Alkffiaarsche Hnishotid- en Indnstrieschool. Radlo-Hoebje. Aangifte voor de 2-jarige opleiding tot Huishoudkundige of Huishoudster (tevens v<56ropleiding Leerares Huishoudonderw(js. Elschen van toelating voldoenda genoten M. 0. of M. U. L. 0.leeftjjd pl.m. 17 jaar, lesgeld f 150.p. jaar. Aangifte mondeling Vrij dags 2—4 uur tot 16 Juli of schrifteiyk. Do Directrice, JF. F. BEUMER. Donderdag 17 JunL Hilversum, 1050 M. 12. Politieberichten 3.304.30. Ourtje voor wees- en ziekenhui- zen, door Mevr. Ant. v. Dijk. 6.307.30. Franeche conversatieles, door den heer Ch. Miche. 7. Politieberichten. 7.308. Orgelcon- cert uit de St. Bavokerk te Haarlem. Orga nist: George Roberts, organist der stac Haarlem. 10. Persberichten. 8.10. Concert fdet H.D.O.-orkesi;, onder leiding van Fr. rLupgens. Mevr. Jetty Bleijswijk Sombeek, declamatie. Smit's klassiek Plectrumkwartet. Mevr. BleijswijkSombeek draagt o.m. ver- ,zen voor van RolandHoist, Boutens en Baithasar Verhagen. Daventry, 1600 M. 11.201.20. Concert door het radiokwartet en solisten (alt, tenor -en piano). 1.202.20. Gramofoonmuziek. 4.20. Causerie: Books to read. 4.25. Trocade- ro, theemuziek. 5.35. Kinderuurtje. 6.20. tDansmuziek. 6.50. Lezing: The theatrical gar den party, en landbouwprijzen. 7. Lezing: /First days as a boy scout. 7.20. Tijdsein Big *Ben, weerbericht, nieuws. Lezing: Ancient jEgypt, The valley of the tombs. 7.45. Piano- etudes van Scriabin. 8. Lezing: Road users ^requirements. 8.20. Variete. Nichols en Howe, banjo-duetten. Doreen Reid. Datas (de man met het geheugen). T. Brown, xylophone 9.05. Orkestmuziek. Werken van Liszt. 9.50 iWeerbericht, nieuws. 10.20. Vocaal concert door H. Williams. 10.5012.20. Dansmuziek van het Savoyhotel. Parijs, „Radio-Paris". 1750 M. 12.50. Con cert Lucien, Paris (piano, viool, cello). 5.05. Klassiek uur. 8.20. Esperanto- en boekhoud- les. 8.50. Concert. Orkest en solisten. Kdnigswusterhausen, 1300 M. 8.20, „Ein Sommernachtstraum", van Shakespeare. Mu- ziek van F. Mendelssohri-Bartholdy. 10.50 12.20. Dansmuziek door de Kermbachkapel. Brussel, 486 M. en Antwerpen, 265 M. 5.20 Kindermatinee. 8.20. Werken van M. Ernest d'Agr£zes. Mile. A. Rotsaert, viool. M. Baroen, alt-viool, 9.30. Dansmuziek. Ant werpen 9.20. Vlaamsche lezing. Minister, 410 M. 1.352.50. Orkestcon- cert. 4.20. „Ratsmadelgeschichten", voorle- zing. 5.10. Liedjes bij de luit. 6.30. Lezing: Das Ratsel der Kohle. 6.50. Lezing: Der Rechsgesundheitswocbe. 7.308. Lezing Notwehr und Notstand. 9.05. Concert door het Wesrtfaalsche blaaskwartet. 10.20. „Radio- bolo, der Funkdeibel", blijspel. A NOODWEER IN DUITSCHLAND. fc Saksisch Zwitserland hebben zware on- gepaard met hevige regens, gewoed. spoorwegtraject PimaDohms is gedeel- lijk oodermifnd. OMKOOPEN VAN MINISTERIEELE AMBTENAREN IN FRANKRIJK. Onlangs is tegen eenige ambtenaren bij het ministerie van justitie een aanklacht in- gediend wegens het zich laten omkoopen. Zij zouden eenige verzoeken om naturalisatie heb ben laten voorgaan, waarvoor zij van de ver zoekers een geldelijke belooning hadden ge- De inatructie tegen het hoofdschuldige, Fern and Parey, is begonnen. Deze bekende voor een twintigtal dossiers telkens tusschen de 50 a 300 frs. gekregen te hebben. Hij ver- klaarde van zijn inkomen zijn gezin niet te kunnen onderhouden. „En", voegde hij er aan toe, „van hoogerhand werd het voorbeeld ge- geven." Toen de rechter hem aanspoorde man en paard te noemen, zeide beklaagde op de openbare zitting zich nader te zullen verkla- ren. OMKOOPERIJ BIJ VERKIEZINGEN. Een commissie