WOUBA's Stadsnienws Het mannenkeor „0rphens" en de Muziektuln. uitgehaald. Adit keeren heeft de betrokken assurantiemaatschappij moeten betalen; den laatsten keer echter, in het Malangs.che, werd hij gearresteerd, aangezien toen geble- ken is, dat de man met opzet tegen een ande- ren wagen caramboleerde. Voor elk geval heef de vandaal 500 in rekening gebracht vertelt de Ind. Crt. - CENTRALE NEDERLANDSCHE I AMBTENAARSBOND. Gisterochtend half-negen is de 4de alge- meene vergadering van den Centralen Ne- derl. Ambtenaarsbond in Den Haag voort- gezet. Aangenomen werd het voorstel van de afd. Oostburg: het hoofdbestuur blijft ervoor ijveren, dat gehuwde ambtenafren niet wor den verplaatst, alvorens van rijkswege voor een passende woning is gezorgd, en men met de verplaatsing tenminste een maand ievoren in kennis wordt gesteld. Even zoo een voorstel-Tilburg om het loofdbestuur op te dragen, er bij de betrok ken autoriteiten op aan te dringen, in de "desbetreffende voorechriften bepalingep op te nemeri, dat een ambtenaar, indien hij 5 jaar op een standplaats is geweest, recht heeft op overplaatsing, met toekenning van verplaafsfngskosten, ook al geschiedt die verplaatsing op verzoek. Een uitvoerig debat had plaats over de vereenigbaarheid van functies in den Boner. Sommige afdeelingen hadden voorstellen in- ..gediend, meer of min verstrekkend, met de medoeling, te doen uitkomen, dat de functie van bezoldigd bestuurder niet te vereenigen lis met ambten als Kamerlid, raadslid, lid Van Provinciale Staten, wethouder, lid van Ged. Staten e.d. Het hoofdbestuur nam een eenigszins afwijkend standpunt in, dat ver- dedigd werd door den secretaris, den heer P. Lub. Daarbij wordt als regel aangeno men, dat gelijktijdige vervulling mogelijk en toelaatbaar is voor het raadslidtnaatschap, het lidmaatschap der Provinciale Staten, dat der Eerste Kamer en het wethouders- ambt in een kleine gemeente; doch niet mo gelijk en dus ontoelaatbaar als regel voor de functie van Tweede Kamerlid. Het ambt van wethouder eener grootere gemeen te en dat van Gedeputeerden kan, meent het hoofdbestuur, nimmer gelijktijdig worden waargenomen met het bezoldigde bestuur- dersschap. Een voorstel van de afd. Den Haag om .te bepalen, dat de functie van Tweede Ka merlid, het ambt van wethouder eener groo tere of groote gemeente en dat van Gedepu- teerde nooit gelijktijdig kon worden waar genomen met het bezoldigde bestuurders- schap, werd verworpen met 6805 tegen 2401 stemmen. Een voorstel-Vlissingen om ook het lid maatschap der Eerste Kamer aan gelijktijdi ge waarneming uit te sluiten, werd met 'groote meerdterheid verworpen. Met groote meerderheid werd overeenkom- stig het voorstel van het hoofdbestuur beslo- ten. Een voorstel-Den Haag om te besluiten tot het instellen van een algemeenen groeps- raad voor technisch persoueel, met opheffing (van de bestaande commissie van advies, werd op verschillende gronden door het hoofdbestuur ontraden. Uit de vergadering werd aangedrongen op meer contact tus- schen hoofdbestuur en commissie van advies. Betoogd werd, dat er van den Bond meer werkkracht onder de technische ambtenaren behoort uit te gaan. Het voorstel-Den Haag ;werd verworpen met 5531 tegen 3631 stem- men. Aan de orde kwamen verschillende con- tributievoorstellen met het rapport van de commissie tot herziening van de contributie- regeling, ingesteld op het congres 1924. De- ze komt tot de conclusie, dat contributie- herziening, hetzij wat betreft de cijfers, het- zij ten aanzien van de grondslagen, niet mo gelijk is zonder een vaste basis van bereke- ning. En deze kan