Het modeme zeeppoeder maakt zwaren arbeid licht sVOLLE-MELK-REEP 3eter dan 6oed: DE BESTE' Radio-Hoekje. Deze stemming b'ereikte het hoogf count bij de verklaring van Tsjoe, dat iedere Chinees, die geen anti-buitenlandsche gevoelens koes tert, geen goed- Chinees is. De voorzitter, Bourgeois liet Tsjoe uitra- zen, en verdaagde daarop de zitting. Na de hervatting werd niet verdfer gesproken over het incidtent. TERUGGANC DER SOC.-DEM. IN BELGIe. De Algeineene Raad der Belgische socialis- tische partij publiceert een rapport over de numerieke sterkte der partij, zulks in ver- band met het aanstaand partijcongres. In het rapport wordt geconstateerd, dat het leden aanUtI in 1925 teruggeloopen is. In de provincics Luik en Luxemburg is het aantal leden wel is waar toegenomen, maar deze toe- name wordt door den achteruitgang in de overige provincies in een vermindering van het totale ledenaantal omgezet. Te Namen al- leen heeft de social istische federatie in een jaar tijds 6953 leden venloren. In het geheele land telt de partij 599.007 leden teg en 626.238 leden in 1924. BRITSCHE CONSERVATIEVEN OVER RUSLAND. ■j^H t let rapport der vier conservative Brit ventry, 1600 M. 1.202.20 Tijdsein, sche Lagerhuisleden, die juist van een bezoek gramofoonmuziek. 3.35 Schoollezing: Shake- Rusland zijn teruggekeerd, is Maandag speare's heroines: Beatrice. 4.20 Tijdsein, gepubliceerd Donderdag, 3 Juni. Htlversum, 1050 M. 12.— Politieberichten. 8 30—4.30 Uurtje voor wees- en ziekenhuizen door Mevr. Ant. v. Dijk. 5.—6.30 Vooravond- concert door het H.D.O.-orkest, onder leiding van Fr. Lupgens. Poppen en marionetten'in de muziek. 7.— Politieberichten. 7.30—8 Orgelbespeling uit de Sint Bavokerk te Haar lem. Organist: Hr. Georges Robert. 1. Ada gio en allegro uit het concert F. gr. terz, Handel. 2. Gavotte, Martini. 3. Choral a. fcl. terz, C. Franck. 10 Persberichten. 8.10 Christelijke Omroep. Uitzending uit het con cert gebouw. Continetaal congres voor Inwen- dige zending. Toespraken van afgevaardig- den uit verschillende landen. Koorzang met orgelbegeleidini lezing: Books to read. 4.35 Trocaderomuziek 5.36 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek.- 6.55 Marktberichten. 7.— Padvindersbulletin. 7.20 Tijdbein Big Ben, weerbericht, nieuws. Lezing: Ancient Egypt: The valley of the .tombs of the Kings. 7.45 Pianosonate's van Mozart. 8.Lezing: Recent Roman discove ries naar New Castle. 8.20 Variete. Orkest. ,C. Tubb, sopraan, B. Hayden, humorist, C. Fuchs, cello, G. Ivell en V. Worth, duetten 9.50 Weeitoericht, nieuws. 10.20 Tweede deel van het mysterie-radiostuk „Wolf! Wolf!" 10.5012.20 Dansmuziek. Parijs, -,^Radio-Paris", 1750 M. 12.50 Con cert Lucieni Paris (piano, viool, cello). 5.05 Klaasiek uur. 8.20 Esperantober. en boek- houdles. 8.50 Concert. Kdigswusterhausen, 1300 M. 8.50 Vocaa! concert door Herm. Schey, bariton. 9.20 Ka- mennuziek. Pianokwintet van Dvorak, door het Havemann-kwartet (2 violen, viola, cello en piano) 10.50—12.20 Dansmuziek. Brussel 486 M. en Antwerpen 265 M. 5.20 Kindermatinee. 8.20 Orkestconcert. 9 3C Dansmuziek. Antwerpen om 9.20 Vlaamsche epu. Het geeft twee beelden van 't Sovjet-regi me, een licht en het ander donker. In't kort kornen de conclusies op het volgende neer: De evolutie gaat in de goede richting voort. De regeering is stabiel, en haar financieele politiek gezond. Het land biedt eventueel een groot arbeidsveld voor Britsch kapitaal. Daarentegenhet Sovjet-regime is zuiver een autocratie. Het handhaaft zijn macht met middelen van geweld. De dictatuur van het Eroletariaat is in wezen een dictatuur over et proletariaat. Wat de verhouding tusschen Brittannie