Met Dr. Van der Sleen op reis. ll m K Mijn indrukken uit Amerika. Radio-Hoekje. ■*"r Ingezonden stiikfeen Tjjdsefariften. ZEELANDS PROEFTUINEN. De Vereeniging Zeelancis Proeftuin heefc, naar het Landbouwblad voor Zeeland en Noord-Brabant meldt, aan prof. Sprenger te Wageningen een gift van 4000 in geld aan- geboden ter voltooiing van een inrichting tot het neraen van proeven bij lage temperaturen met fruit en groenten. ■wr Woensdag, 9 Juni. Hilversum, 1050 Al. 12 Politieberichten 6.307.30 Duitsche les door den heer Edgar Grun. 7.Politieberichten. 7.45 en 10. Persberichten. 8.10 Christelijke Radiover. SprekersDe heer H. J. Bekkenng Jr. te Am sterdam over; „les ove speculeeren". De heer ,C. B. v. d. Wal uit's Hertogenboech, over: ,43etuwsche novellen". Muakale gedeelte: ■De heer Alb. van Doom Jr., cellist van het cpncertgeboriworkest te Hilversum. De heer C. van Erven Dorens te Hilversum, begelei- cfer. 1. Sonate van Handel in G-mol. 2. Va riational symphoniqnes van Boellmann. 3. Adagio van Bargiel. 4. Elegie van Faure. 5. Scherzo van v. Goens. Davertry, 1600 M. 11.20—1.20 Het radio kwartet en solisten (contra alt, tenor, viool). ;1 202 20 Muziek van restaurant Frascati. S'.-S? Schoollezing Parliament after the re- ivrfotjon. 4.20 Causerie: Out of doors. 4.35 vMuziek van de New Gallery Kinema. 5.35 •Kinderuurtje. 6 20 Dnnsmuziek. 7.10 Tuin- ^jraatje. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerbericht, trieuws. Lezing: Old trades and new knowledge, The trade of the dyer. 7.45 Sona- Ae no 21 in G en no. 20 in D, van Haydn. Piano. 8.— Spaansche lezing. 8.20 Concert door het orkest en N. Hepton, sopraan. 9. ..Loyalty", l-acter van H. E. Bates. 9.50 Weerbericht, nieuws. Lezing; Zoo dragons of todey. 10.20 Concert. Het Casano octet. I'an- son, sopraan. 11.2012.20 Dansmuziek van de Ciro club. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 Con cert Lucien Paris (piano, viool, cello). 5.05 Orkestconcert. 8.50 Select concert. Konigswusterhausen, 1300 M. 8.50 Noor- sche avond. Werken van Grieg, Svendsen, Ibsen en Sinding. Orkest en Th. Loos, decla- matjies. Daarna nieuwsberichten. Brussel 486 M. en Antwerpen 265 M. 8.20 Fragtnenten van „Herodiade". 10.20 Nieuws berichten. Antwerpen om 9.20 Vlaamsche le- zing. Miinster, 410 M, 1.352.50 Marschmu- ziek door orkest. 4.20 Kindertooneel. 5.20 „fhre Konigliche Hoheit die Frau", kom. voorlezing. 5.50 Lezing: Das eheliche Zu- sammenleben der Vogel. 6.30 Pianoconcert 7.30 Lezing: Kolonien. 8.20 Noorsche avond. Orkest. Ch. Schroeder, sopraan. Dubbel- kwaltet Liederborn en W. Wahl, declamaties. Werken van Svendsen, Grieg, Ibsen, As- bjornsen en Sinding. Buiten verantwoordelijkheid van de Redac ts. De opname in deze rubriek bewijst geens- tins dat de redadie er mede instemii) BEZUINIGING, K RENTER LQHEID EN WANTROUWEN. Dat het sigarenvak voor den werknemer slecht is weet ieder; dat het voor den werk- gever ook niet loonend schijnt te zijn bleek voor eenige maanden terug, toen de drie grootste fabrikanten bun personeel bekend maakten, dat hun geen gratis rookertje meer verstrekt werd. Zoolang het sigarenvak bestaat is het een algemeeni gebruik geweest, de beoefenaren van dit vak 20 of 15 sigaren per week te gf ven, voor eigen gebruik. Een spreekwoord zegt: „Die appelen vaart, die appelen eet", en vandaar misschien, dat de fabrikanten begrepen, dat menschen die hun leven slijten met het tnaken van sigaren voor anderen, toch ook wel een gratis