WOUDA's Voor do huisvronw. MIJNHARDT'S Parel-Tarwebloem Voor winkeliers by Gross, v/h. M. DE HAAS, Alkmaar. aal-economisch gebied naar dc hoogte van het Christendom". De economie, los gemaakt .van de christelijke moraal, aldus spr., leidt tot ontzieling van den arbeid, tot vermateria- foeering van den meiisch en mist haar doel: ordelijke voorziening in redelijke behoeften door menschelijke aanwending van geeste- lijke en lichamelijke arbeidskrachten in ver- binding met de krachten der natuur. De tegenwoordige economische moeilijk- heden kunnen slechts oplossing vinden door: a. betere regeling der voortbrengst; b. bestrijding van ongezonde behoeften; c. goede, op christelijke solidariteitsbegin- selen steunende bedrijfsorganisatie. Terwijl de vakorganisatie uit alle kracht moet streven naar verwezenlijking van a. en c. moet de standsorganisatie, gesteund door het keurkorps van „Sobrietas" voile aandacht schenken aan punt b. om door deze gemeen- schappelijke actie het bedrijfsleven op te voe- ren naar de hoogte van het Christendom. Hierna werd door de congressisten weder het lied „Christenstrijders" staande gezon- gen, waarna het congres. dat o.a. werd bijge- woond door mgr. dr. Poels, aalmoezenier van den arbeid te Heerlen, rector Jansen, Am sterdam; rector Kok en pastoor Van Schaick, door den heer De Bruyn werd ge- sloten, HET KONINKLIJKE Bt'ZOER AAN DE HOOFDSTA0. De ontvangst van den Amsterdamschen Gemeenteraad. De Koningin heeft gistermiddag om half vijf ten paleize ontvangen de Prov. Staten van Noord-Holland. Daarna had een officieele ontvangst plaats van den Amsterdamschen gemeenteraad. Tij- dens deze ontvangst hield de burgemeester, de heer W. de Vlugt, een rede. H. M. de Koningin zei met groote belang- stelling de rede van den burgemeester te heb- ben aangehoord en sprak de beste wenschen uit voor den bloei van de hoofdstad. Daarna onderhield H. M. zich met de leden van den gemeenteraad. Vierde dag. Na de tweede audientie^erleening door H. M. de Koningin, welke hedenmorgen plaats had, is het Vorstelijk Gezelschap in den middag opnieuw uitgereden voor het ma- ken van een grooten Rijtoer door de stad. De clou daarvan bestond uit een bezoek aan de Kinderbewaarplaats, Vin- kenstraat 39. Zoovele malen onze Vorstin onze hoofd stad zal bezoeken. evenzoo dikwijls zal er op den Dam, als de Koninklijke rijstoet zich op- stelt, een menschenmenigte staan, gretig kij- kend naar al het kleurige gedoe voor het pa- leis, naar de wacht-in-het-geweer, bij zonne- schijn, regen of wind, never mind! Toen de stoet zich in dezelfde volgorde als gister het geval was, precies om twee uur formeerde en de Vorstelijke Bezoekers plaats namen in hun rijtuig, stegen weer uit hon- derden kelen hartelijke juichtoonen op, door de Hooge Gasten met vriendelijk groeten be- antwoord. In flink tempo ging het langst een omweg naar de nu met bepaald propere Vinkenstraat, waar om ongeveer half drie de bewaarschool, een van de vijf tehuizen te Amsterdam, spe- ciaal bestemd voor kinderen van moeders, die het werk buitenshuis verrichten, werd be- reikt. De Vorstelijke Personen verlieten hier het rijtuig en werden in de vestibule van het gebouw ontvangen door het hoofdbestuur der school .n.l. de dames mevrouw J. M. Over- hoff-Piek, presidente, mevrouw Rovers- Griibc en mevrouw Van Trooyen-Smit. Mede was aawezig de bestuurderes mevrouW C. Lind-Oldenboom. De feitelijke ontvangst had in de slaapzaal vcor groote kinderen plaats, welke speciaal voor deze gelegenbeid was ontruimd, op een paar bedjes van laag model na, die