I m 1 I i 1 iW w Geen Fijn I Mijn indrukken uit Amerika. UTT SCHAGEN. De N. V. Drukkerij De WestfriesciVe Kerk- bode te Schagen zsl met Sept. overgeplaatd worden naar Amersfoort. De aard van haar werk maakt verplaatsing naar het c*r»tmm des lands gewenscht. Tot onderwijzer te Schagen were; be- noemd de heer J. Roos te Midsland o i Ter- schelling. De heer Leo Piclage,'directeur van het Schager Dameskoor, behaalde op he't Con- cours van Nelle's Mannenkoor te Rotterdam, met de gemengde zangvereeniging „Zang veredelt" uit Velzen met algemeene stemmen in de le afdeeling gemengde koren den lsten prijs, benevens den Directeurs prijs. UIT BARSINGERHORN. Alhier werden vijf schapen uit de weide gestolen. Het mocht den Majoor Bri gadier bij de Rijksveldwacht te Schagen ge- lulcken den.dader, zekeren P. B. te De Krei1. (Barsingerhorn) gelukken den dader op te sporen en tot bekentenis te brengen. Hij wefd in het arrestantenhuis te Schagen opge sloten, waarin hij zich Donderdagavond door ophanging van het leven beroofde. UIT BURGHORN. De jongste polderverkiezing te Burghorn rs door Ged- Staten ongeldig verklaard, we |ens een gebrek in eischen voor verkiesbaar UIT SCHOORL. t De Grootdammerpoldef, gem. Schoorl, groot 255.36.23 H.A. met een vijzelmolen, die uitslaat op het N. H Kanaal, zal elec trisch bemalen worden.. Buitenland. DE YUISTSLAG TE GENeVl.. In den Hongaarschen ministerraad van gister werd o.m. ook de beleediging, Bethlen in Geneve aangedaan, besproken. De minis terraad, die den minister-president zijn aan hankelijkheid betuigde, achtte de beleediging te ernstiger, omdat in de persoon van den premier, de geheele Hongaarsche natie werd beleedigd. HET PROCES DER GEORGIeRS. Het op zoo dramatische wijze geeindigde •echtsgeding tegen de zes Georgiers te Parijs, oeschuldigd een vechtpartij te hebben uitge- okt tijdens een vergadering van eenige hun ner landgenooten is meer dan een gewone strafzaak over- een straatrelletje geworden, naar veeleer een politiek proces. Den 9n Augustus had de George Vescha- pely in een cafe op de place de LOdeon te Pa rijs een vergadering belegd om den politie ken toestand van .zijn land te bespreken. Ve schapely, die redacteur was van de te Parijs uitgegeven „Georgie Nouvelle," was aanhan- ger van het bolsjewistisch regiem in zijn va derland. Een groep nationalisten, die uit Ge orgie zijn uitgeweken toen dit eenige jaren geleden door Sovjet-Rusland werd ingepikt, nadat het getoond had zelfstandig te willen blijven, verzetten zich tegen deze bijeenkomst. Er ontstond een botsirife, waarvoor zij zich thans te verantwoorden hadden. Een Van hen verklaarde Veschapely niet^te hebben gesla gen, doch dit thans te betreuren, daar deze zijn land aan de Sovjets heeft verkocht. Ver- schapely deelde mede, dat hij langzamerhand tot de overtuiging was gekomen, dat Georgia, een landje van drie millioen inwoners, niet ge heel onafhankelijk kan leven naast Rusland, dat hoqderd millioen inwoners heeft. Daarom heeft hij het Sovjetregiem erkend. („Ja voor duizend dollars perm aand!", werd er geroe- pen). Onder de getuigen bevonden zich mgr. Baudrillart, als president van het comite der Amitie's Fran^aisses a l'etranger, eri de heer Abel Chevalley, oud-hooge commissaris van Frankrijk en den Kaukasus. Beiden gewaag- den van de schrikkelijke gruweelen door de bolsjewisten in Georgie gepleegd. Het O.M. zeide in zijn requisitoir het te be treuren, dat de Oekrajieners in Parijs hun broedertwist'en komen uitvechten, en hij eisch- te hechtenis. Na afloop werd, naar men weet, een aan slag gepleegd op Veschapely, die aan de be- komen wonden overleed. ORIS I SGEfRUCHTEN; IN FRANKRIJK De geruchten zijn al tegen gesproken, maar doen toch nog steeds de ronde. Peret schijnt een verbreeding van den politieken grondslag der regeering