rooker tje toekwam. Jammer dat de heeren De Frenne, Koel en W. Helling er anders over dachten of dat hun •bedrijif deze geweldige uitgave niet meer toe- •lief, want het rookertje werd den menschen onfhouden. Dit leek echter deni heer W. Helling nog niet kras genoeg, zijn personeel moest in het open- bear nog de beleediging ondergaan om op straat door Ambtenaren onder politietoezicht gevisheerd te worden. En zoo gebeurde het dat 5 Juni half 6en uur 'bij het verlaten der fabriek, alle si- garenimakers door een1 paar ambtenaren om der ipolitie toezicht aan den lijve vevoeld wer- den of zij! het spreekwoord die appelen vaart die ook appelen eet in practijk brachten. De omstanders die daar onwillekeurig ge- tuigen van waren vonden dezie houding van den heer Helling schandelijk en iik hoorde zeggen een ander spreekwoord, namelijk: „Zoo de waard is vertrouwt hij zijn gas- ten". Na dank voor de plaatsing J.R. MOELAERT, Klein Sigarenfabrikant De heer Helling, wien wij, met het oog op het sterk persoonlijke van het ingezonden stuk, om inlichtingen vroegen schrijft ons het volgende: Dat het in't sigarenvak lang niet roos- kleurig is, is algemeen bekend, men behoeft daarvoor maar de jaarverslagen van de groote sigarenfabrieken na te lezen, dan staat men versteldl van de enonne verliezen. 't Spreekt vaozeif dat die tijdien voor de werk nemers dan ook slecht zijn, 't een is 't ge- volg van 't ander. Tevens spreekt't van zelf dat de werkgevers op alle wijzeni trachten hum bedrijf loonend te rnaken door over alle kan- ten bezuinigingen in te voeren. Een vain deze bezuinigingen is't afschaf- fen van't geven van gratis rookertjes aan het ipersoneelj een bezuiniging die zoolang mpgelijk is uitgesteld maar eindelijk noodge- dwongen is doorgezet. Als men weet dat in een bedrijf met een groot personeel zooals bij onze firma't ge ven van gratis rookertjes een post geeft op de onikostenrekening die eenige cluizenden gul dens per jaar bedraagt, zal men kunnen be- grijpen dat men eindelijk tot zulk een bezui niging is overgegaan. Nu is't geven van rookertjes niet een al gemeen gebruik maar een gewoomte die hoofd- zakelijk in Noord-Holland bestond Op de groote sigarenfabrieken in't zuiden van 't land worden nooit gratis rookertjes gegeven. Bovendien is't personeel bij onze firma in de gelegenheid gesteld hun rookertjes van de firma te koopen voor de helft van den norma len prijs. Om nu op de hoofdgrief van den inzender (n.l. de visitatie die Zaterdag 1.1. heeft plaats gehad) terug te komen diene't volgende: De ze visitatie gaat geenszins uit van den werk- gever( in dit geval de firma W. Helling Co.) maar wordt gelast door den inspecteur van de accijnsen om te controleeren of door het personeel ook ongebanderolleerde siga ren uit de fabriek worden meegenomen. De fabrikant noch. het personeel weten wanneer zulk een visitatie zal plaats hebben. Blijkt't dat er ongebanderolleerde sigaren worden meegenomen dan gaat de werkman die daar- op betrapt wordt, vrij uit, maar de fabrikant wordt beboet wegens ontduiging van den ta- baksaccijns. Hieruit blijkt dus wel heel duidelijk dat de patroon van zulk een visitatie slechts nadeel en geen voordeel kan hebben en' hij zich wel zal wachten een dergelijke visitatie uit te lokken. Het is zeker te betreuren dat een dergelijk onderzoek op den openbaren weg moet plaats hebben, voor de bebrakken werklieden is dat allerminst aangenaam en de toeschouwers krijgen daafvan 'n verkeerden' en