Reizen is Leven VOLLE-MELK-REEP Ds Landbouwtenfosnstelling te Opmeer. *S KLct Beter dan Goed: DE BESTE t EEN NIEUWE DUITSCHE VINDING. Ui Jena word gemeld In de vereeniging voor luchtvaart Heeft dr. Eckener meegedeeld, dat het nieuwe lueht- schip, dat thans gebouwd wordt, een nieuwe brandstof zal gebruiken, die veel minder brandbaar is dan benzine en veel meer resul- taat oplevert, waardoor het mogelijk zal zijn om vhegtochten van 10.000 K.M. te onder- nemen. V OVERSTROOMINGEN VAN RIJN EN DONAU. De overstroomingen en de daardoor ver- oorzaakte schade hebben in het Boven-Zwa- bische gebied vrijwel den vortn van een over stroomingsramp aangenomen. De totale schade is enorm. De Donau is bij Riedlingen buiten zijn oevers getreden. Ten einde voor de water- massa's een uitweg mogelijk te maken, moesten verscheidene bruggen opgeblazen of afgebroken worden. In Sulmingen zijn biji sioopin gswer kzaam- Iheden aan een brug vier mannen door het water meegesleurdi en jammerlijk verdron- ken. De wateroppervlakte van het meer van Constanz is in korten tljd met acht centimeter gestegen en heeft thans een peil van 4.40 be- reikt. In Friedrichtshafen staat de luchtschiphal onder water. DE HONGAAR5CHE VALSCHEMUNTERSZAAK. De „Daily Telegraph" meldt, dat de kwesr tie van de frankenvervalsching heden te Ge neve besproken zal worden en dat de regee- ring te Parijs bewijzen bezit, dat verscnei- dcne documenten te Boedapest zijn verdwe- nen. De Britsche regeering staat echter op het standpunt, dat men zich niet in de bin- nenlandsche aangelegenheden van Hongarije mag mengen, doch aangezien de kwestie van opheffing van de controle op de Hongaarsche financien op de agenda staat, zal de zaak toch ter sprake kotnen. DE FINANCIEELE CONTR6LE OVER HONGARIJE. De correspondent van de „Matin" te Ge neve verwacht dat de Fransche regeering zich zal verzetten tegen de opheffing der fi- nancieele contrfiie over Hongarije. In eeh hoofdartikel wijst de Matin" er op, dat de Fransche gedelegeerde te Geneve krachtig protestecrde tegen bedoelde ophef fing, *daarbij zinspelende op fraude met rollend materiaal. Het blad brengt in ver band hlermede in herinnering, dat gedurende acht maanden Hongaarsche ambtenaren op instructie van Bethlen bezig waren eenige duizenden wagons te onttrekken aan de com- missie van herstel belast met de verdeeling der activa vaa de vroegere Donau-monarchie onder de successiestaten. Deze zaak, welke tot Maart j.l. duurde, maakte een enquete door de ambassadeursconferentie noodig, welker commissarissen een onbetwistbaar achterhouden van wagons constateerden, waarbij de Magyaarsche regeering kon be- schuldigd wordf: van kwade trouw en dub- belhartigheid *:di :n zij bij haar houding bleef volharden. De Matin" besluit met te zeggen, dat Bethlen te Geneve verschijnt met een volledige bagage van vervalschingen en fraude. Frankrijk en zijn bondgenooten hebben geenerlei reden een dergelijke regee ring te versterken, zooals men over eenige dagen zal zien. EEN AtONTD'/R VAN PILSOEDSKI. De genees heer- di rcc te u r van het ziekenhuis, voorheen genaamd „St. Nicolai de Wonder- doener", te Leningrad, Dr Reitz, doet in de „Krasnaja Gazeta" een interessant verhaa^ waaraan het volgende