DXeutttlgische pijnm Van recht en onrecht. j| g o e &S z u veren d e warden gestild door tabletten„(/3, Prij's 75cts. worden gegeven met medewerking van de vol- ledige Haarlemsche Orkestvereeniging (H. O. V.) en een aantal solisten van naam, spe- ciaal voor de arbeidende bevolking van Alt maar en omstreken, terwijl 22 Juni daarop volgende een zelfde concert voor beter gesi- tueerden zal volgen, dat verder in haar plannen was opgeno- men het geven van een daarvoor speciaal sa- mengesteld concert in den Muziektuin alhier en wel op 9 Juli a.s., t dat het echter, ondanks gevoerde onder- Jiandelingen, met de Commissie tot exploita- tie van den Muziektuin niet is mogen ge- iukken op genoemden datum of daaromtrent de beschjkking over genoemden tuin te ver- krijgen, dat adressante zich hierdoor ten zeerste be- nadeeld gevoelt en hierin ziet een zeer willc- keurige handeling van genoemde Commissie, waarom zij, onder verwijzing naar de in bij- gaande memorie van toelichting aange- voerde argumenten, Uwen Raad met den meesten aandrang verzoekt, te willen bevor- deren, dat aan adressante op of omstreeks den 9 Juli a.s. alsnog.de beschikking wordt ■verleend over den aan de Gemeente in eigen- oom behoorenden Muziektuin, fen einde aan hare, reeds sedert lang vastgestelds plannen uitvoering te kunnen geven/in vollen om- yang, dat adressante, indien het Uwen Raad on- verhoopt niet mogelijk mocht blijken op dit verzoek een gunstige beschikking te nemen, in dat geval beleefd doch dringend verzoekt, het daarheen te willen leiden, dat zoo spoedig mogelijk de exploitatie van den Muziektuin aan een grondige herziening worde onderwor- pen, waarbij de mogelijkheid van willekeur geheel zal zijn uitgesloten. 't Welk doende. enz. Namens de Vereeniging het Bestuur: w.g. D. G. VAN BEEK. w.g. J. W. OUDE JANS. Bij dit adres is de volgende Memorie van Toelichting gevoegd: Het heeft bij de leden van het Mannenkoor Orpheus in met geringe mate ontstemming verwekt, zich in de door hen met zooveel geestdrift en toewijding voorbereide plannen tot het op waardige wijze herdenken van het 20-jarig bestaan van hunner vereeniging te zien gedwarsboomd door de Comtnissie, met de exploitatie van den Stedelijken Muziektuin belast. Reeds in November 1925 zijn onderhande- lingen tusschen het Bestuur van Orpheus en de Tuincommissie aangevangen en bestond bij geen der leden onzer vereeniging ook maar het geringste vermoeden van de zijde dtr Commissie een zoo sterk sprekend staaltje van tegenwerking te zullen ondervinden, tot- dat het weigerend antwoord (waarvan af- schrift hierbij gaat) ons bereikte, waarbij kort en goed aan ons de gelegenheid werd ontnomen van den tuin gebruik te kunnen maken. Het niet genoemde hoofdmotief voor deze weigering kan ons inziens niet anders zijn dan het onedele zoeken der Commissie naar het maken van de meest mogelijke winst, een streven, een hiervoor meer passend bedrijf waardig. Dit streven is. dan ook oorzaak, dat de be- staande sympathie voor deze Gemeentelijke instelling allengs bij velen in Alkmaar plaats heeft moeten maken voor verbittering en ve len hebben openlijk den strijd aangebonden met het thans vigeerende bestuur dezer in stelling. Hoe duidelijk klinken nog in onze ooren, de 6choone woorden van den toenmaligen Wet- houder van Publieke werken, bij de opening gesproken. De Alkmaarsche muziektuin werd ge- noemd een Gemeentelijke instelling van grooie paedagogische waarde, welke cultureele be- langen voorsfond. De drijfveeren tot