BE'ZOEST tijdens uw verblijf in Bergen DEN BER6ENSCHE KUNSTHANDEL De Lunge De Moraaz Radio^HoikJe! Woensdag 16 Juni. Hilversum, 1050 M. 12.Politieberich- ten. 5.6.30 Vooravondconcert door bet H. D. O.-orkest, onder leiding van Fr. Lupgens. Sprookjesmuziek, o.a. werken van Huraper- cinck. 6.30/.30 Duitsche les, door den heei Edgar Grim. 7.Politieberichten. 7.45 en 10.Persberichten. 8.10 Christel. Omroep. Spreker Dr. C. Tazelaar. Het Christelijk ge- mengd koor „Eminanuel", uit Bussum. Dir. Hr. J. H. Smit Diiyzent^unst. J. H. Smit Ehiyzfentkunst, bariton, R. Karsemeyer, piano. S. Laan, fluit. S. Bahler, cello, Mej. A Schierbeek, alt. T. Rieuwert, piano, la. Ach Herr was ist ein Menschenkind, Bach. b. Ge lobet sei der Herr mein Gott, Bach, (zang, viool en piano). 2a. Avondlied van G. Kruys. b. Het Gebed des Heeren, H. de Vries (Gem. koor). 3. Sonate van Handel. (Fluit en pia no). 4. Rede van Dr. C. Tazelaar van Am sterdam over: „Literatuurwaardeering". 5- Recit. en aria uit de Messias, Handel (Bari ton). 6a. Andante (concert), Mendelssohn b. Cavatine, Bfihler (viool en piano). 7a. In- no al Sole, Peri. b. Se tu 'manti, Pergolese. c. Danza, Danza, Durante (Alt). 8. Avond- klokken, F. Abt, (Gem. koor). 9. Album (Fluit Blatt, Andersen en piano). 10. Twee dy ged- rede van Dr. Tazelaar. 11# Meilied, 0. Kruys (Gem. koor). 12. Vierde sonate, .Handel (viool en piano). 13a. Mon pays, Gretchaninow. b. Triste est le Steppe, Gret- chaninow. c. Beau soir, Debussy, d. Les clo ches, Debussy (alt). 14. Opus 61 1 Chopin (Fluit en piano). V Daventry, 1600 M. 11.201.20 Concert door het radiokwartet en solisten (mezzo so- praan, bariton, viool). 1.202.20 Orkestmu- Sziek. 3.35 Schoollezing: The reform of par- ■Ifament, parliament to day. 4.20 Causerie: Out of doorfc. 4.35 Muziek van de New Gal- ijery Kinema. 5.05 Kinderuurtje. '5-50 39e ijaarfeest van't Parochie-koor in de Canter- &>ury Kathedraal. 6.50 Dansmuziek. 7.10 i-Tuinpraatje. 7.20 Tijdsein Big Ben. weerbe- riobt, nieuws, Lezing: Leaves from tne earths ®ary. 7.45 Piano-etudes van Scriabin. 8. "#paansche lezing. 8.20—9.50 „The way of an eagle", naar't beroemde boek van Ethel M. Dell. 9.50 Weenbericht, nieuws en lezing: Some animals of th buried past. 10.20 Schu- bertsavond. Okest. F. Kelsey, bariton. 11.20 *-12.20 Dansmuziek. ©EN DUU'R TELEFOONOESP'RiEK. William B. Leeds, dte zoom van dm „blik- koning" Leeds en eertijdls gehuwd met prin- ses Xeuinia van Griekenland, heeft rich met rijn gescheiden vxouw verzoend. Beiden hadden elkaar te Chicago terugge- vonden. De man kwam van den Pacific, de vrouw uit Oyster Bay aan de Atlantische kust. De ontmoeting was afgesproken bij: een tdefoongesprek, dat het tweetal dwars over het Amerikaansche continent heeft gehouden. Dit „telefoontje" waarbij beiden hun rienswij- ze over het huwelijksgeschil te kennen ga- ven, kostte199 dollar. Blijkbaar is net geschil ernstig gemoeg geweest, am een lan- ge explicatie te rechtvaardigen. Mr. en Mrs. Leeds rijn voor de tweede jnaal op hun huweldjksms gegaan.... DE JONOSTE REVOLUTIE IN PORTUOAL De omwenteling, welke zich zoo julst in Portugal heeft voltrokken en die generaal Gomez Costa en majoor Cabecadas aan het bewind heeft gebracht, wordt bescliouwd als de belangriike revolutionnaire bewegfng