in een hoek stonden en waarin eenige kleinen rust- ten. Hare Majesteit kreeg op deze wijze toch eenigszins een idee van de inrichting. Tapij- ten en bloemen gaven het vetrrek een feeste- lijk aanzien. Een der oudstc kinderen bood de Koningin een bouquet rose anjers aan. Vervolgens begaf het Hooge Gezelschap zich naar de achter de slaapzaal gelegen speelzaal, waar/kinderen van 3 tot 6 jaar be- zig waren met frobelen en spelen. Wat zagen wij vele verlegen gezichtjes! Voorts werden nog de zaal voor kinderen van 2 en 3 jaar, de badkamer en op de bo- venverdicping de baby-zaal (voor zuigelin- gen onder't jaar) met een bezoek vereerd. Hare Majesteit legde groote belangstelling aan den dag en stelde aan bestuur en direc- trice verschillende vragen. Tc circa drie uur stapten de Vorstelijke Be- zokeers weer in het Koninklijk rijtuig en trok de stoet, onder eeoig gejuich van de Vinken- straatbewoners, in vrij Snellen gang verder. Voorbij hoera-roepende en met de armen zwaaiende menschenmassa's kwam men door de wijk achter het Concertgebouw en het Museum-kwartier. ten slotte in de oude stad, om langs Singel, Spui, N. Z. Voorburgwal en Paleisstraat weer op den Dam terug te kee- ren, waar de kijkgrage menigte intuschen sterk was aangegroeid, om het moment van 't uit het rijtuig stanpen der Koninklijke Fa- milie mee te maken. Het gejuich klcnk ook nu weer op en eindigde eerst. toen de Vorstelijke Personen zich weer in het Paleis hadden te- ruggetrokken. Een 20-tal minuten later was op den Dam de rust teruggekeerd. Soiree. De avond is gereserveerd voor een gala- soiree ten Paleize, dat om 9 uur zal a an van- gen. TWEE JONGENS OVERREDEN. Gisteravond omstreeks zeven uur waren te Amsterdam twee jongens van ongeveer 12-ja- rigen leeftijd, wonende in de Palmstraat, aan den Westerdoksdijk bij de Trompkade aan het spelen met een voetbal. Daar ter plaatse is het terrein, grenzende aan de IJkadc, op- gehoogd; hier liggen de sporen van het goe- derenvervoer van het Vrachtgoederenbureau Westerdoksdijk. Die rails liggen dus op den openbaren weg. Er stond daar een lange goe- goederentrein. Een der jongens schopte den voetbal onder een goederenwagen. Hij wilde den bal grijpen, doch inmiddels was de trein in beweging gezet. Hi} stootte daardoor met het hoofd tegen een t'reeplank, viel en kwam onder de wielen. Den knaap werden beide beenen afgereden. Zijn kameraadje heeft hem willen grijpen, viel daarbij ook, met het noodlottig gevolg, dat een zijner voeten is afgereden. De beide knapen werden in deerniswaardi- gen toestand naar het Binnengasthuis ge- bracht. Bij aankomst aldaar was de eerstbe- doelde jongen reeds overleden. AUTO TE WATER. Hedennacht om 2 uur is te Bedum de heer M. C. Kok Dykema, 27 jaar, wonende onder de gemeente Barfum, met zijn auto in het Bo- terdiep gereden en verdronken. De auto was ongeveer 23 Meter op het talud gereden en toen gckanteld, zoodat het voertuig met de wielen naar boven was komen te liggen. Po- gingen om de levensgeesten van den veron- gelukte weer op te wekken, waren vruchte- loos. BRAND. Zaterdagmiddag ontstond te Zwolle, ver- moedelijk door een defect aan de gasslang van een gastoestel, brand op de bovenverdie- ping van het Venduhuis, bewoond door den heer F. J. Boom. De brandweer, die zeer spoedig ter plaatse was, slaagde er in, het vuur tot drie kamers te beperken, die geheel iutgebrand zijn.Vcrzekerittg dekt de schade. WXJ REPAREEREN UW VULPENHOUDEiv ONDER GARANTIE. Meest voorkomende onderdeelen in voorraad. L. FRANKENBERG, ALKMAAR. BRAND TE ASSEN. Te Assen is