DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 139 Honderd acht en twmtigste Jaar^aosr 1926 WOENSDAG Uit het Parlement 16 JUNI Dlt nummer bestaat uit 2 blades. Deze Conrant wordl ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar /2.franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlljke en bewqsnummers 5 cents. PRIJS DER OEWONE ADVERTENTlfiNi Per regel 0.25, bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsrnfrafe. Brieven franco aan de N. V. Boek> en Handelsdrukkerij v/b HERAU, COSTER ft 2001|» Voordam C9. EDN HA AG, 15 Juni 1926. De Tweede Kamer heeft hedenmiddag weer {en zitting van een paar minuten gehouden ;ot afdoening van eenige kleinigheden om te laten merken, dat zij nog leeft, merkte een mijner collega's droogjes op. Nu, dat er nog leven in zit, heeft de kamer in die korte spanne tijds wel bewezen! Op een paar uitzonderin- gen na zat zoowat niemand zijn plaats en niemand luisterde naar wat er door den voor zitter of wie dan ook gezegd werd. Er gin- gen een aantal wetsontwerpen onder den ha- mes des voorzitter door, maar als we geen agenda voor ons hadden gehad, zouden we er misschien niet achter gekomen zijn wat er aan de orde was, zoo rumoerig bleef het. Een tnaal heeft de heer Van Gijn getracht een woordenwisseling met den minister van finan- cien te beginnen in verband met de wetsont werpen tot versterkte aflossing van geldlee- ningen, doch ik heb alleen verstaan, dat de minister verklaarde te meenen, dat de heer Van Gijn in menig opzicht gelijk had. Ge- lukkig doet het er niet veel toe, daar de ont- werpen zonder stemming vervolgens zijn goedgekeurd, maar ik ga er toch de handelin- gen eens op nalezen al ware het enkel uit nieuwsgierigheid, wat de stenografen hebben kunnen opvangen. De vermoedelijke oorzaak van die onrust in de Kamer was waarschijnlijk de omstandig- heid, dat men na de openbare vergadering in de afdeelingen is gegaan voor een hernieuwd onderzoek van het tractaat met Belgie. Vrijdag komt de Kamer weer bijeen tot voortzetting van de behandeling van het veelbesproken adres der Naardensche kwee- kers. Laten we hopen, dat zij dan met in zoo n zomerstemming verkeert als hedenmiddag. Buitenland." DE BRITSCHE MIJNWERKERSSTAKING. Maandagavond laat heeft, gelijk gemeld, de kolencommissie uit het Britsche kabinet een conference gehad met de mijneigenaars over een voorloopige wettelijke verlenging van den arbeidstijd voor de mijnwerkers tot 8 uren. In poliCeke kringen twijfelt men aan de mo- gel ijkheid van een dergelijken maatregel. De „Times" verklaart, dat de regeering de voor- stellen van het rapport der Steenkoolcommis- aie moet uitvoeren, dat den eenigen grondslag vormt voor het bijleggen van het conflict. Duitsche kolen naar Engeland. Een lading Duitsche steenkool is te Barry aangebracht, ten gebruike van de fabrieken in Zuid-Wales. In geen geval verlenging van werktijd. Zoowel Smith, de voorzitter, als Cook, de secretaris van den Mijnwerkersbond, hebben er dezer dagen' op gezinspeeld, dat zij even- tueel wel bereid zouden zijn een loonsverlaa- ging voor de mijnwerkers te aanvaarden, doch van een verlenging van den werktijd wilden geen van beiden iets weten. Smith zeide, te Rotherham het woord voe- rende, dat als hij genoopt was of een loons- verlaging of een verlenging van den werk tijd te aanvaarden, hij een locmsverlaging zou aanvaarden, omdat er altijd nog een moge- lijkheid bestond, meer loon te krijgen, wan- neer het bedrijf beter ging. Cook zei in Cornwall, dat, als de regeering of de raijneingenaars met de mijnwerkers over een langeren werktijd zouden willen praten, zij daar niet op in zouden gaan. Als d! heer Baldwin trachtte langs wetgevenden weg een langeren werktijd af te dwingen, dan zou dat volgens Cook het begin zijn van een Britscher evolutie. Over de loonen repte Cook bij deze gelegenheid niet, althans niet volgens het verslagje van de „Daily He rald". Volgens andere Engeslche bladen zeide Cook, dat hij