se der de republiek in Portugal bestaat. Er is echter geen enkel monarchistisoh element ir de actie der beide militairen, die de sympathie der bevolking zouden hebben. Het feit reeds dat generaal Gomez Costa in Staat was 30.000 man troepen met munitie en kanonnen ongestoord van Braga naar Lissabon te ver- voeren, zou bewijzen dat de spoorwegaibei ders aan zijn zijde staan. Tijdens de wapen- schouw, welke hij deze week heeft gehouden, waren de vertegenwoordigers van alle buiten landsche mogendheden aanwezig. De opstand, die een rechts karakter draagt, is gelukt omdat de leiders besloten de operaties van het noorden uit te beginnen, waar de bevolking conservatiever is dan in het zuiden en in Lissabon, en waar tot dus- ver nog geen revolutionnaire bewegingen hadden plaats gehad. De democraten waren sedert de vestiging der republiek aan het be wind en zij waren er van verzekerd de macht ig langen tijd te zullen behouden. Bij de aatste verkieringen zoo vertelt de „Times" correspondent werden tal van onrechtma tigheden gepleegd, duizenden kiezers, met in begrip van legerofflcieren en „intellectueelen" werden eenvoudlg van de kieslijsten ge- schrapt. Zoo zou dus het parlement geenszins de openbare meening hebben vertegenwoor- digd, hetgeen bij de jongste besprekingen in- zake de tabaksregie is gebleken, toen een ster- ke oppositie rich deed gelden tegen de plan- nen der regeering om een monopolie op tabak in te stellen. Weken gingen met obstructie verloren, terwiji trouwens sedert jaren geen begrooting meer afgehandeld is. BOM ONTPLOFT. Naar uit Lissabon wordt gemeld, had een hevige ontploffing plaats in een der kamers van het vakvereenigingsgebouw, waar bom- inen werden vervaardigd. Een persoon werd gedood en verscheidene gewond. De aange- richte sell ade is aanrienlijk. KORT5 BERICHTEN. Naar gemeld wordt moet de soc.-dem. Rijksdagpresident L6be zich in een persge- rek met een correspondent 'van de „New ork Times" zeer scherp hebben uitgelaten over de houding van rijkspresident Von Hin- denburg inzake de kwestie van d'en brief be- treffende een defensief verbond. De minister van buitenlandsche zaken van Roemenie en de gezanten van Joego- SlaviS en Tsjecho-Slowakije te Boekarest heb ben heden een overeenkomst geteekend be- treffendwe een defensief verbond. Uit Madrid wordt gemeld, dat Spanje's uittreding uit dm Volkenbond onomstootelijk vaststaat, indien het geen permanente zetel zal krijgen toegewezen. De arbeiders in de meubeMndustrie te Brussel zijn in staking gegaan, omdat de werkgevers weigeren de loonen te berekenen naar het indexcijfer van de provincie Brabant, volgens hetwelk hun loonen met 15 pet. ver- hoogd zouden moetm wordm. De werkgevers willen slechts 5 pet. loonsverhooging toe- artaan. tegenover de RuYne. Gtemengd Nieuws DE BURGEMEESTER VAN LEIDEN. De burgemeester van Leiden, jhr. de Gijse- laar, is, naar het Hbld. meldt, sinds emige dagen ongesteld en moet het bed houden. De Leidsche correspondent van dit blad meldt nader, dat de burgemeester zich heeft overwerkt. De doktCr heeft hem volslagen rust voorgeschrevenhet zal geruimm tijd duren voordat hij zijn anibtsbezigheden weer zal kunnen hervatten. DE EERSTE AARDBEIEN TE BEVERWIJK GEVEELD. Aan de gro.ote veilingen te Beverwijk zijn Maandagmorgen, naar