Alkmaarsche Courant Be dochter. van Alva- FEUILLETON. Dinsdag 15 Juni. No. 138 1926 Honderd Acht en Twintigste Jaargang. Provinciaal niouws UIT HEILOO. De tuinbouwvereeniging „De Vooruitgang') hield Vrijdagavond vergadering in het cafe van den heer Helder. De nieuw gekozcn voorzitter, de heer P. Pilkes Jr., hield een inleiding, waarin hij memoreerde het heengaan van den overleden voorzitter voor de vereeniging. Hoewel deze Slaats voor spr. niet vreemd was, verzocht ii ora medewerking. Bij de notulen maakte de heer Stroomer sen opmerking dat de vorige vergadering niet conventioneel was opgeroepen. Het dagelijksch bestuur erkende zulks, doch men was zoo getroffen door den zwaren slag, dat men aan alles niet dacht. Bespreking aardbeiencampagne. Het be stuur stelde voor: 1. De aardbeien per auto te vervoercn en deze door Jac. v. d. Kommef te laten vervoeren. 2. Veilen op een bepaald uur. 3. De functie van administrateur en keur- meester te combineeren. 4. De functiona- rjs te benoemen op een vergoeding van - pet.' (bruto omzet) van 25000, daarna 15 pet. met een minimum van 200 en als func- tionaris aan te wijzen den administrateur, den heer S. Akkerman, en voor vervoer 2K- cent per slof. Door deze voorstellen werd be- spaard 458. De heer Drijver keurde het veilen door een niet-deskundige af. Voorts vroeg spreker waarom geon m- echrijving voor vervoer geopend was. De heer Smits betoogde, dat deze zuinig- heid zich zal wreken. De heer Limmen vorige keurmeester had vele relaties in Beverwijk en wist veel beter de belangen te behartigen. De heer Saal sloot zich hierbij aan, zeggen- dewe hebben het vorig jaar 2 cent boven de middelmarkt gehad, dit lag aan den bekwa- men veiler. De voorzitter anhvoordde, dat hi] het ge- vaar niet inzag. Voorts was spreker voor een yervoerder van de plaats. Na zeer uitvoerige bespreking stelde de heer Drijver voor om het safaris te bepalen op 5 per dag. Het bestuur nam voorstel 2. terug, waarna het bestuursvoorstel in stemming kwam en met 4 stemmen meerderheid werd aangeno- men, een 7-tal leden stemden bianco. De heer Stroomer stelde voor, om den ad ministrateur te verplichten. eenmaal per week bij het vervoer en veilen tegenwoordig te zijn en zelf het bedrag van de opbrengst te halen. Dit voorstel werd verworpen, Daardoor kwam een voorstel van het bestuur om ver goeding van 2,50 per dag, te vervallen. Het bestuur stelde voor om dezelfde rege- ling te treffen voor het laden als vorig jaar. Na toezegging dat de „lijntrekkers" ook moe- ten helpen, werd deze verordenmg goedge keurd. Mededeelingen. De voorzitter deelde me- de, dat de Exportveiling 14 Juni begint. Wei heeft men hiervan nog geen groote verwach- ting, doch't gaat om het binnenland te ont- lasten. De administrateur bestuurshd Kenne- mer Marktbond deelde desgevraagd lets med o^er de vooruitzichten voor den afzet naar het buitenlaod. Hij meende daartoe ge rechtigd te zijn, nu de Alkmaarsche Courant ook al een overzicht had gegeven, Spr. bevestigde die mededeeling voor zoo- ver het Duitschland betrof en voor Engeland zocht men afzetgebied. Naar Hull waar de vrucht 24 uur onderweg is is de reis te langdurend en daarom zocht men't per schip over IJmuidenmen had echter rekening te houden met dure verscheping; iets positiefs was "hierover niet mee te deelen. Bij de rondvraag werd door den heer Drijver gewezesi op ongeregelde controle van den administrateur. Dit in