eerst met eenige kans op soliditei worden opgezet, nadat er in de in- komsten van de leden meer stabiliteit is ge- komen. De commissie verzoekt het congres, de haar gegeven opdracht te bestendigen. De vergadering vereenigde zich met den inhoud van het rapport. Wegens gebrek aan tijd werd de inleiding, welke het hoofdbestuurslid de heer W. Lu- berti zou houden over internationale organi- satie van de ambtenaren, van de agenda af- gevoerd. Zaterdag heeft de Christelijke opzich- ters- en teekenaarsbond te Amsterdam zijn elfde jaarlijksche vergadering gehouden, onder voorzittercshap van den heer J. Bou man. Verlegenwoordigd waren 10 afdeelingen De vooizitter, de heer F. S. Noordhoff, heette den heer R. Stenhuis, voorzitter van het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen, die inmiddels ter vergadering was gekomen, welkom; de heer Stenhuis werd met dave- rende toejuichingen begroet. Aan de orde kwam een reeks voorstellen betreffende de bezoldigde bestuurders. De heer.R. H. Waterberg, lid van het hoofd bestuur, zette uiteen dat overplaatsing van feen of meer bezoldigde bestuurders naar een provincieplaats practisch niet mogelijk is zonder dat het werk ten bondsbureele te 's-Gravenhage volkomen wordt ontwricht. Bij de tegenwoordige bezetting van het be- stuur zijn, ofschoon met moeite, de dagelijk- sche bezigheden te verrichten, en de loopende zaken kunnen bijna steeds geregelcl worden afgedaan. Het ware echter gewenscht, r.f en toe eenigen tijd een bestuurder zich in het bizonder met deze of gene vakgroep te laten bezighouden. Blijkens het prae-advies van het hoofdbe stuur is thans uitbreiding van het aantal be zoldigde bestuurders om financieele redenen niet mogelijk. Mocht de begrooting voor 1927 gunstiger zijn dan wil het hoofdbe stuur ernstig overwegen, aan de wenschen tot uitbreiding van het aantal bezoldigde be stuurders tegemoet te komen. De vergadering vereenigde zich met het prae-advies van het hoofdbestuur. Vastgesteld werd een reglement van de weerstandskas van den C. N. A. B., dat 1 Juni in werking is getreden; evenzoo een regle ment van de ondersteuningskas. Voor deze kas werd uit de bondskas f 2000 beschikbaar gesteld en verschillende afdeelingen hebben bijdragen toegezegd. De begrooting van den bond voor 1926 werd vastgesteld on een bedracr van (applaus. Nadat f 213.SOO. De vergadering m?jshtkde het hoofdbe stuur,- eventueel over te itaan toi aan^ooji van een eigen gebouw\ ten inde Jaar i het bondskantoor te vestigtu. Ingetrokken werd een voorstel van de afd. Den Haag om te besluiten tot het stichtcn van een werkloozenkas op den voet van het Werk- loosheidsbesluit 1917; het hoofdbestuur ver- klaarde n.1., bij voortduring in deze richting werkzaam te zijn. Om dezfelfde reden werd ingetrokken een voorstel-Amsterdam om pogingen in het werk te stellen tot de stichting van een internatio nale organisatie van overheidspersoneel, aan- gesloten bij het I. V. V. Een vrij uitvoerg debat werd gevoerd over de verhoudng van den Bond tot H. O. R. A. (Herstellingsoord Rijksambtenaren). Ter zake van de verder aan te nemen hou- ding sprak de vergaderinp" vertrouwen uit in het beleid van het hoofdbestuur. Uit de ver gadering werd er nog op aangedrongen, zoo- veel mogelijk het eigen ondersteuningsfonds kracthig te maken tegenover H. O. R. A. Eenige wijziging werd gebracht in het huishoudelijk reglement van den bond. Aan het hoofdbestuur werd opgedragen, te ijveren voor spoedige verwezenlijking van; rechtspositie-regeling, behoorlijk samenge- stelde commissies van overleg, premievrij pen- sioen, normaliseering van de