de Telg. meldt, de eer- ste veilingen gehouden van voor export be- stemde aardbeien. Ten gevolge van het bij- zonder ongunstige weer waren de aanvoeren nog gering. De kwaliteit der aangevoerde producten was over het algemeen niet best, de vrucht heeft te veel water gehad en is daardoor voor export te zwak. Dientengevol- gewwaren de prijzen niet, zooals men vooral aan het begin der campagne zou vexwachten. Zij varieerden van 30 tot 40 cents per Kg. Voorloopig worden dagelijks alleen ochtmd- veilingen gehoudm. e DE KIPPESOEP GING NIET DOOR. Op 10 April kocht een juffrouw in de Alb. Cuypstraat te Amsterdam van em koopman uit Oostzaan twee geslachte en geplukte kip- petjes voor 1.80. Eenmaal in haar bezit, vond ze, dat de kippetjes er toch niet zoo erg bekoorlijk uitzagen en wendde zich tot een agent van politie. Volgens dien agent hadden de kippen een onoogelijke kleur, daar ze erg blauwachtig zagen en door het vleesch roode streepen liepm. De koopman verklaarde zich daaxna bereid de 1.80 aan de juffrouw te- rug te geven en dan mocht ze de kippen nog wel houdendit deed hij om van de hexrie af te wezen. De kippen werden daama aan een keurmeester overhandigd, volgens wien de kippen vrij zeker riek gestorvm of uit nood ge9lacht warm. Verdachte beweerde, dat de kippen niet ondeugdelijk warendat ze geslacht m niet hun natuurlijken dood waren gestorven. De kantonrechter, mr. Hiltermainn, ver klaarde telastegelegde bewezm m veroor- deelde den kippenkoopman tot een boete van 20 of 6 dagen hechtenis. cier van justitie te Tiel, mede in verband met een door Z.E.A. gehuldigde opvatting met betrekking tot het bepaalde in art. 510 Wetb. van Strafr., er niet toe is overgegaan em verzoekschrift tot den Hoogm Raad te rich- ten. Reeds vdor de ontvangst van uw laatste scrijven heeft de minister evenwel genoetnden officier van justitie doen instrueeren om on der voorbehoud en uiteenzetting van eigen meening, de zaak aan het oordeel van den Hoogm Raad te onderwerpen, opdat dit col lege, mocht het em andeer opvatting dan de zijne huldigen, tot de aanwijzinig van een rechtscollege als in art. 510 bedoeld kan over- gaan". DIEFSTALLEN. Van den spoprwegamhtenaar V., uit Venlo, die met een collega zich Zaterdagavond op reis naar Bordeaux begaf, is waarschijnlijk bij het vertrek van den Parijschen trein uit Roosendaal zijn portefeuille met geld, als- mede zijn reisbiljet gerold. De man consta- teerde zulks tijdens de rit RoosendaalAnt- werpen. Direct keerde hij naar Roosendaal terug en diende daar em klacht in. Een spoorwegar- beider deponeerde intusschen bij den chef de snippers van een reisbiljet die hij langs den spoorlijn vond. Vermoedelijk zaten de trein- dieven dus nog in den trein. TE VEEL ONDERWIJZERS. Voor de vacature van onderwijzeres aan de openbare lagere school te Terbregge hebbm zich 54 sollicitanten aangemeld. DEUTSCH VERKEHRSBUCH. Wij ontvingen een exemplaar van het Deutsche Verkehrsbuch Nr. 15, „Deutsche Baeder und Kurorte" alsmede de daarbij be- hoorende bijlage ter kennismaking. Dit Duitsche verkeersboek wordt, evenals de voorafgaande 14, door de Reichszentrale fuer Deutsche Verkehrswerbung, Berlin, uit- gegeven en bevat een duidelijke beschrijving omtrent de meeste der Duitsche badplaatsen met