stich- ting waren ontleend aan zuivere ideeele en kunstzinnige beginselen. Hoe geheel anders zijn echter de ervarin- gen van den laatsten tijd. Zeer zeker werkt de exploitatiecommissie van den tuin met groote ambitie en ijver, doch niet uit ideeele overwegingen, maar uit- sluitend' uit eigenbelang en in zoo flagranten strijd met het schoone doel, dat het Gemeen- tebestuur bij de oprichting voorstond, zoodat het tijdstip aangebroken moet worden geacht, dat aan een en ander ten spoedigste een ein de wordt gemaakt. Vele vereenigingen en particulieren hebben met groote belangstelling de, het vorige jaar bestaande kwestie tusschen de tuincommissie en de vereeniging de Dageraad gevolgd en hadden de stille hoop, dat nu eens en voor- goed een einde aan den wantoestand zou zijn gekomen, doch zien zich thans in hunne ver- wachtingen teleurgesteld. De tuincommissie, gebruik makende van een haar te onzaliger ure in handen gespeel- de macht, doet wat z ij wil en drijft hare zaken met kaufmanliche eigenschappen, die voortdurend aanleiding geven tot groeiend verzet, waaruit in de toekomst voor de Ge meente groote schade moet voortvloeien. Het aantal grieven tegen het huidige be- heer van den Muziektuin neemt zoowel aan particuliere zijde als bij versehillende vereeni gingen gestadig toe, doch zal eerst recht aan den dag treden, wanneer de leiding in andere handen is overgegaan, daar thans velen de ongeade van de tuincommissie vreezende, lie- ver afwachten en zwijgen. Acht Uwe Raad breedere motiveering ge- wenscht, dan vleien wij ons met de hoop, t daartoe in de gelegenheid te zullen worden gesteld. Tenslotte is hierbij nog gevoegd het vol gende afschrift van en door het Bestuur van de Mannenzangvereeniging „Orpheus" ont- vangen schrijven van de exploita tie-commis- Sie. Mijne Heeren, Is antwoord op Uw brief van beden (1.7 Mei 1926) !>.eb Ik de ear U te hericlilen, dat wij bij besluit van onze Commissie in de jaar- vergadering van October 1925 besloten den tuin niet meer aan muziek- of zangvereeni- gingen te verhuren. Het recht van exploiteeren ons door de ge meente toegestaan, aChten wij, gezien eenige ondervinding, beter dit aan ons te houden. Inmiddels hoogachtepd: w.g. J. B. MOESKOPS. Secretaris. Provinciaal nieuws UIT OTERLE'EK. Tot brandmeester dezer gemeente is be- noemd de heer C. Kaij in plaats van den heer P. Molenaar, die vertrokken is; tot on- der-brandmeester de heer J. Zijp in plaats van den heer C. Kaij. De heer J. Mulder, lijnwerker bij het P. E. N., is overgeplaatst naar Hoorn. In zijn plaats komt de heer M. Kruilihof, thans schakelwachter. Voor schakelwachter te Oter- leek wordt de heer Tkmner van Hoogwoud overgeplaatst. Dinsdag hield men de jaarlijksche in- spectie der brandbluschmiddelen, een feestje voor de jeugd. Wij maakten de opmerking dat een begin van brand misschien gebluscht kon worden met deze capaciteit; maar veel meer zal er niet van verlangd kunnen: wor den. De waterstraal kan den overkant der Ringsloot niet bereiken, hoewel die niet erg breed is. Vocr de bebouwde kom waren eeni ge brandkranen zeer aan te bevelen. UIT BROEK OP LANGENDIJK Vergadering der Langendijker Groenten- centrale, gehouden op Maandag 31 Mei. De voorzitter, burgemeester Slot, opende met een welkom aan de leden der vergadering. Hierna werden de notulen gelezen en on- veranderd vastgesteld. Bij het rapport over het nazien van het be taalkantoor, wordt medegedeeld dat alles in goede orde is bevonden en dat er in de maand April geveild is voor een bedrag van 154309.41, waarvan voor: Broek op Lan- gendijk 32594.84; Koedijk 41033.14; St. Pancras 26925.58; Zuid-Scharwoude 34515.43; Sint Pancras R K. 1210.34; Z.