hedennacht brand ontstaan in de woning aar. den Noordersingel, bewoond door den heer Zuidersma cn toebehoorende aan mej. de wed. Visser. De brand, die zich ernstig liet aanzien. werd door voorbijgan- gers ontdekt. De bewoners waren afwezig, alleen een familelid was thuis. De woonka- mer is geheel uitgebrand, terwijl ook de trap naar boven verbrand is. Het familielid, die boven sliep, kon met een ladder, die werd toegereikt, door een raam de woning verla- ten. GEWESTELIJKE UITBREIDINGS- PLANNEN. De Cominissie voor Gewestelijke Uit- breidingsplannen in Noord-Holland neeft de vorige week te Haarlem vergaderd met verte- genwordigers van het gemeentebestuur van Amsterdam en van besturen van aan Amster dam grenzende gemeenten. De besprekingen betroffen o. m. het door Ouder-Amstel vast- gestelde uitbreidingsplan voor Duivendrecht, dat aan Ged. Staten ter goedkeuring was in- gezonden. Ten einde zooveel mogelijk een aaneengesloten geheel te verkrijgen met het ontworpen uitbreidingsplan voor Amster dam, hadden Ged. Staten o. m. ook het plan voor Duivendrecht om adives gezonden aan het gemeentebestuur van Amsterdam. Instem- ming werd op de vergadering betuigd m t deze wijze van werken, waardoor onnoodige arbeid en kosten worden vermeden. Het voorloopig besluit der vergadering was, dat de belanghebbende gemeentebestu- ren omtrent de verschillende plannen geza- menlijk over leg zullen plegen. TE DICHT BO'JWEN BIJ EEN BEGRAAFPLAATS. De kantonrechter te Leiden heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een bloemist te Noordwijkerhout, die aldaar een koffiehuis met woning had doen bouwen op een afstand van minder dan vijftig meter van de begraaf- plaats van de Ned. Herv. Gemeente. Het O. M- had, ofschoon de bloemist later van Ged. Staten het verlof had gekregen, ver- oordeeling gevraagd tot een geldboete van 5 gulden, met last tot opruiming op kosten van bekl. van het gebouw, omdat, al heeft deze ook later vergunning van Ged. Staten verkre- gen, niettemin de oventreding is gepleegd. De kantonrechter heeft bekl. veroordeeld tot een geldboete van drie gulden, subs, een dag hechtenis met last tot wegneming op koste van den veroo'rdeelde, van het 1 Y> me ter te dicht bij de begraafplaats gebouwde, in dit geval slechts van de waranda, dus niet van het geheele gebouw. VEE-STERFTE. Volgens een bericht in de „Argosy" van Demerara zijn in Berbice een 4000 koeien ge- storven tengevolge van de droogte. Dat is on geveer een kwart van onzen heelen veestapel Ook in Suriname lijden de veehouders zware verliezen. Bij de boeren in den omtrek vac Paramaribo zijn de laatste maand vrijwel dagelijks koeien gestorven. DRIEHONDERD GULDEN GEROOFD. Een 16-jarige kantoorbediende heeft aan- gifte gedaan, dat hem in het postkantoor aan den Coolsingel een bedrag van f 300 is ont- roofd. VAN DE FIETS GESLINGERD. Te Bodegraven reed gistermorgen iemand op zijn fiets in de Burgemeester Coultre- straat. Plotseling kwam een auto in woeste vaart aanrijden. De chauffeur week verkeerd uit zoodat de arbeider van zijn rijwiel werd geslingtrd. Omstanders brachten het slacht- offer naar het St. Elizabethsgasthuis, waar bleek dat niet minder dan acht ribben gebro- ken waren terwijl de man tevens een ernstige schedelfractuur bekomen had. EEN NIEUW BEROEP. In de strafgpangenis te Kassian zit thans een Arabier, die daar een jaar lang zal wor den opgeborgen. De man is autovernieler van beroep. In verschillende plaatsen op Java heeft hij zich als chauffeur aangemeld bij autobezitters, die hun wagen tegen een nieuwe wenschen