DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Laat uw kousen aanbreien Uit den Aikmaarschen Raad. No. 136 Honderd acht en twintigste Jaarsrang 1926. khMTxemwUmlte bii vooruitbetaling per 3 maanden f3.—fr. per post f2.50. Bewjjsn. 5 et Advcrtentiepr. 26 ct. p. regel, grootere letters naar plaatalmt* Brieyen franco NX Boek- en Handelsdr. yJL Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. ZATER1UG 12 J UNI i :*rk De naam GOUDSBLOM op Uw sigarenzakjes is U een waarborg dat de inhoud is: EEN HOOGSTAANDE KWALITEIT. Bnitenland. Oil numtner bestaat uit 3 bladen. Direcleur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Bescherm den mensch tegen het gevaarlijk- gte wezen, dat er op dezen aardbodem rond- wandelt. Bescherm hem dus tegen zieh zelf. Dat is de leuze van dc heeren sociaaWSmo- craten. Laat de overheid op elk gebied reglementce- rend en dwingend optreden, leg de persoon lijke vrijheid aan banden en als de tegen wil en dank beschermde de zegemngen daarvan niet kan inzien, doe het clan toch maar, want ieder mensch is een grcot kind, dat zelf met weet wat goed voor hem is. i Bescherm hem, ook als hij niet beschermd wil worden en later za^ hij er dankbaar vooi blijken. Het vrije Amerika is droog gelegd en iedereen, of hij het wil of niet en of hij net noodig heeft of niet, wordt daar dus op de meest afdoende wijze tegen den drankduivel in bescherming genomen. In Alkmaar is het nog zoo ver met. Maar we zijn vreeselijk zuinig met het sluitingsuur, we iagen de gasten vroeg naar huis en vroeg naar bed en we rangschikken de cafehouders onder de gevaarlijke elementen onzer samen- leving en we zijn dus al aardig op weg ora het Atnerikaansche'voorbeeld te volgen. Ook hier moet de vrije burger langzamer- hand tot de merkwaardige zoogdieren uit het verleden gaan behooren en daarom gaan we stap voor stap verder en beschermen o t 'S wat er maar eenigszins voor in aanmerking kan komen. We beginnen nu ook de volwassen men- schen tegen de zedelijke en maatschappelijkc gevaren van de bioscoop te beschermen. Onze Arbeidswet en tal van andere wetten waken er nauwkeurig voor, dat ons personeel zich niet langer dan acht uren per dag aan inspanning bloot stelt althacis bij denzelf- den patroon en we zijn nu al zoo ver, clai wii ons de vraag stellen of ook een patroon al dan niet mag worden toegestaao voor zijn gezin of voor zijn genoegen te werken als hi] daar zelf zin in heeft. Wij willen hem dwingen zi]n werk te laten rusten om tijd voor zijn gezin over te hou- den. En als het blijkt, dat dit niet helpt en dat hij na 8 uur 's avonds toch niet thuis is, dan zullen we straks misschien nog een stapje verder gaan en dien winkelier dwingen dat hij elken avond in zijn huiskamer moet zittcn. En als ook dat geregeld is, dan zullen wi] hem voorschrijven hoe laat hij moet opstaan, wat hij 'smiddags moet eten, en of hij pan- toffels of schoenen zal mogen dragen. We zijn al begonnen met de cafehouders, nu nemen wij de winkeliers er bij de bak- kers zitten #1 heelemaal in de verdrukking en straks gaan we ons ook bemoeien met de muziekonderwijzers, de advocaten, de verze- keringsagenten, de handelsreizigers en de gepensienneerde kaasdragers. We wijzen, zooals Dirk Witte het zoo ka Kikteristiek gezegd heeft, aan ieder het paadjc waarlangs hij mag gaan. En we roepen o foei als hi] even blipt staan. Mensch chirf te leven. Zoo is dus van sociaal-democratische zijde nog eens een aanval op de persoomlijke vrij heid gedaan. Na zeven jaren van overweging zqn B. en W dank zij ook de adviezen van belangheb- benden, gelukkig tot de conclusie gekomen, dat men iemand die voor zijn gezin werken wil, zoolang als hij daar zelf plezier en voor- deel van heeft, niet als een misdadiger mag beschouwen, die kans loopt voor den kanton- rechter te moeteei verschijnen. Daar is Donderdagmiddag nog heel wat <wcr afgepraat en het rcsultaat is ten slotte gfweest, dat alleen de sociaal-democraten