-Scharwoude R.K 1904.60; Heer-Hugo- waard 7165.35; Heer-Hugowaard R. K- 4992.17; de Schermer 2225.68; Ursem f 420.38; Oterleek 54.68; Diversen 1267.04. Tegenwoordig waren 23 personen, waar- onder het eerelid Zeeman. Afwezig de afge- vaardigden van Schermerhorn, Ursem en Koophandel. Uit het rapport van den keur- meester blijkt, dat in de maand April geen keuringen hebben plaats gevonden. Ingeko- men een dankbetuiging van den heer C. Slot Kz. voor zijn verkregen eervol ontslag als keurmeester, met den wensch, dat de nieuw- benoemde keurmeester dezelfde achting en waardeering mag ontvangen van het bestuur, zooals hij dat steeds heeft gehad. Hierna sprak de voorzitter enkele woorden over den heer C. Wagenaar Kz., aangaande het gou- den jubileum der firma K. Wagenaar. Na zijntfede deelde de voorzitter mede, dat de L. G. C. den heer Wagenaar een gouden medaille met inscriptie wenschte aan te bie- den en tevens een bloemstuk. Door het bestuur werd het van harte toege- juicht, dat zij thans bij deze gelegenheid blijken kunnen geven van aller groote waar deering welke men niet alleen voor de zaak, doch ook voor den persoon gevoeld. Tevens werd besloten dat van de receptie gebruik zou worden gemaakt, zoodat ieder den heer Wa genaar persoonlijk kan feliciteeren. De inscriptie der medaille luidt: ,,1876— 1926". Aan C. Wagenaar Kz., bij het 50- jarig bestaan der Firma K. Wagenaar Gz., aangeboden door het bestuur der Langendij ker Groenten Centrale". Hierna werd de ingekomen jubileum-uitga- ve van de firma K. Wagenaar bezichtigd. Een dankbetuiging was ingekomen van de familie Vijzelaar, voor de belangstelling bij hun vijf-en-twintig-jarig huwelijksfeest Een schrijven was ingekomen van de hee ren W. Dirkmaat en C. Kloosterboer, resp. bouwkundige en aannemer van de nieuwe overkapping, aangaande het betalen van den laatsten termijn. Na eenige discussie werd be sloten de laatste termijn voluit uit te betalen. Een schrijven was ingekomen van het U C. B., aangaande de export van aardappe- len, waarin omschreven de regeling en kosten voor uitvoer. Schrijven ingekomen van het C. B. aan gaande de entree-kosten voor de K. v. K het- geen voor kennisgeving werd aangenomen. Tevens ontvangen van het C. B. een schrij ven aangaande den uitvoer van bloemkool, dat daar certificaten voor noodig zijn, waarop vermeld werd, dat het product van Neder- landschen oorsprong is. Deze zullen tijdig besteld worden. Schrijven ingekomen van den nieuwbe- noemden keurmeester, dat hij zijn benoeming als zoodanig aanneemt en hoopt die Mtrek- king met emst en nauwgezetheid te vervullen. Medegedeeld werd dat de huur der bascu le's 539.30 heeft opgebracht en dat de sei- zoen-omzet 19251926 heeft bedragen 3.631.637.33, terwijl het vorige jaar de omzet bedroeg 3.974.184.87. Tevens werd nog medegedeeld, dat de verkoop op bons heeft bedragen 9i/? pet. van het verhandelde. Verder werd nog medegedeeld, dat de num- mer-afgever alle gebouwen heeft schoonge- maakt, alle schoeiingen en steigers heeft ge- teerd, zoodat alles bij de opening van het nieuwe seizoen er keurig netjes uitzag, zoodat den heer T. Keizer zeker een woord van dank toekomt. Bij de rondvraag vroeg de heer W. Muller of de aardappelveiling nog op een ander uur zal aanvangen. De secretaris zeide, dat hij die zaak be- sproken had in een gecombineerde