en Rusland betreft, bepleiten die vier parle- mentsleden onderhandelingen over een ac- coord en wiizen zij op het gevaar van uitstel. De bezoekers zijn slechts twee weken in Rusland geweest fen al dien tijd te Moskou, zoodat hun onderzoek uiteraard haastig en onvolledig was. laars te Tilsit zijn volgens een Wolffbericht een douane-beambte tot vier jaar, twee andere beklaagden resp. tot twee en een jaar tucht- huisstraf veroordeeld en 23 tot boeten, terwiji er een werd vrijgesproken. Uit Sainte Catherina wordt gemeld: Het stoomschip „Grammar" is met 83.000 buhsel graan aan boord gezonken na een bot- sing met het stoomschip „d'Alv'arnic" in den mist. Er zijn geen slachtoffers. Het is het eerste ongeluk sedert het begin van het sei- zoen der graanverscheping. Tengevolge van de verkiezingsneder- laag van het rechtsche blok is het Litausche kabinet-Bistras afgetreden. Te Londen had gistermorgen een bui- tengewone Kabinetsraad plaats tot het be- handelen van den politieken toestand in Egypte en nieuwe voorstellen betreffende de mijnindustrie. Maandag is de Duitsche parlementaire delegatie, die met een Fransche politieke delegatie verschillende economische aangele- genheden zal bespreken, te Parijs aangeko- men. Zij worden heden door Briand ontvan- gen. Inbrekers zijn het douanegebouw te Ol denburg binnengedrongen en hebben zich meester gemaakt van een hoeveelheid belas- ting-banaerolles voor tigaretten, in totaal ter waarde van 200.000 Mk. €!ememr<l nieuws. EEN SENSATIONEELE ACHTER- s VOLG1NG. Zekere W. S. te Veenendaal, die zich schul- dig gemaakt had aan diefstal, oplichting, valschheid in geschrifte, enz., zou gisteravond gearresteerd worden. Bij zijn ouderlijk huis, waar hij woont, aangekomen, bleek echter dat hij lont gero- ken had. Toen op zoek en spoedig had men hem ontdekt, waarop een verwoede achtervol- ging ontstond. Het geheele kor-ps politic kwam er bij te pas. S. Week ze echter te vl-ug af. Hij sprong met het grootste gemak over prikkeldraad, heggen en slooten, waarbij hij. zich een eerste klias athleet toonde. Zelfs het kanaal van de Bisschop DavidSgrift vermocht hem niet tegen te houden of af te schrikken. Full speed ging het er door. Den geheelen r pend met twee kanonnen van 21 c.M. en zes van 15 c.M. De waterverplaatsing is 3650 ton. De bemanning bestaat uit ongeveer 250, koppen. Tcr gelegenheid van onze gasten worden verschillende feestelijkheden georganiseerd. Vandaag tijdens den boottocht van de Ko ningki naar IJmuiden, zal de boot met de vorstelijke familie aan boord, langs de Zweedsche oorlogsschepen en Hr. Ms. „Gel derland" varen, waar ae eerbewijzen zullen wotden g'ebracht. Of er een ,saluut van 33 schoten zal worden afgegeven, is nog niet zeker. WEER EEN ERNSTIG MIJNONGEVAL. In de Domaniaile mijn te Kerkrade is een ge'huwdie Duitsche mijnwerker onder vallend gesteente geraakt en gedood. EEN J'ONGEN DIE OFFERBLOKKEN OPENBRAK. Voor de Rechtbamk te Maastricht werd gis- ter behandeld de zaak tegen den 15-jarigen J. H., gedetineerd en wonende te Maastricht, die in den loop der vorige maanden in tal van kerken aldaar de offerblokken had openge- broken. Het geld had hij besteed om snoep- gced en dergelijken te koopen en voetbalwed- strijdfen te bezoeken. Het O. M. eischte ter van de Regeering. rdediger i beschikkingstelling MOnster, 410 M. 9.20—10.20 Orgelcon- oert 11.2012.20 Concert. Orkest en koor. 6— Lezing: Der Fremde. 7.— Lezing: Pro blem der Volksentartung. 7.308- Juris- dsch halfuurtje. 