WOUDA's MAAGLIJDERS. Het Maagpoeder van APOTFJE'RBR BOOM heeft geourende veertig jaren duizende MAAGLIJOERS genezea van maagpnn, _njaagkramp, zuur, harfwater en slechte 'spijsvertermg. Verkrijgbaar in die meeste Apofheken en Drogistzaken k f 1.25 per ge- sloten blikken doos. /Aangaan geldleening ten behoeve van de &ledtrficatie. De Gemeente zal hiervoor een leening moe ten aanga an van 360.000. Ten elude over (fit kapitaal de beschikking te ISrfJgen, hebben B. en W. een viertal, naar bun meening in de termen komende instellin- gen aaogezocht op de leening in te schrijven. Wan twee hunner kwam bericht, <(at zij niet |n staat waren een aanbieding te doen. Van 'de beide overige biedt de instelling „De Pen- -evoettfondsen voor de Koloniale landsdiena- "ren en locale ambtenaren" te's Gravenhage de voordeeligste conditien. Deze instelling Is bereid de gelden te ver- dte r ten- 1: tot den koers van 9T'A pet. tegen een jente~v«in 4K pet. 's jaars; 2. k pari tegen een rente van 4 3/4 pet. 's ,|aars. Aangezien de laatste wijze van leenen de voordeeligste is, stellen B. en W. voor deze leening aan te gaan. De aflossingen zouden aldus geregeld wor- ,8en, waartegen Ged. Staten geen bezwaren hebben- In hat eerste jaar, volgende op dat, waar in de leening zou worden aangegaan een af- loesing van ten minste 3500.—, in het twee- !'de jaar ten minste 7000.— in het derde ijaar ten minste 0500.en in het vierde tot tt met -uiterlijk het 33ste jaar een aflossing .van ten minste 11000.per jaar. D-tt ontwerp wordt ter vaststelling aange- boden. Met 0 tegen 2 stemmen werd tot deze leening besloten. Tegen de heeren Keesom en Pisart. Hiernta volgde goedkeuring van eenige xfinancieele regelingen, hoofdzakelijk ai- en overschrijvingen betreffende. Nadat bij de rondvraag nog even gewezen was op het minder zindelijke van het markt- plein na marktdag en op de zaken de wier- maaieriji betreffende, werd niets meer gezegd sloot de voorzitter «de vergaderlng Oemengrd nicuws. NEDERLAND EN DE OVEREEN- KOMST VAN LOCARNO. Op de schrifteliike vragen van den heer .Van Vuoren betreffende een in Maart 1925 aan den Franschen ambassadeur te Londen gegeven instructie, in verband met het betrek ken van Nederland bij de overeenkomst van Locarno, heeft de minister van buitenland- ache zaken, de heer Van Karnebeek, het vol- Eende schriftelijk antwoord aan de Tweede "amer ingezonden: De in Maart 1925 aan den Franschen am bassadeur te Londen in verband tot het sluiten van een waarborgverdrag gegeven in structie, waarin van het betrekken van Ne derland bij de te sluiten overeenkomst^wordt gesproken, is aan ondergeteekende niet be- fcend geweest, voordat die instmctie dezer dagen aan den Franschen Senaat werd over- 'gelegd. Oak van den in die instructie uitge- drukten wensch van de Fransche regeering 'heeft de ondergeteekende vo6r de overlegging van bedoeld stuk geen kennih overlegging Noch toentertijd, noch later is er bij de Ne- 'derlandsche rgeering eenige stap gedaan, om Nederland op een of andere wijze bij de over eenkomst van Locarno te betrekken of haar te bewegen, langs een anderen weg tegemoet te komen aan in die richting gaande wenschen 4er Fransche regeering. DE BELASTINGP L ANNE N DER REGEERING. Het gemeentebestuur van Schiedam heeft near de N. R. Ct. meldtt, zich tot de Tweede Earner geridht naar aanleiding van de jong- ste bela^ingvoorstelilen. Daario verwijst het naar zijn uitvoerig met verschillende cijfers toegelicht adres van verledien jaar naar aan- fleiding van