KWATTA5^ Kinderen in hun Groci Beter dan Goed: OE BESIE Radio-Hoekje. Dinsdag 1 Mei. Hllversam, 1050 M. 12.en 7.Politie- berichten. 6.307.30 Engelsche les door den heer Fred Fry. 8.en 10.Persberichten. viool en alt, H. Tibbe, viool, J. Wagemaker, 8.10—10.30 R. K. Radio-Omroep. Het K. R. O.-kwartet Leden van het Concertgebouw-or- kest. Mia Tibbe, piano, Louise Wijngaarden, cello. Spreker: Prof. W. Nolet, van het Groot Seminarie te Warmond, 1. Duet voor viool en cello, Haydn, a. Adagio non molto b. Allegro, c. Menuetto con variazioni 2. Kwartet in Es-dur, voor piano, viool, alt en <:ello. a. Allegro, b. Largnetto. c. Allegretto 3. Rede door Prof. Nolet: Invloed der scho- len in de middeleeuwen. 4. Sonatensatz voor viool en piano, Brahms. 5. Kwartet in A-dur, op. 126, Brahms. Piano, viool, alt en cello, a. Allegro non troppo. b. Poco adagio, c. Scherzando. d. Finale. Daventry, 1600 M. 1.20 Orgelconcert Mr Sinclair Logan, bariton. 3.35 Schoollezing: Elementary music and musical appreciation ,?4.3S Concert van Marble Arch Pavilion. -J5.36 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.50 Omroep voor Europa. 7.20 Tijdsein Big Ben, iveeiibericht, nieuws. Fransche lezing. 7.45 Pianosonates van Mozart. 8.— Causerie 8.20 Welsh programma. Het London Welsh mannenkoor. R. James, harp. „Claud break", (tooneelstuk van A. D. Roberts. 9.15 Tweede acte van „Otello", Verdi. 9.50 Weerbericht, nieuws. Lezing: Music and the ordinary lis tener. 1020 „Wolf! Wolf!" mysterie-radio- schets van E- Hope. 10.5012.20 Dansmu ziek van Hotel Metropole. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 12.50 Con cert Lucien Paris (piano, viool, cello). Mme jjoly, viool, L. Radisse, cello. M. Camot, pia no. 8.20 Engelsche les. 8.50 Concert. Kbrugswusterhausen, 1300 M. 8 50 Le zing: Das Gelegenheitsgedicht. 9.45 Vroolij- ke avond. Orkest. A. Kutzner, tenor. Daama nieuwsberichten. Brussel 486 M. en Antwerpen 265 M. 5.20 Orkestconcert. 8-20 Concert in de Antwero- sche Zoo- 9.Lezing: Le periode d'apres guerre. 9.30 Concert. Antwerpen om 9.20 Vlaamsche lezing. MUnster, 410 M. 1.352.50 Solistencon- eert. 4.20 Twee platduitsche voordrachten. 606 Gedichten van Klaus Grothe. 635 Spaansche les. 7.20 Italiaansche les. 8.20 Het Duitsche kinderlied. 9.20 Symphoniecon- cert. 10.40 Nieuwsberichten. CYCLOON IN BRITSCH-INDIe. Door een <yclopn, welke dezer dagen de kust van Arakan (Burma) heeft geteisterd, is enorme schade aangericht. De cycloon ging vergezeld van een vloedgolf, welke een groot gebied overstroomde, en vele dorpen ver- woestte. Er zijn honderden slachtoffers; som- mige berichten spreken zelfs van 1200 doo- den, doch de juiste djfers zijn nog niet be- kend. Er is slechts zeer weinig vee overgeble- ven en het getroffen gebied is zoo goed als verstoken van voedingsmiddelen. DE OORLOG IN MAROKKO. Albd-el-Krim heeft zich te Taza formed onderworpen, aan generaal Boichut, den op- perbevelhebber van het Fransche leger in Marokko. Deze onderwerping heeft plaats ge- had zonder eenige ceremonie. De Rif-leiaer zal als gewoon krijgsgevangene behandeld worden. Hij is onder bewaking gesteld van den commandant van het Taza-district en zal in die stad blijven, totdat over zijn toe- komst is beslist. In het manifest dat de resldent-generaal Steeg tot de stammen heeft gericht, verklaar- de hij1 