Alkmaarsche Courant 1 De dochter van Alva. a a a a a a a a a a a a a a a E Woensdag 16 Juni. [5a®ElIlt3®SB®S®BSHB®BBSBSSaEE[IlS!5'Ii3 FEMLLETON. Vo 139 1926 Honderu Acht en Twintigste Jaargang. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken- nis, dat heden op de gemeente-secretarie ter inzage is gelegd bet aan hen ingediende ver- zoek met bijlagen van J. W. Landman, alhier, om vergunning tot het oprichten van een brood-, koek- en banketbakkerij, met plaatsing daarin van een dubte'en heetwateroyen en n electromotor van 2 P.K. voor het in bewe- ing brengen van verschillende machines, in let perceel Laat no. 132. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten Stadhuize dezer ge- meente, mondeling op Woensdag, 30 Juni as 's voormiddags te elf uur en schriftelijk voor of op dien tijd. Gedurende drie dagen voor gemelden dag kunnen de verzoeker en Mi die bezwaren heeft ingebracht op de secre- tarie dezer gemeente van de terzake mgeko- men schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 16 Juni 1926. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR. Burgemeester, A. KOELMA, Secretaris. GEVONOEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politic, Lan- cestraat en aldaar te bevragen op alle werk- dagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op: 11 12 13, 14 en 15 Juni 1926, een kokertje met ge'reedschap, een kopereo sleutel van een melkbus, een sierspeld, een portemonn. met inh een l-eiastingplaatje (rijwiel) een gym- schoen, een doosje inh. schroeven een stuk touw, benevens diverse sleutels en handschoe- n€ Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ipgezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op: 11, 1A en 15 Juni 1926, een portemonn. met inh. Donkersloot, Telegraafkantoor; hondenpen- iv an to in Visscherslaan; een zakkam- meS fn ffi?Th Ligthart. Luttik-Oudorp Rfi een autopet; D. Daalder, Snaarmans- laan ll9 eenvoetbalJ. Best, N P. Laan 118; riiwielbelastingmerk. K. Spaan, Snoor- straat 89; een muts (blauw) g. Karsen, Bruinvisstraat 2a; een zweep, J de Politle rechter over zijn onverschillfge i houding onderhouden. Aan verdachte is tenlaste gelegd dat hij in vereeniging met de niet verschenen M. J. P. en Jac. Joh. Bl. lood heeft ontvreemd van de R. C. en de gemeente school te Warmerihui- zen. Hij heeft een deel van het gestolen lood verkocht voor 2. De officier toond zich omtrent verdachte N. C. P. niet aangenaam gestemd en vordert tegen hem en J. J. B. 3 maanden gevangenis- straf voorw. met 3 proef jaren en tegen M. J. P. 50 boete of 50 dagen. Verdachte hebben geen schade vergoed. Nic. P. en J. J. B. worden veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf met 2 proefjaren M. J. P. wordt veroordeeld tot 14 dagen gev. voorw. Zonder bijzondere voorwaarden. MISHANDELING. Voortgezet werd een zaak contra Corn. Petr. Anth. D. te Bussum. Verdachte heeft destijds terecht gestaan wegens mishandeling van de echtgenoote van haar. patroon. Uit het rapport der reclasseering bleek, dat het meisje zich niet houdt aan de wen- schen van de reclasseeringsvereeniging. Zij staat nog steeds in relatie met haar voorma- ligen patroon, die inmiddels is gescheiden. Het meisje werd tot 40 boete of 40 da gen veroordeeld. MELKVERVALSCHING. De veehouder Engelbert B. te De Rijp heeft op 16 Maart melk afgeleverd, waarvan de bruikbaarheid door toevoeging van water was verminderd. De vervalsching bleek, volgens het rapport van Dr. Mol, uit 8 deelen water te bestaan De vrouw van verdachte wist niet dat de melk vervalscht was. Eisch 100 boete of 50 dagen hechtenis. Vonnis 80 boete of 40 dagen. ALS VOREN. Voor een dergelijk feit stond