van Mijnwerkers van Northumber land werd voorgesteld, werd met een kleine meerderheid door den Raad van Mijnwerkers- gedelegeerden van Northumberland verwor- pen. Een aanbod van de mijneigenaren van Warwickshire om hun schachten open te stel len met ingang van heden, tegen beta- ling van de loonen van voor de staking, doch met invoering van de 8-urendag, is hier en daar in goede aarde gevallen. De bidden voorspelden, dat er veel kans bestaat, dat tal van mijnwerkers voorshands op die voorwaar- den aan den arbeid zullen gaan. Reeds 200 an hebben in een schScht het werk hervat. ir gemelcl wordt hebben te Blidw'orlh-, inghamshire 70 a SO pet., der arbuders in een der mijnen het werk hervat. De eerste minister, die op alle mogelijke wijzen voortdurend contact houdt met beide partijen, zal Dinsdag in het Lagerhuis een verklaring afleggen en een der bladen weet mede te deelen, dat hij bij die gelegenheid een nieuwe vredes-formule zal voorstellen. De prins van Wales, die eigenaar is van een mijn in Somerset, heeft tien guineas be- schikbaar gesteld voor het fonds tot leniging van den nood der mijnwerkers. In een bege- leidend schrijven wordt gezegd: „Zijne Hoog heid kan uiteraard in geen enkel geschil par tij kiezen, doch wij alien zijn iets aan de mijn werkers verschuldigd en gevoelen sympathie met hunne vrouwen en kinderen in nun uren van nood. Zijne Hoogheid vertrouwt, dat met den noodigen goeden wil aan beide zijden een gelukkige uitkomst uit.de impasse zal kunnen worden verkregen". Met het^oog op de mijnwerkersstaking, is de „noodtoestand", die op 30 April voor een maand afgekondigd werd, verlengd. Na het door den Labour-afgevaardigde Varley ontwikkelde denkbeeld voor een op lossing van het conflict, is er thans ook een voorstel gekomen van Frank Hodges, den vroegeren secretaris van den Britschen mijn- werkersbond. Hij wil, dat de regeering de ad- viezen van de Coalcommission tot uitvoering zal brengen en voor de reconstrcutie van het bedrijf de noodige gelden beschikbaar zal stel len. Voor vijf jaren zou de huidige loonrege ling, ook het nationale minimum percentage van 33 1/3 proc., behouden moeten blijven. Maar daarentegen zouden de mijnwerkers moeten toestemmen in een verlenging van den arbeidsduur in de mijnen van zeven op zeven en een half uur, met evenredige ver lenging van den arbeid voor de'arbeiders bo- ven grond. Tegen het denkbeeld van Varley hebben de leiders der mijnwerkers, als Cook en Smith zich reeds verzet. Het is zeker de vraag of het denkbeeld van Hodges wel hun instemming zoude kunnen vinden. VERHOOGING DER DUITSCHE INVOERRECHTEN BEPLEIT. In een te Weimar gehouden vergadering van den Duitschen rijkslandbouwbond heeft de rijksminister van Landbouw dr. Haslinde een rede gehouden over de positie van den Duitschen landbouw, waarin hij o.a. betoog de, dat het absoluut noodzakelijk is den met tat van moeilijkheden worstelenden land bouw te beschermen tegen de scherpe con currence van het buitenland. Zoolang d- thans geldende besehermende rechten voor industrieele producten gdiandhaafd blijven, kudnen de tot 1 Augustus 1926 geld end' overgangsrechten voor graan en vleesch, die ver beneden vredespeil liggen, niet als vol- doende worden beschouwd. Met andere wooiden, de minister van landbouw acht een verhooging van de invoerrechten op landbouwproduct.-n noodzakelijk. DE REVOLUTIE-POGING IN PORTUGAL Twee regimen ten ten uit Braga en een uit Evero, rukken op Lissabon aan. Er konden den maiiers geen regeerings- troepen tegemoet worden gezonden, daar de spoorwegmaatschapnij weigerde dezen te vervoeren. Het is moeilijk beriehten te verkrijgen over de revolutionnaire beweging wegens de strenge censuur. Als teeken van protest hier- tegen besloten de bladen niet te verschijnen. Cavalerie patrouilleert dag en nacht door de hoofdstad, waar alles kalm is en overal normaal gewerkt wordt. De Portugeesche regeering is afgetreden. De president der republiek doet pogingen om de formeering van een nationaal kabinet te verzekeren. Twee