kuurtijd, geneesannonces, kuurmiddelen, sanatoriums en odkters alsmed andere inlich- tingen aangaande de plaatselijke toestanden. Buitendien is aan dit boek een kaart met de spoorwegverbindingen in Duitschland toege- voegd. De zich in het boek bevindende bij lage bevat de Duitsche badplaatsen volgens hun geneesannonces. Deze Duitsche verkeersboeken zijn bij reis- en verkeersbureaux, reisvereenigingen, Ver- eenigingen voor Vreemdelingenverkeer en ook op schriftelijke aanvrage bij de General- vertratung der Reichszentrale fuer Deutsche Verkehrswerbung, Parklaan 28, Rotterdam, kosteloos verkrijgbaar. HET INVOERVERBOD VAN VLEESCH -IN ENGELAND. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft den volgendm brief gezonden ALKMAAR Deposito Effected Credieten r"^ VERLENGING VAN PASPOORTEN. Wij hebben, zegt het Hbld., indertijd be- richt, dat de Nederlandsche regeering over- weegt dm geldigheidsduur der Nederland sche paspoorten, conform den wensch van de laatste paspoortenconferentie van den Vol kenbond te verlengen tot twee jaar en de kos- ten te verlagen tot f 1. Wij kunnen, in verband met vragm die men ons sfelt, mededeelm dat deze nieuwe regeliBg pas in een stadium van voorberei- ding verkeert: pas in het najaar, (dus na het reisseizom!) kan mm de invoering er vain verwachten. PROPAGANDA-COMITd VOOR WEGENVERBETERING. Wij ontvingm van het „P. C. W." (Propa ganda-Comity voor Wegenverbetering) een beknopt verslag van zijn werkzaamheden ge- durende de eerste negen maandm van zijn bestaan. De reeds bereikte resultaten stemmm zeker tot voldoening; van vele zijden trouwens mocht het „P. C. W." daartoe medewerking onder vindm. •Eveniwel blijft een onvermoeide, krachtige propaganda noodig voor de verbetering van het wegennet en de daarmede gepaard gaan- de veiligheid van het verkeer, een der meest emstige landsbelangm, die aandacht m hulp van gansch het volk eischcn. Gelijk uit het kort financieel overzicht blijkt, is er em tekort van ongeveer 700, terwiji de propaganda-arbeid nog volstrekt niet de intensiteit heeft bereikt welke het Co- mite noodig acht. Krachtiger finiancieele steuni s daarom noodig. Met aandrang beveelt het „P. C. W." rijn arbeid in de warme belangstelling aan. DE OOMMISSARIS VAN POLITIE TE CULEMBORG. Mr. Bourlier, advocaat te 's-Gravenhage, die zich belast heeft met de behartiging van de belangen van dm commissaris van politie te Culemborg, dm heer J. Blok, heeft onder dagteekening van 11 dezer den volgmdm brief ontvangen van dm procureur-gaieraal bij het gerechtshof te Arnhem: „Naar aanleiding van uw tot den minister van justitie gericht schrijven d.d. 3 Juni j.l., heb ik de eer UEdelgestrenge in opdracht van Ziin Excellentie to berichten, dat de <yffi- aan de Commissarissen der Koningin in de provincien betreffende het gebruik van versch vleesch: Het zal U.H.E.G. bekend zijn, dat die En- gelsche regeering het verbod heeft uitgevaar- digdi tot invoer van versch vleesch uit ons land. Dit verbod heeft den afzet van vleesch belangrijk verminderd, en het spreekt van zelf, dat daardoor de Nederlandsche rund- vee-, varkens- m schapmfokkers, wier be staan voor een belangrijk deel afhangt van de mogeliijkheid1 van em gunstigen afzet van versch vlieesch, ernstig wordm getroffen. Om nu het voor bedoelde fokkers