o.a., dat over het lot van Abd-el-Krim zal worden beslist door Moeley Joessef, den sultan van Marokko. Dit is strekt in overeen- stemming met de wettelijke bepalingen, daar Abd-el-Krim in opstand is tegen den sultan, die, hoewel hij onder het protectoraat van Frankrijk staat, souvereiniteit uitoefent over geheel Marokko. v VERDRIJVING ,VAN GROND- BEZITTERS UIT WIT-RUSLAND. Naar uit Minsk aan de „Iswestlja" wordt gemeld, zijn thans door de sovjet-autoriteiten aldaar maatregelen getroffen voor de verdrij- vtog van zoo goed als alle grondbezitters uit Wit-Rusland. Tot dusver zijn reeds 219 ge- zinnen uitgewezen en nog meer zullen volgen. Uitzonderingen zullen worden gemaakt, ai des genoemd blad, wanneer de betrokkenen een meer werkzaam aandeel in den arbeid ne- men of wanneer zij grond hebben ontvangen door bemiddeling van de Zjemjelny Bank. Van de verdrevenen hebben de meesten de wflk naar Groot-Rusland genomen, terwijl de overigen in Siberia een nieuw bestaan hopen te vinden. Onder de exile's bevinden zich 93 Polen, 91 Oroot-Ruasen, 14 Wit-Russen en 13 Letten. EEN ONAFHANKELIJKE STAAT OM SJANGHAI. Maarschalk Soen-Tsjang-fang, de gouver- neur-generaal van de provincies Kiangsoe, Tsjektang, Anwei, Kiangsi en Foekien, die kort geleden alle dlstricten rondom Sjanghai lU £6n alllantie vereenigd heeft, teneinde het bestuur te verbeteren, heeft thans medege- deeld, dat zich uit de vijf genoemde provm- cieg een onafhankelijke staat heeft gevormd. m verklaarde, dat hij de Monroe-leer op daze federatie van vijf staten zal toepassen. Wanneer er te Peking een behoorllj'ke regee- ricg gevormd zal worden, is hij berdd deze te steunen. Anders zal hij zich niet met Pe king's zaken inlaten en .ook geen inmenging Van Peking in zijn staat dulaen. Beweerd wordt, dat hij zich reeds van de noodige geldmiddelen voorzien heeft, teneinde zijn bestuur te financier®. Daar Soen- Tsjang-fang zich voorheen reeds een bekwaam bestuurder getoond heeft, ziet men in Chinee- ache kringen zijn optreden met vertrouwen tegemoet. KORTE BERICHTEN. Te Rome* is Zaterdag het Italiaansch- Fransche handelsverdrag onderteekend. Te Parijs is het Duitsch-Belgisch Luchtvaartverdrag dcor de Ambassadeurs van beide landen onderteekend. Te Berlijn is in den ouderdom van 75 jaar overleden Generaal Von Zwehl, die in het begin van den Wereldoorlog Maubeuge veroverde en later Duitsch militair gouver- neur van Antwerpen was. Een Reuter-bericht meldt, dat de Me- xicaansche roovers de twee beamfoten der pe- troleummaatschappij „E1 Aquila" hebben los- gelaten. Gemensrd nieuws. DIERENBESCHERMING. Te Amersfoort is Zaterdag de jaarlijksche algemeene vergadering van de Nederl. Ver- eeniging tot beschenriing van dieren gehou- den, onder voorzitterschap van jhr. mr. J. L W. C. von Weiler. Besloten werd een telegram van hulde te zenden aan de Koningin-Moeder, die be- schermvrouwe van de vereeniging is. Het jaarverslag van den secretaris, jhr. W E. Engelen uit Hilversum, werd goedgekeurd, zoo ook het jaarverslag van den penning- meester, ir. R. P. O. D. Wijnmalen. Het af- geloopen jaar wijst een nadeelig saldo aan van 3427de begrooting wijst een bedrag van ruim 10.000 aan. De penningmeesteresse van de Criellaert- stichting, mevrouw M. C DoormanKiel- stra, bracht verslag uit van het financieel be- hcer van die stichting. Bij