binnenkort, en wellicht eerder dan sommigen verwachten, geroepen zou worden eene overeenkomst voor de mijnwer kers te teekenen. Als de arbeiders (zoo liet hij er op volgen) een achturendag willen of be reid zijn voor lagere loonen te werken, dan moeten zii het zeggen. Z ij moeten het zeggen, niet ik. Wij willen geen langere werktijden de tijd is gekomen voor kortere werktijden. Ten slotte verklaarde Cook beducht te zijn voor verraad en zwakheid binnen de arbei- dersbeweging. Een aanval op Baldwin. Baldwin heeft in zijn te Chippenham ge houden rede te kennen gegevem, dat de regee ring aan de mijn-industrie een bedrag van 21 tni'.lioen pond sterling als subsidie heeft ten koste gelegd, omdat de regeering toen nog niet klaar was om den zooals hij zich uit- drukte „onvermijdelijktn" loop der din- gen te bestrijden. De ..Westminster Gazette" valt hem op deze verklaring aan. Het blad bctoogt, dat wanneer Baldwin er deze onver- mijdelijkheids-theorie op na hield, het kan begriipen. waarom hij toeliet dat de zaken h-ar loop nmrn zonder constructieve cplcs- r'-'g van het conflict in de steenkool-industri en waarom hij nog steeds op dit punt het stil- zwijfen bewaart en werkeloos blijft. Ook zou de algcmeene staking, meegt hot blad, dat, Dlrecteur: O. H. KRAK. zooals men weet, Baldwin daartegen een lijn trok, niet „onvermijdelijk" zijn. geweest, in dien hij in ernst was geweest ten aanzien van de adviezen van Sir Herbert Samuel. Het blad verklaart dan ook, dat de liberalen, die medehielpen om de algemeene staking den kop in te drukken, Baldwin niet zulkn vol gen, zoo hij het rapport-Samuel in de archie- ven mocht willen deponeeren. Baldwin heeft gistermiddag in het Lager- huis een belangrijke verklaring afgelegd met betrekking tot de stopzetting der mijnbedrij- ven. Spreker wees op de verklaring van de Ko lencommissie, dat de mijnindustrie een ramp boven het hoofd hing, tenzij er nog iets ge- daan zou worden. Inplaats van hartelijk sa- men te werken om deze dingen tot stand te brengen, gaven de partijen de voorkeur aan den strijd. Spr. wilde zich nogmaals tot taak stellen te trachten een uitweg te vinden en partijen te doen terugkeeren tot „common sense", hetgeen z.i. het eenige middel is om de situatie te redden. De moeilijkheden van den toestand kwamen hoofdzakelijk voort uit het feit, dat in de periode, onmiddellijk vooraf- gaande aan het jaar 1924, de welvaart van de mijnindustrie op kunstmatigen grondslag rustte. Toen deze schijnbasis verdween en de concurrentie van het Continent herleefde, be- fonnen de prijzen te vallen totdat zij, onaf- ankelijk van het subsidie, in ieder mijndis- trict beneden het niveau van de productiekos- ten daalden. Het rapport van de Mijncom- missie adviseerde, dat geen verder subsidie mocht worden verstrekt. De eenige vorm van steun zou bestaan in het nemen van maatre gelen tot reorganisatie en verlaging van den arbeidsprijs. De Mijncommissie heeft gelijk waar zij zegt, dat de mijnbedrijven beter ge- organiseerd dienen te worden, doch zij waar- schuwt voor overdrijving. Spr. hcopte, dat het Huis zich geen overdreven meening zou vor- men inzake de mogelijkheden van reorgani satie. De regeering was en is bereid iedere poging te steunen, strekkende om de produc- tiviteit en het vermogen om de loonen uit te betalen, te vergrooten.' Spr. releveerde de uitspraak van de Mijn commissie inzake de noodzakelijkheid van loonsverlaging. Het was echter duidelijk, dat, indien dergelijke loonsverlagingen moesten plaats hebben bij de bestaande werkuren, ze op een dusdanige schaal zouden moeten wor den ingevoerd, dat niemand ze gaarne aange- boden zou zien. De toestand van de mijnin dustrie is zoo ongunsCg, dat de minimum loonen bij een 7-urigen werkdag, indien ge- baseerd op een universeel minimum, zooda- nig zouden zijn, dat het onmogelijk zou zijn de Industrie om betaling te vragen. Het is om deze reden, aldus zeide sprdat wij vastbesloten zijn tot den langeren werk dag