salarissen, in- voering van de 48-urige werkweek voor alle ambtenaren die nog langer arbeiden, vacan- tiebijslag, meer verlof of vrije dagen voor de ambtenaren, die geregeld op Zon- en feestda- gen arbeid moeten verrichten, invoering van het rapport dienst-, arbeids- en rusttijden voor het Rijkswaterstaatspersoneel, een minimum- verlof van 18 dienstdagen. Voorts zal het hebben te ijveren, dat het tijdelijk personeel, waarvan een deel al jaren als zoodanig in dienst is, door rniddel van een examen een vaste aanstelling kan krijgen, alsmede dat een wachtgelder, die in een anderen dienst wordt herplaatst dan waar hij werkzaam was, door zijn herplaatsing voortaan niet minder salaris zal ontvangen dan hij in zijn vorige functie genoot. Het hoofdbestuurslid R. H. Waterberg pleitte voor krachtige propaganda onder het C. B. P. T. T.-personeel, ter versterking van den Centralen Nederl. Ambtenaarsbond adat het hoofdbestuur had toegezegd te overwegen, in verband met het bestaan van het Spoorweghuis, het volgend congres te Utrecht te doen houden, sloot de heer Noord hoff de vergadering met een korte samenvat- ting van de bereikte resultaten, daarbij aan- dringende op pogingen om de nog bestaande klove tusschen lager en middelbaar-hooger overheidspersoneel te overbruggen. AUTUOVERKEER EN ALCOHOL1SME Op 16 dezer zal te Utrecht vanwege de na- tionale commissie tegen het alcoholisme een congres plaats hebben ter bespreking met deskundigen, belanghebbenden en belangstel- lenden van verschillegde zaken in verband met het auto-verkeer 'fen het alcoholisme. Jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, voorzitter van de Tweede Kamer, zal het congres presi- deeren. KOELIE- MISH ANIDE LING. De Padangsche correspondent van de Su matra Post meldt, dat met s.s. Kertosono al- daar gevankelijk uit Holland is aangebracht de ex-administrateur van Soebanajam, de hr. v. d. S., die naar de gevangenis is overge- bracht. Men herinnert zich nog de opzienbarende onthullingen, terzake van ergelijke koelie- mishandeling waaraan de heer v. d. S. zich zou hebben schuldig gemaakt en welke on- rechtmatighedfen eerst tijdens zijn Euro- peesch verlof werden ontdekt. CONGRES VOOR INWEND1GE ZENDING. Het Congres voor Inwendige Zending is gister in de Zendingskapel te Amsterdam voortgezet. De ochtendzitting, die onder lei- ding stond van prof. dr. R. Seeberg uit Ber- lijn, werd geopend met gemeenschappelijk ge- zang en bijbellezing en gebed1 door dr. G. Fiiuukrug uit Berlijn. Hierna hield prof. dr. H. Rendtorff uit Kiel een referaat over het onderwerp: „Het evangelie en de evangelisatie". DE ZAAK GEELKERKEIN. Anata seint uit Semarang 2 dezer: De clas- sicale vergadering der Gereformeerde Ker- ken te Semarang onder presidium van ds. J. C. Rullmann heeft met algemeene stemmen besloUn, aan de generale synode der Gerefor meerde Kerken te Assen met het oog op het feit, dat zij niet vertegenwoordigd is ald'aar, te berichten, dat de classis Batavia de uit- spraken van de synode in de zaak-Geelkerken aanvaardt. HET NEDER'LANDSCH-BELGISCHE VERDRAG. De con'espondent der N. Rt. Ct. te Brussel meldt: Gistermiddag heeft minister Vandervelde bij de Kamer het wctsontwerp tot goedkeu- ring van het coilcctief verdrag, gesloten te Parijs op 22 Mei jl. betreffende de opheffing van de waarborgverdragen van 1839, inge- diend. De memorie van toelichting luidt: Het verdrag dat wij de eer hebben aan de goed- keuring der Kamers te onderwerpen heeft tot doel de opheffing cter Belgische neutraliteit en de waarborgverdragen, gesloten in 1839, tusschen Belgie en Nederland eenerzijds, de