8.20 ,Spaansche les. 9.05 Leztng: Fronleichnamsprozession in Ma- Aid. 9.36 Vlaamsche avond. Orkest, sopraan en alt. NIEUWE BELAST1NGEN IN '3 BELGIe. Gisteren heeft in den ministerraad de heer Francqui een uiteenzetting gegeven van het regeenngsontwerp betreffende de stichting eener amortisatiekas. Den koning zal een besluit worden voorge- legd tot instelling van een financieel comite onder voorziitterschap van den oud-premier Theunia. O.a. zal ook de heer de Brouckere er zitting in hebben. Omtrent de verdere plan nen der regeering meldt de „Nation Beige" dot sommige belastingen zullen worden ver hoogd met name de weeldebelasting en het recbt op de overdracht, terwiji eenige nieuwe indirecte belastingen zullen worden inge- voerd. De belasting op de beursoperaties zal worden verlaagd. IN HANDEN DER MEXICAANSCHE i ft BANDIETEN. De twee Amerikaansche mijn-employe's, die sedert 18 Mei door Mexicaansche bandieten gevangen werden gehouden, zijn Zaterdag na een schermutselmg tusschen de bandieten en federate troepen in vrijheid gesteld. Naar gemeld wordt. zijn twee bandieten gedood en him aanvoeraer gewond. De beide Amerika- nen zijn ongedeerd. NEDERLANDSCHE ZEELIEDEN TE CALCUTTA GEARRESTEERD. Vier Nederlandsche zeelieden werden 11 Mei j.l. te Calcutta gearresteerd wegens po ging tot moord en mishandeling. De „Times of India" deelt ter zake mede, dat de zeelieden in een taxi naar de haven te- rugkeerden. Bij het afrekenen ontstond een verechil van meening en binnen enkele minu- liep een menigte koelies te hoop. De zee- en, meenende dat het hun slecht zou ver- gaan, snelden naar hun schip, intusschen de menigte bekogelende met steenen en stukken ta, waarbij een koelie ernstig werd gewond zeelieden werd tot aan hun schip nage aagd en bij het aan boord gaan, werden eenige schoten gelost, waarbij twee koelies in de enkel werden getroffen. De vier zeelieden werden gearresteerd, doch in hun uitrustin- en weden bij onderzoek geen wapens gevon- en. DE OPIUM-OOM MISSIE De Opiumcommissie van den Volkenbond hoorde het rapport aan van Overste Wood, diem vroegeren politie-commissads van New /(York, over de maatregelen in Amerika tegen 'opium en andere bedwelmingsmiddelen. Wood RInso doet inderdaad al het zware werk voor U. Het lost onmiddeliyk in heet water op en geeft een heeriyk sop dat geheel in het weefsel doordringt. Het weeken in Rinso spaart U het zwaarste werk van den waschdag. Neem nog heden proefi De Lever's Zeep My. Vlaardingen EEN ZIEKE VAN 153 JAAR. De oudste man der wereld, Zaro Agha, een Turk, die den respectabelen leeftijd van 153 jaar bezit, is de vbrige week ziek gewor- den en in een ziekenhuis te Konstantinopel oipgenomien. Zaro Agha vervulde tot diusver nog luchtig zijn dagelijksch werk, bode voor de gemeentelijke bureaux van zijn woon- plaate. Maar 1.1. Vrijdag moest hij, die er prat op ging in zijn lange leven van meer dan anderhalve eeuw, nooit ziek geweest te zijn, er toch het bijiltje bij neer leggen. „Ik weet niet, wat mij vandaag mankeert", zeide Zaro, „maar mijn hood is heelemaal in dfe war". De gedachte aan een ziekte van ernstigen aard kwam bij Zaro niet op. 't Zal de veran- dering in het weer zijn, meende hij KORTE BMRICHTEN. De Belgische Senaat, die de regeerings- verklaring besprak, heeft met algemeene stemmen en twee onthoudingen een door ver- tegenwoordigers der drie politieke partij en geteekende motie van vertrouwen aangeno- men. De eerste sitrafsenaat van het Duitsche rijksgerechtshof heeft het vonnis tegen de 36- jarige verpleegster Wilhelmine Flessa, die op 26 Maart door de jury-rechtbank te Frank fort a. d. Main wegens moord ter dood was veroordeeld, wegens een fout in de samenstel- geloofde, dat de oplossing van het rprobleem ling der jury vernietigd en de zaak naar de slechts door een regeeringsmonopo'lie en een vonge instantie