noodzakelijk te achten. Ook Poincare voelt er veel voor. Herriot zou ver klaard hebben, dat hij bereid is samen te werken met de andere partijen in een kabinet der nationale eenheid, wanneer inderdaad ook alle republikeinsche partijen samenwer- kem om een dergelijk kabinet tot stand te brengen. Hij denkt daarbij in de eerste plaats aan de sociaal-democraten. Zijn deze bereid mede te werken? Op grond van de resolutie yani hun laatste congres zou men geneigd zijn die \Taag ontkennend te beantwoorden. Tocii zijn er teekenen, die er op wijzen, dat de so- cialisten- ten minste een houding van welwi'l- lende neutraliteit aannemen. Victor Auriol, de 'financieiele specialiteit uit de parti}, die lan- gen tijd voarzitter was van de financieele "Kamercommissie, heeft zich in dien zin uitge- Maten. Voor alles, zoo zeide hij, moet de frank gered worden. Daartoe willen wij medewer- ken- buiten alle politieke overwegingen om. Een andere vraag is of de partijen, die de tegenwoordige regeering steunen, er wel veel <voor voelen om met de,socialisten samen te werken. De heele actie voor het tot stand' ko men van een nationaal kabinet, heeft in de eerste plaats voor doel de socialistische radi- calen nauwer te verbinden met de tegenwoor dige coatitie. Vooral de rechtervleugel van de vradiealen zelfs werkt sinds maanden zeer ijverig voor dit doel. Franklin Bouillon in de eerste plaats. Deze heeft het vootrnemen om de regeering op vriendschappelijke wijze te inferpelleeren- ten aanzien harer politieke 'orientatie, ten einde aldus de vorming van een kabinet der rtationale eenheid te bevorderen. Fran-kin Bouillon zal hedenavond een onder- houd met Briand hebben. De Petit Parisien zegt, dat men den indruk kreeg, dat Frank Bouillon zijn interpellate niet voor den aanvang der volgende week zou houden. T)aarentegen verklaart het Petit Journal, dat de genoemde afgevaardigde besloten schijnt te zijn, reeds hedenmiddag zijn inter- pellatie in te dieo°n. meer tijdens en na het scheren, indien men voor het inzeepen de baard- oppervlakte inwrijft met een weinig Doos 30, Tube 80 ct. PUROL De Echo de Paris geeft een aanwijzing in dezelfd-e richting. Het blad voegt er aan toe, dat de regeering, ten einde zich tegenover de ontevreden radicaal-socialisten te beveiligen, de verhooging der parlementaire vergoeoing van de hand wijst. Het kabinet zou voome- m-ens zijn, deze aan-gelegenheid nog vdor het reces weder op het tapijt te brengen, doch eerst na de stemming over de verhooging van de salarissen der ambtenaren. D'ROEVIGE ST A K1NGSGE VOLG E N. Ruim 100 jonge mijnwerkers, die geen en- kele steun- of werkloozenuitkeering genieten en wier vakbonden geen stakingsgeld kunnen -betalen, zijn gisteren het kantoor van den Ar- menraad te Abertillery in Zuid-Wales, bin- nengegaan, zeggende, dat zij van honger om- kwamen, en niet zouden vertrekken, vodr zij te eten hadden gekregen. Men bracht hen ten slotte naar de gemeen- tellijke gaarkeuken, waar de 100 man al het voedsel cpaten, dat naar men dacht, voor 400 man voldoende zou zijn. LOONGESCHILLEN IN BELGIe Zooals reeds bericht, zullen 3500 arbeiders in de Belgische glas-industrie op 1 Juli a s in staking gaan, indien met de werkgevers geen overeenstemming wordt bereikt. Deze laatsten wilden een loonsverhooging van 7 pet. toestaan, terwijl de arbeiders 10 pet. blij ven eischeh. Een bijeenkomst van werkgevers en -nemers in de houtnijverheid heeft nog niet tot een overeenkomst geleid. Maapdag zal opnieuw worden vergaderd. Bij sommige patroons schijnt de nijging te bestaan, om in de hout- en bouwnijverheid te Brussef en voorsteden een algemeene uitsluiting af te kondigen. In de provincie Luik hebben afgevaardig- den van de metaalarbeiders een motie ,aange- nomen, waarin de verleende loonsverhooging van 5 pet. te gering