Klangp-jE. ISaagkrasa?.] Parijsche Causerieen. D T P III speelde fe St Pantras Pgfii ,o... 11 -ii >-iloor cctar nut 1—2. hri ie en 2e speelde voor de eigen nederlaag wedstrij- den. UIT noordscharwoude. De voetbalvereeniging in ontbonden. De hoofdoorzaak schijnt hier te zitten in de fi nancier doch ook zal hebben mecgewerkt de jchorsing van dric leden van het le elftal ge- Jurende een aantal maanden. - UIT ZUIDSCHARWOUDE. Zondagmorgen werd het paard van den heer K., weigerachtig om voort te gaan, ter- wijl het voor een sportwagen liep, met het gevolg dat het beest met zijn kop door het ruit van den heer Heneweer ging. Hoewel het ruit geheel gebroken was, bleef de etalage on- beschadigd. Het paard zelf bleef ook onge- deerd. Het ruit was verzekerd. UIT DIRK SHORN. Tot voorzitter van den Speketerspolder is herbenoemd de heer J. Spaans. Het bestuur van „Het Witte Kruis" te Harenkarspel heeft aan Zuster E. J. Smit op haar verzoek' op de meest eervolle wijze ont- slag verleend uit haar betrekking van Wijk- verpleegster tegen 1 Augustus a s. f UIT HEERHUGOWAARO. Door Dijkgraaf en Heemraden van onzen polder is de volgende voordracht opgemaakt voor Secretaris. 1. H. Hoogland, 2. G. J. Specken, 3. C. den Hartign, alien te Heer- iHugowaard. Onder leiding van de h.h. Van Schaick ta Brand werd door de deelnemers aan den .Tuimlbouwcursqs, gegeven door „Nieuw Le- yen" en de afd. Heer-Hugowaard Noord van den L. T. B een excursie gehouden, in yerband met aardappelziekten. Nadat in het leslokaal een korte repetitie was voorafgegaan, werden achtereenvolgens bezocht: een akker waarop waren uitgepoot f oedgekeurde poters, een bepoot met nietge- eurae poters en gedeeltelijk bepoot met goedgekeurde en een gedeelte bepoot met niet gekeurd pootgoed. Op den eersten akker wer den geen zieke planten aangetroffen, terwijl -{het sterk de aandacht trok, dat bij gebruik van niet gekeurd pootgoed soms meer dan de helft der planten topbont vertoonden, terwijl mede in hooge mate „stippelstreep" werd aan- getroffen. Rhizoctonia en de gewone aardappel ziekte iwaren nog niet duidelijk te constateeren. De cursiaten zullen bij oefening in het zoefeen van zieke planten voortaan geen des ■kundigen hulp meer noodig hebben, en stel- ,ilig het groote nut van selectie hebben leeren kennen. Nog zal een bezoek worden gebracht aan den Proeftuin te Alkmaar. UIT H'EILOO. - Serle wedstrijd-ert van Zondag. Aanvang 12.30 uur, Voor afd. B 2e ronde Volewijckers I (A'dam)—Schinkelhaven I :(A'dam) 1—5. Aanvang 1.45 uur. Voor afd. B 2e ronde iElectra I (A'ciam)-Hillinnen 2 (Hillegom). 5—0 Aanvang 3 uur, voor afd. B. 2e ronde. Fre derik-Hendnk I (A'dam)O. V. V. 2 31. Door het Maagpoeder van AP01HEKER BOOM zijn reeds duizende maaglijders ge- nezen van maagpdjn, maagkramp, zuur, hart- water en slechtc spijsvertering. Verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogistwinkels 1.25 per gesloten blikken doos. Mirlie! in lief ifzon'der, zljti"^filter"hef tc'drag flia'de Is Maar 'daai burg 1 UIT SCHERMERHORN. De vischvereeniging „de Karper" hield Zaterdagavond hare jaarvergadering. Aan- ,wezig met het bestuur 13 leden. De voorzitter opent de vergadering en spreekt ziin teleurstelling uit voor de geringe belangstelling. Hij vermcent evenwel te kun- nen pmerken, dat de wegb'ijvers zich met de handelingen van het bertuur kunnen vereeni- gen. Nu voorlezing van het genotuleerde van de vorige jaarvergadering werd de rekening over 1925 nage.zien, welke rekening werd na- gezien door de heeren J. Bosga en P. Ton en in prde bevonden. De ontvangsten bedroegen 85.39, de uit- ?aven 58.10, alzoo een batig saldo van 27.29. De Penningmeester werd dank ge bracht voor zijn beheer. De voorzitter stelt voor, ter aanmoediging van het bezoek, een gelagje