de plannen van de vorige regee ring, die than® gedeeltelijk zijn oyergenomen. Waar de tegenwoordige plannen strekken «n dte uit het sal do van het Leeningsfonds ad 26 millioen vrijkomen.de gelden alsmede de opbrengst der voorgcstelde weelde-verterings- belasting geraamd op 20 millioen te bestem- men tot ver!aging der rijksbelastingen, daar wijst het adres er op, dat niet de rijksbelas- tlngen doch de gemeente-inkomstenbelastin- van bedoeld stuk geen kennis gedragen. ne en middtelbare inkomens, die de regeering wil ontlasten, naast de ontheffing dter hoogf- ®e inkomens, dteze laatste tot bevordering der kapitaalvorming. HET PALEIS OP DEN DAM* Het Hdbl. verneemt dat, op last der regee ring en op advies van den Rijksgebouwen- dienst, door een bekend bouwkundig ingeni- eur het plan is ontworpen voor een nieuw portiek voor den uitganig, aan den N. Z. Voorburgwal, van het paleis op den Dam. De portiek, die de bouwvallige houten kast ter plaatse zal vervangen, is door dimont- werper gedacht met een glazien overkapping. Over het desbetreffende ontwerp worden- nog besprekingen gevoerd. GESCHILLEN TUSSCHEN ARBEIDERS EN AANNEMERS. In De Ingenieur van deze week is opgeno- •men het uitvoerig v. rslag (met tabellen en kaarten) van de voordracht, in een afdeelings- vergadeTirg van het Kon Inst van Ingeni- eurs gehouden r'oor ir C. J. Witteveen over de plannen inzake den aanleg van een verbe- terden scheepvaartweg van Amsterdam naar den Boven-Rijn. Het verslag van het op de voordracht ge- volgde debat komt in'een volgend nr. van het weekblad. Jhr. C. J. A. Reigersman schrijft in „De Ingenieur" over beslechting van geschillen bij de uitvoering van wcrken. Zijn beschouwin- gen sam^nvattende, komt jhr. Reigersman tot de slotsom: dat het voor een rechfsgevoel bevredi- gende wijze van beslechting van geschillen tusschen aanbesteders en aannemers wen- schelijk is: a. dat de beslissing zich uitstrekt over alle geschillen b. dat het scheidsgerecht wordt samenge- tfceld met medewerking van- of door een Udi'aam. sfaande buiten de partijen, zooda- nig, dat afdoende waarborgen aanwezig zijn voor de onpartijdigheid van elk der scheids- lieden; c.'dat de voorzitter van het scheidsgerecht een rechtsgeleerde is; d. dat de procedure aan bepaalde regelen wordt gebonden, en e. dat gelegemheid*tot beroep, althans voor ae meer belangrijke gevallen, wordt opengc- steld. BELASTING-VOORSTELLEN. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Mhatschappij voor Nijverheid en Handel te Haarlem heeft naar de N. R. Crt. aan de Tweede Kamer een adres gezonden over de aanhangige wetsontwerpen tot wijziging en verlaging van sommige belastingen, tot aan- vulling van de Zegelwet 1917 en tot heffing van een weeldeverteringsbelasting. De voorstellen, welke tot belastingverla- ging worden gedaan, hebben als eerste Schrede op den goeden weg de instemming van het hoofdbestuur. Zij zullen echter, al dus wordt in het adres gezegd, spoedig ge- volgd moeten worden door verdere mgat- regelen, als geheele afschaffing van de z.g.n. verdedigingsbelastingen en sterker verlaging van de successierechten, gepaard gaande met reserveering van de opbrengst van deze rech- ten voor aflossing van staatsschuld. Daarentegen wenscht het hoofdbestuur ten stelligste verzet aan te teekenen tegen de voorstellen om de vermindering van ont- vangsten, die voor den gewonen dienst uit de voorgenomen verlaging en wijziging van belastingen zal voortvloeien, te dekken door het opleggen van nieuwe lasten, in