vrhwel stabiele in- komsten van 7000 kon 2100 voor propa ganda bestemd worden. Tot leden van het hoofdbestuur werden ge kozen de heeren jhr. W. Engelen van Pijls- weert te's Gravenhage en ir. D. de Clercq te Zandvoort, herkozen werd mevrouw M. C. DoormanKielstra. Een voorstel van de afdeeling Leiden om het hoofdbestuur op te dragen, contact te zoe- ken met de bestaande vereenigingen van landbouwers en veehandelaren, ten einde de belangen dier dieren in die kringen naar vo- ren te brengen, werd aangenomen, nadat breedvoerig gesproken was over de mishande lingen, die vooral in landbouwerskringen nog worden gepleegd, speciaal bij de behandeling bij geboorten van jonge dieren. Te dien op- zichte zal de medewerking gevraagd worden van de landbouwbladen. Het voorstel van de afdeeling Voorburg om pogingen aan te wenden, dat het vervoer van honden per tram worde toegestaan, werd verworpen. Wei kreeg iedere afdeeling vrij- heid, plaatselijk in die richting te werken. Het tweede voorstel van de afdeeling Voor burg om de aansluiting te bewerkstelligen van kynologen-, dresseer-, Roode Kruis-hon- denclubs, Avicultura e.d. werd aangenomen, dief doodbedaard uit het kantoor van de ge- meentelijke arbeidsbeurs aldaar stappen. Hij werd gegrepen en aan de politie overgele- verd. VALSCH BANKPAPIER. Donderdagmiddag kwam een Italiaan op een wisselkantoor aan den Noord-Blaak te Rotterdam, om twee 5 pondsbiljetten te wis- selen. De bediende trok de echtheid van de biljetten in twijfel en verzocht den Italiaan, even te wachten. Terwijl de bediende de re cherche opbelde, liep de Italiaan't kantoor uit De bediende volgde hem en wees hem even later aan een agent. Deze hield den Italiaan. die de 46-jarige V. G. uit Catania bleek te zijn, aan. Op hem werden de twee biljetten gevonden, die inderdaad valsch bleken te zijn. De man vertelde, dat biljetten van een hem onbekend man gekregen te hebben Ver- moed wordt, dat de biljetten nog afkomstig zijn van vervaardigers van valsche bankbil- jetten, die eenige jaren geleden in het buiten- land gewerkt hebben. In 1924 zijn enkelen van hen gearresteerd en veroordeeld. DE PENSIOENEN -DER OUDE HAVENARBEIDERS. Het dagblad „Voortwaarts" deelt mede, dat de Scheepvaart-Vereeaiging „Zuid" te Rotter dam overgegaan is tot uitbetaling der pen- sioenen aan de oude havenarbeiders. De arbeider Van G., die zijn eiseh bij von- nig toegewezen zag, kreeg reeds thans het achterstallige pensioen, ten bedrage van 1026. De andere 250 arbeiders kregen hun pensioen ad ,f 10 per week. Naar het blad verneemt zullen aan hen volgende week de achtersta'llige bedragen uitbetaald worden. Er zijn arbeiders, die dan 500 tot 600 en meer ontvangen. EEN AUTO TE WATER. Op den Delfgauwschen weg te Delft is Zaterdagmiddag een auto, waarin de heer en mevr. G., tandartsen te Delft, en de heer van O. waren gezeten, in een langs dien weg loopende vaart gereden, doordat de bestuur- ster, mevr. G., een verkeerde manoeuvre met het stuurwiel maakte. De auto sloeg over den kop en verdween nagenoeg geheel onder wa ter. Door de stuk geslagen ruiten konden de imzittenden door voorbijgangers worden ge- red. EEN TWEEDE LUCHTPOSTDIENST OP PARIJS. De Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie maakt bekend, dat met ingang van Dinsdag a.s. een tweede luchtpostdienst op Parijs wordt