ontleend is: In December 1901 kwam de jouge arts dr. Mazurkewicz als extern in het Petersburg- sche ziekenhuis van den H. Nicolai. Hij was een Pool en hield zich zeer terug tegenover zijn Russische collega's, maar verwierf des- ondanks weldra hun sympathie en vertrou- wen. Na een jaar werd Mazurkewicz ongesa- larieerd gestichtsarts en belast met de psy- chiatrische afdeeling. In 1902 nu werd een politiek gevangene onder sterke bewaking de psychiatrische kli- niek binnengebracht. Zijn vergrijp bleef on- onthuld; men vernam slechts, dat hij te Wil- na geinterneerd was geweest en daar aan- vallen van melancholie had gehad. Men had hem eerst naar Tworki gebracht, maar de autoritetten vreesden dat hij van daar kon ontvluchten waarom hij nu te Petersburg iu de kliniek werd opgesloten in een geisoleerde eel, waarvoor dag en nacht gewaakt werd. In Mei deden Mazurkewicz en Reitz om beurten dienst. Op 1 Mei kwam de eerste bij Reitz en verzocht dezen, hem op 2 Mei den dienst ovor te laten. Daar Reitz daarop niet wllde ingaan, verklaarde M., dat hij zich op een examen moest voorbereid cnen daarvoor de daguren noodig had Reitz gaf toe. Den volgenden avond kwam Mazurkewicz met een groote handtasch op zijn dienst. Hij maakte claarmee den toer door alle afdeelingen en kwam ten leste bij de eel van den politieken •gevangene. „Een interessant geval," zei hij tot den bewaker. ,,Breng hem straks eens in mijn spreekkamer!" Na het bezoek kwam de verpleger inderdaad met den patient bij Ma zurkewicz. De arts liet den geleider in een zij- kamer wachten en sloot zich met den patient op. Een uur verstreek, twee, drie urenDe bewaker begon argwaan te krijgen. Hij klopte op de deur, en toen geen antwoord volgde, riep hij een opzichter, die de deur openbrak. De kamer was leeg. Op den grond lagen de ziekenkleeren van den gevluchte, een leege koffer en een afgeschoren baard. De straat- portier had wel de deur geopend voor twee jongelieden, maar hij wist niet de richting aan te geven, die zij hadden ingeslagen. Het onderzo^k bewees, dat zij in een gereedstaan- den automoblel waren gestapt, die hen tot de kust naar ten daar liggend jacht had ge bracht. De gcvlogen vogels zaten in Finland Bij het yein.w eerst. dat Reitz en een zijner collega'6 moesten ondergaan, vera amen zij den naam van den gevluchten patient. Hij was de belende organisator der Poolsche vrij- scharen, Kolonel Pilsoedski, Mazurkewicz, zijn helper, is tegenwoordig professor te Lem- berg DE NIEUWE DIRECTEUR-GENERAAL DER DUITSCHE SPOORWEGEN. De raad van beheer der Duitsche Rijks- spoorwegmaatschappij, waarin zooals men weet ook vier buitenlanders zitting hebben, heeft gisteren tot algemeene verrassing den plw. directeur-generaal dr. Dorpmuller tot directeur-generaal benoemd. In politieke kringen is men hierover weinig gesticht, in de eerste plants, omdat niet is ge- wacht tot na de begrafenis van Oeser en ten tweede omdat de raad van beheer niet de moeite heeft genomen eerst het rijkskabinet te polsen, of dit met de keus accoord ging, daar dit de benoeming moet bevestigen. Men schijnt in regeeringsknngen te over- wegen deze goedkeuring in dit geval te wei- geren. Offitieel deelt het kabinet mede, dat het zich met de benoeming