tegenstelling met een te bepalen dag door den administrateur. De laatste was hier niet tegen. De heer Nijman (bestuur) bedankte als zoodanig, ook als lid, omreden de belangen der leden bij de vrije veiling slecht behartigd worden. De heer Smits vrooeg of deze kloof niet te overbruggen was. Des heeren Nijmans grid was de voorkeur van enkele leden, die met hun product door „de klok" gaan. Hierover werd druk gediscussieerd en ge- concludeerd dat de kleine aanvoerders dan de dupe zijn. De voorzitter betreurde het heengaan van den heer Nijman, doch meende, dat ied'er voor zoover mogelijk kan veilen zoo hij wil. Spr. wilde niet anders als door „<fe lclok". Na behandeling van huishoudebjke zaken, volgde sluiting. Zond-ag werden de seriewedstrijdten voortgezet. De wedstrijd werd opgeluisterd door het Heilooer Fanfaveccrps „Eensgezind- heid", directeur de heer D. Haider Jr., en bad een prettig ve'rioop. Het bezoek was vrij groot. Gespeeld werd door Frederik Hendrik I, Amsterdam,-en V. V. H. I, Heiloo. Uitslag 32. Daarna door Electra I en Schinkelha- ven I, beiden nit Amsterdam. Uitslag 10. Hiema speelde Alkmaar I, Alkmaar, en S. L. T. O. 1, Amsterdam, uitslag 24. De laatste wedstrijd ging tusschen Electra I, Amster dam, en V. V. H. I, Heiloo, welke gelijk spel speelde, 11, welke echter bij loting door Electra gewonnen werd. Ons elftal speelde met vuur en heeft zich kranig gehouden in den wedstrijd en in de demi-finale is het winnaar geworden van den 4en prijs. A.s, Z on dag is de laatste dag van den wed strijd, alsdan zijn de finales,in de afdeelingen A. en 3. Zaterdagavond geraakte de auto van de Eerste Heilooer Melkinrichting die in tus schen een beruchte vermaardheid krijigt weer eens in botsing met de melkauto van den heer Zoon. Deze maal was de aanrijding zoo raak, dat beide auto's danig gehavend waren. i Het ongeluk gebeurde op den hoek van dc Oosterzijde, waar, het uitzicht door den hoo- gen wal, waarop boomen, belemmerd wordt. De chauffeurs kwamen er goed af. Door de politic zijn 7 processen-verbaal opgemaakt tegen Th. B. B., die voor burge- meester en pofitie weigert zijn standplaats met een kraam op „Kapel" te verlateo. 3. verlangt een uitspraak van den kantonrech- ter. Hij is van oordeel, dat hij niemand hinder veroorzaakt, wat ook het geval is, doch tegen de door den Raad vastgestelde politieverorde- ning zal hij het zeker moetcn afleggen. De zaak komt 18 Juni voor het kantongerecht. UIT LIMMEN. Door de politie is een 14-tal processen-ver baal opgemaakt voor het hengelen in het polderwater. De teleurgestelde hengetaars zagen ook nog hun gerei en visch in beslag gen omen. De meeste misten ook een schrifte- lijke vergunning. De heer Koudijs, commies der belasting alhier, is met ingang van 1 Juli benoemd in gelijek functie te Berg-Ambacht. Velen zullen den humanen plichtgetrou- wen ambtenaar slechts noode zien heengaan. UIT NOORDSCH A RWOUDE De markt. Dinsdag is de markt geopend voor den aanvoer van nieuwe aardappeien, maar veel de moeite is het nog niet. Wei is er dagelijks eenige aanvoer geweest doch in totaal was dit nog niet eens 2000 kg. De le aanvoer was vier dagen vroeger dan het vorig jaar, wat niet zeggen wil dat het product eerder klaar is. We gelooven zelfs dat dten grooteren aanvoer wel enkele dagen later zal worden omd'at het weer nu juist niet geschikt is om vlugge groei en aamrijpen van het product te bevorderen. Het vorig