regimenten, een uit Braga en een uit Evora, mardieerden op Lis sabon aan; de spoorwegmaatschappijen wei- geren nog steeds de regeeringstroepen te ver voeren, zoodat deze "niet in staat zijn dezen opmarsch te stuiten. Een door het Revolu- tionnair Comite uitgegeven proclamatie zegt, dat de beweging niet militair, doch zuiver republikeinsch is en de vorming van een regeering op zuiver democratischen grondslag nastreeft. De Marine Krijgs- schoo'l, gelegen aan den linkeroever van de Taag, steunt de insurgenten. EE'N FR ANSCH DUITSCHE CONF ERE NT-IE. Dinsdagmorgen zal er in Parijs een Fransch-Duitsche economische comferentie bijeenkomen, welke een particxrlier kara-kter draagt, maar waaraan politieke delegaties der beide landen en parlementsleden van ver schillende partijen- deelnemen. De leden der conference zullen door Bri- an-d en- Herriot worden ontvangen. DE PRESIDENTSVERKIEZING IN POLEN' Naar het -,Berl. Tag." uit Warschau ver- neemt, zai Pilsoedski voor het geval het cen trum en de rechterzfjde zich tegen zijn candi- datuur voor het staatspresidentschap moch- ten verzetten, voornemens zijn zelf voor de candidatuur te bedanken en een compromis- candidaat voor te stellen. Deze compromis- candidaat zou dan de vroegere minister van corlog generaal Sosnkowsky zijn, een per soonlijke vriend van Pilsoedski. DE FRANSCHE SCHULDENREGELING MET AMERIKA. De Fransche .aeaftnt te Washington Beren- ger, is me't de Paris" te Havre gearfiveerd. Beregger weigerde cenive oreciese yerklaripg aangaande zijn missie te doen, maar gewaag- de niettemin tegenover de persvertegenwoor- digers van zijn vreugde over het algeheele slagen daarvan. Na gewezen te hebben op het groote belang van de voorwaarden welke aan Frankrijk door de Amerikaansche regee ring zijn toegestaan, zeide Berenger: Ziedaar opnieuw het begin van een tijdperk van we- derzijdsche solidariteit tusschen Frankrijk en de Vereenigde Staten. AUSTRALIe'S BEHOEFTE AAN IMMIGRATE. De Australische premier, Bruce, heeft aan het partement een belangrijken regeerings- maatregel medegedeeld. De regeering stelt n.i. in een onafhankelijke, niet-poliCeke com- missie van vier leden, die zich ernstig zal be- zig houden met het immigratie-vraagstuk en de ontwikkeling van Australie's natuurlijke hulpbronnen. Bruce zei daarbij: „Austra'iie's toekomsCgc veiligheid is verbonden aan de positie van het Empire in de were'ld. De groote factor daarbij is de betere verdeeling der blanke be volking van het Empire, waarin Australie meer kan doen dan eenig ander rijksdeel. Als Brittannie welvarend is, is dat land een goe de afnemer van Australische producten, zoo dat ook de Asutralische producCe stijgt. Au stralie's problemen kunnen opgelost worden door de emigriatie naar Australie van men schen van ons eigen ras, die ons een Brit- sche gemeenschap zullen laten blijven, iets waarop wij den hoogsten prijs stdllen. Australie is het grootste onontgennen lana ter wereld. Het is niet aan te nemen, dat het openbaar »geweten der naties zal dulden, dat een groot continent met slechts 6 millioen zie- len bevolkt blijft, terwijl de hulpbronnen van Australie, indien tot voile ontwikkeling ge bracht, waarschij-nlijk de meeste economische problemen, waarvoor de wereld staat, zou den oplossen. Wij zullen gedaagd worden voor het gerecht der publieke opinie van de wereld en ondervraagd wat wij met ons groot continent doen. In een kwarteeuw is Australie's bevolking gestegen met 2 millioen, die der Vereenigde Staten met 30 millioen, die van Canada met 3®A millioen, die van Britsch Indie met 20 miilu-< u, die van China met 41 milloen en de van Japan met 13 millioen, en toch heeft Australie grooter opnemingscapa- citeiten dan een der andere landen. Australie kan onbeperkt menschen opnemen. Naarmate het zich ontwikkelt, schept het nieuwe in dustries Het kan zich niet ontwikke'len zon der menschen, en kan geen menschen absor- beeren zonder ontwikkeling". DE FRANSCHE FRANC. Na de zitting van den Ministerraad werd Zaterdag het volgende officieele com