Alkmaarsche Courant HUE Be doehter van Alva. FEUILLETON. m No. 129 1926 Hondeid Acht en Twlntigsts Jaargang, Vrijdag 4 Juni. Frorinciaal nieuws UIT KOEDIJK. De raadl vergaderde Donderdagmiddag. Een vacat-ure, die van den heer Owdt. De voorzitter opende de vergadering met den wensch, dat de bespreki-ngen en besluiten tot heil van de gemeente zouden strekken. De 'door den secretaris gelezen notulen werden onveranderd goedgekeurd. De heeren Hart en v. d. Woude werden belast met het onderzoek van de geloofsbrie- ven van bet nieuw benoemde lid, den heer Molmaar. Na onderzoek rapporteerde de heer Hart tot toelating, waartoe werd besloten en den secretaris verzocht werd den heer Molenaar binnen te leiden, die in handen van den voor zitter de door de wet vereischte eeden in han den van den voorzitter aflegde. De voorzitter feliciteerde hierna den heer Molenaar en heette hem namens den raad welkom. Hij uitte de wensch dat ook de heer Molenaar een werkzaam aandcd zou nemen in het behartigen der belangen doner ge- meente. Ook de andere leden felteiteerden den heer Molenaar, die den voorzitter dankt voor de tot h«n gesproken woorden. Hij uitte den wensch, dat altijd op prettige wijze de dis- cusaiin zouden worden gevoerd. Trouw en eerlijlr hoopte hij- de gemeentejielangen te die- nen. Van Ged. St. waren verschillende goedkeu- ringen ingekomen, die voor kennistfeving werden aangenomen. Van de Keuringsdienst voor Waren krijgt de gemeente 43 terug over 1924. Voor keanisgeving aangenomen. IE venoms werden voor kennisgeving aange nomen een schrijven van het B. A. waarin beridht werd, diat de ontvangsten hadden be- dragen 10191,15 de uitgaven 8574,43 en een voordeelig saldo van 1616,62. Aan landhuur was nog te ontvangen 723. f Overeenkon»tig diens verzoek werd aan den heer C. Bregman de halve ontheffing yerleend! voor de hondenbelasting. Van de brandmeesters was een verzoek in- gekomen om 2 brandkleeden aan te schaf fen. B. en W. stelden voor om bij wijze van proof er een aan te schaffen. De heer Cramer vereenigde zich hier- mede. Hij had liever 2 brandkranen, dan brandkleeden. In de gemeente waren er inge- val van nood wel kleeden te krijgen. De heer Hart dteelde mede, dat de klee den van de tuinders in bepaalde gevallen niet te krijgen zijn. Met het oog op die gewenschte zuinigheid kon hij zich wel m'et het voorstel vereenigen om er voorloopig een aan te schaffen. Uit- breiding met een paar brandkranen in de toekomst had zijn sympathie. Hij zeide daar- voor op de volgende begrooting een post uit- trekken. De heer Mailer zeide, dat de ervarmg hem geleerd had, dat brandkleeden nu ge- wenscht zijn. Hij vond het aanschaffen van £en kleed onvoldtiende. De laatste.brand had hem dit geleerd. Noodgedwongen zou hij zich dan ook bij het voorstel neerleggen. De heer H a r t wil liever afwachten hoe het le brandzeil zal uitvalileo. Voldoet h°t, dan wil hij een tweede aanschaffen. De heer deGeas betoogdie, dat het aan schaffen van brandkranen een ander systeem WclS. Daar waar gem water is moet men brand kranen plaatsen. In Koedijk is het niet noo- dig. Zoolang de spuiten goed werken en er flmlk gepomipt wordt zijn de brandkranen niet noodig. De heer Cramer vond dat tusschen de zang en de school er nog wel twee kranen gewenscht waren. Men leent reeds spruitstukken en spr. ver onderstelt, dat het niet zoo duur zal worden