garandeerendc mogendheden van het Neder- landsch-Belgische verdrag anderzijds, plech- tig vast te stellen. Naar de meening der Bel gische regcering was een .dergelijke vast- stelling niet onontbeerlijk om een einde te stellen aan het conventioneele regime, in het leven geroepen door de verdragen van 1839. De schending van het internationaal statuut van Belgie in 1914 had' immers ons land ont- heven van zijn verplichtingcn en spoedig daarop had het blijk gegeven van zijn wil zich geen nieuwe en nuttelooze belemmerin- gen op te leggen. Overigens bevatten artikel 31 van het Verdrag van Versailles, artikel 83 van het vredesverdrag van St. Germain en artikel 67 van het verdrag van Trianon reeds de toestemming van Duitschland, Oos- tendijk en Hongarije tot de opheffing der ver dragen van 1839. Wat de andere belangheb- bende partijen betreft, zij hebben hferhaalde malen reeds stilzwijgend of uitdrukkelijk er- kend, dat de Belgische neutraliteit opgeheven was en dat ons land de voile souvereiniteit zonder eenige benexking genoot. Nochtans Zuiver Boekweitmeel Voor winkeliers bij Gross, v/h. M. DE HAAS, Alkmaar. is de Belgische regeering het niet eens ge weest met de regeeringen van Frankrijik, Groot Brittannie en Nederland om aan te ne men dat het wenschelijk was een plechtigen vorm te geven aan de bevestiging der ophef fing van de plechtige waarborgverdragen van 1839. Vandaar het sluiten van het hierbij ge- voegd collectief verdrag, waarvan de vorm in zijn groote txekken reeds vastgesteld werd tijdens de besprekingen, die in 1919 en 1920 plaats hadden. EEN GEHEIME DISTILLEERDERIJ Accijosreehereheurs hebben Dinsdag te Krommenie in vereengiging met de gemeen- tepolitie aldaar, in een perceel aan den Hei- ligenweg een geheime installatie ontdekt voor het bereid'en van gedistilleerd. Een distilleer- apparaat en een koelketel konden worden in beslag genomen. ONGELUKKEN. In de Maliebaan te Utrecht is gisteroch tend een paard, waarop een wachtmeester van de veldartillerie was gezeten, op hoi ge- slagen. Het paard vloog tegen een tram op en viel dood neer. De wachtmeester werd op den weg geslingerd1. Hij was aanvankelijk bewusteloos. Na eerst in de nbij zijnde poli- tiekliniek voorloopig verbonden te zijn, werd hij per auto overgebracht naar het hospitaal. Zijn toestand werd niet gevaarlijk geacht HET KONINKLIJK BEZQEK. Gistermorgen 9 uur reed de Koningin reeds uit voor het maken van een wandelrit in een open auto. Te half-elf keerde Hare Majesteit ten paleize terug. Gistermiddag heeft de Konioklijke fami- lie een boottocht gemaakt naar Velsen, ten einde het hoogovenbedrijf aldaar te bezoeken. De tocht werd1 meegemaakt door den bur- gemeester, den havenmeester en door de hee- ren ir. C. L. M. Lambrechtsen van Ritthem, regeeringscommissaris, en dr. C. J. K. van Soest, vice-president van het college van com- missarissen van de N. V. Kon. Nederland- sche Hoogovens en Staalfabrieken te Velsen, alsmede door de heeren W. G. C. Gelinck, hoofdingenieur-directeur van den Rijkswater- staat in de directie Noord-Holland, en G. Re- deker, hoofdingenieur, in het bijzonder belast met het toezicht op het Noordzeekanaal. Het lag in de bedoeling van de Koningin, van haar aanwezigheid te IJmuiden, ge- bruik te maken om ook de werken voor die nieuwe s'luis te bezichtigen. De aankomst van de Koningin-Moeder he- den te Amsterdam was wat vervroegd, aange zien zij ten Koninklijken paleize op den Dam het noenmaal zou gebruiken. De Konlngin-Moeder kwam nu ongeveer half-een in de hoofdstad per auto aan en be gat zich rechtstreeks naar het paleis Hoogst- waarschijnlijk