VALET" L. FRANKENBERG - Alkmaar. Een goed gesdhoren gezicht dwingt respect af en helpt U in het Ieven vooruit te komen. V eiligheidsscheermes gemeentewege te zorgen voor een tweede leer- kracht. De voorzitter: Het is altijd mijn bedoeling feweest om aan te dringen op een assistent. )at is noodzakelijk. Ik voel zelf wel tdat de kinderen wel niet zullen komen van Egmond- binnen, het i^dus vrij noodzakelijk maatrege- len te nemen. Het werk is onmogelijk voor een leerkracht. Ik zou echter altijd nog even willen afwachten om te zien, hoe het op 16 Juni is. Ik voel er niet veel voor om nu direct een besluit te nemen. Daarmee tvijs ik echter Uw voorstel niet af. De heer Dekker: Ik weet van Egmondbin- nen ook niets, laten we dat nu buiten be- schouwing laten. De voorzitter: Waarom? Misschien komen er maar drie uit*Egmond> nne:i, dat kan, en dan lijkt het ons noodig ccn assistent aan te stellen. De heer Dekker: A1 komen :-:e allemaal, dan hebt U toch nog geen recht De voorzitter: Ik zeg van wel. De heer Belleman: Als er dan een tweede leerkracht kwam en het aantal ging dalen, wat dan? De voorzitter legde uit, hoe de berekening gemaakt wordt. De heer Dekker: Het is een heel losse be- weging. De Voorzitter: Laten we afwachten, hoe het 16 Juni is en dan uitmaken wat we doen. Ik voel er veel voor, wanneer het aantal niet bereikt wordt. De heer Belleman: Wat is eigenlijk het ver- schil tusschen een leerkracht en een assistent? De voorzitter: Dat zit vooral in de finan- cien. De heer Belleman: Zou het niet wenschelij- ker zijn, dat het een onderwijzeres is? De voorzitter: Ik gel oof wel, dat wij in de tegenwoordige omstandigheden wel iemand met bevoegdheid kunnen krijgen. De heer Apeldoorn: Het blijkt toch wel uit de besprekingen, dat medewerking van Eg mondbinnen in het belang der gemeente is. Als we de voile medewerking hebben, en dat is niet meer dan billijk, dan hebben wij ook het recht op een volledige ondenvijskracht. De voorzitter: Nu, het gaat er zoo net om heen. De heer Dekker: U heeft kans, dat, wanneer de toestand zoo blijft, dat er dan nog meer w^gloopen. De voorzitter: Indien ze van Egmondbinnen niet komen, dan komen we toch nooit tot 48. En of we er dan 33 of 32 hebben, dat maakt dan geen verschil meer. Ik ben het echter vol- komen met U eens en U kunt op mijn steun rekenen voor een assistent, wanneer er geen 46 ziullen zijn. De heer Belleman: Ingeval de kinderen van Egmondbinnen wel komen, is er dan ook gedacht aan vervoer? De voorzitter: We hebben afgewacht of er opgegeven werden, dan konden we in over- leg treden met iemand om ze te vervoeren.. Maar er is geen antwoord gekomen. We mo- gen dus ook veronderstellen dat er geen te vervoeren zijn. We moeten afwachten, wat ze doen. We kunnen toch geen leege autobus laten rijden? We t hadden gevraagd voor Woensdag bericht te sturen, maar kregen geen antwoord. -j De heer Apeldoorn zeide, dat hij altijd het plan gehad had om te vervoeren. Maar dat men nu niet eens antwoord kreeg, vond spr. erg. De voorzitter stelde voor nu niet verder te gaan, waarop de agenda verder werd afge- werkt. De«voorstellen tot toekenning van ver- goedingen volgens art. 101 der L. O.