sclie Couranf ISKmaar De doohter van Alva. FEUILLETON. Honderd Acfii es Tvilallgsli Jaargang, Maandag SI Mei. No. 135 *926 Stadsxiieuws ALKMAARSCHE HUISHOUD- EN IN'DUSTRIESCHOOL. Het jaarverslag over 1925 van bovenge- noemde school luidt als volgt: Het Bestuur vaa de Alkmaarsche Huis- houd- en lndustrieschool heeft het genoegem eenige mededeelingen te doen omtrent het af- geloopen jaar 1925. Van het Bestuur waren aan de beurt van aftreding mevr. M. Cohen Stuart-Wichers en mevr. C. Moltzer-Boeke. Op de ledenvergade- ring van 18 November 1925 werden beide dames herkozen. Met groot leedv/ezen herinnert het Bestuur aan het verlies vaa een zijner leden, den WclEd. Gestr. heer mr. K. A. Cohen Stuart, die den 16en October plotseting overleed. Met groote toewijding en met een open oog voor de belangen der school had de heer Cohen Stuart zijn functie als bestuurslid waarge- flomca. Zijiie adviezen waren steeds helder en zuiver gesteld en legden getuigenis at' van zijn scherpen en juridischen blik. De he n- nering hieraan en ook aan ziji jovial t on in den omgang zal zeker laog bliiven. Het bestuur is thans car, - als volgt: de heer J. Postma, voorzi* -m. or. M. Cohen Stuart-Wichers; mevr. C. M. Eits- Neijenhuys; mevr. M. Dorbeck-Korimann; mevr. C. Moltzer-Boeke; de heer W. F. Stoel Jr.; de heer R. H. Reeling Brouwer; de heer W. N. Francken, secretaris-penning- meester. Van 1 Januari 1925 af wordt het Land- bouwhuishoudonderwijs in het gebouw der school gegeven. Het schologebouw bevindt zich in vrij goe- den staat. Enkele verbeteringen werden aan gebracht, zooals de rubberbedekking op de trappen en op de trapportalen, terwijl een der murcn met Brabantsch werk werd verbe- terd, wat zeer bijdroeg tot demping van het geluid. Nu het geheele gebouw in gebruik is geno- men werd op de begrocting voor 1926 een post uitgetrokken voor centrale verwarmimg. De samensteliing van het personeel is als volgt: Mej. J. F. Beumer, directrice; mej. N. Ca rds, leerares waschbehandeling, waarnemend directrice; mej. T. E. Groenman, lager onder- wijs; mej. S. C. Meijer, huishoudkunde en waschbehandeling; mej. C. P. Ferwerda, ko- ken en huishoudkunde; mej. M. L. Post, lin- gerienaaien; mej. H. v. Twisk, 'lingerie- naaien; mej. J. Oud, lingerienaaien; mej. J. 1. J. Feringa, costuumnaaien; mej. J. Nij- /and, costuumnaaien; mej. D. v. Oudbeus- den, costuumnaaien; mej. M. A. Nierop, exa- rnen opleiding nuttige en fraaie handwerken mej. C. Th. M. Brumsca, teekenen; de heer Jb. Maats, arts, leeraar eerste hulp bij onge- lukken; de heer G. J. v. d. Ploeg, algemeene geschiedenis en Fransch; mejt C. Wofoben, leerares kinderverzorging en opvoeding, waarin les gegeven wordt aan de huishoud- sters. Van 1 September tot 30 November werd wegems ziekte verlof gegeven aan mej. Fe ringa, wier lessen hoofdzakelijk werden waargenomen doer mej. van Oudheusden. De Dagschool telde 192 leerlingen, die af- komstig waren uit de volgende gemeenten: Alkmaar 116, Beemster 2, Bergen 12, Ber gen aaa Zee 1, Broek op Langendijk 6, Cas- tricum 3, Dirkshorn 1, Egmond aan den Hoef 6, Egmond aan Zee 8, Graft 1. Heerhu- gowaard 2. Hei'loo 9, Helder 2, Koedijk 1, Koog aan de Zaan 1, Krommenie 2. Limmen 2, Nieuwe Niedorp 1, Noordscharwoude 1, Oudkarspel 2, Schagen 2, Schoorl 2. Stom- petoren 2, Texel 1, Tuitjehorn 1, Warmen- huizea 1, Wormerveer 4. Het totaal aantal leerlingen bedroeg 708. Dagschool 192, waarvan 116 uit Alkmaar, 76 uit buitengemeenten. Avondschool 150, waarvan 148 uit Alk maar, 2 uit buitengemeenten. Cursussen 366, waarvan 