De heer Molenaar bapleitte meerdexe oefening door de brandweer. De heer Hart zeide, dat volgens de ver- ordening er vier maal in een jaar geoefend wordt. Hij was niet tegen meerdere oefening, doch geloofde, dat de mannen niet voldoende geoefend warm. Ten slotte werd besloten om voor J 56 een brandkleed aan te schaffen ter grootte van 4 maal 7 vierk. M. Van de Gezondheidscommissie te Bever- wijk was de rekming over 1925 ingekomen Hieruit bleek dat over 1925 geen bijdrage verschuldigd was. Van dfezelfde commissie was de begrooti w voor 1927 ingekomen. Koedijk zal dan heb- Een verhaal uit dm Tachtigjarigen Oorlog. Door Archibald Clavering Gunter. Vertaald door Mr. G. Keller. „Zeker. Wat verlangt u van mij?" „Laten we in uw kajuit gaan, daar kan lk het u beter mededeelen," antwoordt de Vla- ming. Zoodra zij naar binnen zijn gegaan, sluit Olins de deur zorgvuldig en fluistert: „Onder den loozen vloer van deze kajuit liggen, zooals u weet, twaalf kisten met goe- deren, die niet in het scheepsmanifest ver- meld staan." Guy weet dat natuurlijk niet, maar onmid- dtellijk erkent hij het volmondig. „Die kisten moeten van nacht gelost wor den, maar niet aan ons pakhuis worden af- geleverd, doch op een plaats, die ik u per- soonlijk zal aanwijzen." „Vannacht als het donker is?" „Ja, vannacht, in het hoist van den nacht. De maan gaat om tien uur onder en dus zal elf uur het geschikte oogenblik zijn. Zeg aan uw mannen, dat het voor ieder van hen. twee gulden per kist zal opleveren, voor u zelf, kapitein, geldt het gebruikelijke tarief." „Wat is het gebruikelijke tarief voor smok- Ben bij te cfragen f 3'5,<5»*. - De vaststeiling van de strafverordmingm kwam hierop in behandeling. Besloten werd de verordeningm weer voor 5 jaar geld'ig te verklarm. Het volgende voorstel was, dat tot het ont- trekken van de 5e Zuiderlaan aan dm open- baren dienst. DeVoorzitter deelde mede, dat er geen bezwaren zijn. Met den heer Twisk zijn B. en W. het over de koopsom ems gewordm. De heer Molenaar vroeg of er voor de andere aangrenzmdte gronaagenaar geen schade kon uit voortvloeien. De V oorzitter zeide, dat deze vol doende andere gelegenheid heeft om van zijn perceel af te komen. Ook was niet gebleken, dat deze gem ge- dagigde Was. De heer v. d. W o u d e betoogde, dat de heer Hes de laan niet noodig heeft. Hij verklaarde, dat de heer Twisk voor glascultuur de laan behoefde. De Voorzitter zeide nog dat vol doende rekming met de belangen van dm hr. Hes gehouden zal worden. Het voorstel van B. en W. werd hierop aangenomen. Het verslag van de gemeente over 1925 zal aan de raadleden ter lezing worden rond- gezonden. Van den heer Twisk te Alkmaar was het verzoek ingekomen aan hem de 5e Zuiderlaan ter grootte van 350 vierk. M. te verkoopen voor f 250.—. Conform besloten. Aan de orde was nu het vaststellen van het verhO'Udingscijfer voor de plaatselijke inkom- stenbelasting. B. en W. oordeelden, dab het noodzakelijk was om dit cijfer van 1.5 op 1.6 te steilen. De voorz. zeide dat uit de veiling- briefjes van het afgeloopm jaar gebleken was dat de tuinders 75.000 gulden minder hadden ontvangen. Weth. deGeus zeide dat de mindere veilingsoipbrengst ongeveer 12 pet. was. Door de progressie beteek'ent dat voor de ge meente een mindere belastingontvangst van 20 pet. of 7000 gulden. Blijft het cijfer on- veranderd dan koont er 28000 binnen