terugverwezen. ■e contr61e op den partioulieren handel De Engelsche minister van oorlog ver- klaarde dat zich tijdens de staking geen enkel geval van insubordinatie in het leger heeft voorgedaan. - Het vliegtuig D. 714 van de school voor verkeervliegers is bij Bleckede ten Zui- den van Lauenburg a.d. Elbe neergestort. De pi loot werd doodelijk verwond. V an het lot der andere passagiers is nog niets bekend. Te. Liibeck zijn gister groote festivitei- ten aangevangen in verband met het 700-ja- rig bestaair van deze plaats als Riiksstad Het s.s. „Washington Irving dat met zeshonderd passagiers van New York op weg was naar Albany, is bij Hoboken doo; I een tankschip geramd en gezonken. Alle pas sagiers zijn gered. Reuter seint uit Muskegon (Missouri! j dat de man, die de vorige week Pen bom per postpakket verstuurde, welke ontplofte en den eigenaar van het hotel ,.De drie Meren", zijn a.s. schoonzoon, doodde en zijn dochter verwondde, tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld. In een proces tegen 27 spiritussmokke- mogel In de gister gehouden zitting der comtms- eie heeft een uiferst heftig incident plaats ge- vonden tusschen den Engelschen gedfelegeer- die, Malcolm. Delevigne en dlen Oiineeschen aifgevaardigae Tsjoe. Het incident sproot voort uit een mededeeling van dfen Britschen rde, dat door de Chineesche regee- voor een hoeveelheid1 van 100 Kg. mor- en 100 Kg. heroine, afkomstig uit inland en welke klaarblijkelijk ni« voor doeleinden bestemd was, een in- Lkaat is afgegeven. ineesche gedelegeerde uitte zich daar- jb beleedigetide bewoordingen jegens sir en beschuldigde Engeland er van, meer opium in te voeren dan noodig is medbche en wetenschappelijke doelein- en op deze wijze de wereld te vergifti- P verklaarde, dat het spoedig uit zou jhet de inmenging van vreemde naties j, en dat China spoedig alle bestaan- I Qgp&agen a>u verscheuren. nacht verder was er niets meer van hem te bekennen. Alles werd afgezocht, doch zonder eenig resulitaat. Tegen den morgen liep hij echter juist in de armen van twee surveilleerende politie- agenten en toen was het „kip-ik-heb-je" maareen onbewaakt oogenblik en weg was hij weer. Nadien is hij als het ware in dfe lucht op- gelost. Geen spoor is er meer van hem te be kennen. De jacht wordt voortgezet. ZWEEDSCH BEZOEK AAN AMSTERDAM. - De Tel. schrijft: Een vroolijk beeld levert thans het Wesle- lijk deel van het IJ op, waar drie gepavoi- seerde oorlogsschepen liggen. Gisterochtend ruim 11 uur zijn hier aange komen dfe Zweedlsche ,,pausarbater" (pantser- schepen) „Manligheten" en „Tapperheten", respectievelijk onder commando van kommen- doren-kapten le klasse Soderbaum en.kom- mend6ren-kapten 2e klasse Erikson, welke rangen overeenkomen met kapitein-ter-zee. Eerstgenoemde is de oudste in rang, vandaar cx>k, dat, zoodra de „Manligheten" aan de boeien bij het Koloniaal Etablissement ge- meerd was, daar de officieele bezoeken wer den gebracht. Ter begroeting gingen aan Ijoord de Zweedsche consul de heer Rosen berg, de havenmeester de heer Van de Poll, de directeur der afdeeling Algemeene Zaken, mr. dr. S. J. van Lier, en een officier van pi- ket van Hr. Ms. „Gelderland", die op eeni- gen afstand gemeerd lag. De „Tapperheten" Iigt evenwijdig aan den steiger van de Hol landAmerika-lijn met deti boeg op den wal; zoodat de bedrijvigheid op dit oorlogs- schip goed te zien is. Vele nieuwsgierigen sloegen het binnenkomen gade. Onmiddellijl^ na aankomst werden op de Zweedsche oorlogsschepen de pavoiseer-vlag- gen geheschen en aan den grooten top do Ne derlandsche vlag, in verband met het Ko- ninklijk bezoek aan de hoofdstad, waarvan of- ficieel ii xkdeeliirg was gedaan. 