zonderlin- gen indruk. Wiji vermoeden' echter dat deze methode onvermijdelijk zal zijn oandat de uit- slag van ongebanderolleerde sigaren buiten de jabriek moet Worden geconstateerd. Deze visitatie heeft echter noch voor den patroon noch voor de werknemers ernstige gevolgen gehad. De overtredingeo die wer- den geconstateerd waren van zulk een kleine omvang dat ze geen aanleiding gaven den patroon te beboeten en de firma w. Helling Co. heeft er mede volstaan de werklieden die zich aan een kleine overtreding hadden schuldig gemaakt, een ernstige waarschu- wing te geven. Uit't bovenstaande blijkt voldoende dat de opmerking van den inzender dat „de waard is zooals hij zijn gasten vertrouwt" dus niets anders is dan een verdachtmaking waarvoor geen enkele grond aanwezig is en die op hem zelf terugvalt. JEDDAH, DE POORT VAN MEKKA. Slank rijzen de minarets hoog op uit de huizenzee; wit stapelen zich de woningen op- een, omgeven door een lagen vierkanten stadsmuur met midden in elke lange zijde een poort. Benoorden de stad een andere om- muurde ruimte, het kerkhof met o. a. het graf van Eva, waarover ik u nog nader ver- tellen zal. In het zuiden eenige dadelpal- mep en een rommelig geheel, dat zich later zal ontpoppen als het negerdorp Nakatoe. Achter de stad wazige gele bergen, die het heilige Mekka aan het gezicht onttrekken. En verder woestijn woestijn. De witte stad licht fel op in de stralen van de reeds laagstaande zon, als wij naderen. Op de consulaten wapperen de vlaggen en nog enkele firma's hijschen een driekleur ter verwelkoming. Verscheidene Samboeks ver laten den wal om te zien of er niets te verdie- nen vail Merkwaardige scheepjes met hun vooroverstaanden mast en het latijnsche zeil met reuzenra, een model dat gebruikt wordt van den Niji tot aan onze Oost en dat al keu- rig uitgebeeld was in de tombe van Thi. Wel een bewijs, dat het voor deze streken aan alle eischen voldoet. De Hollandsche Kolonie, 7 man sterk, haalt ons van boord in een motorsloep. Ge- lukkig komen zij voor onzen gastheer en kun- nMaai fioe is fiei efgeoHjk gebeurd, ouwe Jongeo 1" fN°°! wou tusschon twee auto's door en later txxxr de St, flsi gei et maar 66n geweest wafl." nen wfj rustig vooruftgaan om het nieuwe en vreemde geheel op ons te laten inwerken. Wij landen even buiten de zeepoort voor de douaneloods, een ongerieflijkheid die men al van de Europeanen overgenomen heeft. Alleen met dit verschil dat er geen vaste ta- rieven voor in- en uitvoerrechten zijn, waar- schijnlijk om het fooienstelsel te bevorderen. Kleinigheden die je weten moet! Wij wandelen rustig naar de Massieve poort, die nog elken avond om tien uur met zware ijzeren deuren gesloten wordt, en ko men meteen in de hoofdstraat, waar een ge- zellige drukte heerscht. Een tiental kanieelen ligt midden voor de poort rustig te herkau- wen, zwaar beladen als gewoonlijk. Links voor den ingang der moskee zit een aantal geheel in het zwart gekleede, zwaar gesluier- de.vrouwen op het uitdeelen van geld te wachten. Zwaar gesluierd. In Cairo draagt men t^genwoordig als sluier 'een haakwerkje met mazen van 1 k Iff cM., waar doorheen duidelijk te zien is welk merk rouge voor de Lippen wordt gebruikt, en dat opgehangen wordt aan het puntje van den neus. Van be- dekken is daar geen sprake meer, alleen van verregaande coquetterie. In Giddah daarente- gen hangt de sluier van het hoofddeksel neer tot 15 a 20 c.M. onder de kin. Het boven- lichaam is gehuld in een