te verstrekken ten koste der vereeniging, hetgeen werd aangeno- men. Mededeeling werd gedaan, dat ook dit jaar rHet Heerlijkneidsrecht" in den Eilandpolder is gepacht. Werd besloten 5 vergoeding te geven aan de visscherij-vereeniging te de Rijp als be strijding voor de kosten van aankoop van pootvisch. Dit jaar zullen worden afgegeven dagbe wijzen voor 0.50, weekbewijzen a 1.75 en maandbewijzen a f 5. De politie zal worden verzocht een oog te houden op,het medenemen van ondermaatsche karper. Besloten werd het lidmaatschap vanaf 14 jaar verplichtend te stellen. Als datum voor het prijsvisschen op karper werd bepaald op 12 Juni van 6.309.30 uur nam. in den Eilandspolder, Wegens het bedanken als bestuurslid door de heeren J. Klippel en A. Bepjamin werden bij stemming gekozen de heeren J. Bosga en C. Bakker, welke hunne benoeming aanna men. Besloten werd nog op de jaarvergadering een gratis verloting te houden onder de ver gadering bezoekers; dit jaar won de heer J Bosga een vischnet. De rondvraag leverde geen nieuws op. Aan bride aftredende bestuursleden werd bij mon de van den heer C. Bakker, een woord van dank gebfacht. Hiema sluiting. de I DE BOULEVARD ST. MICHEL. De Boulevard St. Michel een van gezelligste, vroolijkste plekjes, niet a Keen van het Quartier Lati-n, de Parijsche studenten- wij-k, maar van heel Parijs! zoo was het voor den oorlog. Een waarlijk-jong leven, vol enthousiasme beweging en vroolijlcheid vulde met zijn druk- te den boulevard, vanaf de Place St. Michel tot aan het Observatoire toe, vanaf den mor- gen tot laat in den nacht Bij heele troepen tegelijk trokken de studenten met bun vrien- dinnetjes, de z.g. „grisettes" alien, ook de vriendinnetjes, getooid met de traddo'neele studentenmutsen, van het eene cafe naar het andere, van den Jardin du Luxembourg naar het Bal Bullier, en overal klonken hun blijde, vroolijke stemmen op, in uitroepen, kreten en gezang. Alle cafl's waren altijd vol jonge men- schen, vol vurig, jeugdig [even, vol spot en vroolijkheid. Steeds blij van zin waren ze; de toekomst was helder als een woilkelooze hemelhet leven was goed. Toch waren al die jonge menschen niet lichtzinnige leeghoofden. Bekende schrijvers, beroemde dichters zijn uit hun midden voort- gekomen, groote geleerden, en helden -» tal- 'ooze helden in den grooten oodog. En groote mannen leefden reeas in hun midden. De groote Grieksch-Fransche dichter Jean Mordas had een soort hofhouding van vrien- vien en bewonderaars rond zich heen in het cafe de la Source, zonder dat het in- en uit- loopende jonge, lachende, luidruchtige leven hem ook maar eenigszins tot last of aanstoot was. En een eindje verd'er, in de bekende „Closerie des Lilas", hield Paul Fort, de „Vorst der Fransche Dichters", de zanger der ook in Holland zoo geliefde „Ballades frangaises", zijn wekelijksche letterkundige recepties. Trotzkin en Martoff, de men- sjeviste, speelden samen schaak in het cafe du Pantheon. Loenatcharsky (die nu commis- saris van het openbaar onderwijs is voor het Sovjet-gouvernement) wandelde er rond rl zijn lorgnon, zijn glimlacht en zijn vele vrienden... Den leelijken, ruigen Ch. Rappo- port zag men steeds overal, hij vermaakte zijn omgeving met zijn Joodsch-Parijsche geestigheden. In het cafe D'Harcourt waren broederlijk bijeen studenten van alle rassen en nationali- teiten. In de „Source" kwamen vooral de dichters, schrijvers en joumalisten. In het sen, en andere Russen, n.l. politie-spion- nen, die van het gouvernement van den Tsaar een opdracht hadden o-m de andere in de gaten- te houden. Bij „Mahieu" kwamen vooral de studenten-leden van de „Action Frangaise", d.w.z. van de Koningsgezinde partij en haar „integraal nationalisme" Maar al die studenten stonden met -elkaar op een goeden