-wet 1020 aan de R. IC Scholen te Egmondbinnen en Egmond aan cien Hoef werden z. h. st. goedgekeurd, terwijl de rekening van het ge- meentelijk electriciteitsbedrijf, met een winst- saldo van f 1585.61, in handen der Raads- commissie gesteld werd. Besloten werd tot het doortrekken van de gasleiding in de richting Wimmenum tot de woning van v. Campen. In verband hiermede informeerde de heer Belleman naar dte voorbereiding van Eg mondbinnen. Het bleek dat er nog geen aan- vragen waren binnengekomen, hetgeen den heer Baltus deed opmerken, dat zijn ant woord gereed lag. Het zou worden afge- haald. Spr. is een warm voorstander van het gas en achtte een demonstratie heel goed. Nagekomen was nog een voorstel van B. en W. om iemand te machtigen namens de gemeente in de, poldervergaderingen stem- recht te hebben. Dit zal voortaan de voor zitter zijn, bij diens afwezigheid de eerste wethouder. De heer Belleman knoopte hier een filippi- ca tegen de aanslagen der ingelanden aan vast, die buiten het kader der vergadering viel. De R.-K. woningbouwvereeniging had haar rekening ingezonden met een tekort van 1239.93. Mede was nog ingekomen een dankbetui- ging van den heer Verheggen voor het blijk van waardeering hem bij zijn ontslag als hoofd der openbare school van Egmond-Bin- nen geschonken. De school blcek na verbouwing geschat te zijn op 15700. B. en W. st-Jden voor de overdracht aan het R.-K. schoolbestuur per notarieele acte te doen plaats hebben. De heer Baltus yond, dat er niet te hoog getaxeerd was. Verder wees deze heer op de behoefte aan palen in de Peperstraat ter bescherming van het jonge geboomte. Hierin zal voorzien worden. De heer Belleman drong aan op verbete- ring in den toestand van de bestrating van 1 fie! Mallegaf.X Spr. achtte het een eereschuld, die ten spoe- digste moest warden afgedaan. De toestand was een schande. Het bleek, dat er verband bestond tus schen de verbetcring van den weg naar Cas- tricum en de bestrating van het Mallegat. Hierdoor kwamen de discussies op het ter- rein van wegverbetering, waarbij de heeren Baltus en v. Duin met kracht aandrongen op het verbeteren van den heelen weg in eens, niet bij kleine stukken. Het slot was, dat aangenomen werd het voorstel van den voorzitter om plannen te bestudeeren, voor rationeele verbetering, het geen wel een 75000 zou kunnen kosten, en zoo spoedig mogelijk die plannen in den Raad te brengen. Behalve B. en W. zullen in de commissie voor dat plan ook nog zitting hebben de hee ren Belleman en Baltus. Zaterdagvoormiddag, bij het eindigen van den schooltijd, werd aan de kinderen der openbarc-school op het dorp Egmond-Binnen het vaccinebewijs uitgereikt, waarmede deze school had opgehouden te bestaan. Des avonds had er een bijeenkomst plaats van de ouders en enkele genoodigden, waar- toe ook de heer Bosschaart van Egmond aan Zee behoordc. Na eenige opmerkingen in het algemeen. waarbij o.a. de overtuiging werd uitgesproken, dat het onder burgemeester v. Sonsbeek en vvefhouder P. Groen, anders zou zijn gegaan, werd het behandelde in Je jongsfe raadsvergadering besproken. Bij he' „beruchte" getal 49 werd opgemerkt, dat het toch wel een ngenaardigen indruk maakt het gemeentebestuur zich daaraan als een drenke ling aan een sLoohalm te zien vastklemmen wanneer men weet, dat de Burgemeester door een vader niet-Egmondbinner ervan ver wittigd is, dat zijn kind in elk geval de Hoever school binnenkort verlaten zal. De heer Dekker had alien grond voor de bewering, dat de gemeente toch niet recht zou hebben op een tweede leerkracht, ondanks de zoogenaamde „groeiende school" clausule in de Onderwijswet. Bij het gesprokene over het „vervoer" werd mede in verband met reeds aan een der ouders toegevoegde -onaangenaamheden afge scheiden van de vraag, of er gebruik van ge maakt zou worden opgemerkt, dat de Burgemeester in zijn uitnoodiging aan de ouders daarover met geen