eerst na de begrafenis van Oeser zal bezighouden. EEN KLEINGEESTIGE OPVATTING. Het muziekcorps van het Zweedsche Gota- Lijfgarde-regiment uit Stockholm was reeds lang geleden uitgenoodigd om in Juni op de tactoonstelling „Gesolei" te Dusseldorf een concert te geven. Alles was voor elkaar, toen op het laatste oogenblik er een kink in den kabel kwam. De musici zouden natuurlijk in uniform verschijnen en daartegen maakten de geallieerden autoriteiten bezwaar, als zijn- de in strijd met het Verdrag van Versailles. Volgens dit verdrag mogen zich in bepaalde gebieden van het Rijnland geen Duitsche sol- 'aten ophouden, ook niet in Dusseldorf. Volgens de opvatting der geallieerden nu worden blijkbaar, aldus merkt de ,,Frankf Ztg." op, waaraan wij deze mededeeling ont- leenen, de Zweedsche musisci als Duitsche troepen beschouwd en gevaarlijk voor den vrede in Dusseldorf. Hoewel fen van Duitsche fen van Zweedsche zijde pogingen zijn ge- daan om het corps te Dusseldorf te laten spelen, is men daarin niet geslaagd. DE BOMAANSLAG TE MONTEVIDEO. De bom, die vo6r de deur van het Ameri- gaansche legatiegebouw te Montevideo is ontploft, is in den laatsten tijd de tweede aan- slag tegen vertegenwoordigers der Vereenigde Staten in Zuid-Amerika. De eerste aanslag had plaats op 16 Mei, toen een bom ontplofte voor de ambassade der Vereenigde Staten te Buenos Ayres. De ambassadeur kon de be weegredenen van den aanslag niet ophelde- ren, doch in bepaalde kringen bracht men deze in verband met het feit, dat twee Ita- liaansche roovers te Massachusetts tot de doodstraf werden veroordeeld en hun vrien- den tevergeefs herziening van het vonnis had den geeischt. DE FRANSCHE SCHULDEN AAN AM ERIK A. Uit Washington wordt gemeld: Smoots, de president van de Sftiaatscommissie voor de financien, heeft de behandeling van het Fransch-Amerikaansche consolideeringsver- drag in de Senaatscommissie tegen a s. Woensdag aangekondigd. Voor er een defini- tief besluit wordt genomen, wordt de ratifica- tie door het Fransche parlement afgewacht KORTE BERICHTEN. Uit Sydney wordt gemeld, dat de ma chinisten in de mijnen hebben geweigerd deel te nemen aan de verplichte conferentie, welke de raijnwerkersleiders hebben verlangd in de hoop te staking te beeindigen. De Poolsche minister van binnenland sche zaken heeft goedkeuring onthouden aan de statuten van de pas opgerichte fascistishe organ isatie. Het Italiaansche ministerie van finan- cifen verleent aan de industrieen, die voor de landsverdediging werken, voorschotten tegen lage rente, n.l. 5 pet. tot 30 jaar toe. Om tot ontwapening te komen?! Wolkbreuken hebben in Roemenig groo te overstroomingen veroorzaakt, waarbij taj- rijke personen den dood vonden.» De militaire subcommissie der voorbe- reidende ontwapeningsconferentie te Genfeve heeft besloten, dat reserveschepen onder de ontwapening zullen vallen. Daarentegen niet de arsenalen van leger en vloot. De Belgische Kamer heeft het voorste! der regeering tot instelling van een amortisa- tiekas en het aanbrengen van eenige wijzigin- gen in de bestaande belastingen aangenomen. De Senaat heeft met algemeene stemmen alle financieele voorstellen der regeering aange nomen, welke door, de Kamer waren