zouden de Koningin en de Ko- ningin-Moeder na het noenmaal gezamenlijk uiti ijden naar het congres voor de inwendige zending. Het 1J bood een vroolijken aanblik, of schoon de lucht bedekt was. Gelukkig was bij het vertrek het wedier droog en dte temipera- tuur mild. Overal zag men gepavoiseerde schepen; in de dokken, in de jachthaven van de Koninklijke Zeil- en Roeivereeniging en voor den wal. De havenstoombootcuenst 5, waarmede het Koninklijk gezin den tocht zou maken met de haar vergezellende autori teiten was getooid met groen en tapijten, en lag gereed aan steiger A, welke geheel met vlaggen bestoken was. De hoofdingenieur Kohler van de Haven werken had zijn eigen, snelvarende en behagelijke motorboot welwil- fend ter beschikking der pers gesteld, eene hoffelijkheid die zeer gewaardeerd1 werd. Even na eenen hield de Koninklijke stoet voor den steiger stil. De Koningin was ge- kleed in bois-ae-rose manielcostuum met hoed in dezelfde kleur, prinses Juliana droeg een liehtblauwen mantel en hoed, Prins Hendrik was in civiel. Zoodra de Koninklijke salon- boot het IJ opvoer, donderde het geschut van de beide Zweed'sche oorlogsschepen, de „Man- ligheten" en de „Tapperheten", liggende voor het Koloniaal Etablissement en voor den Amerikaanschen steiger, en eveneens van on- ze „Geldcrland". Bij het passeeren paxadeer- den de manschappen langs boord en speelde de marinekapellen het oude Wilhelmus. Ook de drie oorlogsschepen waren gepa- voiseerd en evenzoo de koopvaardijschcpen in de Oude Houthaven, bij ae Nederlandsche Dokmaatschappij en in de Coenhaven. En van alle binnenschepen kronkelden de kleuri- ge wimpels. Bij de Superphosphaatfabriek, op de grens van Amsterdam en Velsen, keerde de Amster- damsche havenpolitie terug en nam de haven meester van IJmuiden, de heer Brutel de la Riviere, die zich aan boord van de „Hoofd- ingenieur Dirks" van dec rijkswaterstaat be- vond, de begeleiding over. In Velsen stond er veel volk aan den wal, vooral kinderen, die de Koninklijke familie vroolijk toewuifden en juichten. Ook aan den kant van IJmuiden was dit het geval. Vele wielrijders trapten mee op den hoogen groenen kaiiaaloever. De Koninklijke boot en de begeieidende of- ficieele vaartuigen zetten koers niet op de kleine sluis, zooals aanvankelijk in de be doeling had gelegen, maar op de groote sluis dit in verband met het ter elf der ure in het programma opgenomen bezoek aan dfe nieuwe sluiswerken. Men meerde aan den lossteiger van het werk. Hier kwam aan boord de heer E. G. Rijkers, burgemeester van Velsen. Be- halve de in het avondblad reeds genoemde autoriteiten, hadden den tocht meegemaakt: jhr. van Lennep, waarnemend-commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Hol land. De vice-president van den raad van commissarissen van het hoogovenbedrijf, dr. C. J. K. van Aalst, was door ongestelcrheid verhinderd. Het weer was intusschen ongunstig gewor- den, en zoo vond1 het bezoek aan de nieuwe sluizen plaats, onder telkens neerdalenden regen. Af en toe kwam er zelfs een plasregen omlaag. Dit vciIiniuaJe de Koningin" niel^ een langdurig bezoek aan het grootsche werk te brengen, en dit, althans wat betreft het binnensluishoofd, in bijzonderheden te bezich tigen. De Koningin werd daarbij rondgeleid door hoofdingenieur Ringers, den leider van het werk; de Prins en d'e- Prinses door de heeren Jitta, Volkcrs en Mulder, ingenieurs. Eerst werd de put van het binnensluishoofd van bovenaf bezichtigd, waarbij natuurlijk in het bijzonder de aandacht trok de hooge toren voor betonstorting. Daarna is, onder een slagregen, afged'aald in den