dit geval de aanvuliing van de Zegelwet 1917 en de weeldeverteringsbelasting. EEN ZWERVELING. In het Loenensche bosch .heeft een bosch- wachter een zwerveling aangetroffen. Bij on- derzoek door de politie te Apeldoom bleek, dat men te doen had met een Franschman, die oiigeveer 18 maanden geleden uit het Eran- sche leger in Marokko is gedeserteerd en via de Duitsche grens ons land heeft bereikt. FRIESCHE TAAL EN LETTERKUNDE. Dr. G. A. Wumkes schrijft uit Leeuwarden aan de N. R. Crt.: De voorlaatste tentoonstelling „Friesland in Beeld" heeft velen getrokken, die er hun plaatselijke kennis en liefde tot*den geboorte- grond mee hebben verrijkt. Twee bejaarde bezoekers kwamen heel wat Warns en ga- ven er een lieven dag voor. Een stelt nu de eenvoudige memories van zijn dorp te boek. Zoo vloeit er winst uit, in en voor het leven. De bibliotheek heeft er nieuwe vrienden door verworven. De uitleening geeft er blijk van. Een even schoone vrucht is de verzameling van 3000 Friesche prentkaarten, die men ons zond tot aanvuliing der kartografische afdee- ling. Zelfs de kinderen deden mee. Niet minder vreugde zal de nieuwe ten toonstelling geven, die haar wederga nog njft heeft gehad en waar Friesland trotsch op kan zijn. Velen hebben ons daarvoor gehol- pen. De families Waling Dijkstra en Van Loon stonden de belangrijke collectie van wijlen haar vader aan de provincie af. De Friesche uitgevers Eisma, Brandenburgh en Van der Velde droegen handschriften en tee- kenwerk bij. Particulieren schonken portret- fen van Friesche schrijvers. EEN OEFEN1NGSKADER. Vandaag heeft" vice-admiraal C Fock, com mandant der marine te Willemsoord, zich in- gescheept aan boord van Hr. Ms. Tromp, welk oorlogsschip de commandovlag voert van het op 8 dezer geformeerde oefenings- eskader, bestaande uit de pantserschepen Tromp (vlaggeschip), Heemskerck, de torpe- dobooten Z 7 en Z 8 en de nieuwe onderzee- booten O 9 en O 11 Vandaag en morgen zullen lanceeroefenin- geiT voor de torpedobooten en de onderzee- booteh buitengaats' worden gehouden, ge- volgd door de eerste oefeningen in eskader- verband. Morgen zal het eskader ter reede aanwezig zijn om de naar Indie vertrekkende nieuwe flottieltjevaartuigen Soemba en Flores een laatsten groet te brengen. A.s Maandag wordt de oefeningsreis naar de Noord- en de Oostzee aanvaard, waarbij o s Kiel en Oslo zullen worden bezocht. NIEUWE HOOGLEERAARS- BENOEM1NGEN. In hun Zaterdag gehouden vergadering hebben directeuren der Vrije Universiteit te Amsterdam benoemd tot hoogleeraren aan die universiteit: dr. H. Dooyeweerd Hzn. te 's-Gravenhage, dr. D. H. Th. Vollenhoven te 's-Gravenhage en tot buitengewoon hoog- leeraar dr. J. Waterink te Amsterdam. EEN SCHOT. Bij een woordenwisseling tusschen de vrouwen van eenige woonschuitbewoners aan de linker-Rottekade te Rotterdam heeft de 35- jarige stoelenmatter A. B. d. J. een schot uit een revolver gelost, naar zijn zeggen, om zijn vrouw, die door de andere vrouwen be- dreigd werd, te ontzetten en deze laatsten schrik aan te jagen. Het schot trof de 20- jarige P. V., welk meisje aan hate en rechter- schouder bloedend verwond werd. Zij is in het ziekenhuis aan den Bergweg opgeno- men. De dader is aangehouden. BEZOEK VAN DE MINISTERS AAN DE HAVENS. Het gemeentebestuur heeft de ministers, hoofcien der departementen van algemeen be- stuur, uitgenoodigd tot het bezoek aan de havens op a.s. Maandag en tot deelneming aan een noenmaal, dat te dezer gelegemheid door B. en W. ten raadhuize den minister