ketttng; een portemonnaie met 7 2 (hoefijzer- vorm); een gouden armband; een gouden armbandhorlogeeen beige kindervestie; een grijze rechter dameshandschoeneen paarlen collier; een gouden armbandhorloge. UIT HOORlN. De vereeniging van belastingbetalers heeft in het Park een ledenvergadering gehouden onder leiding van den heer Esser. De bijeen- komst was slecht bezocht De voorzitter deelde mede, dat het in de be- "doeling van het bestuur ligt om vragen op belastinggebied gratis tc behandelen, 'mite deze schriftelijk worden ingediend. Tot bestuurslid werd herkozen de heer A. de Vries. Wegens uittreding van de heeren W. Balk wz., penningmeester, en Dr. C. de Jong, secretaris, werden tot bestuursleden gekozen de heeren J. Wonder en A. Zijp, waarvan de laatste bedankte. In diens plaats werd alsnu gekozen de heer Altorfer. De contributie werd vastgesteld op 60 cents per jaar. i Vervolgens hield de heer W van Maanen een voordraeht over: „Iets over belastingen", welk zeer interessant en duidelijke referaat met belangstelling werd' gevolgd. I Hiema sluiting. ■7 Het echtpaar Roos alhier heeft zijn 60- Jarig huwelijksfeest herdacht. Het Hoornsche muziekgezelsehap bracht het jubileerende echtpaar een serenade. Ds. J. C. van Bemniel. Luth predikant bij de gemeenten Hoom en Medemblik, is be- roepen te Helder. De zwemvereeniging „Het Hoornsche Hop" heeft een vergadering gehouden in het Tokaal van den heer Ten Heuvel Brouwer, onder leiding van den heer Trompet. De rekening wees een batig saldo aan van 102.81)4. De contributieregeling werd als volgt gewijzigd: voor leden J 1.25; ledenge- zinnen 1,75, donateurs f 1 per jaar. Naar aanleiding van de plannen van het bestuur om een cursus in zwemmen voor de jeugd op te richten, met als leeraar de heer Grootheest, werd medegedeeld, dat van ge- meentewege gelegenheid tot zwemonderrieht voor del eerlingen aan de O. L. School za! wordfen gegeven. Het bestuur besloot hiernaast toch een cursus voor de leerlingen der andere scholen te organiseeren, trots de vele kosten hieraan vcrbonden, mits de ouders zich als lid van het Hoornsche Hop opgeven. In verband met het houden van een zwem wedstrijd werd medegedeeld, dat, hangende verschillende plannen, bericht was ingeko- men van de afd. van de Witte Kruis-afdee- ling, welke tijdens haar zilveren jubileum een zwemwedstrijd wil organiseeren, en daartoe de medewerking van het Hoornsche Hop heeft ingeroepen. Een en ander is dusdanig geregeld, dat op 24 Juli a s. een zwemwedstrijd zal worden gehouden onder leiding van een technische commissie, samengesteld door „het Hoorn sche Hop" en den turnbond „Westfriesland'\ welke wedstrijd zal worden georganiseerd onder auspicien van de Witte Kruis-afdeeling Besloten werd alsnog een cursus in zwem men voor leden op te richten en zoo mogelijk een trainer aan te stellen. Bij de rondvraag werd een zwemwedstrijd gedeeltelijk door de stadswateren ter sprake gebracht, benevens een 100 Meter wedstrijd voor Hollandsche uitstekende zwemmers. Genoemde voorstellen zullen nader door het bestuur worden overwogen. Hiema sluiting. De gehouden tentoonstelling van de Vak- school voor meisjes is een groot succes ge- weest. Het geexposeerde gaf wel een zeer duidelijk beeld van de uitstekende werkwijze van deze bijzondere nuttige instelling in onze gemeente. j. UIT WIERINGEN. Op de algemeene begraafplaats te Haar lem is Zaterdag ter aaide besteld het stoffe lijk overschot van den heer C. J. J. H. tan Kempen, gepensionneerd kapitein van het Oost-Indische leger en oud-burgemeester van .Wieringen. Aan het graf sprak.o.a. een neef van den overledene, de heer