dreigmde verlies zooveel mogel'ijk te beperken, is het gewenscht, maatregelen te nemen, waardoor het binnenlandsche verbruik van versch vleesch wordt vergroot. Om die reden heb ik de eer U.H.E.G. te verzoeken, aan de in uw provincie liggende gemeenten, welke daarvoor naar uw meming in. aanmerking komen, te vragm, het mogelij- ke te willm doen, opdat bij inkoop van vleesch door inrichtingen in die gememten (ziekenhuizen) e. a. zooveel mogelijk gebruik wordt gemaakt van binnmlandsch vleesch, en hermede rekming wordt gehouden bij aanbe- steding van leveringen van versch, dus ook gekccld of bevroren vleesch. Ik mag hierbij opmerken, dat door de maat- regel van de Engelsche regeering de prijzea van het vleesch hier te lande wellicht zullen dalen, m mitsdien het verschil -tusschen die prijzen en de buitenlandsche prijzen zal ver- minderen, waardoor wellicht aan een niet on- belangrijk bezwaar tegen den aankoop van binnmlandsch vleesch wordt tegemoet geko- men. Renter seint uit Londm aan de N. Rett. Crt.: In het Lagerhuis heeft de minister van land bouw gezegd te meenen, dat de Nederland sche keurmeesters niet betwisten dat de ziekte voor het eerst geconstateerd is bij de in Carluki aangevoerde geslachtedieren. E>e Ne- derlanders beweren aat het besmette vleesch uit Belgie kwam m niet uit Nederland, het- gom de minister betwijfelde. De verantwoordelijkheicff voor het keurai van den vleeschinvoer ligt bij den keurmeesi- ter, maar het is verklaarbaar, dat een keur meester zonder veeartsenijkundige ervaring licht de sporen van mond en klauwzeer kan voorbijzien. NEDERLAND EN BELGIe. De commissie voor Justitie en Burgerlijke Wetgeving heeft, naar de correspondent te Brusel van de N. Rett. Crt. verneemt, in de Kamer em wetsontwerp ingediend tot ratifi- catie van de Belgisch-Nederlandsche conven- tei betrefende de territoriale rechterlijke be- voegdheid. HET HANDELSVERDRAG MET DUITSCHLAND. Het Centraal Bureau der Tuinbouwveilin- gen in Nederiand heeft in een adres aan dc Tweede Kamer met aandrang verzocht in het belang van den Nederlandschen Landbouw liaar goedkeuring te willen verleenen aan het wetsotwerp tot goedkeuring van het verdrag tot aanvul ling van 't Nederlandsch-Duitsche handelsverdrag van 31 December 1851 en van het Nederlandsch-Duitsche douane- en credietverd'rag. UIT DE R. K. STAATSPARTIJ. De vergadering van den Algemeenen Bond van R. K. Rijkskieskringorganisaties heeft zich onledig gehouden met de behandeling van het rapport van de reorganisatiecommis- sie, dat tot algemeene strekking had, den bond te hervormen in em waarlijke R.K. Staatspartij, nadat de vergadering twee vooraf gestelde, algemeene vragen of naast den rtieuw in te stellen partijraad de bonds- vergadering zou worden gehandhaafd en of de z.g. gekwalificeerde leden van den partij raad stemrecht zou erlangen, beide ontken- nend had beantwoord, werd het ontwerp-re glement geleidelijk, dier en daar-met een klei- ne wijziging, goedgekeurd. Bij de behande- ling van het artikel, waarin de samenstell'ing van den partijraad wordt geregeld, deed rich een incidmt voor, jloordat de Boerenbond, de Middenstandsbond en de R- K. Werkgevers vereeniging meedeelden, geen prijs te stellen op stemrecht in den partijraad. Tenslotte gaf een additioneel artikel, waar