vergade ring met „Koophandel", veilingbestuur van Warmenhuizen en Noord-Scharwoude om de aardappelveiling's middags te houden, doch die vereenigingen waren er over het algemeen niet voor, zoodat wij dit jaar het nog op den- zelfden tijd zullen doen, doch wij zullen er onze voile aandacht aan schenken, hoe af de zaken zullen loopen. De heer W. Visser bedankte, ook namens zijn vrouw voor de belangstelling welke hij van het bestuur bij zijn 25-jarig huwelijks feest had ondervonden. De heer de Vries vroeg of de keurmeester hier reeds woonde, waarop bevestigend werd geanlwaord. De h'eer Tromp vfoTg of lief er- hoogde percentage voor niet-leden werd ge- handhaafd. Ook hierop werd bevestigend ge- antwoord, met het verzoek of iedere vereeni ging een lijstje wil zenden aan het betaalkan- toor van die personen. De heer Quant meende, dat hetgeen door hun vereeniging geveild wordt niet op hun rekening wordt geplaatst. Dit zou onderzocht worden. De heer H. Glas vroeg wanneer en op welk uur de wor- telenveiling zal worden gehouden en gaf in overweging om toch vooral rekening te hou den met het verzenden naar Engeland. Medegedeeld werd, dat Maandag 7 Juni wortelenveiling zal worden gehouden, 's mor- gens 10 uur, o.t. en dat met het zenden naar Engeland rekening zal worden gehouden. De regeling hiervoor werd in handen ge steld van de heeren Glas, Spaans en den leider. Nadat de penningmeester nog den stand van de kas had medegedeeld, werd de vergadering onder dankzegging door den voorzitter gesloten. Gedurencfe de maand Mei werd op 17 da- gen regen in d'e® meter gevonden tot een ge- zamienlijk bedrag van 52 m.M., terwijl de ge- middelcle val der maand 48 m.M. bedraagt. In't geheel is in dit jaar 243.4 m.M. neer- slag afgetapt, tegen 221 m.M. gemiddeld. Qp 4 dagen viel 0.1 m.M. of meer em op 13 da- gen 1,0 m.M. of meer. De grootste hoeveelheid in 24 uur was 7.2 m.M. op 30 Mei. UIT DIRKSHQRN. De boerenwoning met ruim 2i/> H.A. wei- land, van den heer A Nierop, alhier, is ver- kocht aan den heer Blauboer van St. Maar- ten. Onder leiding van den heer R. v. d. Laan werd Dinsdagavond ten huize van den heer D. Bruin een vergadering gehouden, ter bespreking van het schoolfeest voor de leer- lingen der openbare school alhier. De rekening van het vorige schoolfeest, ge- controleerd door de hereen H. de Vries en S. J. de Vries, werd, behoudens een enkele op merking, goedgekeurd met een nadeelig saldo van 8.2314, welk postje uit de reserve kan worden gedekt. Daarna werd besloten dit jaar weder met alle leerlingen naar Schoorl en Bergen te rij- den op Vrijdag 18 Juni. Eenige aanwezigen stelden zich bereidwil- lig beschikbaar voor het aanbieden van lijs- ten aan de burgerij. Zuster E. J Smit, wijkverpleegster in de gemeente Harenkarspel, is als zoodanig benoemd te Noordbroek in Groningen. UIT HEILOO. De Raad heeft gisteravond weer vergaderd ter bespreking van het raadhuisplan. Den laatsten keer waren de meeningen verdeeld, maar ook gister is men niet tot overeenstemming gekomen. Het bezoek aan versehillende raadhuizen in de provincie heeft er toe geleid dat men tot andere gedachten is gekomen. Ook heeft er zich een kooper aangediend voor het oude raadhuis. Naar we vernemen is het niet waarschijn- lijk dat het bouwetn van een raadhuis in de eerstvolgende openbare raadsvergadering be- handeld wordt. Wanneer de mededeelingen juist zijn en hieraan behoeft niet getwijfeld te worden vinden we zulks jammer omreden dan het seizoen weer verloopt. Door de politie