J. J. van Kempen, die de verdiensten huldigde- van den overledene, de heer J. J. van Kempen, die de verdiensten huldigde van den overledene voor Koningin en Vaderland, bewezen in Nederlandsch- Indie, en vender schet3te, wat hij geweest is voor Wieringen. UIT OOSTHU1ZEN. Het is de Rijksveldwacht uit Hoorn ge- lukt, den in deze streken beruchten visch- en wildstrooper B. uit Baasdorpermeer op hee-„ terdaad te betrappen. Sedert jaren oefent B zijn beroep uit, doch daar hij bij de bevolking zeer gevreesd is, bleek het steeds onmogelijk hem te pakken te krijgen. Hij is thans gear- resteerd op het oogenblik, dat hij op den openbaren weg een zwaar drachtige haas neerschoot. Hij weigerde zijn geweer af te geven en bedreigde de politiemannen, die hem echter tot andere gedachten wisten te bren gen. Deze arrestatie heeft in de buurt groot op- zien gebaard. Algemeen bekend is, hoe hij, in het nauw gebracht, met het grootste gemak dwars door de slooten waadde en zelfs eens tot zijn hals in het water tusschen het riet is gaan zitten, zoodat zijn achtervolgers hern niet opmerkten. Als gij last krijgt van hoofdpijn, gedrukt- heid en een onaangenamen smaaak in den mond, is uw lever van streek. Enkele doses Foster's Maagpillen hebben een verrassende uitwerking. Zij beteren leverstoornissen en genezen galzucht, verstopping en slechte spijsvertering. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65; in apotheken en drogist zaken. Oemengd Nieuws. DE ZIEKENHUISKWESTIE TE I - VLISS1NGEN. Over het verloop der beslissingen in den Vlissingsclien Raad, waar het plan om een nieuw ziekenhuis te bouwen met 10 tegen 9 stemmen is aangenomen, vermeldt de N. R. Crt. het volgende: Bij de voortgezette bchandeling van het voorstel van de meerderheid van B. en W., tot den oouw van een nieuw ziekenhuis, voor f 420,000, gaf de heer P. G. Laernoes, wet- houder van financien (minderheid in het college van B. en W.) een uiteenzetting van den financieelen toestand der gemeente; hij wees op de vcrmoedelijke stijging van het vermenigvuldigingscijfer van den hoofde- lijken omslag, reeds b'uiten de meerdere uit- gaven voor ziekenzorg. Aan de hand van cijfers betreffende de exploitatie van het zie kenhuis te Middelburg betoogde hij, dat de voor de nieuwe ziekeninrichting geraamde ontvangsten en uitgaven te optimistisch waren. De heer Hoogkamer (c.-h.) verdedigde met kracht het voorstel van B. en W. en zei, dat ce tegenstanders van nieuwbouw de protes- tantschc belangen verkrachten en daardoor de ideeete belangen vcorbijzien. Hij achtte het denkbeeld voor den bouw van een diaco- nes-;eninrichting niet voor vcrwezenlijking vatbaar." De heer Wesseling (v.b.) onderwierp bet voorstel aan een scherpe critiek en achtte con centrate en organisatie van de ziekenzorg de aangewezen oplossing van het vraagstuk. Hij noemde het stichten van drie ziekenhuizen op Walcheren grove geldverspilling en zeide, dat de voorstanders van nieuwbouw geen reke- ning houden met het St. Jozef ziekenhuis al hier. Samenwerking met dit gesticht of met het ziekenhuis te Middelburg mocht men a priori niet uitschakelen. De heer Van Hal (s.