uit den Amerikaanschen Se- naat is op het oogenblik bezig met een onder- zoek van een beschuldiging, dat bij de jong- ste verkiezingen in Pennsylvania van een re- publikeischen candidaat een som van twaalf mdllioen gulden werd besteed tot het koopen van stemmen. Het onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat dit bedrag schromelijk overdreven is, doch vast is komen te staan, dat toch een som van niet minder dan vier millioen gulden als omkoopgeld heeft dienst gedaan ten behoeve van twee candidaten, ter wijl van een derden candidaat, den verkozene, niet bekend is geworden, hoeveel geld ten be hoeve van zijn verkiezing is uitgestrooid. De situatie werd intusschen aardig geteekend door prof. Beutel, die ijverig aan de verkie- zingacampagne heeft deelgenomen; hij noem- de den dag, dat de omgekochten in het hoofd- kwartier werden beloond „pay day" en verge- leek dezen dag met een run op een bank. Mannen in rijen van drie tot zes, zoo ver- klaarde hij, vochten of plaatsen in de fille en kwamen uit het verkiezingabureau weer te voorschiin met rollen geld „as big round as a glass'Beuter verklaarde, dat in Pitts burgh b.v. de overwinning kan worden ge- kocht en hij zeide, dat een leger van 50.000 „workers and watchers" drie dagen lang in de verachillende hoofdkwartieren vocht om een bedrag van twaalf tot vier en twinti gulden te krijgen in ruil voor hun stem, o zooals het officieel wordt genoemd, „to get their fee as watcher at the polls". DC BELASTING OP HET .WEDDEN IN ENGELAND. fh den loop van het debat over de belastin, op bgt wedden in het Britsche Lagerhuis vu' de Churchill zip vroegere verklaring nopens sen mogelijke wij'ziging der belasting aan. Hij jptd'e, oat Wj oorspronkelijk op grond van verstrekte adviezen had geraamd, dat een ^■lasting van 5 pet. in een vol jaar ongeveer iplioen pond sterling zou opbrengen. Se- had oe schatkist gelegenheid gehad de oetoen van eenige deT grootste firma's op het gebied van het wedden te inspecteeren. Het resultaat was. dat de rggeering thans raam- ae, flat de bhizet van alle weddenschappen veel dichter bij de 300 dan bij de 200 millioen kwam. Dit zoo zijnde, was het volkomen dui- delijk, d'at men een cijfer van 6 millioen kon bereiken met een veel lager percentage. Hij had daarom overwogen of het percenta ge kon worden verlaagd en of er een differen- tieering zou kunnen worden toegelaten tus schen het percentage geheven voor een wed- denschap, die eenvoudig door de telefoon werd aangegaan en het percentage voor een wed)- denechap aangegaan door iemand, die de moeite nam om naar de renbaan te gaan. Maar er zou geen wijziging worden overwo gen, waard'oor niet voledig het doel der re- geering werd bereikt am tenminste 6 millioen pond sterling te halen uit een belasting op het wedden. Het Britsche Lagerhuis heeft in tweede le zing het wets on twerp in zake de wedden schappen aangenomen. HET VERMISTE VLIEGTUIG VAN DE PARIJS—LONDEN L1JN. Naar men aanneemt, is de oorzaak van het verdwijnen van het Breguet goederen-vlieg- tuig der Fransche Air Union, dat de vorige week als vermist werd opgegeven, te wijten aan verdwalen in den mist. Het lijk van den vlieger Xavier de Mazin werd drie dagen la ter door een vrachtboot opgevischt voor de monding van de^Theems, dus geheel buiten de route van de ParijsLonden luchtlijn Het vliegtuig had geen passagiers aan boord. Het was voor de eerste maal, dat De Ma zin als piloot dienst deed op de lijn Parijs^— Londen. Hij was een bekend oorlogsvlieger en was als verkeerspiloot geruimen tijd werk- zaam