munique vers-preid: De regeering acht het haar plicht thans al hare pogingen te richten op het koersherstel van de franc en keurde de benoeming door Peret van de leden der fi- nancieele commissie goed, die tot taak zal hebben, de gebeurtenissen op de wissel- markt met aandacht te volgen en voorts elk middel, dat tot bescherming van de franc kan s-trekken, aan te bevelen. De regeering heeft verder geweigerd elke verzwaring der belastingen in overweging te nmen, wat onvereenigbaar zou zijn met de pogingen tot het herwinnen van het noodige vertrouwen der spaarders. Zij zal echter de grens der lasten voor alle groepen belasting-plichtigen en eveneens den kard der lasten, voor goed vast leggen. De regeering zal bij Kamer en Senaat een voorstel indlenen tot het in het leven roepen van -een „plafond fiscal". Bij de Bank van Frankrijk zal de opening eener bijzondere rekening worden overwo- gen, welke bestemd ik voor storting of over- schrijving der gelden in buitenlandsche munt- eenheid, door Franschen in het buitenland verkregen. Deze gelden zullen eerst worden vrijgegeven, nadat het uitgevoerde kapitaal in het land is -teruggekeerd. Het communique besluit met de verwach- ting uit te spreken, dat de Kamers alle voor het oogenblik nuttelooze besprekingen zullen opschorten en elk initiatief zullen gedoogen, dat poogt onverwijld redding te brengen. De financieele commissie uit de Fransche Kamer besloot aan minister Peret nauwkeu- rige inlich-tingen te vragen over de hausse van het Pond Sterling, de regeerings-inter- ventie, de ingrijpende steunactie en de reeds daarvoor aangewende bedragen en over de rol van het comite van experts, waartoe be- *hooren vertegenwoordigers van de Banque Lazard, het Credit Lyonnais, de Bank van Frankrijk, de Bank Indochine en- de Union Parisienne. De Belgische regeering heeft het Fransche aanbod aanvaard voor een gezamenlijke ac- tie tot verdediging der nationale valuta. Rome heeft nog niet geamtwoord. Men boopt echter op goedkeuring en dan zal een actie der drie financieele machten zoo spoedig mogelijk worden georganiseerd. DE BESTRIJDING DER CORRUPTIE IN POLEN. De Lokal Anzeiger meldt uit Warschau: De Poolsche ministerraad heeft in zijn jomgste zitting besloten Korfantv te ontheffen van zijn functies als president der Opper- Silezische Bacht en der Silezische Bank, daar hij de hem verleende volmachtiging heeft overscltreden en particuliere credieten" ten be- drage van niecr dan een millioen zfoty uit staatsmiddeleo heeft betro^ken. DR. WILFIELM VASZONYI OVERLEDEN. In een sanatorium te Baden bij Weenen is gisteravond de bekende leider van de Hon- gaarsche democratic dr. Wilhelm Vaszonyi 58 jaar oud overleden. Hij was oprichter van de Hongaarsche democratische parij en is ge- durende 25 jaar lid van he Hongaarsche par- lement geweest. Gedurende den oorlog werd hij tot minister van justitie benoemd, hetgeen destijds zeer veel opzien baarde, aangezien hij de eerste jood was, die in Hongarije minis ter werd. In den laatsten tijd is Vaszonyi sterk op den voorgrond getreden door zijn campag- ne tegen minister-president Bethlen, dien hij in woord en geschrift van medeplichtigheid aan de valschemuntersaffaire beschuldigde. Op initiatief van Vaszonyi werd' de parlemen- taire commissie van onderzoek in het leven geroepen en hij was het ook, die in deze com missie het bekende min-derheidsrapport in- diende, waarin de regeering-Bethlen ernstig werd beschuldigd. DE NIEUWE HOOFDSTAD VAN AUSTRALIe. Zooals men weet krijgt Australie een nieu we hoofdstad, Canberra genaamd. Ook het parlement zal van Melbourne naar Canberra worden verplaatst, waar het, volgens mede deeling van Bruce, den premier van het Ge- meenebest, 9 Mei 1927 zal worden geopend. Verwacht wordt dat de hertog en hertogin van York aan Australie een bezoek zullen brengen om de openingsplechtigheid van het parlement bij te wonen. EEN JOODSCHE KLACHTEN- COMMISSIE NAAR GENeVE. Uit Jeruzalem wordt aan de „Times" ge- meld, dat drie gedelegeerden van den Natio- nalen Raad der