terug te keeren. (Geroep van „Neen" bij Labour en gejuich op de banken der conser vatieven). Voortgaande, zeide de premier, dat hij een offer in dezen vorm een verkieslijk alternatief achtte voor een offer op het gebied der loo' nen. Bij het neven van dit besluit had spr. zich laten leiden door het belang van de ar beiders, daar door hen herhaaldelijk en niet ten cnrechte aangedrongen is op handhaving van hun levensstandaard. „Wij willen zeide spr. den 7-uren- dag in de wet vastgelegd laten, doch een wets- ontwerp indienen, krachtens hetwelk een uur extra per dag zal kunen worden gewerkt ge- durende den eerstvolgenden tijd. Hierdoor zullen geen langere werkdagen gedicteerd worden, doch er zullen ernsCge onderhande- lingen geopend kunnen worden op een basis, waarop betere looen zullen kunnen worden betaald dan op de bestaande". Spr. wees in dit verband op zekere toezeg gingen, welke hij in dezen van sommige mijneigenaren had ontvangen. Dit waren naar spr.'s meening de richtlij- nen van .eventueele onderhandelingen, indien althans onderhandelingen mogelijk waren Gedurede de periode JuliSeptember zal de Regeering spoed betrachten en t.o.v. het wets- ontwerp inzake de reorganisatie van de mijn industrie, terwijl de mijneigenaars op hun beurt de noodige stappen zullen ondernemen om voorstellen te doen, welke het niet langer twijfelachtig zullen laten of de arbeiders zul len verkrijgen wat hun van rechtswege toe- komt. Na September zullen de loonen geba- seerd worden op de vermoedelijke winsten van de industrie over het tijdvak vanaf Juli. De Regeering van haar kant heeft een wets- ontwerp in voorbereiding, hetwelk zij binnen enkele dagen hoopt in te dienen en dat beoogt bepaalde adviezen van het Mijnrapport in zake reorganisatie der bedrijven, van kracht •te doen worden. Gelijk de kanselier van de schatkist heeft verklaard, staan thans drie millioen Pond ter beschikking van de industrie. OPWINDING IN TSJECHO- SLOWAKIJE. De sccialistische opposiiiepartijen in TSje- cho-Slowakije berusten geaiszins bij hun ne- derlaag in het parlegient ip zake de verhoog- de gi-aafli-efthtei?. ^ji ..pv^ mani- Telef.nr. Adralnfstratie 3. Telefoonnr. Redadie 33. Fostgiro 37960. Hoofdredacteuri TJ, AL ADEMA« festaties onder den blooten hemel aan. Gister werd een manifestaCe der metaalbewerkers te Praag gehouden. Dezs vergadering ging uit van de com munis tische, nationaal-sodalisC- sche en sociaal-democratische partijen. De ar beiders verlieten am twee uur hun bedrijven en gingen in optocht uit de voorstad naar Praag. Aan het slot der vergadering poog- den eenige groepen te betoogen, doch zij werden door de politie uiteengejaagd. De vakvereenigingen hebben besloten heden een algemeene staking van vier uur te houden. De neringdoenden hebben zich met de arbeiders solidair verklaard en zullen als protest tegen de verhooging der graanrech- ten hun winkels sluiten. Ook de spoorweg- ambtenaren bereiden zelfs van een demon- straCeve spoorwegstaking. Algemeen heeft het verwondering gewekt, dat de Duitsche en Tsjechische burgerlij'ke partijen hi deze kwesCe zoo nauw zijn samen- gegaan. Aan Ehxitsche zijde is tusschen de voor- en tegenstanders der graanrecMen ten- gevolge van de jongste gebeurtenissen een diepe kloof ontstaari. Het centraal bestuur dbr Tsjecho-Slovvaak- sche socialistiscbe partij heeft besloten op het onverwtjld aftreden der regeering aan te dringen. Om deze reden verzocht de partij haar ver- tegenwoordiger in de regeering, den minister van buitenlandsche zaken, dir. Benesj, onmid dellijk outslag te nemen. DE TOESTAND IN SYRIe. Het B. T. A. meldt uit Beiroet dat de Fran- sche troepen de vijandelijke stellingen op de toppen van de rotswanden van Rankos heb ben vermeesterd. De rebellen lieten 40 doo- den achter. DE OORVIJG IN GENfeV'E. Op aanwijzing van het riongaarsche ge- zantschap te Weenen heeft de poliCe den vroegeren president van de Hongaarsehe Ra- den republiek Garbei verhoord wegens be- weerde