is proces-verbaal opge- maakt tegen den 17-jarigen J. M. wegens het plegen van niet nader te noemen hande- lingen met een zevenjarig kind. Het schijnt niet de eerste maal te zijn dat hij zich hieraan heeft schuldig gemaakt. HEILOO - Mei. Gebo'ren: Elisabeth, d. van Theodorus Bruin en van Aafje Liefting. Petrus Nico- laas, z. van Jan Ruiter en van Jacoba Kui- per. Adrianus Hendrikus Jacobus, z. van Gerardus Kaandorp en van Margaretha Bie- man. Comelis, z. van Jacobus Kraakman en van Maria Nuyens. Elisabeth Anna, d. van Johannes Spaans en van Catharina Brouwer. Comelis, z. van Degenaar de Jager en van Neeltje de Croos. Adriaan Petrus, z. van Adrianus Ruiter en van Maria van der Peet. Wilhelmina Geertruida, d. van Willebrordus Noort en van Catharina Cornelia Adriana Berger. Petrus, z. van Pieter Mors en van Margaretha Haanraads. Jan, z. van Andreas Bolten en van Catha rina Bakkum. Ondertrouwd Jphannes Antonius van West op, koopman, oud 26 jaar en Emerentia Cornelia Groot, 20 jaar. Gerar dus Potveer, scheepsbouwer, 23 jaar en Agatha Swart, 22 jaar. Antonius Rutgeris de Ruijter, tuinder, 27 jaar en Catharina Kok, 24 jaar. Jan Sombroek, tuinder, 29 jaar en Anna Biersteker, 20 jaar. Pieter Sombroek, tuinder, 27 jaar en Geertruida Glas, 18 jaar. Getrouwd: Nicolaas van der Steen en Johanna Petronella Ligthart. Adrianus Hoetjes en Maria Vermeulen. Theodorus Sengers en Catharine Adriana Levering. Vincentius Maria Oud en Geertruida Sen gers. Gerardus Potveer en Agatha Swart. Johannes Anthonius van Westerop en Emerentia Cornelia Groot. Antonius Rut geris de Ruijter en Catharina Kok. O v e r 1 e d e n Jacoba Half, echtgenoote van Jan Hosmus, oud 50 jaar. f Gevonden voorwerpen. Rozenkrans, 2 sleutels, draagpenning, hor- loge, broche, halsband, 2 werkjassen, belas- tingplaatje. Verloren voorwerpen. Mes, ceintuur, 2 belastingplaatjes, 2 schor- ten, 2 vulpennen, pet. WINKEL. (Mei). - G e b o r e n Pieter, z. van Meijert Lont en Jannetje Catharina Peetoom. G e h u w d Cornelis Schoeman en Niesje Dekker Meijert Jan Wijn en Neel tje Kooij. Jan Vlam em Maar,tje Nobel. HARENKARSPEL Mei. G e b o r e n Adrianus Johannes, z. van Petrus Ruiter en Catharina Maria Bleeker. Anna Catharina, d. van Johannes Dekker en Elisabeth Divera Slijkerman. Cornelia Maria, d. van Wilbelmus Adrianus Ligthart en Catharina Boekel. Wilhelmina, a. van Johannes Stoop en Catharina Tesselaar. Willem. z. van Cornelis Broersen en Aafje Laxeerpillen van APOTHEKER BOOM verwijdiereni overtollig gal en slijm en be- vorderen en regelen een goeden stoelgang. Verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogistwinkels a 30 en 55 ct. per gesloten doosje. Wester. Theodorus Johannes, z. van Pie ter Doodeman en Maria Witte. Johannes Johanna, z. van Jan Dekker en Naatje Oude- man. Ondertrouwd: Klaas Manneveld, weduwnaar van Hendrica Kossen en Ger- ritje Dimmendaal. Getrouwd: Klaas Wit en Trijntje Wink. Ondertrouwd en getrouwd: Arie Smit en Geertje Bakker. Marnnus Mattheus Hoogeboom en Catharina Vlugt. Johannes Smit en Wilhelmina Bakker. Over leden Levenl. aangegeven kind van Cornelis Hoedjes en Anna Jacoba Bak ker. Agatha Beemsterboer, oud 85 jaar, wed. van Jan Van Schagen. Levenl. aange geven kind van Hendrik Nicolaas Borst en Maartje Wijdenes. Jacob Burger, oud 69 jaar, echtgenoot van Neeltje Groen. Aldert Moras, oud 67 jaar, gehuwd met Maartje Zutt. XVI. (Nadruk verboden). In twee arresten. die met nog geen week tusschenpoos gewezen zijn, heeft de Hooge Raad een vol ledige