zal worden aangeboden. VELIGHEID INcOE M-IJNEN. De minister Van waterstaat zal Donder- dag a.s. een bezoek brengen aan de mijn- streek. Woensdag zullen verschillende corpo ration en ook de beide arbeiderscantroleurs der mijnen door den minister worden ge- hoord, waarvoor deze zitting zal /houden in het gebouw van de staatsmijnen. Het onder- zoek zal uitsluitend loopyn over de vraag of meerdere eontroleurs zullen worden aange- steld en of er meerdere bevoegdheidl zal wor den verleend aan de arbeiders in het mijn- bedrijf werkzaam. WIELRIJDER ERNSTIG GEWOND. Zondagmiddag omstreek half zes, aldus de Crt., reden Muideretraatweg vier wielrijders naast elkaar. Ter hoogte van de Papelaan slipte het rijwiel van een hunner, kwam Zeffrilzend Bakmeei Voor winkeliers bij Oross. v/h. M. DE HAAS, Alkmaar. tegen achterwilel van diens broer en smakte op den straatweg. Een zware Minerva-auto reed' vlak achter nem. Ten einde den vallende te ontwijken, haalde de wagen plotseling paar links uit vloog over de tramrails en viel van den dijk. De inzittende dde heeren en een dame kwamen er met den schrikt af De wielrijder werd met een zware schedel- breuk opgenonien en door de inmiddels ont- boden ziekenauto van het Roode Kruis te Weesp naar het O. L. V. G. vervoerd. OVER BOORD GEVALLEN. In een onbewaakt oogenblik is de 4-jarige Th. W. Zaterdagmicfdag van boord van het in de Spoorhaven te Rotterdam liggend Rijn- schip Vertrauwen gestagen. De vader sprong zijn dochtertje na en heeft haar vrij spoedig opgehaald, doch op het bureau van de rivier- politie kon een ter hulp geroepen geneesheer na V/i uur vergeefsche pogingen slechts den den dood constate eren. NEDERLANDSCHE BOND VOOR K1NDE RBESCHERMING. In de Zaterdag te Utrecht gehouden jaar- lijksche vergadering van den Nederlandschen Bond voor Kinderbescherming heeft over het onderwerp „Voogdijvoorziening voor zieke, zwakke, gebreklnge en zwakzinnige kinder- en" ook dr. J. Lammerts van Bueren, presi- dent-directeur der Heldringgestichten te Zet- ten een inleiding gehouden. VL1EGTUIG BIJ GEBREK AAN BENZINE GEDAALD. SPOORWEGPERSONEEL. Onder voorzitterschap van den heer P. Moltmaker heeft Zaterdag te Utrecht een druk ecombineerde vergadering van het hoofd- stuur, en van de besturen van den ver eenigingsraad en de vakgroep van de Neder- lantteche Vereeniging van spoor- en tram wegpersoneel plaats gehad. De voorzitter, betreffende de exploitatie van het spoorweg- huis, werden onder applaus aangenomen Verder had een bespreking plaats over de huidige taak van den Personeelraad bij de Nederlandsche spoorwegen, waarbij opgeko- men werd tegen de sabotage van dit lichaam van zekeie zijde, door het indienen van slechts op reclame bedachte, het pe'/soneel sdha'deriffe voorstellen. Met algemeene stemmen werd het standpunt hieromtrent voor het hoofdbe stuur goedgekeurd. Ten slotte werden de plannen tot viering van het 40-jarige bestaan der vereeniging en de officieele opening van het Spoorweghuis in het begin van de volgende,maand goedge keurd. Het programma bevat o.a. een buiten gewoon congres en een huldigingsavond op 1 Juli en een betooging op 4 Juli te Utrecht. EEN SCHEEPJE IN NOOD. Zaterdagnamiddag werd op Schokland een noodsein van een zeiljachtje ontdekt. De stoomboot Ora et Labora, uit Zwolle, die toevallig in de haven van Schokland lag, trok onmiddellijk ter assistentie uit. Het bleek het zeiljachtje Zuiderzee, van den heer Te Bruggenkate uit Enschede te zijn, waarvan het roer was stukgeslagen. Het jachtje