ter- wijl er 30.000 noodig is. Er zal dus 1/15 meer geheven moeten worden. De heer Kramer wees er op dat tenge- volge van het mond- en klauwzeer het inko- men van de veehouders ook belangrijk minder is geweest. Hij kon zich dan ook met het voorstel vereenigen. De heer M u 1 1 e r was bang dat de voor- gestelde verhooging onvoldoende zou zijn. De heer Hart had reeds meermalen be- toogd dat voor Koedijk een regeling volgens de 3 jaarlijkscbe deeling wenscbelijker was. Nu krijgt men het geval dat een goed gesitu- eerde tuinder een jaar zoo goed als niet be- taald en em arbeider wordt verhoogd. Het wisselvallige tuinbouwbedrijf is in de gemeente een belangrijke factor. Spr. vrceg of het mogelijk was om wanneer van de herfst de koolproductie weer een hoogen prijs mocht gelden en de gememte met 1,6 te kort komt een navordering in te steilen. De Voorzitter achtte dit wel moge lijk. De heer v. d. Woude oordeelde dat dit niet gaat omdat mm dan 2 belastingjarm in elkander laat loopm. De heer Muller vond het dan te onvoorzich- tig het verhoudingscijfer zoo krap vast te stei len. De heer v. d. Woude vroeg of de heer Mul ler het aandurfdle dit cijfer dan op 1.8 te zet- ten. De heer Muller wenschte dit niet, doch ook hij gaf de voorkeur aan het stelsel met de 3-jarige deeling. Nu.zat er zijn inziens niets anders op dan het volgend jaar maar af te wachten. De voorzitter was ook van meening dat men thans niet verder moest gaan. Het voorstel van B. en W. werd hierop met algemeene stemmen aangenomen. Het volgende voorstel was een aanvulling van de politieverordening waarbij het bepaald wordt dat het met uitzondering van gedrukte stukken, het verboden is zonder goedkeuring van den burgemeester in de gemeente met wa ren te.venten. De voorzitter zegde toe, dat ieders ge val op zich zelf zal worden beoordeeld De heer Muller zou ook gaame zien, dat toezicht wordt gehouden op menschen die z.g. voor liefdadige doeleinden boekjes aan- bieden, De voorzitter zegde dit toe, waarop conform het voorstel werd besloten. Overeenkomstig het voorstel werd besloten om wijziging in de begrooting voor 1925 aan te brengen en een dito in die voor 1926. In behandeling was hierop een voorstel tot vaststellen vail een nieuwe verordening op het heffen van leges. Enkele bedragen zijn verhoogd, omdat de oude verordening van 1922 dateerde. Conform het voorstel werd besloten. kelen in de haven van Antwerpen?" vraagt Guy. „Sst! Zoo noemen we,het niet, we spreken alleen van het ontduiken van dm tienden penning," antwoordt de koopman zacht. „U krijgt honderd gulden voor uw aandeel in de ondememing." „Geef me daar de hand op, antwoordt Chester, die begrijpt, dat, als hij weigerde te smokkelen, hij daarmede het bewijs zou le- veren dat hij niet op de hoogte is van het werk van een koopvaardijkapitein. „Met pleizier, de zaak is dus in orde," fluistert Olins, terwijl hij de door Guy uit- gestoken hand drukt, waama hij van boord gaat. Als hij weer ail een in zijn kajuit is, glim lacht Chester en bromt in zich zelf: „Ik moet toch eens gaan kijken wat ik bin- nensmokkel," en daar hij een man van de daad is heeft hij weldra een deel van den loozen vloer opgetild en een der kisten geo- pend. Na den inhbud er van onderzocht te heb- ben en het dekseb er weer stevig op bevestigd te hebben, gaat hij zacht fiuitend weer naar boven en hij gevoelt grooten