op de FrankrijkMarokko lijn. Zijn stoffelijk overschot is door een vier-motong Bleriot verkeersvliegtuig naar Parijs ver- voerd; van Beauvais af werd het toestel ver- gezeld door een escadrille van zeven Nieuport jachtvliegtuigen. EEN AMERIKAANSCH OORDEEL OVER EUROPA. Bij zij-n terugkeer uit het buitenland ver klaarde de Amerikaansche ondeTstaatssecreta- ris van de Schatkist, Winston, dat Europa op weg is naar economische stabilisatie. Groot Brittannie, aldus Winston, heeft een groote schrede voorwaarts gedaan met zijn opmerke- lijke overwinning bij de algemeene staking. Ook Italie heeft een goede toekomst. DE AUTONOMISCHE BEWEGING IN ELZAS-LOTHARINGEN. Er wordt in Elzas-Lotharingen een zegel verspreid, die links den Duitschen adelaar draagt en rechts de wapens van Elzas en Lotharingen. Het opschrift luidt: „Voor de onafhankelijkheid van Elzas-Lotharingen". Volgens het „Journal des Defeats^' wordt deze zegel door agenten van Ley verspreid, die cnlangs door de rechtbank van den Ne- der-Rijn tot vestingstraf werd veroordeeld, doch aan wien gratie werd verleend. De parti republicain democratique et so cial" (comite van den Neder-Rijn) heeft een manifest gepubliceerd, waarin zij de schade- doende propaganda der autonomistische groe- pen afkeurt en waarin zij haar vertrouwen uitsrpeekt in Frankrijk om de crisis, die in Elzas-Lotharingen heerscht, op te lossen, BETHLEN'S AANKOMST TE BOEDAPEST. De regeeringspartij en de daarmee be- vriende groepen hadden het plan geopperd om bij de aankomst van Bethlen uit Geneve hem een grootsche ontvangst te bereiden. Betrlen heeft zich hieraan echter onttrokken en is over Italig naar Hongarije gereisd. Hij arriveerde op een tijdstip, dat net publiek niet bekend was. De meerderheid van het parlement Het zich hierdoor niet afschrik- ken, en heeft toch de middelen weten te vin- den, uiting te geven aan de verontwaaidiging over het gebeurde in den couloir van het Vol cenbondssecretariaat. In een rede, waarin Bethlen dank uit- bracht voor de hem gebrachte hulde, zeide hij dat de regeering en spr en hare vrienden zullen samenwerken om Hongarije schrede voor schrede voorwaarts te brengen om die plaats in de volkerenfamilie in te nemen, welke het land ook vroeger innam en welke let innemen moet. Uit alle deelen van het land komen sympa- thiebetuigingen binnen voor Bethden. EX-KEIZERLIJKE BOERDERIJEN IN ZUID-AFRIKA. Betreffendle de eischen, die ex-keizer Wil- helm ten aanzien zijner bezittingen in Zuid- Afrika doet gelden, zegt de ,rDeutsehe Allge- meine Zeitung", dat de ex-keizer daar in 1912 uit eigen middelen twee boerderijen heeft gekocht voor circa 90.000 mark. Hij liet verschillende verbeteringen aanbrengen, zoo-dat de beide boerderijen ten slotte voor 120.000 k 130.000 markt te boek stonden Daar echter de schapenfokkerij in Zuid- Afrika sinds jaren slecht rendeert, de twee boerderijen geen winst afwierpen en boveo- dien geen koopers daarvoor kwamen opda- gen, is de ex-keizer met de ZuidkAfrikaan- sche regeering in onderhandeiing getreden. Tot een proees is het niet gekomen. Bij de on- derhandeiingen zal worden vastgesteld, of de boerderijen het privaat-eigendom van den ex- keizer zijn. De kwestie is reeds sedert jaren hangemdie. De Pruisische regeering heeft ver- klaard, dat deze tot het particuliere bezit van den ex-keizer behoorende boerderijen niet onr der de algemeene inbeslagneminig vallen. DE ZAAK LUTZOW. Tegen het enkele dagen geleden door (te Berlijnsche rechtbank gewezen vonnis tegen von Lutzow, den directeur van een kost- school, die