goedge- keurd. Tengevolge van een groote storing in het bedrijf werden op eenige mijnen te Wal- denburg (Duitschland) in totaal 5000 mijn- werkers tijdelijk ontslagen. Bij de rechtbank te Antwerpen is een aanklacht ingediend tegen een diamanthan- delaar aldaar, die verdwenen is met diaman- ten ter waarde van 150.000 gulden, welke aan verschillende kleine kooplieden toebehoo- den. De afgevaardigde Baistrocchi heeft in de Italiaansche Kamer medegedeeld, dat vier torpedojagers voltooid en vijf nieuwe kruisers in aanbouw zijn. Na de eerste proeven zullen eze nieuwe oorlogsbodems een tocht naar 1 tusland maken. In het Noord-Westen van den staat Oklahoma heeft Donderdagavond een zware wolkbreuk, vergezeld van een magnetischen storm, gewoed. Zeventien gebouwen zijn inge- stort; een schade van 300.000 dollar is aan- gericht. - Te Madras (Britsch-Indie) heersch'; een buitengewone hitte. De temperatuur is tot 110 graden Fahrenheit in de schaduw Er zijn verscheidene slachtoffers van de warmte, onder wie twee Europeanen. Het Amerikaansche Huis van Afge- vaardigden heeft met 60 tegen 14 stemmen de regeling met Joegoslavie, in zake de beta- ling der oorlogsschulden, aanvaard. - De uit het diefstal-proces te Berlijn be- kende gravin Bothmer heeft een poging tot zelfmoord gedaan uit wanhoop over het feit, dat haar man het'haar onmogelijk tracht te maken, dat ze als conferenciere in een bios- coop optreedt. Suit-Oases in de maten 35 t. m. 75 c.M. In 10 ver schillende uitvoeringen. L. Frank#nb«rg Alkmaar. Van onzen elgen specialen verslaggever OfPMEER, 7 Juni. De heden gehou- den jaarlijksche landbouwtentoonstelling te Opmeer is weer voor de zooveelste maal een groot succes geworden. Het aantal inzendiingen was ditmaal bijzondier groot, terwijl de paardienmarkt zich door een levendigeni handel kenmerkt. In de verschillende lokaliteiten heersch te reeds vroeg een gezellige feestelijkheid, tferwijl kermisvermakelijkheden in' grooten getale waren opgestela Op de tentoonstelling hadden tal van firma's inzendingen ter opluistering inge- stuurd. De fa. Met uit Alkmaar sloeg met haar rijtuigen en auto's een bijzonder goed fignur. Ook de heer Kaa! uit Alkmaar was met zijn rijwielen, merk ,,de Burg", aanwezig. Voorts demonstreerde hij iets bdjzonders, n.l. Eysink transiportrijwielen met aanhangmelkwagens voor 100 L. melk, gort en roomflesscheo en aanhang- wagens voor bakkere en manufacturiers. In samenwerking met de heer Haasbroek, loodgieter te Alkmaar demonstreerdle hij een aanhangwagen voor brandslangen. Een mooie stand was die in meubelen van^ den heer Laan uit Twisk, die voor het eerst op de tentoonstelling aanwezig was De gebre. Mooij waren met een aardige stand rijwielen' en motorrijwielen aanwezig. Radio-stands ontbraken evenmin'. Verschillende rijtuigfabrikanten waren eveneens goed vertegenwoordigd. De heer Oud uit Avenhorn. toonde, wat hij op het gebied van modernen' carrosseriebouw ver- mag. De heer A. Peereboom uit Nieuwe Nie- dortp was me zadelmakerszaak op schitte- rende wijze vertegenwoordigd, terwijl de fa. Scholten en Pijper motoren lieten wer ken voor polderbemaling voor polders van 150 H.A. De heer A. 