voet, in vriendschappelijke ver- ho-udingen. Er werden wel eens, en zelfs veel, ipolitieke discussies gehouden, maar die ble- ven steedS hoffelijk van toon. Joden en anti- semieten drukten er elkaar de hand, en zonder huichelarij Er was geen enkel wolkje aan den onbe- vlektep hemel. Voor alien kwam het er in de eerste plaats op aan, om zoo prettig moge- •lijik te leven en te werken ieder voor zich aan een toekomst volgen^ zijn eigen ideaal. Anarchisten hidden hun bijeenkomsten fn een klein cafetje in de rue Cujas. En dan kwam ook de fameuse Bonnot-bende, die over de heele wereld de kranten van sensatie-stof voorzien heeft. Al die verschillende menschen kwamen met elkaar in aanraking, in dagelijksche aanra- king, en altijd was er een glimlach op ieders lippen, zelden of nooit kwam er een botsing voor. Toen plotseling, een donderslag! de groote, vreeselijke, ontzettende oorlog brak uit. De groote boulevard werd in't duis- ter gedompeld. De cafe's waren verlaten; verscheiden werden gesloten, „tot den dag der overwinning". De studenten verdwenen, verspreidden rich naa. her en der, werden onder de wapenen geroepen, of trokken terug naar hun eigen landen. Alleen veel Russen zijn er toen achterge- bleven in Parijs. Veel Russen, koortsachtig- nerveuse, enthousiaste Russen, die tot in het oneindige vo6r of tegen den oorlog pleitten, v6or of tegen de Geallieerden, vo6r of tegen de revolutie, vo6r of tegen het begrip „va- derland" in het algemeen Toch, hoewel de avonden en nachten don- ker waren en de cafe's voor een grool deel gesloten, toch had de boulevard St. Michel nog iets behouden van zijn.vroeger aspect, zijn vroeger leven. Steeds zag men er nog wandelaars, tot 3, tot 4 uren in den nacht toe. Niettegenstaande er af en toe de waar- schuwende kreet van een sirene gilde, en er een bom uiteenspattc, vlak bij, vlak bij Maar naarmate de oorlog aanhield, stierf het leven weg op den boulevard St. Michel Nu is de oorlog al weer zoo lang voor- bij. De umiversiteiten zijn weer geopend. En de cafe's schitteren weer in vol lichten probeeren nog filler te schitteren, brengen vernieuwing op vernieuwing aan, verbou- wing na verbouwing; stellen strijkjes op, richten een dansgelegenheid in. Maar waar zijn de studenten van vroe ger? De universiteitszalen zijn vol. Het Quartier Latin heeft geen kamers genoeg om alle studeerende vreemdelingen te ber- gen. Cinema's zijn er overal als uit den grond opgerezen. Echter oih 10 uur 's a^onds al is de boulevard St. Michel triestig en ver laten. De cafe's zijn voor 3/4 al leeg. De gas- ten zijn stille, sombere, correcte menschen, alien met iets van heimwee in" hun oogen. Er zijn enkele late dansgelegenheden, ja. Maar de bezoekers daarvan komen uit alle mogelijke andere wijken van Parijs, en stu denten ziet men er zoo goed als niet. Behalve de vele boekwinkels, en behalve de namen der cafe's, die dezelfde gebleven zijn, en die zooveel herinneringen opwekken, is er maar weinig meer over op den boulevard St. Michel, dat terug doet denken aan het blijde studenten-leven van vroeger. Zelden, slechts zeer zelden gebeurt het nog, dat er een „monome" is op den boulevard, dat de studenten bij honderdtallen iangs trek- ken, in een lange rij achter elkaar aan, ieder met een hand op den schouder van zijn voor man, luidruchtig roepena, zingend, geba- rend. Maar geen nachtelijke wandelaars meer; geen vroolijke, studentikooze, zingendd, grap- pende nachtbrakers meer; geen „grisettes" meer zelfs Men ziet er nu bijna enkel nog slechts jon- gelui, die met ernstige gezichten en een dikke boekentasch onder hun arm, druk zich voort- spoeden, naar hun college, of naar huis. Het heele Quartier Latin, en de boulevard woiucii, einsuger, en inis-.liien wuiui ei wel veel harder gewerkt