wordt genoemd en aan- gedrongen wordt op een voortzetting der ac tie van de vakvereeniging, om de loonen in overeenstemming te brengen met het index- cijfer. DE MOORDENAAR VAN PETLIOERA E>e rechter van instructie te Parijs heeft aan drie medici verzocht een onderzoek in te stellen naar den geestestoestand van Schwarzbar, den Rus, die dezer dagen Pet lioera, voormalig hetman der Oekrajieners te Parijs heeft vermoord. De verdediger van Schwarzbar heeft hier- tegen namens zijn client geprotesteerd, daar deze de voile verantwoordelijkheid voor zijn daad opeischt DE MOORD OP DEN LIJFARTS. Kolonel Zeky-Bey, vroeger adjudant van den onlangs overleden Turkschen sultan Mo hammed, is blijkens een telegram uit San Re mo gearresteerd, beschuldigd -van moord op Resjid-Pacha, den lijfarts van den sultan, die in Maart dood werd1 gevonden in zijn ka- mer door een kogel in het hoofd getroffen. Personen, die tot het gevolg van den sul tan behoorden, deden onthuillingen en het Ottomaansche consulaat te Genua verschafte de Italiaansche overheid de bewijzen van de schuld van Zeky-Bey. Het vervoer van het stoffelijk overschot van den sultan is uitgesteld, omdat leveranciers beslag deden leggen op zijn villa, teneinde be- taling van oude schuld te krijgen. EEN ECHEC VOOR PRESIDENT COOLIDGE. Bij de voorverkiezing voor de Republikein sche candidatuur voor een senators-zetel in Iowa (V. St,) is de zittende republikein, Cummins, een bejaard en conservatief sena tor met langen staat van dienst, geslagen door zijn concurrent Brookhart. De beteeke- nis van dit geval is, dat Brookhart tot den ui- tersten radicalen vleugel van de Republikein sche partij behoort en hij zich in bijna alles een tegenstander van den bedachtzamen en conservatieven Coolidge heeft betoond. Bij de ze voorverkiezing hebben de boeren Iowa is een landbouwstaat den doorslag ge- geven. De boeren zijn ontevreden op Coolidge; en Cummins beloofden hun niets, Brookhart daarentegen alles. De Democraten, die natuurlijk van> o-neenig- heid- en scheming in de Republikeinsche par tij, alles te verwachten hebben, zijn verrukt over dit nieuwe bewijs, dat Coolidge in zijn eigen partij een krachtige tegenwerking on- dervind't. DE AUTONOMIE BEWEGING IN E L Z A S - LOTH A R IN'GE'N De Heimatbund, vereen-iging van Elzas- Lotharinsche autonomisten heeft een mani fest laten verschijnen Laval, Fransch minis ter van Justitie, heeft onmiddellijk sancties genomen tegen de onderteekenaars, met name tegen eenige magistraten, ambtenaren en geestelijken. Laval zal binnenkort zijn plannen bekend maken. waardoor hij een einde hoopt te ma- ken aan een actie, die door de groote meer- derheid der bevolking uit de streek wordt af- gekeurd. EEN POLITIEBUREAU BELEGERD. Een menigte, door communisten opgehitst, heeft gister gedurende zes uren het eommis- sariaat van politie te Ostrowitz belegerd en gepoogd het te bestormen. Vijf "personen werden gedood en zestien gewond. STUDENTEN CONTRA PROFESSOR. De studenten van alle Duitsche hoogescho- len zullen, volgens het Hbl., Dinsdag a.s. staken, teneinde op deze wijze uiting.te geven aan hun sympathie met de actie van de Han- noversche studenten tegen prof, Lessing. DE RUSSISCHE STEUN AAN DE ENGELSCHE STAKERS. De Britsche regeering heeft een nota ge- zonden aan de Sovjet-regeering omtrent den financieelen steun,, aangeboden aan het Tra des Union Congress tijdens de algemeene sta king. KORTE BERICHTEN. Pelletier d'Ooisy is gisterochtend uit Parijs vertrokken, ten einde nogmaals een poging te doen de vlucht Parijs—Tokio te volbrengen. De bemanning van het stoomschip „Pa- ris" weigeide van boord te gaan, meldt een Reuterbericht uit New York omdat zij vol gens een nieuwe regeling gedwongen werd zich aan een mediseh onderzoek te onderwer- pen. De boekhandelaar Le Flaoutter, die