'Jonk Jzn., rijtuig- en wagen- maker, te Kolhorn demonstreerde een nieu we vinding voor.het vervoeren van hooi. Een schuin loopende wagen was zoodanig gebouwd, dat het mogelijk wordt om hooi- rooken in hun geheel met behulp van het paard op den wagen te trekken en dadelijk naar de boerderij te vervoeren. Een beschrijving van alle stands zou ons te ver voeren. Wij volstaan dan ook met nog mede te deelen, dat op het gebied „0verleg en leg wat over". van 1 andbouwwerktuigen zeer belangrijke firma's aanwezig waren. Het aantal bedrijfs- en luxe auto's was eveneens de moeite waard. Om half elf werd de tentoonstelling ge opend door dr. van Balen Blanks, die zijn voldoening er over uitsprak, dat het thans wederom voor West-Friesland een blijde dag is. Hij wensehte alien geluk, die aan de toonstelling hadden medegewerkt, met het schitterend weer en hij uitte den wensch, dat de verlangens van de menschen, die de tentoonstelling hebben georganiseerd, in verwachting zullen Taan. Dit toch zou het heerlijkste loon zijn voor alien, die hun krachten hebben gegeven om dezen dag te doen slagen. Spr. betoogde tenslotte, dat dan in ver- vulling zullen gaan de woorden van den dichter, dat „de tentoonstelling is een parel van de kroon van Opmeer en Omstreken". Hij hoopte, dat het't bestuur en de com- missies nog tal van jaren gegeven zal wor den hun krachten en talenten te wijden aan het voorbereiden der tentoonstelling. (Applaus). Voor de s' middags te houden ringrijderij voor jongelui en een ringrijderij in stijl was bijzonder groote belangstelling. Voor de ringrijderij was een groot aan tal ingeschrevenen. De kringrijderij in stijl op oud-Hollandsche sjeezen en stoelkarren had slechts een 4-tal deelnemers uitgelokt, maar die waren dan ook bij. Wij zagen o.m. een oud-HolIand- sehe boerin in costuum met kap en andere costumes uit 1856. Onze verslaggever meldt nader: Onder de stands viel vooral op, die van het Prov. Electrisch bedrijf, dat demon streerde, welke gemak bij het gebruik van een verplaatsbare electro-motor in het boerderij-bedrijf wordt verkregen. Het aardappel-selectiebedrijf „West- Friesland" van den heer Couwenhoven uit Alkmaar was met een stand aanwezig, waarin hij de strippelstreep, bladrol en mozai'kziekte onder de aardappelen de monstreerde. Hij toonde ook een eigen vinding van het machinaal planten van vroege en late aardappelen, waarmede 4 k 5 H.A. per dag kunnen worden gedaan. Deze vinding trok reeds in wetenschappe- lijke landbouwkringen bijzonder de aan- dacht. Voorts demonstreerde hii een spruitmachine, waarmede de aardappelen machinaal kan afspruiten en reinigen. Tegen 2 uur werd het aantal bezoekers voor het concours-hippique steeds grooter. Van de bekroningen publiceeren wij de volgende 3-jarige paarden. le pr. Adr. Spaans, Kolhorn; 2e pr. G. Schipper Sijbecarspel. 2-jarige paarden. le pr. C. Stoop, Wogimeer; 2e pr. J. Th. Droog, Noord-Beemster; 3e pr. C. Zwaan Hoorn. 1-jarige paarden. le pr. Jb. Pluister, Wogmeer. Merries met veulens. le pr. J. Th. Droog, Noord-Beemster; 2e pr. C. Stoop, Wogmeer. WOLVEE. 4 geregistreerde melkschapen. le pr. J. Wagenmaker, Abbekerk; 2e pr. dezelfQfc. 4 lammeren. Eerv. vermelding O. de Jong, Spanbroek; 2e pr. D. Schrooder, Hensbroek. 4 geregistreerde Texelsche ramlammeten. le pr. J. Wagenmaker, Abbekerk. 