wijde zwarte cape. Van het aangezicht is n i e t s te zien, meestal zijn er ook niet eens oogspleten. De zwarte lap bedekt alles, is los geweven, zoodat de stakker er doorheen kan zien, maar dat is ook alles. Verstikkend warm is het onder zoo'n lap natuurlijk ook nog! Het is Ramadan, vastenmaand. Een maand lang mag de geloofsgetrouwe Mahomedaan (en dat zfn ze hier natuurlijk allemaal) tus- schen zes uur's morgens en 6 uur's avonds niet eten, niet drinken en niet rooken. En dat in een hittc van 30 graden Celsius in den schaduw. Ieder zijn meug, maar wij drinken hier den heelen dag door! Straks, op het oogenblik, dat de zon onder gaat (dat heet hier zes uur), als het schot klinkt, dan stort- ten alien zich als uitgehongerd op het voed- sel, dat te kust en te keur aangeboden wordt in cafe's, winkels, gaarkeukens en op allerlei draagbare kook- en verkoopgelegenheden. De meeste lekkernijen worden op straat gebak- ken of op andere wijze klaargemaakt en ook veelal op straat genuttigd. Voor de cafe's staan groote banken, erg hoog van den grond, maar men zit er ook niet zooals wij met de beenen omlaag han- gend, maar met de beenen onder het lichaam gekruist. Zoo zitten de meeste Mohameda- nen zelfs in den trein. Is het niet druk, dan ligt iedereen zoo ltd mogelijk lang uit op de veerende gevlochten zitting. Het is druk in de stad zoo tegen vijf uur; de hongerenden verzamelen zich reeds in de cafe's, overal rookende pannen, ameulende vuurtjes. Een dichte wolk van vliegen om- zwermt al ,<die heerlijlcheden ofbedekt ze tot een zwarte wriemelende massa. Maar, daar letten wij1 eigenlijk nauwelijks op. Onze aandacht wordt geheel in beslag genomen door demenscheo. Dadelijk val- len verschillende typen op. De gezeten bur gers in langen witte kaftan ,met vaak goud- bestikt overkleed en witten hoofddoek ziet men natuurlijk weinig. Mooie menschen zijn het; rijzige gestalten, meest met vollen zwar- ten ringbaard, soms bijna blank, maar ook wel flink gebruind, zooals bijv. onze zeeiui. Ze doen denken aan onze Rabbijnen. Daar- naast als scherp contrast de Bedouin, de woestijnbewoner, herder of kameeldrijver in vuilen gescheurden burnous, waardoor over al het prachtige-gespierde lichaam zichibaar is. Een dun kroezelig ringbaardje, een scher- pe haviksneus en een paar oogenZoo scherp, zoo tartend, zoo uitdagend, 200 trotsch kijken ze over ons heen, dat je als indringer begint te voelen en instinctmatig omkeert, als je bij een wandeling buiten de stad eenige honderden meters in de richting van Mekka bent doorgeloopen en zoo'n woestijnbewoner je met een enkele handbe- weging aanduidt, dat het beter is terug te gaan. Prachtkerels zijn het; toch ook goed- lachsch en welwillend. Ik fotografeerde een ezeltje, dat aardig geschoren was, en keek wat lang boven in de reflexcamera. Een groote kerel stapt op ipij af en beduidt door gebaren, dat hij ook wil zien. Neen, dat ple- zier, toen hij; daar het beestje zag. Dadelijk zijn kameraden geroepen en al gauw stonden er tien van de schilderachtigste typen die ge u denken kondt zich om mij heen te verdrin- gen. Maar toen ik hen wilde fotografeeren, neen hoor, een veelzeggend handgebaar. Maar vriend Traanberg had ze al op de plaat, terwijl ze om mij heen stonden. Gezeten burgers en bedouTnen vormen slechts een klein deel van de bevolking. Het gewone volkje vertooet alle nuancen van blank tot donkerbruin, alle kleedingsoorten van keurige witte gewaden tot lompen, gonje- zakken