's Middags legde de oudste commandant d°r marine-divHe verschillende contra-be- zoek^n af bij de marine- en dviete autorited- ten hier ter stede. Stoombarkassen en groote sloepen, door de Zweed:che mtjes geroeid, voeren af en aan, en spoedig heerschte er groote levendig- heid op het water tussschen de drie oorlogs schepen. Geen er van behoort tot een modern type. „De Tapperhefen" en ,,Malnigheten" zijn in 1903 en 1904 gebouwd en behooren tot het tvoe.dfer kustpantserschepen, bewa- De verdfediger pleitte een voorwaardelijke veroordeeling en onder tcezi.htstelling van de Reclasseering. De zaak werd met geslofen deuren behan deld. DE TANDHEELKUNDIGE KWESTIE. Naar het Ned. Corr. Bur. verneenrt heeft, naar aanleiding van de besprekingen in de Tweede Kamei»de uitvoering van de wet van 29 Juni 1925 inzake de bevoegdheid van de voor 10 Juni 1913 gevestigde tandtechnici, een wctsontwerp het departement van Ar beid, Handel en Nijverheid verlaten. HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN. GENERA AL VAN HEUTSZ. Naar het Hbld. verneemt is de voorberei- dende arbeid van het Comite tot huldiging van de nagedachtenis van luitenant-generaal J. B. van Heutsz thans zoover gevorderd, dai de overbrenging van het stoffelijk overschot uit Zwitserland naar Amsterdam in het be gin van het najaar zal kunnen geschieden. Het ligt in de bedoeling der Regeering, de overbrenging van het stoffelijk overschot van het Centraal Station te Amsterdam naar de Oosterbegraafplaats, waar het in een graf- monument zal worden bijgezet, met militaire eer en op Rijks kosten te doen geschieden. EEN GOEDE VANGST. Na een lastige achtefvolging per motor met zijspan is door de recherche te Delft tusschen Montfoprt en Haastrecht aangehou- den de woonwagenbewoner B., die Zondag- middag in vereeniging met zijn broer hun zwager de G. ernstig met een mes hadden gestoken .Bij het onderzoek kwam verder nog aan het licht, dat bovengenoemde B. onder een opgegeven valschen naam in het A'lge- meen Politieblad, stond gesignaleyrd voor het ondergaan van 1 H jaar gevangenisstraf. Naar vera omen wordt, maakt de getrof- fene, die in het gasthuis wordt verpleegd, het redelijk goed. BRAND IN EEN HOEDENWINKEL. In den afgeloopen nacht is door onbekende oorzaak brand ontstaan ig perceel 108 aan de Gedempte Blaak te Rotterdam, waar ge- vestigd is de hoedenwinkel van de firma V. d. B. De brand is met drie stralen op de waterleiding gebluscht. De winlcel is geheel uitgebrand. E>e bewoners van de eerste etage konden het huis nog langs de trap verlaten, doch een majoor der politie, die daar woont, moest via de dakgoot het perceel verlaten, daar hij wegens den rook de trap niet meer kon afgaan. Om bij twecen konden de spui- ten weer inrukken. Verzekering dekt de schade. HERDENKING VAN NEW-YORK'S STICHTING. - Eenige jaren geleden is hier te lande het comite New-York 1926 opgericht, met het doel om gelden in te zamelen, teneinde aan New-York een geschenk aan te bieden als herinnering aan het feit, dat de stad 300 ja ren geleden door Hollanders werd gesticht. Toen de gelden bijeen waren, werd van New- Yorksche zijde de wensch te kennen gegeven, dat bedoeld geschenk zou bestaan in een vlaggemast op monumentaal voetstuk, le plaatsen ergens in the Battery, de zuidelijke punt van New-York. Daar in de buurt stond iet door de Hollanders gebouwde fort, waar eveneens een vlag wapperde aan een hoogen mash dien men op oude prenten vindt afge- Het comite is onmiddellijk aan het werk ge» gaan en vond onzen toenmaligen Gezant te Washington, Jhr. de Graeff, bereid, in New- York persoonlijk de plannen en de maquette toe te