3-jarige ram. 2e pr. D. Schrooder, Hensbroeok. i 1-jarige ram. le pr. J. Wagenmaker, Abbekerk; 2e pr G. de Jong, Spanbroek. 1 Bes-ram. le pr. Jan Jonker, Sijbekarspel. le ren met •kippen. le pr. Koppes, Opmeer. 1 Beer. le ipr. K. Braak, Hoogwoud; 2e pr. P. Brakenboer, Opmeer. 2 melkgevende geiten. le pr. W. Groot Jzn., Spanbroek. Sanegeit. 2e pr. N1. Nlde, Hoogwoud. Gemeng-d nieuws. MOORD OP MEVROUW VAN HEK-HEIM TE SEMARANO. De Loc. van 10 Mei meldt: Hedenmorgen 11 uur werd de politic der tweede sectie gewaarschuwd dat zich ten huize van een hoofdagent van politie een ge- wonde vrouw bevond, die daarheen was ge- vlucht, nadat zij in de woning van haai- schoonouders door een man met een posi- blati was gestoken. De politie, die zich on- middellijk naar de woning van den bedoel- den hoofdagent begaf, trof daar inderdaad aan mevrouw L. van Hek, geboren Heim, met een hevig bloedende wond aan de linker- zijde van het onderlijf. Uit het ingestelde on- dyrzoek bleek, dat ae gewonde vanochtend naar de woning van haar schoonouders, de familie van Hek, was gegaan. Zij trof haar schoonmoeder ziek op bed 3an en ging ook op bed liggen. Plotseling drong een man de sfaapkamer binnen gewapend met een piso- blati. E>e oude mevrouw v. H., die den man't eerst zag, riep om hulp, doch voor deze kwam opdagen, had de indringer reeds met zijn wapen een steek toegebracht aan mevr. van ,Hek-Heim. Deze vond nog de kracht om het huis uit te loopen en zich te begeven naar een woning vlak in de buurt. Nadat de politie maatregelen had genomen voor het doen overbrengen van de gewonde vrouw naar het stadsverband, werd overge- gaau tot de arerstatie van den dader, zekere Patilaya, een Am'bonnees, gelijkgesteld met Europeanen. De man bevond zich in zijn huis in kampong Gedong Bobrok. Hij bekende de daad te hebben gepTeegd, doch verklaarde gehandeld te hebben in een toestand van mata-gelap-zijn. Vermoedelijk zijn andere factoren in het spel. De gewonde, mevrouw v. Hek-Heim, die cmgeveer 30 jaar oud was, is hedenmiddag omstreeks 1 uur in dfe C. B. Z. overleden. Stadsnieuws. VOOR HET NEUTRALE CENTRALE ZIEKENHUIS. Wij ontvingen heden voor het neutrale, centrale ziekenhuis weer eenige bijdragen, waarvoor wij de gevers hartelijk dank zeg gen. Wij mogen niet nalaten er op te wijzen, dat er nog heel wat meer binnen moet ko men, wil het beoogde doel binnen afzien- baren tijd bereikt kunnen worden. Gaarne blijven wij bereid voor het hier af- gedragen geld stortingsbewijzen op te geven, die men te alien tijde kan toonen als bewijs, dat men voor de tweede ziekenhuis-actie reeds iets heeft bijgedragen. Bedenkt, dat elke gepubliceerds gift ande ren opwekt om ook iets te geven. Onze verantwoording ziet er heden als volgt uit: B. te S. f 2.50 „Nog een volgeling" f 5. Vorige verantwoording 7.50 [f 194.50 Totaal f 202.00 Wij dragen op geregelde tijdstippen de hier binnen gekomen gelden aan den penning- meester van het hoofdeomite over. EINDEXAMEN GYMNASIUM. Voor het eindexamen aan het gymnasium alhier zijn geslaagd: Geertruida E. Co- nijn en W. G. Wendelaar voor B.; Magd. R van Kleef, Corn. P. Thomsen, Anneke M. de Wolf, alien Alkmaar, en H. A. Jellema, St Pancras, alien voor