DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 132 Honderd achf en twiatierste Jaarfransr 1926 BINSDAG 8 JUKI Oil nummer besfaat uit 2 bladen. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestaagen, nitgegeven. Abonnementsprijs bij voorultbetaling per 3 maanden voor Alkmaar /2.franco door bet geheele Rijk /2.50, Atzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. Directeur: G. H. KRAK. Telef.nr. Administrate 3. Telefponnyr. Redagtie 33. PRIJS DER OEWONE ADYERTENTlfiNi Per regel /0.25, bij groote contracten rabat, Groote letters naar plaatsrafnto. Brieven franco aan de N.V. fioek* en Handeisdrakkerjj v/h HERMs. COSIER ft ZOOK* Voordam C9. Hoofgredacteuri Tj. N. ADEMA* Postgiro 37060. Bnitenland. DE politieke toestand in EGYPTE. Zagloel pacha adviseerde koning Foead om Adly Pasja te vragen een kabinet te vor- nuen. Laatstgenoemde aanvaardde de op- dracht. Na raadpleging met Zagloel Pacha vormde hij een kabinet, waarin hijzelf pre mier is en minister van- binnenlandsche za- iken, terwijl de ourkpremier Sarwat Pacha minister van buitenlandsche zaken wordt en Kernel bey Khasja-ba minister van oorlog. Drie der ministers hebben deel uitgemaakt van het kabinet van Zagloel Pacha in 1924. DE OORLOG IN MAROKKO. 1 Op 15 Jun-i begin-nen de besprekingen tus- schen Frankrijk en Spanje over de politieke regeling in het Rifgebied. Daarbij doet zich de moeilijkheid voor dat vele Rif-stammen van de Sipaansche zone zich aan de Fran- schen hebben overgegeven. Abd-el-Krim en zijn broeder Si Moham med zijn naar Fez overgebracht en daar ge- voerd naar de woning, die voor hen in ge- reedheid was gebracht. Hun aan-komst ge- echiedde vrijwel onopgemerkt. DE K A'B I NETSVOR'M I NO IN POLEN. Bartel zal evtl. eerst na drie dagen be- deniktijd1 de vorming van een kabinet op zich nemen. Skrzyns-ki wenscht geen deel van de regee ring uit te maken en zal dus waarschijnlijk gezant te Londen worden. DUITSCHLAND EN HET BUITENLAND. De rijksminister van binnenlandsche za- ken dr. Kiilz heeft in Schwerin gesproken over het vraagstuk der rijkspolitiek, waarbij hij nadruk erop legde, dat het plicht van elke regeering en elke partij is, die op den grond- slag van de gronuwet staat om ae instelling van de republiek zoo stevig te grondvesten, dat zelfs de gedachtc aan een aanval erop niet bij de menschen kan opkomen. De pogin- gen van de rijksregeering om Duitschland weer een plaats te doen innemen te midden der groote mogendheden, worden niettegen- staande de gebeurtenissen in Ma art te Gene ve,'met alle energie voortgezet. Het Duitsche volk, aldus de minister, is in zijn overgroote meerderheid voor een buitenlandsche politiek van toenadering voor zoover de national; waardigheid en economische levensmogelijk- heden, dit toelaten. DE ENGELSCHE VLEESCHHANDE- LAREN EN HET INVOERVERBOD. De vleeschhandelaars op de markt te Smith- field hebben Vrijdag j.l. vergaderd ten einde te spreken over het nieuwe invoerverbod. Een besluit werd niet genomen en de vergadering is tot heden verdaagd. Waarschijnlijk zal de regeering verzocht worden, den toestand op- nieuw in overweging te nemen. In de kringen der handelaars meent men, dat het gevolg van het invoerverbod zal zijn een stijging van alle vleeschprijzen. De prij- zen van varkens- en kalfsvleesch zijn reeds aanmerkelijk gestegen. Verder wordt door de importeurs ver- ldaard, dat, wanneer het verbod van kracht blijft, het vakensvleesch vrijwel geheel uit de Londensche vleeschwinkels zal verdwijnen, iterwijl het voor het publiek ook moeilijk zal worden, kalfsvleesch te verkrijgen. Het rap port betreffende den aanvoer van vleesch aan de Londensche markt voor de laatste vijf maanden toont aan, dat 20.658 ton varkens- vleesch is aangevoerd, waarvan 95.9 pet. uit het buitenland kwam. Nederland zond hier van 14.487 ton, of wel 66.9 pet. TER REDDING VAN DEN FRANSCHEN FRANC. De val van den franc op Vrijdag j.l. was