DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 127 Honderd acht en fwinti^ste Jaareraits: 1926. Aboimcinentsprijs bij vooruitbetallng per 3 raaanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatgmimto. Uneven franco N.V. Boelt- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. WOENSGAG 2 JUKI Dit nnramer besiaat nil 2 bladen. Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Uit het Parlement Den Haag, 1 Juni 1926. De Tweede Kamer is heden op reces ge- gaan. Over veertien dagen komt zij wel terugr maar dat is enkel voor afdeelingsonderzoek en m-sschien om een of ander dringends af te doen. Feitelijk is evenwel de parlementaire campagne geeindigd en zal het werk eerst in September Avorden hervat. De vergadering van heden heeft de Kamer onder veel onrust en rumoer er heerschte vacantiestemming! voor het grootste dee! gewijd aan de bespreking van het voorstel ont int het kapitaal van het ontbonden Steunco- wite, een bedt ag van 950.000 gulden, een bii- slag te geven aan de rentetrekkers van de Rijksverzekeringsbank eti de oud-gepension- neerden. Daarvoor is het kapitaal evenwe! lasg niet voldoende vooral niet wanneer men determinologie oud-gepensionneerde wai ruim opvat. Dan is het gansche kapitaal in een jaar opgeteerd, beweerde zelfs een der leden. Maar zoo'n vaart zal het wel niet loo- pen en vooral nu ten slotte de minister van jmancien zich vereenigd heeft met een amen- dement van den heer Van Gijn om het begrip oud-gepensionneerde te beperken tot hen, die vodr 1919 zijn gepensioneerd, en de Kamer daar ook haar goedkeuring aan heeft ge- hecht, is het te hopen, dat men ten slotte uit- komt. Als het niet andtrs kan, zal misschien toch nog de staatskas bij moeten springen. maar dan zal er te voren nog wel een hartig woordje in de Kamer over gewisseld worden De Kamer heeft zich daarna bezig gehou- den met een motie van den heer Van Rappard (Vrijheidsbond), strekkende om de regeering uit te noodigen in art. 254bis van het Straf- wetboek een dusdanige wijziging aan'te bren- gen, dat het daarin vervatte verbod van wed- den enz. wel werd gehandhaafd, maar dat daarvan ontheffing zou worden verleend voor den totalisator bij courses van de Ned. Harddraverij en -Renvereeniging. Er valt ze ker wel het een en ander te zeggen ten gunste van die motie en de heer Van Rappard heeft dat dan ook met overtuiging en ongewone warmte gedaan, er in het bijzonder op wij- zend, dat door het totalisatorverbod de lust tot deelneming aan wedloopen geheel ver- kwijnd is, dat men niet meer denkt aan de paardenfokkerij en deze bezig is te verloopen, terwijl het wedverbod intusschen naar harte- lust werd overtreden door bookmakers, die zich tusschen het publiek bewegen en, als het eenigszins mogelijk is, de menschen toch be- dotten. De landbouw werd daardoor tevens beng- deeld en het legerbelang geschaad, daar hier te lande geen voor het leger beschikbare paar- den te krijgen zijn. Van twee zijden kreeg de heer Van Rap- paard de wind van voren. Zoowel van katho- lieke zijde, den heer Van Vuuren, als van den kant der soc. democraten, den heer Albarda, werd tegen de motie op krasse wijze stelling gekozen, en toen de minister van justitie, de heer Donner, de zeer korte verklaring af- legde, dat 'n dergelijke wijze van wetsherzie- ning niet binnen de sfeer van't optreden van dit miisterie lag, kon de heer Van Rappard er staat op maken, dat zijn motie geen meerder- heid zou halen. Zij werd dan ook verworpen met 60 tegen slechts 9 stemmen. De heer Van Rappard heeft in den loop van zijn rede een initiatiefvoorstel van