CONTROLS KING-Pepermunt RING Extra Strong. Uw humeur wordt vergald, als gij last hebt aan aambeien. Fotser's Zalf geeft van- af de eerste aanwending verlichting en heelt uw lcwaal. In-derdaad een probaat genees middel. Per d'oos 1.75; per tube 1. iff J.I.. houdende het verzoek hem ingaande i Augustus a.s. ontslag te willen verleenen als hoofd der O. L. school te Oude Niedorp. B. en W. adviseerden het gevraagde ont- slag op de meest eervolle wijze te verleenen. Met algemeene stemmen werd hiertoe be='^- ten g. Rekehing en verantwoording van de Ge- zondheids-commissie gezeteld te Hoorn over 1925. B. en W. stellen voor deze rekening en verantwoording conform vast te stellen. Als yoren. h. Adres van eene commissie uit de inge- zetenen te Moerbeek d.d. April j.l., daarbij verzoekende te willen bevorderen dat dit deel der gemeente spoedig bij het Prov. Waterlei- dangnet worde aangesloten. B. en W. adviseerden dat stuk aan hun col lege te renvoyeeren met verzoek om terzake overleg te plegen met <k Directie v h. Prov. Waterleidingbedrijf en heet resultaat daarvan den raad mede te deelen. Als voren. i. Rapport van de raadscommissie voor schouw van gemeentelanderijen betreffende de dit jaar gehouden schouw. Een paar huur- ders hadden de boel met goed, doch is hier- iin inmiddels in voorzien. 2. Vaststelling van het vermenigvuldigings- cijfer voor de plaatselijke inkomstenbelasting, belastingjaar 1925/1927. Nd toelichting van den Voorzitter werd dit cijfer evenals het vorig jaar vastgesteld op 1,8. 3. Wijziging der begrooting dienst 1925, Werd goedgevonden. 4. Voorstel van B. en W. tot bouw eener noodwomng voor het dakloos wordende ge- zin L. v. d. Kuijl te Oude-Niedorp en daar- voor een crediet te verleenen van ten hoogste 425. De Voorzittere zeide at het gezin door wan- betaling binnenkort op den weg komt te staan. Met algemeene stemmen werd het cre diet verleend voor den bouw. 5. Voorstel van B. en W. om hun College een crediet te verleenen van ten hoogste /200 voor de aanschaffing van nieuwe gordijnen in de raadszaal der gemeente. Goedgevon den. 6. Voorstel van B. en W. tot vaststelling eener verordening als bedoeld in art. 178 der gemeentewet, verklarende welke verordenin- gen tegen welker uvertreding straf is bedreigd nog gelden. Deze verordening werd1 na toe lichting door den Voorzitter vastgesteld. 7. Vaststelling primitief kohier hondenbe- lasting, dienst 1926. Dit werd vastgesteld op 153.50. 8. Vaststelling suppletodr kohier hondenbe- Opera-muziek is altijd erg gewild; bij een bekende ouverture of bij uitgebreide fanta sieen, waarin de mooie melodieen elkander opvolgen, geniet men volop. En al is de mu- ziek minder bekend zooals de muziek'in „Gio- ccada", de keurige uitvoering er van laat niet na het publiek te boeien. En de uitvoering van het geheele programma was werk van bekwame musici. De heer Gerharz stond nu weer voor het orkest en met zijn bekende nauwkeurigheid, die echter niet zoo ver gaat dat zij een leven- de voordracht in den weg staat, bezielde hi; weer alien. Alles wat de heer Gerharz onder - handen neemt, voert hij ook met de grootste belangstelling uit, daarvan getuigde de op- gewekte marsch die als extra nummer weer klonk. Het publiek was dankbaar en voldaan A. K. ORPHEUS. Tengevolge van een keelontsteldng kan Mevrouw Wendelaar haar toegezegjle mede- werking aan het a s. feestconcert van't man- nenkoor „Orpheus" niet gestand doen en zal, in plaats van Mevr. Wendelaar, de bekende alt-zangeres Mevrouw Suze Luger, de partij in Brahm's Rhapsodie overnemen, Behalve dez alt-solo zingt Mevr. Luger ook nog twee ander solo-nummers. Het volledig symphonie-orkest der H. O. V. verleent medewerking in de genoemde Rhap sodie, in Landerkennung" (met bariton-solo van den heer Smorenberg) van Grieg en in ,,Die Almacht" van Schubert. Met zelfstandi- ge numniers komt het orkest uit met de On- voltooide Symphonie van Schubert en twee stukken van Grieg, alles onder leiding van den heer Roeske. A. K. Ingezonden stukken. (Baitert veranlwoo: delijkheid vaet de Re- dactit De opname in deze rubriek bewijsi geenszins dnt He •ednrfie er wde instetnt lasting, dienst 1925. Vastgesteld op 5. 