Alkmaarsche Caurant De dochter van Alva. FEUILLETON. Woensdag - Juni. N». 127 HondBid Aclit en Twintigsto Jaargang. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van Politic, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol- gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 28, 29, 30 en 31 Mei 1926: een R.K. kerkboekje, een pet, een kinderarmbandje (zilver), een hondenpenning, een gedeelte van een weegschaal, benevens diverse man- telbanden, sleutels en handschoenen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen- de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 28, 29, 30 en 31 Mei 1926, een kinderportemoinnaie met inhoud, Visser, Begraafplaats; heeren rij- wiel, Wed. Zwart, Heiligland; portemonnaie H. Naber, Nieuwpoortslaan 87; portemon naie, Stavenuiter, Veerstr. 16; een paarl collier met gouden ton, Jansen, Laat 150; een heeren rijwiel, Wed. Zwart, Heiligland; een vulpotlood, K. Wiggers, Prins-Hendrik- straat 28; ,en rozenkrans, G Mi'.!-'- r- Stu- artstr.; een sleutel, C. Boots, Korir 1 een badhanddoek, L. Beelekamp. B .1 10; een knot sajet, J. Bek, Korte St. Jcseph- straat 3; een vulpen, Duiven Popeimanslaan 18; een hondenpenning, L. Peereboom, Noorderkade 9; een melkbus, A. Mantel, Noorderkade (N. Woning) een passer; J. v. Maarleveld, Snaarmanslaan 41; een rijwiel, belastingmerk, Romunde, Wildemansstr. 13; een portemonnaie met inhoud, Hoekmeyer, Kenn. Straatweg 131. Wanneer men wed.er in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van •politie. Oemengd Nieiiws HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD. De soiree ten Hove. De Burgerzaal in het Koninklijk Paleis bood gisteravond een luisterrijken aanblik Het aantal genoodigden was ditmaal zeer groot, vooral het aantal dames was, verge- leken bij vorige keeren, talrijker. We merkten onder de vee aanwezigen op de Eerste en Tweede Kamerleden, wonende te Amsterdam, leden van Gedeputeerde en Pro.- vinciale Staten van Noord-Holland. Vele Raadsleden en Hoofdambtenaren dezer ge- meente, een aantal Burgemeesters van ge- meenten in Noord-Holland, voorts vele leden van de Rechterlijke Macht en Kerkgenoot- schappen, vertegenwoordigers van Handel, Nij-verheid en Wetenschappen, Officieren van Land- en Zeemacht, Bestuurderen van Phi- lantropische Instellingen, enz. enz. Hare Majesteit had vooraf ontvangen hen, die kwamen danken voor een onderscheiding. Tegen halftien lcwam Zij met Haar Gemaal de Burgerzaal binnen. Zij droeg een avond- kleed van ivoor-kleurig satijn, met capesleep van zalm-kleurig fluweel. Zij droeg den tooi van -het Nationaal Huldeblijk, benevens het Groot-Kruis van den Nederlandschen Leeuw. Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik droeg de admiraals-uniform. Den geheelen avond tot bij half twaalf werd cercle gehou- den, terwijl de Prins zich onvermoeid onder de aanwezigen bewoog. In de aangrenzende zalen waren rijk met rozen getooide buffetten aangericht. Vijfde dag. Omstreeks een uur is de Koninklijke Fami- lie uitgereden naar de De Ruyterkade, om een boottocht te maken naar Velsen. Bezoek aan het Hoogovenbedrijf. Voor steiger A. lag de Koninklijke Salon- boot, waarmede de Hooge Gasten den tocht naar Velsen maakten. Na aaukomst te IJmuiden voeren de Ko ninklijke salonboot en de vergezellende vaar- tuigen de kleine sluis in om te schutten. Hier kwamcn de burgemeester van Velsen, de heer E. G. Rijkens, alsmede de beide directeuren van de N.V. Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken, ir. G. A. Kess- ler en ir. A. H. Infen Hover aan boord. Ver der waren aanwezig de Regeeringscommissa- ris der vennootschap, ir. C. L. M. Lambrecht- sen van Ritthem en de vice-president van den Raad van Commissarissen, dr. C. H. K. van Aalst. Na het doorschutten werd direct de fa- briekshaven, die recht van het vaarwaterin de duinen is gegraven, ingevaren en aan den kop daarvan, waar de Koninklijke standaard geheschen werd, aangelegd. Hier stonden op- gesteld de ambtcnaren van de onderneming met hunne vrouwen en kinderen en hier voeg- den zich bij de Koninklijken stoet de inge-( Een verhaal uit den Tachtigjarigen Oorlog. Door Archibald Clavering Gunter. Vertaald door Mr. O. Keller. 46) „Nu, toen keek ze bedroefd en gedurende een maand ongeveer was zij erg teruggetrok- ken." „Wat is de oorzaak van haar verdriet? Begrijp je het?" „Ja, ik kan het wel vennoeden." ,,Nu, wat of wie dan?" „Ik?" "ja. Uit Middelburg bereikte haar het be nefit, dat je je zeer slecht had gedragen, bes- te kerel," zei Oliver met een oolijk lachje. „Ik me slecht gedragen?" „Zeer slecht," grinnikt Oliver. „Het ge- rucht kwam haar ter oore, dat majoor Amati bij het vernemen van zijn bevordering de bloemetjes heeft buitengezet op de meest uit- bundige wijze." „Goede hemel! De duivelsche schurk!" „Dat zeg je wel," beaamde Oliver. „Ook wordt beweerd, dat majoor Guido Amati het mooiste meisje van Middelburg het zijne kan noemen." uGroote egnade, sen lief jej." roept Guy met nieurs, die het gevolg hebben begeleid o a. dr. ir. O. Wehrheim, bedrijfsdirecteur, die aan Prins Hendrik voorlichting verstrekte. De heeren Kessler en Ingen Hover begeleidden resp. de Koningin en de Prinses. Op het hooge punt, dat zich hier bevindt en van waar het geheele fabrieksterrein kan wor den overzien, gaven de begeleiders een verkla- ring van de situatie. Daarna ging men het haven-emplacement langs. In de haven lagen eenige gepavoiseerde zeeschepen (ertsbooten) en verscheidene lichters. Aan het eind van den kademuur gekomen, begaf men zich op het eigenlijke fabrieksterrein en bezocht men in de eerste plaats de hoogovens. De geheele grcep van hoogovens met bij- behoorende toestellen werd bezichtigd. Ook werd een blik geworpen in de giethal, waar ijzer werd gegoten en daarna werd ten aan- schouwe van Hare Majesteit eene gieting verricht. Na 'n bezoek aan de centrale, werd de tocht vervolgd naar de cokesovens, waar in tegen- woordigheid van H. M. een van de ovens werd uitgestooten. De geheele gloeiende massa viel in een wagen en werd daarna gebluscht. Na afloop van het Hooge Bezoek begaf de Koninklijke Familie zich naar het voorplein van de fabriek aan de landzijde, waar de hofauto's gereed stonden. Langs den Nieuwen Schulpenweg, den Grooten Houtweg, de Corverslaan en den Rijksstraatweg werd naar het Noordzeeka- naal gereden, waar dich-t bij de pent de Ko ninklijke salonboot gereed lag en vanwaar de terugtocht naar Amsterdam werd onderno- men. Omtrent de beteekenis van de N. V. Ko ninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staai- fabrieken, die op 20 September 1918 werd op- gericht, en voor welker inrichting de Konin gin heden zulk een groote belangstelling aan den dag legde, laten wij hier eenige bijzon- derheden volgen: De N. V. dankt haar ontstaan aan den wensch, die in industrieele kringen werd ge- voeld, om de basis onzer ijzerverwerkende in- dgstrie door gebruikmaking van sinds ja- ren bestaanden grooten doorvoer van ijzer- erisen door ons land en van de uitstekende Egging, we Ike ons land voor aanvoer van kolen, zoowel van