werd vrijgesproken van strafbare handelingen, gepleegd met aan hem toever- trouwde leerlingen, heeft het O. M. hooger berocp aangeteekend. EEN EILAND UITGEHDNGERD. Japansche en Russischebliaden melden, dat op een eiland ten Noorden van Nova Zembla (in de IJszee) gedurende de wintermaanden alle bewoners zijn verhongerd, doordien bet hun onmogelijk was, de verbinding met het vasteland gaande te houden en zich aldus levensmidaelen te verschaffen. Eerst door een toeval werd de tragedie ontdekt. Dat was n,l., toen een schip aanlegde om, zooals gebruike- lijk, in het voorjaar met de visschers van het eiland handel te drijven. De bemanning var het schip verbaasde zich, dat geen bewoner zich vertoonde, ofschoon zij in vroeger ja.en steeds als eerste bode van het vasteland met vreugde was begroet. E>e mannen gingen daarom aan wal. Tot hun ontzetting vonden zij alle eilamders door gebrek aan voedsel omgekomen. Een in een der hutlen ontdekt dagboek onthulde hun in al zijn ijselijkheid hetgeen zich had afgespeeld. Eerst was door de steeds nijpender schaarschte ziekte onder de visschers ingetreden, waaraan velen be- zweken. De dagboek-aanteekeningen begin- nen met een beschrijving van de verhonger- den: „Wij hebben geen voorraden, wij van- gen niets of hoogstens een klein vischje. Een schip scheen naderbij te komen, maar wij hebben ons bedrogenHet is afschuwe- lijk, te moeten zien hoe onze kinderen verhon- geren. Zij smeeken, dat wij hen h el pen, maar hoe?.,.. Wij eten de wol uit onze kleeren en hopen op spoedige reddingDe kinde ren zijn alien dcod.Er leven nog maar vier visschers en twee vrouwenOntzet- tend lijden wijTwee visschers zijn ge- storven, zij hadden vleesch van de lijken ge- getenIk, Senof, ben nog alleen in het leven en schrijf dit, ofschoon ik zwak, vreese- lijk zwak ben Ik beef al, mijn oogen tril- len en ook mijn handen OVERBEVOLKING IN JAPAN? In Japan houdt een commissie van onder- ministers of secretarissen-generaal van depar- tementen zich bezig met de bestudeering van het probleem der voedselvoorziening. Thans heeft de onderminister van landbouw, Kojo- ma, in deze commissie mededeelingen gedaan en wel van den meest somberen aard. Kojo- ma acht het gevaar voor hongersnooden en honger-epidemieen in de toekomst voor Japan geenszins problematiek. De bevolking van Japan neemt elk jaar met circa een millioen zielen toe; en de voedSselschaarschte begint al geducht voelbaar te worden. Binnen 30 jaar zal er een jaarlijkseh rijsttekort zijn van over de 100.000.000 bushels. De toestand kon door Kojoma dan ook niet in een rooskleurig licht worden gezien. PLUNDERINGEN BIJ EEN FEEST TE PEKING. Maandag is in Peking het feest van de „Drakemboot" gevierd. Daarbij kwam het tot plunderingen door de soldaten, die die win- kels leeghaalden. De vleeschhouwerijen en bakkerswinkels zijn gesloten. De prijzen blij- ven aan het stijgen. EEN BOMAANSLAG VA'NWEGE DE POL1TIE. Het democratisch blad „Siauliu Naujienos" uit Siauliai (Litauen) bericht, dat dezer da gen het hoofd der crimineele politie in die plaats, Albinas Shilewitschius, is gearres- teerd. Hij had op 2 Februari een bom in de redactiebureaux van gencemd blad gewor- pen. Shilewitschius zeide bij zijn verhoor, dat hij de bom had gekregen van den dis- tricts-politiechef, met de opdracht, de helsehe machine onder bureautijd in de redactiezaal te gooien. Voorts had hij van dien chef een revolver, geld e. d. ontvangen. Ook verklaar de de gearresteerde, dat de politiechefs Paru- lis, Jodka en Dambrauskas, alsmede het dis- trictshoofd