-d.) stelde de vraag, of samenwerking met andere gemeenten in deze voor Vlissingen voordeeliger zou zijn, het- geen hij betwijfelde. Bij hem kwamen echter de financieele gevolgen op de tweede plaats; de gemeente moest voldoen aan haar plicht, te zorgen voor een behoolrijk ziekenhuis. De voorzitter verdedigde het voorstel van B. en W. aan de hand van cijfers uit andere gemeenten en gaf een uiteenzetting over het verloop van deze zaak. De meerderheid van B. en W. kon niet langer de verantwoorde- lijkheid dragen voor een toestand der ge- meentelijke ziekenverpleging, welke door verschillende deskundigen wordt afgekeurd. Het voorstel-P. G. Laernoes om het be- sluit, waarbij in beginsel besloten was tot den bouw van een nieuw ziekenhuis, in te trek- ken, werd, zooals reeds is gemeld, verworpen met 10 tegvn 9 stemmen. Aangenomen is dr.arop met 10 tegen 9 stemmen het voorstel tot den bouw van het ziekenhuis. HET SMOKKELEN VAN VEE UIT BELGIe. Op vragen van het Tweede Kamerlid Braat: Is het den minister bekend, dat er mcmtn- teel zeer veel vee uit Belgie naar Nederland gesmokkeld wordt? Zoo ja, is dan de minister bereid, om stren- ge maatregelen daartegen te nemen? heeft de minister van financien geantwoord: Slechts enkele inspecteurs der invoerrech- ten maken er in hun verslagen over de grens- fraude melding van, dat in den laatsten tijd uit Belgie vee binnen gesmokkeld zou wor den. Nergens is echter, ondanks het scherp- ste, met de beschikbare krachten uitgeoefenae toezicht, een veesmokkelaar betrapt o< eenig stuk vee aangehaald. Bekeuringen en aanha- lingen zijn, aangezien wel een invoerverbod, doch geen vervoerverbod bestaat en de in- voeririg daaiwan ligt niet ter competentie van den ondergeteekende practisch alleen mo gelijk, indien bepaaldelijk de invoer van het vee, dat wil hier zeggen het overschrijden van de grenslijn, geconstateerd wordt, het- geen door de voorafgaande grondige verken- ning van het terrein door of vanwege de smokkelaars uiterst-moeilijk is. STOPZETTING VAN DE HON- GAARSCHE KINDERACTIE. Op een vraag van het Tweede Kamerlid Bomans: Is het waar, dat de eerlang te ver- wachten stopzetting van de Hongaarsche kinderactie te wijten zou zijn aan de Neder- landsche regeering, omdat deze den te duren eisch stelde van een Nederlandsche visum op de Hongaarsche paspoorten? heeft de minister van binnelandsche zaken en landbouw geantwoord: De Hongaarsche evenals de Oostenrijk- sche kinderactie, waaronder te verstaan de georganiseerde hulpverleening aan het nood- iijdende kind in de betrokken landen, meent de ondergeteekende als sinds eenigen tijd vrijwel beeindigd te mogen beschouwen. Wel worden' nog Oostenrijksche en Hon gaarsche kinderen, wellicht in niet onbedui- dend aantal, naar Nederland gezonden, doch die uitzending draagt meer het karakter van bezoek aan vroegere pleegouders, kan al- thans niet worden beschouwd als voortgezet te kinderactie in den bovenbedoelden zin. Daarom meende de regeering, dat de rede nen, die er eertijds toe leidden om ten aanzien van de Oostenrijksche en Hongaarsche kin- derransporb n verschillende faciliteiten toe te staan, niet meer bestonden of slechte in zeer geringe mate, zoodat ook voor kinderen uit Oostenrijk en Hongarije voortaan weder be hoorden te gelden de regelen, waaraan ande re onderdanen uit die landen bij overeenkomst flaar Nederland zijn onderworpen. E>e ondergeteekende vermag dan ook de be eindiging van de actic ten behoeve van bui- tenlandsche, o.a. Hongaarsche kinderen niet te zien als een gevolg van de opheffing van deg unstige bepalingen op het stuk der pas- voorschriften, doch beschouwt eerder het laatste als een gevolg van het eerste. DE ROOSENDAALSCHE KLOP- GEE3TEN. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Te Roosendaal doet zich sinds eenige da gen een zeer vreemd verschijnsel voor. In een woning aan de Julianastraat, eerst kortelings nieuw gebouwd en benoemd, woont het gezin van een metselaar A. Verheyen, bestaande uit de ouders en 8 kinderen. Toen dit gezin zich een dezer nachten ter ruste begaf, hoor- de het onophoudelijk tikken en kloppen. nu eens reeksen dan weer afzonderlijke teekens In het begin sloeg men er geen acht op, doch daar het bleef aanhouden, dacht de vrouw des huizes, dat buurvrouw, die met een kindje alleen thuis was, om hulp klopte. Zij begaf zich langs de achterdeur daarheen, doch bevo-nd, dat men daar niet geklopt had, doch wel kloppen hoorde. Even hield het getik op en het gezin begaf zich weer te bed, doch nauwelijks enkele minuten later herhaalde zich het geklop, dat nu zoodanig was, dat het meer op bonzen op een deur geleek. Niets werd gevonden, dat de oorzaak kon zijn, waarop de vader eenige zoontjes naar den woningopzichter stuurde, terwiil even- eens twee poiitie-agenten van de nachtsur- veillance werden ontboden. Dezen zochten alles af, doch zonder resultaat. Daar het ge klop zich niet herhaalde, dacht men dat het gezin zich een en ander slechts verbeeld had en liet het weer tebed gaan. De agenten ble- ven op de straat nog even wachten. Nauwe- lijkt lagen de bewoners weer in bed, of nu herhaalde zich het kloppen zeer hevig en werd het ook door de buiten toevende agenten vernomen. c Deze begaven zich snel naar binnen. Dui delijk hoorden zij bonzen op een buitenmuur en op den schoorsteenwand in de kamer. Eveneens klonk getik op de bovenverdieping. Zij lieten nu het gezin in het woonvertrek bij- een komen en onderzochten het geheele huis van boven naar onder en van achter naar voor. Terwijl zij daarmee bezig waren hield het geklop aan. Een der agenten voelde dui; delijk driemaal kloppen op de plaats waar hij zich bevond, terwijl de andere agent, voor een open deur staande op die deur drie hevige slagen hoorde geven. ferstond sprong hij erheen, maar noch voor noch achter de deur was iets te zien Langen tijd duurde het kloppen voort, tot het eindelijk ophield. De agenten maakten van het gebeuren proces-verbaal op, zonder een oorzaak van het vreemde verschijnsel te kun- nen aanwijzen. Zij onderzochten de buizen van gas- en waterleiding, keken de schoor- steenen na of daar mogelijk een vogel flad- derde, doch zonder resultaat. Evenmin had men in dit nieuwe huis last van ratten of mui- zen. Op ruim veertig meter afstand hebben be woners in den omtrek verschillende malen het gebons gehoord. Gisteravond hadden zich honderden nieuwsgierigen om de woning ver- zameld. Deze was afgezet door de politie, ter wijl de commissaris zelf een onderzoek in- stelde. Men beweerde, dat het geklop zich even had herhaald, evenwel schijnt dit fanta- sie van buren. Tot op heden weet men nog geen verklaring van de zaak te geven. Later wordt gemeld: De klopgeestengeschiedenis te Roosendaal duurt nog steeds voort. Gisteravond laat ver- dringen zidi honderden en honderden nieuws gierigen in den omtrek der Julianastr., zoo dat de politie met extra versterking de orde moest handhaven. Er werd echter niets ge hoord of gezien, zoodat te middernacht de be langstelling allengs verminderde. De woning bleef echter onder doorloopende bewaking van een dubbele wacht poiitie-agenten staan. Te circa 1 uur des nachts begon ecnsklaps met zekerc hevigheid het geklop en gebons weer en wel zoodanig, dat het weer ver te hooren was. Nu eens was het boven, dan weer onder, nu eens op buitenmuren, dan binnen op den schoorsteenwand of deuren of vloeren De agenten stelden wederom een ernstig on derzoek in. Er werd echter niets gevonden Na eenigen tijd verminderde het geklop, doch tegen half drie begon het spel weer opnieuw en weer met groote hevigheid. Het duurde tot omstreeks vier uur in den morgen. De agen ten hebben omtrent een en ander wederom ambtseedige verbalen ingeleverd. Dat een en ander