DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S. KROM, Alkmaar, Teieloon 897, STOOMT, VERFT en KLOPT KLEEDEN correct, vlug, tegen biUijken prijs. De middenstand en de politiemaatregelen. No. 130 Honderd acht en twintigste Jaarsrang 1926. ATbonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f&—fir. per post f2.50. Bewljsn. 5 ct Adrertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar pbatsmlmte. Brieyen franco N.Y. Book- en Handelsdr. yJb. Henna. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Mministr. No. 3. Rcdactie No. 33. ZATERBAG 6 JUNI Biiitenland. amerikaansche legatie te r Dif namtnet bestaaf nit 3 bladen. Directeur: O. H. KRAK. Hoofdredactcur Tj. N. ADEMA. Nu dan toch eindelijk het zomerzonnetje zich baan breekt en de koude, regenachtige lentedagen een eiode schijnen te netnen, nu de vacanties in aantocht zijn en ieder plan- ncn voor grootere of kleinere uitstapjes maakt, komt andermaal de vraag naar voren wat Alkmaar als plaats van ctitspanning aan gastvrij outhaal zal kunnen bieden. Het zijn natuurlijk de hotels eti cafe's die nu hun deuren wijd open zetten, omdat zij de aangewezen inrichtingen zijn. die aan de naar Alkmaar komende vreemdelingen een com- fortabel onderdak moeten verschaffen. Van wat zij den touristen bieden kunnen zal het voor een groot deel afhangen of die hier al dan niet nog eens terug zullen komen, of zij bovendien al dan niet in eigen kring reclame voor onze stad zullen maken Ook in dit opzicht heeft Alkmaar met an- dere steden een zwaron concurrentie-strijd te voeren. Het is niet voldoende om mooie geillus- treerde gidsen te verspreiden, waarin de be- icoorlijkheden van onze oudc veste hemelhoog worden geprezen. Dat is ten slotte alles theorie, maar de practijk komt hierop neer, dat de vreemdeling die Alkmaar bezoekt, zich in zijn verwachtin- gen niet teleurgesteld ziet, dat hij zich hier in alle opzichten thuis voelt en later een pret- tige herinnering aan zijn bezoek zal behou- den. Iedere stad, zelfs menig dorp, maakt tegen- woordig reclame en de concurrentie-strijd der gemeenten krijgt daardoor een steeds scher- per karakter. Wat kunnen onze hotels en cafe's doen om als tijdelijke tehuizen voor vreemdelingen meer comfort, meer genoegen, grootere at- tracties te bieden dan dergelijke inrichtingen in andere plaatson? Dat is een ftlken jare terug keerende vraag en het antwoord daarop zal niet an- ders kunnen zijn dan dat men alles in het werk moet stellen om het verblijf van onze gasten zoo gemakkelijk en prettig mogelijk te maken. Wanneer wij nu, in het algemeen, eens na- gaan wat Alkmaar op dit gebied kan prestee ren, dan moeten wij helaas ccnstateeren, dat het bij andere plaatsen vergeleken geen schit- tercnd figuur maakt. Hotels zijn er genoeg, maar eerste klasse hotels, waar men met alle eischen van den te- genwoordigen tijd rekening houdt, zijn hier verre in de minderheid, al begint daarin de laatste jaren gelukkig eenige verandering te komen. Wat de cafe's betreft, valt het velen vreemdelingen op, dat men hier vrijwel ge- heel het gezellige buiten-zitje mist Voor namelijk de Amsterdammers. die 's zomers- avonds in eigen stad de tallooze terrasscn van cafe's en hotels bevolken, voelen zich hier als vogels in een kooitje, als zij in de warmste maanden in dichte cafe's moeten zit- ten, en het resultaat daarvan is dan ook ge woonlijk, dat zij's avonds maar liever in Ber gen, Schoorl of Heiloo blijven, waar diverse „Rustende Jagers" eri andere soortgelijke gelegenheden attracties vormen, waar tegen de Alkmaarsche cafehouders moeilijk concur- rceren kunnen. Maar bovendien is er nog een reden waar- om deze zeer tegen hun eigen wil dikwijls gedwongen zijn hun klanten weg te jagm. Wij weten niet, hoe dat elders' toegaat, maar de toestand is hier ter stede zoo, dat een cafehouder eigenlijk een middenstander is, die meer als