226 uit Alkmaar, 140 uit buitengemeenten. Behaalde diploma's. Hulp in de huishou- ding 8, costuumnaaien 9, getuigschrift dienst- bode 5, acte nuttige handwerken 3, acte fraaie handwerken 1, acte Na. leerarc-s linnen- en costuumnaaien 5, acte Nr. leerares lingerie naaien 3. De school werd verlaten door 67 leerlingen: Na behaalde acte 9, na behaald diploma 22. na afloop van den leeftijd 6, wegens niet overgaan 3, wegens huiselijke omstandighe- den 5, wegens verandering van woonplaats 2, WgensTve1:^enng*Van werk 3, om thTustfe- hulpzaam te zijn 4, wegens gezondheidsrede- nen 4, om willekeuxige redenen 6, wegens te- tegenzin in schoolgaan 1, om in betrekking te gaan 1, wegens ongeschiktheid 1. Schoolreisjes. 30 Januari 3e costuumklasse en de leerlin gen opleiding fraaie handwerken onder lei- ding van de dames Brumsen en Nierop naar de tentoonstelling van Egyptisch vlechten van wijlen mevi'. Sieuwerts-Reeseman in de Aca- demie van Beeldende Kunsten in Den Haag. 's Middags naar het Vredespaleis en het pa norama Mesdag. 28 April 2e assistentenklasse en 2e dienst- bodeklasse onder geleide van mei. Carels naar de wasscherij en vcrverij van de firma Krom. 20 Mei leerlingen lingerie-opleiding en huishoudstersklasse onder getieide van de di rectrice en mej. Meijer naar de wollendeken- fabriek van den heer Zaalberg te Leiden, 's Middags naar het Oudheidskundig Mu seum. 20 Mei de lingerieklasse onder geleide van ynej. Post naar de tentoonstelling van de Huishoud- en lndustrieschool te Haarlem. 24 Juni huishoudSters le, 2e assisten en 3e ccstuum klasse onder geleide van de directrice or mej. Meijer naar de conservenfabriek van Hoogenstraaten te Alkmaar. 3D September le en 2e huishoudsters- en assistenklasse en de 3e costuumklasse onder geleide van eenige leeraressen naar de ten toonstelling van het Witte Kruis te Alk maar. 25 November 2e huishoudsters- cci 2e assis- tenteenklasse onder geleide van de directrice en mej. Meijer naar de Nederlandsche Eino- leurnfabriek te Krommenie. 15 December hield de heer Ringers in de school een interessante lezing met lichtbeel- den, waarbij de leerlingen een duidelijk over- zicht en indruk gegeven werd van de berei- ding en den smaak van cacao, chocolade en bonbons in de fabrieken te Alkmaar en Rot terdam. Gemensd Nieiws MSiMOTT ^r51ds7en la®'vaff fufireefi ef- NATIONAAL CONGRES VOOR ONTWiKKELING VAN VOLWASSENEN. Vrijdagochtend is het congres voorigezet met Vie behandeliag van het 3de prae-advies: over de mogelijkheid en wenschelijkheid den arbeid vcor de cntwikkeling van volwassenen aan het platteland ten goecle te doen kornen. In de middagzitting was aan de orde het vierde prae-advies: Bestaat er voldoende sa- menwerking tusschen de verschillende instel- liugen, die de ontwikkeling van voiwasse- nen beoogen? Zoo neen, hoe kan zij verkregen worden? DE SOCIALE, ONTWIKKELINGS- WEEK. Van Maandag 31 dezer tot Vrijdag 4 Juni zal er te Rotterdam een sociale ontwilrkelings- weelc zijn, uitgaande van de Nederlandsche Vereeniging voor Armenzorg en Weldadig- heid. Deze vereeniging, waarvan o. a. een groot aantal vereenigingen op armenzorggebied werkende en diaconieen lid zijn, heeft een per- manente comissie voor de opleiding van arm- bezoekers, bestaande uit deskundigen uit yerschillende plaatsen, ingest eld, en onder hare leiding heeft de cosiale ontwikkelings- week reeds' in verscheidene gc-mecnten veel succes gehad. Verleden jaar was Rotterdam aan de beurt, en hoewel men over het welsla- gen eenigszins scheptisch gezind bleek, v/as de