een groote schok voor de regeering. Den ge- heelen "Zaterdag zijn besprekingen gevoerG over de te nemen maaregelen. De minister- raad is Zaterdagmorgen bijeengeweest. Mi nister Peret gaf te kennen, dat het hem vol- komen onmogelijk is, een vefklaring te geven van de zwakke stemming van den franc, daar de regeering van alle zijden bewijzen heeft gekregen dat men vertrouwen heeft in haar financieele politiek. De mmisterraad heeft een besluit genomen, om in principe te trachten de Fransche han- delsbalans te herstellen door den invoer te be- perken. De ministers van Openbare Werken, Landbouw, Handel en Binnenlandsche zaken hebben opdracht gekregen rapporten samer. te stellen over de bezuinigingen, welke alsnog kunnen worden tot stand gebracht. DE MOSOEL-KWEST1E. De Engelsch-Turksche overeenkomst inza- ke Moscel is, gelijk gemeld, geteekend De voornaamste punten der overeenkomst zijn daf beide partijen de linie van Brussel aan- vaarden met een geringe wijziging ten gun- ste van Turkije in debuurt van Alimocn Er wordt aan beide zijden der grens ecu geckim- litarisecrde zoue i^gestejd van 75 km, Ecu Turksch-lraksche militaire commissie met een Zwisersch voorzitter zal de grens afbakenen. De inwoners van het afgestane gebied mogen voor de Turksche natioaliteit onteeren. Aan Turkije wordt een aandeel van een tiende toegestaan in de „royalties", welke aan de re geering van Irik komefl, van alle petroleum op het gebied van Irak. Turkije heeft de vrij- heid dit aandeel te kapitaliseeren. De Britsche draadlooze dienst meldt nog, dat de kleine wijziging der grens, waarbij 5 vierkante Engelsche mijlen betrokken zijn, natuurlijk nog door den Raad van den Vol- kenbond moet worden gdedgekeurd. Het aan deel van 10 pet. in de „royalties" voor petro- leum-concessie is een vergoeding voor de concessie der Turkish Petroleum Company is een vergoeding voor het prijsgeven door Tur kije van zijn economische aanspraken op Irak, welk land bij deze overeenkomst door Turkije wordt erkend. In de overeenkomst komen bepalingen voor inzake wederzijdschen steun tegen rooverij en ter beletting van propaganda onder de stam- men in de gebieden der contracteerende par tijen. Een permanente Turksch-lraksche grenscommissie zal van tijd tot tijd bijeenko- men. Een nader Reuter-bericht meldt, dat de controlecommissie voor de gebieden op de grens van Turkije en Irak op zijn laatst twee maanden na de ratificatie der conventie zal worden bijeengeroepen en vervolgens ieder half jaar gedurende tien jaar. HET GESCHIL IN DE BRITSCHE MIJNINDU STRIE Cook, de secretaris van den mijnwerkers- bond, heeft aan den secretaris van den Mijo- eigenaarsbond gesdireven, dat de uitnoodi- ging van den voorzitter van laatstgenoem- den bond, den heer Evan Williams, tot een niet-officieele bespreking tusschen bestuur- ders van beide bonden, voorgelegd zal wor den aan het bestuur van den mij-nwerkers- bond, dat van daag of morgen bijeenkomt. Na zijn terugkeer van de bijeenkomst der In ternationale Mijnwerkersfed-eratie te Brus sel waar hij aan den voorzitter der Brit sche mijnwerkers, Smith, den brief van den heer Williams heeft overgebracht heeft CoOk nogeens weer verzekerd, dat er geen oogenblik gedacht kan worden aan een ver- lenging van den werktijd of een verlaging der loonen. De bekende voorstellien van Hodges en Varley hadden, naar hij voorts meedeelde, te Brussel geen instemming gevonden. Cook gaf hoog op van den van alle kanten ondervonden financieelen steun voor de ge- zin-nen der mijnwerkers, leger en vloot enz. Een brief bevatte een cheque van 20 pond; de schrijver zeide sympathie te koesteren voor de vrouwen en gezinnen der mijnwerkers, maar dat hij hoopte, dat Cook spoedig in de hel zou zijn. Cook had geantwoord, dat zoo- lang de arbe-iders naar den hemel gingen het er niet toe deed of hij terngging naar de hel. Lloyd George heeft aan het steunfonds voor de gezin-nen in