ook terecht de 66-jarige veehouder Gerard S. te Nieuwe Niedorp. Verdachte erkende. Hij moest sucessierech- ten betalen na het overlijden van zijn vrouw en kon die niet betalen op 14 Maart. Vedachte heeft melk. afgeleverd aan Maar- ten de W. en dezen nief meegedeeld dat hij water aan die melk had toegevoegd. Aangetroffen zijn 11 deelen water op 100 deelen melk. Eisch 30 boete of 15 dagen hechtenis. Vonnis 50 boete of 40 dagen. NOG STEEDS VERVALSCHTE MELK Ook de veehouder A. C. S. te Heiloo heeft zich aan een dergelijk feit schuldig gemaakt op 14 Maart. Zijn broeder, die de melk dien dag aflever- de, staat buiten deze vervalsching, zegt ver- dachte. L Toegevoegd was 15 deelen water op 100 dito melk. Verdachte heeft reeds 100 boete aan Hol- landia moeten voldoen voor een vroegere ver valsching. Eisch 200 boete of 50 dagen hechtenis Vonnis 100 boete of 50 dagen hechtenis. OORLOG TUSSCHEN WOONWAGEN- NOMADEN. De woonwagenbewoner Joh. S. en zijn me- degezellin Trijnlje Z., die met een kind op den arm als verdachte verschijnt stond te recht omdat zij op 24 Februaxi te Wervers- hoof eenige andere woonwagenbewoners heb ben mishandeld. Eerste verdachte heeft den bejaarden en ren ae aeeni vau "-vi zeer bijzienden getuige Nolf met een stuk Fen tweetal per&onen Tred van Z. en Corn. jjzer zeer hardhandig op het hoofd geslagen man, Kmheunstr. 24, een K. K. med'aille; D RUn?er, Oudegracht 46, een hengel; C. de Munk, Spoorstraat 88; een hondCnpenning, R Bats R O. G. kamer 1 een portemonn met inh'; P. Melis, Uitenboschstr 20 een bnl S etui" die Lange, Oudegracht 64; een kope- Stoutjesdijk, Voordam 5, Helderman, Visschers- ren schuifpasser, een pet (blauw) F. 13 Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, word! men veizocht h van kennis te geven aan het Burau van poh- tie. Rechtzaken. MISHANDELING. De 26-jarige motorrijder Hendr. Marie K te Alkmaar heeft op 1 Mei den zoon van den aardappelenhandelaar H. J. S#lie mishandeld De oorzaak was een aanrijding tusschen den motor en de door Selie bestuurde vrachtauto. De 17-jarige kapper Karel Selie heeft van verdachte een slag ontvangen, dat hij tegen den grond viel. Geeischt werd 20 boete of 20 dagen. Vonnis 15 boete of 15 dagen. De boete werd direct door den veroordeelde voldaan. ALS VOREN. De 24-jarige veehouder Cornells K. te Akersloot, die het niet te best kan vinden met de 16-jarige getuige P. Kosters, heeft op 4 Mei laatstgemelden mishandeld. Kersens haalde de melk voor de kaasfabriek en maak- te aanmerkingen omdat hij zoolang had moe ten wachten, wat verdachte in zijn verkeerde keel schoot. Getuige had eenige builen in het hoofd. Eisch 15 boete of 15 dagen hechtenis Hoewel verdachte dit te hoog vond, werd hij overeenkomstig dezen eisch veroordeeld. EENVOUD1GE BELEEDIGING. De 52-jarige los-arbeider Adriaan S. te Alkmaar stond terecht ter zake beleediging van den getuige Alph. Jos, Mertens, die hij in een'cafe beleedigend heeft toegevoegd het woord echtbreker. De getuige heeft als huis- houdster de vrouw van verdachte, wat den toorn van verdachte heeft opgewekt. De officier eischte 1 maand gev. voof- waardelijk met 1 jaar proeftijd. Vonnis 10 boete^of 10 dagen. Bij herhaling zal een strengere straf wor den toegepast. DIEFSTAL VAN EEN RIJW1EL. De te Alkmaar woonachtige schipper Jan L. heeft op 13 Maart te Helder in beschon ken toestand een rijwiel weggenomen. Het rij- wiel is later in zijn bezit gevonden en in be slag genomen. Be'doeld rijwiel behoort aan een juffrouw, die aan de Binnenhaven haar ouders bezocht Verdachte erkende het feit. Hij was dron- ken, dit was de oorzaak van het misdrijf. tjij heeft zich thans bij een geheel