een verdacht individu be- schouwd wordt en meer afhankelijk is van allerlei persoonlijke nukken en grillen van diverse autoriteiten, dan eenig burger uit de achterlijke staten, waar nog met den knoet geregeerd wordt. Allereerst is dit een gevolg van de om- srtandigheid, dat zijn vak hem noodzaakt ook alcohol te verkoopen. Hij wordt door een schare drankbestrijders tot de breede categorie van „slokjesbazen" gerekend, dat zijn in hun oogen over het al gemeen minderwaardige menschen, die alleen en uitsluitend als de oorzaak van alle drank- ellende beschouwd kunnen worden. En wanneer dan ook van de zijde der cafehouders een verzoek om verlenging van het sluitingsuur gedaan wordt, wat in wezen niets anders is dan een verzoek om hun gelegenheid te geven in den drukken tijd lets meer dan gewoonlijk te verdienen, dan zijn deze menschen in de oogen van sommi- gen geen middenstanders, zelfs geen Alk maarsche belastingbetalers, maar ecnvoudig ©en gevaar voor de maatschappij, en hun ac- tie kan niet krachtig genoeg worden bestre- den. Er is in kleine kroegjes, bii een later slui tingsuur, door enkele zwakkelingen wel eens wat meer gedronken dan goed voor hen wasc'us mceten de goeden het met de kwaden ontgekfeh en worden de rustigr be- zoekers, zelfs van de grootste ontspannings- inrichtingen. liefst zoo vroeg mogelijk naar huis gestuufd. Gclukkjg hebben wij in den Raad ook wel eens een ander geluid vernomen, gelukkig bestaat die niet heelemaal uit drankbestrij ders a tort et a travers, maar ook uit ande- ren, die begrijpen, dat men zich niet blind op theoretische mogelijkheden mag staren, maar rekening moet houden met de toestanden van het dagelijksche leven In Alkmaar moeten, als een dorp, den langsten tijd van het jaar de cafe's om 11 uur gesloten worden en gedurende den zomertijd is dit na veel wikken en wegen tot 12 uur in den avond verlengd geworden. Wie een lans wil breken om in den vacan- tietijd wat soepeler te zijn, den cafehouders wat meer gelegenheid tot zaken doen en den bczoekers wat meer persoonlijke vrijheia te geven, loopt groote kans in den Raad voor een soort dronkaard of „kroeglooper" uit- gcmaakt te worden en schrikt daarvan ge woonlijk zoo terug, dat hij zich maar stil- houdt en den toestand laat zooals deze tot dusverre altijd geweest is. Of eigenlijk, slechter dan deze vroeger ge weest is, want vdor den oorlog was het slui tingsuur ook buiten den zomertijd op 12 uur gesteld en wij hebben nog nooit vernomen, dat dit tot bijzondere moeilijkheden geleid heeft. Nu staat er zoo betoogt men voor iederen cafehouder de weg open op drukke dagen of bij bijzondere gebeurtenissen verlenging van het sluitingsuur aan te vra- gen. Hij kan dit eenvoudig aan den commissaris van politie vragen en die kan het hem toe staanof weigeren. C'est simple comme bonjour. Wanneer men ooit voor den winkelier een gedwongen sluitingsuur in het leven roept, zal de Raad dat moeten doen en heeft men dus de zekerheid, dat een groot college daar van het voor en het tegen zal overwegen. Maar of cafehouders al dan niet iets meer mogen verdienen, wie het wel mag en wie niet en waarom de een wel en de ander niet, die beslising berust bij den commissaris van politie, die op dat gebied dan ook een zeer machtig man is, waarvoor de cafehouders all. respect hebben gekregen. Herhaaldelijk hebben ons klachten bereikt van deze categorie middenstanders, dat zij meenden onbillijk behandeld te zijn. In hooger beroep zagen zij geen heil, ver- wachtend toch weer naar de politie verwezen te worden en vele dezer menschen voelen zich zoo afhankelijk, dat zij hun grieven, zelfs zotider onderteekening met hun naam, niet in onze klachtenrubriek naar voren durven brengen, uit vrees, dat men toch nog zal uitvinden wie de klagers zijn en zij daarvan de nadeelige gevolgen zullen ondervinden. Dat dit een ongezonde toestand