geopend. Het vliegtuig zal om 8 uur 'smorgens van Schiphol bij Amster dam en te 8.50 uur's morgens van Rotterdam (Waalhaven) vertrekken. Voor verdere inlichtingen worden belang- der IVTuts-Spaarbank. uitgezonderd 7,-127 's Zaterdags, van 97j—121/, en van 2—3 uur. >s ZATERDAGS van 9 en het derde, waarin gevraagd werd aan- drang uit te oefenen, opdat de politie gere- geld toezicht houde op magere afgebeulde paarden, werd na eenige discussie verwezen naar de afdeelingen. De volgende algemeene jaarlijksche verga dering zal gehouden worden te Haarlem. Tijdens de vergadering kwam een telegram met dankbetuiging van de Koningin-Moeder in. EEN ENGELSCH ONDERZOEK NAAR HET FOKKEN ENZ. VAN PLUIM- GEDIERTE EN VARKENS HIER TE LANDE. Op het oogenblik vertoeven in ons land voor een zesdaagsch bezoek de heeren A. W. Street, C. A. Flat en A. P. F. Grant, ambte- naren van het Engelsche ministerie van land- bouw, die in opdracht hebben een vergelij- kend onderzoek in te stellen in Engeland en in de omliggende landen voor de gebruikelij- ke methoden van fokken, mesten en slachten, koelen en verpakken en verhandlelen van pluimgedierte en varkens, bestemd voor de Engelsche markt. Op verzoek van genoemd ministerie zijn de heeren J. van Vollenhoven. exporteur van gevogelte, en M. J. Visser, se cretaris van de Kon. Nederl. Vereen. Avicul tura, hun behulpzaam geweest met het sa- menstellen van een reisplan, terwijl zij hen ook gedeeltelijk hebben vergezeld of nog ver- gezellen zullen tot het geven van inlichtin gen. Bezocht werden of zullen nog worden: Haarlem (P. van der Stad), Landsmeer (W. van Schaik en fa. Engels en van Schaik), Oostzaan (T. de Graaf), Steenwijk, Twello, Goor (Th. Moorman en Zoon), Deventer (J. Urbach), Zwolle (E. Engels), E'lst (Pluim- veeebedlrijf „Op Schoonderlagt"), Oss (Zwa- nenburg's Slachterijen en N. V. Hartog's Fa- brieken) en de pluimged'iertemarkt te Pur- merend. Dinsdagmiddag vertrekken de heeren naar Belgie, ten einde den volgenden ochtend te de markt te Brussel en de voornaamste fpkke- rijen in Belgie te bezoeken, waarna ze naar Frankrijk gaan voor een gelijk doel. DE MIJNWERKERSSTAKING IN ENGELAND. Wegens de moeilijkheid voot stoomsche- pen om in Eugelsche havens te bunkeren, zijn te IJmuiden in deze week 23 stoom- treilers binnengeloopen om kolen in te ne- men, n.l. uit Aberdeen, 1 uit Peterhead, 2 uit Shields, 6 uit Yarmouth, 6 uit Lowestoft en 7 uit Grimsby. Koopvaardijschepen zijn voor dat doel nog niet te IJmuiden binnengekomen. EEN FIETSENDIEF. Zaterdagnamiddlag zag een kantoorbedien- de, die in een kantoor aan de Wijnhaven te Rotterdam een boodschap deed, dat een mhn zijn fiets, die hij onbeheerd bniten had laten staan, wegnam en er mee vandoor ging. De kantoorbediende achtervolgde hem, roepende: Houdit den dief. Vele omstanders voegden zich bij hem. De dief verdweeo in de rich- ting van den Zuid-Blaak. Toen de achter- volgers daar kwamen, was de man verdlwe- nen. Wei vond men de fiets onbeheerd oti straat Liggen. Benigen tijd later kwam hebbenden verwezen naar de kantoren der posterijen. Voorts wortd ter kennis gebracht, dat eti- ketten ,^er luchtpost, Par avion", welke moot en dienen om de luchtpostcorresponden- tie en luchtpostpakketten gemakkelijk te doen opvallen, kosteloos aan alle kantoren der pos terijen verkrijgbaar zijn. HET