over zee als vanuit het Oosen en Zuiden biedt uit te breiden, en op een plaats, welke voor den aanvoer van de benoodigde grondstoffen zoo gunstig moge- lijk is gelegen, eene fabriek te stichten, die door de produotie van ijzer en staal aan de groote behoefte aan deze artikelen in ons va- derland kan tegemoet komen. Het voor de stichting dezer fabriek benoo digde kapitaal is dan ook samengebracht voor de meest uiteenloopende kringen, welke in verband met den omvangrijken scheeps- bouw van ons land eveneens in de stichting der fabriek een groot belang zagen. Met de deelneming van vele andere lichamen en per- sonen, benevens van de groote banken te za- men werd door de stichters een kapitaal van 17.5 millioen gulden bijeengebrach't; hierbij voegden zich ter verwerkelijking van het be- oogde doel en in verband met de groote be- langen, welke met het bestaan van de fabriek samenhangen, de Staat der Nederlanden en de Gemeente Amsterdam. Het geplaatste en volgestorte maatschap- pelijke kapitaal bedraagt dus op het oogen- blik 30 niillicen gulden, waarin door het Rijk en de Gemeente Amsterdam op den voet van gewone aandeelhouders werd deelgenomen voor resp. 7.5 en 5 millioen gulden. Het plan beoogt de geleidelijke ontwikke- ling van ijzer- en staalindustrie in ons land, waartoe begonnen werd met de stichting van hoogovens met bijbehooren, terwijl het in de bedoeling ligt metter-tijd het daarin vervaar- digde ruwijzer in op het zelfde terrein op te richten staalfabrieken en walserijen verder ook tot walsproducten te verwerken. Voorshands zijn gebouwd twee hoogovens en een cokesfabriek voor het vervaardigen van de in die hoogovens benoodigde cokes. Voor den aanvoer van de grondstoffen, die zoowel per zeeschip als per aak kunnen wor- den aangevoerd, is een ruime fabriekshaven gegraven, welke een voor de groote scheep- vaart geschikt kanaal direct verbinding heeft met den uitgang van het Noprdzeekanaal ai buiten de zeesluizen van IJmuiden, zoodat in den kortst mogelijken tijd schepen vanuit zee voor den wal van de fabriek kunnen komen. Ook is het fabrieksterrein voorzien van een spoorwegaansluiting". EEN HINDOE-PHILOSOOF. Een Hindoe-philosoof vertoeft op't oogen- blik in Amsterdam. Hij is naar ons land getrokken om de Koningin te zien en met haar te spreken. Bij de audienties zal de wijsgeer uit Punjab, de heer B. C. Dherar, vermoedelijk eenige oogenblikkeo in gehoor worden ontvangen. De Hindoe-philosoof maakt een tocht -om de wereld. Hij bezoekt verschillende landen en tracht steeds h-et hoofd van den staat eeni- een huivering uit. „Parbleu! Wat ben je zedelijk geworden," spot Oliver. „Maar die vent is mijn ondergang! Wat zal ze me voor een gemeenen doordraaier houden! Alle duivels! dat mijn goede naam in handen is bij dien kerel!" stamelt Guy. Maar dan roept hi; uit: „Wat moet ik beginnen? Raad me, Oliver. Het best lijkt me naar Middelburr te gaan en den kerel te lijf te gaan; ik moet hem naar de andere wereld helpen voor hij mij alle hoop op geluk op dit ondermaansche ontrooft." „Dat zou ik je toch niet aanraden," zegt Oliver lachend, „want als je majoor Guido Amati ombrengt, gaat Hermoine de Alva in de rouw." „Voor hem?" „Wel neen, voor jou. Alls ik het niet heele- maal maal verkeerd zie, heeft ze je innig lief. Maar je wangedrag, beste kerel, heeft haar diep bedroefd." Maar dan wordt het hem toch de machtig en lachend roept hij uit: ,jDiable, ik zie je al boete doen aan de voe- ten van je aangebedene voor de zonden van majoor Guido Amati! Maar kom, ga met me