in te ruilen, zoodanig, dat de assurantie-maatschappij dit bekostigt. Tot negenmaal toe heeft hij dit „grapje" uitge- haald. Acht keeren heeft de betrokken assu rantie-maatschappij moeten betalen; den laatsten keer echter, in het Malanfsche, werd hij gearresteerd, aangezien toen gebleken :s, dat de man met opzet tegen een anderen wa gen caramboleerde. Voor elk geval heeft de vandaal 500 in rekening gebracht, vertelt de „lnd. Crt.". KORTE BERICHTEN. De justitie te Arnhem heetf in verband met de ontdekte malversaties de instructie geopend tegen den beheerder der gemeente- Lijke spaar- en voorschotbank te Wehl. Te Breda is overleden mr. M. van Dam, lid van Ged. Staten van Noord-Brabant, 19 jaien R.-K. lid van de Provinciale Staten. Mr. Van Dam promoveerde 19 J' uuari 1870 te Leiden tot doctor in het Romeinsch en he- dendaagsch recht. De jeugdmeeting der Joodsche jeugdje- deratie, Zondagavond in't Gebouw voor den Werkenden Stand te Amsterdam gehouden, werd' door een 500 kinderen. leden van Zichroun Paacob en Hatsaiier, beijgewoond. De Uitvoerendc Commissie van het Kon. Nationaal Steuncomite heeft van de Ko ningin bericht ontvangen, dat H. M. het Co- mite opgeheven verklaart. wegens stormweer is te IJmuiden bin- nengeloopen een in Noorwegen gekocht mo- torvaartuige, dat niet langer dan twaalf me ter is en de reis moet maken naar Ecuador, waar het gebruikt zal worden vor de schild- padVangSt langs de kust. Het scheepje heeft een bemanning van drie koppen, die de reis over den A+lantischen Oceaan hopen af te leggen in zestig dagen. Uit een garage aan het Kleine Gartman- plantsoen te Amsterdam is in de vorige week een auto-chassis gestolen ter waarde van 1700. Het mi8drijf werd pas ontdekt toen het chassis te Haarlem was verkocht. Het is daar thans in beslag gen omen. Het is al weer geruimen tijd geleden, dat il( u wat recepten gaf, dus nu gaan we weer eens aan de hap "hap. Wie vroeg eet, kan veel wil hebben van een gegratineerd rijst- schoteltje met ham, kleine Engelsche vleesch- pasteitjes en een of ander eiergerecht. Voor het rijstschoteltje heeft u 200 gram riist noodig, voorts 50 gram geraspte kaas (Parmzeaansche), 150 gr. ham, 1 ei en 30 gram boter. Wasch de rijst eg zet ze gewoon op, dus met 2 lA maal zooveel koud water en wat zout; breng ze vlug aan de kook en laat ze dan op een zachter vuur verder gaar worden (ongeveer 20 minuten), neem het deksel van de pan en laat de rijst opdrogen. U kunt de rijst ook stoomen, dan moet u nadat-ze gewasschen is, de rijst met 2 maal zooveel kokerid water in een gesloten p^nne- tje of schaaltje dotfi; dit zet u dan in een andere pan met net zooveel kokend water, dat het juist niet in het schaaltje of pannentje kan loopen; dan sluit u de pan en zet ze op het vuur. De rijst moet stcomen tof de korrels droog en gaar zijn (ongeveer 1 uur). Vcrmeng nu de gaargekookte of gestoom- de rijst met drie vierde van de geraspte kaas en leg de h#lft van deze portie in een met bo ter besmeerd vuurvast schoteltje; strooi er gehakte ham over heen en leg daarop de twee de helft van het rijst-kaas-mengsel. Klop het ei en giet dat over het geheel, strooi er de nog cvergebleven kaas over en leg er de boter op, in kieine klontjes verdeeld. Laat het schotel tje in den oven mooi bruin kleuren; dat duiir; ongeveer 20 minuten. Het is een smakelij!., voedzaam en toch niet zwaar gerecht, dat be- vendien, als het met zorg wordt toebereid - ook het oog kan bekoren Voor kleine Engelsche vleeschpasteitjes heeft u 75 gram tarwebloem noodig; 35 gram boter, 1 ei, wat peper en