frontverandering gemaakt in een van de vele kwesties, die de juristen verdeeld houden. De altijd bestaande kans op zulk een wijziging van standpunt en de hoop er in te kunnen slagen om het hooge College door eigen pleidooi daartoe te bewegen, geeft talloozen advocaten den moed om vragen, waarover reeds lang, wat men noemt, een constante jurisprudentie bestaat, toch maar weer opnieuw aan den cassatierechter voor te leggen. Tegen tien keer, dat zij de kous op den kop krijgen, gelukt het een maal om te triomfeeren. In de thans besliste gevallen stonden de kansen echter beter: er waren teekenen, die de waarschijnlijkheid van de nieuwe gedrags- lijn voorspelden. Het betreft de cntbinding van een overeen- komst, die aan den rechter gevraagd kan worded wegens het niet nakomen van haar verplichtingen door de tegenpartij. Inplaats namelijk van de veroordeeling te vragen tot het alsnog voldoen aan die verplichtingen, kan de andere er de voorkeur aan geven een einde te maken aan de heele overeenkomst, om aldus ook zijnerzijds bevrijd te worden van de op hem rustende verplichtingen. De wet laat dat toe, maar eischt dan, dat die ontbinding door den rechter zal worden uit- gesp'roken, opdat behoorlijk onderzocht wordt of er voldoende redenen voor zijn. Nu heeft onze wetgever aan die ontbinding vast- geknoopt het beginsel der terugwerking; hij neemt aan, dat er nooit een overeenkomst ge- weest is en alles wat ter uitvoering daarvan gedaan mocht zijn, moet worden uitgewischt. Vaak zal dat wel mogelijk zijn, b.v. wanneer A. aan B. een huis verkocht heeft en B. be- taalt de koopsom niet, dan is het de eenvou- digste manier, om, met ontbinding van het koopcontract, aan A. weer het huis terug te geven, liever dan te trachten B. tot betaling te dwingen, wat misschien niet anders zal kunnen, dan door het bewuste huis, nu ei- gendom van B., bij exeeutie te verkoopen en A. uit de opbrengst te voldoende kans is groot, dat deze dan niet krijgt, waar hij aan- spraak op had, om van schadevergoeding nog niet eens te praten. Minder gemakkelijk dan bij een eenvoudige koopovereenkomst, die door de levering van een zaak en betaling van een som geheel en al ten uitvoer gebracht is, gaat het bij con- tracten, die bestemd zijn hun werking over eenigen tijd uit te strekken. In het eerste val, thans door den Hoogen Raad beslec betrof het de levering aan een weverij van 50000 K.G. garens, verdeeld over vijf maan- den; in het tweede, die van een groote partij baksteen door een waterschap aangekocht, welke ook geleidelijk kon geschieden. Beide leveranciers bleven halverwege de uitvoering steken en de koopers vroegen ontbinding; echter zou de terugwerking tengevolge heb ben, dat de weverij de reeds verwerkte ga rens, het waterschap de steenen, die al voor bestrating waren aangewend, zouden terug- geven. Dat is toch practisch onmogelijk. De theorie heeft echter lang volgehouden, dat't moest en er zich dan uitgered door te beweren, dat, als zulk een geval zich voor- deed, de verplichting tot teruggave vervan- gen werd door het geldelijk bedrag daarvan, dat men aannam even groot te zijn als wat er voor betaald was; een stelling, die op niets steunt, omdat de waarde der reeds geleverde zaken later veel hooger kan zijn dan de prijs waarvoor zij verkocht werden, wat zelfs zeer waarschijnlijk is: prijsstijging zal meestal wel de oorzaak zijn van de stagnatie in de uitvoering. Zeer vele rechtscolleges hebben aan deze gedwongen oplossing niet mede willen doen en de wet zoo