jaar was de eerste aanvoer grooter dan nu de geheeiie week. Wat de prijs betreft verschilt dit weinig. Was toen de eerste noteering 11.90 tot 12,10 om dien volgenden dag op f 9.90 tot 10,80 terug te loopen, nu was dit 12 tot 13,50 en de volgende dagen 10.20 en 9.70. In Broek op Langendijk waar de gronid zich beter leent voor een vroeg product was de aanvoer deze week totaal 36 wagons, ter- wijl daar ook reeds vrij wat boswortelen wee- den aangevoerd' die ongeveer 10 tot 14 ct. per dubbele bos opbrachten. UIT HEER-HUGOWAARD. In een te Alkmaar gehouden bijeenkomst van het Dagelijksch Bestuur van Geestmer- Ambacht met de door den Noordlermarktbond aangewezen commissie terzake de Kanaal- iplannen, werd in hoofdzaak besproken het groote bezwaar voor betrokken poilders om bij Schermerboezem te worden gevoegd, waar- bij nog voor den N. M. B. komt het bezwaar tegen den sluisbouw nabij de Roskambrug. Het resultaat dezer bespreking is geweest, dat opnieuw een bijeenkomst zal worden ge houden, waartoe mede zullen worden uitge- nood'igd de besturen der polders Heer-Hu gowaard en Oudorp, ten einde gemeen schappelijk te trachten in het bestaande plan voor deze omgeving gunstige wijziging te verkrijgen. UIT OUDKARSPEL. Voetbal. Zondag speelde D. T. S. II tegen Sparta II uit Schagen met als uitslag 5—0 voor D. T. S. D. T. S. I speelde tegen Sparta I met als uitslag 42 voor D. T. S. Een verhaal uit den Tachtigjarigen Oorlog. Door Archibald Clavering Gunter. Vertaald door Mr. G. Keller. 67) „Naar Haarlem." „Haarlem!" roept de man vol ontzetting, „groote genade, vriend, waarom heb je dat gedaan?" „Haar vader heeft haar daarheen gezon- den, omdat er een bloedverwant, Pieter Kies, woont „Haarlem!" De schilder rilt van ontzet ting. „De stad is nagenoeg omsingeld!" kermt hij. „Haarlem! Het is de stad die Alva gezworen heeft te verwoesten en geen levende ziel, man, vrouw of kind, te sparen. Haar lem! Haarlem! Mijn God! Zou zij er nog steeds zijn?" „Ik weet het niet. Ik liet haar daar achter, in veiligheid en gelukkig, wachtende op jou, haar laatste woorden waren nog over jou." „Haarlem! We moeten er heen. We moeten trachten haar te redden. Het is uitdrukkelijk bepaald, dat alle uitgewekene die men er aantreft eerst gepijnigd, daarna gedood zul len worden. Mijn Mina is een uitgewekene. Je moet me helpen, Chester, je hebt mijn geliefde in het gevaar gebracht, je moet me nu ook belpen haar er uit te reddenl" iarninert Oli ver in zijn bijna onredelijke angst. „Je kunt mij niets verwijten," antwoordt Guy, „ik heb voor baar gedaan wat ik meen de dat het beste was. Maar ik wil je niettemin helpen haar uit Haarlem weg te krijgen, ik heb er mijn leven voor over." „God zegene je," roept Oliver. Maar je mannen?" „Die volgen mij." „God zegene hen ook!" En Guy vergeet de schatten van Alva en keert plotseling den rug naar de geliefde waamaar hij hunkert; hij voegt zich bij zijn vriend, die een krijgsman is geworden, ten einde te trachten diens verloofde te redden wat om te slagen gauw moet geschieden. Als Dalton van Guy order ontvangsten het anker te lichten en naar het noorden koers te zetten, kan hij toch niet nalaten den gezag voerder op te maken „Dat is toch eigenlijk niet eerlijk tegenover hen die u met geld te hulp zijn gekomen, ka- pitein Chester." „Vriendschap gaat voor handel, het geluk van mijn vriend weegt mij zwaarder dan het geld van de Engelsche bankiers en