Joden in Palestina, met name de opperrabbijn Uziel, uit Jaffa, Di- zengoff, vroeger burgemeester van Telaviv, en dr. Arlosoroff, arbeidersleider, Donder- dag naar Geneve zijn vertrokken om aan de permanente mandaten-conrmissievan den Volkenbond een memorandum aan te bieden. Het memorandum critiseert de mandaatmo- gendheid en het bestuur van Palestina omdat zij in gebreke zijn gebleven om grondgebied te verschaffen voor de kolonisaie van Joden en behoorlijken regeeringssteun voor het Joodsche onderwijs en Joodsche medische in- stellingen. OLIEBRON IN ROEMENIe IN BRAND. Een van die oliebronnen van de Steauna Ro mano is in brand geraakt doordat de blik- sem erin is geslagen. Er worden maatrege len g-enomen om den brand te localiseeren. EEN HERHALING VAN DEN SLAG BIJ JUTLAND. De Britsche Middellandsche Zee-vloot zal zich vandaag den tienden verjaardag van den zeeslag bij Jutland, bij Malta opstellen en er nogeens een dergelijken slag leveren. De ge- heele vloot zal er aan deelnemen en de oefe- ningen zullen even lang duren als de werke lijke slag. DE ACTIE DER FASCISTEN IN TSJECHO-SLOWAKIJE. De Tsjechische Sociaal-dcmocratische en Nationaal-socialistische partij heeft in de Kamer een interpellatie ingedi-end tegen de fascistische agitaties, die de republikeinsche democratic en de grondwet aantasten. De interpellanten eischen, dat de regee ring er voor zorg drage, dat de wetten door alle burgers op gelijke wijze geeerbiedigd worden f DE MOORD OP PELTLJOERA. De „iExpress Porani" beweert, dat de moord op den Oekrainschen hetman Petljoe- ra geen Joodsche wraakoefening is geweest, maar de_ vol trekking van een door de Russi- sche Sovjet-regeerign geveld doodvonnis. De executie van dit vonnis werd aanvankelijk, toen Petljoera van het Poolsche tooneel ver- dween en zich te Parijs vestigde, uitges-teld, maar de jongste gebeurtenissen- in Pok-n zcu- d-en de Russen hebben doen besluiten den Oekrainschen generaal toch maar liever uit den weg te do-en- riumen. Moskou vreesde namelijk een hernieuwde sam-enwerking tus schen Petljoera en maarschalk Pilsoedski. Men droeg een Jood op het vonnis uit te voe- ren ten einde op deze wijze de aandacht van de Sovjet-regeering af te leiden. De Poolsche regeering zou de bewijzen voor deze bewe- rin-gen in hand-en hebben. DE MOSK-EEeN VAN! MEKKA. Men meldt uit Secunderabad, dat de Hi ram van Haiderabadi, een machtig en rijk In- disch vorst, besloten heeft, voor eigen reke ning de moskeeen van Mekka die door de Wa- habieten beschadigd zijn, te laten hersteilen. Een ingenieur, die naar Mekka gezonden is, raamt, dat de kosten daarvan waarschijnlijk verscheidene honderdduizend'en guldens zul len bedragen. DE BRAND TE KOTE-LNITSJ. De schade, welke door den- brand in het Russische dorp Kotelnitsj (gouvem. Wjatka) is aangericht wordt op 12 Millioen roebels geraamd. In de straten heeft men zeven Hj- ken- gevonden. Een- groot aantal inwoners van de plaats, vooral kinderen, is verd'wenen. De open-bare gebouwen zijn verbrand en alle kerken zijn ingestort. EEN L£VENDg NYMF. In het Nbordiefr van Berlljn is een gTodt en ptf^illair plantsoeft: de Friedriclrshain. In dit olauteoeii staat §ep fogtein die. daoi- zii door nymfen omgeven is, de Marehenbrun- n-en genoemd wordt. Twee agenten, die in den afgeloopen nach-t dqor het plantsoen waodel- d-en, bemerkten plotseling, dat een nymf zich bewoog en toen zij nad'erbij kwanien, von- d-en zij aan den rand van de fon-tein een ge- heel ontkleede jonge dame, die luid1 snikkend vertelde, dat een jonge man, waarmede zij 's avon-ds had kenn-is gemaakt, haar naar het plantosen had gelokt en haar daar had gedwongen, zich van haar kleeren te ontd-oen. Toen <Jit was geschied was d'e jongeling er met haar garderobe van door gegaan. Een der agenten bood het meisje zijn overjas aan en bracht haar toen- naar de ouderlijke wo- ning, waar zij een reporter heeft het verra; den van haar vader nog een flink pak slaag heeft gekregen. Onder tranen vertelde zij, d'at zij vooral het verlies betreurde van