is, behoeft geen betoog en hier wreekt zich het stelsel. dat aan een man willekeurig de besiissing wer het al dan niet winstgevcnd maken van diverse zakca wordt overgelaten. Wij hebben in den iaatsten tijd heel wat menschen gesproken, die zoo bang voor re- presaiiles bieken dat zij zicji slechts durfden uiten onder voorwaarde dat uit onze mede- deelingen niet hun naam of zaak herkend zou Kunnen worden. En zelfs na onze gerustsielling zijn velen nog huiverig iets mede te deelen, terwijl hun vericlaringen nota bene niets anders mliou- dcn dan dikv/ijls gerechtvaardigde klachten over bmadeeling hunner zaken, klachten die- ieder ander cpenlijk zou uiten om daardooi grooter rechtszekerheid te verkrijgen. Wanneer juist is, wat ons van verschilkn- de zijden wordt medegedccld, dan moeten wij ccnstateeren, dat over het algemeen de bcven beschreven catc.orie middenstanders te weinig als zakenmensc'hen en te veel als hou- ders van vcor de openbare orde en rust ge- vaarlijke lokaliteiten behandeld worden. Wij hebben oniangs een staatje gepubli- ceerd. waarin over een bepaald tijdvak het aantal toegeslane verzoeken om cca later slui tingsuur werd opgegevcn. Men verzelcrt ens, dat wann-er men van die verzoeken het aantal aftrekt voor schouw- burggelegienheden en dergelijke, er voor de cafehouders zclf ongeveer 2 vergunn'mgen per inrichting overblijven. Een cafehouder, die voor de een cS andere bijeenkornst een later sluitingsuur aanv. aagt, moet niet alleen opgeven voor welke vt-reeui- ging dit gevraagd wordt wat vanzelfspre- kend is maar bovendien menigmaal een agenda, een ledenlijst en een lijst van de be- stuursleden van die orgsnisatie overfeggen. Blijkt die vereeniging dan niet al te staats- gevaarlijk in Alkniaar meet men daar werkelijk mee oppassen! en wordt b.v een uur verlenging van sluitingstijd toege- staan, dan vcrschijnt sorns plotseling ter ver- gadering een pelitie-agent, die aan de hand van de ledenlijst komt ccntroleeren of er geen vreemdelingen in de zaal ziin. Wij wisten niet dat er hier zulke Russfteehe tocsta^dep bestonden, maar onze zegsman schijnt volkomen betrouwbaar. Een vereeniging van zeer gemoedelijke vaderlandslievende Alkmaarsche burgers hield ergeno een vergadering en de betrokken cafehouder vroeg veriof om in plaats van om elf uur, ditmaal om twaalf uur te mogen sluiten, daar vele leden dezer vereeniging middenstanders zijn, die eerst na het sluiten hunner zaken konden komen. Hij kreeg permissie tot twaalf uur open te blijven, en de vergadering was om kwart over elf afgeloopen. Verscheidene leden bleven daarna nog even gezellig bijeen, bestelden iets te eten en legden, terwijl dit gereed gemaakt* werd, een kaartje. Een politieman kwam cootrole uitoefenen, zag welk staatsgevaarlijk werk hier ver- rkht werd en de cafehouder moest zich den volgenden dag verantwoorden. Zooiets mocht nk.t meer gebeuren en anders Is het wonder, dat deze menschen, die toch per slot van rekening ook graag wat verdie nen willen, zich iernauwernood durven uiten? Overal in dfcze streken viert de bevolking van het platteland haar Pinksterfeest. Jongens en meisjes trekken naar omliggen- de dorpen en naar de stad, om daar eens ge zellig uit te zijn en zoo mogelijk te dansen. Wat hebben Bergen en Schoorl daarvan ge- profiteerd. Tot laat in den nacht is het daar op twee- den Pinksteravond een gezellige drukte ge weest, de middenstanders en de cafe's hebben voordeelige zaken gedaan en de feestgan- gers hebben ten voile gevonden, wat zij zoch- ten, zonder dat ons bericht van eenige wan- ordelijkheid bereikt heeft. In den Schoorlschen Raad wij citeeren uit een verslag van die eenige dagen later gehouden vergadering bleek men zelfs van meening, dat nog meer gedaan had kunnen worden om het bezoek aan die gemeente te bevorderen. „Bij de rondvraag aldus dit verslag zegt de heer Schermer te willen