en de katholieke heer Van Slingerland hun stem vo6r gedwongen achturigen winkelsluiting iitgebracht hebben. •De laatste vooral is met over een nacht ijs gcgaan. Want hij had 5 zegge en schrijve 5 heele winkeliers opgezocht of eigenlijk maar vier-en-een-half, want de laatste was maar een koopmannetje, dat van de hand in den tand leefde. En van die vier-en-een-halve winkelier hadden er drie hem verzekerd, dat zij niet te- fen gedwongen winkelsluiting waren, mits un concurremten dan ook moesten sluiten. Ziedaar het beste bewijs dus, dat wij hier in Alkmaar groote behoefte aan gedwongen winkelsluiting hebben gekregen. Ook de middenstandsvereenigingejn en de Kamer van Koophandel hadden een enquete gchouden en daaruit bleek, dat het overgroole deel van de winkeliers hier ter stede mets voor een gedwongen winkelsluiting gevoelt en alles behalve op deze overheidsbescher- ming gestekl is. Dat heeft blijkbaar de meerderheid van den Raad er toe gehracht de persoonlijke vrij heid niet aan te randen, wanneer dat niet be- slist nocdzakelijk was en naagezien al spce- di" bleek, dat het personeel, waarvoor de ge dwongen winkelsluiting in !;oofdzaak bc- tiocld is4 in Alkmaar tocji na 8 uur 'S avoods geen arbeid verricht, heeft men het verstan- dige besluit genomen, de winkeliers zslf ver der maar met rust te laten. De burgemeester heeft daarbij zeer juist nog even doen uitkomen, dat, waar het hier geen bescherming van maatschappelijk zwakken betreft en noch de consumenten, nocli de producenten, in casu de winkeliers zelf, op overheidsinmenging gestekl zijn, men z. i. geen enkel maatschappelijk belang dient door tot gedwongen winkelsluiting over te gaan. Hoe wij daarover den ken, is voldoende uit ons hoofdartikel van 13 Februari j.l. ge- bleken. „Bekijken wij de kwestie van het standpunt van den consument", zoo hebben wij toen betoogd, ,.van de burgerij dus, dan is het duidelijk, dat wij geen enkel belang bij ge dwongen winkelsluiting hebben. Waarom zouden wij het prettig vinden een vergeefschen gang naar een gesloten winkel te maken en's avonds niet meer te kunnen krijgen wat wij soms plotseling blijken noo dle te hebben [>c burgerij is door een gedwongen vroege winkelsluiting in geen enkel opzicht gebaat. Wie 's avonds na 8 uur in Amsterdam loopt, ergert zich, dat er in die groote stad vol winkels niets meer te koop is en krijgt meer dan ooit het gevoel, dat de overheid in haar dwingende voorschriften de persoonlijke vrijheid te dezen opzichte wel wat te sterk aan banden gelegd heeft." Personeel is vrijwel nergens na 8 uur nog aanwezig. „A1 erkennen wij gaarne, dat social® wet gcving noodig is om de maatschappelijk zwakken te* beschermen en uitwasscn tegen te gaan, dan hebben wij toch nog altijd zooveel respect voor de persoonlijke vrijheid, dat wij niemand zouden willen belemmeren te wer ken wanneer hij dit uit eigen vrijen wil doet, Slechts concurrenten kunnen afgunstig worden, maar mag dan de overheid zich daar- mee gaan bemoeien en den een beletten iets te verdienen, enkel eri alleen ter wille van de omstandigheid, dat een ander dat niet wenscht of niet kan? In dezen tijd wefdt de persoonliike vrijheid van alle kanten al zoo bedenkelijk aan ban den gelegd, dat wij er niet gaarne toe willen meewerken, dat de cverheidszorg zich ook tot cen gedwongen winkelsluiting uitstrekt." Het bovenstaande geeft ook nu nog vollo- men weer hoe wij deze kwestie beschouwen en wij verheugen er ons dan ook van hartc over, dat althans deze aanslag op de persoon lijke vrijheid niet door den Raad gesanctio- neerd is geworden. En aangezien Ds. Makkirtk onlangs ook tot tijdelijk leeraar benoemd is, heeft hij dus tot taak goed op zich zelf te passen en na te gaan of hij in alle opzichten wel over zich zelf tevredien kan wezen. Is de toestand nog als vroeger, dan is hij de eenige leeraar die direct aan die kjasse- verhooging van zijn eigen leerlingen mag meewerken. Laten wij hopen