niet bevorderlijk is voor de rust in Roosendaal, behoeft geen betoog. De dolste verhalen doen thans de ronde. Ve len laten zich zelfs door al de vertelsels van de wijs brengen en hechten geloof aan spook- geschiedenissen, die vroeger jaren in sommi- ge gedeelten der gemeente zouden zijn voor- gevallen. In de omgeving van het bewuste nuis zijn zelfs vele gezinnen, die zich nauwe lijks ter ruste durven begeven. Velen echter ook staan zeer sceptisch tegenover hetgeen voor zou vallen, alhoewel het vreemd in zijn werk gaat en er nog geen verklaring voor is gevonden. Om zekere redenen echter wordt te bevoegder plaatse, het vcrmoeden van een kunstig bedrog, niet al te ver weggeworpen. BELASTING OP SCHOENEN. De commissie van overleg voor de schoen- en lederindustrie heeft besloten, een krachtige actie te gaan ontwikkelen tegen de wet tot heffing van een weeldeverteringsbelasting. Haar actie zal crop gericht zijn, net artikel schoenen uit de wet gelicht of zoodanig ge wijzigd te krijgen, dat alleen belast worden werkclijk weeldeschoenen en niet de schoenen, die gedragen worden door het groote publiek. Eenige ledeft uit de commissie zijn afge- vaardigd naar Den Haag om daar de Kamer- leden te gaan inlichten en den ministers te wijzen op de ernstige gevolgen, die deze wet, indien zij ongewijzigd tot stand komt, haar inziens voor alle bij de schoen- en leder- branche betrokkenen zal hebben. ZAANLANDSCHE BANK. De griffier van de ariondissementsrecht- bank te Haarlem heeft de schuldeischers op- geroepen om op 12 Juni 1926 te verschijnen, ten einde te worden gehoord op het verzoek om surseance van betaling van de Stichting Spaarfonds der Zaanlandsche Bauk en van de N. V. Zaanlandsche Bank te Krommenie, met bijkantoren te Alkmaar, Amsterdam, Br. op Langendijk, Midden-Beemster en Zaan- dam. STAND VAN DE KERSEN EN BESSEN OP 2 JUNI. Het onderstaand overzicht betreffende den stand der kersen en bessen op 2 Juni is, on der medewerking der rijkstmnbouwconsulen- ten, samengesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten der directie van den landbouw. Tijdens den bloeitijd der kersen en bessen was het weer gunstig, zoodat het insectenbc- zoek bij de bloesens volop kon plaats hebben. Behoudens enkele plaatselijke uitzonderingenf brachten nachtvorsten tijdens en na den bloei weinig of geen nadeel aan, zoodat de vrucht- zetting eveneens gunstig verlieu. Behalve bij de zwarte bessen, die van blad- luis te lijden hebben, ondervond het gewas weinig nadeel van ziekten of insectenbescha- De^stand der genoemde gewassen is in de verschillende centra van cultuur als volgt: Vroege kersen. Het jaar 1926 belooft een rijk kersen jaar te worden; de vroege kersen staan in zuidelijk Gelderland zeer goed tot goed, in de Lijmers goed en in Utrecht en Zuid-Limburg zeer goed tot goed. Late kersen. Van deze is de stand over het algemeen iets minder dan van de vroege. In zuidelijk Gelderland en Utrecht is de stand goed en in Zuid-Limburg en de Lijmers vrij goed. Roode en witte bessen. De stand is zeer goed tot goed i» Utrecht Noordhollaad en Zuidholland en goed iu de andere deelen des lands. Zwarte bessen. In Friesland, Utrecht, Noordhollend en Zuidholland is de stand goed; in Zeeland, de Lijmers, Zuid-Limburg vrij slecht en in zuidelijk Gelderland en Noordbrabant vrij goed. Kruisbessen staan zeer goed tot goed in Zeeland, Noordholland, Utrecht, zuidelijk, Gelderland en Friesland en goed in de overi- ge deelen des lands. Frambozen staan zeer goed tot goed in de omgeving van Breda, goed in het Westland en matig in Zeeland. HET PORT VAN GEDRUKTE STUKKEN. De diredeur-generaal der posterijen en te- legrafie maakt bekend, dat met ingang vai» 1 Juli in het binnenlandsch verkeer op het port door middel van een frankeermachine gefran keerde gedrukte stukken eene korting wordt verleend van 10 pet. op de navolgende voor- waarden: 1. a- de gedrukte stukken in den vorm van periodieke uitgaven, welke ten minste een- maal per maand worden verzonden, moeten bij ten minste 100 exemplaren gelijktijdig aan het betrokken kantoor der posterijen wor den aangeboden. 