uitkomst verrassend. De pemantnte com- missie wist ook dezen keer een vedzijdig pro gram samo.1 te stellcn. Nadat mr. C. W. de Vries, hoogleeraar aan de Handelsschool, de sociale onhvikkelingsweek in den „Deutscher Verein" geopend zal hebben, zal door ver schillende deskundige sprekers b.v. over de armverzorging, de volkshuisvesting, den strijd tegen de cnzedelijkheid, het voorkomen van kindercriminaliteit en -vcrwaarloozing, het Verblijf in woonwagens en woonschepen, het leeriingwezen, alles in verband met over- heidsbemoeiingen, gesproken worden; van een vast punt uit zal dus veler sociaal werken uitvoerig in 't licht worden gesteld. Is des morgens en's avonds de th-eorie aan't woord, des middags zal de practijk de theorie kunnen toeliohten. De permanente commissie heeft in haar program er op gewezen, dat de cursus niet slechts uitsluitend vocr armbezoeksters en armbezoekers wordt gegeven, maar voor al ien die werken op het uitgebreide terrein van het maatschappelijke hulpbetoon; hij zal dus pereonen van verschillenden stand en van verschillende poliiieke richting kunnen trek- ken. VEREDEDIGING VAN DEN HANDEL IN ALCOHOLHOUDENDE DRANKEN. Donderdag is, naar de N. Rott. Crt. meldt, in Den Haag opgericht de vereeniging tot dende dranken „Matig zonder dwang". Het doel der vereeniging is: „de verdediging van de belangen van den eerzamen handel in al- coholhoudende dranken en de weerstreving van den toeleg, het redelijk gebruik van zulke dranken te belemmeren, af te schaffen en te verbieden". De vereeniging tracht haar doel te bereiken door: a. stelmatige bestrijding van alle propa ganda, die gericht is tegen het normaal ge bruik van alcoholhoudende dranken; b. het verzamelen van gegevens betreffen- de de werkzaamheid der drankbestrijding op wetgevend, besturend en ander gebied; be- ireffende de werkelijke beteekenis van het misbruik van alcoholhoudende dranken, de individiteel en maatschappelijke gevolgen daarvan, benevens de maatschappelijke en in- dividueele gevolgen van maatregelen, geno- men onder den invloed van de propaganda der drankbestrijders, of met de bedoeling, misbruik van alcoholhoudende dranken tegen te gaan; c. het voorlichten van de openbare mee- ning door de verspreiding van geschriften en door mededeelingen aan de pers; d. alle andere wettige middelen. die aan het doel der vereeniging bevorderlijk kunnen zijn. Aan de oprichting van deze vereeniging, die het vroeger bestaande comite T. O. B. O. D. vervangt, hebben deelgenomen een aantal le den van de organisaties betreffende de fabri- cage van en den handel in wijn, bier en ge- distilleerd, grossiers, slijters," hotel- en koffie- huishouders; voorts deden verscheidene orga nisaties van haar instemming blijken. Ook telt de vereeniging bij haar oprichting reeds een aantal individiueele leden, direct- en indirect belanghebbenden. Er is een voorloopig bestuur benoemd. Het voorloopige secretariaat is gevestigd Adriaan Pauwstraat 14 te 's-Gravenhage. DE EERSTE VLUCHT NAAR MARSEILLE. Het vliegtuig der Kon. Luchtvaartmij. H-NADJ, type F. VII A, is gistemacht 3 uur 35 min. van het vliegveld Waalhaven bij Rot terdam vertrokken en gistermorgen 10 uur Nederlandsche tijd op het vliegveld Marignan. bij Marseille geland. De tocht, die over een afstand van 1020 K.M. ging, is dus in 6^ uur volbracht. Het vliegtuig werd bestuurd door ir. J. C. Grase, van de Nederlandsche Vliegtuigenfa- briek, met als navigator en tweeden bestuur- der den heer W. D. van Os, chef van de mo- torwerkplaats der K. L. M. Aan bOQrd be- vonden