enz. Naakt bovenlijf ziet ge al vrij veel, vooral bij kinderen en sjouwende werk- lui. En dan overal, in elken hoek, bij elk werk, negers. Vroeger allemaal slaven, thans nog gedeeltelijk, vaak ook al met Arabisch bloed en dus varieerend van ebbenhoutzwart tot chocoladebruin, maar altijd kecbaar aan de dikke lippen. En dan nog, weer heel wat an ders, de Grieksche winkeliers, die de groote bazaars bezitten. Voeg daarbij nog Mekka- gangers, pelgrims uit alle deelen van Afrika, Azie en IndiL en ge begrijpt dat wij onze oogen uitkeken. Gelukkig waren de bewoners even nieuwsgierig naar ons, vooral naar de blonde krullen van mdjn vrouw, als wij naar hen. 't Was gezellig. VII. Nakatoe en de poort van Mekka. Weer slenteren wij door de hoofdstraat van Jeddah tusschen Kameelen en Bedouinen, Ezeltjes en Arabieren, halfnaakte kinderen, negers, gesluierde vrouwen, stapels balen, matten, watermeloenen, gaarkeukentjes enz. Nu gaat het rechtsom de Soekh in, die even- als die van gisteren bijna geheel met hout overdekt is om koopwaar en koopers te be-, schermen vooi de zonnehitte. Verderop wordt deze bedekking gebrekkiger, wat gonjezak- kf n, een oud zeil Schilderachtig en smerig. Kronkelend door nauwe en breede straaijes nac'eren wij de poort van Naka4oe, die naar het negerdorp voert. Plotseling staan wij in t'c zandwoestijn Op een halve rnijl afstand staat achter omheiningen een aantal reuzen b:ienkorven, een .cht Kafferkraa!, enkele dadelpalmen wuiven hun sierlijke kronen er bovenuit. Fen paar naakt? kindern spelen in den vuilnishoop. Een luchtspiegehng doet de ne vlak bij schijnen Een gier o Pelt hoog in de lucht en een lange rij Kamee'en vohooit het schilderij. Wij naderen. Het is onbehooriijk warm en stoffig. Geen mensoh is er te zien De hutten blij'ken wel is waar van ouden vorm te zijn maar van nieuwe materialene plaatijzeren platgeslagen benzineblikken en oude meel- zakken, spelen in de benedenste helft een groote rol. De koepel is meest van gras of takken.. Elke hut staat binnen een omheining, die ook uit de mee; i fantastische -ife- rialen bestaat. Een heeft als grondvesten van den heelen muur een tiental Kameelengeraam- ten! Een ander houdt de zaak overeind met staaldraden en gebruikt beenderen als tent- pennen. Een ongelooflijk rommelzootje. Middenin het dorp een paar patricierswonin- gen: een groote keurig schoon gehouden ruimte, omheind met rechtopstaande takken en een deur met een scharnier. In het brand- punt van de ovaal een ruime bijenkorf- vormifje hut met ingang van misschien 1.40 M. hoog. Mary is bezig de wasch op te ihangen. Haar kkeding bestaat uit een verti- caal rood met witgestreepte lange broek en een zwart overkleed. Gewoon geen gezicht. den bediende, den ambtenaar hooge Ioonen om hun de gelegenheid te bieden meer en grootere inkoopen te doen. Hoe meer de menschen koopen, des te meer mcteten de fabrikanten produceeren. Hoe meer deze produceeren, des te hoogere winsten m?.ken zij, om op hun beurt, steeds hoogere loonen te kunnen betalen, zoodat er meer en duur- dere dingen gekocht kunnen worden." Dit is de theorie van Ford en andere fabrikan ten van massa-artikelen. Ford gaat nog ver der. „Geef den werkman gelegenheid om zijn aankoopen te benutten. Als ge hem tien uur per dag, zes dagen per week, laat werken, dan heeft hij noch den tijd, noch den lust om uitstapjes te maken in zijn automobiel, om te luisteren naar zijn gra- mofoon of zijn radio-toestel, om in zijn beste pak