Noord-Wales 10 pond gezonden. De nood moet in de mijnwerkera,- gezinnen reeds zoo hoog gestegen zijn, dat de vrouwen hun trouwringen moesten beleenen om levensmiddelen te koo-pen en dat de kinde- ren zonder ontbijt naar school worden gezon den. DE FRANSCHE PRESIDENT NAAR LONDEN. De Fransche ministers van financien en buitenlandsche zaken, hebben een wetsont- werp ingediend strekkende tot het openen van een buitengewoon crediet van 500.000 francs voor de a.s. reis van president Doumergue naar Londen. In de toelichting wordt gezegd, dat de di- plomatieke actie, in den loop der laatste maanden ingezet, getoond heeft, welke dien- sten de door Groot-Brittannie en Frankrijk gevoerde Ententepolitiek en de gesta^ige samenwerking der beide regeeringen aan de vestiging des vredes bewijst. Het officieele bezoek, dat de president der republiek, in ant- woord op een uitnoodiging van den koning van Engeland, deze maand aan Londen zai brengen, zal een traditie bevestigen, welke door de reizen der Fransche staatshoofden in 1903, 1908, 1913 en 1919 is geschapen en de hartelijke betrekkingen tusschen de beide regeeringen versterken. DE ZAAK VANZETTI EN SA-CCO Zes jaren gelederi worden, te South Brain stree in Masachusetts, twee personen, Van- zetti en Sacco ter dood veroordeeld wegens moord op een betaalmeester. Die veroordee- ling, welke onrechtmatig en van politieken aard werd geacht (de veroordeelden zijn communisten) heeft aanleiding gegeven tot een agitatie over de geheele were-ld, ook in ons land, in. communistisiche kringen. Zij heeft zelfs geleid tot betoogingen tegen oe officieele ver-tegenwoordigers der V. S. in den vreemde, o.a. in Frankrijk. Onlangs heeft het Ijoogstc rechtseollcgf van Massachtisefts bet tioodvonriis bekrachtigd wi opniCuv. hoort -men weer van de zaak. De aanslagen op Amerikaansche consulaten laatstelijik te Montevideo /zijn als protesten tegen deze veroordeeling bedioeld. HET INT. ARBErDSPALEIS GEOPEND. Bij de openingsplechtigheid van het Inter- nationaal Arbeidsipaleis te Geneve heeft mgr. -Nolens gistermorgen een rede gebouden. Het gebouw bevat honderden bureau-ver- •trekken, een bibliotheek, kleine zittingszalen voor de commissies en een met geschenken van Engeland, Frankrijk, Indie en Neder land versierde zittingzaa-1 voor de groote raads-bijeemkomsten, maar een zaal voor de groote interaationale arbeiders-conferentie zelf heeft het reusach'tige gebouw niet. Daar- om had de pleditige inwijding plaats in een zaal in de stad, waar tot nu toe aile bespre kingen der internationale conferentie gehou- den werden. Zwitserland, dat als gastheer fungeerde, had de eer de plechtigheid te openen voor een publiek van ruim d-uizend personen. De Zwit- sersche bondspresident, Haeberlin, hield de openings-toespraak als uitgangspu-nt nemen- de het devies van het nieuwe, gebouw: „Als gij den vrede wilt, beoefen dan de gerechtig- heid". Hij spreekt den wensch uit, dat de be sprekingen in het gebouw steeds zouden ge leid worden in den geest, die tot de sfichting er van aanleiding gegeven had. Vervolgens spraken de Nederlandsche ge- delegeerde, Mgr. Nolens, de Tsjechoslavaak- sche minister van buitenlandsche zaken, Be- nesj en de architect van het gebouw. Epo- taux, die den president van den raad van be- heer, Lafontaine, de sleutels van het gebouw overreikte, waarvan er een als symbool aan den president van de groep van werkgevers, den Belg Juls Carlier en een aan den presi den-t van de werkliedengroeop, den Neder- landschen gede'egeerde, Oudegeest, werd overhandigd Aan het slot van de plechtigheid hield Al bert Thomas een rede, waarin hij de ontwik- keling van de organisatie schetste. Bij het tuinfeest, dat door honderden ar- beiders, die aan de conferentie deel n a men en duizenden gasten werd bijgewoond, was ge- legen-heid het gebouw te bezichtigen. ECHTSCHEIDING MET REVOLVER. Sedert Januari zijn er in Frankrijk veertien