bekend is uit het proces inzake den dood van Philippe Daudet en tegenwoordig onder den naam zijner vrouw in Quimper (Finistere) is gevestigd, is door de lie correctioneele kamer te Parijs tot twee maanden voorwaardelijke hechtenis en 2000 francs boete veroordeeld, wegens het verkoopen van onwdgevoegelijke lectuur. Ingevolge een besluit der werkgevers in het Belgische schoenmakersbedrijf zullen d? prijzen van schoeisel en reparaties met 15 pet. worden verhoogd. De loonen der werkne- mers zullen met 10 pet. worden verhoogd we gens de stijging van den levensstandaard Een Wolffbericht uit Castrop (Rauxel) I meldt, dat Woensdag in de mijn „Graf I Schwerin," door het breken van een dam, drie mijnwerkers bedolven werden. Zij zijn tot op heden nog niet gevonden. Een Wolff-bericht uit Innsbruck meldt, dat de beide communistische leden van den Beierschen Landdag, die wegens hoogverraad tot een lange gevangenisstraf zijn veroor deeld en wier immuniteit is opgeheven, naar Innsbruck zijn gevlucht. In de juridische fommissie van den Rijksdag werd een voorstel der socialisten aangenomen, Waarin bepaald wordt, dat het deelnemen aan geheime organisaties en in het bezit hebben van wapens in den vervolge niet meer met tuchthuisstraif, maar met gevange nisstraf zal worden bestraft. De rijksdag is verdaagd tot 21 Juni, den dag na de volksstemming over de onteige ning van de vorstelijke vermogens. De rijksdag verwierp de communistische motie van wantrouwen tegen de regeering; alleen de communisten stemden voor. De soc. onthielden zich. 6emeng-d nienws. JOHANNITERDAG. Gisteren is te 's-Gravenhage de jaarlijk- sche Johanniterdag gehouden, waaraan Prins Handiik, commendator van de commenderij Ntderland dier Johanniter-orde, heeft deelge- nomen. 's Avonds heeft een gemeenschappe- lijke maaltijd plaats gehad in den Huize Voorhout in Den Haag, waaraan ook de Prins heeft aangezeten. DE KONINKLUKE FAMILIE OP REIS. 'De Koningin zal op haar reis vegezeld wor den door haar dame du palais honoraire jonk- vrouwe Van de Poll en door haar adjudant, majoor De Jonge van der Halen, van het In- dische leger. Mejuffrouw Oosterlee, gouvernante van Prinses Juliana, zal H. K. H. oip de reis ver- gezellen. De Koninklij-ke familie is van plan, ditmaal eeniger. tijd te vertoeven in Frankrijk en in Zwitserland. KORTE BERICHTEN. Gisterrnorgen heeft de raad voor de scheepvaart het onderzoek voortgezet naar de oorzaak van het ongeval, overkomen aan het stoomschip Andijk, dat op 29 October 1925 zware stormschade heeft beloopen, ii (jo waarcroor het scntp tijdelijk onbestuurbaar is geweest. 'Een 7-jarig zoontje van schipper Van Laar te Hoorn, die met zijn schuit in de Mod- derbakken aldaar lag, is over boord geslagen en verdonken. De vader, die onder de schuit gedoken was om hem te redden, haalde het knaapje levenloos boven. Gistermidd-ag heeft de Nederh Vereeni- ging Landverhuizing in het ministerie van arbed, handel en nijverheid haar jaarlijksche algemeene vergaderng gehouden onder voor- zitterschap van den heer E. P. Westerveld, oud-minister van marine. Bioscopen. Alkmaarsch Bioscoop Theater. Rin-Tirt-Tin de Speurder. Een dramatische film met den politiehond Rin-Tin-Tin in de hoofdrol. Deze hond was op een transport" naar een handelspost in de wildernis van Noord-Canada achtergebleven en daar te midden van wolven opgegroeid. Voor het eerst kwam het dier in aanraking met menschen, toen Gabriel Duree, door Galloway, het hoofd van den handelspost, uitgezonden om tonten weg te brengen, in den Garibon-pas werd overvallen en hulpe- loos bleef liggen. Deze overval geschiedde door den Vos, een der mannen van Galloway, op bevel van dezen. met het doel om de bon- ten te stelen en Gabriel te dooden, opdat diens verloofde daarna met Galloway zou trou- wen. De 1 ond zag Gabriel