woekeraars," antwoordt Guy. „Dalton, je hebt een liefje in Engeland; wat zou jij doen om haar te redden uit de handen van de sol daten van Alva?" „Vechten, al moest het mijn hachje kosten." „Welnu, Dalton, mijn vriend heeft zijn aanstaande te Haarlem!" „Dan zal ik ook voor zijn liefje vechten," r.Qopt dg ruwe zgan.ap, ea al,» dit g&wfb feg UH ST. -PANCRAS Voor de „nederlaag wedstrijden" speelde Zondagmiddag K. F. C. IV tegen Vrone II, welke door laatstgenoemde werd gewonnen met 7—1. De. wedstrijd tusschen N. C. „Dijkers" en Vrone I bleef onbeslist, zonder dat een van beide partijen een doelpunt wist te maken. UIT SCI 1ERMER1 lORN. Vrijdagavond vergaderde de raad dezer ge- meente. Afwezig waren de heeren Westerhof en Mantel. De voorzitter deed mededeeling van de na- volgende ingekomen stukken: 1. Van de Gezondheidscommissie, gezeteld te Purmerend, eene raming van ontvangsten en uitgaven, waarbij de mededeeling dat deze gemeente moet betalen een bedrag groot 27.56. 2. Van Gedeputeerde Stafen de goedkeu- ring op de in de vorige vergadering vastge stelde suppletoire begrooting. 3. De goedkeuring op de vastgestelde af- en overschrijvingen. 4. De goedkeuring Van de rekening, dienst- jaar 1924. 5.- De aanhouding van eene beslissing in zake de geldleening groot 3000, waartoe in de vorige vergadering werd besloten. 6. Een Kon. Besluit, waarbij aan deze ge meente is toegezegd een bedrag groot 3000 voor den bouw van een landarbeidersplaatsje (A. Kluft). 7. Van P. Modder een verzoek om vergoe ding voor tramkosten voor zijn zoon, welke 1 September a.s. de Handelsschool te Alk maar zal bezoeken. B. en W. adviseerden de vergoeding te ver- leenen, wat algemeen werd goedgevonden. Door B. en W. werd voorgesteld tot on- derhandsche verhuring van bermgrond, lig- gende tegenover de landarbeiderswoningen, aan de heeren H. G. Jonik en A. Kluft, tegen eene jaarlijlcsche huurprijs van 1.75 per Are. Werd algemeen goedgevonden. Ook werd voorgesteld de vaststelling van de politieverordeningen, bedoeld in art. 178 der Gemeentewet, welke elke vijf jaar op nieuw moeten worden vastgesteld. Zonder hoofdelijke stemming goedgevonden. Mede werden goedgekeurd de door B. en W. ingediende suppletoire begrootingen voor den dienst 1925 en 1926. Op voorstel van den voorzitter werd1 eene aanbeveling opgemaakt voor twee leden van het Zetters-Coilege voor de periodieke aftre- ding van de heeren Th. J. Westerhof en J. Klerk en wel: 1. Th. J. Westerhof, 2. P. Vendel; 1. J. Klerk, 2. Joh. Krul. Bij de rondvraag vroeg de heer Plugboer of het voorgedeelte van den Westertuin ook nicest worden verhuurd, waarop de voorzit ter anhvoordde, dat hij het gras daarvan reeds heeft doen afmaaien. De heer de Goede vroeg nog wat de be- stemming van dezen grond is. De voorzitter zeide, dat vermoedelijk nog een aanvraag komt tot sticbting van een landarbeidersplaatsje. De voorzitter vroeg de toestemming om twee boomen te doen verwijderen, welke voor zijne te bouwen woning staan. Werd' goedge vonden. De heer Groot zou het wehschelijk achten, dat ook bij den Westertuin nog een paar boomen werden- verwijderd, alsmede den heer Muntjewerff te verzoeken ook enkele boomen weg te nemen, opdat het gezicht op de Schermerbrug vrij komt, wat met het drukke verkeer wel gewenscht is. Algemeen werd erkend, dat het gezicht op de brug niet door boomen mag worden belemmerd. Hierna sluiting. Zaterdagavond hield de