ingrij- pen in de rechten van het hoofd der politie. Spr. wijst er dan op, dat ook met Pinkste- ren en op kermisdagen het sluitingsuur door den burgemeester is bepaald op 2 uur. De Raad kan daar niets aan doen, maar spr. betreurt het, dat de regeling zoo is. De cafehouders moeten zware lasten op- brengen en met Pinksteren waren de cafe's om 2 uur nog vol met menschen. Spr. be- jammert dat. De regeling is gemaakt om de nachtrust te bevorderen, maar den vol genden dag bleek, dat dit niet het gedachte resultant had, want het - regende men schen. Te Bergen of elders had men zich dus niet aan een sluitingsuur gehouden. Spr. zou graag willen, dat Schoorl zich volgend jaar bij dat volksgebruik aan- paste. De voorzitter zegt de opmerking met be- langstelling te hebben aangehoord en te zijner tijd te zullen overwegen". Alkmaar is een stad, en trekt daardoor na tuurlijk de meeste menschen uit de omgeving, die hier in alien gevalle willen vinden, wat zij in de dorpen moeten tnissen. Wat heeft men hier nu op Pinksteren ten bate van den middenstand voor de feestgan- gers gedaan? De cafehouaers hadden gaarne een later sluitingsuur gehad, maar hebben, al te voren zeker over het antwoord, het niet durven aanvragen. De Harmonie en een andere inrichting, die over dag geen zaken kunnen doen, waar de buitenmenschen met Pinkster steeds gelegen heid voor dansen vinden, vroegen later dan tot 12 uui te mogen open blijven. Het werd geweigerd en slechts eenige uit* spanningen kregen permissie, omdat daar gestald werd. Vele boereti houden den ouden tijd. Zij kwamen pas oin acht uur in de stad. toen het hier al negen uur was en om twaalf uur toen de boeren het pas elf uur hadden moest de zaal volgens politievoorschrift ont- ruimd worden Is het wonder, dat dit bij de talrijke bczoe kers groote ontstemming gewekt heeft? Er is geen sprake van, dat die menschen naar bed gaan. Zij trokken van Alkmaar, van het vreeselijk degelijke dorp Alkmaar, naar Bergen en Schoorl en de middenstanders daar hebben verdiend, wat men hier heeft moeten missen. Zullen die feestgangers het volgend jaar nog eens hun Pinksteren in Alkmaar komen vieren? Met het oog op den omvang van dit ar- likel moeten wij ons beperken. Hoevele klachten van winkeliers en cafe houders hebben ons den Iaatsten tijd niet be reikt over het feit, dat een even voor de deur stil houdende auto onmiddellijk verwijderd moest worden. waardoor tegelijkertijd de k!ant°n verfrokken Tot ieders groote verbazing blijkt nu, al- thans volgens het de vorige week opgenomen stuk van den heer Bosman. dat de commis saris verklaard heeft, dat dergelijke politie maatregelen nooit be staan hebben. Wordt het dan geen tijd den agenten eens duidelijk te maken, dat zij zooiets voortaan niet meer op eigen verantwoording mogen uithalen? Eenige treffende staaltjes, hoe Alkmaar door dergelijk ingrijpen reeds geschaad is, zullen we na bovenstaande verklaring maar achterwege laten. Zelfs in de vergadering van „Vreemdelin- genverkeer" zijn destijds ernstige klachten over ontactisch politie-optreden besproken, wat blijkbaar reeds tot eenige verbetering geleid heeft. Het is althans een verbetering, dat tijdens de kaasmarkt de touristenauto's op het Hof- plein kunnen blijven en niet meer naar het parkeerpark bij de Groote Kerk worden verwezen. Van verschillende kanten hoordeu wij reeds voorspellen, dat men in de komende kermis dagen een nog vroeger sluitingsuur dan ge woonlijk wil invoeren. Wij hopen voor onze neringdoenden en speciaal voor de cafehouders in de omge ving van het Hofplein, dat men het dezen middenstanders die voor verschillende attracties ir. hirane cafe's belangrijke bedra- gen moeten uitkeeren niet onmogelijk zal maken, dan iets te verdienen. De middenstand, heeft de burgemeester eens gezegd, is de kurk, waarop Alkmaar moet drijven. I aat men dan oppassen de kurk niet zoo