dan vroeger, dat is mo- gelijk: maar, sinds den oorlog, dien vreese- lijken oorlog is het jonge, onbezorgde, blijde, fechte „studenten"-leven van den boule vard verdwenen. En zal het er ooit weer op terugkeeren? M. DE ROVANNO. Parijs, Mei 1926. Oemenfd nieuws. MILITAIRE POLITIE. Het Tweede Kamerlid Kleerekooper heeft aan de ministers van justitie en van binnen- landsche zaken en landbouw de volgende vra- gen gesteld: Hebben de ministers kennis genomen van verschillende klachten in de pers over het op- treden van de militaire politie in Zuid-Lim- burg, met name in de omstreken van »Vlo- drop? Is het juist, dat de burgemeester van laatst- genoemde gemeente reeds meer dan eens over dat optreden heeft geklaagd? Zoo ja, zijn de ministers dan bereid, maat- regelen te treffen, opdat het politioneele op treden alleen worde opgedragen aan vertegen- woordigers der overheid, aan wie die moeilij- ke taak kan worden toevertrouwd? GOEDERENVF.RVOER EN ZEGELWET. De Minister van Financien heeft, naar „De Ned. Werkgever" mededeelt, dezer dagen aan het Verbond van Ned. Werkgevers bericht, dwat vrachtbrieven welke niets anders inhou- den dan een in briefvorm gestelde mededee ling van den afzender aan den geadresseerde, dat hij voor het vervoer der goederen onder daarin opgenoemde voorwaarden een in de mededeeling genoemden vervoerder heeft aan- genomen, niet vallen onder art. 23 sub. 12 der Zegelwet 1917 en dientengevolge vrij van zegel. Wordt het stuk echter door den schipper mede-onderteekend, dan verandert het stuk van aard en moet het worden aangemerkt als een vrachtbrief, bedoeld in art. 90 van het Wetboek van Koophandel, met het gevolg, dat het stuk gezegeld moet worden met 25 ct.( te voldoen door het opplakken van een plak- zegel. Cognossementen in de binnenvaart worden gelijkgesteld met cognossementen uit de zee- vaart-en moeten dus gezegeld worden met een plakzegel van 25 cent. Vrijgesteld van zegelrecht zijn die cognossementen die onder den schipper, scheepseigenaar, of reeder blij- ven berusten, mits dit uit deze stukken blijkt. Het bewijs van bevrachting moet gezegeld worden met formaatzegel van minstens 50 cent. Is dit stuk echter niet geteekend of al leen geteekend door den bevrachter dan valt het niet onder eenige bepaling der zegelwet en blijft dus vrij van zegel. Charter-partijen, die een overeenkomst in- houden, waarbij de bevrachter de beschikking krijgt, hetzij voor een bepaalde reis of voor een bepaalaen- tijd van een schip of een ge deelte daarvan, zijn onderworpen aan formaat zegel van minstens f 0 50. Deze omschrijving van het Wetboek van Koophandel geldt ech ter alleen ten aanzien van de zeevaart en niet voor de binnenvaart. In de binnenvaart wqrdt voor het charteren van een schip ook wel een stuk opgemaakt dat den naam van charter- ter-paiiij draagt, maar de daarin overeenge- komen bepalingen doen veel meer denken aan een vrachtbrief, dan aan een charter-pa rtij. Volkomen terecht aldus ,,De Ned. Werk gever" heeft de Minister dan ook, nu het stuk bij de binnenscheepvaart zijn oorspron- kelijk karakter van charter-partij heeft ver- loren en daarmede alleen nog maar den naam gemeen heeft, bepaald dat die stukken in den vervolge ook als vrachtbrieven geze geld kunnen worden. ERNSTIGE FRAUDE IN DE ROTTERDAMSCHE HAVEN. Door een toeval is de centrale recherche te Rotterdam op het spoor gekomen van een knoeierij in ae haven, die van zeer ernstigen aard is. Het betreft het in de boekjes van losse arbeiders der havenreserve afstempelen van taken, die niet verricht zijn. Daardoor zijn over een groot tijdsverloop verschillenden ha- venarbeiders bedragen uitbetaald, die hun niet toekwamen. Het ernstige is, dat deze knoeierijen ge- schiedden door een walbaas, die dienst deed als tijdsschrijver