onthouders vereeniging aangesloten. Eisch 3 maanden gev. voorw. met 3 jaar proeftijd. Als bijz. voorwaarde werd hem voorgeschreven geheel onthouding. EENVOUDIGE BELEEDIGING. Mej. Jantje K., gehuwd met C. S. Vr te Alkmaar stond terecht terzake eenv. beleedi ging van haar buurvrouw Margaretha Z gehuwd met E., eveneens te Alkmaar wonen- de. De gebruikte woorden zijn voor publicatie minder geschikt. De verdachte zeide, dat zij alleen gezegd heeft: Nacht Nel! De heer C. v. Rijsdam, scheepsklinker, heeft de beleedigende woorden gehoord. Er gebeuren meer van die gijntjes! Toch niet van mij he, snerpt de verdachte- Ik vraag U niks juffrouw, zeide de getuige laconisch. Ik vraag U ook niets, herhaalde de politie- rechter Eisch 20 boete of 20 dagen hechtenis. Vonnis 15 boete of 15 dagen. REGELMATIG EN OP BEKWAME MANIER ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT VOOR DEN POL1TIERECHTER Zitting van 14 Juni. MISHANDELING VAN EEN POLITIEAGENT. In den nacht van 9 op 10 Mei is te Enkhui- de agent van politie Wayland mishandeld Prormeiaal Nieuws W staan thans voor dit feit terecht. da'chte t. Z. is niet verschenen, terwijl ver dachte M. ontkent zich aan eenige mishande ling te hebben schuldig gemaakt. De agenten hadden een ]ongere van den niet verschenen verdachte v. Z. aan- gehouden en waren voornemens hem naar het politie bureau over te brengen. Voorts heeft tweede verdachte de 59-jange moeder van eersten verdachte, die huishoud- ster is bij vorige getuige, mishandeld na een ruzie over bloemenventen, door haar eenige schoppen tegen het lichaam toe te dienen. Een mijnheer met een elegante krullebol verklaarde, dat hij niet met de schoenmakers- leest heeft zien slaan, hoewel hij voor de poli- Volgens uitvoerige verklaring van Weylond anders heeft verklaard. heeft tot verdachte M. hem een klap op het hoofd gegeven, toen Weyland met de gebroe fiprs vsn TL. bezie: wss. De hoofdagent die Weyland met behulp van zijn wapenstok heeft ontzet, legt een ver klaring af, die aansluit bij het relaas van Weyland. Hij heeft echter de door M. ge- pleegde mishandeling niet gezien Verdachte zegt dat zekere Jacob Wagema- ker, een plm. 20-jarig meubelmaker den klap heeft toegebracht. De officier acht het bewijs geleverd en vor dert tegen ieder 30 boete of 30 dagen hech tCIDe politie rechter gelast een nader on- derzoek door den rechter Commissans. DIEFSTAL VAN LOOD. De 23-jarigen Nicolaas P., te Warmenhui- zen die de vorige week ondanks de aanschrij- ving van den politierechter niets was ver schenen, is thans aanwezig en wordt ver- door Geeischt werd tegen le verdachte f 25 boete of 25 dagen hechtenis en tegen zijn huisvriendin 7 boete of 7 dagen hechtenis Verdachten werden veroordeeld no. 1 20 boete of 20 dagen en no. 2 7 boete of 7 da gen hechtenis. DIEFSTAL VAN EEN RIJW1EL- BELASTINGPLAATJE. Dit feit is op 9 April te Oudkarspel door den 24-jarigen landbouwer Hendr. Joh. M. uit Warmenhuizen gepleegd Het rijwiel was geplaatst tegen een hek. Behoorde evenals het plaatje toe aan den getuige F. Berkhout uit Oudkarspel. Verdachte beweerde dat zijn eigen plaatje ook was gestolen. Hij is reeds meermalen, in 1923 en 24 ver oordeeld. Hij staat niet gunstig bekend, vo- gens inlichtingen van de politie. Tegen n wordt gevorderd 60 boete of 60 dagen. Von nis 50 boete of 50 dagen. UIT OUDKARSPEL. In de Maandagavond gehouden openbare vergaderiog van de schoolfeestcommissie bleek, dat er een batig saldo was van 198.15tegen het vorig jaar 202.78H. De ontvangsten waren totaal 692.58H en de uitgaven 494.43. In de plaats van de heeren J. Schrieken en P. Kok werden als commissLeledeti gekozen mevrouw Bruin-Rootjes