zout en een beetje water, terwijl voor het vulsel 200 gr. vleeschresten, 2 d.L. melk of jus met water, 20 gram tarwebloem, 40 gram boter, wat pe per, zout, nootmuskaat en 1 eetlepel gehakte peterselie noodig is. U bereidt dit vulsel: de z.g. vleeschfarce, door 25 gram van de boter ai roerende met de bloem tot een glad meng- sel te verwarmen, er dan al roerende de melk of jus-met-water langzaam aan toe te voegen en dit sousje even te laten doorkoken tot het flink gebonden is. Roer er dan het gehakte of gemalen vleesch door, de gehakte peterselie, het zout, de peper en de nooit. Nu moet u eerst het pasteideeg klaarma ken. Hak bloem en boter dooreen tot een krui melige massa; klop het ei met wat peper en zout en vermeng de bloem daarmee tot een stevig samenhangenden bal. Is dat mengsel wat te droog, dan kunt u er een weinig water aan toevoegen. Rol daarna den bal uit op een met bloem bestoven deegplank. Besmeer nu tamelijk diepe zandtaartvormpjes flink met boter en voer ze vervolgens met het uitgerol- de deeg. Vul ze daarna verder op met de vleeschfarce en dek die dicht met telkens een dun lapje van de opnieuw uitgerolde deegres- ten. Zet de vormpjes op een bakblik in een matig warmen oven en laat het deeg daarin gaar en mooi bruin worden. Schud de pastei- tjes uit de vormen en schik ze op 'n schaaltje, waarover eerst een net vingerdoekje is ge plooid. U moet er u op voorbereiden, dat uw pas- teitjes den eersten keer niet mooi zullen luk- ken; het is niet moeilijk, maar het luistert nog al nauw. Eiergerechten zijn steeds een uitkomst. Je kunt er eindeloos veel variaties in bedenken; je bent gauw klaar en je hebt smakelijk eten. Mijn liefje, wat wil je nog meer! Heefi m wel eens gevulde, gebakken eieren bereid? Daar voor moet u ze eerst hard koken: 10 minuter:; dan met koud water overspoelen, af- pellen en in de lengte doorsnijden. Roer een beetje boter tot room. Haal de harde eier- dooiers voorzichtig uit het wit, wrijf deze dooiers door een zeef, voeg ze met wat fijn ge hakte peterselie, peper en zout aan de boter toe. Vul met dit mengsel de helft der eieren. zoodat er een kopje op staat en plaats er de leege helft overheen. Druk stevig aan. Haal nu de eieren door eiwit en paneermeei en bak ze in heet frituurvet vlug lichtbruin. Zij worden gloeiend warm met tomaten- saus rondgediend. Gepocheerde eieren met een kaassaus val- len ook altijd zeer in den smaak. Kook wat water met zout en een scheutje azijn; breek de eieren hier vlug in, een voor een en laat ze 3 a 4 minuten koken. Haal ze er dan met een schuimspaan uit, laat ze op een zeef uit- lekken, plaats ze op een van te voren ver- warmden schotel, bedek ze met een kaassaus en werk ze rondom af met punten gebakken brood. Kinderen zijn dol op een Chocolade- Souffle. Hiervoor moet u een plak, liefst Suchard-chocolade nemen, 1 d.L. melk, 3 d.L room, 25 gram boter, 50 gram suiker, 65 gram maizena of fijne bakbloem en vanille- poeder. Breek of rasp de chocolade en los haar daarna in de melk op. Roer boter en bloem tot ze glad zijn, voeg er dan de melk en de room aan toe, vervolgens de suiker en vanillepoeder, indien u maizena gebruikt, bc.