dezelfde strekking als zijn motie in uitzicht gesteld. Vermoedelijk zal hij na deze nederlaag zich nog wel eens tweemaal bedenken eer hij daartoe de moeite neemt. De Kamer heeft wijders bi] eindstemming goedgekeurd het wetsontwerp op de autobus- sen en aangenomen, dat ter voorkoming van dubbele belasting voor zooveel het betreft het scheepvaartbedrijf en dat op de conversie van Indische leeningen. Het tr acta at met Belgie zal opmeuw in de afdeelingen van de Kamer onderzocht wor den. V66r het najaar komt het zeker met aan de orde. Buitenland. HET CONFLICT IN DE BRITSCHE MIJNEN. Het Engelsche kabinet hield Maandag- avond een speciale zitting, waarin Baldwin een volledig rapport uitbracht nopens zijn actie in verband met het geschil in de kolen- Industrie, met inbegrip van de belangrijke onderhandelingen, waaraan hij deelnam. Er werden geen mededeelingeh verstrekt. De kabinetszitting werd even voor midder- nacht gesloten.. Den geheelen dag heeft Baldwin gister beurtelings bijeenkomsten gehouden met eenigen zijner collega's en korte uitstapjes gedaan naar een ander gedeelte van Lon- den." Het aanbod der regeering van een meuw tijdelijk subsidie van drie millioen pond ster ling ten behoeve van de steenkolindustrie is vervallen zonder dat nieuwe stappen zijn gedaan noch door de mijnwerkers noch door de mijneigenaars. De mijneigenaars in Leicestershire beslo- ten hun mijnen te heropenen op de basis van den achturigen arbeidsdag. Gedurende de laatsie 24 uur hebben er tus schen de regeering, de mijneigenaren en de mijnwerkers besprekingen plaats gehad, wel ke echter ncg geen definitieve resultaten heb ben opgeleverd. In het Lagerbuis heeft MaeDonald, de !e> der van de Labour Partii, gister gevraagd hoe thans met betrekking tot het kolensubsi- die de zaken staan. De premier verwees in zijn antwoord naar het op 22 Mei aan de mijnwerkersfederatie gezonden schrijven, waarin gezegd werd, dat het voor de regeering onmogelijk zou zijn het subsidie van 3 millioen pond sterling tot het einde van de maand beschikbaar te houden. Aangezien hierop geen antwoord ontvangen werd, moest de regeering zich vrijheid van landelen voorbehouden. Later heeft MacDonald nogmaals de kwes- tie van den stilstand in het mijnbedrijf aan- geroerd. Lloyd George stelde voor, dat de premier stappen zal ondernemen op% den grondslag van het rapport van de kolencommissie, n 1. dat hij een ontwerp zal indienen, beoogende reconstruetie van de mijnindustrie en instel- ling van een loonraad. Hierdoor zal het con flict aldus spr. tot een einde gebracht kunnen worden. De premier verklaarde in zijn antwoord, dat de voorstellen, welke door de regeering zijn gedaan tot oplossing van het conflict en die door de mijneigenaren zoowel als door de mijnwerkers werden verworpen, een poging zijn geweest om het geschil op te lossen, ge heel in overeenstemming met het richtsnoer, aangegeven door de Mijncommissie. De mijn eigenaars waren de meening toegedaan, dat hier sprake was van politieke inmenging. Spr. had nimmer zijn overtuiging verholen, dat hoe minder de industrieen met de regee ring van doen hebben, hoe beter het is. Het zou evenwel voor deze en ook voor iedere an- dere regeering onmogelijk zijn geweest zich niet in te laten met deze belangrijke indus- trie, die van zulk een geweldigen invloed is op de overige industrieen. Tot dusverre heb ben sprekers pogingen evenwel weinig weer- klank gevonden. De deadlock duurt voort, maar nochtans blijft spr. met de partijen in contact. Spr. is bereid de onderhandelingen ieder moment te hervatten, maar wil niet het geld