uitgelegd, dat mogelijk zou zijn ontbinding voor het nog niet uitgevoerde deel der overeenkomst, dbch handhaving van datgene, wat reeds tot het verleden behoort. Daarmede is onze hoogste rechter thans mede gegaan, aldus de gekunstelde oude fho- rie verwerpende. Jammer genoeg is dat ge- beurd langs een omwegje, door n.l. aan par- tijen de bedoeling toe te dichten, dat zij de handhaving van het reeds uitgevoerde reeds van het begin af gewild hebben. Dit is onzui- ver, omdat in het overgroote aantal gevallen partijen op dit punt geenerlei bedoeling heb ben. Zij denken bij de totstandkoming van het contract niet aan de mogelijkheid van wanpraestatie en zeer zeker niet aan de wijze waarop dan zal moeten worden opgetreden. Ruiterlijk was het geweest, wanneer beslist was, dat de aard van contracten als de be- doelde zich er tegen verzet om ze voor het verleden ongedaan te maken. Bnitenland. DE VERBROKKELING VAN DEN RUSSISCHEN LANDBOUW. De „Ekonomitsjeskaja Zjiznj" is veront- rust door de steeas toenemende verbrokkeling van de boerderijen in Rusland. Het aantal afzonderlijke bedrijven neemt zelfs sterker toe dan de groei van de bevolking. Dat wil dus zeggen. 'dat versehillende gezinnen. d'e tot nu toe c-en boerderii bestuurden (d;t was vroeger, toen de macht der ouders nog sterk was, een algemeen verspieid verschijnsei), nu zelfstandig willen worden, waardoor het aantal der kleine bedrijven steeds toeneemt. Welke gevolgen heeft deze verbrokkeling? Hierop geeft het bolsjewistische blad het vol gende antwoord: „De verbrokkeling heeft ten gevolge, dat de grootte van de akkera ateeds kleiner wordt, hetgeen tot een achterukgang van <fe productie leidt, de invoering van nieuwe methodes van bewerking en bemesting onmogelijk maakt en de prijzen der land- bouwproducten opdrijft." Dit proces voltrekt zich over het geheel* grondgebied van de Unie. De president van de Oekraine, Petrowsky, heeft kort geleden er op gewezen, dat ook in het Zuiden de ver brokkeling steeds toeneemt en dat dit elke kans voor rationalisatie van den landbouw uitsluit. :<r EEN PLEIDOOI VOOR MATIGING v DER AMERIKAANSCHE EISCHEN- Van de vele redevoeringen, die ter gels-1 genheid van Memorial Lay in Amerika wer den gehouden, was geen enkele welsprekender dan die van generaal-majoor Oryan, com mandant der 27ste divisie in den wereldoor- log. zsgt de Times. Het was cen pleidooi voor een edelmoediger houding bii oe behandeling der oorlogsschul- d envan Amerika's bondgenooten. Hoewel hij de inspanning van het vaderland prees, wees hij er op, dat de bondgenooten evenveel en zelfs meer hebben gedaan. Amerika's opoffe- ring van vijftigduizend dooden mag men wel is waar niet als maatstaf voor de verleende hulp nemer,, doch indien onze dooden, aldus Oryan, kenden opstaan en hier heden konden voorbijmachceren, zou het vijf uur dure®, voordat de laatste soldaat zou zijn gepas- seerd. Maar indien Frankrijk zijn twee millioen dooden hier zou kunnen laten voorbijtrekken, zouden vo'le adit dagen en nachten noodig zijn, om dezen somberen optocht te kunnen laten voorbijtrekken. Vervolgens wees Oryan er op, dat Amerika eerst een jaar nadat het bij den oorlog betrok- ken was, een werkzaam aandeel in den strijd had genomen, doordat het leger onvoorbereid was. Terwijl Amerika zijn vier millioen sol- daten oefende, hielden de Franschen voor zich zelf, maar ook voor ons, geholpen door de Engelschen, den strijd vol. Gedurende da: jaar stierven duizenden Fransche en Britsch? mannen, die als