en de heer K. Kroon. Bij de bespreking der nieuwe plannen werd medegedeeld, dat voor de groote reis 27 en voor de rijtper 82 kinder en in aanmerking komen. De grooten zullen naar Amsterdam, het Muiderslot en Valkeveen gaan en de klei neren naar Bloemendaal, Zandvoort en Kraantjclek. Voor de groote reis zullen geldders(sters) zijn de dames Bossen en Kroon-Borst en de heeren de Wijn en Paarlberg. De reis voor de grooten werd vastgesteld op 8 en voor de kleinen op 15 Juli. Na uitreiking der lijsten werd de vergade- ring gesloten. De raad vergaderde Maandagavond vol tallig. Ingekomien stukkent: Bericht van den Commissaris der Koningin dat aan den heer A. C. Kroon op zijn ver- zoek met ingang van 1 Mei eervol ontslag is verleenid als Burgemeester. Bericht van den Commissaris der Koningin dat als Burgemeester dezer gemeente be- noemd is de heer A. J. Wijnveldt te Zaan- dam. Op de kasgeldleening groot 5000 gulden de gewone leening groot 3000 gulden en de gemeentebegrooting is de goedkeuring inge- komen. Goedgekeurd werd het voorstel van de gas- commissie om een kleine wijziging te bren gen in de gemeenschappelijke regeling voor zoover dit de benoeming en aftreding van commissieleden betreft. Met algemeene stemmen werd daarna als secretaris dezer gemeente benoemd de heer A. J. Wijnveldt, Burgemeester dezer gemeente, nadat eenige bespreking daaromtrent in co- mite Was gehouden. Eveneens met algemeene stemmen werd1 de heer Wijnveldt benoemd als ambtenaar van den Burgelijken stand. B. en W. stelden voor om het vermenigvul- digingscijifer voor de inkomstenbelasting te brengen van V? op ®/4 pet. De secretaris lichtte dit toe met de mede- deeling dat er 25000 "gulden nood'ig is. Met het pet. is 10000 gulden verkregen, zoodat gerekend een zelfde bed'rag aan in- komsten het percentage 1 Y-> zou moeten zijn. Er is echter op den dienst 1925 een over- schot van 13000, waarvan 10.000 op den dienst 1926 kan worden overgeschreven. Toen is ruim 28000 gulden ontvangen ter wijl de raming 18000 gulden was. Na eenige bespreking werd dit voorstel aangenomen. Goedgekeurd werd het voorstel van de gas- commissie om de electrische stroomprijs voor particulieren te verlagen van 35 op 30 cent env oor krachtstroom van 30 op 25 cent. De heer Paarlberg merkt op, dat er nog een onderdeel schijnt te zijn, dat nog op ae- zelfde prijs staat, die bij den hoogsten prijs vastgesteld is. Daar vallen o.a. de kleermakers over De secretaris meent te weten, dat dit toen reeds extra laag bepaald is. De voorzitter deed de toezegging een on derzoek te zullen instellen. Het voorstel van de gascommissie werd goedgekeurd. Het kohier hondenbelasting werd vastge steld op f 239.50. Bij de rondvraag besprak de heer Paarl berg de wenschelijkheid om een kenteeken aan te brengen op de plaatsen waar een brandbekken aanwezig is. Hij heeft dit vroeger al eens een keer zon der resultaat voorgesteld, doch bij de laatste brand is de wenschelijkheid opnieuw bewe- zen. mee De voorzitter kon zich er volkomen vereenigen. Het is al eens met een der brandmeesters besproken en zal opnieuw in bespreking wor den gebracht. De heer Paarlberg wees verdcr op den groo ten toevloed van straatmuziek en venters in de gemeente. Het is vooral voor de winkeliers een kwel- l'ing. Particulieren rnalcen de deur vast als net hun te erg wordt, doch een winkelier kan dit niet doen. Hij zelf kreeg den eenen dag 3 draaiorgels aan de deur en den volgenden dag 6 venters en een harmonicaspeler. Waar alien toch feitelijk toestemming van den Burgemeester noodig hebben is eenige beperking hier wel mogelijk en gewenscht De voorzitter zal met de opmerking reke- ning houden. De heer Paarlberg hoopte verder dat B en W. met het beleggen van vergaderingen meer rekening zullen houden met het plaatselijk vereenigingsleven, daar het nu reeds drie- maal achtereen is, dat de raad tegelijk met an deren vergadert Een verhaal uit den Tachtigjarigen Oorlog. Door Archibald Clavering Gunter. Mertaald door Mr. G. Keller. 