werd op sleeptouw genomen en naar Karapen gebracht. NA DE HUWEL1JKSREIS. Zaterdagmiddag kwam te Muiden een auto waarin een dame en een heer, terugkomende van de huwelijksreis, in de bocht bij paal 18 te slippen en reed pardoes in de vaart Tot het middel geraakteij de inzittenden in't wa ter. VERGEEFSCHE REDDINGS- POGINGEN. Zaterdag waren te Maastricht de werk- zaamheden tot redding van de beide perso- nen, bedolven in den Muisenberg beeindigd. De reddingspogingen hehben geen resultaat opgeleverd. Men is tot 100 M. in den op 11 Mei 1.1. ingestorten berg gekpmen. KORTE BERICHTEN. Mevrouw B. te Oldenzaal is in een waterput verdronken. Te Finsterwolde is gistermorgen vroeg de bakkerij met winkelhuis van Baas geheel afgebrand. Te Beltrum, bij Eibergen, is Zaterdag de bliksem geslagen in het woonhuis van den landbouwer J. Schroer. De groote boerderij werd een prooi van de vlaigmen. Het vee en bijna de heele inboedel werden gered. Alles was tegen brandschade verzekerd. De hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat A. B. Marinkelle is over- leden. Ir. J. F. van Weelderen is benoemd tot hoofd van den post-, telegraaf- en telefoon- dienst id Ooat-Indie. De zomerbijeenkomst van de Vereeni ging voor geschiedenis der genees-, natuur- en wiskunde te Leiden had dit maal Zaterdag en Zondag plaats in het gebouw van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen te Middelburg. De kamer van koophandel en fabrieken voor TiJburg en omstreken heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden betreffende weeldeverteringsbelasting met bezwaren van de Tilburgsche Kamer van Koophandel tegen het aanhangige wetsontwerp. Buitenland. STUDENTEN CONTRA PROFESSOR. Een verdediger van professor Lessing. Een hoogleeraar aan de universiteit te Leipzig, dr. Hans Driesch, waarschuwt in het „Berl. Tag." voor de agitatie tegen dr. Lessing te Hannover. (Het blad wijst erop, dat prof. Driesch „rein arisch" is.) Prof. Driesch zet uiteen, hoe bedroevend het verschijnsel is, dat de studenten in hun strijd tegen Lessiug als motief nemen diens optreden tegen Hindenburg indertijd in de verkiezingscarwpagne. Immers, wat is een ver- kiezingsstrijd zonder vrijheid van het woord en in weike bewoorctingen heeft men aan den anderen kant toen niet den tegencandi- daat bestredfen? Maar de zaak wordt nog er- ger, daar de studenten zelfs een openlijke ter- reur drijven. •En prof. Driescr vraagt of dit alles het aanzien van het Duitsche rijk in de oogen van het buitenland zal verhoogen. Waaraan hij toevoegt: Wie op de hoogte is, weet, dat de studenten slechts de werktuigen zijn en dat ten, voor wie het anti-Hindenburgartikel ongenoemde lieden achter de coulissen zit- slechts een voorwendsel is <om een leeraar weg te werken, omdat hij voor het nieuwe Duitschland opkomt en hun daarom in den weg staat. Tenslotte voert prof. Driescr een warm plei- dooi voor de wetenschappelijke capaciteiten van Lessing, dien hij niet aarzelt tot den cul- tuurfilosoof van d'ezen tijd te verklaren een man, wiens werken sHchts liefde en mede- gevoel met alle creaturen ademen. Prof. Driesch laat ten slotte de waarschu- wende woorden hooren: Het Duitsche aan zien in de wereld, door de moorden op Erz- berger en Rathenau, door de veemmoorden, door alle Putsch-pogingen enz. geschokt, be gin* zich eenigszins te herstellen. Maar wij mogen het kleine kapitaal aan prestige, het- welk wij ons weer hebben weten te verwerven; waarlijk niet lichtzirmig op het spel zetten. Een verktaring van