A. Afgewezen 2, her-exa- men 2. ALKMAAKSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. In de week van 30 Mei tot en met 6 Juni zijn aan bovengenoemde inrichting genomen: 644 baden door heeren, 397 door dames en 286 door omvermogenden totaal 1327 baden. Hoogste stemperatuur van het water 66 graden. HENGELWEDSTRIJD. Gister heeft het vischcollege „Het Baarsje" een hengelwedstrijd gehouden te Nieuwe Nie- dorp. E)e eerste prijs werd gewonnen door den heer J. de Beurs alhier." Hij ving acht baarzen. GROENTEKAR TE WATER. Zaterdagavond ongeveer half 6 reed een wagen van een wasscherij tegen den groente- wagen van den heer Smit van de Zaad- markt. De groentekar raakte te water, doch met behulp van enkele voorbijgangers was ze spoedig weer op het droge. LICHT OP! Hcdenavond voor rijwielen en motorrijtui- gen te 9.45 uur licht op.. Voor rij- en andere voertuigen een half uur later. VEREENIGING VOOR LANDBOUW- H UI S'HO UDON D E R WIJ S In verband met de adverteritie in deze cou- rant meenen wij goed te doen de aandacht te vestigen op het volgende: Voor dezen nieu- wen cursus hebben zich twaalf leerlingeriv van 12 jaar en ouder aangemeld. Zonaer eenig nadeel kan dit aantal nog met enkelen wordeen uitgebreid, waarvoor de gelegenheid tot aangifte bestaat tot Vrijdag 11 dezer. iDeze 5-jarige cursus wordt de eerste 3 jaar 2 dagen per week gegeven en de laatste 2 jaren 1 dag per week. Het schoolgeld bedraagt de eerste 3 jaren 30.per jaar en de laatste 2 jaren 15 per jaar. Gezien de practische regeling van dezen cursus, waarbij de leerlingen met opoffering Bij het ontwerpen Uwer reis- plannen veor de a.s. vacantiehelpt LISSONE's REISBUREAU U gaarne. Vraagt eens inlichtingen: Leidschestraat 5, Amsterdam. van betrekkelijk weinig tijd veel kunnen lee- ren en tevens haar werk thuis kuninen blijven doen, wekken wij gaarne tot deelname op. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR maken bekend, dat de WIL- LEMSBRUG (bij den Accijnstoren) op 8, 9 en 10 JUNI a.s. voor ALLE VERKEER OVER EN ONDER DE BRUG DOOR ZAL ZIJN AFGESLOTEN, en dat na dien datum de brug niet meer voor de scheepvaart geopend zal kunnen worden. Alkmaar, 7 Juni 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. F. H. VAN DIJK, loco-Secretaris. Sport. VOETBAL. Het Ned. Elftal, dat op v. d. Meulen, De« nis, v. Heel en Andriesstn na, volledig was"1 heeft gisteren met 21 van de Belg. eerste- klas Club Daring gewonnen. Kamp. v. Nederland. M.V.V. won in IJtnuiden met 31 vat? Stormvogels Be Quick en Feijenoord speel- den gelijk 33. Helder—Q. S. C. 1—1. Vj Robur—Quick 3—2. Philips won met 2—0 in Maastricht van M.Z.M. en wordt weer eersteklasser. De Zuidel. 2e klasser Longa won met 71 van S.V.V. en komt in de finale tegen Spar- taan om den N.V.B. Beker. STAATSLOTERIJ. Hoofdprijzen. Trekking van heden. Ns. 270, 2507 en 18497 1000. Ns. 10130, 11224, 17638 en 19903 400. Nis. 15763, 17083, 16440 en 19428 200 Ns. 6918, 9157, 9570, 10264, 11744, 13219, 13236, 13976, 12399, 15280 en 15893 100. Marktberichten AMSTERDAMSCHE AARDAP- PELENMARKT. AMSTERDAM. 