zich verder nog twee passagiers, n.l. de heer Schotel, die met de Indrapoera naar Indie zal vertrekken, en de heer Kleiheeg, secretaris van de gemeente Nieuwpoort, die den tocht uit belangstelling meemaakte; de heer Van Alsem, operateur van de Hispano- film, die deze eerste vlucht naar Marseille op de rolprent vastgelegd heeft; een werk- tuigkundige van de I<. L. M., de heer Uriot, en dr. W. L. Groeneveld Meijer, secretaris van het Comite Vliegtocht NederlandIndie, namens dit comite. Er bevond zich slechts 21 K.G. mail aan boord. De post uit Indie, welke de volgende week met de Fransche lijn van Marseille naar Parijs en van daar per vliegtuig van de K. L. M. naar Nederland zal worden ge bracht, zal 39 K.G. wegen. Bij het vertrek was aanwezig de heer L. P. J. M. Truffino, hocfd der 4de afdeeling van het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie, die namens den directeur-generaal kwam, die op het laatste oogenblik verhinderd was. Voor het vertrek wenschte de heer Truffino den vliegtuigbestuurder toe, dat hij erin sla- gen zou, deze eerste luchfmail behouden en binnen den vastgestelden tijd naar Marseille te brengen. Voorts deden het vliegtuig uitgeleide oud- generaal C. J. Snijders, voorzitter van het Comite Vliegtocht NederlandIndie; A. Plesman, directeur der K. L. M., eveneens lid van het comite; M. Dutilh en mr. J. J. Krantz, directeur der Twentsche Bank te Rot terdam, beiden lid van het comite Vliegveld Waalhaven, en ven groot gedeelte van het starionspersoneel der K. L. M. Op het vliegveld was de geheele nachtver- lichting ontstoken. Het vliegtuig is over Brussel in de richting Lyon gevlogen, Parijs dus ver aan stuur- boord latende, en vervolgens door het Rhonedal naar Marseille. Het passeerde om 9 uur 37 min. Moatelimar, 160 K.M. benoor- den Marseille. Bij aankomst te Marseille had het nog voor ruim 2 uur benzine aan boord. Terwijl de brieven voor den gewonen land- mail naar Indie voor de Indrapoera uiterlijk Woensdagavond met den trein van 7 uur 42 uit Amsterdam moesten vertrekken, ging de luchtmail met den trein van 10 uur 36 min. Donderdagavond uit Amsterdam naar Rotter- maal behaald. Men seint uit Parijs: Het Fokker-toestel F.T.A. heeft, vanochtend vroeg van Rotterdam vertrokken, met een snelheid van 158.9 Kilometer per uur, zonder pleisterplaats te Marseille de post voor de Indrapoera aangevoerd, die vanmiddag de reis naar Indie aanvaardde. Ondanks de on- gunstige weersomstandigheden werden de 1025 Kilometer in 6 uur 25 min. afgelegd. De H.-N A D J het toestel van de K. L. M. dat de reis naar Marseille heeft ge- maakt, is Zaterdagavond te kwart voor zes op het vliegveld Waalhaven teruggekeerd. H'G O F D B E STU R EN V E RG A D E R IN G VAN HET N. V. V. Donderdag en Vrijdag heeft naar Het Volk meldt het Nederl. Verbond van Vakvereeni- gingen te Amsterdam hoofdbesturenvergade- ring gehouden, waar de hoofdbesturen van alle aangesloten organisaties aanwezig wa ren. De volgende moties zijn aangenomen: a. De vergadering enz., betreurt het, dat de Verb'ondsvoorzitter, R. Stenhuis, op het Paaschcongres van de S. D. A. P. heeft ge sproken over de noodzakelijkheid van toepas- sing van een nieuwe tactiek voor de vakbewe- ging, zonder daarover vooraf de daarvoor bestaande instanties van het N. V. V. te heb ben geraadpleegd en daarmede tot overeen- stenlming te zijn gekomen. De vergadering spreekt als haar meening uit, dat de leden van het dagelijksch bestuur van het N. V. V. zich van individueele propa ganda voor wijziging van tactiek of organi- satorische