woord gerept h-eft, en bovendien de fout maakte om wel den tijd te helpen bepalen, waarop de kinde ren op straat zouden gezet worden, doch niet tegelijkertijd te zorgen voor een rege ling van het vervoer, waarbij dan afgespro- ken kon zijn om die te laten vervallen, als er geen kinderen waren opgegeven. Het was trouwens met dat vervoer al zoo eigenaardig gegaan in de laatste jaren, dat het moeilijk viel om er in vollen ernst over te praten. Hierbij kwam vanzelf de afstandskwestie ter tafel, o.a. het feit, dat de Burgemeester een officieel stuk onderteekende, waarin verklaard werd, dat de woningen in het dorp Egmond- Binnen zijn gelegen binnen een afstand van 4 K.M. van de O.L.S. te Egmond aan den Hoef, terwijl het laatste tooneel van het laat ste bedrijf in het treurspel van de O. S. van Egmond-Binnen de erkenning was, dat er in- derdaad kinderen waren, die meer dan 4 K.M. voor de school op Egmond aan den Hoef wonen. Vervolgens werd de toekomst onder de oogen gezien, waarbij bleek. dat eenige ouders hun kinderen reeds in den loop van den dag hadden opgegeven als leerling der Chr. school te Alkrnaar, terwijl ook bij de anderen zich een sterke neiging daaHoe ver toonde. Ook kwam huisonderwijs ter sprake, waarop een der aanwezigen ongctwijfeld ern stig aanspraak kon doen gelden ten koste van de gemeentekas. Wgnneer het erom gegaan was, de ge mcente zooveel mogelijk op kosten te jagen, dan zou een poging om huisonderwijs te ver- krijgen natuurlijk in de lijn gelegen hebben, doch in het belang der kinderen was het zeer zeker, wanneer zij als leerling van de een of andere school werden ingesclireven en zoo- danige regelingen getroffen werden, dat ge- regeld bezoek verzekerd was. De heer Bosschaart verklaarde nu, dat hij als voorstander van het openbaar onderwijs ziin uiterste best gedaan had, de openbare school van Egmond-Binnen te behouden. Het is niet gelukt en daar moet men zich bij neerleggen. Toch heeft de strijd van eenige jaren ons heel wat geleerd en de waarheid van het Bijbelwoord bevestigd, dat men op prinsen geen vertrouwen moet stel len, en dat men zelf op de bres moet staan voor zijn belangen. Onze wegen, zei spr., gaan nu uiteen. Het ligt niet op mijn weg, om als aangewezen leidsman op te treden voor degenen, die het bijzonder onderwijs verkiezen, zoodat wij. dezen avond afscheid van elkander moeten nemen. En dan wilde spr. de menschen harte- lijk danker^ voor het groote vertrouwen, dat zij ondanks alles in hem gesteid hebben en waardoor hij gesterkt werd in den strijd voor het behoud der O. S. van Egmond-Bin nen. Er is in die jaren een'hechte band van vriendschap gegroeid, die ook bij het uit- uiteengaan niet verscheurd wordt. Mocht dan ook iemand Uwer persoonlijk zich tot mij wenden, dan zal ik hem als vriend naar mijn beste weten helpen. De heer Blokker dankte namens alien den heer Bosschaart voor alles wat hij gedaan had. Spr. had zoo gehoopt, dat de school behouden zou zijn gebleven ,niet alleen voor de kinderen, doch in de tweede plaats ook voor onzen ieider. En al was het dan een „verkeerde", zooals booze tongen meenden te moeten verkondigen, het voile vertrouwen was en bleef hem geschonken en ondanks het feit, dat alles verloren was, had spr. dezer dagen bij de ouders niets dan groote waar deering voor het werk van den heer B. gevonden. De heer Bosschaart antwoordde hierop, dat men niet moet zeggen, dat alles verlo ren js. Goed werk is nooit verloren en draagt op de een of andere wijze vrucht. En een der vruchten van den strijd achtte