te gaan wandelen, om het theater te be« zoeken. Hoe meer vrijen 'tijd hij heeft, des te beter kan hij van zijn inkoopen genieten, en hoe meer geld hij besteedt en hoe meer hij omzet, des te meer heeft de fabrikant om hoogere loonen te betalen, etc." Het sluit als een bus. Daarom stelt Ford voor om langzamerhand het werk te beperken tot vijf en daarna tot vier dagen per week, niet Gouden oorringen en een gouden knop in den a^s een socialistische maatregel, doch om ldnkerneusvlcugel. Vermogende lieden! J—1 'to 1J Wedrennen! Derby is er niets bij. Kleine ezeltjes, elk met twee drie-kwartnaakte neger- jongens bemand en door een vijftal suppor ters voortgejaagd. Ze stuwen aan om een hoek. De stofwolk vliegt voorbij. Ze keeren terug om het wonder te zien. Gapen aan, worden aangegaapten gekiekt. In een grooten boog gaat het dwars door deze merkwaardige nederzetting naar den Oostkant van de stad. Daar moet de poort van Mekka zijn, die een tiental jaren geleden nog geen Europeaan mocht naderen. Thans kunnen wij er ongehinderd door in en uit- gaan, maar niet te ver in Oostelijke richting, den weg naar Mekka op. Daar wordt de Europeaan teruggewezen in een taal, die iedereen verstaat. Als hij althans na die aan- maning- nog loopen kan. Bij de poort heersoht groote bedlrijvigheid. Al1 uit de verte zien wij de mensehenmenigte, daar bovenuit kameelkoppen en andere groo te gevaarten op den rug van dat schip der woestijn. Wij treffan het. Een karavaan pel grims op het punt van vertrek! Eerst zien wij de zaak wat uit de verte aan, een beetje hui- verig nog, maar mien heeft ons uitdrukkelijik verzekera, dat wij ook daar veilig gaan kun nen. En dat blijkt ook. Ook hier weer dezelf- de welwillende nieuwsgierigheid, ook voor de Reflexcamera, die druk werk heeft (en het goedl heeft gedaan!). Want er is heel wat te zien! Men is nog bezig met het beladen der eeuwig tegenstribbelende drommedarissen (echte kameelen met twee buiten heb ik nog geen enkele gezien hoor! Maar de eenbultige wordt hier overal kameel genoemd). De rau- we keelklanken der Arabieren, die onze gggeee tot een soort rochelgeluid uitbuiten, wedijveren in onwelluidendheid met het ge- blaas en gegorgel der lastdieren, die nooit wil len knielen en nooit wil l en opstaan en nooit weggaan en nooit stilstaan. Altijd moet er gescholden en geslagen worden. Maar dat tafereel is al niet nieuw meer. Wel iets anders: de palankijns waarin de meer gegoeden de reis zullen ondernemen. Een drommedaris wordt op eigenaardige wijze bepakt. Over den bult wordt een soort schraag gebonden en de last wordt aan de omhoogstekepde knoppen der schragen, dus aan weerskanten van het dier opgehangen. Soims zijn het balen suiker, dan geitevelzak- ken vol water of koopwaar. Nu zijn het stel- lages bestaande uit een bed met heniel. Aan elken kant een, een matras op elk bed en een in het midden. Dat geeft een tent van twee meter lang en twee meter breed, de vloer be- legt met perzische tapijten, een prachtig kleurig kleed over dte overkapping, zoo groot, dat het over de geheele voorwand1 kan worden neergehaald. Thans in de drukte van het vertrek zijn de meeste nog open en lig- gen daar geheel in het wit gekleed de pel grims, man en vrouw in noneh'alante hou ding, de kinderen er tusschen en zien neer op •het geharrewar daar beneden. De kleeding der imanlijke pelgrims bestaat alleen uit twee handdoeken; het hoofd is onbedekt. A'an de voeten sandalen. De vrouwen dragen het ge-i