vischvereeni- ging „De Karper" en vischwedstrijd in den hilandspolder. Er was eene flinke deelname. De eerste en de tweede prijs, waarbij respec- tievelijk 10 en 7 karpers moeten worden ge- vangen, konden niet worden behaald; de 2e prijs met een vangst van minstens 4 karpers werd behaald door den heer C. Krul met 6 stuks; de 4e prijs voor 2 karpers door den heer F. Evers met 4 stuks. Voor de grootste gevangen karper werd aan den heer A. Kluft een 5en prijs toegekend. UIT HOORN. De heer Wesselman, ambtenaar bij de Ned. Spoorwegen, heeft zijn 25-jarig jubileum ge- vierd. Namens de directie werd hij gecompli- menteerd. De chef feliciteerde namens het personeel en bood een pendule met coupes aan, vergezeld van een fraai album. 't Was voor den heer Wesselman een blijde dag. De heer G. Hop is benoemd als plaats- vervangend lid in de commissie voor het af- nemen der onderwijzers-examens in Amster dam!. Het St. Jans-Gasthuis heeft onder groote belangstelling zijn 12K-jarig bestaan her- dacht. Van eenvoudig ziekenhuis is het thane uitgebreid tot een ziekenverpleging, kend wordt onder de bemanning van „Het Meisje van Dover," beginnen zij hun messen en strijdbijlen te slijpen, terwijl zij driemaal een luid hoezee doen hooren ter eere van Guy, zijn vriend en dierfs verloofde. Een volgen den dag brengen zij een bezoek aan Delft en ervaren daar, dat het niet mogelijk zal zijn om over Leiden Haarlem te bereiken. Hier hooren zij ook van het afschuwelijk bloedbad te Naar den, waarbij vijfhonderd ingezetenen in de kerk zijn vermoord, de overige inwoners op de wreedste wijze zijn afgemaakt. De bij- zonderheden zijn niet volledig bekend, daar de beangste boeren de stad niet durven binnen gaan, waaruit de jammerklachten van vrou- wen en kinderen tot op drie mijl afstands nog te hooren zijn. Zoo is het lot van de Holland- sche stad, die den Spaansdhen troepen in han den valt, een lot dat ook aan Mechelen, Zut- fen en elke andere stad die door Alva's vete- ranen wordt veroverd, is beschoren. Dit maakt Oliver wanhopfcnd. Hij rilt bij wat hij hoort, en met kleurlooze lippen fluis- tert hij Guy toe: „Onze eenige kans is de Zuiderzee, van- daar kunnen we het IJ invaren en zoo in de nabijheid van Haarlem komen. Dfe weg ligt nog open." „Misschien," antwoordt Guy aarzelend. „Maar het is een geweldig gewaagde onder- neming. Zoowel bij het gaan als bij het terug- keeren moeten we' trachten ongemerkt langs Amsterdam te sluipen, terwijl Alva er zit met zijn geheele leger en vermoedelijk ook aoe §gn vloot waarop geheel West-Friesland trotsch kan zijn. UIT OUDE NIEDORP. Vergadering van de vereeniging tot bevor- dering van getrouw schoolbezoek in het cafe van den heer A. Mijts. Tegenwoordig waren 8 leden. Door vertrek van den voorzitter, den heer M. H. Woutman, opende de heer A. Mijts als waarnemend voorzitter de vergadering, waarna lezing en goedkeuring der notulen volgde. De rekening over het algeloopen boekjaar, door de heeren G. van Zoonen en J. Bierste- ker nagezien, werd goedgekeurd met een voordeelig saldo groot 114.201/9- De ont vangsten hadden bedragen 243.36 Yi en de uitgaven 129.16. Onder de ontvangsten was begrepen de reserve van vorige dienstja- ren. Volgde rapport schoolverzuim. Het waar nemend hoofd der school had dit schriftelijk ingezonden. Slechts 3 kinderen hadden elk een willekeurig verzuim gemaakt terwijl een jongen wel een paar maanden afwezig was geweest. Op