bij aan de bestaande studieclub St. Michael het leven wordt gelaten, totdat de partijraad het nieuwe kiesreglement voor de candidaat sfclling van leden van de Tweede Kamer zal hebben vastgesteld, aanleiding tot em leven dige bespreking. In de pers en in de kiesvereenigingen is hiertegen verzet gerezen en Gelderland gaf daaraan ter vergadering uiting. De voorzitter, jhr. Ruys de Beerenbrouck, las hierbij de volgende verklaring voor: „Het bestuur stelt rich met de reorganisa tie-commissie op het standpunt, dat aan het zelfstandig clubwezen een eind moet komen. De studieclubt behooren te voldoen aan voorwaarden, als in het ontwerp-reglement omschreven. Intusschm is gebleken van het bestaan van den wen&ch, dat de bepalingen van het ont werp-reglement eerst in werking zullen tre- den, zoodra het nieuw kiesreglement zal zijn vastgesteld. Het bestuur adviseert in dit uitstel te bewil- ligm, hetgeen naar zijn oodeel zonder over- wegend bezwaar mogelijk is. Tervens komt dan vast te staan, dat ten deze de uiterste tegemoetkoming is betracht. Prof. Aengenent zag geen bezwaar tegen het bestuursvoorstel en wel voordeelen. Over- wegend bezwaar j;ou spr. tegen dit voorstel wfel hebben, als het landelijk verband der be doelde studieclubs nog aanwezig was, met andere woorden, als het Verbond van Studie clubs St. Michael nog bestond. Deze lande- lijke organisatie is opgeheven en dat behoort zoo te blijven. En in de tweede plaats heeft spr. geen bezwaar, omdat er geen verkiezin- gen in het zicht zijn en een hervatting der Michael-actie voorloopig niet is te vreezen. Als voordeelen beschouwde spr. ten eerste, dat er nu kalmte, tevredenheid en rust heer- schm in de partij, en deze er zullen blijven, wanneer mm op dit punt eenigsrins tegemoet- kommd is; ten tweede, dat hiermede, 66k voor de clubs, komt vast te staan, dat de uiterste grens der tegemoetkomendheid is bereikt. De heer A. J. M. Leesberg merkte op, dat er wH verkiezingen voor de Eerste Kamer en gemeenteraden in het zicht zijn. Het moet vaststaan, dat de St. Michael-clubs rich hier mede niet mogen inlaten. Gelderland handhaafde aan zijn verkla ring maar enkele woorden toe te voegen: Bij het regeeren kan men zijn zwak of krachtig, maar men kan ook beleidvol regeering. In den geest van beleidvol regeeren is het be stuursvoorstel gedaan. Het voorstel-Gelderland, om het additio neel artikel te laten vervallen, werd verwor- pen en het artikel, na redactioneele wijziging aangenomen. Hierna werd het ontwerp-reglement in zijn geheel met algemeene stemmen aangenomen. OM EiEIN WEDDENSCHAP. De 19-jarige varensgezel E. B., aan boord van het Engelsche stoomschip Canare is gis- termiddlag van cfe Koninginnebrug te Rot terdam af onvexhoeds, gekleed, te water ge- sprongen en vervolgens naar een meerpaal gezwommen waarop hij plaats nam. Onder groote belangstelling van het pubiliek heeft de kapitein van een passeermd bootje van de Handelsinrichtingen den man gesommeerd den meerpaal te verlaten, waaraan hij na eenig tegenstribbelm voldlaan heeft. Op dm post Nassaukade is de man van droge klee- ren voorzien en naar boord gezonden. Hij gaf op, den sprong om em weddmschap te hebben gewaaigd. DE LACHENDE KAVALIER. Naar de Haagsche Courant verneemt heeft de justitie bij een fotograaf