van de belasiingbetalers spendeeren aan deze eene industrie. Evenmin is spr. bereid zich door den bedrijfsstilstand te laten dwin- gen politieke controle op de mijnen ter hand te nemen. Een tijdelijk subsidie zal echter noodzakelijk blijken. Het is nu eenmaal niet mogelijk de mijneigenaren te dwingen de mij nen weer in bedrijf te stellen, noch de arbei- ders te dwingen in de schachten af te dalen. Momenteel schijnt er echter weer eenige hoop te bestaan. Er kan veel gedaan worden en de Regeering zal niet nalaten alles te doen wat in haar vermogen is. DE POLITIEKE TOE STAND IN FRANKRIJK. In den ministerraad heeft Briand medege- deeld, dat hij in het parlement opnieuw uit- stel zal vragen van alle debatten over de fi- nancieele kwestie* daar de regeering besloten heeft, alle aa'ndacht te wijden aan het herstel van den frank. Een dergelijk debat op dit oogenblik zou de publieke opinie slechts verontrusten. De regee ring handhaaft haar verleden week ingeno- men standpunt. Zij zal ook geen debat over de algemeene politiek aanvaarden. Een zoodanig debat zou zeker op ander gebied afdwalen. De radicale en radicaal-socialistische groep heeft gisterochtend vergaderd en beslo ten, een delegatie naar Briand te zenden, om hem te verzoeken, bij benadering den natum op te geven, waarop de regeering het ontwerp inzake het financieel herstel, zal indienen Het is bijna zeker, dat na dit onderhoud alle misverstand tusschen de regeering en de ze groep is opgeheven. Nooit, zelfs niet tijdens den oorlog zoo heeft Briand gister in de Kamer verklaard heb ik zulke moeilijke uren doorgemaakt als thans. Men zou er echter aan kunnen toevoe- gen, zegt het Hbld., dat de groote staafsman en redenaar nooit indrukwekkender, ontroe- render en welsprekender scheen. De Kamer leek diep getroffen toen Briand zijn rede ein- digde met den uitroep: „Genoeg, genoeg met al het getwist", en de stemming had met een luidruchtige levendigheid plaats, welke de ge- trouwe bezoekers der Kamer zonder weerga noemen. In zijn rede, waarin Briand weigerde de onmiddellijke interpellaties over den finan- cieelen toestand te aanvaarden, herhaalde hij dat men rekening moet houden met den slech- ten indruk, die dergelijke debatten in het bui tenland maken. Het is onmogelijk den franc te herstellen, als de broosheid der regeerings- macht voortduurt. Alle goede Franschen moe- ten een wapenstilstand der partijen eischen; alle Franschen hebben er belang bij dat de politieke toestand wordt gestabiliseerd om een verbetering van den franc mogelijk te maken Een algemeene sobdariteit, voor het oogen blik althans, is onmisbaar om het financieele bloedverlies tot staan te brengen. De meerderheid toonde zich zeer onder den indruk, doch helaas gebruikte Peret, de mi nister van financien, een onhandige uitdruk- king toen hij zeide, dat de bezitters moeten worden gerustgesteld. Dit deed de radicalen en socialisten vlam vatten en luidkeels protes- teeren. Deze uitlating werd door de tegen standees van het ministerie uiteebui, doch ten slotte wist deze 313 tegen 147 stemmen op zich te vereenigen. Deze beslissende overrunning, welke de po- sitie der regeering definit.ef versterkt, worcd beschouwd als een zekere garantie voor de verbetering van den franc. OHavas raeldt pog, dat Briaud mde dat de Kamer onmiddellijk nioet zeggen of het haar aan vertrouwen ontbreekt, daar de re geering zich dan terugtrekken zal. Een regee ring, welker bestaan aan een draad hangt, zou onmachtig zijn om- de huidige ernstige problemen te regelen.) DE NIEUWE PRESIDENT VAN POLEN. Professor Mozicki bekleedde