de laatste na mochten alien met het feest mede. Het bestuur, dat onvoltallig was door ver trek van den voorzitter en door, overlijden van den heer Jb. Klaver, werd niet aange- vuld; 3 bestuursleden werd algemeen genoeg geacht voor zoo weinig kinderen. Besloten werd hierop met de kleinste kinde ren een bezoek aan Schoorl en Bergen te brengen per auto's op Vrijdag 2 Juli a s. De heer J. Biersteker alhier zal zorgen voor au to's. Met de grootste kinderen, die der 3 hoogste klassen, zal op Vrijdag 9 Juli a.s. een bezoek worden gebracht aan „Artis" te Amster dam. Evenals het vorige jaar zal de_ heer P. Wit Sz. worden aangezocht met een"intee- kenlijst.bij de burgers rond te gaan om de noodige gel den voor genoemde feesten bij el- kander te krijgen. Met woorden van dank werd de vergade ring hierop door,den voorzitter gesloten. UIT KOEDIJK. Geven den voorwerpen. Een koralen kinderhalsketting. Te bevra- gen bij C. Dol, Noordeinde, Koedijk. UIT URSEM. Naar wij vernemen zullen de kinderen van de drie hoogste klassen der Openbare Lageve School per autobus een uitstapje maken naar Haarlem en omgeving en gaan de kinderen van de laagste klasse naar Bergen en Schoorl. Door de politie van Berkhout is te Alk maar gearresteerd als verdacht van diefstal van 2 lammeren een zekere K., uit deze ge meente. De heer N. Ursem, die onlangs door den Raad dezer gemeente benoemd werd tot lid van de Schattingscommissie op de Rijks- inkomstenbelasting, heeft bericht gezonden, dat hij deze benoeming niet aanneemt. Ini deze gemeente worden den laa^ten tijd meremalen rijwielplaatjes vermist. Dezer dagen werd het plaatje van het rijwiel van den burgemeester gestolen. UIT WIERINGERWAARD. Dr. H. J. Schroder zal 22 Juni a.s. zijn 25-jarig jubileum herdenken als dokter. Zijn eerste standplaats was Akersloot. Hij is van daar vertrokken naar Waarde en Lange Rui geweide, om zich in 1917 in onze gemeente te vestigen, waar wij hem rfog lange jaren ho pen te behouden. Aan belangstelling zal het zeer zeker dien dag niet ontbreken. Onze nieuwbenoemde kaasmaker, de heer W. Bijl, heeft dezer dagen een diploma behaald als kaasmaker <F. N. Z. UIT DE RIJP. De muziekvereeniging „Kunst na Arbeid" alhier heeft eenigen tijd geleden een muziek- tent aangekocht. Deze tent is thans keurig ge- restaureerd en opgesteld achter het hotel „Het Rijper Wapen", van den heer Jac Schoone. Deze heeft voor dat doel aangekocht een perceel grond, gelegen naast zijn hotel en ingericht voor een gezellig „buiten-zitje" ten genoege van het belangstellend publiek. UIT BERGEN. De opbrengst van den onlangs alhi^ ge houden verkoop van het blauwe bloempfe ten behoeve der bij het Blauwe Week Comite aangesloten vereenigingen te Alkmaar, heeft bedragen 66.05. Door den hoofdinspecteur van den Ar beid is met machtiging van den Directeur Generaal van den Arbeid bij beschjkking van 11 dezer aan H. Dijs, brood- en koekbakker alhier, vergund van 14 Juni tot 4 September a.s. in zijn bakkerij den werktijd met 2 uur per dag te verlengen, onder bepaalde voor- waarden. Voorts is bij gelijke beschikking aan de sla- gers Gebrs. Hoogvorst, D. Koning, A. Maas- een, J. F. van der Oord, Th. Ruijter en P. de „Mon Dieu! Je wilt haar toch niet in de steek laten?" vraagt Oliver hem angstig. „Neen, alleen moet ik zeker zijn, dat zij nog te Haarlem is, voor ik het leven van mijn mannen op het spel zet bij zoo'n gewaagde onderneming. He is December