in dan Haag ook de negatievm in beslag genoimen van foto's, die van het schilderij genomm zijn. Het be- treft hier n.il. foto's die door den fotograaf van dan. heer van Wijngaarden gemaakt zijn v6or het stuk aan d'e firma Fred. Muller en Co. verkocht werd. Deze foto's zijn van belang, omdat da Haas bij de civiele procedure baweerd1 heeft, ddt het schilderij gedurendte dan tijd, welke het onder de firma berustte, wijzigingen heeft ondergaan. Dr. Hofsteda da Groot betoogde in zijn bekenda brochure aan da hand van eenige foto's, dat da linker- m middanflank geajusteerd zijn m dat aan den hoed gere- toucheerd is. Hieruit bleek z.i. dat het stuk na het oogenblik van verkoop aan Fred. Mul ler en Co. van vernis ondaan, behandeld en opnieuw gevernist is. Zoodat de door de rechtbank benoemde dteskund'igen het stuk niet in denzeilifden staat ontvangen zoudm habben als het destijds door de Haas ver kocht is. Dit is echer door den raadsman van Fred. Muller en Co. tegengesproken. Het blad heeft den heer van Wijngaarden gevraagd of hij gem foto heeft genomen van het stuk, toen het nog in dan staat verkeerde, waarin de heer v. W. zegt het gekocht te hebben. Het antwoord op daze vraag luidde cntkemnend. De heer v. W. kan zijn bewering, dat het schilderij er heel anders uitzag vo6r hij het schoonmaakte, dus niet bewijzen. Trouwens, alles wat de herkomst van het schilderij betreft ligt in het duister. De heer van W. weet niet van wie of waar hij het te Londen kocht en niet hoeveel hij ervoor be- taald heeft. Hij weet ook niemand aan te wijzen, die daarvan -getuige geweest is. Toch meente hij, dat mm nooit za.l kunnen bewijzen, wat volgens hem niet waar is, n.l., dat hij het stuk geschilderd heeft. De per soon, die verklaard heeft, dat hij dit gezien zou hebbm, heeft, zoo zeide de heer v. W., een dusdanige reputatie, dat aan zijn verkla- ringen gem geloof gestagen kan worden. DE IN STORTING VAN DEN CANNER- BERG. Naar de Limb. Koerier verneemt, hebben Canner blokmakers er bij dte opsporingsbri- gade in den Muizenberg te Canoe nog op aaogedrongen om het opsproingswerk van de ingesloten blokmakers n-og een beetje voort te zetten. Pertinent wordt door de bewoners van Can- ne verzekerd, dat dte verongelukten zich zul len bevinden in het resteerende gedeeilte kar- reweg op Nederlandsch gebied, tot waar dte weg een draai maakt in de richting van den Canner Boschberg. Deze afstand is nog een ach t meter. Waar ook dte reddingsbrigade er veel prijs op stelt om het opsporingswerk ook tot een eigm voldoening gevend1 einde te brengen, heeft het Mijmtoezicht Zaterdagmorgen om half elf besloten over dteze acht meter het werk nog voort te zetten. Gisteravond zou men met dit graafwerk klaair zijn. KORTE BERICHTEN. Zondagavond is aan den Zuidbuurt- schen Dam te Maasland in em onbewaakt oogonblik de 3-jarige P. v. Buuren vo-orover in eeii sloot gevallen m gestikt. Gistermorgen is de 2-jarige kleine van dm heer J. Houtman te Boskoop in een on bewaakt oogenblik te water geraakt en ver- dronken. Naar aanleiding van het ontwerp van wet tot heffirtg van em Weeldebelasting kwa- men op uitnoodiging van het bestuur der Vereeniging van Katholieke Werkgevers in de Textielnijverheid dte Brabantsche linnenfabri- kantm dezer dagen te Eindhoven bijeen. Aan