68) „Een diepgang van zes duim meer of min der kan beslissen over ons lot, als we het Zuidergat moeten overvaren," zegt het Hoen, die met al zijn onverschrokkenheid toch een man van inzicht blijkt te zijn. „Het Meisje van Dover," wordt dus zoo licht mogelijk gemaakt en men vindt slechts provisie, water en ammunitie aan boord. Hoe wel de zeelui hem uitlachen, roept't Hoen: Wie van jullie kan schaatsen rijden? „Hoho! Dat wordt een partij op schaatsen me't vrouwen en vreugdevuren," spot de bootsman. Zonder daarop antwoord te geven gaat 't Hoen weer weg en koopt voor ieder man die de kunst van schaatsenrijden machtig is, een iaar lange scherpe Friesche schaatsen. Bij et aan boord brengen er van zegt hij „Kapitein Chester, we zullen deze kunnen gebruiken als we er van door moeten gam, wanneer we al te zeer in het nauw worden gejaagd." Corker kijkt erg zuur, bij deze woorden, daar hij het denkbeeld volstrekt niet aanlokke- liik vindt, om zijn schip in de steek te laten al is het ook om het leven te redden. Met af te zoo'n vlotheid treffen Chester en zijn mannen de noodige maatregelen, dat zij nog geen vier uur later Delft kunnen verlaten. Alle zeilen bijzettend bereiken zij den volgenden dag de Zuiderzee en Enkhuizen aandoende vernemen zij, dat Alva de noodige maatregelen treft om Haarlem van alle hulp van buiten snijden. Des avonds komen zij in de buurt van Amsterdam en blijven daar heen en weer varen met het plan om des nachts ongemerkt het IJ in te glippen en den volgenden mor- Haarlem te bereiken voor Alva en het meisje te redden voor het gevaar van een beleg. Maar de voorzienigheid Gods heeft anders beslist. Een alles verstijvende koude komt plotseling uit het noorden opzetten en het water, haast door geen windje bewogen, wordt tot ijs en de zeilen nemen niet genoeg wind ten' einde aan de schepen de kracht te geven om zich door de aanvanxelijk dunne ijskorst een weg te banen. Den volgenden morgen strekt zich een eindelooze vlakte van het mooiste ijs voor hun oogen uit en hun schip is daarin opgesloten evenals drie ande re schepen van Watergeuzen, gelukkig alle in elkanders nabijheid, misschien wel alle met dezelfde bestemming. Zij liggen daar volko men hulpeloos, kunnen vdor noch achteruit. En de stad Amsterdam, waarin Alva een leger heeft samengetrokken, ligt slechts vier mijlen verwijderd van hen! HOOFDSTUK XV. De slag op het ijs. Opgewonden laat Oliver zich van den top van de mast op het dek glijden, en zegt: „Ik kan den toren van de Croote Kefk te Haarlem zien. We zijn er geen twintig mijlen vandaan. Daar verblijft zij die ik liefheb. Haast je, in's hemelsnaam!" „Als het ijs houdt," bromt Guy, „zijn wij v66r Haarlem naar de andere wereld gehol- pen. Er wacht ons niets anders als hier te blijven en op onze schepen te sneuvelen. De Spanjaarden zullen ons over het ijs komen aanvallen en wij zullen door de overmaeht worden verpletterd." „Wij moeten met de andere Watergeuzen krijgsraad houden," oppert't Hoen. „Ga met mij mede. Kunt u schaatsenrijden, heer Ches ter?" „Dat gaat wel," antwoordt Guy, „maar zal het ijs ons houden?" „Ja, op het oogenblik is het al sterk ge noeg uw infanterie te dragen, maar vannacht kunnen de Spanjaarden met hun gecshut er al over heen." Met een paar Friesche schaatsen onder de voeten, snelt het tweetal