2. De stukken moeten vergezeld gaan van een door den gebruiker der machine onder- teekende schriftelijke opgaaf, vermeldende diens naam en adres, het nummer der fran keermachine, den datum van ter postbezor- ging,, alsmede het aantal stukken en het ge- wicht per zending. 3. Indien het aantal stukken, door een zelf- de kantoor te bestellen of voor een zelfde richting bestemd, tien of meer bedraagt, moe ten die stukken afzonder-lijk bijeengebonden worden ter post bezorgd, een en ander vol- gens de ter zake door den directeur van het betrokken postkantoor te verstrekken inlich- tingen. 4. Het bedrag van de korting op het port van de in een kalenderkwartaal verzonden ge drukte stukken, als hier bedoeld, wordt aan het einde van dat kwartaal tegen kwijting aan den belanghebbende uitgekeerd. DUITSCH-NEDERLANDSCHE HANDELSVERDRAG. De vereeniging Effectenbescherming te 's-Gravenhage heeft zich tot den minister van buitenlandsche zaken gewend en verder tot de roomsch-katholieke, antirevoiutionajre, christelijk-historische, vrijheidsbondsche en vrijzinnig-democratische Kamer-fracties met het dringende verzoek, bij het Duitsch-Neder- landsche handelsverdrag geen credietverlen- ging aan Duitschland toe te staan, tenzij een betere valoriseering van de vooroorlogsschul- den, in handen van Nederlanders, verkregen is. De vereeniging meent, dat waar Boedapest sedert kort de vodr-oorlogsschulden (1910 1911 en 1914) dusdanig geregeld heeft, dat gedurende de eerstvolgende vijf jaren 75 pCt. wordt uitgekeerd en daarna de voile 100 pet., er geen enkele reden is, waarom Duitsch land zich, al naar gelang van de vorderin- gen, beperken zal van 2 lA pCt. tot ten hoogste 25 pCt. UIT DE MIJNSTREEK. Op de Zaterdag gehouden bestuursverga- dering van het Algemeen Mijnwerkersfonds is o.m. besloten tot herziening van het regle- ment, waardoor leden, die een bepaalden tijd gestort hebben en het bedrijf verlaten heb ben, bij hernieuwing hunner dienstbetrekking hun aanspraken zien herleven. Ten aanzien van de vraag of aansluiting bij de wettelijke invaliditeitsverzekering voor de leden van het Algemeen Mijnwerkersfonds al dan niet gewenscht moet worden geacht, wenschte de meerderheid der vergadering zich alsnog niet bindend uit te spreken. Aan den directeur en den actuaris van het Fonds werd opdracht gegeven, een verbod saraen te stellen, waarin de geldelijke gevolgen van verschillende punten in het licht worden ge- steld. Behandeling daarvan za lin clen herfst van dit jaar mogelijk zijn. Een nieuwe contractueele betrekking tus schen het Algemeen Mijnwerkersfonds en de Nederlandsche Mij. tot bevordering der ge- neeskunde is geschapen, waardoor een ver- betering in den financieelen toestand van het ziekenfonds verwacht mag worden, zonder dat daarvan een vermindering der ziekenver- zorging het gevolg zal behoeven te zijn. NEDERLANDSCH TOONEELVER- BOND. In de receptiekamer van de Stadsgehoor- zaal te Leiden is Zaterdag de algemeene ver gadering van het Nederlandsch. Tooneelver- bond gehouden. De voorzitter, jhr. A. W. G van Riemsdijk, heeft haar -geopend met een rede, waarin hij in die functie met weetnoed