processen behandeld, waarin vrouwen terecht stonden, die haar echtgenoot hadden ver- moord. De meesten van haar werden vrijge- sproken, de rest kreeg een zeer lichte straf. Waar moet dat heen? vraagt de „Petit Pa- risien". „Een of twee schoten, een zenuwtoe- val, wat tranen, en dat is alles. De vrouw is vrij. Een echtscheiding met de revolver ver- rast ons al niet m6er dan een echtscheiding, welke langs wettelijken weg is verkregen". GEEN DUITSCHE HERSTELKOLEN MEER. Volgens de „Libre Belgique" heeft de Bel- gische regeering besloten om afstand te doen van de Duitsche herstelkolen. Deze kosten haar te duur. Dientengevolge zal van 1 September af het Belgische "bureau voor de verdeeling der Duitsche kolen worden opgehevea. BOTSING BIJ EEN BETOOGING. Tijdens een katholieke betooging te Saint Nazaire werden de betoogers door commu nisten aangevallen. Zij sloegen de aanvallers terug en vertrapten de roode vlaggen. Aan beide zijden waren eenige gewonden. MIJNONGELUK TENGEVOLGE VAN EEN WOLKBREUK. Gistermorgen woedde boven HaUe en om- strekem een lievige wolkbrenuk. Tengevolge hiervan heeft tegen 11 uur in de bruinkool- groeve ,,Alwine" te Bruckdorff een ernstig ongeval plaats gehad. Een dijk is doorgebro- keu tengevolge waarvan alle ingangen naar de groeve zijn overstroomd. Het aantal mijn werkers dat is omgekomen, is nog niet be- kend. De schade wordt voorloopig geraamd op meer dan een millioen mark, terwijl de mijn waarschijnlijk een half jaar zal moeten worden stilgelegd. DE VOLKENBONDSRAAD BIJEEN. De Raad van den Volkenbond is gistermor gen om kwart over elf bijeengekomen, onder voorzitteischap van Guani (Uruguay). Zeer trekt het de aandacht, dat Spanje het niet de moeite waarS heeft geoordeeld Qui- nones de Leon te zenden. Deze is thans te Madrid en in den Raad vervangen door den totaal met de Raadswerkzamheden onbeken- den legatiesecretaris te Bern Yuerboule. Hier- uit is duidelijk te zien, dat Spanje, nu de kans op een vasten zetel is verkeken, met de muts er naar gooit, zegt het Hbld. Spanje moet aanvankelijk het plan hebben gehadv g'eheel weg te blijven. De Spaansche minister van buitenlandsche zaken zou Mello Franco hiervan kennis gegeven hebben onder itiededeeliog, dat Spanjc's houdjng jegens den Volkenbond was gewijiigd- Op het laatste oogenblik sdijjnt dat besluit te zijn ingctrok- kcy, ogi tjen itidi'uk yap obsUuctie tc ve/fflU* den en ten einde de centinui'teit niet te onder- breken en is de legatiesecretaris gezonden. Brazilie ontbreekt in den Raaai Bij den aanvang van de geheime zitting las Sir Eerie Drummond een officieel schrijven van Mello Franco voor, waarbij deze bericht, dat hij wegesn ongesteldheid verhinderd was. Een plaatsvervanger was gezonden voor het raadscomite voor de minderheden-kwes- Ees. Het blad neemt aan, dat zoowel Spanje als Brazilie de zetelkwestie als verloren be- schouwt. De Fransche regeering heeft tot den Raad een verzoek gericht op de agenda dezer raads- zitting te plaatsen een voorstel betreffende de mogelijkheid tot het sluiten van een intena- tionale conventie, waarbij de staten overeen- komen elkaar bijstand te verleenn bij inter- ,nationale valschemunterij. Dit voorstel is, meent het Hbld., geinspireerd door Honga- rije, hoewel dit niet gezegd wordt. De voornaamste gebeurtenis op de open- bare raadszitting gistermorgen was de me- dedeeling van Chamberlain inzake het En- gelsch-Tunrksch verdrag, waardoor overeen- siemming bereikt is betreffende de grensre- geling Irak—Mosoel. Aangezien Engeland als mandataris van Irak bereid is tot een klei- nen gebiedsafstand, moet de daamit voort- vloeiende grenswijziging door den Raad goedgekeurd worden. De officieele mededee- Fing aangaande de onderteekening van het verdrag was nog niet ontvangen. Daarom bepaalde de Raad zich tot een eenvoudige kennisneming. Chamberlain deelde mede, dat de neutrale officieren, die in het grensgebied als observers" toezicht