9. Voorstel van B en W. tot Wijziging der gemeenterekening, dienst 1924. Deze kleine wijziging van administratieven aard werd goedjgevonden. 9a. Voorstel van B. en W tot vaststelling eener verordening tot aanwijzing van het tijd- vak binnen hetwelk de vergunningen bedoeld in art. 13, le lid der Leerplichtwet kunnen worden verleend Dit tijdvak werd vastgesteld op 15 Juni 15 Augustus. De Voorzitter deelde mede dat de brand- spuitkwestie te't Veld nog niet in orde is, doch hoopte nu er een nieuwe burgemeester is te N. Niedorp, dat dit spoedig voor elkan der komt. Na rondvraag volgde sluiting UIT KOEDIJK. Maandagavond vergaderde de commissie tot wering van schoolverzuim. Tevens was het't 25-jarig bestaan der commissie. In al dien tijd is nooit de hulp van den kantonrech- ;er voor schoolverzuim ingeroepen, steeds was een waarschuwing voldoende. De heer Jb. Zwetsman was tevens 25 jaar voorzitter van de comimssie. Het hoofd der school, de heer Stuffers, sprak met eenige waardeerende woorden den heer Zwetsman toe, waarop feli- citatie volgde. UIT BERGEN. Gevondqn en verloren voorwerpen. Gevonden: Een motorhandschoeneen fluweelen reticule; een paarlmceren halsket- ting. Komen aanloopen een kleine zwarte ruige hond. Verloren: Een dames-parapluie; een grijs fluweelen dames-handtaschje met inhoud; een fluweelen kinderjasje; een lichtbruin jon- gensjasje; een zwart portemonnaitjeeen rij- wielbelastingplaatje; een gouden dames- broche bezet met parels. UIT URSEM. Bij den veehouder F. K. in deze gemeeqte is voor enkele dagen terug een lam uit de weide ontvreemd. In verband met een dief- stal van vee elders werd de dader ontdekt. Blijkbaar miste de veehouder dit lam niet, want aaogifte werd niet bij de politie gedaan. WARMENHUIZEN. (Mei). Geboren Johanna Hendrika Maria Theresia, d. van Gijsbertus Johamies Wilhel- mus Eliza van Hesteren en Elisabeth Zwart. en Johanna Meijer. Cornelia, z. van B^rtus Simon Petrus, z. van Pieter Goudsb'.om Barsingerhom en Trijntje Kroon. Elisa beth Maria, d. van Petrus Bakker en Emc rentia de Moel. Elizabeth Maria, d. van 'Taoob Mooij en Johanna Wilhelmina van Ondertrouwd: Nicolaas Tesselaar en Catharina Berkhout. Thedorous Smit Mavgaretha Ooijevaar. Getrouwd Arie Slot en Maria Elisa beth Johanna Kutterink. Overleden: Johannes Bommer, 61 |aar, echtgen. van Cornelia Goudsblom. Kunst. IN DEN MUZIEKTUIN. Met een programma, geheel aan opera- dWziek gewijd, kwam de Haarlemsche Or- kestvereeniging gisteravond het tweede con- oort geven. V oor de pauze de Franschen, met Ouverture „Mignon" van Thomas, „In- termezzo" en Barcarolle" uit „Les Contes d;Hoffmann" van Offenbach, een fantaisie uit ^Carmen" van Bizet en de balletmuziek uit ^Faust" van Gounod. Daarna de Italianen Verdi, met een fantaisie uit „H Trovatore", Ponchielli met balletmuziek uit „Gioconda'' 9X gossini met z'n Tell-ouverture. WEGENBELASTING, Mijnheer de Hoofdredacteur! Mogen wij voor een zeer gewichtig onder- werp plaats verzoeken in Uw blad? Bij voor- baat vragen wij verontschuldiging voor onze onbescheidenheid omdat wij eenigszins uit- voerig zullen moeten zijn over dit zoowel voor autobezitters, als voor alle inwoners van ons land belangrij'ke vraagstuk. Wij kennen alien de neiging onzei Regee- ring die, niet