KONINIKLIJK BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD. H. M. de Koningin in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Wei zeer velen, diie zich op den somberen regenmorgen van gisteren te Amsterdam naar de Nieuwe Kerk op dien Dam spoed- dien, om daar dten maandelijkschen jeugd- dienst bij te wonen, waarbij ds. M. J. A. de Vrijer voorging, zullen bij ziehzelven gedacht hebben: „Missohien zal de Koningin onder het gehoor zijn!" Want zekerheid daarom- trent bestond slechts bij de enkele ingewij- dten Maar toen om 10 uur ds. de Vrijer den kansel betrad, deed hij de voor het talrijke gehoor verblijdende medcdeeling, welke voor al bij de jeugdige kerkgangers aan alle span ning een einde maakte: „d!at het de wensch van Hare Majesteit was, dat de dienst onder Hare aanwezagbeid den gewonen voortgang zou hebben. 'Even later betraden H. M. Koningin Wil- helmina, Z. K. H. Prins Hendriken H. K H. Prinses Juliana met't gevolg, 't imposante den ingang het Kerk- bestuur zijn opwachting maakte en- de vor- kerkegebouw, waar aan stelijke personen naar hunne plaatsen tegen- over den kansel geleidde. Onmiddellifk hierna vinig de dienst aan. Onder het gehoor bevonden zich de bur- gemeester, de heer De Vlugt en de hoofdeom- missaris van politie, de heer Marcusse. Na de zegenbede van den predikant zong de gemeenite staan de gezang 290: „Wees gegroet, gij eersteling der dagen,, en gezang 13: 1 en 2 „God sprak: men stelle op berg en rots Zijn woord in eeuwig schrift. Na gebed1 las diaarop de voor- ganger nit de Hei'lige Schrift Johannes 10j 118, waarna de gemeente vers 4 van den mooien psalm 43 zong „Nu ga ik op tot Gods altaren". In zijn eigenlijke prediking over Johannes 10:10 b, welke door de vorstelijke personen, die ook de psalmen en gezangem meezongen, met groote aandacht werd gevolgd, richtte de predikant zich tot „zijne jonge vrienden", wien hij in gloedvolle, van groote bezieling getuigertde zinnen uiteenzette dat in het Christendom is geen levensmegatie, maar in- tegendeel volheid des levens. De prediking werd onderbroken door het zingen van het toepasselijke gezang 198:1, 4 en 5 „De He,r is mijn Herder, 'k Heb al wat mij lust", terwijl aan het slot van de predi king werd gezongen psalm 89:7 en 8 „Hoe zalig is het volk, dat naar Uw klanken hoort". Daarop ging ds. de Vrijer over tot gebed, waarin hij Gods zegen voor het Koninkldjk Huis afsmeekte. Voor de zegenbede, met welke de dienst, waarover kwam het door het vorsteliik gehoor? een bijzondere wijding lag, werd besloten, zong de gemeente nog gezang 205: 6 ,,Dan blijft mijn ziel voor U gewonnen". Hare Majesteit de Koningin verliet daar op met Gemaal, Dochter en gevolg het kerk- gebouw, om zich te voet naar het Paleis te begeven. Een ondanks den regen vrij talrij ke meniigte juic'hte op dat oogenblik de vor stelijke personen hartelijk toe. De rijtoer wegens den regen afgelast. Voor Zondagmiddag stood op het pro gramma een groote rijtoer door de stad van circa vijf kwartier. De onafgebroken regen- vat maakte zulk een rijtoer echter zeer be- zwaarlijk. De Burgemeester, de heer W. de Vlugt had, nadat hij o.a. van den Weerdienst te IJmuiden bericht had ontvangen, dat er groote kans bestond, dat de regen zou blij ven aanhouden, Hare Majesteit geadViseerd den rijtoer te doen aflasten. Daarop werd door agenten