put, waar het werk in vollen gang was. Getoond wer den de rails waarover de sluisdeuren (roldeu- ren) zullen loopen, en daarna begaf de Ko ningin, gevolgd door den Prins en de Prinses zich ook naar de deurkas, sleuf in den wal, waarin later evn der deuren zal geschoven worden. De wandeling daarheen ging met eenige moeilijkheden gepaard. Men had hier- Oip blijkbaar niet gerekend; er waren geen planken uitgelegd en zoo wandelde die Ko- ningin, gesteund door hoofdingenieur Rin gers, gedeeltelijk over de smalle rails, gedeel- telijk over het ijzeren vlechtwerk. Het was een bewijs te meer met hoeveel- belangsteiling Zij dit voor Amsterdam en voor geheel Ne derland zoo belangrijke stuk ingenieursar- beid1 volgt. Daarna heeft db Koninklijke familie zich weer ingescheept en is de tocht voortgezet naar het Hoogovenbedrijf. Over het bezoek aan deze machtige industrie kunnen wij slechts kort zijn. Terwijl wij bij een voor-be- zoek ter regeling der persaangelegenheden, Oip zeer welwillende wijze door d'e directie waxen ontvangen, trad1 nu een der ingenieurs aan wie blijkbaar de aanwezigheid van de pers een doom in het oog was, op zeer on- gastvrije wijze op. Dit had tengevolge, dat ten slotte de pers, bij wijze van protest, heenging. Het Koninklijk Bezoek aan Amsterdam. Bezoek aan De Joodsche Involute. Om 10 uur is de Koningin gistermorgen uit- gereden tot het brengen van een bezoek aan het gebouw van „De Joodsche Invalide". Hare Majesteit werd in de vestibule van het onlangs in gebruik genomen nieuwe ge bouw o.a. verwelkomd1 door den voorzitter der Vereeniging, den heer A. van Dam Jr. Na de verwelkoming begaven de Hooge Gas- ten zich naar d'e Synagoge, waar voor de Heilige Arke opgesteld stond het Koor der Groote Synagoge, onder leiding van zijn diri- gent, den heer H. J. Englander. Bij Haar binnenkomst zong het koor de Koningin toe psalm 118:26 en psalm 115 „Gezegend Gij, die komt in naain d'es Eeuwi- gen De vroegere oppervoorzanger uit Arnhem, de heer Joseph Braun, wisselde het gezang van het Koor met solozang af. De geestelijke adviseur rabbijn dr. M. de Hond, sprak vervolgens voor de geopende Heilige Arke het gebed voor het Koninklijk Huis uit. Toen de Koningin de synagoge verliet zong het koor, afgewisseld door solozang van den heer Braun psalm 91:9—11 „Voorwaar Gij, die belijdt, de Eeuwige is mijn toeverlaat...." Hare Majesteit begaf zich nu eerst naar de conversatiezaal, waar Haar door het echt- paar Piller (de 92-jarige man en de 94-jari- ge vrouw hopen in Juli hunne 70-jarige echt- vereeniging te herdenken) een bouquet werd aangeboden. Daarna werd het gebouw be zichtigd. Verschillende ziekenzalen werden in oogen- schouw genomen. In de ziekenzaal voor jon- ge invaliden richtte de heer L. Snapper, sinds de oprichting secretaris der Vereeniging, in opdracht van zijn bestuur tot Hare Maje steit het verzoek een marmeren steen te willen onihullen, waarop het voigende te lezen staat: Ter herinnerinig aan het bezoek van H. M. Koningin Wilhelmina aan „De Joodsche In valide gebracht op 3 Juni 1926 21 Si wan 5686 werd deze zaal opgedragen aan H. K. H. Prinses Juliana. Naadt de Koningin den steen had onthuld verliet men deze zaal, die voortaan de Juli- anazaal zal heeten. Daarop werden de ande re ziekenzalen, waar de verpleegden bijeen waren bezichtigd Toen de Koninklijke Familie naar buiten was gekomen op de Nieuwe Achtergracht en het Koninklijk rijtuig bestegen had, zag zij in hare nabijheid opgesteld een koor van 350 kinderen (johgens en miesjes) van de jcugd- Vereeniging „Joog Betsalel". Een op de muziek van bet Wilhelmus ge- compotKtrd