eerbied voor dm heer Jan Olins. Dan begeeft hij zich naar het atelier van Oliver en, ongemerkt er bin nen gekomen, 'daar de schilder hem de sleu tels heeft gelaten, reikt hij het gordijn voor 't altaarstuk weg en staart naar het schoone gelaat, dat hem een vreugde der ziel Is. Maar als hij verdiept is in de schoone oogen van donna Hermoine, herinnert het geluid Zonder fioofdelijke stemming werd mede beslotm een wijziging te brengen in de be grooting van het G. E. P. Tot leden van de commissie tot het nazien van de rekeningen van het B. A. en het G. E. B. werden de raadsleden buiten de wethouders aangewezen. Besiloten werd B. en W. te machtigen aan Ged. St. machtiging te vragen voor het heffen van een gemeenschappelijke regeling tusschen Bergen en Koedijk betreffende leerlingen, die de L. O. school bezoeken. Over de veenderij te Koedijk heerscht een misverstand. Niet Koe dijk, maar St. Pancras gooide de knuppel in het hoenderhok. De voorzitter zeide dat hem uit die pers gebleken was dat er ten aanzien van het veenbedtrijf met St. Pancras een misverstand bestaat. Men is er naast met de bewering dat Koedijk voor het veenbedrijf geen gelden meer wil noteeren. Het gemeentebestuur kan zich daarmee wel vereenigen wanneer de werk- zaamheden in het veenbedrijf nog langer had den geduurd. Het daarover ontvangen schrij ven van St. Pancras was niet voldoende dui- delijk. Ons bleek dat er wel andere werkzaam- heden verricht werden die geen verband hid den met het veenbedrijf maar die geschieden voor het vervlakken van het terrein. De beide wethouders zijn er geweest en die hebben ge- zegd dat Koedijk niet kon bijdragen in de kos- ten voor het vervlakken van een terrein dat een bezit is van St. Pancras. Het gevolg daarvan is geweest dat dit werk werd stopgezet en te St. Pancras heeft men den indruk gewekt, dat door Koedijk het veenbedrijf is stopgezet geworden. Dat is niet het geval, wanneer men te St. Pancras was doorgegaan met het vervenen, dan was er onzerzijds geen bezwaar gemaakt. Er is daarmee wel eens tot half Juli doorgegaan. Spr. deed deze mededeeling, omdat hij de in druk wil wegnemen, dat Koedijk door draco- nische maatregelen het veenbedrijf zou heb ben stopgezet. De heer Hart oordeelde het duidelijk, dat het veenbedrijf door de natuur is stopgezet. Door den regen kon er niet meer verveend worden. De voorstelling, alsof Koedijk de menschen op straat zou hebben gezet is niet juist. Het zou beter geweest zijn wanneer er in de kranten had gestaan, dat er wel in de veen derij werd gewerkt, maar ten voordeele van de gemeente St. Pancras. Van schuld der gemeente Koedijk tegen- over de veenarbeiders is geen sprake. De Voorzitter zeide nog, dat de uit- treding van Koedijk uit het veenbedrijf niet aan de orde was geweest. Wij konden geen gelden voteeren voor het vervlakken van een terrein, dat valt buiten de gemeenschappelijke regeling. Dit kon alleen geschieden door St. Pancras Wanneer weer begonnen wordt met het vervenen, dan is de verveenderij verplicht de menschen uit Koedijk weer aan te nemen. Op een vraag van den heer Hart deelde Wethouder de Geus mede, dat voor het op- breken van de turf niet zooveel menschen noodig zijn, doch dat daarom een gelijk aan- tal arbeiders van Koedijk en St. Pancras te werk zullen worden gesteld. De heer Mulder oordeelde, dat door deze kwestie de verhouding er niet