veranderingen voor de moderne vakbeweging d'ienen te onthouden. Indien zij dergelijke wijzigingen of veranderingen noo- dig achten, hebben zij tot plicht, voorstellen dienaangaande ter bespreking en beslissing aan de daarvoor aangewezen bestuursinstan- ties voor te leggen. De vergadering verwacht, dat de leden van het dagelijksch bestuur van het N. V. V. zich in de toekomst naar deze uitspraak zul- len richten. b. De vergadering enz., gehoord de discus- sies, overwegende, dat de door het N. V. V. toegepaste tactiek steeds bepaald werd door de oms'tandigheden en de machtspositie on- zer beweging; spreekt als haar oordeel uit, dat eer voor de moderne vakbeweging thans geen aanleiding bestaat, een ander standpunt ten aanzien van de te volgen tactiek in te ne- men. VOOR DEN ZOMERTIJD. Men schrijft uit Maasland aan de N. R. Courant: Wij waren het eens: de Veilingsvereem- ging, waar exporteurs van Rotterdam en Am sterdam ko'men hadden het bestuur over- tuigt dat men hier evenals in het geheele Westland mee moest gaan met den „Nieuwen Tijd", en zelfs de boeren schenen te begrij- pen, dat Maasland met den stroom mee zou moeten gaan. Zaterdag 15 Mei werd door de scholen de nieuwe tijd ingeluid: de kinderen van de Katholieke school kwamen's morgens niet in de kerk: de Pastoor hield nog ouden tijd. Op de openbare school was er een enkeje, die te laat kwam omdat z'n boterham nog niet klaar was, maar op de Gereformeerde school stapten om tien uur een paar met op- gerichten hoofde de school binnen en toen om 12 uur de bel luidde, hadden zij geen zin om te vertrekken; zij hadden nog maar twee uur les gehad. De Zondag ging kalm op den ouden tijd voorbij. De pastoor deelde mede, dat de paro- Chianen Woensdagavond na den dienst maar moesten uitmaken of men al of niet met den zomertijd mee wilde gaan. In de Hervormde kerk en eveneens in de Gereformeerde kerk werd bekend gemaakt, dat kerk- en schoolbe- stuur besloten hadden zich aan den nieuwen tijd te zullen houden. Ondertusschen was een paar dagen te vo- ren een protestvergadering gehouden, waar de bezwaren tegen den zomertijd breed wer den uitgemeten, maar bovendien verzet noo- dig werd geacht, omdat het volgen van den zomertijd te danken was aan het drijven van dat Katholieken in het Westland. Den volgenden Woensdag werd besloten aan den Kerkeraad der Gereformeerde kerk te berichten, dat de meerderheid verlangde, dat de kerk geen rekening zou houden met den zomertijd; er waren er die verklaarden, dat zij dan in Maassluis naar de kerk zouden gaan. Vrijdag was de groote avond. Aan het schoolbestuur was gevraagd een algemeene vergadering te houden om een wijziging te brengen in de regeling der schooltijden: de vergadering duurde van 7 uur tot half 12. Al werd de vergadering op de gewone wijze geopend, toch schijnt de bespreking niet al- tijd in overeenstemming geweest te zijn met het bijbelhoofdstuk dat werd voorge- Een verhaal uit den Tachtigjarigen Oorlog. Door Archibald Clavering Gunter. Vertaald door Mr. G. Keller. 