spr. wel deze, dat hij nu zich bevond in een kring van menschen, die niet meer als voor een paar jaar terug rondliepcn met een jjevoel ats van God en alle menschen verlafenen, maar als menschen, die weten, dat alle burgers dezelfde rechten hebben, ook zelfs zulke, waar men met eenige verwondering tegen- over mocht staan. Spr. hoopfe, dat eenmaal uit het kwade het goede geboren zou wor den. Nadat de heer Bosschaart met een harte- lijken handdruk afscheid genomen had, ble ven eenige ouders nog bijeen. Vooral waarde hechtende aan getrouw schoolbezoek, wer-. den middelen beraamd om zoo spoedig mo gelijk gelegenheid te scheppen, om naar Alkmaar te gaan. Nog denzelfden avond werd een (R.-K.) autobusondernemer van Egmond-Binnen in den arm genomen en af- gesproken, dat Maandagmorgen de eerste rit zal plaats hebben. UIT WARMENHUIZEN. Zondag j.l. vergaderde het hoofdbesfuur van den Noordhollandschen Zangersbonri met het bestuur van de zangvereeniging „Va- ria" erf de verschillende commissies, werk zaam voor het a.s. concours. De voorzitter van het hoofdbestuur uitte zijn dankbaarheid voor de medewerking, welke reeds is onder- vonden, terwijl de burgemeester voor zooveel mogelijk alle medewerking toezegde. Tot onderwijzeres aan de Openbare La ger e School te Wormerveer is benoemd mej. A.# Jonkers, onderwijzeres te Schoorldam UIT WLNKEL. (Vervolg gemeenteraad). Va zoek J. A. Poortemans, om reditu tie van betaalde belasting. Door den heer J. A. Poortemans te Nieuwe Niedorp wordt terugbetaling gevraagd van het bedrag, dat hij in 1917 en 1918 can be lasting in de gemeente «Winkel als forens heeft betaald, tot een bedrag van f 468.01. Adressant meent, dat hij ten onrechte is aangeslagen omdat een gelijke aanslag over 1924/1925 en 1925/1926 in hooger b roep is vernietigd. Burgemeester en Wethouders stellen voor op het verzoek afwijzend te beschikken, aan- gezien de aanslagen in 1917 en 1918 krach- tens toen geldende bepalingen terecht zijn opgelegd en daartegen thans geen reclame meer open staat. Aldus wordt besloten. Verzoek bewoners van de Moerbeek m- zake aansluiting aan het P. W. N. Door bewoners van de Moerbeek, behoo- rende tot de gemeenten Oude- en Nieuwe Niedorp, Barsingerhorn en Winkel, is ver- zocht steun te verleenen aan hun verzoek om aansluiting aan hef P. W. N. Burgemeester en Wethouders stellen voor aan het P. W. N. te berichten, dat het zeer op prijs gesteld zal worden als dit deel der ge meente van de waterleiding zal kunr.en pro- fiteeren op dezelfde voorwaarden als de an dere deelen der gemeente daarvan profitee- ren. De voorzitter deelt mede, dat een onder- zoek. zal worden ingesteld, welke afgelegen gedeelten alsnog aangesloten dienen te wor den en van welken invloed dit is op het ge- heele bedrijf. Vijfjaarlijksche vaststelling van strafverorde- ningen. Voldoende aan de wettelijke bepaling om eens in de 5 jaren te verklaren, welke straf- verordeningen van kracht zullen blijven en dat dit jaar moet plaats hebben, stellen Bur gemeester en Wathouders voor van kracht te verklaren: de Algemeene Plaatselijke Politieverorde- ning; de Bouw- en Woningverordening; de Motor- en Rijwieiverordening; de verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch; de verordening op de keuring van waren. Aldus besloten. Verlenging steigers aan de Molenkade. Voldoende aan een verzoek tot herstel der aanlegsteigers aan de Molenkade is geble- ken, dat niet alleen eenig herstel noodig was, doch dat de steiger ook te kort was voor, het tegenwoordig gebruik als er twee