wij zijn daar trouwens wel van overtuigd dat in het bijzonder de tijdelijke leeraar in het Hebreeuwsch steeds tot voile tevredenheid van dezen nieu- wen curator zal mogen optreden. Het „potje van de waterleiding", waaruit bij de bespreking van zoo menige gemeente- begrooting gouden bergen beloofd zijn, het theoretiscn fczit, dat een rots der eeuwen was voor iedereen die Alkmaar's financien roos- kleurig wilde voorstellen en een luchtkasteel voor alle pessimisten, dat geheimzinnige ka- pitaaltje staat nu op het punt werkelijk uit de kraan van het Provinciaal Waterleiding- bedrijf in onze gemeentelijke schatkist te vloeien. Wij zullen voor afkoop van al onze rech- ten op de waterlevering een bedrag van 367000 ontvangen en uit de omstandig heid, dat men van de zijde van het bedrijf meermalen moeite gedaag heeft ons er van te overtuigen, dat het niet goed zou zijn er over te schrijven alvorens het in den Raad in behandeling zou zijn gekomen, kan zeker wel blijken, dat men er daar nog lang niet zeker van was, dat de gemeente ten slotte met dit bedrag genoegen zou willen nemen. Daaruit zou kunnen volgen, dat wij wel een aardig kapitaaltje kriigeni maar daai te- genover ook heel wat recnten en jaarlijks te- rugkeerende baten uit handen hebben gege- ven. Volgens sommigen zou de gemeente dan ook verstandiger hebben gedaan buiten de waterlevering der provinde te blijven en haar rechten voor een eigen bedrijf te houden waardoor ten slotte producent en consument het meesie gebaat zouden zijn. Evenwel is deze zaak voor niet-deskundigen uiterst moeilijk te beoordeelen en heeft al thans de Raad het beter gevonden een vogel in de hand dan tien in de lucht te hebben Zooals gezegd, is dit vogeltje een beetje laat komen aanvliegen en het is dan ook geen postduif maar waarschijnlijk een gebra- den hoentje van 367000 dat weldra veilig in een gemeentelijk kooitje zal worden opge- sloten. Hopelijk zal het, nadat de wederzijdsche onderteekeningen van h^t contract hebben plaats gehad, in goeden staat bij den ontvan- ger komen binnen vliegen, die dan wel zal constateeren, of het al dan niet een canard geweest is. (ook die heele fijne casimire) in de Macb. Brei-inrichting „De Toekomst". Depftt voor Alkmaar en OmstrekenM. BEUDEKERTEGRL, Hofplein. Langdurig is er gedebatteerd over de vraag of de gemeente zelf het risico voor on- gevallen van haar personeel moet dragen dan wel of zij dit aan een ongevaljenverze- kering moet overlaten. De heer Westerhof betoogde het laatste, de heer Vogelaar en anderen gevoelden er inte- gendeel meer voor de gemeente zelf fe laten verdienen wat zij andcrs aan premies zou moeten storten. Het blijkt, dat wij een heel aardig ongeval- lenfonds hebben. Dank zij de degelijkheid van en het goede toezicht op onze bedrijven, komen ongelukken van eenige beteekenis hier niet dikwijls voor. Het fonds steeg tot 28000 en de heer Vogelaar wilde geleide- lijk daarmee voortgaan en een fonds van 50.000 vormen uit welks rente dan telken- jare de noodige uitkeeringen gedaan kunnen worden. Dat leek heel verstandig en er is ook eigenlijk geen enkele reden waarom een ge meente die over voldoende kapitaal beschikt en bij een onverwacht groote ramp altijd leenen kan niet zelf een risico zou dragen, dat tot dusver van bctrekkelij'k geringe betee kenis is gebleken. Zelf iets dcen is altijd nog voordeeliger dan iets laten doen omdat in het laatste de beloo- ning eh de winstkansen van anderer arbeid zijn begrepen. Hoe goed werken niet de onderlinge wyze- keringen die over voldcend kapitaal beschik- ken en de gemeente is nu eenmaal in veel gunstiger conditie dan particulieren doordat zij een vrij wat grooter risico zal kunnen dragen. Vandaar dan ook, dat de heer Vogelaar die trouwens op verzekeringsgebied lang niet de eerst de beste is bij zijn verdeciging van het voorstel van de meerderheid van B. en W. een belangstellend gehoor had en de Raad besloot dat de gemeente