luisterend naar de goede raad- gevingen van ingestelde bezuinigingscom- missies en velen anderen, die vermeenen ge- rechtigd te zijn te kunnen beoordeelen op welke wijze op de staatsuitgaven kan wor den bezuinigd, er op uit is steeds wederom te komen met nieuwe belastingen, hoewel zij door ingrijpende maatregelen in staat zou zijn de algemeen drukkende belastingen te verminderen. Wij wijzen alleererst op de Verteringsbe- lasting, die na de nu kort ingevoerde Invoer- belasting ons geheele leven wederom be- langrijk duurder zal maken, en dan op de wegenbelasting, die zoo ongemotiveerd en on- billijk i. dat het noodig is, dat ieder Nederlan- der voor het te laat is, doordrongen worde van de daarmede samenhangende gevaren. Een Regeering is in de allereerste plaats verplicht uit een economisch oogpunt, dus uit een oogpunt van welvaart van het ge heele land zorg te dragen voor een prima wegennet, een wegennet waarin wegen zijn van voldoende breedte en behoorlijke con- structie in verband met de tegenwoordige behoeften van het groote autoverkeer. Dat het een groot regeeringsbelang is een goed wegennet te bezitten, heeft de economi- sche strijd in Engeland bewezen, waarbij het mogelijk geweest is om door geheel Enge land bij de spoorwegstaking in enkele uren een verkeer met 600.000 personen- en 220.000 vrachtauto's te regelen. In Engeland hadden de transportauto's een transportvermogen van 650.000 ton en konden in zes uur 1 Yt millioen ton over 15 K.M. verplaatsen, terwijl de personenauto's tezamen meei dan drie millioen passagiers met hun bagage konden vervoeren en binnen zes uur 15 millioen pas sagiers over een afstand van 15 K M. Een dergelijk vervoer had in Engeland nooit eer- der plaats gehad en was alleen mogelijk door het goede wegennet. Indien een dergelijke staking in Holland zou uitbreken, zou onze Regeering zeker in dezelfde verhouding opde Hollandsche auto's kunnen rekenen. indien de wegen ten- minste berijdbaar waren! en voor een tijdige organisatie was gezorgd. Nu stelt onze Re geering voor om een goed wegennet te ver- krijgen, doch over een tijdsverloop van 25 jaar en dit in hoofdzaak te laten betalen door bezitters van automobielen. Wanneer men eenig begrip van de voorgestelde belasting heeft, dan weet men dat er bedrijven zijn, die nimmer of zeer weinig op de buitenwegen komen en nu zullen moeten betalen een be lasting tot wel 40.000 gul -n per jaar. Men moet niet vergeter dat -erst in ons land, waar geen eigen automobielindustrie is, het tarie? van invoerrechten van alle mogelijke artikelen is verhoogd van 5 pCt. tot 8 pCt., dus een verhooging van 60 pCt., maar Voor automobielen 12 pCt. of een verhoo ging van 140 pCt. Voor automobielbanden 12 pCt. of een verhooging van 140 pCt. Voor benzine f 1 per 100 K.G. of een ver hooging van 100 pCt N6ch de Ministers, noch de Staten-Generaal zagen in, dat de meeste auto's geen luxe meer zijn, ook geen bewijs van een zekeren welstand, maar zeer vaak slechts worden aangeschaft om de onkosten door autotractie te beperken of om tegemoet te kunnen.komen aan het steeds meer ingewikkeld wordend bedrijfsleven Bij de wijziging der Personeele Belasting (een luxe belasting) wordt echter niet voorge- steld om vrij te Snellen motorrijtuigen die uit- sluitend of hoofdzakelijk worden gebezigd voor: 1. Het beroep of bedrijf van den belas- tingplichtige 2. Het bedrijf van verhuurder van motor rijtuigen of ondernemer van personenver- voer. Bovendien zullen van de voertuigen, welke van Je wegen gebruik maken, alleen de mo torrijtuigen en riiwielen onder deze belasting vallen en worden niet belasf de door paarden getrokken wagens. hoewel deze laatste voer tuigen zeer zeker veel grooter onkosten aan