houden, niet meer noodig zijn. Blijkens de mededeeling van Chamberlain zal de voorzitter van den Zwit- serschen Bondsraad worden uitgenoodigd een voorzitter te benoemen van een commissie, waarin beide betrokken landen een lid zullen aanwijzen, die de definitieve grensregeling tot stand zal brengen. DE FRANSCHE FRANK. In officieele Fransche kringen wordt be- slist tegengesproken, dat er sprake zou zijn van een gedeelte van den goudvoorraad voor de Bank van Frankrijk te gebruiken en de waarde van den frank op dc internationale wisselmarkt te doen stijgen. Peret heeft gister een onderhoud gehad met den gouverneur der Bank van Frankrijk. DE BELGISCHE FRANK. Osborne, van de Bank van Engeland, zal te Brussel komen, waar hij met Houtard en Francqui den toestand zal bespreken. Het plan aer reis van Francqui naar Londen gaat dus niet door en het is Theunis, voorzit ter van def inancieele commissie en niet Francqui. die binnenkort naar Parijs gaat om met Peret te praten. DE REGELING MET DE VROEGERE DUITSCHE VORSTENHUIZEN. De „Vorwarts" wist mede te deelen, dat de vroegere Pruisische minister von Lobell, be- kend manager van de verkiezing van Hinden- btirg tot rijkspresident, voornemens was een particulieren brief van Hindenbrg te publi- ceeren, waarin deze zic honomwonden tegen de verbeurdverklaring van de vorstelijke ver- mogens uitspreekt. Inderdaad is deze brief gisteravond door Lobell gepubliceerd. Hin- denburg weigert daarin te voldoen aan het verzoek van Lobell om als rijkspresident zijn meening over het onteigeningsontwerp te zeggen. Hij verheelt het niet, dat zijn p e r- s o n 1 ij k e meening geheel overeenstemt met die van Lobel; hij beschouwt de ver beurdverklaring van de vorstelijke vermo- gens als een groot onrecht en een grove on- dankbaarheid jegens de vroegere vorsten en is van meening, dat met het plebisciet over deze kwestie een bedenkelijk precedent wordt geschapen. Dit standpunt van von Hinden- burg zal natuurlijk niemand verrassen. Het is hetzelfde standpunt als het rijkskabinet en de burgerlijke partijen innemen. Algemeen neemt mcp het echter den heer Lobell kwa- lijk, dat hij van deze uitlatingen van Hindcn- burg gebruik maakt als wapen in den strijd tegen de onteigening en zoodoende den rijks president direct in den politieken strijd be- trekt. STUDENTEN CONTRA PROFESSOR. De strijd tusschen de reactonaire studenten te Hannover en den radicalen hoogleeraar Lessing grijpt steeds verder om zich heen. Zooals men weet, heeft het collegium van de Berlijnsche Technische Hoogeschool aan de collega's te Hannover telegrafisch instem ming betuigd met hun houding. De „Freie Wissenschaftliche Vereinigung" en de „Demokratische Studentenbond" aan de Berlijnsche Technische Hoogeschool zijn het daarmede echter heelemaal niet eens Openlijk constateeren zij, dat zij het tele gram van instemming scherp afkeuren. Mor gen zullen hun vertegenwoordi^ers een mo- tie van wantrouvven indienen in net collegium. Zoo geeft de strijd om dc republiek, welke natuurlijk de achtergrond is van heele ge- schiedenis, aanleiding fot steeds scherper ver- houdingen ook in de studentenwereld. Naar niet anders te verwachten was, heb ben de studenten van de technische hooge school zich niet in het minst gestoord aan de dreigementen van het Pruisische ministerie van eeredienst en zich ook niet laten intimi- deeren door het feit, dat tien hunner, die als de belhamels werden beschouwd, voor goed van de hoogeschool zijn verwijderd. Zij heb ben voet bij stuk gehouden en blijven er bij, dat prof. Lessing van de hoogeschool dient te verdwijnen. Ten einde dit door te zetten, heb ben zij Zaterdag besloten in staking te gaan Er verschenen dan ook geen studenten in de hoogeschool en alle colleges zijn gesloten. De staking zal acht dagen duren. Prof. Lessing heeft ondanks dit besluit gistermorgefi mede- gedeeld, dat hij in ieder geval vanmiddag zijn college