een nieuwe rose japon, die zij pas had ge- kocht. EEN GUTENBERG-BIJBEL f VERKOCHT. Volgens een bericht uit Weenen heeft het Benedictijner klooster bij Klagenfurt opnieuw een Gutenberg-bijbel verkocht, ditmaal voor 45.000 aan een Amerikaan. In het klooster blijft thans nog een exemplaar over, dat be schouwd wordt als de fraaiste van deze oude drukken, die van omstreeks 1480 dateeren. Eenigen tijd geleden heeft dr. Rosenbach te Philadelphia een niet geheel complect exemplaar voor 21.800 van Edward Gold- son te Londen, die er zelf volgens de „Daily Chronicle" 12.000 voor be- taalde aan de overheden van het klooster. KORTE BE RICHTEN. Generaal Malczewski, de minister van oorlog uit het afgetreden kabinet-Witos, die sedert tien dagen spoorloos was verdwenen, is opgespoord en naar de militaire gevange- nis overgebracht. Een bombardementsvliegtuig uit h-ri vliegkamp van Ain Defali in Marokko is neergestort en in brand gevlogen. De piloot en de beide waarnemers zijn in de vlammen omgekomen. In een Transsyvani^che plaats is een autobus in een afgrond van 50 Meter diepte gestort. Vier personen werden gedood en 16 gewond. Koning Haakon van Noorwegen die met zijn beide windhonden ging wandelen, werd bij een aanval van buldoggen op zijn honden in den arm gebeten. De koning schijnt een tamelijk ernstige verwonding te hebben opgeloopen. Het Vaticaan heeft dezer dagen, zoo zegt men hier, den grondslag gelegd voor een eigen vloot, die echter een zeer vredelie- vend karakter heeft. Van stapel geloopen is n.l. de rivierstoomboot „Pius XI". Dit schip zal de approviandeering der missies langs den Nijl tot taak krijgen. Volgens een draadloos bericht uit Ber- lijn heeft een bende Drusen Vrijdagnacht de stad Horns in Syrie aangevallen. Zij werd echter met groote verliezen teruggeslagen. De spoorwegstaking op Cuba, die 44 dagen heeft geduurd, is geeindigd. Bij deze staking waren 15.000 spoorwegarbeiders be- trokken. De Poolsche generaal Zimirski, vroeger ad-judant van generaal Haller en later chef van de Poolsche militaire administratie, is wegens maiversaties, gepleegd in laatstge- noemde functie, gearresteerd. Aan de Kurfurstendam-m te Berlijri is een meuw bioscoop-theater geopend, waarin als conferenciere de bekende gravin Both- mer optreedt, die onlangs veroordeeld werd wegens diefstal. Het voorloopig onderzoek tegen den Landgcrichtsdirektor dr. Jiirgens en zijn vrouw is bijna afgeloopen, meldt een Wollf- bericht uit Berlijn. In de akte van beschulcli-. ging worden hem ca. 70 gevallen van be-' drog, meineed enz. ten laste gelegd. Jiirgens ontkent alle Sthuld. In Oostenrijk hebben de leeraren bij het Middelbaar Onderwijs salarisverhooging geeischt. Ze hebben de regeering een ultima tum gesteld, waarin ze dreigen, op 2 Juni in staking te gaan, als hun eischen niet worden ingewilligd. Een Reuter-bericht uit Winnipeg meldt, dat een roover een ban-kbediende van l9 jaai heeft doodgeschoten en met 2000 dollars op de viucht ging. Naderhand werd hij gearres teerd, na twee agenten gewond te hebben. Ingevolge een verordening van het Ber- lijnsche hoofdeommissariaat van politie zal de Konigsplatz voortaan den naam Platz Paraskovopoelos heeft met het oog op der Republiek dragen. de naderende parlem-entsverkiezingen en den a.s. terugkeer van den nermalen toestand ge weigerd een zaken-kabinet in Grikenland te vorm-en. In een bosch te Pasing nabij Munchen heeft een 4-8-jarige man op niet-al'ledaagsche wijze zelfmoord gepleegd. Hij zette zich op een met dynamiet gevulden koffer en sfak toen dten koffer in brand. Bij de ontploffing werd zijn lichaam in stukken gescheurd; en- kele liehaamsdeelen vond men 250 meter ver der ter-ug. Een adviseur van de Amerikaansche legatie te Peking is naar Kanton vertrokken voor het voeren van besprekingen met de Amerikaansche consulaire functionnarissen in Zuid-China betreffende de talrijke aanval len op Ameirkanen, waarover de Amerikaan sche regeering zich meer en meer bezorgd oiaaJct v ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1