afscheid nam. Vervolgens werden de jaarverslagen be- handeld, "waarbij de voorzitter speciaal het sarcastische verslag van de afdeeling Utrecht naar voren haalde. Spr. hoopte, dat de af deeling het volgend jaar een ander verslag zal kunnen uitbrengen. Daaran werd, na eenige besprekingen, de rekening en verantwoording over 1924/1925 van het Nederlandsch Tooneelverbcnd en over het beheer van de Tooneelschool goedge keurd, alsmede de begrooting overl926/1927 Hiema werd met algemeene stemmen het bestuursvoorstel aangertbmen, om de statu- ten te wijzigen in dien zin, dat het hoofdbe- stuur met driep ersonen kan worden uitge breid. Op voorstel van Mr. E. S. Orobio de Castro werd de scheidende voorzitter, jhr. A W. G. van Riemsdijk, tot eerelid van het ver- bond gekozen. Vervolgens werden tot leden van't hoofd- bestuur gekozen de heeren prof. dr. J. H, Scholte te Amsterdam, Goedkoop te Leiden, prof. P. H. van Moerkerken te Haarlem, M. Merens te Haarlem, terwijl werd herko zen de heer H. J. G. Schillemans te Zutfen. Aan het bestuur werd als adjunct-secretaris tcegevoegd Mr. W. M. Hazelhoff Roelfzema te Amsterdam. Als plaats waar de volgende vergadering zal plaats hebben werd Haarlem gekozen, terzij een nieuwe afdeeling hierom mocht verzoeken. In het klein auditorium der Hoogeschool heeft de heer Balthazar Verhagen, directeur der Tooneelschool en privaat-docent aan de universiteit van Amsterdam, een voordraeht gehouden over: „De psychologie van den dramaturg". Middags vereaigden de leden zich in de ouitensocieleil van he! gebouw „Aniicitia" te Leiden, terwijl 'savonds een gemeenschappe' lijk diner in „De Vergulde Turk" plaats had. WIJZIGING VANDE PROVINCIALE WET. De minister van binnenlandsche zaken heeft, zoo meldt de Telegr., aan Ged. Staten der provincien om advies gezonden het ont- werp tot wijziging van de Provinciate Wet. Volgens dat ontwerp wordt de zomerzitting der Staten niet meer steeds op clen eersten Dinsdag van Juli geopend, maar op een door Ged. Staten aan te wijzen Din«da£. Voor rijksrekening worden genomwi de kos ten van meubileering van de tot ontvangst be- stemde vertrekken in de woning van den com missaris der Koningin. Voor dt provinciate bedrijven worden af zonderlijke begrootingen en rekeningen van de exploitatie opgemaakt. De provinciate be lastingen zullen evenals rijks- en gemeente- belasting bij dwangbevel kunnen worden in- gevorderd, met recht van parate executie. Gedeputeerden zullen mogen wegnemen en verrichten hetgeen in strijd met provinciate verordeningen wordt gesteld of nagelaten zulks op kosten van de overtreders. Voorts kunnen de Staten aar. Gedeputeerden de be- voegdheid overdragen te besluiten tot koopen en ruilen van eigendommen en tot het voeren van rechtsgedingen. EEN HOMERISCHE LACH. Voor de Rechtbank te Zwolle stond dezet dagen terecht de eigenaar van een export slachterij te Steenwijk; hij zou in de week vac 14 tot 19 September 1925 de 48-urige werk- week ovettreden hebben. Eenige arbeiders werden gehoord, o.w. ook de 23-jarige sla- gersknecht Harm Mulder. Men wees hem m op dat hij voor den majoor van de Rijksveld wacht Bolt een andere verklaring had afge- legd. „Och", zei hij, „die Bolt schrijft maar wat op, die zet maar wat neer." De president vermaande hem ernstig we gens deze uitdrukking. Plotseling werd Mul der doodsbleek, hij legde zijn armen op het hekje, en liet daar zijn hoofd op rusten. De deurwaarder geleidde Mulder de zaal uit. Eenigen tijd later kwam hij terug, nog heel bleek, maar toch in staat om te spreken hekje, en lit daar zijn hoofd op rusten. De was 6f aan vrees voor een meineed, 