deelneming aan de beleediging van Bethlen te Geneve. Garbei ontkende beslist evenals de vroegere volkscommissaris Land- ler en andere emigranten. In de huidige zitting der Hongaarsehe Na- tionale Vergadering gaf de voorzitter met in- stemming van alle parCjen uiting aan zijn verontwaardiging over de beleediging, welke de Hongaarsehe natie in den persoon van den minister-president Bethlen is aangedaan. De voorzitter sprak voorts zijn voldoening uit over het standpunt, dat door den secreta- ris-generaal van den Volkenbond en den voor zitter van den Raad, alsmede door Zwitser- land is ingenomen. EEN MONARCHISTISCHE BETOO- GING TE POTSDAM. Te Potsdam heeft een plechtige herdenking plaats gehad van de gesneuvelden door het eerste garderegiment. Prins Eitel Friedrich legde een krans aan den voet van het gedenk- teelcen, waarna volgens de rechtsche bladen in parade pas werd gedefileerd. Ook verschil- lende vroegere prinsen waren aanwezig Volgens de „Voss. Z. heeft generaal v Plesser een telegram van den ex-keizer uit Doom voorgelezen en daama een ,,hoch" uit gebracht op „ons oude regiment en onzen „obersten Kriegsherm". Daarbi] was geen rijksweer aanwezig. Wel waren een rijksweercompagnie eg de rijksweerkapel pre sent, toen later de laatste commandant van het regiment een herinneringsrede hield, waarbij hij als slot de woorden sprak. „Wij willen hier op deze plaats de gelofte afleggen om trouw te blijven aan onze oude tradilie, de dooden en ons oude vorstenhuis", waarna de rijksweermuziek inviel. In de linksche pers wordt de hoop uitge- sproken; dat het rijksweerministerie nu eens niet met excepCes enz. zal aan komen dra- gen, maar ronduit verklaren zal aan de be- trokkenen, dat een „TradiConskompanie" en de rijksweermuziek bij dergelijke monarchis Csche betoogingen niets te maken hebben. Later ontvangen berichten melden, dat het rijksweerministerie dienovereenkomstig beslo ten heeft deel te nemen aan de zoogenaamde regimentsfeesten van het oude leger. MINISTERIEELE CRISIS IN FRANKRIJK. Gister heeft, gelijk in een deel onzer vorige oplaag gemeld, de Fransche minister van fi nancirii, Peret, zijn cntslag aangeboden, om dat hij met het oog op de hausse van de bui tenlandsche deviezen en van het uitblijven van daadwerkelijke ondersteuning, waarop de re geering had gerekend, zijn functie niet meer doeltreffend kon vervullen. Anderzijds hield hij het voor noodzakelijk, een parlementaire en politieke reorganisatie mogelijk te maken, die beaniwoordt aan de wenschen der open- bare meening, daar de openbare meening in verband met het gemeenschappelijk gevaar een gemeenschappelijke inspanning vordert. Het ontslag van minister Peret, dat ver- wacht werd en waarmede men in parlemen taire kringen rekening hield, heeft in de Ka mer niet den minsten indruk gemaakt. Veeleer lieeft het de beurs gunstig bei'nvloed, die een in de geetadige dahng van den franc toonde en de mogelijtkheid aanvaardde van eenige verbetering in den toestand van de zijde der regeering. Aanvankelijk scheen bij den ministervaa. het plan te bestaan tot hervorming van het kabinet. Van dit voornemen is echter terug gekomen, waarop het heele kabinet zijn ont slag aan den president der republiek aan- bood Deze aanvaardde dit en verzocht den ministers de loopende zaken af te doen. HET REFERENDUM IN DUITSCHLAND. De laatste week van de'referendutneampag- ne is Zondag te Berlijn ingezet met een reeks betoogingen voor en tegen de onteigening van de bezittingen der vroegere vorstelijke hui- zen. Rechts hield een vergadering in de „Lust- garten" tegen de „berooving der voreten", terwijl de communisten op verschillende an dere plaatsen het hunne zeiden tegen „de be- rooving van het volk". De socialisten hebben gisteravond afzon- derlijk met vakvereenigingen en rijksvlag hun betooging gehouden. Zondag is alles rustig afgeloopen, hoewel velesn bevreesd waren, dat het op klopparCjen zou uitloopen, nu beide tegenstanders op denzelfden dag