44) Maar Chester antwoordt: ,Het is onvermijdelijk, dat u het bevel over „Het Meisje van Dover" behoudt," en hij kiest nu met groote zorg wie hem vergezellen zullen uit, daarbij vooral zijn keuze bepaiend op hen die het meest doen denken aan ma- trozen van een koopvaarder en hij is zoo ge- lukkig er zeven-en-twintig te kunnen uitpik- ken, die wat Spaansch spreken, welke taal zij machtig zijn geworden in West-Indie en de Middellandsche zee. Hij neemt er dus niet meer dan zeven en twintig, aangevoerd door Martin Corker, die bromt, dat hij zooveel Spanjaarden naar de andere wereld heeft ge- holpen, dat hij bun bargoensch best mees- ter is. f Na deze voorbereiding getroffen te hebben, neemt Chester zijn eersten luitenant mede naar zijn kajuit en zegt dan op hoogst erasti- gen toon: „Luister gced naar mijn bevelen. Sla alle mannen van de Spaansche equipage in de ijzers, leg ze dubbele boeien aan, aan armen en beenen. Geef ze geen enkele gelegenheid Mr te ontsnapnen. Zeil zoo spoedig mogelijk weg en zet ze op de westkust van Ierland aan wal." „Neen maar! Bij die bloedd'oretige barbae ren? Ik zal nog op moeten passen, dat ze onszelf niet den hals afsnijden," liet Dalton er op volgen. Want in die dagen werd de westkust van Ierland beschouvvd als het eind- je van de wereld en alle zeelieden waren er bang voor, daar nog nooit een schipbreuke- ling er levend van terug was gekomen. „Plaats van samenkomst," vervolgde Guy, „is weder Vlissingen, zoodra je aan je op. dracht heb gevolg gegeven. Daar moet ge me opwachten." „Maar als u nu eens niet terugkeert?" „Dan zijt gij kapitein van „Het Meisje van Dover." Maar ik kom terug. Maar als ge eenige waarde hecht aan mijn leven en dat van de arme kerels die me vergezellen, laat dan niemand van de Spaansche equipage en den kapitein in de laatste plaats uit uw han- den ontsnappen vo.6r ge ze hebt afgeleverd aan de O'Briens, O'Tooles of een ander bloeddorstig stamlioofd der Ieren, die ze tot slaven zal maken en uit wiens knuisten zij evenmin kunnen ontkomen als negers, die in Afrika zijn geroofd, uit Indie kunnen ont- vluchten!" i „Vertrouw maar op mij. Geen dier knof- looketende Donr zit ooit zijn moeder weder. En als er een Spaansch oorlogschip jacht op me zou will en maken, gaan zij er overheen," zei Dalton met een gebaar, dat aan duidelijk- heid niets te wenschen liet. „Het Meisje van Dover" zet hierna koers naar de Hebrieden. daar de beste weg naar Ierland is om den Noord, -ten einde de kans op een ontmoeting met Spaansche oorlogs- schepen te vermijden. En intusschen stevent sir Guy Chester, ver- momd als kapitein Andrea Blanco, met zijn zeven en twintig vrijwilligers, alien zoo min mogelijk gelijkend op Engelsche zeelieden, op de „Esperanza" onder Spaansche vlag en met Martin Corker aan het roer naar de wa- teren van de Schelde. In den vroegen morgen daar gekomen ontsnapt hij met groote moeite aan het gevaar om door een paar bevriende geuzenschepen te worden geenterd en in den laten namiddlag bereikt hij fort Lillo. Hier vindt hij drie Spaansche oorlogsschepen in actie en een Spaansche patrouileboot klampt hen aan, waaraan hij zijn scheepspapieren toont, waaruit blijkt dat zijn lading is gecon- signeerd aan .de firma Jacobszoon en Olins, welke gevestigd is in de Wolstraat, nabij de Engelsche Kade te Antwerpen. Zijn papieren zijn in orde en gebruik ma- kend van het gunstig getij, laat hij nog laat in den namididag van een mooien Meidag, terwijl de stralen van de ondergaande zon de torens van de Onze Lieve Vrouwenkerk ver- gulden, het anker vallen tegenover de stad, en na opnieuw aan een onderzoek van de douanen te zijn onderworpen, waarbij alles glad verloopt, gaat hij met de scheepspapie ren naar de zaak van Jacobszoon en Olins. „Hoezee! Zijt ge ontkomen aan die rooven- de en plunderende Geuzen, beste kapitein Blanco," roept de oudste firmant Jacobszoon, een blonzend, dikbuiker persoon, uit. Ian Olins, een man met een fiin besneden gelaat en afgemeten manieren, laat er op volgen: „U heeft uw schip zeker goed bestuurd. Als de regeering