en binnenkort wordt het water door ijs overdekt." Bij zijn nasporingen ontdekt Chester wel- dra den laatsten man die zich uit Haarlem heeft weten te redden, een armen kerel, half krankzinnig van angst, daar hij juist even te voren is ontkomen aan een aantal Spaansche patrouilles, die alien die zij tegenkomen, op hangen of op een andere .wijze van kant ma ken. Op de hem gedane vragen antwoordt hij „Ja, ik ben in Haarlem geweest. Ik ben er met gevaar van mijn leven uit ontsnapt Jamet levensgevaar. Ik heb gezien hoe de rook opsteeg boven Naarden en heb ge- hoord, hoe de menschen jammerden en huil- den." „Maar Haarlem!" valt Guy hem in de re- den, „Antwoord op mijn vragen zonder tal- men en ik zal je er voor beloonen." Want de arme kerel is van alles beroofd en moet van de openbare liefdadigheid leven. „Ken je ze- keren Pieter Kies?" „Natuurlijk, hij is lid van de vroedschap." „Is hij nog in Haarlem?" „Ja" „Woont bij hem een meisje met mooie ha- ren, en schitterende blauwe oogen?" „0, bedoelt u de aanstaande van den scJiilderp^triot die meo serf set dea^ naap- Waard, van 13 Juni tot 1 September vergund den arbeidstijd in hun bedrijven te verlengen e nte stellen op 11 uur per dag, mits niet meer dan 61 V\ uur per week gewerkt wordt. Z. D. H. de Bischop van Haarlem lo- gert eenige dagen ten huize van den pastoor alhier, zulks in verband met het toedieneu van het H. Vormsel. Maandag werd in de R. K. Kerk alhier het H. Vormsel toegediend aan de vormelingen uit deze parochie en uit die van de parochie Oudorp, gistermiddag aan die van de pa- rochies te Egmondbinnen. Een combinatie B. S. V. verloor Zondag alhier van een combinatie Alkmaria Victrix, genaamd „De Vlinders" met 32. v VAN TEXEL. De raad vergaderde dezer dagen. Afwezig waren de heeren Dros en Stoel- ker. De voorzitter was burgemeester Oord. Ingekomen waren de volgende situkken: Kennisgeving van den heer D. Dros, dat hij 6m gezondheidsredenen bedankt als lid van den Raad en de zittingen niet meer zal bijwonen. De voorzitter betreurde dit en sprak woor den van dank voor hetgeen de heer Dros voor de gemeente heeft gedaan. De voorzitter licht- te toe, naar aanleiding van een vraag van den heer Keesom, dat de vacature Dros er nog niet is, doch pas aanvangt, wanneer het stembureau een opvolger heeft aangewezen. Ook de heer A. Boon sprak zijn spijt uit over het heengaan van den heer E>os, die nog niet zoo oud is. Hij wenschte hem een goed en gezond leven toe. Ingekomen een verzoek van het Bestuur van de Koningin-Wilhelmina-bewaarschool. te Oudeschild om een subsidie van 50 voo? de herstelling van de rechtspersoonlijkheid, die voor eenigen tijd is afgeloopen en niet opnieuw is aangevraagd. De begrooting dienst 1926 en begootings- wijzigingsdienst 1925 van het Algemeen Weeshuis, alsmede die van het Algemeen Armbestuur worden goedgekeurd. Aangeboden werd de winst- en verliesreke- ning over 1925 en balans per 31 December 1926 van het electriciteitsbedrijf. De stukken hieromtrent zijn door de lichtcommissie beke- ken en werden nu in handen gesteld eener commissie, bestaande uit de heeren Pisart, J. Boon en S. Keijzer, die hiertoe geen bezwaar hadden. Volgde vergoedingen bijzonder onderyrijs. Hieruit bleek, dat door de bijzondere schoolbesturen in de laatste drie jaren reeds teveel in voorschot was ontvangen en wel doordat te Oosterend 457.48 en dat te Den Burg 345.131/2. Goedgekeurd. Verhuur van