van de ver- keersbrigade in alle straten, waardoor de Koninklijke stoet zou rijden, aan het wach- tend publiek kennis gegeven van het aflas ten van dien tocht. Het weer was echter zoo slecht, dat er maar weinig publiek op de been was. Het bezoek aan het Heimans-diorama in het Aquarium kon gelukkig doorgaan. In plaats van in rijtuigen werd om ha'lf drle in auto's van het Konjnklijk Paleis langs den kortsten weg,*door Damstraat, Hoogstraat, St. Ant. Breestraat, Joden Breestraat, Mui- derstraat en Plant. Middenlaan naar het Aquarium gereden. In de buurt van de Joden Breestraat seheen men kennis gekregen te hebben van het feit, dat do Koninklijke stoet door deze straat zou gaan, want alleen daar waren vele men- schen, die de Koningin hartelijk toejuichten. Bezoek aan het Heimans-diorama. Ter ontvangst van de Koninklijke Familie waren in de vestibule van het Aquarium aan- wezig de heeren W. F. van Heukelom, voor zitter van het Koninklijk Zodlogisch Genoot- schap „Natura Artis Magistra", dr. C. Ker- bert, directeur van Artis en dr. de Beaufort, directeur van het Zoologisch museum. Door den heer Van Heukelom werdien aan de Koningin, den Prins en de Prinses voorge- steld het voltallig bestuur van Artis en Prof, dr. A. E. H. Swaen, voorzitter van de Hei- mans-stichting. Mejuffrouw Nella de Beaufort bood Hare Majesteit bloemen aan en Hans de Beaufort de Prinses een bouquet. De Koninklijke Familie begaf zich onmid- dellijk naar het Heimans-diorama waar aan Hare Majesteit werden voorgesteld de be- stuursleden van de Heimans-stichting, de heeren Prof. Dr. Th. J. Stomps, dr. H. W. Heinsius, dr. Jac. P. Thijsse en H. L. de Leeuw. In het diorama, waarvoor de Koninklijke gasten groote belangstelling aan den dag legden, werd de Koningin rondgeleid door den heer Van Heukelom, de Prins door Prof. Swaen en de Prinses door dr. Jac. Thijsse. Tijdens de bezichtiging onderhield Hare Ma jesteit zich met de vervaardigers van het diorama, de heeren P. L. Steenhuizen, prae- parateur en W. O. F. Jansen, kunstschilder. De Koninklijke Familie, voor wie in het di orama thee werd reserveerd, bleeff daar gerui- men tijd vertoeven. Hare Majesteit sprak hare bewondering ui vocr hegeen' men gewrocht had. Door de Koninklijke Familie werd vervol- gens een bezoek gebracht aan het Zoologisch Museum en het Aquarium, waarna omstreeks half vier de terugtocht naar het Paleis werd aanvaard. Ook nu weer werd, hoewel het niet meer regende, doch de straiten er mistroostig uitzagen, in afwijking van het programma langs een korten weg n.l. door Sarphati- straat, Frederiksplein, Utrechtschestraat, Rembrandtplein, Reguliersbreestraat, Munt- plein, Rokin, Spui, N.Z. Voorburgwal naar het Paleis gereden. De stoet ging vrijwel onopgemerkt zijn weg. Alleen op den Dam stonden eenige hon derden personen opgesteld, die Hare Majes teit bij Haar terugkomst ten Paleize toewuif- den. De maaltijd. Aan den maaltijd, die's avonds ten Paleize plaats had, zaten o.m. aan: Jhr. Mr. D. C. van Lennep, waarnemend Commissaris der Koningin, in de Provincie Noord Holland, de heer W. de Vlugt, burgemeester van Am sterdam, vice-admiraal C. Fock, generaal Forta hier commandant van de vierde divisie van het veldleger, ds. M. J. A. de Vrijer, die gistermorgen in de Nieuwe Kerk den dienst heeft geleid en dr. C. Kerbert, directeur van