plaatsvervangers voor Ame- rikaansche soldaten dienst deden. En thans wenscht Amerika al het geleende geld terug, nog met rente bezwaard. Is dat. zooals het behoort? Is dat sportsmanlike? vroeg de generaal zich ten slotte af. DAKLOOZE KINDEREN IN RUSLAND. De „Izwestia" schrijft, dat het aantal dak- looze kinderen in de Sovjet-Unie door de re- geering op 335.000 geschat wordt. De mees ten, n.l. 300.000, zijn op het grondgebied van de R. S. F. S. R. geregistreerd; bovendien zijn er 23.000 in de Oekraine, 5000 in Wit- Rusland, 6000 in Trans-Kaukasie, enz. Be- halve deze daklooze kinderen is er nog een groep, die in de statistiek als „daklooze kin deren, die getransporteerd worden" bekend is. Het zijn kinderen, die door een speciale com missie van het volkscommissariaat van spoor- wegeh naar hun geboorteplaatsen overge- bracht worden. Volgens de officieele statis tiek zijn er in de Unie nu 24.000 zulke dak looze kinderen. Deze cijfers geven echter al leen het aantal van geregistreerde daklooze ldnderen aan. Het aantal zwervende kinderen, die zich aan de registratie wisten te onttrek- ken, is zeer groo.t en zelfs bij benadering niet te schatten. VOOR ROOKERS DIE HUN LUCIFERS VERGETEN. Op de Engelsche markt is zooeven een ar- tikel gebracht. dat zeer te stadg moet komen aan rookers die hun lucifcrs thuis plegen te laten. Het is n.l. een aardig-uitziend doosje met 10 cigaretten en 10 lucifers, dat tegen den civielen prijs van six pence wordt ver kocht. Achter het papiertje, waarin de cigaret ten verpakt zijn, bevindt zich een kartonne- tje met de zwavelstokken. Binnenkort komen ook doosjes van 20 cigaretten met 28 luci fers in den handel. De lucifers zijn van el- kaar gescheiden zoodanig, dat nooit zelfont- branding kan plaats hebben. V ROU WE N ROOF. Een niet alledaagsche geschiedenis, herin- nerend aan de Mumtaz Begum-zaak, welke leidde tot den val van den Maharadja' van Indore, is aan het licht gebracht door den te- rugkeer naar Bombay van twee Indische vrouwen, die ^edufende bijna twaalf jaren te Indore gevangen hebben gezeten. De vrouwen, een moeder en een dochter, genaamd Sokabai, wajren gedurende eenigen tijd bevriend met een neef van den ex-Maha- radja, zekeren Tatyasaheb. Deze echter viel bij den despoot een twaalftal jaren geleden in cngenade en werd door hem geinterneerd. Kort daarop ontvingen de beide vrouwen een aanbod voor een staatsbetrekking te In dore. Ze veriieten daarom Bombay en sinds dien was elk spoor van haar verloren. Volgens de „Times of India" maakte d< maharadja de dochter het hof en toen zij niets van hem bleek te willen weten, werden zij en haar moeder naar een afgelegen ver- sterking overgebracht te Mandleskwar en daar onder militaire bewaking opgesloten. Eerst het vorig jaar, toen zij in haar ge- vangenis van het Mumtaz-geval hoorden, slaagden zij er in met de buitenwereld in be- trekking te treden. Zij wisten een bericht te zenden tot den advocaat van Mumtaz Be gum. die de zaak voor het gerechtshof bracht op grond dat Britsche onderdanen op Britsch grondgebied geroofd waren. Met medewerking van den Britschen agent te Indore gelukte het daarop de vrouwen vrij te krijgen. DE CICLOON IN BIRMA. Officieel wordt gemeld, dat het aantal slachtoffers van den cycloon, die dezer dagen heeft gewoed, 2800 bedraagt. De meeatfi slachtoffers, die in de stad Maungdow vielen, verdronken, doordat de rivier buiten haar oevers trad. j De materieele schade is enoim jS*>

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7