tot dusver een leerstoel'voor chemie aan de hoogeschool te Lwow (Lemberg). Hij is een chemicus en natuurkundige van ongewone gaven, en heeft tal van uitvindingen o.a. op kunst- mestgebied op zijn naam staan. Met de politiek kwam hij tot dusver slechts zijde- lings in aanraking. Door de Poolsche re geering werd hij na het toevallen van een deel van Opper-Silezie aan Polen, belastmet de reorganisatie van de geweldige stikstof- en carbidfabriek te Chorzow (bij Konigs- hiitte) in het gewonnen gebied. Bij hun af- tocht hadden de Duitsche beheerders alle aanwezige documenten,. tot zelfs de platte- gronden, meegenomen, zoodat prof. Mosicki voor de dubbele taak kwam te staan, de ge- heele organisatie opnieuw op te bouwen, en zich onder de moeilijkste omstandigheden de medewerking van het Duitsche personeel, te Chorzow wonend, te verzekeren. In beide is hij geslaagd: uit eigen zak de Poolsche schatkist was te berooid betaalde hij zelfs zijn assistenten, en tegelijk wist hij de diepe klove te overbruggen, die den Duitschen en den Poolschen staf der instelling scheidde. De inbeslagneming van het fabriekscomplex door Polen, uit handen van de particuliere Duitsche maatschappij, aan wie het behoor- de, is echter, zooals men weet, weinige dagen geleden bij arrest van het Int. Hof van Jus titie ongeoorloofd verklaard, zoodat daar voor althans een groote schadevergoeding zal moeten worden uitbetaald aan de voor- malige eigenaresse. Dat met de verrassende wending van het verkiezingsverloop in Polen, en ondanks de plaatsing van dezen vooraanstaanden ge- leerde op den hoogsten staatspost, de poli tieke zijde van Pilsoedski's optreden niet is uitgeput, mag men wel als zeker aannemen, meent de Tel., waaraan wij bovenstaande ontleenden. In politieke kringen verwacht men, dat Bartel heden het ontslag van zijn kabinet zal indienen. In dit geval bestaan er twee moge- lijkheden. De eerste is, dat de president het ontslag niet zal aannemen en een reconstrue tie zal verlangen. De tweede mogelijkheid is, dat Bartel, die een persoonlijke vriend van den nieuwen president Moscickie is, er mee belast zal worden een nieuw kabinet te vor- men. In ieder geval zijn er geen groote wijzi- gingen in het kabinet Bartel te verwachten. Naar verluidt, zou in de plaats van Ciecho- witz, het vroegere lid van de Poolsche legatie te Washington, Gliwic tot minister van finan cien worden benoemd. Gliwic geniet op finan cieel gebied een goede reputatie en is van de zelfde politieke richting als Pilsoedski. He Wolffbureau meldt, dat Moscicki bij de tweede stemming 281 stemmen kreeg, Bninski 200 stemmen en Marek een stem. Er waren 63 bianco biljetten. DE CHAOS IN CHINA. De „Times" verneemt uit Peking, dat een groote troepenmacht, welke tusschen Peking en Tientsin gestationneerd was, Zaterdag aan het muiten is geslagen. De orde zou thans hersteld zijn. Een andere plotselinge gebeurtenis was een uitval van het Nationale leger uit de Nankowpas, en de bezetting door het Kwo- mintsjuun van Tsjang Ping 20 mijlen ten Noorden van Peking. Maandag werd een hevig artillerievuur waargenomen. Aan de Engelsche bladen wordt gemeld, dat het Koeomintsjoen- of nationalistische le ger na twee dagen wanhopigen strijd de li- nies van hetMandsjoerijsche leger heeft ge- broken, dat zich gedwongen zag terug te trekken en op twaalf mijlen ten Noorden van Peking een nieuwe linie in te nemen. Te Pe king vreest men, dat het leger der Koeomints joen de stad opnieuw zal bezetten Maar- schalk Woe Pei Foe's troepen blijven nog steeds werkloos. Vermoed wordt dat er een breuk is tusschen