en dus optrad als chef van de havenarbeiders. Toen a. a het kantoor in de Jobshaven der Scheepvaartvexeeniging Zuid een der haven arbeiders werd uitbetaald, zeide deze, dat een te hoog bedrag in zijn boekje was aangetee- kend daar er taken waren afgestcmpeld, die hij niet had verricht. Een ernstig onderzoek volgde en men ont- dekte, dat in de boekjes der arbeiders, die voor de firma D. Barger en Zn. hadden ge werkt, herhaaldelijk afgestcmpelde taken uit- gewischt waren De walbaas-tijdschrijver A. S., die in dienst der firma Burger en Zoon, de boekjes afstem- pelde, werd voorloopig aangehouden en zoo- wel uit zijn bekentenis als uit de verklarin- gen van verschillende havenarbeiders is ge- bleken, dat hij geregeld in de havenreserve- boekjes der losse arbeiders taken afstempelde welke niet verricht waren, waarop aan het bureau Jobshaven der Scheepvaartvereeniging „Zuid" uitbetaling volgde. Naar hij verklaar- de, is hij het eerst op 7 Augustus 1925 met deze fraude begonnen. Hij had van een der havenarbeiders geld geleend en de som, ver meerderd met een aanzienlijke rente, terugbe taald door een taak in diens boekje af te stem pelen, welke niet was verricht. De betrokken havenarbeider beschouwde het als een terug gave van geleend geld en praatte er verder niet over, zoodat ontdekking vrijwel was bui tengesloten. Toen de walbaas A. S. zag, hoe gemakkelijk deze fraude gepleegd kon wor den, ging hij er toe over van verschillende havenarbeiders geld te leenen en dat op de zelfde wijze terug te betalen. De geldschieters hadden er voordeel van daar zij in den regel meer terug ontvingen dan zij geleend hadden. Reeds eenigen tijd was het opgevallen, dai: A. S. voor zijn doen veel te groot leefde. Hij had een motorfiets en maakte groote verterin gen. De firma Burger kan nog niet opgeven. hoe de verdaclite sinds Augustus 1' 25 geld mee dooiging, moet het zeer aanzienlijk J zijn. Een der havenarbeiders had hem te ken- nen gegeven, niet langer van deze voordeel- tjes gediend te zijn. En toen hij hem de vorige week wederom een taak afstempelde, die hij niet had verricht, stride hij -den chef van het cantoor Jobshaven op de hoogte. Naar alle waarschijnlijkheid is A S. niet de eenige, die zich op deze wijze bevoordeelde, en meent men te doen te hebben met een han- delswijze, die in de haven is ingeburgerd. veneens wordt vermoed, dat A. S. nog op andere wijze zijn inkomen wist te vermeer- deren, n.l. door buiten medeweten der arbei ders dozen in den tijd, die zij door de eene firma zijn aangenomen, voor een andere fir ma te laten werken. Het geheele bedrag, dat de tweede firma betaalt, komt dan ten goede aan den walbaas. Ten slotte wordt A. S. verdacht de hand te hebben in een sluikhandel van whiskey voor Amerika. Na zijn bekentenis te hebben afgelegd, is A. S. voorloopig weer op vrije voeten gesteld. rlet is niet onmogelijk, dat na de ontdekking van deze fraude een "begin is gemaakt met de opsporing van een geheel warnet van knoeie rijen in de Rotterdamsche haven. Het onderzoek wordt daarom op groote schaal voortgezet. EEN WAARSCHUWING TEGEN ZAKJES NATUURMEST. De Rijkstuinbouwconsulent ir. D. Bloems- ma te Apeldoorn bericht, dat hem van be- langstellende zijde een circulaire werd toege- zonden, zooals die bij zakjes natuurmest „De Natuur" werd gevoegd, welke dezer dagen te Apeldoorn op de markt werden verkocht. Een groot koninklijk wapen en de vermel- ding, dat het merk onder wettelijke controle staat, moeten het vertrouwen weicken. Deze woorden houden echter slechts in, dat aan de wet voldaan is en bij de waar vermeld wordt, wal deze bevat. „Om deze zwendel, want zoo noem ik deze wins'tmakerij, bekend te maken, dient vermeld, dat de stof 0. 