klein te maken, dat Alkmaar er mee in de diepte verdwijnt. Alkmaar moet van handel en verkeer leven. De middenstanders moeten veel belasting opbrengen en zij hebben dan ook ten voile tut rccht iets te mogen verdienen. als de ge legenheid hun daarvoor geboden wordt. Wie hun het zakendoen moeilijk maakt, benadeelt daardoor de gemeente. En wie het vreemdelingenverkeer belem- mert en de menschen onnoodig aan banden legt, werkt eveneens mede, om Alkmaar als vacantieoord of ais plaats van samenkomst voor vergaderingen of congressen niet in aanmerking te doen komen. De burgers van onze stad zijn over het algemeen heel ongevaarlijke menschen, zelfs als zij na het gewone sluitingsuur nog in vergadering bijeen blijven. Een wat minder vrijheid belemmerend poli tie-optreden, een wat meer aanpassen aan den geest der West-Friesche bevolking zou onze gemeente zeer zeker ten goede kunnen komen. MILLER AND OVER LOCARNO. Bij de debatten in den Senaat over de rati- ficaties der Locarno-verdragen toonde Mille- rand zich zeer critisch, hoewel hij zijn rede eindigde met te verklaren, dat het parlement de ratificatie niet kan weigeren, omdat het de handelingen der vertegenwoordigers van Frankrijk moet erkennen. Het gevaar der verdragen was volgens speker, (dat zij valsche verwachtingen opwek- ken. Frankrijk moet zijn bondgenootschappen in Centraal- en Oost-Europa versterken en spreker hoopt, dat de alliantie met Joegosla- vie, die thans wordt voorbereid, tot stand komt en die met Tsjecho-Slowakije gehand- haafcl blijft. Millerand's voornaamste bezwaar geldt het Rijnpact, daar de gar^ntie, aan Frankrijk gegeven, niet absoluut is. Ingeval van een ernstig incident zou de Britsche regeering moeten beoordeelen, of er onmiddellijk ge vaar bestaat en haar mede-garanten moeten raadplegen. Zcu men onder zulke omstandigheden met moeten vreezen. dat de door de garanten te volgen gedragslijn voor Frankrijk zelf niet de beste is? Een ander gezichtspunt der Locarno-ver dragen is, dat Frankrijk en Duitschland met verschillende wenschen zijn toegetreden Frankrijk Wenschte het verdrag van Versail les intact te laten, terwijl Duitschland juist het tegenovergestelde plan heeft. Duitsch land wijst op artikel 19 van het Volkenbonds- statuut, waarbij herziening van verdragen wordt mogelijk gemaakt. indien deze niet nicer toepasselijk zijn. Duitschland wil den Volkenbond binnentreden met de bedoeling, de organisatie van Europa in zijn voordeel wijzigen. In een commentaar van de Senaatsdebat ten zeggen de „Echo de Paris" en het (Jour nal", dat Millerand eerst door de rechterzijde en het centrum werd toegejuicht, doch aan het eind van zijn redeyoering door vrijwel den geheelen Senaat. De ,,1'Avenir" verklaart, evenals andere bladen, dat het Verdrag van Locarno onge- twijfeld zal worden geratificeerd, maar, zoq voegt ,.1'Avenir" er aan toe, deze ratificatie za! zonder geestdrift geschieden. Het communistisch orgaan, de „Humani- te", betoogt, dat het uitsluitend doel van Mil lerand's interventie was tegenover de nieuvve politieke orientatis van het kabinel-Briand den steun der rechterzijde te vertolken. Alhoewel het resultaat vgn te voren vast- staat, acht de „Matin" het toch gewenscht, openlijk eenige reserves te formuleeren, fen- einde eenige illusies binnenslands en zekere dubbelzinnigheden buitenslands in de kiem te smoren. :if WAT VREEMDELINGEN IN L: FRANKRIJK VERTEREN. Volgens de door het Fransehe bureau voor het vreemdelingenverkeer verstrekte opgaven hebben in het jaar 1925 niet minder dan 2202.000 Amerikhnen Frankrijk bezocht, die in totaal omstreeks vijf milliard hebben uitge geven. In hetzelfde jaar werd Frankrijk voort? door 750.097 Engelschen bezocht, welker to- tale uitgaven op omstreeks negen en een half milliard francs worden geraamd. BOTSING TUSSCHEN TWEE VLIEO- TUIGEN. In Pensacola (Florida) is de officier-vlie- ger