Woe Pei Foe en Tsjang Tso Lin, ofschoon dit vermcx den niet wordt bevestigd. D'E INTERNATIONALE ARBEIDS CO'NFERiENTIE. De Belgische arbeidersgedelegeerdcn be- Idaagdte zich over de onverschilligheid der staten bij het ratificeeren der arbeidsconven- ties, o.a. die inzake den achturendag. Hij ver- zocht den directeur van het Int. Arbeidsbu- reau om bij de onderteekenaars van fiet proto col van Londen aan te dringen op onverwijl- de ratificatie van de conventie inzake den achturendag. DE INBESLAGNIEMING VAN DE „HAMBURG". Het bierconflict van Los Angelos is wat de Amerikaansche autoriteiten betreft geslo ten. De correspondent van het „B. T." seint, dat de commandant van den kruiser aan den Duitschen ambassadeur te Washington heeft medegedeeld, dat de eersteklas-matrozen Frank en Miiller voorbeeldig zijn gestraft en dat het schenken van bier aan boord van het schip thans is verboden. De correspondent betwijfelt echter, of de zaak hiermede is af- gedaan en of men er in Duitschland genoe- ®ee zat nemen,. dat de kapitem de vef- antwoordelijkheid voor het incident eenvou- dig tracht af te schuiven op twee matrozen. DE RUSSISCHE SCHULD AAN FRANKRIJK. Officieel wordt het bericht ontkend, vol- gens hetwelk de Sovjet-regeering bereid zou zijn een jaarlijksche storting van 40 millioen francs toe te staan voor de Russische schuld aan Frankrijk. DE REVOLUTIE IN PORTUGAL. De president van de Portugeesche repu- bliek is afgetreden. De divisies uit het Noorden en het Zuiden marcheeren naar Lissabon en kampeerden in de omgeving van de hoofdstad in afwachting van de komst van generaal Comes Costa Zij eischen dat het nieuwe kabinet uitsluitend uh niet-politieke mannen zal samengeste'd zijn De revolutionnairen hebben een Senator en twee Kamerleden aangehouden. Uit Lissabon wordt gemeld, dat het Vak- verbond zich gereed maakt tot verzet tegen iedere poging tot een militaire dictauur. HET RISICO VAN DEN MIJNBOUW Blijkens een statistiek van het Pruisische departement van handel hebben in het jaar 1925 in de Pruisische mijnbouwbedrijven ca. 15 pet. van alle daarin werkzame mijnwer kers een ongeluk gekregen. De ongevalle* bij den mijnbouw onder de oppervlakte betrof- fen 82.213 personen, boven den grond waren er 97.749 slachtoffers, terwijl 1320 ongeluk- ken een doodelijken afloop hadden. DE TOONEELCRISIS IN WEENEN. De Weensche tooneelcrisis zal oorzaak worden dat dezen zomer vele theaters die tot dit jaar steeds doorspeelden, voor een tijd ge sloten "worden. De Staatstheaters en het Theater an der Wien geven nog eenige weken voorstelliagen, de andere schouwburgen zul- en waarschijnlijk alien voor korter of langer tijd hun deuren sluiten EEN GEDENKTEEKEN VOOR WIJLEN PRESIDENT HARDING. In Marion (Ohio), de geboorteplaats vac wijlen den heer Harding, de eenige jaren ge leden overleden president der Vereenigde Sta ten, heeft Dawes, de vice-president der Veree nigde Staten, den eersten steen gelegd voor een gedenkteeken voor den overledene, dat zal bestaan uit een reusachtigen sarcophaag van wit manner, die de som van 100.000 dollar zal kosten. AUTOMOBILISME. De Grand Prix, welke te Indianapolis is verreden, werd gewonnen door Lockhart op „Miller". Uurgemiddelde 152 km. De wed- strijd werd na 280 1cm. gestaakt wegens re- gen, doch een uur later hervat. Na 400 km werd de strijd definitief stopgezet, zoodat er slechts 400 in plaats van 500 km. werden ge reden. NAAR DE VERBROEDERING Onder voorzitterschap van den Luxem- burgschen groot-industrieel Emil Mairisch is te Luxemburg een Duitsch-Fransch comite opgericht, waarin tal van vooraanstaande