mee voor het avondmaal." „Ik kan niet eten. Lach me niet uit." „0ch, het zal best gaan. Als de mooie Her moine niet meer woedend wordt telkens alls zij denkt aan dien onbezonnen pretmaker van een Guido Amati wordt het tijd voor je om je ongerust te maken en je eetlust te verliezen. Zcpura Hermoine de Alva zich met meer ge oogenblikken te zien en te spreken om daarvan een levendigen indruk te ontvan gen. De bestuurder van het land is immers het symbool van de eenheid van den staat en geeft volgens den wijsgeer ook het karakter van het land aan. De heer Dherar is een Hindoe uit een hooge kaste. Hij heeft reeds eenige jaren zijn- land verlaten en bezocht reeds een aantal staats- hoofden, waaronder ook president Coolidge. Hij vertoefde in Kopenhagen en Oslo en kwam vervolgens in ons land. Weldra zal hij dit weer verlaten en naar Belgie en Frankrijk gaan. In 1928 hoopt hij zijn tocht om de wereld voltooid te hebben en naar Punjab terug te keeren, waar hij dan een boek over zijn vele en verscheiden indrukken in verre en vreemde landen zal schrijven. Nederland zal in dit boek niet vergeten worden, verzekerde de jonge en slanke Hin doe-philosoof. Vermoedelijk zal het zelfs een eervolle vermelding krijgen, want de wijsgeer uit Punjab bewondert het zeer. DE BOROE ME ESTER HOUDT LINKS. De Deven-ter politiea-utoriteiten verkeeren in een lastig geval. Reeds geruimen tijd trachten zij, door het plaatsen van verkeersposten op drukke pun- ten in de nauwe straten der oude stad, wat orde te scheppen in het verkeer aldaar. Van. aMes is al geprobeerd, om althans te zorgen, dat het publiek rechts houdt. Men heeft op de straten strepen aangebracht* verkeers- „eilandjes" aangebracht. En velen liepen bij overtreding eeni proc-es-verbaal op. Zoo op een der pleinen bij een viaduct, waar een paal staat en bij dien paal een agent, die oppast, dat nieman-d zondsr bekeuring te krijgen links van dien paal zal rijden. Voor enkele dagen nu, toen al 12 personen wegens *hun ver- keerszonde waren aangehouden en d'-e slacht- offers stonden af te waohten, wie zondaar no. 13 zo-u worden, kwam de burgemeester aan- gereden-, per auto; hij reed links van den ja- talen paal. -Groote hilariteit bij het publiek, omdat de agent zijn hoogsten chef stil liet passeeren, met beleefd saluut. Er kwam heel wat over te do-en, omdat zoovelen er voor naar den kantonrechter moeten gaan, als ze niet precies rechts houden, wat bijlkbaar de burgemeester niet zou behoeven te' doen Tn den gemeenteraad ontstond er even een lach- partijtje, toen cpgemerkt werd, dat d'e burge meester van de verkeers-kwestie „zoo veel af- weet". En Zondagmorgen nieuw rumoer, want weer reed de burgervader links van het paal- tje. En weer sloeg de daar geposteerde agent beleefd aan zijn helm. Maar die agent maak- te er nu toch rapport van, omdat het publiek hem had uitgelachcn. De politie zit met het geval verlegen, om dat, als de burgemeester zijn links rijden vol- houdt, de v-erkeerspost o-p het plein in kwes- tie wel kan- inpakken, daar niemand dan meer aani de aanwijzingen der politie gevolg geeft. Er is nu een politie-„onderzoek" gaande. De burgemeester gaf reeds te kennen, dat hij links van den paal kan rijden en toch nog rechts op d-en weg kan zijn. De oorzaak schijnt te schuilen in een fout, begaan bij het ter plaatse aanbrengen van een vluchtheuvel, die een sta-in-den-weg is. DE TROLLY-TRAMS TE GRONINGEN. De Raad van Groningen heeft na langdu- rige beraadslagirigen, zender hoof del ijkc stemming in beginsel besloten tot het