voortaan zelf het risico van de ongevallen harer ambtena- ren zal ragen. Zoolang opzettelijk door Gemeentewerken gestichte branden tot eenige huisjes op het Scharloo beperkt worden. zoolang de poli- tieagenten bij motorraces buiten de baan blij ven en de conducteurs van de tractor over eenige jaren niet tot onze gerneente-ambtena- ren worden gerekend, is er alle kans dat ook in dc toekomst het foncls voor groote uitga- ven gespaard zal blijven. En dat de gemeente in eigen zak kan hou den wat andcrs aan premies onvermijdelijk verloren zou gaan. Tot ecnpat«" van het Gymfissiutn ;s doev ufti Raad Ds H. Makildk Wtiwrnd. voorkennis en toestemming een uitstapje ge- maakt heeft. De sociaal-democraten waren daar alles behalve over te spreken en de Wethouder van Publieke Werken achtte zich eveneens gepas- seerd en meende, dat als zijn Commissie den verbouw van het gebouw van Gemeentewer ken noodzakelijk oordeelf, de Financieele Commissie alleen heeft na te gaan, of het geld daarvoor aanwezig is en het niet te pas komt, dat deze laatste commissie zich dan ter plaatse nog eens persoonlijk van de noodza- kelijkheid van het werk gaat overtuigen. Ziedaar een strijd om de macht, een strijd, waarbij ieder hardnekkig zijn eigen afgeba- kend terreintje tegen anderer indringing ver- dedigt. Een strijd, die niet zoo gemakkelijk te be- slissen is. want waar eindigt de bevoegdheid van de eene commissie en begint die van de andere? De grenzen zijn uiterst vaag en confhcten als dit zullen op den duur niet kunnen uit- blijven. Wij zijn nimmer bewonderaars van al die commissies geweest, wij hefcben ze steeds meer als een rem dan als een steun be- schouwd en zouden ze nog altijd hoe eer hoe lie ver zien verdwijnen. En conflicten als dit zijn zeker uiet m staat onze opinie daarover te wijzigen. Vergrooting van het aantal gemeente- ambtenaren is altijd een verheugend ver- schijnsel behalve dan voor de belastingbe- talers. Want het wil toch niet anders zeggen, dan dat de gemeente zoo groeit en zoo vooruit gaat, dat haar administratie door het tegen- woordige personeel niet meer kan worden bijgehouden. Of wij ook verheugd moeten zijn omdat de gemeentelijke armbezoeker - zijn werk niet meer af kan is een vraag die niet direct posi- tief beantwoord zal kunnen worden omdat juist hij tot de categorie ambtenaren behoort waarvan er meer noodig zijn naarmate de welstand der ingezetenen in het algemeen een ongunstiger beeld gaat vertoonen. Evenwel hebben B. en W. te kennen gege- ven, dat de zich steeds uitbreidende werk- zaamheid van het Burgerlijk Armbestuur de wenschelijkheid heeft doen gevoelen van een intensiever controle, waartoe de aanstelling van een ambtenaar naast den armbezoeker onmisbaar is te achten. Die functie is dan door den Raad ook in- gesteld en nu het zeker is, dat deze ambte naar er komen zal, rijst tevens de vraag of het niet tijd wordt eens te breken met het sy- steem waarbij de visites van den armbezoeker onmogelijk gemaakt zijn in al de gezinnen, die mede door kerkelijke instellingen bedeeld worden. Zijn wij wel ingelicht, dan is de toestand zoo, dat b.v. de katholieke gezinnen nimmer met den armbezoeker in contact komen door dat het daarvoor bestemd geld eenvoudig aan de kerkelijke instelling of daarvoor aan- gewezen personen wordt overgedragen, die het weer aan de behoeftiget uitkeeren. Ook met andere kerkgehootschappen moet dit het geval zijn en zoo zijn er dus een groot aantal gezinnen waar de armbezoeker nooit aan huis komt, waardoor het burgerlijk arm bestuur het contact en daardoor de juiste be- oordeeling mist die maatstaf voor de uitkee- ring zijn moet. Wellicht zal door het aanstellen van dezen tweeden armbezoeker een meer direct contact tusschen het Burgerlijk Armbestuur en de armen verkregen kunnen worden. Dan is er nog de kwestie van het optreden van de Financieele commissie, die onder lei- ding van wethouder Thomsen een uitstapje on verboden terrcin