over het ijsvlak van de Zuiderzee en in enkele oogenblikken zijn zij aan boord van de Watergeuzen. Hier hou den zij snel krijgsraad en de gezagvoerders beslissen, dat er tot het bitter einde zal ge- vochten worden, hoe groot ook de legermacht is, die tegen hen optreedt; zich over geven zou gelijk staan met zelfmoord. Na een korte bespreking, waarbij zij over- leggen, hoe zij het zullen aanleggen, als het tot een gevecht mocht komen, kiezen zij Guy Chester tot hun opperbevelhebber en deze neemt de zaak krachtig ter hand. Vijf mimiten De voorzitter zeide ook hiermee rekening te zullen houden. De heer Bakker wees er op, dat destijds be- sloten is enkele brandkranen aan te brengen op de meest critieke plaatsen, welk besluit nooit schijnt te zijn uitgevoerd. De voorzitter zei, dat dit het vorig jaar door B. en W. besproken is, doch nagelaten is om de kosten. De heer Paarlberg merkte op, dat het be sluit reeds van vroeger datum is. Een besluit moet toch niet zonder nadere mededeeling onuitgevoerd blijven. De voorzitter zeide, dat dit dan voor zijn tijd genomen is. De heer Paarlberg beaamde dit, doch hei besluit lag er toch. Hij hoort nu voor het eerst dat het besluit niet uitgevoerd is en meende dat de kranen er al lang waren. De voorzitter zal onderzoeken of destijds een besluit genomen is. De heer P. Kroon wees nog op de wensche lijkheid den toren opnieuw te beplelsteren. Het wordt wel tijd. De voorzitter zei, dat reeds aan den opzich- ter opdracht gegeven was een onderzoek naaf de kosten in te stellen. DaarUa werd de vergadering gesloten. UIT OUDE NIEDORP. yergadering van den Raad der gemeente Oude Niedorp, op Maandag 14 Juni 1926 n.m. 8 uur. Aanwezig alle leden. De heer Waaiboer vreg de convocatie-biljet- ten wat eerder te mogen ontvangen van ver gaderingen. Zoo mogelijk zal dit geschieden, hoewel ze waren gezonden volgens de ge- meentewet. I. Ingekomen stukken. a. Verschillende goedkeuringsbesluiten van Ged. Staten. b. Mededeeling d.d. 16 Mrt. j.l. van den heer F. Woutman te Oude Niedorp dat hij de benoeming tot lid der commissie voor plaatselijk toezicht op het L. O. aanneemt c. Schrijven d.d. 16 Mrt. j.l. van P. Burg- meijer te't Veld, daarbij mededeelende dat hij zijne benoeming tot lid van het Burgerlijk armbestuur (vacature Ligthart) aanneemt. d. Adres van het bestuur der protestani- sche kiesvereeniging te Oude Niedorp d.d 8 April j.l. daarbij verzoekende te willen be- vorderen, dat een der R. K. Wethouders als zoodanig wordt, vervangen door een protes- tantsch raadslid. B. en W. adviseerden al deze stukken voor notificatie aan te nemen. De heer Liefhebber, vroeg of uit dit advies mocht blijken dat B. en W. goedvinden dat ei 2 R. K wethouders zijn. Vroeger, toen dat de raad links was, is er altijd een R. K. wet- houder geweest. De Voorzitter zeide dat dit nu juist het ge- val niet is, maar de Raad kan er niets aan doen, er is geen vacature. De kiesvereeniging had zich beter kunnen wenden tot de R. K. Kiesvereeniging of de R. K. raadsfractie. De heer J. Wit zeide dat dit geval ook be sproken is in de R. K. kiesvereeniging en werd het ook billijk gevonden dat er een pro- testantsch wethouder is, dit zou gebeuren hi; de nieuwe verhuring. e. Adres van T. Hooiveld e.a., alien bewo ners van perceelen aan de Langereis, daarbi onder dagteekening van 24 Mei j.l. verzoe kende te willen bevorderen dat hunne percee len worden aangesloten aan het prov. elec trisch net. B. en W. adviseerden dit stuk te renvoyee ren aan hun college om terzake overleg t- plegen met de directie van het P. E. N. ei het resultaat daarvan den raad t.z.t. mede t- deelen. Algemeen goedgevonden. f. Adres