lichten, die daartoe naar Amerika zijn gezonden. Dezer dagen is de goedkeuring der plannen en der situatie officieel afgekomen, zoodat thans met uitvoering en opstelling be- gonnen kan worden. Hiermede hoopt men in het najaar gereed te zijn. De vlaggemast is geheel van staal en meet 22 Meter. Het voetstuk, van graniet, is 4 Me ter hoog. Het verbeeldt op de voorzijde een Indiaan, die aan een Hollander het schier- eiland Manhattan verkoopt, waarop Nieuw Amsterdam is gebouwd. De achterzijde ver- toont de kaart van Manhattan-eiland, drie- honderd jaar geleden, terwiji op de beide zijkanten inscripties zijn aangebracht. Het geheel is bovenal een historisch monu ment. L. FRANKEMBEE6 ALKMAAR Jevcrt U een SCHUIJFMACHINE, desgewensclit op zecr gemakkelijke betalingsvoorwiitirdeu. et zal geplaatst worden op een der •grasperken in Battery Park, vlak aan den Hudson, waar het zender twijfel een zeer Seed effect zal maken. E>e uitvoering is opge- ragen aan den H#!dhouwer H. A. van den Eynde te Heemsttw CENTRALE NED. Aj.TS>ENAARS- iOND. Gisterochtend is te's Gravenhage dfe vier- de algemeene verga-iring van den Ceptra- len Nederlandschen Amttenaarsbond voort gezet. Eenige discussie werd gevoerd over dfe re- dactie van het orgaan; o.m. werd er op aan- gedrongen, meer aandacht te besteden aan de belangen van niet-doceerend schoolperso- neel. Het beleid van de redactie werd goed- gekeurd. Mr. dr. G. v. d. Bergh, lid van de Tweedfe Kaxuer, hield een inleiding over Democratie en georganiseerd overleg. Op de inleiding van den heer v. d. Bergh volgde eenige gedachtenwisseling. Aan het hoofdbestuur werd opgedragen, bij het streven naar medezeggenschap te handelen in den geest van de inleiding van den heer v. d. Bergh. De voorzitter, de heer F. S. Noordhoff; werd bij acclamatie als zoodanig herkozen; evenzoo resp als secretaris en penningmees- ter de heeren P. Lub en B. J. van Stapele. Als redacteur van het Bondsorgaan werd de heer P. Lub herkozen De voorzitter de heer P. S. Noordhoff hield een inleiding over: De salarispositie der ambtenaren. Spr. stelde een resolutie voor, waarin het congres zich op het standpunt stelt: dat, zoolang niet de koopkracht van de salanssen der ambtenaren in redelijke mate is ver- sterkt, er geen sprake zal mogen zijn van „rust in de salarisregeling", zooals de Re geering ze blijkbaar wenscht. Aan het bestuur wordt opgedragen, zich teweer te blijven stellen tegen eventueele verdere aan- tasting van het salarispeil der ambtenaren in het algemeen en te ijv -ren voor verbete- ring, waar noodig, van de financieele positie van gemeentelijk en provinciaal personeel en voor een spoedige herziening van het Be- zoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtena- ren. Na eenig debat werd de resolutie (waarin tusschen de woorden „in het algemeen" en „en te ijveren voor" werd ingevoegd de woorden „in welken vorm ook") bij acclama tie aangenomen. J Besloten werd voorts, dat de Bond bij zijn salarisacties zal ijveren voor vermindering van het aantal salarisschalen, verhooging van de minima en vroeger bereiken van het maximum. Aan het hooidbestuur wer<jl opge dragen, te ijveren voor een herziening van het salarisbesluit 1925, in het bizonder het bepaalde in art. 8 sub 3, alsmede om in dien geest te werken dat er een nieuw Bezoldi- gingsbesluit kome gelijk aan dat van 1920, waaronder ook vallen die groepen welke er in 1925 uitgelicht zijn. Het hoofdbestuur.stelde voor, een voorstel van dfe afd. Amsterdam, strekkende om met het N. V. V. samen te werken opdat zal worden voorkomen dat socialistische wethouders en raadsleden hun mede- werking verleenen bij het slechter maken der