het Kon. Zoel. Genootschap „Natura Artis Magistra." DE LOODSSCHOENER VAN TERSCHELLING. Wij vernemen, dat v«n particuliere zijde pogingen in het werk gesteld worden alsnog een onderzoek te doen instellen naar het wrak van den in de maand November van het vorige jaar verganen loodsschoener van Ter- schelling. Zij, die dit onderzoek wiileu organiser®, zijn ervan overtuigd, dat in tegensteliing met de Hoofdinspectic voor de Scheepvaart te Den Haag, de ramp wel op de kust Leeft plaats gehad en «1us valt onder art. 7G van de Schepenwet, ingevolge we!k artike! de ramp door de Hoofdinspectie bij (len Raad voor de Scheepvaart voor een onderzoek aanhangig ha dmoeten worden gemaakt. Zij zijn verder van meening, dat het door de Marine ingestelde onderzoek naar het wrak niet voldoende is geweest, hoewel de kans op het vinden van het wrak, in verband met den langen tijd die sinds de ramp plaats vond, is verioopen, belangrijk verminderd moet zijn. Zijn wij goed ingelicht dan zijn de benoo- digde gelden voor net particuliere onderzoek zoo goed als bijeen men overweegt thans op welke wijze he! onderzoek zal plaats hebben en aan wien de leiding zal worden opgedra- gen KORTE BERICHTEN. De Vereeniging van Protestantschc godsdienstonderwijzers in Nederland heeft Woensdag 26 dezer haar 72ste jaarlijksche vergadering te Utrecht gehouden, aider lei ding van haren voorzitter, den heer D. J. Spaling, uit Amsterdam. Een inspecteur van de Indische politie is in de centrale gevangenis door een ipolitie- ken gevamgene vermoord. De mooraenaar was een van de negen Bengaleezen die vcrle den jaar veroordeeld zijn wegens poging tot oipblazen van een fabriek. De 63-jarige Z. C. S. te Middelburg, die Maandag door de stoomtram is aangereden, is aan de 'gevolgen overleden. Ingez©nden stufeken (Buiten veranlwoordelijkheid van de Redac~ tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zins dat de redactie er mede instemi.) Alkmaar, 30 Mei 1926.' Wel Edele Heer Redacteur! Wilt u zoo goed zijn, om onderstaand in- gezonden stuk in de „Alkmaarsche Courant" te plaatsen? Bij voorbaat mijn hartelijken dank daar- voor. DE STEDELIJKE MUZIEKTUIN. Naar ik vernomen heb, is aan het mannen koor „Orpheus", dat in Juoi a.s. zijn 20- jarig bestaan feestelijk hoopt te herdenken, de beschikking over den Muziektuin ontzegd De besprei.ingen, die over deze kwestic zijn gevoerd tusschen het bestuur van .Or pheus" en de commissie van den Stedelijken Muziektuin, waaraan ook de burgemeester zijn welwillende en zeer gewaardeerde mede werking heeft verleend, hebben, naar ik ver nomen heb, tot niets geleid. Persoonlijk heeft ondergeteekende gister- avond over deze kwestie met den heer Moes- kops gediscussieerd en hem ronduit zijn eer- lijke meening gezegd. De motieven, die de heer Moeskops na- mens de geheele commis^e naar voren bracht, en waarop de weigering aan .Or pheus" berustte, mogen volgens zijn (hun) inzicht, recht van bestaan hebben, volgens mijn inzien mankeert daar wel wat aan. Het te laat accepteeren van de voorstellen, die aan het bestuur van „Orpheus" in het voorjaar door de commissie zijn gedaan, m a g en k a n geen reden tot weigering zijn. Ook niet het kerk-coacert, dat aan het tuin- ccncert vooraf zal gaan, daar voor het tuin- concert een geheel andfcr programma ten gehoore zal worden gebracht. Bovendien