betoogden. De politie heeft, dank zij de genomen mur-.tregelen, ernstig botsingen weten te voor- komen. In het geheel werden 97 personen ge- arresteerd' en wel 46 communisten en 51 le- den van rechtsche partijen. Later zijn alle arrestanten weer op vrije voeten gesteld. Volgens schatCng van de poliCe namen aan de betooging in de Lustgarten hoogstens een 10.000 personen deel, niettegenstaande de geweldige propaganda, welke rechts ontwik- kelt. Behalve de afgevaardigde Kube, wiens im- muniteit onlangs is opgeheven in verband met de veemmoorden, spra'k de gep. majoor v. Sodenstern (bekend geworden door de jongste ontdekking van rechtsradicale „Putsch"-pliannen en het voornemen om eerst een linker-„Putsch" uit te lokken) voerden nog verschillende leiders het woord. Het publiek in de Lustgarten bestond, naar de „Times"-correspondent meldt, in hoofd- zaak uit brave bourgeois met hun vrouwen, die acliter muzikanten marcheerden, die def- tig in gekleeden jas en hooge hoed aan het hoofd van den optocht liepen, vooragegaan dor talrijke zwart-wit-roode vlaggen, metde zwastika versierd, en door borden, waarop de mededeeling stond te lezen, dat onteige ning bolsjewisir\p beteekende. I> betoogende communisten wei'den om- ringd door een kring van „roode strijders" in uniform, die op hun beurt weer door de poli Ce werden bewaakt. De opkomst hier was al niet veel grooter dan in de Lustgarten. Of het verdere verloop zoo rustig zal blij ven als Zondag, valt in tusschen te betwijfe- len. De geweldige propaganda, welke m de laatste week door beide tegenstanders nog zal worden ontwikkeld, moet ongetwijfeld de hartstochten steed's feller doen oplaaien, zoo- diat het allicht in de volgende dagen nog wel tot relletjes zal komen. STUDENTEN CONTRA PROFESSOR. De studenien te Heidelberg en te Leipzig besloten niet deel te nemen aan de sympathie- staking inzake het geval-Lessing. DE TOESTAND IN GENeVE. De Fransche Hooge Commissaris voor Syrie, De Jouvenel, zal heden. begeleid door zijn secretaris-generaal, te Geneve aanko- men en aan de mandaatcommissie van den Volkenbond verslag uitbrengen over den toe stand in Syrie. DE ITALIAANSCHE FINANCIeN. De Italiaansche minister van finanden, graaf Volpi, heeft in den Senaat een rede ge houden, waarin hij o. m. verklaarde, dat het ovenschot op de begrooting het merkwaardig- ste is, dat ooit in de geschiedenis van Italie is bereikt. Einde Mei bedroeg het 811 mil lioen lire, tegen 668 millioen lire aan het ein de der maand April. Het is best mogelijk, dat het 30 Juni a.s. meer dan een milliard zal be- dragen. Een ander belangrijk punt uit zijn rede was dat met betrekking tot de openbare schuld. Deze is beperkt tot ongeveer 90 mil liard lire. De inkomsten van den staat, de provincies en de gemeenten leveren jaarlijks ongeveer 25 milliard lire op. De nationale in komsten kunnen berekend worden op 125 milliard; de nationale schuld bedraagt dus niet meer dan vier vijfden der naConale in komsten van slechts een jaar. Minister Volpi wees er nog op, dat, in weerwil van het uit de vaart nemen der oude schepen, Italie van de mogendheden der we- reld de tweede plaats inneemt wat betreft den nieuw'bouw van schepen. In zake het vraagstuk der wisselkoersen verklaarde de minister, dat Italie het niet on mogelijk acht, een oplossing te vinden tot het herstel van de munteenheid. Alle maatrege- len zijn gericht op een grondige voorberei- besluit zal ten voile rekening houden met het feit, dat de Italiaansche lire een gezonde munteenheid is, welke in overeenstemming ia met een gezonde openbare en pardculiere fi- nanrieele politiek van een gezond, ordelij'k eu zeer arbeidzaam land. i J DE OMWENTELING IN PORTUGAL'. i. Het rondom Lissabon kampeerend veldle- ger en een deel van de noordelijke divisie heb ben er bij de regeering op aangedrongen het revoluConair program sneller ten uitvoer te leggen, en tof dit doel een uit drie leden be- staand miltair comite te vormen, dat de ver- eischte