vaartui- gen gelijk aanleggen. Het terrein laat echter verlenging toe en wel naar elke richting 5 Meter. De kosten van verlenging met inbegrip van herstelling van de bestaande steiger worden geraamd op 69.24. Burgemeester en Wethouders stellen voor tot verlenging te besluiten. Aldus besloten. Vaststelling kohier hondenbelasting. Burgemeester en Wethouders stellen voor het kohier Hondenbelasting 1926 goed te keuren met een getal van 75 en een bedrag van 156. Aldus besloten. Verzoek cfntslag J. Jarings als hoofd der school te Winkel. Door den heer J. Jarings, hoofd der school voor lager en uitgebreid lager onderwijs te Winkel wordt wegens zijn benoeming te Rijswijk met ingang van 16 Augustus a.s. ontslag gevraagd. Burgemeester en Wethouders stellen voor het gevraagde ont§lag met ingang van ge- noemden datum eervol te verleenen. Aldus besloten. Beslissing inzake voortbestaan der school voor U.L.O. Omtrent het doen van een nieuwe oproe- ping en omtrent de vraag inzake het doen voortbestaan der school voor U.L.O. meenen Burgemeester en Wethouders te mogen ver- wijzen naar het onderhoud met den Inspec- teur van het Lager Onderwijs, waarin alle gewenschte inlichtingen zijn verstrekt. Burg, en Wcth. stellen voor een oprocping te doen >#)n een hoofd met gelijke bevoegd- heden, dat wel is waar vanaf 1 Januari a.s. zeker een bedrag van pl.m. 2400 voor de gemeente zal komen voor een 2dt leerkracht wegens het geringe aantal leerlingen, doch hopen, dat de ouders zooveel belangstelling zullen toonen, dat zij hunne kinderen naar de U.L.O. school zullen zenden en niet na een jaar terug zullen nemen. Het belang der school en het voortbestaan wordt door den voorzitter warm verdedigd. De heer Breebaart, Dekker en Kuit sluiten zich daarbij aan en wenschen de school niet direct prijs te geven al komen ook een deel der kosten voor de gemeente. De heer Spaans verklaart er zich tegen, de drang is naar practisch onderwijs. Land- bouw, tuinbouw- en nijverheidsonderwijs neemt de leerlingen en die krijgt het U.L.O. niet meer. Spreker gevoelt meer voor een 7de leerjaar De heeren Brugman, Van Dij'k en Kamp, verwachten evenmin een grooteren toeloop, al jaren wordt er propaganda gemaakt en het baat niet dat zal niet plotseling verande- ren. Bovendien is ook gezegd, dat de kosten wel eenj 4 a 5000 konden bedragen en ge- REISTTOFFERS. REISARTIKELEN. zien het zeer gering aantal leerlingen, is dit bedrag voor de gemeente te groot. Na uitvoerige bespreking door voor- en iegenstanders, wordt met 4 tegen 3 stemmen besloten, voorloopig de bestaande toestand te handhaven. Zullen de kosten voor de ge meente meer dan f 2400 bedragen, dan zul len B. en W. di'ect bij den Raad komen om andermaal te beslissen. Voor stemden de heeren Breebaart, Dekker, Van Dijk en Kuit. Tegen stemden de heeren Kamp, Brugman en Spaans. Af- en overschrijving op de begrooting 1925. Teneinde een sluifende. rekening te maken over 1925 stellen Burgemeester en Wethou ders oor te besluiten tot af- en overschrij ving cp de posten van uitgaaf op de begroo ting voor de dienst i925. Machtiving wordt verleend tot het doen van af- en overschriiving tot een bedrag van f 2'73.82%. - Rondrraag leverde niets op. Sluit'ng volgt. UIT EGMOND AAN DEN HOEF. behoeft voor te kome In aansluiting aan Tiet bovenstaande vo-lgt UIT OUDKARSPEL. Onze plaatsgenoote Mej. A. Plakman slaagde de vorige weeR voor het examen al gemeene ontwikkeling en beginselen der krankzinnigenverpleging. Enkele woonwagen bewoners die stand- plaals genomen hadden bij de Roskambrug hadden zich de vrijheid veroorloofd hun paard het land in te jagen dat in huur is bij den heer H. Deze hiermee natuurlijk geen genoegen nemende verbood dit zonder succes. Het werd een vechtpartij, die ernstige ge- volgen dreigde aan te nemen. De politie^verd gehaald, doch voor deze verscheen hadden de bewoners met hun wa- gen de plaat gepoetst met achterlating van een parfijtje waseffgoe'd, waarover zich" echter spoedig een anderen woonwagen ontfermde. Gemeng-d nieuws. RAADSBESLUIT NIET GOED GEKEURD. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben hun goedkeuring onthouden aan het den 4den Februari 1.1. door den Amsterdam- schen gemeenteraad (met 33 tegen 6 stem- men) genomen besluit, waarbij bepaald werd, dat bij de berekening van het pensioen van ambtenaren en werklieden,- de tijd, doorge- bracht in dienst van concessionarissen, zal gelden als ware hij doorgebracht in recht- streekschen gemeentedienst. Gedeputeerde Staten achten dit besluit in strijd met de Pen sioen wet 1922. Zooals men weet, had de burgemeester dit raadsbesluit aan de Kroon ter vernietiging voorgedragen, maar dat verwees hem naar Gedeputeerde Staten. HET VERBOD VAN DOORVOER VAN VLEESCH. Gelct op den thans officieel bekenden tekst en deb edoelingen van het verbod van invoer van vleesch in Engeland, heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw al gemeene afwijking toegstaan van het verbod van doorvoer in Nederland voor gesmolten vetten, geconserveerd vleesch en vleesch- extract (uitgezonderd dor koude verduur- zaamd vleesch en bacon) en voor vleesch, het- welk uitsluitend bestemd is voor proviandee- ring van schepen. iDt laatste onder voor- waarde, dat aan de douanebeambten aanne- melijk wordt gemaakt, dat de betreffende hoeveelhedeo inderdaad uitsluitend voor pro- viandeerling zullen dienen. Deze ontheffing houdt verband met de voorziening van de schepen uit entrepot. Voor doorvoer van door koude verduur- zaamd vleesch, bacon, enz., zal vooralsnog elek aanvrage op zich zelf beoordeeld moeten worden, maar de minister heeft maatregelen getroffen, dat stagnatie bij inwilliging niet n ne hier de officieele tekst: De minister van binnenlandsche zaken en landbouw, gelet op het Koninklijk besluit van 5 Juni, Stct. van 7 Juni No. 107, houden- de verbod om doorvoer van buitenslands van vlieesch en klauwen, verleent afwijking van dit verbod ten aanzien van: 1. Vleesch, bestemd voor proviandeering van schepen, mits aan de betrokken belasting- ambtenaren aannemelijk wordt gemaakt, dat het vlesech voor genoemd doel bestemd is; 2. gesmolten vetten, gekookt of verduur- zaamd vlieesch en vleesch-extract, met uit- zondering van door koude verduurzaamd vleesch en van bacon. De vereeniging van importeurs van vetten en olien alhier verzoekt nu eveneens ophef- fing van het verbod voor bevroren vleesch, daar ook de handel in dit artikel door het doorvoerverbod groote schade lijdt. EEN HANDIGE ONTVLUCHTING. Het Utrechtsch Dagblad vertelt: Daar men wist, dat de vluchteling in een der dorpen rondom Amsterdam een liefje had ziiien, pakte men vliegensvlug cen auto en rende daarmee naar het bewuste dorp; de vluchteling was daar al geweest, maar ook al- weer verdwenen, wel snappende, dat de po litic hem in die richting zou zoeken. Waar* schijnlijk heeft de vluchteling ook per auto gereisd en is hij aid us in de gelegen heid ge weest z'n vervolgers net even vooruit te zijn. De man was weg en bleef weg. In geen velden of wegen meer te vinden. Rijks- en gemeentepolitie namen den trein naar Utrecht