wone gewaad, maar ook alles wit, behalve de sluier, die zwart blijft. Zoo reizen de rij- ken arabieren naar hun pelgrimsoord. Straks zet de karavaan zich in beweging, als de zon bijna onder is en twee maal vier eh twintig uur lang wiegt en schommeit het gevaarte, gedragen door het sterke groote dier, dat a,1- leen op het heetst van den dag eenige uren rust behoeft. De Javaansche pelgrim doet het gewoon lijk iets minder rijk. De palankijns zijn met watten overdekt; ze worden al genoeg afge- zet. De arme gaat loopen, barvoets, bloots- hoofds, 80 mijlen door de bergachtige woes tijn. En de rijke, die haast heeft gaat per auto. Voor 1 lA pond per persoon. Eerstdaags wordt er een groote Fiat-char-a-bancs voor 24 personen in de vaart gebracht en stukge- reden met een' enorme overbelasting op den slechten karavaanweg, door chauffeurs die geen Jlauw idee hebben van een motor die bijv. vinden, dat hij het in Ramadan maar zonder oiie moet doen. Een Sambock brengt ons weer naar het schip. Een matroos klimt omhoog om het zeil los te maken, pakt het touw waar langs hij omhoog klimt tusschen groote teen en ande re teenen. Weg schdeten wij langs tal van dergelijke vaartuigen die kolen aan wal bren-" gen. Een is op het rif geloopen. Een spier- naakte neger, een hercules staat te zwoegen om hem los te krijgeo, g'linsterend zwart in de laatste stralen der avondzon. Wij gaan verder het Zuiden in! Dr. W. G. N. VAN DER SLEEN. Door Dr. Neil van Aken. IX. New-York, Mei. Amerika is niet alleen het koopkrachtig- ste, doch ook het kooplustigste land ter we- reld. De ondervinding, vooral der laatste 25 jaren, heeft geleerd dat Amerika rijk gewor- den is niet door het sparen, maar door het uitgeven van geld. „Geld is rond; daarom moet het rollen", zeggen de Amerikanen. In deze kooplust worden zij aangemoedigd door de bankiers, de economisten, en ieder die, naast zijn eigen belangen, de belangen van het volk behartigt, „Geef den werkman, den verkoop van zijn product te bevorde ren. Op het bezwaar dat wordt ingebracht dat verminderde werktijd niet ramengaat met vermeerderde productie, wordt geant* woord, dat een grooter en meer ..efficient" gebruik van machines den handenarbeid verlicht, den werkman minder vermoeit, en de productie-capaciteit van een fabriek vergroot. Dit blijkt trouwens uit de statistie- ken. Verscheidene groot-industrieen producee ren thans volgens de bovengenoemde me-; thode een groote volume met minder werk- krachten en in korter tijd, met meer profijt en tegen hooger weekloon, dan vier of vijf jaar geleden onder het verouderde systeem. het systeem, dat algemeen gevolgd wordt in Nederland en andere Europeesche landen. Hierin dan ligt het antwoord op de vraag: „Waarom is Amerika zoo rijk, ter wijl Europa zoo arm is?" Het motto van Amerika ,,E pluribus unum" is de sleutel die dc geheime kamer van Amerika's welvaart opent. Amerika is een, op geographisch, politiek, industrieel, commercieel en sociaal gebied. Europa is verdeeld. Amerika met 120 milli-s oen inwoners, een jeugdige, vooruitstreven- de natie, met 48 onafhankelijke staten In een federatief verband, zonder beperkende in- en uitvoer-regelingen onderling, organi- satorisch vereenigd, met 6en taal en een traditiej Europa met een grooter aantal in woners, doch bestaande uit stukjes en brok-; jes, vijf millioen hier, zeven millioen daar, 20 millioen elders, met verschillende talen en gebruiken, met nijd en haat en jaloezie elkaar in het vizier