Kroon'.ied, waarvan de woorden door Rabbijn dr. M. de Hond en de muziek door den musicus den heer Jacob Hamel, wa ren geschreven, were door dit koor gezongen. Nadat Hare Majesteit den diligent dank bad gebracht voor deze zanghulde, werd fangs een omweg de terugtocht naar het Pa leis aanvaard, waar dfe Koninklijke stoet om kwart voor twaalf aarkwam. De Koningin Moeder op het Paleis. Omstreeks half een arriveerde de Koningin Moeder ten Paleize, om met het Koninklijk gezin de lunch te gebruiken. Bezoek aan de conferentie voor Inwendige Zending. Tegen tien minuten voor twee uur verliet de Koninklijke Familie, waarbij zich nu ook de Koningin-Moeder had aangesloten, het Paleis, om zich te begeven naar de Keizers- gracht 676 tot het bijwonen van een gedeelte der middagzitting van de Conferentie voor Inwendige Zending. De Hooge Gasten werden door het Con- gresbestuur ontvangen en daarna onmiddel- lijk naar Hunne plaatsen begeleid. De conferentie ging toen met hare werk- zaamheden voort. Het woord was aan dfe heer ds. E. Rene van Ouwenaller, die een referaat hield over den „Arbeid onder de gevangenen." Bezoek aan de School voor Maatschappelijk Werk. Na een verblijf van circa drie kwartier in de zendingskapel vertrok Hare Majesteit, na van Hare Moeder afscheid te hebben ge nomen, naar de School voor Maatschappelijk Werk aan de Pieter de Hooghstraat 78. Hare Majesteit had den wensch te ken- nen gegeven dat in dte verschillendte lokalen alles ongewijzigd zou blijven en dat de les sen gewoon zouden dooraaan. Een uitzonde- nng was rUittrr gemaakt De fer.foonstelling van door leerlingen vervaardigd werk, die in vorige jaren aan het eind van Juni plaats vond, was, in verband met het Ko ninklijk bezoek, reeds georganiseerd. Hare, Majesteit gaf in de lokaliteiten, waarheen directrice en Bestuur Haar leidden, blijk van Haar groote belangsteiling in de lessen, waar de leerlingen zelf haar uitlegging gaven van de verschillende werkzaamheden, Hare Majesteit nam alles in oogenschouw, wat deel uitmaakt van de opleiding tot Kin- derzorg, Volkshuis en Jeugdwerk. Vooral in de tentoonstellingszaal trokken de geexposeerde handwerken en de verschil lende v'oorwerpen uit eenvoudige grondstof- fen vervaardigd, de belangsteiling van de Hooge Gasten. In de conversatiekamer der leerlingen werd thee gedronken. Bij Haar vertrek werd door een der leerlin gen Hare Majesteit aangeboden een groen leeren ribbenband gebonden boekje, waarin door de Directrice de geschiedenis van de school is beschreven. Na Hare voldoening te hebben geuit over het interessante werk, dat in de School vferricht wordt, nam Hare Ma jesteit afscheid van het Bestuur en leerlingen, die bij het vertrek van den Koninklijken Stoet luide hoera's aanhieven. Na een rijtoer door de stad kwam de Ko ningin omstreeks half vijf weer in het Paleis terug. DE STAKING BIJ „ELECTKOLUX». De N.V. „Electrolux" heeft den Algemee nen Nederlandschen Bond van Handels- en Kantoorbedienden tegen heden, Dooderdag 3 Juni, op korten termijn gedagvaard voor de 2e Kamer der Amsterdamsche Arrondisse- ments-Rechtbank. Voor „Electrolux" zal optreden mr Bour- licr uit 's-Gravenhage. Ge eischt wordt schadevergoeding voor handelingeti door de stakers op last van den Algemeenen Bond gepleegd ten nadeele der N. V. „Eleetrolux", zooals o. a. door het ver- spreiden van circulaires enz. Voorts wordt gevorderd dat de rechtbank deze handelingeti onrechtmatig zal verklaren en voor elken dag, dat hiermede zal worden voortgegaan na vonins gewezen te hebben f 500 boete zal opleggen. Voor den Algemeenen Bond zal Mr. D. S. Jessurun Cardozo