en kwamen hier terug zonder arrest! Deze is sedert dien nergens meer gezien. hoewel er de laatste dagen natuurlijk met den noodigen ijver naar hem is gezocht. KORTE BERICHTEN. Gistermiddag is te Korteakkers gem. Veendam (Gr.) het driejarige dochtertje van iW Drenth bij het bloempjes plukken in een sloot gevallen en verdronken. In het conferentieobrd te Lunteren is deze week een predikanten-zendings-conferen* tie gehouden, uitgaande van de samenwer- kende zendingscorporaties en het Java-comite. Een 120-tal personen, voornamelijk pred; kanten der Ned. Herv. Kerk, namen eraan deel. De Limb. Koer. meldt, dat de mare- chaussce in verband met de mishandelinj* met doodehjken afloop te Amby thans ook^e- keren M. W. hebben aangehouden U kunt werkelijk niet Uw best doen, zoolang U er niet op z'n voordeeligst uitziet. Scheer U daarom dagelijks met een Valet. Importeurs Fa. B. MSINDERSMA - DEN HflAG. De vlag op den toren der Ned Herv. kerk verkondigde het in wijden omtrek, dat er Za« terdag en Zondag iets bijzonders aan de hand mftcst zijn. En zoo was het ook. Een 70»tal le< den van den Vrijzinnig Ghristelijken Jongeren» bond (V.C.J.B.) uit andere gemeenten, waren de gasten van de plaatselijke afd'eeling, die na« tuurlijk haar beste heentje voorzette om hen te ontvangen. Zaterdagavond vereenigden zich alien met een aantal genoodigden en belangstellenden op de weide achter het kerkgebouw om getuige te zijn van het „Kampvuurspel" door de meisjes» club uit Noordscharwoude. De wispelturige nk» tuur, die in den loop van den dag voor de noo» dige afwisseling van wind en regen gezorgd had, zoodat menigeen zich met bezorgdheid af* vroeg, of er wel iets van terecht zou komen, scheen bcpaald ook belangstellend te zijn. Blad* stil was het, geen zuchtje ruischte door ge* boomte en struikgewas, een wegstervend avondgoud glansde boven de golvende duinen* rij op den achtcrgrond, aan welker voet een lichte nevel zich al een sluier afteekende. Het was inderdaad een ideale omgeving, terwijl de kerkmuur zorgde, dat de klanken zich niet in een ijle ruimte verspreidden. In het halfduister de maan stond sleohts als een nagelindruk in den flauwen avondglans maakte de duidelijke zang van het dames* koor onder leiding van mevr. Spelberg, waar* mede de samenkomst ge'opend werd, een die* pen indruk. De voorzitter heette daama de aanwezigen, inzonderheid de oudeten en niet*V.C.J.B.*ers hartelijk welkom. Hij achtte het een verheu* gend feit, dat er zooveel belangstelling was en wees op de beteekenis van het kampvuur, dat beschouwd moest worden als de gesymboliseer* de V. C. J. B.*idee. Hartelijk dankbaar ayas spr. voor de bijzondere medewerking in do Eg* monden bij de regeling der inkwartiering van hen, die van buiten kwamen, zoodat het aan* bod zelfs de vraag overtrof. Wat het kampvuurspel betrof, hieromtrent zou Ds. Spelberg nog iets naders mededeelen, doch spr. verzocht te bedenken, dat men niet met beroepsartisten te doen had, en dus wat door de vingers te zien. Nadat het zangkoor duidelijk en met veel ge* voel het Bondslied gezongen had, nam Ds. Spel* berg het woord. Allercerst merkte deze op, dat sommigen met eenige verwondering zullen zeg* gen: godsdienst en tooneelspel op de kerkwei* de, dat is toch geen combinatie. Toch is het verkeerd dit te meenen: tooneel, muziel: en dans zijn ontstaan uit godsdienstige vereering en waren in oude tijden gegroepeerd om het altaar. Nu ja, vroeger, zal men zeggen. Doch er openbaart zith meer en meer een streven, een verlangen, om wat daar leeft in het