aan- gaan van een overeenkomst met een Engel- sche fir-ma, in zake het op proef leveren van eea tweetal raillooze trams. Oorspronkelijk zou deze overeenkomst zijn aangegaan met de Railless Ltd. te Londen, de firma, die de meeste ervaring had opgedaan. Te elfder ure is echter uit Londen een tele gram ontvangen, meldende, dat force majeur, ten gevolge van de staking in Engeland, haar noodzaakte de gedane offerte te niet te doen. De firma heeft personeel moeten ontslaan en kan alleen maar de loopende bestell ingen af- doen. Het benoodigde maximum crediet werd be- groot op 35.000. De Raad besloot tevens den verkeersweg Oost-West te asphalteeren, waardoor de roef met de trollybussen grootendeels op ge- ruischloos plaveisel kan worden genomen. Alleen de Craneweg wordt voorloopig nog niet geasphalteerd. Overwogen zal worden of bij welslagen van de proef met de trollybussen op het tra- ject Groote Markt—Craneweg de route van de raillooze tram ook door de Oranjebuurt kan gaan, waardoor de aldaar bestaande au- tobussen dus zouden komen te vervallen en de bussen voor andere stadsgedeelten kunnen worden gebruikt. De Raad vereenigde zich vervolgens met het voorstel tot wijziging van de Groote Markt, zooals B. en W. dat oorspronkelijk hebben voorgesteld. Het middengedeelte zal worden verhoogd; daaromheen komen de ver- keersbanen. DOOD DOOR SCHULD. De Vierde Kamer der Rechtbank te Amst. heeft heden vonnis gewezen in de zaak tegen den spoorwegwachter te Diemen, aan wiens schuld de dood gewteen wordt van den be stuurder van een met een paard bespannen wagen, die op 11 September van het vorige jaar den niet gesloten overweg der spoor- baan bij blokpost C. wilde passeeren en toen plotseling door den naderenden trein no. 131 gegrepen werd. Het O. M. had tegen den man veertien dagen voorwaardelijke ge- vangenisstraf met een proefijd van een jaar geeischt. De Rechtbank achtte het feit, bewezen. Wat de strafmaat beti^ft, overwog hij, dat bij toepassing van een vrijheidsstraf een hechtenisstraf zou zijn opgelegd. In de wij ze waarop verdachte, die thans gepensio- neerd is, ettelijke jaren zijn betrekking heeft waargenomen en in aanmerking nemende het feit, dat verdachte's oplettendheid door een fout in de bediening van zijn collega werd afgeleid, vond de Rechtbank echter aanleiding een ge1 dboete van 50 of 25 da gen hechtenis op te leggen. DE MATROZENOPLEIDING. Op de vragen van den heer Snoeck Hen- kemans lo. Zijn de geruchten juist, dat de minis ter een ingrijpende verandering overweegt ten opzichte der thans te Gorinchem geves- tigde opleiding van matrozen? 2o. Bij de bevestigende beantwoording van de eerste vraag, is de Minister dan be- reid, de voorbereiding van zoodanig plan op te schorten tot na de behandeling der aange- kondigde suppletoire begrooting van hoofd- stuk VI? Antwoordde de Minister van Marine a.i.: Wat-betreft vraag I: Inderdaad wordt overwogen, de te Gorin chem gevestigde opleiding van matrozen over te brengen naar Vlissingen. Wat betreft vraag 2: Deze vraag wordt bevestigend beant- woord. DE DOODENVALLEI. Zooals algemeen bekend is, bevindt zich tusschen Batoer en Dieng (Midden Java) de zoogenaamde Doodenvallei. Dit is een diiepe kuil van 20 a 25 M. in den bergwand, op welke bodem vergiftige gassen een uitweg vinden. Deze kuil is vroeger een krater-mon- ding geweest. Men kan hierin langs een smal pad afdalen, maar zonder gids is dit voor toeristen hoogst gevaarlijk. Als de gas- sen lang hangen of geheel afwezig zijn, is er geen gevaar maar soms reiken deze