liggen en ving, na eerst met den sluipmoordenaar te hebben ge- vochten, met inmiddels verschenen wolven een gevecht aan om behoud van de prooi, maar toen kwam zijn beter instinct boven en hij beschermd-e het voor hem nog vreemdc wezen. Een groote vriendschap ontstond tus- schen de twee en de hond ging ook mee naar Gabriel, keert terug in den handelspost, waar groote vrees voor het dier ontstond, toen het een woedenden overval deed op den Vos, wiens pantalon hij bij het eerste gevecht verscheurd had en waarvan Gabriel een stuk in bezit had, waarmee hij Rin-Tin-Tin speu- ren had geleerd. Dan komen er nog verschillende staaltjes van sterke dressuur, waarbij het dier ge- bruik maakt van zijn groote aanvalskracht, taaie volharding en scherp gebit. Het slot is natuurlijk bevredigend: de Vos, vrees lijk toe- getakeld door den hond, die hem met duistere bedoelingen in zijns meesters woning aan- trof, bekent den overval op George op last van Galloway, een gelukkig huwelij'k van George volgt en Rin-Tin-Tin komt na eeni- gen tijd afwezigheid terug met een zestal jonge wolfshonden. die graag in het gezin worden opgenomen. Een aantrekkelijke film, vooral voor lief- hebbere van hondendressuur. Een aantal zfeer mooie natuur-opnamen doen de film nog in waarde stijgen. Het voorprogramma bevat naast een week- revue met een paar leerzame nummers nog een teekenfilm ..Puzzle-clowntje", een film over de Alpensport en een aarciige twee- acter „Wereldkampioen-leugenaar". 1 door Dr. NEIL VAN AKEN. Postbeambte„Deze brief is boven Het gewiohf me- vrouw, U moet er een stuiver buplakken." Oude dame „Ik vind dat n verschrikkelijk gierig bent. Ik heb honderden brieven gepost die bij lange na de twintig gram niet baalden, n kan deae due best aannemen." CtLumorist.) XI. New-York, 24 Mei. Een Amerikaansch groot-industrieel, die uitsluitend schrijfpapier fabriceert, vroqg mij laatst een agent voor hem te vinden in Hol land en Indie om zijn briefpapier daar in te voeren. Honderden dergelijke aanvragen be- reiken onze Nederlandsche Kamer van Koop- handel ieder jaar, en het morkwaardige van deze kwestie ligt dan ook alleen in de reden waarom dit verzoek gesteld wordt. E)eze fa- brikant ziet zijn bedrijf langzamerhand weg- kwijnen, en hij is genoodzaakt een export- markt te vinden voor zijn product, omda: het brievenschrijven in Amerika uit de mode raakt. Hij constateerde dat hij, ondanks al zijn reclame maken en zelfs prijsverlaging, ieder jaar minder en minder postpapier ver- koopt, omdat zijn klanten meer gebruik ma ken van de telegraaf en de telefoon. Er wordt dikwijls beweerd dat de doorsnee Amerikaan een vlijtige en vlugge werker is, dat hij den heelen dag in de weer ;s om zoo- veel mogelijk iedere minuut te benutten voor het uitbreiden van zijn zaken. Het heeft er wel den schijn van als men het leven in Ame rika oppervlakkig beschouwt. Iedereen 6chijnt haast te hebben. De straten .krioekn van menschen te voet of in een auto, en ieder wil den ander voorbij sehieten alsof er rflorgen geen andere dag meer zou aanbreken. Ze loopen de trappen van den ondergrondschen tram op en af, ze duwen u op zij om vooruit te kunnen. de liften sehieten pijlsnel naar boven, iedereen kijkt op zijn horloge om er nog op tijd te zijn, het middageten geschiedt staande aan een lange foonbank, iedereen vliegt en raast en tobt als of de vijand achter hem zat. Dech laat u niet misleid'en. Op het kantoor aangekomen haalt mejuffrouw haar spiegeltje en poederdoosje voor den dag om een kwartier lang haar neusje en lippen op te sieren en de jonge kantoorbediende neemt een cigaretje en regaleert zijn buurman ge durende een half uur op zijn ondervindingen van gisteravond in een of ander cabaret of theater. Als hard werken beStaat in vlug loo pen en in het zwaaien met armen en beenen om