05 pCt. stikstof, o.7 pCt. fos- forzuur in mineraalzuur oplosbaar en 1.3 pCt. kali in water oplosbaar bevat; dit is per 100 K.G. 50 gram stikstof, 700 gram fosforzuur, dat niet jn water oplost en 1.3 kali, oplosbaar in water. Stel de waarde van de stikstof op 2^ cent, die van het fosforzuur op 15 centen en die van het kali op 35 cent, dat is tezamen 52 cent aan voedende waar de, zeg voor 5060 cent per 100 K G. De zakjes werden op ten hoogse twee ons uitge- wogen, kosten 25 cent. Dan beteekent dit 1.25 per K.G., of J 125 per 100 K.G. Maar ongeveer 124.50 winst dp 125. Men zij gewaarschuwd tegen alle natuur- meststoffen en winne zoo noodig telefonisch even inlichting in. DE MOORD TE SPECKHOLZERHEIDF. Omtrent de aanhouding van d°n moorde- naar van vrouw Borghans te Speckholzer- heide bericht de Tel. o. m.: Zondagavond te ongeveer 9 uur vervoegde zich bij den veldwachter te Valburg (Over- Betuwe), die juist een vrijen dag had, iemand, die er zeer vervuild uitzag. De man verzocht om onderdak. Dit kwam den politie- beambte wel wat verdacht voor. De vreemde sinjeur zeide Arie te heeten. De veldwachter bracht nu dezen naam dadelijk in verband met den gepleegden moord te Speckholzerhci- de. Hij bride den burgemeester. Baron E. Y. Lewe Van Aduard, die in Zetten woont, op en vroeg naar het signalement. Onmiddel- lijk begaf de burgemeester zich naar Valburg, waar intusschen de veldwachter den man reeds tot bekentenis had weten te brengen. Hij vcrtelde, dat hij Vrijdagmiddag j.l. vrouw Borghans met een Engelschen sleutel op 't hoofd geslagen had, met de bedoeling diefstal te plegcn. Echter zou het zijn voor- nemen niet geweest zijn een moord te be- gaan. Hij verklaarde de vrouw alleen iVeer- loos te hebben willen maken. De man toonde zich ten zeerste ontsteld, toen hij vernam wat hij gedaan had. Nadat hij in zijn afschuwe-/ lij'k werk gestoord was, is hij op de vlucht' gegaan. Hij had zich verkleed en den trein naar Sittard genoinen. Vandaar is hij, naar hij zeide, te voet naar Nijmegen grioopen, heeft zich over De Waal laten zetten en is ten slotte te Valburg aangeland. Het bedrag, dat hij gestolen had, is nog kleiner- dan aanvankelijk vermoed werd. Hij zeide honger geleden te hebben. Enkele oogenblikken had de man hier en daar in een koremveld gerust, maar dan werd hij weer voortgedreven, steeds bevreesd, dat men hem op de hielen zat. De burgemeester van Valburg besloot on- middellijk den moordenaar over te brengen. De man werd zwaar geboeid. De heer Lewe van Eduard begaf zich met den moordenaar en twee politie-beambten per auto naar Kerkrade, waar men heden in den vroegen mcrgen a an kwam. De moordenaar had zich zer gelaten gedra- gen. Steeds staarde hij maar voor zich uit. In Kerkrade werd de mare met blijde verrassing ontvangen. Commissaris Offerman nam Wakker een kort verhoor af, waaruit hij het- zelfde vernam als de burgemeester van Val- TTef par kef werd gewaarschuwd en d« i' re! to.n /.waar geboeid naar Spcckholzerheide gebracht, waar hij dadelijlr in de politiewacht opgesloten is. Toen tegen zeven uur hedenmorgen de moordenaar door de straten van Speckholzer- heide geleid werd, was er spoedig een groot* mcnigte op de been, die een eenigszins drei- gende houding aannam en den man met schridwoorden overlaadde. De verdachte werd zeer beangst en scheen blij te zijn toep hij achter slot en grendel zat. In den loop van den morgeu is het partet uit Maastricht te Speckholzerheide aange" men. PIATANENZIEKTE. Allerwege in den lande treedt than* in platanen eene ziekte op, die sterk de aandacht trekt. Deze ziekte is geenszins nieuw, elk jaar komt zij in meerdere of mindere mate voor, nu heeft zij in de laatste twee of drie jaren minder van zich doen spreken, dodh dit jaar zijn de platanen in ernstiger mate aangetaat, dan dit sedert jaren