eenige M. hoog. Gewoonlijk gaat iemand vooraf met een fakkel en zoodra de vlam begint te dooven is de gevaarlijke zone be- reikt. Dezer dagen was de resident van Banjoe- mas met klein gevolg op den bergtocht en werd ook het Doodenbal bezocht. Ditmaal droeg't zijn naam met eere, daar op den bodem tot ontsteltenis een lijk werd aange- troffen, dat reeds een viertal dagen gelegen moest hebben. Daar de gassen juist toen afwezig waren, kon het slachtoffer wegge- haald worden. Het merkwaardige was, dat het een persoon uit een nabij gelegen dfesa was, dus geheel op de hoogte van het drei- gend gevaar aldaar. BIBLIOTH EC ARISSENCONGRES: Gistermiddag is te Ensch-ede het vierde Bi- bliothecarissencongres begonnen. 's Morgens werd de spinnerij en weverij Rigtersbleek be zichtigd. 's Middags werd de zeer druk be- zochte vergadering door den voorzittter, den heer dr. H. E. Greve, officieel geopend, DOOR EEN TIJGER GEWOND. Gedurende een voorstellirig van het Circus Amar te 's-Hertogenbosch werd een der tem- mers, de oudste van de gebroeders Amar door een tijger aan de rechterhand gewond. De dresseur werkte desniettemin zijn nummer af, waarna hij door aanwezige doktoren verbon- den werd SAMENILOOP VAN OMSTANDIG- HEDEiN. Terwijl Maandag door de Tweede Ooster- parkstraat te Amsterdam een auto reed, kwam een driejarig knaapje,'dat in den wagen zat, te vallen doordat het portier opensprong. Om te voorkomen dat het kind onder de wielen kwa-m haalde de chauffeur links uit, met het gevolg, dat hij in botsing kwam met een bak- kersjear, die omviel. Het kind bleef echter op de treeplank iliggen, en werd bijtijds door zijn moeder, die ook in de auto zat gegrepen. De bestuurder van den bakkerswagen echter kreeg de kruk met zoo'n geweld tegen de borst, dat hij naar het O. L. V. ziekenhuis moest worden vervoerd. Na dit ongeval haal de de chauffeur de auto weer rechts uit, d'ie toen in botsing kwam met een lantaarnpaal die verbrijzeld1 werd. VERIDWIJNE'NDE MOLEN'S. Men meldt uit Deventer aan het Hbld. bekommert om het doen en laten van majoor Guido Amati met Guy, Chester beginnen te wanhopen." „Nu, als je de dingen zoo beschouwt," ant- woordt Guy opgewekt, „doe ik mee aan het avondmaal." Het tweetal verlaat de woning en begeeft zich niet naar een der groote herbergen van Antwerpen, maar naar den nabijgelegen To- ren der Engelen, waar zij een verschrikkelijk maal verorberen, hoewel Chester nu toch wel eetlust^ieeft, zelfs voor de onsmakelijke keu- ken en den zuren wijn. Weer thuis gekomen, zetten zij zich aan het beraadslagen over wat er ondernomen dient te worden in zake de onderneming van Guy en zij besluiten tot de volgende maatregelen: Chester zet zich aan het lossen van zijn schip, zooals van een zeeman te verwachten is. Intusschen maakt Oliver van zijn kennis van de stad geburik om de noodige onderzoe- kingen in te stellen en de sleutels te laten ma ken. „Het zou niet verstandig zijn," zeide hij, met het oog op de veiligheid ze alien bij den- zelfd-en smid te laten maken. Ik zal een copie van de teekening maken en breng daarbij de afbeelding van elken sleutel op een afzonder- lij'k stuk papier. E>e origineelen bliiven onder jouw berusting. Ik laat de afbeelding van sleutel nummer een achter bij een werktuig- kundige van mijn kennis, die van nummer twee bij een smid in een ander deel van de stad. Maar ik'zou toch wel zoo verstandig als ilj; de kidg andere slcutyls ook in Wederom za-1. hier spoedig een zeer mooi in het landschap passende molen worden onttakeld, nu de bekende