een indruk te maken van grooten haast, en in het snel wegslikken van een boterham en een kop koffie, dan zijn de Amerikanen de grootste werkslaven der wereld. Neen, aan hard werken zooals men dat in Holland ziet, heeft de Amerikaan een broertje dood. En toch doet hij meer werk dan de doorsnee Europeaan, omdat hij oude metho- des en verouderde machines heeft laten varen voor moderne, meer praetische gebruiken en toestelle.n En een van die nieuwe tijd- en ar- beid-besparende hulpmiddelen is de tele graaf en de telefoon. Te telegraaf wordt hier niet meer be- schouwd als een luxe manier om een vlugge boodschap de wereld in te sturen. De kwestie van snelheid komt pas in de tweede plaats. Men stuurt een telegram meer om den in druk van gewicht, dien het maakt op de ge- adresseerden. Iemand wil b.v. een vergade ring bijeen roepen van belanghebbenden in zijn omgeving. De meesten hebben misschien hun kanforen in de onmiddelijke .nabijheid of zelfs in he+zelfde gebouw als de adressant. Hij zou ze heel gemakkelijk en op tijd kunnen bereiken met een briefje. Maar hij wacht tot den ochtend van den dag, waarop de verga dering gehouden modt worden, stelt een tele- grammetje op en telefoneert of belt om een loopjongen van het naastbijzijnde telegraaf- kantoor, wien hij het telegram met een lijst van genoodigden overhancligt. De telegrafist zorgt voor dt verzending en bestelling. Bin- nen een uurtje heeft hij een paar honderd be langhebbenden bereikt en hun telegrafisch antwoord ontvangen of ze ter vergadering kunnen komen. Een telegram heeft een air van gewichtigheid; het wordt direct aan den geadresseerde bezorgd, terwijl een brief mis schien onder eeu bundel andere brieven tijde lijk blijft liggen en onopgemerkt blijft. Hoe- veel meer'indruk maakt het niet om iemand een telegram van gelukwenschen op zijn ver- jaardag of zijn bruiloft te sturen dan een min of meer formeel briefje of kaartje. Men stuurt nu zelfs een bloemengescheuk per telegram. Uw bloemist neemt uw bestelling aan en telegrafeert naar een vakgenoot in San Francisco of New-Orleans of waar dan1 ook, om bij mevrouw Zus of Zoo in uw naam een bouquet van frissche bloemen te bezor- gen van vijf of tien dollars, bestaande uit deze of die soort bloemen. De ruiker is bin- nen een paar uur bezorgd. Doch het is voora, de telefoon, die min of meer de plaats inneemt van den brief. En hoewel dit ook het geval is in Europa, is ei geen land ter wereld waar de telefoon zoo populair is als in Amerika. Groote kantoren zooals banken, dagbladen, spoorwegstations, scheepvaartmaatschappijen en dergelijke, heb ben niet alleen een aantal afzonderlijke dra- den naar het centraal telefoonkantoor voor verbinding met de buitenwereld, maar alle afdeelingen zijn ook onderling verbonden door een eigen telefoon, zoodat, wanneer ik spreken wil met een bediende in den anderen hoek van het kantoor, ik mijn stoel niet hoef te verlaten of een loopiongen moet roepen om mijn boodschap over te brengen. Hoever de telefoon in de Vereenigde Staten onfwikkeld is, blijkt wel uit het Yerslag van de Amerikaansehe Telefoon- en Telegraaf Maatschappij die vrijwel het telefoon-mono- polie bezit over het geheele land. De Vereenigde Staten bedekken ongeveer 5.29 pCt. van de landoppervlakte der aarde en tellen 6.20 pOt. van de wereldbevolking, doch zij hebben 61 pCt. van alle telefoont- estellente van den aardbol. Duitsch'and, met 9 pCt. komt in de tweede plaats, en Engetand, met 5 pCt., is derde. New-York met 5.896.000 in woners, heeft 1.415.000 telefoontoestellen, terwijl heel Engeland, met 46.000.000 zielen, er 1.360.000 heeft. Chicago, met 3 millioen inwoners, heeft meer telefonen^ dan geheel Frankrijk, met een bevolking van 40 millioen. Zuid-Amerika. met de sterk groeiende repu- blieken Argentinie. Brazilie en