het geval is geweest Zelfs bericht men ons uit enkele plaatoen* dat de boomen bijna kaal zouden staan De ziekte wordt veroorzaakt door eta zrwam, Oloeosporium nervisequum genoemd. Zij woekert in de bladeren, de bladsfelen ea de jonge scheuten en brengt deze tot afater- ven. 1 De bladeren krijgen bruine vlekkea langs de nerven en vallen af, vaak voor zij geheel dood zijn. Deze ziekte is ongetwijfeld sdhadelijk, doch buitengewoon gevaarlijk voor de boomen schijnt zijn niet te zijn. Ons zijn althans geen gevallen bekend, dat platanen er door ge- sorven zijn. Later in den zomer loopen de boomen weer uit en herstellen zich vrijwel vol komen. In tuinen en parken is de ziekte zeer lastig, doordat de afgevallen bladeren ter wille van het nette uiterlijk geregeld opge- ruimd moeten worden. De bestrijding van deze ziekte zou wellicht mogelijk zijn, door vroegtijdig bespuiting met Bordeauxsche pap, maa zulk een bespuiting zou in slechts zeer enkele gevallen uitvoer- baar zijn. Daar, waar zoover onze en'aring sirekt ook geen schade van beteekenis wordt aangericht, is bestrijding vooralsnog onnoo- dig. v f HET MUZIEKFEEST IN HETj" OOSTERPARK. De Provinciale Bond van Harmonie-Fan- fare- en Syinphonie-Orkesten in Noord-HoL land had Zondag te Amsterdam een groot Muziekfeest georganiseerd, waaraan door 21 muziekcorpsen en met circa 800 leden werd deelgenomen. Pes ochtends kwamen het Hoofdbestuur en de diverse ccmmissies op min of meer feeete- lijke wijze in cafe „De Pool" bijeen. De voorzitter van het Hoofdbestuur, <fe heer J. J. Velt uit Zaandam heette de vereeni- gin gen in zijn openingswoord welkom op de zen eersten grooten muziekdag binnen Am- stei's veste. Hiema werd het woord gevoerd door wet- houder Ed. Polak. Aan do uitvoering werd o.a. medegewerkt door het muziekcorps Eensgezindheid te Heiloo en door Excelsior te Alkmaar. v DE BORGSTELLINGEN VAN AAN- NEMERS. Op het congres van den Nederl. Aanne- bersbond, dat 16 en 17 Juni te Zandvoort gehouden wordt, zal aan de orde komen een voorstel van het hoofdbestuur, te besluiteo, aan de leden te verbieden, na 1 Januari 1927 in te schrijven op particuliere werken, in- dien voor dat werk het stellen van een per- soonlijken of zakelijken borgtocht wordt ver- eischt. Het hoofdbestuur deelt mede, dat het in deze volledige samenwerking heeft verkegeo met het hoofdbestuur van den Ned. R. K, Bond van bouwvakpafroons, dat zich voor- stelt, in de dezen zomer te houden algemeene verga'dering hetzelfde bindende besluit aan zijn leden voor te leggen. iJ/ir INBRAAK IN EEN GQUDSMIDS- k WINK EL. Zaterdagnacht hebben naar de N. Rt. Ct. meldt, dieven het houten afsluitschot voor het winkelraam van den goudsmid M. A. aan het P. C. Hooftplein 10 te Rotterdam weggebro- ken en daarna de ruit vernield. Uit de etala ge zijn gestolen een groote hoeveelheid gou- den, doub'e en ziiveren lepelvaasjes, theezeef- jes, bonbonscheppers, servetbanden en rout- strooiers, een groote alpacasportbeker en al- paca-beursjes, eenige snoeren imitatie paarleo en imitatie paarlen-armbanden; verscheidene gouden heeren- en damesarmbandhorlogea, oorknoppen met steenen en eenige ziiveren armbandhorloges. De waarde van het gesto- lene bedraagt naar voorloopige schatting ongeveer 2800 tot 3000 gulden. De firma was tegen inbraak verzekerd. Uit het onmiddellijk door de politie inge- steld onderzoek is voorloopig alleen gebleken, dat noch de bewoners noch een der burea eenig verdacht geluid gehoord hebben- Waaf>> schijnldjk heeft de inbraak tus&chea 2 en 3 uur plaats gehad. Onnadenkend ambtenaar: H't Spijt me dat ik wat ta klagen beb, meneer; maar bet M bier zoo kond, dat Or den beelen middag geen oog beb kunnen <9efit doen." jUmdm QoiPtan.] 0

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7