Zandbel ter molen in Diepenveen, staande te midden van bosch en heide. De oorzaak is wederom de aanschaf- fing eener electrische installatie voor beweeg- kracht. Verschillende molenaars in de omge- ving van Deventer overwegen reeds, over te gaan tot dergelijke onttakeling hunner mo- lens. VERPLETTERD. Per militaire ambulance-auto is na^p h« Wilhelmina-G-asthuis te Amsterdam vervoerd het lijk van een 28-jarigen man, die zittende op eenige kisten, geladen op een auto, van de auto viel en onder de mede vallende kisten geraakte Vermoedelijk is hij aan de daar- door bekomen inwendige kneuzingen overle- dfen. GEHEIMEfBRANDERIJ. Een handelaar in gedistilleerd uit Maas tricht, die door de rechtbank aldaar veroor- deeld was: le. wegens in gisting brengen van suikerhoudend-e vloeistof tot 300 boete; 2e. wegens in voorraad hebben van een vol- ledig distilleertoestel tot 1000 boete en 3e. wegens het afkoken der grondstoffen ter ver- krijging van gedistilleerd tot een maand ge- vangenschap, stond gisteren in hooger be- roep terecht voor het gerechtshof te 's-Herto genbosch, waar hij het hem ten laste gelegde bekende. Hii zeide de branderij te hebben in- gericht om een armen vriend te helpen. De Rijksadvocaat, die in hooger beroep was gegaan, omdat naar zijn inzicht de straf- fen door de Maastrichtsche rechtbank opge legd, te licht waren eischte voor de drie de- licten resp. f 1000 boete, drie maanden ge- vangenisstraf en 1 jaar gevangenisstraf. waarbij de advocaat-generaal zich aansloot. Mr. E. van Zinnicq- Bergmann te 's-Herto genbosch vroeg ten aanzien van het sub 2 genoemde punt vrijspraak; voor het overige pleitte hij voorwaardelijke veroordeeling ol geldboete. Het Hof zal 13 Juni a.s. uitspraak doen. NOODLOTTIGE OVERSTROOMING. De correspondent van de „Loc." te Probo- linggo schrijft: Gedurende de laatste dagen is op de kust- vlakten van Probolinggo en Kraksaan een enorme massa water gevallen. De gevolgen zijn niet uitgebleven: Op 23 April j.l. was Kraksaan een overstroomde stad en in wij- den omtrek stond daar alles blank. In enkele Europeesche woningen steeg het water een meter hoog en 's morgens 10 uur stond het ass.-res.-kantoor nog vol water. Volgens be- trouwbare berichten verloren zes inlanders het leven bij deze ramp; ook is de materieele schade groot. Vooral hebben de vele en groote waterwerken van het gouvernement zeer ernstig geleden; stuwen zijn weggesla- gen, leidingen over aanzienlijke lengten ver- nield. De groote postweg is gedeeltelijk on- beriidbaar door de steenblokken, die de vloed daar heeft gedeponeerd. Verder is de trambaan over een paar K.M. in die mate beschadigd, dat het verkeer is s-topgezet, ter wijl ook een trambrug geheel vernield werd. Vejacheidene andere bruggen werden even eens van hun steunpunten afgespoeld en in de rivieren neergesmakt, zooals een 10 M. lange ijzeren brug bij de s.f. Bagoe. Hier en daar vindt men de cadavers van het vee dat verdronk. Velden met rijpende padi stonden geheel blank en vanzelf is ook groote schade toegebracht aan de vele riettuinen in deze omgeving. In Kraksaan zelf heeft de vloed verscheide ne inlandsche huizen en Chineesche toko's van minder solide constructie meegenomen. Het gebied van de overstrooming is vrij uitg^ebreid. KWAADWILLIGE NEERGELEGD. Het legerbestuur ontving een telegram nit Atjeh, waarin wordt medegedeeld, daf te Pintoerimboe (Boven Troemon) een kwaad- wilfige is neergelegd. Aan onze zijde werd een Menadoncesch sergeant licht gewond. Ir. MULLER VERMOORD. De heer Muller, ingenieur