Chili, de over- zeesche gewesten Australie, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika, Egypte, Oost-Indie, hebben tezamen minder telefoontoestellen dan de stad New-York alleen. Amerika heeft een telefoon- toestel en een au.'omobiel voor iedere zes in woners, inbegrepen kinderen en ouden van caeen. Het aantal locale gesprekken ieder jaar ge- voerd over het „BeH'-systeem van bovenge- noemde maatschappij bedraagt ongeveer 16 milliard en de zoogenaamde ,,long distance"- of „tol"-gesprekken, waarvoor afzonderlijk moet betaald worden naar gelang den duur van het gesprek en den afstand. bedraagt ieder jaar bijna 700 millioen. Er worden in Amerika ieder jaar anderhalf milliard meer telefoongesprekken gevoerd dan er brieven en hriefkaarten. ever de post verzonden v/orden. Dit verklaart de klacht van den papierfabri kant in den aanhef van dezen brief. Men schat den nationaien rijkdom van ge heel Nederlan dop hoegstens 20 milliard gul- den, terwijl ue boek-waarde van het Bell- systeem in Amerika een derde van die som bedraagt, of bijna 7 milliard gulden. De draadlengte van deze telefoonmaatschappii zou meer dan 190 malen den afstand van de aard tot de maan bespannen, of 45 millioen mijlen. Meer dan twee derde van dit draden- net is ondergrondsch. Twee fabritken van de Western Electric Compagnie met ongeveer 20,000 arbeiders, zijn twee-derden vanden heelen tijd bczig met het fabriceeren van materiaai en toestellen voor het Bell-systeem Zij die thans in New-York een nieuwe tele- foonverbinding noodig hebben, moeter. drie maanden wachten voor zij bediend kunnen worden. D inkomsten van het Bell-sy-teem in 1925 bedroegen 740 millioen dollars, onge veer zeven millioen gulden ineer dan de ge heele exporthandel van Holland in hetzelfde jaar. Men zou denken dat de telefoondienst in een groote stad zooals New-York veel te wen- schen zx>u overlaten, als men nagaat dat meer dan 5 millioen telefoongesprekken per dag gevoerd ^vorden. Wat een ojganisatie. wat een systeem, en vooral, wat een geduld en kennis wordt er niet vereischt van het tele foon personeel, dat dagelijks vijf millioen ver- bindingen maken moet en dat op een vriende- lijke, bevredigende manier zonder abuizen te begaan of aanstoot te geven aan klanten, die in alle mogeliike tongvallen, in goed of siecht Engelsch, met het verzoek komen uit de verte om_ dit of dat kantoor of huisnum- mer op te b'ellen. Ik heb respect voor het meisje aan het andere eind van de lijn, dat acht uur lang niets anders hoort, dan num mers en niets anders doet dan contacten ma ken, en mij dan nog excuus vraagt als zij mij een verkeerd nummer gegeven heeft, doordat ik haastig of onduidelijk sprak. Maar het ge- beurt zoo zelden dat men verkeerd verbonden wordt, dat men verstomd staat over het ge- duld en de volmaaktheid van het telefoonper- soneel. Als men dan nog bedenkt, hoe ze soms toegesnauwd worden of door andere onfatsoenlijke .vgrappenmakers'' lastig wor den gevailen met praatjes (At alles behalve zaloelijk zijn, sthgtdin bewond-eriug tot den lOOsten graad. Die telefoonmeisjes zijr altijd even beleefd, even bozadigd en even zakelijk. Het gebeurt soms dat zij een vloekenden en tierenden kerel moeten rapporteeren aan hun chef. Als hij getelefoneerd heeft van een par- ticulier huis of kantoor, wordt den volgenden dag het telefoontoestel eenvoudig uitgcscha- keld totdat de schuldige een schriftelijk ex cuus heeft ingediend. Telefoonkosten zijn hier waarschijnlijk veel hooger dan in Holland. Wij betalen nu gemiddeld 4 dollar per maand voor het lee- nen van een toestel, dat het eigeudom olijft der telefoon-maatschappij. Dit geeft or.s hef recht om 75 gesprekken te voeren per maand Voor ieder eesprek daarboven betaalt men 5 doilar-cejiten. ii

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6