zou gemaakt hebben. Ditmaal kwam niet de Commissie voor de strafverordeningen daartegen op, maar wel de Commissie voor Publieke Werken, op wier partlculicf terreiu men zonder voldoende I Er is een Commissie voor de Plantsoenen, die alles overweegt wat daarmee in verband En eveneens is er zoo een voor de Lichtbe- drijven, een voor Publieke Werken, enz. Al die commissies hebben tot taak, plannen na te gaan, welker uitvoering een nauw- keurige en zoo mogelijk deskundige voorbe- reiding behoeft. En dit moet o.i. dan ook uitsluitend de taak van de Financieele Commissie zijn. Haar on- derzoek en voorbereiding moet dus b.v. alle belastingplannen omvatten, de kwestie van het vermenigvuldigingscijferde pensioens- berekening, de begrootingscijfers m het al gemeen, het sluiten van leeningen, enz. Maar kort geleden wij meenen, dat de heer Kusters daarop heeft aangedrongen is in den Raad verkondigd, dat de Finan cieele commissie naast deze, haar eigynlijke taak, nog een veel grooter bevoegdheid zou moeten krijgen. Alle voorstellen, die een belangnjk bedrag vorderen, zouden fcnslotte naar deze com missie om advies gmnden moeten worden. Dat was de groote fout. Want als zij nu dergelijke plannen toege zonden krijgt, zijn er maar twee mogelijk- h^den. Of zij bepaalt zich uitsluitend tot de vraag of er geld voor is en dat zal er in den rege niet zTjn en dan kan evengoed de wethou der van Financien als de commissie dat in den Raad mededeelen. Met andere woorden: dan is de commissie dus overbodig. Of zij gaat na of het werk al dan niet noo dig is, en dan treedt zij als censor van andere commissies op, komen er allerlei gevoelig- heden tot uiting en doet de Financieele Com missie eigenlijk het werk, dat uitsluitend tot de bevoegdheid van den Raad zelf behoort. „Als wij ons niet ter plaatse overtuigd had den", zegt de heer Thomsen, „dati zouden wij een geheel ander advies hebben ge- geven". En aangezien de commissie- met in net ge bouw van Gemeentewerken is gaan kijken o er al dan niet geld voor den verbouw be- schikbaar is, blijkt hieruit ten duidelijkste, dat men ter plaatse heeft nagegaan of het werk noodzakelijk was, of wellicht goedkooper uitgevoerd kan worden, dan de Commissie van Publieke Werken het voorgesteld had. Ergo: een controle op die commissie, wat toch uitsluitend tot de competentie van den Raad behooit. Het is duidelijk, dat de Financieele Commis sie verder gaat dan haar taak is. Maar het is ook duidelijk, dat de schuld daarvoor ligt bij hen, die alle woorstellen van eenige beteek-mis aan haar controle willen endcrwerpen en haar daardoor als het ware gedwongen hebben zich steeds verder buiten liaar eigen .terrain te begeven. Dat de h*tr Van Drunen, die nota bene als lid dier commissie voor het gemeenschappe- lijk bezoek aan Gemeentewerken stemde en daar 's morgens zonder protest aan heeft deel genomen, des iniadags in den Raad den treurigen moed had, critiek over het werk zijner mede-commissieleden uit te oefenen critiek, die toch ook hem zelf moest treffen dat hij ronduit verklaavde voor spion te heb ben gespeeld, doet ons inderdaad de veront- waardiging begrijpen van hen, die verklaard hebben met een dergelijk commissielid liever niet meer in vcrgaderin'g bijeen te willen komen. I tigd, nog eens met Orpheus en met de Ex ploitatie-commissie van den Muziektuin te on- derhandelen, om te trachten, beiden tot over- eenstemming te brengen. Wo man singt zegt een oud DuitscF versje da iass dich ru-hig nieder, Bose Menschen haben keine Lieder En aangezien Orpheus heel wat liederen op zijn program heeft, mag zeker geconsta teerd worden, dat men hier met zeer vrede- ievende ingezfetenen te doen heeft. Het is dan ook niet duidelijk, hoe men dc ixploitatie-commissie kan beschuldigen, dat zij het op de kas van Orpheus vocrzien heeft Want, zegt he- zelfde versje: Wo man singt, da wind kern Mensch beraupt, Ohne Furcht, was man im Lande glaubt. Helaas schijnt het hier