m- dustrieelen en geleetden uit Frankrijk en Duitschland ziting hebben genomen. Het doel is tusschen beide landen een betere ver- standhouding te scheppen. DE REGELING MET DE VROEGERE VORSTENHUIZEN. Bij den Duitschen Rijksdag is thans het wetsontwerp nopens de regeling met de vor- stenhuizen ingeaiend, dat reeds door den Rijksraad is aangenomen. Het bestaat uit 29 paragrafen en komt in hoofdzaak overeen met het jongste compromis-ontwerp der re- geeringspartijen. HET FEEST DER FRANSCHE MOEDIiRS. Zondag is voor-het eerst in alle Fransche gem een ten, op aanstichting van den minister van arbeid, Durafour, het feest der Fransche moeders gevierd. De bedoeling is dit feest jaarlijks te viereo ter eere van, zooals een der sprekers van het feest te Parijs het noemde, de „hoedstes van het vaderlijk erfdeel der na- tie". Nadat verscheiden toespraken gehou den waren, begon het defile der moeders van 12, 10, 9 of 8 kinderen. die gouden, zilveren en bronzen medailles in ontvangst kwamen nemen, sommige met haar jongstgeborene op den arm. GEVAARLIJK RUSLAND. Behalve Tomasi, de leider der Fransche communisten, die ongeveer zes maanden ge leden naar Rusland ging om daar een on- derzoek in te stellen en te Moskou op myste- rieuze wijze is overleden, zijn nog twee an dere Fransche vakvereenigingsleiders, Le Pe tit en Vergas, die eveneens naar Rusland gin- gen, ook nimmer teruggekeerd. Er bestaat te Parijs groote bezorgdheid over het lot de- zer mannen. Men neemt aan, dat deze lei- ders zooveel geheimen der Sovjets ontdekt hebben, dat zij voor Rusland gevaarlijik ge- worden waren. De Fransche r communisten verklaren echter, dat zij een natuurlijken dood gestorven' zijn. DE BANKBILJETTENZWENDEL IN HONGARIJe. De Matin" meldt, dat de bij de verval- schingen te Boedapest betrokken regeeringen geenszins voldaan zijn over de wijze, waar op het proces tegen de vervalschers is afge- wikkeld. Die regeeringen zijn van oordeel, dat zoowel de debatten in het Hongaarsche parlement als het gerechtelijk onderzoek cr op gericht waren, de waarheid te verbergoi. „De Fransche regeering," zegt het blad, „die buitengewoon goed van informaties is voorzien, vooral ddor toedoen van haar ge- zant te Boedapest, is tot geheel andere con- clusies dan graaf Bethlen gekomen. Zij zal weldra gelegenheid hebben, haar •houding zoowel te Parijs als te Geneve te doen uit- komen en een politieke lijn dienovereenkom- stig te volgen." „De „Oeuvre", het radicaal-socialistische blad, acht de Hongaarsche affaire evenmin ten einde. De documenten, die de Fransche gezant in Hongarije mee naar Parijs neemt, zegt het blad, zullen geen plaats laten voor twijfel in zake Prins Windisch-Gratz actie. Men zal tot de ervaring komen, dat de ma chines voor het maken der valsche biljetten van officieele zijde zijn betaald. Het blad voegt eraan toe, dat de Tsjechische regee ring, handelend in overeenstemming met de Fransche, den Volkenbond zal verzoeken, een internationale conventie te maken tegen bankbiljet-vervalschers. Wanneer, besluit de „Oeuvre", de zaak niet voor den Raad in Jom wordt gebracht, komt zij voor de Alge meene Vergadering in September. NAKLANKEN VAN DE HONGAARSCHE ZWENDEL-AFFAIRE. De campagne, welke in de pers iegm Frankrijk wordt gevoerd, heeft in Boedapest groot opzien gebaard. In wel ingelichte krin gen is men van meening, dat deze campagne er slechts op is gericht, om de positie van den Minister-president Graaf Bethlen te verzwak- ken, die naar Geneve is gegaan, om aan te dringen op een vermindering van de finan cieele controle. Ook wordt crop gewezen