Schmidt bij een botsing van zijn vliegtuto met een door den luitenant-vlieger IngersoTl bestuurd vliegtuig om het leven gekomen. Laatstgenoemde bracht er het leven af. Van een hoogte van 600 Meter sprong hij onmid dellijk na de botsing met een parachute uit zijn vliegtuig en kwam in een baai terecht. DURE VERKIEZINGSCAMPAGNES. De Amerikaansche afgevaardigde Veal, de winnaar bij de driehoeksverkiezing voor den republikeinschen senatorzetel van Pennsylva nia, heeft medegedeeld, dat hij voor zijn cam- pagne meer dan 70.000 dollar heeft besteed. gouverneur Pinchott gaf 40.000 dollar uit, terwijl senator Pepper slechts 250 dollar on- kosten had. ABD-EL-KRIM. Ab-el-Krim is met zijn broeder en secreta- ris naar Fez overgebracht. EEN CONSUL WEGEN,S SPIONNAGE GEARRESTEERD. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Ameri kaansche Consul te Nagasaki gearresteerd i« wegens het maken van photo's van de vloot- basis van Sasheo. Het phototoestel en de pla ten zijn geconfiskeerd DE MILITAIRE CONTRoLE IN DUITSCHLAND. De intergeallieerae militaire controle-com- missie heeft gister aan de Duitsche regeering medegedeeld, dat de militaire subcommissies ie Miinchen en Koningsbergen met ingang van 1 Juni j.l. zijn opgeheven. BANDIETENWERK. Onbekende daders hebben in de oumiddel- lijke nabijheid van Warschau de rails over ee nafstand van 80 M. opgebroken, tenge- volge waarvan een in voile vaart naderende trein ontspoorde. De locomotief en de eerste vier wagons vielen van den spoordijk. Als door een wonder werd geen der passagiers gedood. Het aantal gewonden bedraagt 12. EEN AANSLAG OP DE MONTEVIDEO? Voor de deur van de Amerikaansche Lega tie te Montevideo is een bom ontploft. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. DIE FIANCIEELE MAATREGELE'N IN BELGIe. De Belgisohe Kamer heeft het eerste voor stel van de regeering betreffende het vormen van een arniortisatiekas met 132—7 stemmen aangenomen. D'e socialisten hebben, voor de regeering gestemd, en zullen voor alle belas- tingen stemmen. De oppositie bestond uit Fronfcpartij en Communisten. EEN BELANGRIJKE ZENOING GELD VERDWENEN. De recherche te Berlijn houdt zich momen- teel bezig met de verdwijminig van, een geld- zending uit de lokaliteiten van het hoofdekm- anekantoor te Alt-Moabit. De American Er- press Company in de Charlottenstrasse ont- ving nl. van haar kantoor te New Yorlc 10 aangeteekende brieven, waarin zich in totaal meer dan J? 100.000 bevooden. Van deze brie ven, die door het Hoofdiposticantoor volgens voorschrift aan de douane ter verdere expedi tie werden door gegeven, wend bij overdradit aan de Americain Express Company e£n brief vermist, waarin zich een bedrag van ruin? 10.000 dollars bevond. Er wordt e^n uitge- breid onderzoek ingesteld. DE NIEUWE PRESIDENT VAN K POLEN. In iegenwoordigheid van de Ieder der Na iionale Vergadering, van het Kabinet het di- plomatieke corps en talrijke autoriteiten heeft gistermorgen de nieuwe president der Pool- sche republiek, Moscicki, den eed a-%elegd Een Wolff bericht meldt, dat, toen Moscic ki de laatste woorden van dlen eed had uitge- sproken, van communistisehe zijde werd ge- roepen: „Wij eischen vrijlating der polrtieke gevangenen en arbeid voor de werkloozen". Deze stoornis veroorzaalcte groote opgewon- denheid en verd beantwoord met de kreten: „leve Polen, leve Moscicki!" De socialisten hebben de eedsaflegging niet bijgewoond. Het kabinet-Bartel heeft zijn ontslag aan- geboden, dat door den president is aan- vaard. Hij heeft de ministers evenwel ver- zocht hun functie te blijven waarnemen tot- dat een nieuwe regeering zal zijn gevormd. KORTE BERICHTEN Te Tientsin in China is, onder groote belangstelling een Joodsche Middelbarc School geopend. Er wordt in't Hebreeuwsch, Russisch en Engelsch onderwijs g^vet. A

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1