6f aan vrees voor ontslag. De president vroeg, waarom hij plotseling zoo onwel was geworden, en benepen klonk het antwoord: ,,Ik had mijn pruira doorge- slikt". Er is zelden zoo gelachen in de rechts- zaal. MISLUKTE OPSTIJGING. Zaterdagochtend omstreeks half elf wilde, naar de N. Rott. Crt. meldt, de sergeant- vlieger, die Vrijdag met een vliegtuig op het strand te Scheveningen wegens de mist ge- daald was, opstijgen om de reis naar Soester- berg voort te zetten. Het toestel, de tweedekker F 89, was naar het einde van de boulevard getransporteerd, waar het strand het breedst is Vandaar zou het opstijgen. Door het mulle zand kon het vliegtuig echter den grond niet verlaten; het bleef met de wielen in het zand stekec. Het gevolg was, dat het vliegtuig over den kop sloeg en in het water terecht kwam. De sergeant-mecanicien viel door den schok uit het vliegtuig; hij kwam met den schrik vrij. De sergeant-vlieger H. Brink- huis zat echter in het vliegtuig vastgebon- den, waardoor hij niet uit de stuurstod kon. .Daarbij lag hij met zijn hoofd onder water. Na in deze houding eenige benauwde oogen- blikken doorgebracht tc hebben, gelukte het hem de riemen los te maken en kon hij zich in het water laten glijden. Ook hij heeft geen lichamelijk letsel gekregen. Het vliegtuig is zwaar beschadigd. De schroef is afgebrokeo en de neus van t vlieg tuig is gedeeltelijk vernield. Ook de vleugels zijn licht beschadigd. Gistermiddag zou personeel van het vlicg- kamp Soesterberg naar Scheveningen vertrek ken om het vliegtuig te demonteeren en ver volgens ter reparatie na; r Soesterberg te wr- voeren. Militaire politie heeft het vliegtuig uit het water gehaald en op het strand, bij de boule- vard1, geplaatst. DE VERMISTE LOODSSCHOENER i' NIET GEVONDEN. Men meldt van Terschelling: Een Terschellinger visscher had gerappor- teerd, dat hij het wrak van de loodsschoener No. 2 had gevonden. Het vandaag ingestelde duikeronderzoek heeft echter aan het licht ge bracht, dat het niet was de loodsschoener, doch het wrak van de lang geleden daar ge- zonken stoomboot „Otto", die geladen was met straatkeien HET GARNIZOEN TE" NAARDEN. In verband met de opheffing van de verbo- den kringen om de vesting Naarden meldt men, dat het geenszins in de bedoeling ligt, het garnizoen aldaar op te heffen. Dat zal in- tegendeel uitgebreid worden, en Naarden zal ingericht worden voor zware en lichte leger- artilterie. KORTE BERIUHTEN. He Koninklijk Instituut voor de Taal-, Land- en Volkenkunde van Ned.-Indi6 be staat 75 jaar. Er is een feestgeschrift ver- schenen. De Koninklijke Militaire Kapel, die gis teravond in den tuin van „De Doelen" te Rot terdam een concert gaf, is in de pauze, naar aanleiding van het te Havre behaalde succes, gehuldigd. De Vereeniging van Nederlandsche stroocartonfabrikanten heeft haar bezwaren uiteengezet tegen het regeeringsubsidie voor een stroocartonfabriek te Coevorden. De ver- ruiming van werkgelegenheid zou slechte schijn zijn en er zou sprake zijn van benadee- ling van de Nederlandsche stroocartonindus- trie in haar geheel. Te Elst is Vrijdag een tweejarig zoontje van den cafehouder A. S. verdronken. Op last van den burgemeester van Bameveld heeft de politie aldaar in beslag genomen het lijkje van een pas geboren kind1, waarvan een 19-jarig meisje is bevallen. Het lijkje, dat onder een stookfornuis was verstopt, is ter gerechtelijke schouwing naar Utrecht gebracht. In de afgeloopen week heeft de straat- jeugd in Den Haag ongeveer 40 ruiten ver nield van de school aan de Gabriel Meteus* jjtmt -• - -

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6