Stosinnas van den aanslag had den afgeweten. Het materiaal is aan het O.M. ter hand gesteld, met verzoek, ook de noodige ver der e arrestaties te verrichten. EEN STIERENVECHTER GEDOOD. Mariano Monkes, een stierenvechter, is Zondagavond in een otierengevecht bij Ma drid door een srier gedood. Het dier wierp den matador driemaal in de hoogte en ving hem telkens op de horens op. Afschuwelijk verminkt, met opengescheurden buik, door- boorde longen heeft de man nog veertdg mi- nuten geleefd. De stier is vervolgens door een anderen vechter geveld. NIEUWE „SIAMEESCHE TWEELINGEN". In South Bend in den staat Indiana brach voor eenige dagen een vrouw twee meisjes ter wereld, die aan het onderlichaam samenge- groeid zijn, terwijl de gezichten naar elkaar zijn toegekeerd. Na grondig onderzoek door de geneesheeren bleek dat de tweelingen kans op een lang leven hebben. Volgens de dokto- ren zullen zij later zelfs kunnen loopen. Tot een opera tie wi llen de artsen niet overgaan, daar tot dusver iedere operatie op samenge- groeide tweelingen een doodelijk verloop had. Ook in dit geval zouden de kinderen de ope ratie niet over leven. De tweelingen, die Lucy en Bessy Medick heeten, herinneren aan de beroemde Siamee- sche tweelingen, de aaneengegroeide twee j on gens, die in 1811 te Macklong in Siam wa- ren geboren en later door heel Europa en Amerika werden vertoond. Deze tweelingen trouwden twee zusters, kregen bij dezen 18 normale kinderen en stierven in 1874 in Noord-Carolina als welgestelde farmers. Behalve deze echte Siameesche tweelingen heeft men nog de aaneengegroeide Boheem- sdie zusters Rosa en Josepha Placzek gehad, welk twoelingpaar in 1922 in Amerika stierf in een operatie, waardoor men de gezusters wilde scheiden, van wie de een moedler van een kind geworden was. EEN WAARSCHUWNG TEGEN DE HEDENDAAGSCHE MODE. In de vergadering van den Bond van wets- getrouwe Rabbijnen in Duitschland1, welke de vorige week onder leiding van dr. S. Bondi uit Maniaz te Leipzig werd gehouden, werd een resolutie met algemeene stemmen aange nomen, waarin de Jodenheid aangespoord wordt zich te hoeden voor de steeds meer om zich heen grijpende verwording in de klee- derdracht der vrouwen. Het is, zoo heet het, zeker de pitcht van iederen Joodi en Jodin, waar tot de voomaamste kenteekenen van de Joodsche vtouw door de eeuwen heen kuisch- heid en zed'igheid behoord hebben, om te wa ken tegen de ootaarding, waartoe de heden- daagsche mode ook meerdere dochteren Is raels brengt. KORTE BERICHTEN. De film „Potemkin" is voor geheel Fankrijk verboden, omdat daarin, naar ge- zegd wordt, de insubordinatie wordt verheer- lijkt. Men motlveert het verbod, door te zeg- gen, dat het in een staat noodzakelijk is, dat de verheerlijking van misdaden wordt tegen- gegaan. Lord Oxford (Asquith) lijdt aan zwak- te van het hart. Men acht het thans niet on- waarsc' ijnlijk dat hij de leiding van de partij zal nederleggen. De vraag doet zich thans voor. of Lloyd George dan wel Sir John de ieiuing der partij op zich zal nemen. De arbeiders van acht van de negen we- verijin te Lr Oorgue, zijn wegens een loon- kivestie in staking gegaan. O-'ater w«rd te Londen uit Australia be richt ontvangen, dat als resultaat eener con ference het vooruitzicht bestaat, dat het werk in de mijnen van Nieuw-Zuid-Wales op 21 dezer zal worden hervat. Op 1 Jan. 1924 bedroeg de blanke be volking van den Belgischen Congo 11539 zie len, en een jaar later 12795, zijnde 7770 Bel- gen en 5025 vreemdelingen. In 5 jaar tijd nam de blanke bevolking met