maatregelen zal hebben te nemen. Het kabinet heeft zich in een zitting, die verschei- dene uren duurde, met deze eischen bezig ge houden. Een beslissing is nog niet bekend. DE ONTPLOFFING TE GARY. Het aantal dooden ten gevolge van de ontploffingsramp in den hoogoven der Illi nois Steel Cy. is gestegen tot veertien. DRIE AANSLAGEN OP EEN MIJN. Op het terreiir der nieuw aangelegde Charley-mijn bij R.ossdorf (Silezie) zijn in den afgeloopen nacht door onbekend gebleven personen en om onbekende beweegredenen drie pogingen gedaan om de gebouwen der mijn met ontplofbare stoffen in de lucht te laten vliegen. Bij een der aanslagen werd een modern en kostbaar weegtoestel vernield. Er werd niemand gekwetst. A> GROOTE BRAND TE KONINOS- BERGEN. Gistermiddag ontstond in de 5000 vier*. Meter groote opslagplaats der Duitsche Oosterspoorwegen een reusachtige brand De opslagplaats met alle voorradert werd in korten tijd een prooi der vlammen. Hetspoor- wegverkeer werd door den brand gedeeltelij-k gestremd. PAN1EK IN EEN SCHOOL TE BROOKLYN. Een hevige paniek brak Vrijdag in een school te Brooklyn uit bij het hooren van den kreet: „Daar is de Zwarte Hand!'* afkomsCg van een der leerlingen zelf, die een grapje bedoelde te maken. Het ongeluk wilde, dat in een der klassen de roep verkeerd werd verstaan en begrepen als waarschuwing, dat er brand was uitgebroken. Onmiddellijk was er een algemeene stormloop naar de deufen, waarbij de onderwijzers vergeefs hun uiterste best deden om de'kinderen tot kalmte en be- zinning te brengen. Verscheidene kleinen raakten onder den voet, en de rust keerde eerst weer, nadat twaalf kinderen min of meer ernstig waren gewond. De jongen, die door zijn roepen het onheil heeft gesticht, ligt ziek van wroeging te bed. DE FRANSCHE GRAANRECHTEN. Een Havas-telegram meldt, dat de Kamer met algemeene stemmen de opheffing der douanerechten op graan, bestemd voor brood', tot 31 Juli heeft goedgekeurd teneinde o. m. even tueel opvordering mogelijk te maken.' Codperatieve meelfabrieken zijn gemachtgid! in het meel buitenlandsch graan of surroga- ten te verwerken zonder den vrijdom van belasCng te verliezen. i DE VALSCHERM-INDUSTR1E IN FRANKRIJK. Evenals in Amerika, is sedert de toenemen- de erkenning van het nut van valsehermen als reddingsmiddel, de fabricaCe van deze uitrusCngstukken ook in Frankrijk van indus- trieele beteekenis geworden. In de fabriek van Vinay te Parijs, waar ten behoeve van den Franschen leger- en marine-vliegdienst de parachutes van het systeem Blanquier wor den vervaardigd, wefkt men thans met 80 ar beiders. Per dag verwerkt men er 200 M. val- schermdoek. A GODSDIENSTONLUSTEN. Acht Mohammedanen werden gedood en veertien gewond bij godsdienstige feesten te Pindi (Britsch-Indie); negen Sikhs werden gewond. De hal van de graanmarkt werd ver nield. De plundering werd voortgezet in de aangrenzende straten. Troepenafdeelingen be- zetten de stad. Men is den toestand meester. Het is gebleken, dat de onlusten zijn begon- nen in de nabijheid van een moskee. NOODWEER EN REGENVAL. Opnieuw komen berichten over geweldigen rcgenval en hevige onweders in Duitsch- land. Het geheele Reichenbacher industrie- gebied heeft dientengevolge ged'ucht te Hjden onder het hooge water. De oogst is grooten- dels vernield cloor hagelslag. Dergelijke be richten meldt het W. B. uit Breslau en om- geving. In het Spreewald stijgt het water tengevolge van den voortdurenden regenval zoo verontrustend, dat men voor een cata- strofe vreest. Het water van de Oder, dat reeds zeer hoog stond, is tengevolge van de aanhoudende regens nog meer gestegen. Ook de nevenstroomen van de Oder zijn sterk wassende. Uit Opper -en NederSilezi£ wor den zware onweders, gepaard gaande met groote materieele schade, gemeld. De koren- velden zijn gedeeltelijk verwoest. In de ge- bergten bereikteu de stormen gedurende den jjggh en den oehtend orkaankracht. ,- J ALKMAARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1