- hoort deze er aangemaakt aan toegevoegd te worden, dan de eierdooiers en het stijfgeklop- te eiwit, waar wat suiker doorheen is ge- mengd. Dit alles moet op een zacht vuur worden doorgeroerd tot het een dikke massa is Doe het daarna in een met boter besmeerde (liefst zilverent) casserole of in een vuurvasten schotelu kunt het desnoods ook in een papie- ren caisse doej; in ieder geval: plaats de souffle daarin, waarin het later op tafel komt. Zet deze schotel nu in den oven en laat de chocolade 15 a 20 minuten souffleerenaf en toe draaien, maar zeer voorzichtig en den oven zoo min mogelijk openend, anders slaat het deeg in. Dadelijk nadat de souffle klaar is wordt zij opgediend op een schotel, waarop u een vingerdoekje vouwde. Strooi er wat poe- dersuiker overheen. Buitenland. ANGORA EN DE TURKSCHE JODEN. Enkele maanden geleden stak er in de na- tionalistische pers van Turkije plotseling een storm op tegen de Joden. Deze zouden aag Hoofdpijntabletten werken terstond. den koning van Spanje een telegram van hulde gestuurd hebben, ter gelegenheid van de een of andere hcrdenking, en daarin ook gesproken hebben van hun gehechtheid aan hun oud vaderland. Dit werd als landver- raad gebrandmerkt en men sprak o.a. den wensch uit van vele joden, die in Konstatiopel wonen, over te brengen naar verschillende plaatsen van Klein-Azie. De verschillende joodsche corporaties en gertieenten verklaarden van dat heele tele gram niets af te weten, en ten slotte we»4 men het met de regeering te Angora ee«i over de staking van de anti-joodsche campag- ne, nadat de joden beloofd hadden tin vliegmachines te zullen bijdragen voor de Turksche luchtvloot; officieel en definitie* afstand te doen van de minderheidsrechten. die hen gewaarborgd werden bij den vrede van Lausanne; en op hun scholen het onder* richt niet meer in het Hebreeuwsch maar in het Turksch te zullen geven. In de Groote Nationale Vergadering van Angora hebben thans twee afgevaardigden getracht deze hetze toch nog eens opnieuw t» beginnen. Die van Ak-Seraj wees op de daling in de kcersen en van het pond, en beweerde, dat di effectenbeurs genationaliseerd moest worden, daar in Turkije een joodsch gevaar bestond en men, als men niet een zuivere anti-jood sche politiek volgde, binnenkort in dezelfd* positie zou verkeeren als Hongarije. De afgevaardigde van Boloe sloot zich bij zijn collega aan en verzekerde, dat er niet op politiek maar op economisch terrein werkeljji een ernstig joodsch gevaar bestond. De minister van financien heeft deze tfye vaardigden op hun plaats gezet. Hij rei<k o-a.: De concurrentie is bij ons vrij voor ieder- een. Iedereen ptukt de vruchten van zijn werk en kundigheden. De wet beschermt iedereen en staat geen monopolie toe voor wie dan ook Indien een gemeente kundig en vlijtig is, ver- dient ze meer geld, en dan dankt ze dit aan haar aangeboren en erfelijke eigenschappen. „Het eenige, wat wij doen moeten, is er eeo voorbeeld aan nemen "en evenveel werken al! zij." De joden van Turkije verzekeren inmiddels overal nagevraagd te hebben en tot de con- clusie gekomen te zijn, dat dat bewuste tele gram, dat den storm tegen hen in de nationa- listische pers deed opsteken, en die hun de ge* noemde tien vliegmachines en concessit kostte, nooit bestaan heeft! Op hun verzoek: als het dan bestond, den tekst met de namen der afzenders te publiceeren, is in ieder geval niet geantwoord. J DE INBESLAGN'EMING VAN DE „HAMBURG". Bij het Duitsche rijksweerministerie is thans bericth ingekomen van den comman dant van den Duitschen kruiser Hamburg", waarin deze het bekende „bierconfliet" sdiil- dert. Hij verklaart, dat tal van Duitsdie en Amerikaansche bezoekers aan boord met de matrozen in de cantine bier hebben gedron- ken, dat echter de matrozen er niets aan heb ben verdiend. Volgens de voorsohriften is de verkop van levensmiddelen en dranken aan boord van Duitsche oorlogsschepen aan an deren dan soldaten en matrozen