ongeveer 6000 zielen toe. Men meldt uit Warschau dat er een duel heeft plaats gehad tusschen der. voormaligen Poolschen minister van buitenlandsche zaken Skrczynski en generaal Sceptycki. Er zou door elk der partijen slechts een schot worden ge- lost. Allereerst loste de generaal een schot, dat faalde, waarop Skrczynski er van af zag zelf te vuren. Het duel eindigde daarmee. De politie is er nog niet in geslaagd om de twee andere gevangenen, die uit de ge- vangenis te Rambouillet zijn ontsnapt, na den bewaker vermoord te hebben, te arresteeren. Men vermoedt, dat zij zich in het bosch van Fontainebleau schuil houden. Renter meldt dat het aantal werkloozen ia Engclar.d het cijfer 1.609.10O heeft be reikt, d.i." 5112 minder dan de vorige week en 317.909 meer dan het vorig jaar. De Engelsche nota inzake de Russische steunverleening aan de stakers in Engeland werd Maandag overhandigd. De „Izvestia" spreekt de hoop uit, dat de Sovjet-regeering het gebrek aan steekhoudendheid van de door Engeland tegen haar gerichte beschul- digingen zal weten aan te toonen. LEVEND BEGRAVEN. Volgens een bericht aan de „Matin" heeft een Engelsch apotheker een toestelletje uitge- vonden, waarmee men kan uitmaken of iemand sehijndood dan werkelijk dood is. De apotheker heeft zijn vinding aan journalisten laten zien. Het is een hermetisch gesloten buisje dat een blauwen draad bevat. Met be- hulp van een naald wordt een stukje' van genoemden draad in de huid gebracht. Nu is menschelijk bloed in lichte mate alcalisch, maar wordt onmiddellijk na het intreden van den dood en ook alleen dan een weinig zuur. Als meq nu een stukje van den draad 30 mi- nuten onder de huid laat, dan zal dit aanwij- zen of de patient dood is of in een beroerte ligt, want in het eerste geval wordt de draad geel, terwijl hij in het tweede niet van kleur verandert. De Vereeniging tot voorkoming van be- graving van schijndooden zal binnenkort ver- gaderen om te beslissen of zij de proef van den apotheker. kan aanvaarden. PEPERMUNT Gemengd Nieuws MEER DAN 60 K M. SNELHEID. Op 19 Mei j.l. 's middags omstreeks kwart over twaalf, kwam van de Nassaukade over de Rotterdammerbrug te Amsterdam een auto aangereden, die de Marnixstraat inging, in de richting van de Raampoort. Een honderd- tal meters er achter reed een motorzijspan van de politie en de politiebeambten consta- teerden, dat, terwijl de snelheidsmeter van hun motorijtuig opliep tot 60 K.M. en daar- op bleef staan, de afstand tusschen hen en den auto steeds grooter werd; zij namen voorts waar, dat de auto met dezelfde wilde vaart, tallooze zijstraten voorbij vloog. De politieambtenaren troffen later den wagen en zijn bestuurder aan in de Gilles van Leden- berchstraat. De bestuurder, die gister voor den kanton- rechter mr. Hofelt terecht stond, gaf toe met een snelheid van 50 K.M. gereden te hebben; hij had dit gedaan om den auto in te rijden. De kantonrechter onmiddellijk vonnis wij- zende, veroodeelde den bestuurder tot een boete van 30 of 30 dagen hechtenis, terwijl hem, voor den tijd van zes maanden, de be- voegdheid werd ontzegd om motorrijtuigen te besturen. GEEN AANVULLINGSZIEKENHUIS TE LEIDEN. De gemeenteraad van Leiden heeft gisteren een belangrijk vraagstuk, dat trouwens reeds ruim vijf jaar aan de orde is geweest, behan- deld en daarover een bsluit genomen. Toen in Juli 1920 dr. Horst tot directeur van den Geneeskundigen Dienst was benoemd, werd hem opgedragen plannen te ontwerpen voor den bouw van'een gemeentelijk aanvullings- ziekenhuis. Dit onderzoek heeft den