bij het Gouvert nements Krachtstation van Tombang Sawah (Benkoelen) is door een onhebbelijken paar- f denjogen, dien de heer M. te voren had ge stagen, met messteken gedood. EEN STANDBEELD VOOR THOMAS VAN AQUINO. Maandag werd in het Universiteitsgebouw te Nijmegen ,het standbeeld van Thomas van Aquino onthuld. In de St. Augustinus Kerk was vooraf door prof. Titus Brandsma een i s opgedragen, daar 31 Mei de stichtings- dag is van de Katholieke Universiteit. Het zangkoor voerde de twee-steinmige Mis van Perosi uit, en het Ave Maria van Witt. Ver volgens begaf men zich naar het Universi teitsgebouw, waar de Vicaris Provincialis van de Orde der Dominicanen het monument overdroeg aan het bestuur der Radboud- stichting. andere steden liet maken, daar hun gilden de werklieden te zamen brengt en het voor de hand ligt, dat zij met elkaar over mijn bestel ling zullen spreken, vooral omdat de sleutels zeer zonderling van vorm zijn en heel wat geld zullen kosten." „Wat dat betreft," zegt Guy, „aan geld om de zaak op te knappen ontbreekt het mij niet." Ten slotte wordt afgesproken, dat een sleu tel zal gemaakt worden te Antwerpen, een in de naburige stad Mechelen en de derde in de hoofdstad. Antonius zal ook een onderzoek instellen omtrent het huis bij het Paradeveld en zien of het met de beschrijving overeen- stemt en bewoond wordt door de doofstomme oude Spaansche vrouw. „Ik moet. dadelijk naar Brussel om den sleutel te laten maken en er een achterlaten te Mechelen," zegt de schilder. „Laat ik de reis maken," oppert Guy met aandrang. „Jij hebt hier genoeg te doen." „En jij dan? Jij hebt te zorgen dat je schip wordt gelost. Bovendien," vervolgde Oliver, „niet om den sleutel te Brussel te laten maken wil je zoo gaarne naar die stad, maar enkel om Hermoine de Alva te spreken te krijgen." Maar dan vervolgt hij met den grootsten ernst: „wat zij ook moge doen, wat zij ook moge denken, blijf in 's hemelsnaam uit haar buurt, totdat deze zaak is afgeloopen. Wan neer men je ging verdenken, zou alles mis- loopen. Vergeet, dat je majoor Guido Amati tie Mgdjga beat sea kraab. laiiasaian gp aanbidder van de dochter van den onderko- ning; herinner je alleen, dat je niet meer bent dan Andrea Blanco, een gewoon koopvaar- dijkapitein, die slechts belangstelling gevoelt voor grog en vrachtgeld; begin onmiddellijk morgenochtend met het lossen van je schip." „Nu goed," bromt Guy, die den raad van den schilder wel juist maar niet aangenaam vindt. „Dan ga ik maar onmiddellijk aan boord." „Dat zal niet gaan. Je zult vannacht bij me moeten blijven. De poorten zijn gesloten en er is nu geen jonge dame om je het wacht- woord te verschaffen of je aan een regeerings- vaartuig te helpen om je heelhuids 'Antwerpen te doen verlaten." Maar vervolgt hij op ern- stiger toon: „Tete de Dieu! dat had toch ook niet veel gescheeld! Men was te weten gekomen, dat je hier waart. Niets ter wereld had je kunnen redden behalve de dochter van Alva. Weet wel, dat Hermoine de iUva jou en misschien ook wel mij gered heeft van brandstapel en strop. En nu staan er vijffduizend kronen op je hoofd," zucht de schilder. Trots die sombere herinnering brengen de beide jongelui, die zoo gewoon zijn aan geva- ren, in het atelier van Oliver een vroolijken avond door achter een goed glas wijn, waar bij het altaarstuk van den schilder, dat bijna t gereed is, veel stof tot gesprek geeft, niet he* minst om de jonge dame, die voor de Madon na voor model heeft gezeten. 1926 I

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5