uit Amsterdam zich pro- cureur stellen. j i WAAR5CHUWING. De Hoofdcommissaris van Politie t« Utrecht geeft in overweging, groote voorzich* tigheid te betrachten bij het in relatie treden met Hendrik van der Horst, geb. te Utrecht 17 Mei 1903, reiziger, gewoond hebbende van Brakelstraat No. 24bis te Utrecht, thans woonachtig te Lohmar (D.), die in diverse bladen o. a. „De Boerderij", hypotheek en crediet aanbiedt of schrijft op advertenticn waarin dit gevraagd wordt. In den regel worden de betrokkenen in hun verwachtingen teleurgesteld, doordat de z.g. door van der Horst over hen ingewon- nen informatien ongunstig zouden luiden,' doch waarbij die personen echter de door hen voorgeschoten gelden voor reiskosten, taxa- tiekosten of informatiekosten niet terug ont vangen. VERBRANDING GEEN BEGRAFENIS. Op 31 Mei heeft de Centrale Raad van Be- roep een belangrijke beslissing genomen, meldt het Centrum. Een arbeider was overleden ten gevolge van een ongeval met doodelijken afloop. Zijn lijk was niet begraveri, maar verbraud. De weduwe vroeg nu aan de Rijksverzekerin, bank uitkeering van 240 begrafenisgeld. Raad van Beroep had dezen eisch ingewil- ligd. Deze beslissing is thans door den Cen tralen Raad van Beroep vernietigd, op grond dat verbranden iets anders is dan oegraven, en er dus geen kosten voor de begrafenis zijn gemaakt, en niet-gymaakte kosten niet behoo- ren te wordeh vergoed. (Dit is een zeer belangrijke beslissing, want begrafenisverzekeringen. die in hun polis- sen een uitkeering voor begrafeniskosten toe- zeggen, zouden niet vei nlicht zijn bij crema- tie iets uit te keeren. Red. Alkm. Crt.) KORTE BERICHTEN. Gistermiddag is even beneden Maas- sluis aan den Waterweg een lijk gevonden. Vermoed wordt, dat het de 19-jarige kunst- schilder H. K. uit Rotterdam is, die Tweeden Pimksterdag met een roeiboot is omgeslagen en verdronken. Een zware onweersbui, die boven een gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen heeft ge- woed, heeft onder de gemeente Biervliet, in den Clara-polder en omgeving al de te veld staande vruchten veraield. In de restauratiezaal van het station Oldenzaal opende de voorzitter mr. G. J. ter Kuile gister de 134e vergadering van Over- ijsselseh Regt en Geschiedenis. De Bond van technische ambtenaren in overheids- en in semi-overheidsdienst heeft zijn jaarlijksche algemeene ledenvergadering gehouden te's Gravenhage. Gister heeft de afdeeling Zuid-Holland der Vereeniging van Nederlandsche gemeen- ten in Den Haag vergaderd onder voorzitter- schap van den heer E. Vernfede, burgemeester van Voorschoten. Gistermorgen ongeveer 11 uur is tus schen Vlaardingen en Schiedam door een goederentrein een man overreden en gedood. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw, mr. Kan, heeft gister een be zoek gebracht aan Breda, in verband met de voorgestelde grenswijziging. Aan den Raad van de Gemeente Alkmaar is heden het voigende adres gezonden: Geeft met den verschuldigden eerbied te kennen, de Vereeniging Mannenkoor Orpheus t^ Alkmaar, opgericht 22 Juni 1906, goedge- keurd bij Koninklijk besluit van 19 Masrt 1910 no. II, ten deze domicilie kiezende Schoutenstraat no. 18a. dat zij den 22 Juni van dit jaar haar 20- jarig bestaan hoopt te herdenken door het ge ven van feestconcerten in de Groote of St. Laurenskerk en den Muziektuln te Alkmaar, waarvoor reeds sedert een achttal maanden de voorbereidingen zijn getroffen, welke in zooverre gereed zijn gekomen, dat den 21 Juni e.k. in de Groote Kerk een concert ken E1SCHT DE BLAUWSTREEP Z(\K!

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6