directeur de overtuiging geschonken, dat oprichting van een aanvullingsziekenhuis vanwege de gemeente niet noodig is. In het tekort toch, waarop bij des directeurs benoeming werd gewezen, kan thans volgens zijn opvat- ting ruimschoots word en voorzien door het Academisch Ziekenhuis, dat immers sinds- dien geweldig is uitgebreid en door particu liere ziekeninrichtingen. B. en W. hadden zijn voorstellen tot -de hunne gemaakt en daarover is nu vrijwel den geheelen middag en soms vrij heftig van ge- dachten gewisseld. De sociaal-democraten, de communist dr. Knuttel en de heer Witmans (D. P.) wenschten de arme verpleegden niet -- en dikwijls tegen hun zin te dwingen op- genomen te worden in inrichtingen van reli- gieuzen aard en lieten doorschemeren dat zij voor het maken van proselieten door die in richtingen vreesden. Met 20 tegen 11 stemmen (communisten, sociaal-democraten, en leden der D. P.)„ werd ten slotte besloten geen gemeentelijke zieken- inrichting te bouwen, waarna de andere voorstellen werden aangenomen. NED. AANNEMERSBOND. De leden van den Nederl. Aannemersbond, die heden en morgen te Zandvoort zijn alge meene vergadering houdt, werden gisteren in het stadhuis te Haarlem officieel door het ge- meentebestuur ontvangen. In de met bloemen en planten versierde hal verzamelden zich de bondsleden. De wnd. bur- gemeester, mr. M. Slingenberg, sprak een woord van welkom en wees er op, dat de aan- nemersstand een belangrijke positie in de maatschappij inneemt. Ook in Haarlem komt gij, zei spr., veel in aanraking met het ge- meentebestuur. Spr. noemde het een verdien- ste der organisalie, dat zij de arbitrage heeft weten te bereiken, en wenschte ten slotte den Bondsleden toe, dat het congres besluiten mocht nemen in het belang van de organisa- tie en leden. De voorzitter van den Bond, de heer W. M T. Thijssen, dankte voor de welkomstwoorden en herinnerde er aan, dat de Bond 25 jaar geleden eveneens hier is bijeengekomen. De Bond is er inderdaad trotsch op, zei spr., dat hij de arbitrage heeft tot stand kunnen bren gen. Spr. dankte voor deze ontvangst en sprak de beste wenschen uit voor het gemeen- tebestuur en voor de mooie oude stad Haar lem. j H DE SOEMBA EN FLORES. 1 De flottielje-vaartuigen Soemba en Flo- res, welke gisteren de reis naar Oost-Indie hebben aanvaard passeerden gistermiddag omstreeks 5 uur Scheveningen. Overeenkomstig het plan zijn cte oorlogs- schepen dicht langs de pier gevaren. Doordat het hoog water was, konden zij tot op ongeveer 150 M. afstand naderen. Laogzaam hebben de schepen vervolgens koers gezet naar het -Westen. Een Nederlandsche mijnenlegger welke uit Zuidelijke richting de schepen was tegemoet gevaren bleef nog cenigen tijd bij de kust liggen. Op dlen wal en vooral op de pier was het zwart van de belangstellenden. Onder de toeschouwers was ook de oud-mi- nister van marine, de heer Westerveld. ALGEMEENE NEDERLANDSCHE ZUIVELBOND (F. N. Z.) Gisteren is te Utrecht een algemeene ver gadering gehouden door den Algemeenen Ne- derlandsehen Zuivelbond. Voorzitter was dr F. E. Posthuma, te 's-Gravenhage, die een openingsrede hield over de stopzetting van de vleeschuitvoer naar Engeland en het standlpunt van de F. N. Z. ten opzichte van de commissie van adVies voor landbouwza- ken. Rekening en verantwoord'ing werd ge daan over 1925. Wijzigingen van statuten en huishoudelijk reglement kwamen in behan- deling. Het voorstel van- Friesland werd ver- worpen. „VREEMDELINGENVERKEER" N TE ZANDVOORT. 