zal houden, al zou ook alleen zijc vrouw als toehoorster daarbij aanwezig zijn. De rector van de technische hoogeschool heeft in overeenstemming met den opperpre- sident van Hannover, Noske alle maatregelen genomen om dit college van prof. Lessing te doen plaats hebben. Er zijn sterke politie-af- deelingen in het hoogeschoolgebouw ge- posteerd, ten einde prof. Lessing voor even- tueele molestaties van de zijde der studenten te vrijwaren. Uit Hannover wordt later gemeld, dat prof. Lessing inderdaad zijn college gehouden heeft. Er wordt echter niet bij vertela, hoevee' studenten dit college bezocht hebben. Het, „Berliner Tageblatt" vjerneemt, dat er in het geheele gebouw van de hoogeschool slechts 40 a 50 studenten aanwezig waren. Een delcgatie van studenten is gistermor gen vroeg naar de technische hoogeschool te Brunswijk vertrokken, ten einde daar met het bestuur van de studentenvereeniging te onderhandelen over de mogelijkheid het mee- rendeel van de Hannoversche studenten in de gelegenheid te stellen in Brunswijk hun stu dies voort te zetten. Gistermiddag vertrok ken dan ook 1500 studenten per extratrein van Hannover naar Brunswijk. De Bruns- wijksche studenenvereeniging had hen tele grafisch uitgenoodigd naar Brunswijk te ko> men, waar zij hen in hun „strijd tegen on recht en willekeur naar krachten zullen on- dersteunen". Ten gevolge van deze. exodus van de 1500 studenten dreigt de technische hoogeschool te Hannover geheel ontvolkt te worden. Achteraf blijkt, dat het niet de bedoeling geweest is om maar meteen in Brunswijk te blijven. De tocht derwaarts was slechts ge dacht als demonstrate. Voorloopig zullen alleen de tien van de Hannoveraansche hoogeschool uitgesloten studenten Hannover verlaten en hun studies aan de technische hoogeschool tc Brunswijk voortzetten. Maar daarbij zal het niet blij ven. Het bestuur van de Hannoveraansche studentenvereeniging onderhandelt reeds met de rectoren van verschillende hoogescholen, die buitea het Pruisische staatsgebied liggen, ten einde vast te stellen of deze hoogescholen bereid zijn studenten uit Hannover in de ge- legeiiheid to stellen hun studies daar te vol- tooien. In Brunswijk hebben de 1500 Hanno veraansche demonstranten tezamen met de Brunswijksehe studenten een groote protest- vergadering gehouden, waarin de student Poehlmann meedeelde, dat de studenten hun actie niet zullen staken voor prof. Lessing van de hoogeschool verdwenen is. Des mid- dags werden de studenten uit Hannover ont- haald door de Brunswijksehe afdeeling van de rechtsradkale organisatie „Stahlhehn" De bond van republikeinsche studenten aan de universiteit te Leipzig publiceert een ver- klaring, waarin zij hun verontwaardiging over het optreden van de andere studenten tegen prof. Lessing uitspreken. 1 KORTE BERlUHTEN. In een der hoofdstraten van Liverpool is een transport van 17 Canadeesche stieren losgebroken. Er ontstond een paniek. Ztven hieren drongen een magazijn binnen en richt- ten groote verwoestingen aan. Een. aantal personen werd gewond. Een volksreferendum in Schaumburg- Lippe heeft de aansluiting bij Pruisen ver- worpen, niettegenstaande de financieele voor- deelen. De controle-commissie uit den Volken bond inzake Oostenrijk besloot gister, na de uiteenzetting van dr. Zimmerman betreffende den toestand in Oostenrijk, geen bezwaar te maken tegen opheffing der Volkenbondscon- trole. Een Wolff-bericht uit Berlijn meldt, dat gister onder groote belangstelling dr. Oeser, in leven directeur-generaal der, Duitsche Rijksspoorwegmaatschappij, werd begraven, Dr. Marx en" dr. Stresemann woonden de plechtigheid bij. Uit Sydney wordt gemeld, dat de ma- chinisten in de mijnen hebben deel te nemen aan de verplichte conferentie, welke de mijn werkers hebben verlangd in de hoop de »ta- king te beeindigen. -- -s r ALKMAARS CODRANT. tTAvTi wsmmhskm

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1