den minister van onderwijs. De Pruisische minister van Onderwijs, dr. Becker, heeft in een persgesprek met het offi- cieuse Wolfburau zijm meening over den hui- digen stand van het conflict tusschen profes sor Lessing en de studenten te Hannover te kennen gegeven. Naar te verwachten was, verdedigde de minister den hoogleeraar, dien hij verzocht heeft, dit leerjaar te blijven do- ceeren, niiettegenstaande dte aanvallen van zijn collega's en van de opgehitste studen ten. De Pruisische regeering heeft geen enkel Hannoversch studtent gestraft en het verwij- deren van dte hoogeschool van eenige studen ten is door het college van senatoren ge- schied en ook niet willekeurig, zooals be- weerd wordt, maar in elk afzonderlijk geva! op grond van dteugdelijk onderzoek. De mi nister veroordeelt het optreden van de studen ten, de hen steunende hoogleeraren en de pereorganen. Hun optreden is een zuivere ter- reur, die geen staat zich kan laten welgeval- len. Welke maatregelen nu echter zullen vol- gen, daarover laat zich de minister nog niet uit. Nog steeds aanvallen op den professor. Imtussohen blijft men van alle kanten prof. Lessing aanvallen, onder andteren in een groote vergadering van oud-studenten te Han nover, waarin dte ex-burgemeester, prof. Mey er, den, minister en prof. Lessing scherp kriti- seerde; fen slotte werd een mofie vfen wantrou- wen tegen den minister van onderwijs aange nomen. DE HUISHUREN IN DUITSCHLAND. Met ingang van 1 Juli zullen de huishuren in Duitschland, dit onmiddellijk na de stabi- lisatie slechts een fractie der voor-oorlogshu- ren bedroegen, wederom de hoogte van 1914 hebben bereikt. Daar het Gemeentebestuur van Berlijn nog extra lasten heeft, die niet door den verhuur- der, doch door den huurder moeten worden gedragen, zullen de huren te Berlijn de vol gende maand 104 procent der vredeshuren be dragen. VOLKENBONDSLEENING AAN BULGARIJE. Bulgarije heeft van den Volkenbond de toe- egging ontvangen tot het aangaan eener leening, welke waarschijnlijk zal gedekt wor den door de ontvangsten uit hoofde van hei spiritus- en lucifermonopolie. De opbrengst der leening zal de National* Bank in staat stellen de circulatie tot op 5.000.000.000 te verhoogen. EEN RUSSISCH DEPOSITO TE PARIJS? In verband met de nota, die de Engelsche regeering aan Rusland heeft gezonden in verband met de aanbieding van geld door Rusland aan den algemeenen raad van het Enprelsch Vakverbond ten behoeve van de al gemeene staking meldt de „Westminster Ga zette" dat in Engeland wordt aangenomen, dat er bij een Parijsche bank een groote som Russisch geld is gedeponeerd, waarvan ge- deelten a! naar gelang van de behoefte naar Engeland worden gebracht. Dt ARBEIDSDUUR IN RUSLAND. In de plenaire zitting van het Congres van Vakvereenigingen, te Moskou gehouden ter bespreking van de arbeidsvoorwaarden en het werkloosheidsvraagstuk in Sovjet-Rusland, heeft de officieele zegsman, Kaplun, zijn leedwezen erover te kennen gegeven, dat aan de bepalingen betreffende de arbeidsuren niet de hand wordt gehouden. Hij deelde mede, dat de Russische arbeiders gemiddeld negen uur per dag werken en dat, hoewel bepaald is, dat zij wekelijks een onaf- gebroken rust van veertig uur zouden hebben, ook deze bepaling dikwijls niet in acht wordt genomen. Voorts verklaarde hij, dat de ar- beidstoestanden in de Russische mijnen in- derdaad buitengewoon slecht zijn, en wel speciaal in het Don-bekken en dat, wanneer men werkelijk moderne toestanden op hygie- nisch en technisch gebied in de .mijnen zou willen scheppen en afdoende veiligheids- maatregelen treffen, daarvoor groote uitga- ven noodznkelijk zouden zijn. Tomski verklaarde met betrekking tot de werkloosheid, dat in weerwil van alle geno men maatregelen, het aantal ingeschrevenen werkloozen nog steeds boven het millioen blijft. Rechtzakea. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak van 11 Juni. B. M., J. B. en J. N. K. te Alkmaar, over- treding Drankwet, de le en 2e ieder 20 boe- te of 10 dagen hecht., de 3e vrijgesproken. J. W. te Aikmaar, overtreding Boterwet, geen straf toegepast. J. G. v. d. H. te Sassenheim, W. B. te Schermerhorn, overtreding Biunen-Aanva- rings-Reglement, ieder 4 boete of 4 dageo hecht. R. Z. Kz. te Egmond aan Zee, overtreding Jaclitwet; 40 boete of 20 dagen hecht. A. E. J. K. te Apeldoorn, dronkenschap. 2 boete of 1 dag hecht. D. B., F. W. en S. M. A. B. te Alkmaar, nachtrust verstoren, ieder 4 boete of 2 da gen hecht. J. G. v. d. I I. te Sassenheim, S. K. te Broek op Langeudijk, overtreding Kanaalreglement, ieder 8 boete of 4 dagen hecht. J. de B. en A. K. te Uitgeest, C. S. te Spanbroek, J. S. te Broek op Langendijk, K. K. te Oudorp, K. de W. te Rustenburg. J. W. te Alkmaar, overtreding Motor- en Rij- wielwet, de le, 2e, 4e, 5e en 7e ieder 4 boete of 4 dagen hecht., de 3e 2 X 20 boete of 2 X 10 dagen hecht., met ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te bestu ren voor den tijd van 3 maanden, de 6e 5 boete of 3 dagen hecht. K. R. te Bevenvijk, C. de R. en R. v. d. L. te Egmond aan Zee, S. D. te Schoorl, J. B. te Bergen, D. H. te Koedijk, J. D. te Noord- scharwoude, P. B. S., J. K., H. R., N. J. D. en A. J. M. L. te Alkmaar, overtreding Poli- tieverordening, d« le, 6e, 7e en lOe ieder 3 boete of 3 dagen hecht., de 2e, 3e en 4e ieder 7 boete of 5 dagen hecht., de 5e 10 boete of 5 dagen hecht., de 8e 6 boete of 3 dagen hecht., de 9e eii 1 le ieder 2 boete of 2 dagen hecht., de 12e 4 boete of 4 dagen hecht. Marktbericliten BOVENKARSPEL, 14 Juni 1926. Veiling „De Tuinbouw". Heden besteedde men voor: Bloemkool I 7 tot 13.40, Bloemkool II 5 tot 8.50, BlSemkool III 2 tot 3, Gr. Schotsche muizen 4 tot 5.40, Kleine Schotsclie Muizen 2.60 tot 3.20, Meira- pien f 5.60 tot 7.20, Wortelen 0.08 tot 0.09 per bos. PURMERiEND, 14 Juni, „Afslagvereeni- ging Beemster, Purmerend en Omstreken". Aardappelen 2.42 tot 3.40 per zak (26 Kg.), Kl. Aarddppelen 1.12 tot f 2.67 per zak (25 Kg.), Slaboonen 0.78 per 1 Kg., Snijboonen 0.83 per 1 Kg., Tuinboonen 3.30 per 1000, Peulen f 7 tot f 12.50 per zak (50 Kg.), Doperwten 12 tot 17 per zak (50 Kg.), Kruisbessen 28700 Kg., f 10.60 tot 10.80 per 100 Kg., Aardbezien 0.33 tot 0.58 per Kg., Bloemkool 3.40 tot 13.20 per 100, Postelein 1.40 per mnd. (10 Kg.), Slla 0.40 tot 2.10 per 100 krop, And'ijvie 2.70 pei 100 krop, Rabar- ber 12.30 tot 18 per 100 bos, Wortelen 13 tot 24 per 100 bos, Prei 2.60 per 100 bos. NOORDSCHARWOUDE, 14 Juni. 450 Kg. Aardappelen: Schotsche Muizen 9.70 per 100 Kg. BROEK OP LANGENIDIJK, 14 Juni. 91 stuks Bloemkool le soort, 12.70 per 100 stuks, Bloemkool 2e soort 6.90 per 100 stuks, 20300 bos Wortelen 7.50 tot /10.40 per 100 bos, 55000 Kg. Aarda.pipelen: Schot sche Muizen 9.70 tot 12,80, Drieling I 6.90 tot 8.30, Kleine 1.90 tot 2.1 Zaterdagmiddagdrie uur landde te Goor be« houden in Rijssen op het gemeentelijk vliegter* rein wegens benzinegebrek een klein Engelsch vliegtuig met bestemming voor Bremen. De passagiers, een Engelschman en een Spanjaard konden