strand. B. en W. stelden voor het gehuurde strand niet meer in handen van een onderhuurder tc stellen, maar aan verschillende personen een gedeelte in huur te kunnen geven, waarvoor machtiging gevraagd werd, zoodat strand ge- huurd zal kunnen worden voor het plaatsen van tenten of badstoelen ten behoeve van pen- siongasten; voor plaatsing van een tent of andere inrichting, bestemd voor den verkoop van waren, en voor het plaatsen van een tent, badstoel of andere inrichting, niet behoorende tgt die, hierboven bedoeld. Het geld, dat men op deze wijze ontvangt zal besteed worden voor toezicht en voor veiligheid (reddings- boeien en zuurstofapparaten. Over dit laatste gedeelte werd nogal gedeli- bereerd, daar de een voorstelde alleen red- dingboeien en een ander boeien en apparaten Ten slotte werd hierover gestemd en met 8 te gen 3 stemmen besloten alleen reddingboeien aan te schaffen. Tegen h'et eerste voorstel stemden de heeren Voijk, Pisart en Epe. Nog werd hierbij opgemerkt, dat de rooilijn voor het plaatsen van tenten enz. wat ver van de duinen was, wat nader bekeken zal wor den Het voorstel werd hierna aangepomen. Aan den gemeentewerkman P. Spigt werd als vergoeding voor huishuur, ingang 17 Mei 1926 verleend een jaarlijks bedrag van 182.50, bij een loon van 1040 pensioen- grondslag /1200. Besloten werd een bij de gemeente in ge- bruik zijnd pakhuis opnieuw voor een jaar in huur te houden." Een voorstel^van B. en W. om een eigen pakhuis te bou'wen waarvan een gedeelte ver huurd zal kunnen worden aan de strandvon- derij en verder zal kunnen dienen als nood- slachtingsplaats, en tot centralisatie van den dient der openbare werken waarvan de kos ten zulle zijn 7000 werd na eenige bespre- ldng aangenomen. Voor de plaatselijke inkomstenbelasting werd het vermenigvuldigingscijfer vastge steld op 1.3, dus onveranderd. De heer Keesom meende dat men wel op 1 zou kunnen gaan en achtte dit voor de* boeren noodig. Evenwel dacht de Raad er anders over en nam 1.3 aan met 9 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Keesom en J. Boon. van Oliver van Bergen?" Dat was voldoende opheldering en Oliver begon op zijn eigenaardige wijze te jamme- ren: „Nom de Dieu! Mina zal geen genade bin- den, men zal haar op de pijnbank leggen, en dat ik haar lief heb," en schor fluistert hij Guy in het oor: „Red haar kerelAls je werkelijk een vriend van me bent, red haar dan." „Ik zal alles doen wat me mogelijk is." „Maar gauw dan! Licht het anker en zet koers naar de Zuiderzee! Spoed is het eenige middel om haar te redden." Maar ik moet voor deze onderneming nog eerst maatregelen nemen," verklaart Guy, die er hard aan twijfelt of deze maatregel wel verstandig zou zijn. „Ik moet nog voorbe- reidingen treffen." „Voorbereidingen? Hebben we dan geen wapens en ammunitie? Haast je toch terwille van mijn liefde," smeekt Oliver. Aldus aangespoord door de woorden vaa wanhoop van zijn vriend, neemt Guy snel de noodieg provisie aan boord voor de expeditie. Hij zoekt daarna in de eerste plaats een loods die de binnenwateren, welke zijn schip zal hebben te bevaren, op zijn duimpje kent en weldra heeft hij in dienst genomen een Frie- schen vrijbuiter, die God noch duivel vreest, 't Hoen geheeten. Deze begint met te gelasten dat „Het Meisje van Dover" zoo veel moge lijk ontlast wordt van al wat zwaar en niet direct noodig is.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5