houdend als hond en kat, met invoer- en uitvoerrechten op ieder paar honderd kilometers afstand, met groo-, te legermachten, de meest onprodyctieve klasse van menschen op de werelddit is het antwoord. Of Europa het voorbeeld van Amerika kan navolgen en haar industrieel systeem kan toepassen onder de huidige Europee sche toestanden, laat ik ter beoordeeling over aan uw kopstukken op economisch gebied. De algemeene opinie van Amerika is, dat Europa slechts dan zijn armzaligen toestand kan verbeteren, wanneer het, in navolging van Amerika, de politieke, tradi« tioneele, taalkundige en godsdienstige gren-. zen wegveegt, en een Vereenigde Europee-. sche Republiek schept, onder een leiding, met een industrieel en commercieel belang in het oog, een droom waarschijnlijk die niet verwezenlijkt zal kunnen worden zon der de heele Europeesche. psychologie te veranderen. Amerika is geslaagd in het opbouwen van een vereenigde natie, omdat het den stier bij de horens nam, om een Amerikaansch spreekwoord te gebruiken, toen die stier nog een nuchter kalfje was. Thans is het een tarn huis- en tuindier, ge- weldig in zijn kracht, doch luisterend naar de stem van de volksleiders, daar de onder vinding geleerd heeft, dat er met tegen- stribbelen op den duur niets te bereiken valt. Dit verklaart de geheele Amerikaan- sche politiek op gebied van emigratie, we- reld-isolatie, scheiding van kerk en staat en andere vraagstukken, die aanleiding moch- ten zijn om verdeeldheid, ongezonde ideeen en ontevredenheid te scheppen in de thans ve-eenigde en tevreden republiek. Een paar dagen geleden ontmoette ik een iNederlandsch groot-industrieel op zijn eerste bezoek aan Amerika. In den korten tijd van een maand had hij een dozijn groo te fabrieken bezocht en nauwkeurig bestu- deerd. Overal vond hij een toestand van groote werkzaamheid, tevredenheid en welvaart. Nergens in de wereld had hij zul- ke verhoudingen ontmoet als die, tusschen werkgevers en werklieden in de Staten. In een fabriek die ongeveer 10.000 man werk verschaft, werd hij door den directeur in een auto door de gebouwen gebracht om de verschillende afdeelingen van het kolossale bedrijf in een halven dag te kunnen bezich^ tigen. Hem werd ^erteld, dat bijna ledere werk« man een aantal aandeelen had in het kapii taal van de maatschappij, dat een hunner, als afgevaardigde der arbeiders, hen verte- genwoordigde in den Raad van Commissa* rissen, en dat hun loonen in vier jaar ver- dubbeld waren, zoodat de meesten hun eigen huis bewoonden, een automobiql be- zaten en meer en meer van hun geld tieleg- den in de aandeelen der maatschappij. „Zoo iets is niet denkbaar in Nederland", zei hij tot mij. „Als ik daar terugkom en aan mijn vrienden vertel dat de industrie rijker, wordt door het loon der arbeiders te ver- hoogen en hun werktijd te verkorten, zal men mij stapelgek noemen. Ik zal er maar over zwijgen". Noord-Holland in Woord en Beeld begin! met een geslaagde kiek van de jaarlijksche reiinie van de zeilvereeniging „Het IJ" Aan de jubileerende afd. Winkel van het Witte Kruis zijn enkele foto's gewijd, voorts een groote collectie kieken in verband met het be zoek van den prins van Djokjakarta, de groepfoto en twee andere kieken ter gelegen heid van de opening van het kringmagazijn van het Roode Kruis te Alkmaar, de installa- tie van den nieuwen burgemeester van Nieu we Niedorp, den heer A. Visser, enz. ;i. w.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 8