niet een eind weet te maken aan de zeerooverij van die Hollandsche zeeschui- mers, gaat de handel van Antwerpen naar de maan." De firmanten noodigen hun door het geluk begunstigden kapitein uit om met hen het avondmaal te gebruiken. „Ga mee met ons," zegt Jacobszoon, „ik neem van avond vrij. We kunnen een flinken dronk genieten in de Geschilderde Herberg." Maar Guy gevoelt op het oogenblik niets voor een bezoek aan de Geschilderde Herberg, hij is veel meer verlangend naar een ontmoe ting met Oliver en hij slaat dus de uitnoodi- ging af onder voorgeven, dat hij naar zijn schip moet terugkeeren. „Zoo, blijft u aan boord slapen?" vraagt de jongste firmant. „Waarschijnlijk wel," antwoordt de kapi tein, „tot ik mijn schip aan de kade heb ge- meerd." „Nu, de Toren der Engelen is ook een her berg van goeden naam en ze ligt niet ver van hier," laat Jacobezoon er op volgen; boven dien llgt ze gemakkelijk voor uw schip." „Welbedankt voor uw raad; ik zal er graag gebruik van maken," en van de beide heeren afscheid nemend, die erg in hun nopjes schij- nen te zijn over de aankomst van hun schip en daaraan uiting zouden willen geven in hun gastvrijheid, snelt Chester naar de Wolstraat en staat een paar minuten later voor de wo- ning van den barbier, leienr^ i i-*-. >4 Toen het hoofd der school, tevens otider« ling van de kerk, mededeelde, dat hij voor wijziging der schooluren in overleg moest treden met den inspecteur van het schooltoe- zicht, werd hem op hoffelijke wijze toege- roepen: Hou jij je sm anders zal ik hem dicht slaan! Ik weet niet of de vergadering nog met dankzegging gesloten is, maar de gemoederen zijn nog niet tot rust en ver schillende ouders van scboolplichtige leerlin gen leggen zich met tegenzin bij het besluit der meerderheid neer want de ambachtslui houden zonder uitzondering den zomertijd. In het naburige De Lier is een vorige week ook een protestvergadering gehouden tegen de invoering van den zomertijd. Om half ne- gen kondigde de omroeper bij bekkingslag aan: De vergadering bceft besloten, zich niet aan den zomertijd te storen. E*n uur later riep de man met luider stem- me: De tuinders en kooplui en verschillende particulieren mak .n bekend, dat zij meegaao met den nieuwen tijd. HET KONINKLIJK BEZOEK. Zaterdagmiddag, met dlen trein, die 5 u. 21 uit Apeldoorn binnenkomt, zijn H. M. de Koningin en prinses Juliana, in Amsterdam aangekomen. Ter begroeting waren aan het station aan wezig pnns Hendrik, in admiraalsuniform, jhr. D. E. van Lennep, plaatsvervangeiKl commissaris der Koningin in Noord-Holland, burgemeester de Vlugt; de commandant van de marine in Nieuwediep, vice-admiraal C. Fock; de commandant van de 4e afdeeling van het veldleger luitenant-generaal Forta- nier; de commandant van de marine te Am- sterdam, kapitein ter zee, Prillevitz en mr, H. van Manen, directeur der sporwegen. Nadat de Koningin en de Prinses zich en kele oogenblikken met de ter ontvangst aan- wezige heeren hadden onderhouden, heeft, in de koninklij'ke wachtkamer mej. J. von Frey- tag Drabbe, aan de Koningin bloemen aan- geboden, mej. C. Erftemeijer bood de Prinsec een bloementuil aan. Onmdidellijk daarna begaven de vorstellj- ke personen zich in een open rijtuig naar het paleis, begeleid door een eerewacht van hu- zaren. Als steeds was de belangstelling van het publiek zeer groot. Ook de Dam en de huizem daaromheen waren dicht bezet met kijkers, die de Koninklijke familie hartelijk toejuichten. Voor het Paleis stond een eerewacht van ma- riniers, onder commando van kapt. H. van