beter op geworden is. Spr. bracht de wrethouders een woord van lof voor hun cordaat optreden, waardoor zij hebben voorkomen, dat Koedijk mee moest betalen om St. Pancras aan iand te helpen. E>e Voorzitter zou in de toekomst gaarne zien dat de veencommissie eventueele voorstellen in de raden brengt. Dan voor- komt men moeilijkheden, zooals men deze nu heeft gehad. De heer Hart had vernomen, dat de bur gemeester te St. Pancras, die een man van hoogere ontwikkeling behoort te zijn bij de oppervlakkige veenarbeiders een toon had aangeslagen, die alles behalve aangenaam is. Tot deze had hij n.l. gezegd, toen zij met het vervlakken van het terrein bezig waren, wat geschiedde buiten medeweten van de commissie: „Als }e de volgende week zonder werk loopt en geen inkomen hebt, heb je dit te danken aan fullie vertegenwoordigers in den raad, Hart en Mulder". Wij zijn wel voo: werkverschaffing, zoo vervolgde spr., maar het is ons herhaalde malen gebleken, dat dit geen werkverschaffing is zooals wij die wenschen, en dat de regeling niet wordt uitgevoerd, zooals dit ons inziens behoort. Ecnerzijds vindt spr. het gebeurde beroerd, doch anderzijds doet het hem goed, dat de commissie er ook tegen op geloopen is. Nu kon ook zij constateeren, dat de leider weer iets uitvoerde, wat hij zonder de commissie daarover te raadplegen, niet mocht doen. Dat de burgemeester van St. Pancras onder de arbeiders de schijn verwekte, dat spr. een tegenstander is van het veenbedrijf, laakte hij. Wanneer hij echter van zoo'n bedrijf af kon, dan wil hij dit echter wel graag, omdat het de gemeente in verhouding tot het geld, dat de van een schelletje boven aan zijn opdracht. Hij gaat ijlings naar boven en bij onder zoek van de duiventil ziet hij, dat alle zes duiven op het hok zitten, maar dat geen er van een briefje heeft. Hij gaat weer naar beneden en verdiept zich in de reden daar van, waarbij hij tot de slotsom komt, dat door een of ander toeval de dieren uit hun mand moeten ontsnapt zijn en naar hun huis zijn teruggevlogen. Guy keert aan boord terug en met behulp van Corker en en kele leden der bemanning brengt hij onder de persoonlijke Jeiding van Jan Olins de twaalf kisten met goed waarvoor geen belas- ting is betaald, ongestoord naar een groot pakhuis, dat wat dichter bij de voornaamste kade van de stad is gelegen. Daar worden zij al evenmin gestoord, maar als zij het pakhuis verlaten, kijkt Chester even op en ziet bij het licht van de lantaarn, welke Olins dlraagt, den naam van Nikolaas Bode Volcker in groote letters prijken boven den ingang, en merkt tevens niet zonder verwon- dering op, dat de zoon van Volcker, de grin- nikende Jakob, die de goederen in ontvangst heeft genomen, met Jan Olins het een en ander afspreekt „Aha," denk'dle Engelschman, „als ik eens de hulp van Volcker noodig mocht hebben, kan ik hem thans daartoe dwingen, ofsfchoon ik niet zou weten, hoe hij mij op het oogenblik van dienst zou kunnen zijn." Zij keeren daarop omzichtig naar de „Es- I peranza" terug zonder eenigen last te on- dervinden en zelfs onbemerkt, hoewel de pa- werklooze arbeiders ten goe'de komt, veel te veel kost. Spr. oordeelde, dat St. Pancras en niet Koedijk de knuppel in het hoenderhok heeft gegooid. De heer Molenaar oordeelde de veende rij voor de werkverschaffing een goed ding. Niet goed vond hij het dat daarin uit een ge- zin 