met eenige uren verfraging wederom vertrekken. DE ARBEIDERS GEVEN NIET TOE. Door de Nederlandsche Vereeniging van Spoor> en Tramwegpersoneel werd gister te Utrecht een congres gehouden van Tramweg* personeel onder voorzitterschap van den heer P. Wijland uit Den Haag. In zijn openingswoord wees de voorzitter op het feit, dat dit het eerste congres is, dat in het nieuwe „Spoorwcghuis" gehoude nwerd. Medegedceld werd, dat 54 afdeelingen vertex genwoordigd waren. Vervolgens voerde de bondsvoorzitter, de heer P. Moltmaker het woord. Daarna voerde de heer L. W. Peterse het woord. Hij wees er op, dat er op een na n.l. bij de ZutphenEmmerik bij alle tramweg* ondernemingen het reglement dienstvoorwaar* den op 1 Juli a.s. ingevoerd zal worden. Spr. gaFeen uitvoerig overzicht van het ont« staan van het verloop van het conflict^Zutphen Emmerik. Het groot=goederenvervoer is bij die maatschappij gebleven; het klein»goeIeren» vervoer hebben zij verloren; en het personen* vervoer op Hollandsch grondgebied is voor 95 pet. in onze handen. De toestand is thans z66, dat indicn de patroons er op wachten mochten totdat wij het bedrijf stopgezet zullen hebben, spreker thans namens het hoofdbestuur wil zeggen, dat het autobusbedrijf niet opgeheven zal woren, alvorens een behoorlijke oplossing voor het personeel van de Zutphen*Emmerick verkregen is. Indien het noodig is Zullen wij zelfs ons autobusbedrijf nog meer gaan perfec»„ tionneeren. (luid»applaus). Nadat de heer Peterse nog verschillende vragen beantwoord had( werd de hooding van het hoofdbestuur inzake het conflict*Zutphen= Emmerik onder luid appkus met algemeene stemmen goedgekeurd. •Tot leden van het vakgroepbestuur werden gekozen de heeren L. van Zessen te Rotter* dam; J. W. Esmeijer te Den Haag; 4-1. Visser te Oosterwolde en J. Souwer te Haarlem. Besloten werd te ijveren voor 26 vrije Zonda* gen voor intercommunale tramwegen, die een aanmerkelijk goederenvervoer hebben en ten* minste 17 vrije Zondagen voor de andere tram« wegen. Voots zal voortgegaan worden met de actie voor afsluiting van de balcons der motorwa* gens. Bij de besprekingen om een tweeden man op de tramlocomotieven te krijgen, betoogde de voorzitter dat het goed zal zijin om bij de re» geering daarop aan te dringen met het oog op de veiligheid van het verkeer en ook van het personeel. Aangedrongen werd door het bestuur om de inaximum*snelheid niet te overschrijden, ook met het oog op de veiligheid van het publiek. Besloten werd, dat het hoofdbestuur, waar noodig, alles zal doen om een tweeden man op de locomotief te krijgen. Het hoofdbestuur zal pogen bij alle tramwe* gen het zitsteun ingevoerd te krijgen, zooals dit Mj de gemeentetrams in Amsterdam is aange* bracht. Tot leden van den Vereenigingsraad werden gekozen de heeren J. W. Esmeijer te Den Haag en H. Visser te Oosterwolde. Omtrent de kwestie van de eenmanswagens sprak het congres zich uit in het algemeen te* gen de imvoering ervan te zijn, doch indien in bijzondere gevallen de invoering ervan noodig is, dienen maatregelen getroffen te worden, dat de arbeidstijd maximaal hoogstens 8 uur per dag zal bedragen, met een getniddelde van 7 uur per werkdag; dat er behoorlijke schafttij* den zullen zijn, alsmede een goede pensioenre* geting, opdat de nadeelige gevolgen van de in» voering dier waens zoo min mogelijk op het personeel zal druldcen. Na afdbening van een aantal huishoudelijke zaken werd het congres gesloten.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6