wil .Orpheus" den tuin voor haar concert voor eigen rekening huren, dus zal er voor de commissie van den Stedelijken Muziektuin absoluut geen financieel risico aan vast zitten. Rest mij nog het laatste motief, dat n.l. de besprekingen volgens den heer Moeskops tusschen het bestuur van „Orpheus" en de commissie op minder aangename wijze zijn gevoerd, dit zal m.i. geen reden tot weige ring kunnen zijn. Het gaat toch niet op om een geheele ver eeniging daar de dupe van te laten worden; want hoe is dat gekomen en aan wie de schuld? Geachte heeren van de Commissie! Laat ik tenslotte nog een beroep dpen op uwe welwillendheid. Zet alle kleinzieligheid nu eens op zij, geeft aan de mannen van „Orpheus", die 20 jaren hebben gestreden om de toonkunst in Alk maar hoog te houden, zich daarvoor. geheel hebben gegeven en daarin, nu zij staan on der de eminente leiding van den heer Roeske, volkomen zijn geslaagd, de plaats, die hun bij hun 20-jarig bestaan toekomt, dat is de Stedelijke Muziektuin, dat is de eereplaats. Gedenk het heerlijke gedicht van wijlen den dichter C. S. Adama van Scheltema: „Schoonheid, Bede", dan zult gij beslist op uw besluit terug komen en uw voile me dewerking verleenen, om het 20-jarig be staan van „Orpheus" zoo luisterrijk mogelijk te herdenken: Schoonheid, die in den hemel zijt, Die de Eeuwigheid heeft opgeschreven, Geef ons iets van uw eindloosheid, Geef ons iets van uw verfievenheiQ, Van uw geweldigheid. Om groot te leven! P. H. VAN BERKUM, Lid van het Mannenkoor „Orpheus". Stadsmews. Voor bet Neutrale Centrale Ziekenhuis. Wij beginnen heden, gelijk Zaterdag aan- gekondigd, onze tweede inzameling ten be- hoeve van het te stichten moderne neutrale centrale ziekenhuis en doen daarom wederom een beroep op de offervaardigheid van alien, die iets voor het Cadettenschool-ziekenhuis gevoelen Betrekkelijk gering is het bedrag, dat nog noodig is. Als ieder tooni te begrij- pen, dat een goede zaak een opofferjng waard is, zal het nog vereischte geld weldra bijeen kunnen zijn. De Directie onzer Courant stelt wederom, evenals verleden jaar, honderd gulden be- schikbaar, terwijl een stadgenoot hedenmor- gen op ons bureau eveneens weer eenzelfde bedrag deponeerde als hij verleden jaar dis- ponibel stelde. Wie volgt dit goede voorbeeld? Met hartelijken dank aan de gevers ver- melden wij voor heden de volgende gift®: Directie Alkm. Courant 100. P- E- C. M5.— S. M. en A. M2.— V. onder motto „Als verleden jaar" 10. Totaal 7 117. DE AANWIJZING VAN Mr. Jb ZEIJLEMAKER. m verband met he' aanzoek, dat Mr. Zeijle- maker alhier heeft gekregen om als hoog- ieeraar aan de rechtshoogeschool te Ban doeng op te treden, lezcn wij in de N. R. Crt. nog het volgende: Naar het Haagsche Aneta-kantoor ver neemt, is mr. j Zeylemaker, advocaat en pro- cureur te Alkmaar, btsf^md om op te treden als hoonleeraar in het handelsrecht aan de die door veel huiswerk of drukke itudie op school overapaunen zijn en e e a verster- kend middel moetcn gebruiken vinden Dr. HOMMEL'S HAEMATOGEN-TABLETTEN heerlijk. De fijne smaak der Zwitsersche chocolade doet hen vergcten. dat zij eeo geneesmiddel innemcn. - - Per Doos 1.901 bij Apoth. en Drogisten. HOMMEL'S HAEMATOGEN het beste bloedvormende en versterkende middel sedert 35 jaar.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 2