hart aan godsdienstig gevoel, aan heilige ontroering, uit te beelden in spel en muziek. In den Haag en Gouda werd in de kerk 'n Kerstspel met bege* leiding van muziek gegeven. Than^ieeft men het kampvuurspel ter hand genoim-n om te symboliseeren wat ons, leden van den V. C. J. B. bezielt. Dit spel komt in't kort hierop neer, dat een voorgenomen kampvuur gevaar loopt verijdeld te worden door booze geesten (dwer* gen) terwijl dit duistcre werk verstoord wordt door een paar zustcrs, die haar levensleed uitspreken, doch elkander met vertrouwen op God mood schenken om te strijden tegen al wat slecht, onhcilig en liefdeloos is, ook tegen den gruwel van den oorlog. Wederom trachten de dwergen het houden van een kampvuur te verijdelen, doch ten slot* te overwint het goedc het kwadc, zoodat ailen, V.C.J.B.*ers, elfen en dwergen zich vereenigen om het hoog oplaaiende vuur en Iiiide verkon* digen alles, wat zij wenschen te bestrijden en alles, waarvoor zij zich zullen aangorden. Na'deze uiteenzetting volgde het spel, dat met groote aandacht en in ademloozc stilte ge* volgd werd door dc in meerdere halfcirkclvor* mige ryen gezeten tocschouwers, die werkeiijk niet een oogje dicht hehoefden te knijpen. Ds meisjesclub van Noordscharwoude heeft het er uitstekend afgehracht. Alles was duidelijk te verstaan, hetgeen in de buitenlucht nog il wat zeggen wil, het spel verliep vlot en alles te za» men was een openbaring van hoogstaand1 ziels* en wilsleven. De dank van den voorzitter was dan ook ten volte verdiend. In het huis van bewaring te Utrecht bevond zich reeds sedert eenigen tijd een rerdachte, die onder verdenking stond zich te hebben schul* dig gemaakt aan verschillende diefstallen: eeni* ge dier misdTijven had hij reeds bekend. Daar een gedeelte van het onderzoek te Amsterdam moest worden gehouden volgens den ver* dachte had hij medeplichtigen gehad in de hoofdstad werd de man deze week door rijksveldwacht en recherche naar Amsterdam overgebracht, teneinde de politie daar nadere aanwijzingen te doen, die eventueel zouden kunnen leiden tot de aanhouding van anderen. Om dit onderzoek in zeker pand succes te waarborgen, moest de arrestant alleen ditper* ceel binengaan, om bij niemand der bewoners argwaan tc wekken. Na cen poosje kwam de arrestant terug bij rijks* en gemeentepolitie die voor het huis op hem wachtten. Hij moest vol* gens zijn zeggen nog eenige keercn het pand binnengaan, want de zaak was nog niet geheel voor clkaar zooals hij dit wel wenschte. De po* litie vertrouwde hem, zag in hem haar helper bij dit onderzoek en zoo vcrdween de man op* nieuw in het huis. Hij kwam opnieuw buiten, maar had binnen nog geen succfes gehad: na weer even met de politiemannen te hebben staan praten, ging hij andermaal het perceel binnenen kwam toen niet meer te voorschijn. Toen de politie het wachten moede was, stelde zij in de woning een onderzoek in, maar de arrestant, wien men vrij spel had gelaten om z'n vertrouwen, dat hij had weten te wel i.en, was noch in den kelder, noch op zolder te vin* den. Het was duidelijk dc man had zijn gelei* ders een poets gebakken; hij was eenige keeren bij hen teruggekomen, om het vertrouwen, dat hij genoot, nog cen tikje tc versterken, maar in werkelijkheid met geen andere bedoeling dan deze: de politie om den tuin te leiden. Hij heeft ten slotte kans gezien, het perceel aan de ach* terzijde te verlaten. Hij had gelegenheid genoeg gehad om de situatie daartoc binnenshuis voor te berciden.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6