van M. H. Woutman d.d. 24 Apri later staat niet enkel de equipage van „Het Meisje van Dover" op het ijs maar ook die der andere Geuzenschepente zamen onge- veer vijfhonderd man. Alsof er hun leven mede gemoeid ware, zijn zij met houweelen, zagen en andere werktuigen druk in de weer om het ijs weg te hakken om de schepen der Geuzen en een geul te maken, waardoor Guy's schip naar de andere verhaald kan worden. Na drie uur van bijna bovenmenschelijke inspanning, ligt „Het Meisje van Dover" niet alleen naast de andere schepen, maar hebben zij het ijs in hun onmiddellijke omgeving weg- gehakt, zoodat de sqjiepen liggen in een wak, door los ronddrijvende ijsschotsen onbevaar- baar gemaakt. Ze doen de vier schepen in een vierhoek leggen, waarna zij de voor- en achterstevens aan elkaar ketenen-, zoodat de langszijde van elk vaartuig een zijde vormt van een drijven- de citadel. Daarna brengen zij enterhaken en kleine ankers uit, die zij in het ijsveld haken en waaraan zij stevige kabels bevestigen, die de schepen verhinderen naar het ijs af te drijven en aldus gelegenheid te geven om aan boord te komen. „Parddeu" roept Oliver uit. „Dat is een nieuwigheid, ze kunnen ons zoo niet te pak- ken kriigen!" „Geen man van hen kan bij ons aan boord komen, zoolang de kabels het houden en het afdrijven der schepen verhinderen, en wij het wak open kunnen houden", antwoordt Guy. Zij zijn bij dat werk alien druk in de weer, onafgebroken zwoegend, en het een verre van Wide-"4 Joar koude aanhoudt en het ijs met het uur dik ker en steviger wordt. Het is daarom voor alien een blijde tijding als de uitkijk van uit zijn koude post in de top van den mast roept: „Daar komen ze!' e een blik werpend over de bevroren vlakt zien zij ongeveer vijftienhonderd Spaansch en Waalsche voetknechten, op het gladde ii voortstrompelend om hen in de pan te hal ken. 1 De aanvallers sthijnen dit geen moeilij werk te vinden in het ijs opgesloten sch< pen, we!, het afmaken van de bemanning t van kan in een handomdraaien gebeuren. E zij nad-eren op die gewone zorgelooze wijz> waarop de Spaansche infanterie steeds tege de Hollanders optrekt, totdat tien jaren va zwaren strijd de Hollanders tot het best voetvolk van Europa heeft gemaakt. 1 Maar op zee voelen de Hollanders zic thuis; en met hun kanonnen, veldslangei falkonets enz. tot aan de mondstukken gel; den met haakbuskogels, spijkers en brokke ijzer, met hun pieken en strijdbijlen gereed t( het gevecht, kijken zij rustig en vol vertroi wen van uit de citadel over het ijsvlak, d; het wak, waarin zij liggen, omgeeft. Dat open wak met ijswater zal aan Alva veieranen heel wat meer moeite kosten^ij c bestorming dan de diepste grachten va eenige ommuurde stad, die zij stormende hand hebben genomen. Doch zij vermoede den toestand zelfs niet en in de opwekkenc koude atmosfeer doen de Spaansche haa' busschutters een juichkreet hooren, als hu bevelhebber hun blijkbaar gelast zich gam tot den aanval gereed te maken. (Wordt vervolgd). U Vll I 1 <-i p tl i.u. »ti A Ypj*. I 17 1 1fl JJa >4 a K\l-1 31*1 Cffi moot gij adverteeren, Indian ge wenscht dat het publiak uwzaak zal verkiezen boven die van uw collega's. Als gij er prijs op stelt dat uw zaak steeds meer en meer be- kend wordt, is er ook maar een middel: ADVERTEEREN. En wanneer gij eens een bijzon dere advertentie wilt plaatsen of een speciale reclame-cam- pagne wilt beginnen en ge zijt het niet met uzelf eens, hoe te handelen, wendt u dan eens tot ons, we zullen u gaarne van advies dienen. r ..:lxTQt-1'1 arino" 9 i U/->m non Irian nn npt I ,-vXi0/-.V14- urar/1 4-orrr»n 1i

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5