verboden. Indien dus inderdaad bezoekers van het schip tegen betaling bier hebben gekregen, zou daarmee tegen de voorschriften zijn gehan- deld. E>e schuldigen zullen ter verantwoor- ding worden geroepen. KORTE BERICHTEN. Volgens bericht uit Berlijn heeft de on derzoeker op het gebied der lepra professoj Paldrock te Dorpach een nieuw middel ver bestrijding dezer ziekte gevonden, waarmee hij reeds 70 van de 160 patienten heeft gene- zen. Uit het onderzoek der politie is geble ken, dat de brand in de fabrieken van Renault te Billancourt veroorzaakt is door het ontploffen van een bus benzine. Er is geen sprakc geweest van boos opzet. De Pruisische minister van financien deelde in een interview mede, dat de geruch- ten over een nieuwe buitenlandsche leening van de Pruisische regeering, die in Neder- land en Zwitserland geemitteerd zou worden, onjuist zijn. In den herfst zal de kwestie van een nieuwe buitenlandsche of binnenlandsche leening voor Pruisen pas acuut worden. De afgevaardigde Rassa deed in de HongaarscHe Nationale Vergadering een aan- val op de regeering en eischte, dat de door de valschemunterszaak gecompromitteerde leden zouden aftreden. Zij hebben de vervaV schingen stilzwijgend geduld, verklaarde frif.' De rede heeft veel sensatie verwekt. De leider van de nationale bedevasrt uit Brussel naar Lourdes spreekt het bericht tegen, dat er een vechtpartij zou hebben plaats gehad tusschen Belgische en Duitsche bedevaartgangers. Uit Le Havre is de eerste Franscbe stoomboot te Leningrad aangekomen. Er zal een geregelde verbinding tusschen deze beide havens worden onderhouden. Het vaartuig keert met Russisch vlas naar Frankrijk terug. Volgens bericht uit Moskou zal ter fcw- zuiniging het aantal ambtenaren in Rusland worden beperkt. De loonbijslagen zullen worden verlaagd, terwijl men voorts van plan is de onproductieve uitgaven af te schaffen en de financieele controle- te ver- scherpen. De Zweedsche kabinetsaisis heeft zich thans zoover ontwikkeld, dat men met stel- ligheid kan aannemen, dat het sociaal-demo- cratische kabinet Sandler heden zal aftre den. Voorts neemt men aan, dat het nieuwe kabinet gevormd zal worden door den lei der der vrijzinnige volkspartij, Ekmaon. De tegenwooridgheid van den Italiaan- sohen premier aan boord van een Italiaanscb schip zal voortaan worden aangeduid door het hijschen van een specialen standaard. De ex-banneling heeft een*eigen vlag onfwor- penl De „Echo de Paris" deelt mede, dat de Fransche vakvereenigingsleider Tomasi, die drie maanden geleden voor het instellen van een enquete naar Rusland is vertrokken, da«r op geheimzinnige wijze overleden zelf de sociale taak, die de overheid heeft, zul len kunnen uitvoeren. Een en ander in tegen- stelling met mr. Aalberse, die gezegd heeft, dat de organen zelf vrij moeten uitgrocien zonder ingrijpen door de overheid. Prof. Aalberse antwoordde de debaters. Onze sociale roeping. „Onze sociale roeping" was het onderwerp dat vervolgens door den heer Alphons Laudy werd ingeleid. .Spr. ging breedvoerig de oor- zaken na, die tot de ontwikkeling der heden- daagsche maatschappij hebben geleid. De li berate economie, Marx en Lasalles zijn hier- aan goeddeels schuld. Christus werd verdre- ven uit de universiteiten, uit ed ziel van den arbeider, men dreef den Heiland zelfs uit den Bijbel. Die Godheid is echter het middel- pont'van de heele menschelijke samenleving. Wij hebben evenwel de ineenstorting van de ze samenleving beleefd. Ook het socialisme heeft hiertoe bijgedragen. Niettemin is een kentering merkbaar. Overal