3 personen te werk werden gesteld. Hij vond het beter, dat uit elk werkeloos gezin in dit bedrijf 1 persoon aan den arbeid werd gezet. De Voorzitter zeide, dat hij indeze richting reeds werkzaam geweest was. In de eerste plaats diende gehuwden, in de tweede plaats kostwinners en in de 3e plaats ongehuwden te werk te worden gesteld. Ook had hij in overweging gegeven, om de werk- loozen via den correspondent van de Arbeids- bemiddeling te betrekken. Hij was overtuigd, dat in de toekomst hiermede rekening zou worden gehouden. Met een woord van dank sloot spr. ten- slotte de vergadering. UIT UR'SEM. Aan de R.K. School in deze gemeente zijtn thans wegens ziekte van het vast personeel twee tiidelijke leerkrachten werkzaam. Even voor de Pinkstervacantie werd een der onder- wijzeressen ongesteld, van wie thans bericht is ingekomen dat zij' nog niet in staat is om hare werkzaamheden te hervatten. Naar wij vernemen heeft zich in deze gemeente onder leiding van den heer D. F. C. F. van den Heuvel burgemeester dezer ge meente een comite gevormd, dat plannen be- raamt om het a.s. zilveren priesterfeest van pastoor de Mulder op 15 Augustus a.s. op waardige wijze te vieren. UIT GRAFT. In een onbewaakt oogenblik geraakte een driejarig zoontje van S. Jonker alhier te wa ter en verdronk jammerlijk. UIT SCHERMERHORN. Op 1 Juii is de kamtoorhouder der Poste- rijen en Teiegrafie alhier 25 jaren in dienst van den Nederlandschen Staat. Gemengd Nieuws DE GROOTE KERK TE GOES. De commissie voor de restauratie van de Groote of St. Maria Magdalena kerk te Goes heeft een adres aan den raad gezonden met verzoek, door het leenen van gelden tegen be- hoorlijke rente de voortzetting van de restau ratie mogelijk te maken, daar voorloopig de gelden zijn opgebruikt en vele deelen van de kerk dringend herstel noodig hebben. VRIjZlNNIGE HERVORMDEN IN GELDERLAND. In het voor deze gelegenheid met planten en bloemen versierde gebouw van den Pro- testantenbond te Dieren heeft de afdeeling der Vereeniging van Vrijz. Hervormde aldaar op den avond van 1 dezer hoofdbestuur en verschillende afgevaardigden der Vereeniging van Vrijz. Hervormden in Gelderland ont vangen. Door ds. F. H. G. v. Itereon, van Nijmegen is in die bijeenkomst in toepasselijk woord gesproken, ook werd er muziek ge maakt. De eigenlijke jaarlijksche vergadering werd den volgenden ochtend gehouden in hetzelfde gebouw. HOOG WATER. Men schrijft uit Grave d.d. aan de N. R. Courant: De Maas voor deze gemeente is de laatste dagen zoodanig gewassen, dat de waterloo- zingssluizen van het riviertje de Raam te Grave wedierom gesloten moesten worden. Het gevolg hiervan is, diat in een tijdsbestek van 14 dagen voor de tweede maal de binnendijks gelegen landerijen door het Peelwater onder water worden gezet. De Dinkel heeft de oeverlanden weer over stroomd. LEERPLICHTWET EN VACCINATIE. Volgens art. 7 sub. 6 van de leerplichtwet zijn die ouders ontslagen van de verplichting hun kind naar school te zenden zoolang de wet verbiedt het op school toe te laten. Van dit art. had P. Br. te Enkhuizen gebruik ge maakt. Hij had gemoedsbezwaren zijn doeh ter Trijntje te laten vaccineeren en had aan den eisch voldlaan hiervan voor 1 Februari van ieder jaar kennis te geven aan B. en W. De inspecteur van het lager onderwijs te Ho:orn, de heer Westerouwen van Meeteren, had het kind ambtshalve laten