arbeidsvoorwaarden van het gemeenteperso- n-eel, aan te houden, op grond van het feit dat het N.V.V. en dfe S.D.A.P. een commissie heb- ben ingesteld-om het loonvraagstuk van het Overheidspersoneel te onderzoeken. I Het resultaat van het debat, dat over dit voorstel werd gevoerd, was, dat aangenomen werd een resolutie van het hoofdbestuur, waarin het werd opgedragen, in dfe boven- i>edoelde commissie te verdedigen den wensch dat soc. dem. wethouders en raadsleden eerst met de betrokken werkliedenorganisaties over- leg plegen alvorens hun medewerking te ver leenen aan wijzigingen in de arbeisdvoor- waarden van het personeel in publiekrechte- lijken dienst. De aftrcdcnde leden van het hoofdbestuur werden alien herkozenals eerste plaatsver- vanger werd1 aangewezen de heer Th. J. K. Kuiler, commies-titulair P.T.T. te Den Haag De vergadering werd verdaagd tot heden- ochtend1. DE MILITAIRE POLITIE IN ZUID- LIMBURG. Er zijn den laatsten tijd nog als eens klach< ten geuit over het optreaen van de manschap- 3en der Militaire politie in de omgeving van Vlodrop en Herkenbosch. Deze soldaten heb ben de taak toezicht te houden op het grens verkeer. Zij waken er voor, dat er niet ge- smokkeld wordt van of naar de grens en dat geen personen zonder geldige papieren zich naar Nederland begeven. De Militaire politie heeft in deze grens- streek lang geen gemakkelijke taak, zegt de el. Echter klagen vele bewoners er over, dat de reglementen wel wat al te scherp toege- past worden. Wij hebben nu dezer dagen eens gesproken met verschillende lieden, die klachten hadden.' Men deed allerlei verhalen over „al te kras optreden". O.a. was men er over verbolgen, dat een man gearresteerd en twintig uur op- gesloten gehouden was, onder verdenking „nog iets op zijn kerfstok" te hebben. Na het zeer lange arrest zou eerst bij de gemeentepo- itie" geinformeerd zijn en toea moet gebleken zijn, dat de aangehoudene niet eens in het Po- Ttieblad gesignaleerd stond. Kwaad bloed zou verder de behandeling van een Duitsch spoorwegconducteur gezet lebben. Deze condudeur, zoo luidt het verhaal, die een trein tot het station Vlodrop geleid had, wilde aan den overkant van het station een pakje tabak koopen. Het stationsgebouw uit- gaande werd hij aangeHouden en, omdat hij zonder papieren was, vastgehouden tot dat zijn trein weer naar Duitschland terugge keerd was. Men heeft zich verder geergerd over de behandeling van twee Duitsche non- nen, die met vijftien jonge meisjes de grens passeerden om de op ongeveer 500 meter van de grens op Hollandsch gebied gelegen kerk van het klooster te bezoeken. Zij zouaen aan- gehouden en met geladen geweer naar de keet, welke gls arrestantenlokaal dienst doet geleid zijn. Onder gewapend geleide waren zij weer naar de grens teruggebracht. Nog meer staaltjes werden ons genoemd: alle dan kleine overtredingen betreffende, ge- schetst als futiliteiten, vvaarvoor een gestreng optreden ongemotiveerd zou wezen. Ons werd nog verteld, dat verschillende malen de bur- gemeester van Vlodrop, de heer J. Maesen, een klacht over het optreden van de Militaire politie in zijn gemeente bij den inspecteur der Marechaussee ingediend heeft. Men weet, dat eenigen tijd geleden op een avond een ser geant der Militaire politie met scherp schoot op een auto, omdat deze, nadat bevel tot stoppen gegeven was, nog doorreed. Zekere H. werd getroffen, die naar het lios- pitaal te Roermond overgebracht moest wor den. De sergeant gaf als reden van zijn han- delwijze op, dat de auto misschien wel gesto- len kon zijn. Aanwijzingen hiertoe zou hij echter niet gehad hebben. s

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 2