zien wij de ijzeren feiten, onze christelijk sociale beginselen we der inschakelen in den gang der wereld. In Frankrijk roept de socialist Deligniere uit, dat wij ons los moeten maken van de marxis- tische wetten. Het is mgr. Nolens die te Geneve de internationale Arbeidersconferentie voorzit. Zoo zien wij alom verbetering. Het Marxi6me zal moeten verbloeden, omdat het de liefde niet kent en het sociolisme leert onze arbriders het tegendeel van de liefde. Ook dit zal moeten veranderen. Spr. geeft in overwe- ging religieus maatschappelijke cursussen voor de socialisten te organiseeren. Tenslotte bespreekt hij nog de voorwaarden waarop in de toekomst een mogelijke toenadering tot hen zou kunnen plaats vinden. Het congres werd hierop tot 3 uur 's mid- dags verdaagd. In den namiddag werd het eerst het woord gevoerd door pater Borromeus de Greeve, die een inleiding hield over „Ons recht op geluk." Ons geluk opende aldus pater Borromeus de Greeve, bestaat in een stevige boterham m een stevig geweten. Er is gebrek aan gods- dienst, nood aan geweten. Altijd heeft er veel aan de menschheid ontbroken, maar thans spreekt het geweten niet meer. Sommigen in dezen tijd yerwachten heil van een dictator. Anderen willen een revolutie. Weer anderen zien heil in de evolutie der natuurwetenschap- pen. Wij willen de techniek van het heelal Wudeeren. Wij willen verbinding met den hemel. Wij willen godsdienst en geweten als hoofdfactor van geluk. Dan moet stellmg worden genomen tegen het materialisme, te gen het socialisme dat het maatschappelijk le- ven aantast. Het socialisme ontneemt ous den gods dienst, de triomf van het socialisme is de ne- derlaag van den godsdients. Daarna is spr. verheugd dat mgr. Nolens geweigerd heeft, „de uiterste noodzaak" te aanvaarden. Spr. hoopt dlat deze, om met Albarda te spreken, eerst zal komen met St. Juttemis. Spr. vraagt ten ovatie voor de Katholielce Kamerfractie, the zelfs, nadat de gezant bij het Vaticaan tot heengaan werd gedwongen, de hand niet wilde reiken aan de Soc. Dem. Arbeidspartij. (Applaus). Vervolgens komt spr. tot het antipapisme, dat tegenwoordig allerwege opsteekt. Spr. noemt dit een allerdroevigst verschijnsel. We hebben het te danken aan onze foeneming in aantal en gehalte. Het is opgeroepen door den luister van het Eucharistisch Congres, gehouden in het weleer protestant geheeten Nederland. Ook de stichting der katholieke universiteit heeft ertoe bijgedragen. Niettemin zijn wij met 30 zetels uit den stembus gekomen. Het is een reactie op onzen groei. Spr. acht het een treurig verschijnsel op sociaal en politiek ge bied. Niet op kerkelijk terrein. Voor de kerk vreezen wij niet. Wij willen zelfs heel graag dulden, de prediking van het protestantisms Spr. betreurt de verbreking van de coalitie en hoopt dat de R. K. Arbeiderspartij hier bemiddelend werk zal doen. Wij moeten met de christelijke bonden blijven samenwerken. De verderfelijke geest van het antipapisme moet wordien bestreden. Wij moeten hierom blijven bidden. Wie weet, zal de vereeniging der kerken nog niet eens mogelijk blijken. La- ten wij in deze protestant onzen broeder trachten te zien en tevens de stormen van god. deloosheid, die over de wereld varen, geza menlijk zien te keeren. Op sociaal-economisch, gebied naar de hoogte van het Chris tertdom. Als laatste spreker kwam tenslotte de heer Henri Hermans, lid der Tweede Kamer aan Hp* wnnrH dip ppn tpHp hipld over: ..Of) SOC1- 1 1 Glazen Buisje 60ct Bij Apoth.en Drogisten.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7