7 Juni. De prijzen waren heden onveranderd. Aanvoer 4 ladingen (785 H.L.) AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 7 Juni. Aangevoerd 288 vette koeien, le kw. 1.08 tot 1.20, 2e kw. 0.90 iot 1.06, 3e kw. 0.74 tot 0.88 per Kg. slachtgewicht, mindere soorten 60 tot 74 cent, 101 melk en kalfkoeien 350 tot 550 per stuk, 72 vette kalveren, 2e kw. 0.70 tot 0.80, 3e kw. 0.60 tot 0.70 per Kg. levend gewicht, 79 nuchere kalveren 8 tot 15 per stuk, 62 schapen 35 tot 45 per stuk, 253 lammeren 17 tot 24 per stuk, 520 varkens, Holl., le kw. 1 t«J 1.01, 2e kw. 0.98 tot 1 per Kg. slach*. gewicht, enkele boven noteering, vette varkens 0.96 tot 0.98 per Kg., 89 paarden 125 tot 300 per stuk. BURGERLIJKE STAND. OVERL&DEN: Helena Allegonda Scheelings, gehuwd met Koenraad Theodorus van Tol, 59 jaar. Jan Sijp, 61 jar. RADIOFONISCH WEERBERICHT, naar waarnemingeq, verricht in den morgen van 7 Juni. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.7 te Biarritz. Laagste barometerstand 752.8 te Vestma- noer. Verwachting (geldig van den avond van 7 Juni tot den avond van 8 Juni)v Zwakke tot matige noordelijke tot westelij- ken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, iets koeler in het noorden. Uit enze Staatsmachine. Het Kroondomein in 1925. Volgens de wet van 1 Mei 1863 (artikel 14) moet de Minister van Financien aan de Kamer doen toekomen het verslag van den administrateur van het Kroondomein. Dit ver slag nu is voor eenige weken ingekomen en in de bij lagen van de Handelingen der Tweede Kamer opgenomen. Het geeft ons aanleiding er in deze serie een bespreking aan te wijden Men kan niet zeggen, dat genoemde admi nistrateur er zich met een Jantje van Leiden afgemaakt heeft; want het verslag telt niet minder dan acht folio-bladen druks. Het geheele Kroondomein wordt verdeeld in 15 rentambten, waarover rentmeestets het beheer en toezicht hebben. Deze rentambten zijn: Roozendaal, Oosterhout, Wepkendam, Dordrecht, Schiedam, Culembcrg, Tie!, Am- iiem, Grave, Amersfoort, Het Loo, Hulst, Tholen, Middelburg, Goes. Merkwaardig, dat de rentambten of in het midden of in het zuid- westen van ons land gelegen zijn, maar dat in de provincies NoordrHolland, Friesland, Groningen, Drenthe, Overijsel en Limburg geen vierkante Meter grond aan het Kroon domein behoort. Telt men de verschillende oppervlakten bij elkaar op Roozendaal 839.34.05 H A., Oosterhout 381.10.80 H.A'., Werkendam 1391.77.11 H.A.. Dordrecht 146.91.95 H.A.,* Schiedam 101.25.97 H.A., Culemborg 916.44.34 H.A., Tiel 242.26.83 H.A., Arn- hem 40.53.22 H.A., Amersfoort 20,6.56 70 H.A., Grave 48T06.86 H.A., Het Loo 3215 H.A., Hulst 2318.81.99 H.A.. Tholen 737.05.13 H.A., Middelburg 343.50.30 H.A. en Goes 245.23.15 H.A. dan komt men tot een tctaal-opperv'akte Van 11;.508 H.A. 88 A. 40 c.A. Rekent men de verschillende rentambten tot de provincies, Waarin de zetel van het rer.tambt gelegen is, wat niet steeds opraat, dan zouden Jiggen in Zeeidnd 3644.60.57 H.A., in Brabant '299528S2 H.A., in Zuid-Holland 248.17.92 H.A.r in Gelderland 4414.24.39 H.A. en in Utrecht 206 56.70 H.A. Het grdotste rentapibt is dus Het Loo met 3215 H.A.; zeker is het wel 't Bij de NUTS-SPAARfiANK bejt.iat dage- lijks gelegenheid spaargelden op Uw spaar- bankboekje te doen biischrijvendaags ni den inleg worden die gelden rentegevend.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 2