dat het vonnis, dat uitgesproken is over de vervalschers van harikbi 1 jctten, in de buiten- Iandsche pers niet alleen als rechtmatig, doch ook als streng wordt gekenmerkt. De bewe- ring van de Fransche bladen, als zou bij het proces gebleken zijn dat ook de Duitsch-Na- tionalen de hand daarin hebben gehad, wordt beschouwd als een poging om een stemming te wekken. De Pester Lloyd1 sehrijft hierover nog het volgende: Volgens -et relaas der feiten, zoo als de „Temps" die heeft gepubliceerd over het proces te Boedapest, zou voor de regee ring van Praag de mogelijkheid openstaan om tegen het vonnis in beroep te gaan blf den Volkenbond. Uit een dergelijke bewering blijkt duidelijk, uit welken koker het komt". DE VLAG VAN ABD-EL-KR1M. Naar gemeld wordt hebben de Spaansche troepen te Busiout, dat zij Maandag in alle vroegte bezetten, de vlag van Abd-el-Krim gevonden, bestaande uit een rood veld met groene halve maan met sterren. IWAN KUTISKER'S LIJDENSWEG. De toestand van Iwan Kutisker (tegen wien een strafproces aanhangig is wegens be- drog voor vele millioenen ten nadeele det Pruisische Staatsbank) is Zondag weder zoo veel slechter geworden, dat hij op een draag- baar de zittingszaal der rechtbank moest wor den binnengedragen. De president der rechtbank verklaarde, dat Kutisker den toestand waarin hij zich bevindt, grootendeels aan zichzelf te wijten heeft, daar hij tot dusverre steeds, zonder op zijn gezondheidstoestand acht te slaan, de geheele zittingen heeft bijgewoond, hoewel dit vol- strekt niet noodig zou zijn geweest. Na medisch advies te hebben ingewhnnen, was de rechtbank echter van meening, dat Kutisker desondanks in staat moest worden geacht, de zitting bij te wonen. STUDENTEN CONTRA EEN PROFESSOR. Men herinoert zich wellicht, dat pro! dr. Lessing van de technische hoogeschool te Hannover kort voor de verkiezing van Hin- denburg tot rijkspresident in breede kringen verontwaardiging wekte door een ongemoti- veerd scherpen aanval op den veldmaar- schalk Later deed, naar het Hbld. herinnert, prof. Lessing andermaal van zich spreken door een open brief, dien hij tot rijkspresident Hin- denburg richtte. Naar aanleiding van deze artikelen werd hij door het Pruisische minis terie van eeredienst scherp berispt en gedu rende den winter als professor aan de tech nische hoogeschool geschorst. Met Paschen heeft prof. Lessing zijn colle ges hervat, maar voortdurend hebben de studenten van de technische hoogeschool ge- tracht dit te beletten. Nadat zij' Maandag door zingen en schreeuwen het college van prof. Lessing hadden weten te verhinderen, lcwam het ook gister weer tot stormachtige de- monstraties, zoodat de professor onverrichfer- zake naar huis moest terugkeeren. In het Pruisische ministerie van eeredienst heeft meti tegen de leiders dezer protestbe- weging een disciplinair onderzoek geopend. Eventueel zullen de belhamels worden ge straft met verwijdering van de technische hoogeschool. Bovendien zal de justitie zich met de zaak bemoeien, daar men meent ver: schillende studenten wegens huisvredebreuk ter verantwoording te kunnen roepen. De rector van de technische hoogeschool zal in het Pruisische ministerie van eeredienst rap port over de gebeurtenissen uitbrengen, waar- bij het ministerie zal hebben te beslissen wat het tegen de obsinate studenten denkt te ondernemen. In het uiterste geval zal, zooals minister dr. Becker ter gelegenheia van het Lessing-debat in den Pruisischen landdag reeds mededeelde.- de universiteit tijdelijk worden gesloten, COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1