toch wel eenigs zins anders te zijn, in dezep zin dan dat men Orpheus zoo weinig wilde uitkeeren, dat de zangvereeniging het voorgenomen concert niet aandurfde. En daarbij is de verrassende mededeeling gekomen, dat de tuin niet meer aan zangver- eenigingen verhuurd wordt, zoodat dus dt toestand toch Eigenlijk zoo is geworden, dat de Exploitatie-commissie, die daarbij uit sluitend financieele overwegingen kan laten gelden, ten slotte beslissen zal, wie er al dan niet in onzen Stedelijken Muziektuin zal mo gen optreden. Blijkt het huurcontract haar die macht te geven, blijkt zij niet alleen als Exploitatie- commissie, maar ook als censor te kunnen op treden en het hek van een muziekpark, dat toch in wezen een gemeentelijke en dus een voor alien toegankelijke instelling is, wille- ceurig te kunnen openen en sluiten^ dan wordt het hoog tijd, dat het Muziekpark, evenalf het Sportpark. rechtstreeks onder het beheer der gemeente gebracht wordt. Wij vertrouwen dan ook, dat men bij be- eindiging van het thans loopende contract een anderen weg zal inslaan en zullen, nu de burgemeester het lam en de leeuw nog vreedzaam in een hok tezamen wil brengen, op dit oogenblik maar niet verder op deze kwestie ingaan. Hopelijk zal zijn pogen met succes be- kroond worden en zal Orpheus weldra een druk bezocht concert in onzen Stedelijken Muziektuin kunnen geven. De Raad heeft den tiurgenieester gemach -STUDENTEN CONTRA PROFESSOR De tioebelen aan de Hannoversche Tech- nische Hoogeschool trekken meer en meer de aandacht. Naar onze correspondent te Berlijn hedennacht ineldde, denkt de - Prui- sische minister van onderwijs, dr. Becker, er niet aan, toe te geven aan de terreur der stu- denten tegen hun lector dr. Lessing, dien zij met alle geweld willen ,,wegpesfen". Tusschen dit conflict tusschen het oude en het nieuwe Duitschland, dat van de hooge school te Hannover dreigt over te slaan op de geheele Duitsche universitaire wereld, en het groote conflict van monarchisten en repu- blikeinen, hetwelk thans bij het naderen van den dag van het berlichte referendum de splitsing van het Duitsche volk in twee groote groepen meer en meer doet toenemen, bestaat verband. Dr. Lessing toch, die politiek zeer ver links staat, heeft kort voor Hindenburg's verkiezing tot rijkspresident een scherp arti- kel in het „Prager Tagblatt" over den veld- maarschalk geschreven, hetwelk in de stu de'ntenwereld veel kwaad bloed zette; ook on der de burgerij waren er velen, die zeer ver- bolgen wjaren over dezen uitval tegen hun vereerden medeburger. Sindsdien betoogden de studenten voortdurend tegen dr. Lessing en boycotten zijn colleges. Van den betrokken minister kreeg dr. Lessing een reprimande over zijn wetenschappelijke schrifturen, wel- ke men in zakelijk opzicht en wat den toon be treft afkeurde. (Sterk heeft Lessing de aan dacht op zich gevestigd door zijn agitatie te gen het doodvonnis van den bekenden massa- moordenaar Haarmann, dien hij niet verant- woordelijk achtte voor zijn daden en opgeslo- ten wenschte te zien in een krankzinnigenge- stciht) Het gevolg van een en ander was, dat dr. Lessig eenigen tijd geen college gaf. Toen hij onlangs deze bij den aanvang van het zo» mertremester weer wilde hervatten, hebben de studenten hem dit eenvoudig met geweld be- let, hetgeen het begin was van het huidige stddium in de zaak-Lessing, waarin ook het anti-semitisme een rol schijnt te spelen Hoewel de rector in den aanvang tot krach- tige'maatregelen is overgegaan tegen de bel li amels, hetgeen echter slechts leictde tot een nog feller houding van de rebelleerende stu denten, schijnt de minister van onderwijs, dr. Backer, die weigert te capituleeren voor de terreur van een groep nationalistische studen ten, thans te staan tegenover hoogleeraren- en studentenkorps, waarbij zich nog de be- langen doen gelden van de stad Hannover KM A A RSI! HE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1