Hemert van Dingshof. De stafmuziek van de marine uit Den Helder speelde het Wilhel- mus. Direct na aankomst ter Paleize ver- schenen de Koningin, de Prins en de Prin ses als gewoonlijk op het balcon. EEN HONGERSTAKER? De heer Hermans, lid van de Eerste Ka- mer, heeft aan den minister van justitie de volgende vragen gesteld: lo. Is het den minister bekend, dat, vol- gens een bericht in het dagblad Het Haagsche Volk van Woensdag 26 Mei 1926, in de straf- gevangem's te Leeuwarden P. A. Kooyman een der veroordeelden uit de Haagsche bom- menhistorie, in hongerstaking is gegaan?. Er werden hem stelselmatig studieboeken ge- weigerd; elke door hem geschreven brief, die niet uitsluitend over weinig belangrijke zaken handelde, werd ingehouden en ten slotte wras dit ook het geval met een brief, aan het Ka- merlid Duys. Daarop heeft hij, volgens het genoemde bericht, als protest alle voedsel ge- weigerd, zoowel eten als drinken. Na vier da gen is men hem kunsmaig voedsel gaan toe- dienen en toen dat dertig dagen geduurd had, meende hij voldoendte geprotesteerd te hebhen. 2o. Zoo ja, welke maatregelen heeft de minister dan genomen om te zorgen, dat zul ke behandelingen niet meer kunnen voorko men? 3o. Zoo niet, is dan de minister bereid deze maatregelen alsnog te nemen? 4o. Is de minister niet van meening, dat het onder sub lo gemelde geval in strijd is met het door Zijn Excellentie medegedeelde in de vergadering van de Eerste Kamer der Staten-Generaal van Woensdag 26 Mei 1926*, in zake de behandeling van gevangenen? HET NEDERLANDSCH-INDONESISCH i VERBOND. Als vereeniging zijn tot het Nederlandsch- Indonesische Verbond van jongeren-organi- saties toegetredeu de Indonesische Studie- club te Leiden en het propaganda-comite van Boeatan te 's-Gravenhage. BEZOEK VAN DUITSCHERS. De vertegenwoordigers van Kamers van Koophandel in West-Duitschland zijn Zater- dagmorgen kwart voor 10 met een extra trein te Rotterdam teruggekeerd. Zij brachten een bezoek aan het stadhuis. Mr. Peiffer geleidde hen naar de groote bur- gerzaal waar burgemeester Wytema, wet- houder de Jong, de gemeenteraadsleden mr. Baars, Liihrs en Hoebe; de heeren Veder, en Het is donker in de gang en daar er nog geen licht is ontstoken, wordt hij niet her- kend door den kleinen koppenzetter, die hem binnenlaat. Hij snelt de drie trappen naar het atelier van den schilder op en tot zijn blijde verrassing is het Oliver zelf, die op zijn kloppen de deur opent. Maar medte tot zijn vreugde wordt Guy zelfs niet door de scherpe oogen van den schilder herkend. Deze is bezig geweest aan zijn altaarstuk. De on dergaande zon werpt nog haar laatste stra len in het atelier en giet een goudglans over het liefelijk aangezicht van Hermoine de Alva. Met de vervoering van een verliefde loopt Guy naar het doek en op Olivers verontruste vraag: „Wat komt u hier doen?" geeft hij zelfs geen antwoord, verdiept als hij is in de aanschouwing van het schilderij. „Maar wat komt u hier doen, senor?" „Och ja.. ja, dat is waar ook! Heeft u in den laatsten tijd -ook nog duivenpastei ge had?" fluistert Guy weder tot bezinning ko- mend. „Morbleu!" roept Oliver uit. „Kapitein, neen majoor Guido Amati!" „Niet op deze expeditie," zegt de ander haastig, terwijl hij de deur sluit, „maar zeke- re Andrea Blanco, kapitein van het Spaan sche galjoen „Esperanza" geladen met hid den, talk en Spaanschen wijn, bestemd voor de firma Jacobszoon en Olins, en lossend aan de Engelsche Kade." (Wordt vervojgdl -

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5