het bestuur werd opgedragen de zeer ernstige bezwaren tegm de voorgestelde hef- fing van een weelderecht op de producten del linennindustrie ter kmnis van dte Tweede Ka mer te brengen. Gisteravond zijn de Rotterdamsche „be- zwaardeh" tegm de Asser besluiten in „De Eradracht" bijeengekomen. Deze vergadering droeg een minder besloten karakter "dan de vorige; nu was ze toegankelijk voor alle Ge- reformeerdm. Het Kon. Nederl. Landbouwcomitd is niet bereid aan de instelling van een commis sie van advies voor land- en tuinbouwaange- legenheden mee te werken. Ingezonden stukfeen. (Buiten verantwoordelijkheid van de Re- da c tie. De op name in deze rubriek bewijst geenszins dat de edaciie er mede instemt Geachte Redactie! Mag ik langs dtezen weg u even vragen^ of de Hinderwet ook van toepassing is op de melkfabriek „Uithoorn" aan den Heldterschen weg. De omwonendm worden dte laatste maanden weer zeer geplaagd door roetre- gen, waardoor mmigmaal de wasch veront- reinigd wordt of andere dingen bedorven worden, wat minder aaogenaam is. Dat toch behoeft zoo niet te blijvm, daar het hoofdza- kelijk komt dteor het gebruik van zeer silechte brandstof, en het niet rein houden van de schoorsteenkamer volgens deskundigen. Een der omwonenden. (Wanneer inzender en andere omwonenden van deze fabriek overlast ondervindten, kun nen zij zich met een adres tot B. en W. rich- ten en verzoeken nieuwe voorwaarden op te leggen waardoor de hinder zooveel mogelijk wordt weggenomen. Red. Alkm. Crt.) EEN NIEUW PLANTSOEN? j Mijnheer de Redacteur, In figuurlijken zin gesproken zijn de plei- nen en plantsoenen de longen van de stad, wat met andere woordm wil zeggen. dat de stedelingm, en vooral de kinderen en d ouden van dagm, behalve in de straten m langs de grachten, extra lucht m ruimte noodig heb ben om gezond te kunnm leven. Em kind! moet in de buurt zijner woning buitm kun- nai spe-len, en voor wie d-e tijd en de kracht ontbreekt om buitm de stad te gaan wande- len, die moet in zijne buurt de gelegenheid hebbm om zich in de vrije lucht te kunnen bewegen en daar een rustig ritje worden aaa- gebodm. Nu kunnen we gelukkig bevestigen, dat Alkmaar daarin niet te kort schiet. Doch ons dreigt een stukje grand te moetm verliezen, dat nu nog als bouwgrond braak ligt en dat, mijns inziens, hoog noodig voor plantsoeo behoudm moet blijvm, ten minste als dat nog kan. Het is namelijk dat stukje bouwterreia, dat begrensd wordt door de Emma-, Paul Kruger- en Costerstraat en de afsluitmures van de daar t?r plaatse gebouwde R. K. scha lm. Wanneer dit terrein mocht wordm volga* bouwd, dan is het zoogmaamde Reijnecom- kwartier op dat punt bedorven door een aan* eensluitmd complex van, betrekkelijk voor het tegenwoordige verkeer, nauwe straten, een hoekje dat nu reeds van de zijdte der Emma* en Prins Hendrikstraat gezien, door den nieuwbouw van het St. Elizabethsgestichl zoo leelijk wortd afgesloten in'de bocht der Van Everdimgenstraat, waar vroeger een* doorloopende straat met een klein pleintje was geprojecteerd.* Zooals nu het stukje bouwterrein daar ligt, met een heerlijk ruim uitzicht in de rich tin* van de BJeekerssloot naar Rochdale, zal iedar die dat ziet, moeten bekennen dat dit niet be*

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 2