inschrijven bij de bijzondere Christelijke school te Enkhui zen, omdat hij meende, dat het de bedoeling van den wetgever niet kon geweest zijn op deze wijze de kinderen van onderwijs versto- ken te houden. Hij had bovendien opgemaakt uit de verklaringen van verdachte, dat zijn verweer in hoofdzaak ging tegen de vaccina tie, en dat niet voldoende was gebleken, dat hij gemoedsbezwaren had. Gisteren diende de zaak voor den kanton- rechter te Hoorn. trouillebooten onophoudelijk langs de aan de kade gemeerde schepen varen. Ook Olins gaat met hen mede en blijft aan boord, daar hij niet vdor het aanbreken van den dag weer in stad kan komen. Hij vertrekt, terwijl Guy nog in zijn kooi ligt, hoewel deze toch niet rustig meer slaapt door het rumoer dat de bemanning maakt bij het schuren en schrob ben van het dek. Vijf minuten later is Chester uit zijn bed om te ontdekken, dat hij iemands hulp in Antwerpen noodig heeft, en wel dadelijk en onvermijdelijk, om zijn leven te redden. „Daar is een jongen aan boord gekomen, die zegt dat hij een brief voor u persoonlijk bij zich heeft," fluistert de bootsman hem in het oor. „Daarom was ik zoo vrij, u wak- ker te maken. Hij zegt, dat er haast bij is." „Hm, wat voor een jongen is het?" „Een Franschmannetje." „Achilles!" En Chester is nu klaar wak- ker, springt zijn kooi uit en gelast: ,,Laat hem dadelijk hier komen!" Het is inderdaad Achilles met een brief je van Oliver. „Is u kapitein Andrea Blanco?" vraagt de knaap. „Dan moet u dit dadelijk lezen," zegt de jongen, hem een brief overreikend, die blijk- baar in groote overhaasting is geschreven. Er staat geen adres op, maar het is Olivers hand en de inhoud luidt als volgt: „Vlucht! Vlucht onmiddellijk, in Gods- naam, ie leven is er mee gemoeid en als het Verdachte verklaarde, dat hij vaccinatie le vensgevaarlijk vond er in ieder geval bewij- zen waren van levenslange lichaamlijke on- geschiktheid tengevolge daarvan. De ambtenaar van het O.M., de heer van de Feen de Lille, noemde dit vocr den kan- tonrechter zoowel als voor hemzelf een nieuw geval, dat zich in verband met de Leerplicht wet hier voordeed. Het is wel gek, zeide hij. dat de leerplichtwet, die anders zoo streng toeziet op verzuim van zelfs halve dagen, hier een vader of moeder het willekeurig in de hand geeft een kind al dan niet naar school te laten gaan, wanneer tenminste telkens voor Februari een verklarig van de reden wordt verstrekt. Hoewel het onlogisch is, dat de wetgever deze maas heeft laten bestaan en de kinderen er onwillekeurig de dupe van worden, omdat de ouders ook niet verplicht zijn tot het laten geven van huisonderwijs, concludeert de ambtenaar, dat de lofwaardige poging van den inspecteur van het L.O. om het kind ambtshalve in te schrijven zal falen, omdat aan de wettelijke vcorschriften voldaan is. Hij stelt voor verdachte van alle rechtver- volging te ontslaan, met welke conclusie de kantonrechter zich vereenigde. DE ROTTERDAMSCHE POLITIE EN DE SLU1KHANDEL IN VERDOOVENDE MIDDELEN. Naar aanleiding van het incident in de opiumcommissie van den Volkenbond, in V' rband met de door de politie te Rotterdam cntdekten sluikhandel in verdoovende midde- len. heeft de hoofdeommissaris van politie te Rotterdam, naar de N. R. Crt. meldt, gist;r aan den heer Van Wettum, den vertegem woordiger van de Nederlandsche regeering in de opiumcommissie, geseind: De Rotterdamsche politie zoekt in het bui- tenland natuulrijk steeds verbinding met de politie aldaar. Rotterdamsche inspecteurs vat politie zijn voor opiumzaken in Mei 1925 in Parijs, Zurich, Bazel en Antwerpen ge weest; in Augustus 1925 in Bazel; in Sep tember 1925 in Darmstad, Frankfort aan de Main, Brunswijk en Hamburg. Zij hebben zich in elke stad het eerst tot de politie ge- wend; in Zurich tot den commissaris van politie, dr. Muller, in Bazel tot den inspec teur van politie, dr. Koch! DRIE KINDEREN DOOR APEN VERMOORD. In den kampong Balimmingan in Siamtar klaagde de bevolking over grijze apen, die haar lastig vielen De Deli Ct. vertelt van een geval, waarin dit zoover ging, dat een dier apen den kampong binnenkwam en met een afgrijselijken beet in het achterhoofd, een driejarig kindje doodde. Een dag later wer den twee andere kinderen zoodanig dooi denzelfden of door een anderen aap gebeten, dat ze allebei aan de gevolgen zijn overie- den. De politie werd- te hulp geroepen, die pa- trouilleerde en het geluk had een groote grij ze wijfjesaap, met een geweldig gebit neer te leggen. Volgens de kampongbewoners moet echter een mannetjesaap de kinderen hebben aangevallen en gedood, De zegsman van de Deli Ct. kon niet zeg- gen, welk apensoort dit gedaan had, maar wel wist hij van een ander geval in Tapa- noeli, waarbij een Europeaan midden op den weg door deze apen was aangevallen en zich alleen door de vlucht had kunnen redden. DE MOORD IN DE BEVERSTRAAT TE ROTTERDAM. Gister is door het Haagsche gerechtshof uitspraak gedaan in de zaak tegen den 17-ja- rigen A. J. C. v. V., beschuldigd op 4 Januari zijn vader met een bijl van het leven te heb ben beroofd, in hun woning aan de Bever- straat te Rotterdam. De rechtbank te Rotter dam had verdachte wegens doodslag veroor- d-ecid tot 7 jaar en 6 'maanden gevangenis- strai Het hof heeft dit vonnis bevestigd. BUREELAMBTENAREN RIJKSW AT ERST A AT. Dezer dagen is te Heemstede de jaarlijk sche algemeene vergadenng van de Vereeni- je mogelijk is, red ook den jongen, die je den brief gebracht heeft. Hij is in mijn dienst ge weest en ze zullen hem op de pjjnbank leg gen om hem bekentenissen te ontlokken. De hand die me bedreigde, heeft me bijna vast. Ik heb sleehts den tjjd om je te zeggen „God zegene je." Vaarwel" „Hoe ben je er toe gekomen om mij dien brief te brengen?" vraagt Guy, terwijl zijn lippen trillen en zijn gelaat verbleekt. „Hij zei me „Wie... hij?" „Monsieur Oliver. Hij zei me een duif te gaan halen," vervolgde de jongen," en ik ging naar de mand en daar hij er zooveel haast achter zette,' heb ik het deksel bij ver- gissing open laten staan en zij vlogen al- lemaal weg. Ik ben hem dat gaan vertellen." „En wat doet hij toen?" - „Ik geloof, dat hij plotseling onwel werd. Hij riep: „Mon Dieu! Wat heb je gedaan!" Toen zei hij tot mij: „Jij hebt de duiven weg laten vliegen, nu moet je zelf den brief gaan brengen. "Miseri- corde! mijn arme vriend!" Toen gaf hij me geld om een paard te koopen en beval me zoo gauw mogelijk te rijden en gisteravond zoo Vtoeg te komen, dat ik door de stad zou kunnen rijden voor de poorten werden ge sloten en dit aan kapitein Andrea Blanco op het schip ,,Esperanza" te geven. En daarna moest ik doen, wat de kapitein mij opdroeg." (Wordt vervolgd). „Ja."

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5