1 Op 16, 17 en 18 Juni a.s. wordt te Zand voort de jaarvergaderimg gehouden van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer. Hedenmiddag om half vijf worden de afgevaardigden ten raadhuize ontvangen door het gemeemtebestuur, welke plechtigheid wordt gevolgd door een diner in „Grand Hotel". Donderdagmorgen om halL negen wordt de algemeene vergadering gehouden in Paviljoen Riche, waar ook om half een het dejeuner zal zijn. 's Middags wordt een tramrit gemaakt per E. S. M. naar Haarlem. Deze tocht wordt aangeboden door de directie der E. S. M., V. V. V. te Haarlem biedt een kerkconcert aan. Om vier uur worden de gasten ten stad- huize te Haarlem officieel door B. en W. ont vangen. Daarna wordt een autotocht gemaakt over Heemstede, Overveen en Bloemendaal naar Velserend. Om half acht's avonds wordt het officieele diner gegeven in „Groot Badhuis", waarna een bal volgt in de concertzaal, en om half elf is er groot vuurwerk op het strand1. Vrijdag zal 'smorgens een tocht worden ondernomen naar IJmuiden, waarbij een de jeuner gebruikt zal worden op het landgoed „Velserbeek". Te IJmuiden worden de haven- werken en de nieuwe sluisbouw bezichtigd. Des avonds diner in hotel „d'Orange" en concert der H. O. V. in de concertzaal van „Groot Badhuis". Dit concert wordt aange« boden door het gemeentebestuur van Zand voort. DE VOORTVLUCHTIGE BANK- BEDIENDE. De bankbediende, die Donderdag 10 Juni met 16.800 gld. aan bankbiljetton het hazen- pad koos, is op het oogenblik van Rotterdam op weg naar de Belgische grens, althans dit weet de politie vrijwel zeker. De man is in Den Haag gezien en verder in Vlaardingen en Rotterdam, men heeft hem daar niet aan- gehouden, omdat zijn misdaad ter plaatse nog niet bekend was. Had de politie in Vlaardingen bijtijds het radio-politiebericht Kunnen opvangen, dan had zij den vogel, die thans nog vrij rondvliegt, kunnen knippen. De politie in de grensplaatsen is gewaar- schuwd. VERGIFTIGE BESSEN. In een woonwagenkamp te Sittard zfln bij een drietal kinderen vergiftigingsverschijnse-» len geconstateerd. Een van de drie kinderen het tweejarig kindje van S., is gisteren overi leden. De beide anderen zijn weder hersteld. Vermoedelijk hebben de kinderen bessen ge- geten van struiken, die langs den weg staan en vergiftig zijn. MiEDISGHiE HULP IN AFGELEGEN STREKEN. De verschaffing van medische hulp in af- gelegen en dunbevolkte streken behoort tot de moeilijkste problemeri. De auto en de tele- graaf hebben weliswaar reeds veel mogelijk gemaakt, dat voor twin tig jaar nog tot de onmogelijkheden zou hebben behoord. Maar in een land als Australie, waar eigenlijk al-' leen de kuststreken'bewoond zijn, was het tot heden nog vrijwel onmogelijk in de binnen- landen hulp te verschaffen. Men zal nu trachten hierin in de eerste plaats verbetering te brengen door de draad- looze telegrafie. Het Australische Rocde kruis heeft een eenvoudig radiotoestel doen construeeren, waarmee ook een bewoner van de binnenlanden zonder technische kennis kan omgaan. Tot nu toe moest iemand die in de Australische rimboe ziek werd, mijlen lang reizen om een telegraafstation te bereiken, vanwaar hij zijn klachten dan naar een me- dicus kon telegrafeeren en telegrafisch raad kon krijgen. Maar dan moest hij nog trachten de per telegraaf voorgeschreven geneesmid- delen te krijgen en moest daarvoor dikwijls weer een heele reis ondernemen. Daarom is het Australische Roode Kruis nu ook bezig om over het geheele land vliegvelden aan te leggen, waar een dokter gestationneerd wordt - i -i SPITS

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 2