de wegen veroorzaken. Zou men het billijk vinden, dat ten beboeve van een tonds voor den nfeuwen sluistwuw te IJmuiden of de uitdieping van het Noord- zeekanaal een nieuwe belasting werd gehe- ven van een gedeelte der vaartuigbezitters in Nederland? B.v. alleen van hen, die hun vaartuigen met stoom- en ruwolie doen voortbewegen, en schepen hebben boven een zeker tonnage. Deze nieuwe sluisbouw of verdieping van het kanaal wordt immers uit- sluitend veroorzaakt door een groep kanaal- gebruikers! Neen, de overheid moet zorgen voor be hoorlijke land- en waterwegen, zoodat in het algemeen alle weggebruikers gelijke rechten hebben op een voor hen bruikbaren weg! Maar is het dan billijk, dat alleen de bezitters van mechanisch voortgedreven vaartuigen en wielrijders in het Wegenfonds moeten bij- dragen? Heeft niet elke weggebruiker groot voordeel van de verhooging der verkeersvei- ligheid en verkeersvrijheid door het berijd baar en beter maken der wegen? En is het dan billijk dat de Regeering zich niet wenscht te binden tot een vaste bijdrage van het Rijk, ja zelfs in de Memorie van toelichting laat dooischemeren dat de tegenwoordige ruim 4 millioen uit de Rijkskas uit te geven voor onderhoud en verbeterfng der Rijkswegen, wel eens mogelijk verminderd zou dienen te worden! He* is 'evens-de plicht der Regeering om de autobus in zijn natuurlijke ontwikkeling niet meer dan noodig te belemmeren. Maar waar- om wordt dan van 'een autobus een bedrag gevraagd 25 pCt. hooger dan van een ander motorrijtuig Fi zijn vele auto's welke ge- middeld hoopstens 10 K M. per dag afleggen en. andere auto s. welke de 200 K.M en meer haien en deze betalen volgens hetzelfde ta- rief. Maar er zijn ook vele autobussen, welk-* genv'ddcld maar 10 tot 15 K M per dag rijden (rijden alleen op 2 marktdagen) 1 en ook dee motten dit extra hooge tarief beta len, en bovendien nog betalen uit hoofd? van at Personeele Belasting Het komt ons( geboden voor deze opeihbare middelen van vervoer vrij te stellen of volgens een veel ager tarief te laten betalen uit een oogpunt van billijkheid tegenover de millioenen renV "ooze voorschotten, de subsidies en de bij- passingen der verliezen, verstrekt aan andere openbare middelen van vervoer. De overheid moet het bedrijfsautomobilis- me bevorderen zoowel met het oog op de door die bedrijfsauto's in vele gevallen ge- opende mogelijkheid van goedkooper vervoer als op de mogelijkheid ^m daardoor het aan- tal paarden te doen verminderen. Weet de Regeering niet dat gedurende de bieten- campagne 19221923 door den Hoofdinge- nieur van den Provincialen Waterstaat in Zeeland de volgende offideele proef werd ge- nomen: men vervoerde over twee gelijk- soortige kei-wegen een, ruw genomen, gelijk aantal K.G. suikerbieten, over een eenen weg per auto en over den anderen met paard en wagens, met het resultaat, dat de met auto's bereden weg weinig had geleden en dat de met paard en wagens bereden weg vrijwel totaal vernield was! Weet de Regeering wel dat dit tarief de ondergang zal beteekenen van een belangrijk aantal bedrijven? Nemen wij als voorbeeld een transportfirma, zooals er zoo vele zijn, welke zich geheel op auto- transport heeft toegespitst. Deze moet betalen voor een auto met 5 ton laadvermogen op massieve rubberbanden, wegende 6.000 K.G., 60 maal f 10 of 600, plus 60 pCt. is 960, met aanhangwagen f 160, of in totaal 1.120. Dit is in vele op- zichten 20 pCt. van de waarde, dus 20 pCt van het daarin belegde kapitaal. Zoo'n auto loopt hoogstens ca. 10.000 K.M. per jaar, dus de belasting bedraagt 10 pCt. per K.M. of 20 pCt. van de totale bedrijfsonkosten. Als der gelijke firma's, om in stand te kunnen blijven, weder tot paardentractie overgaan, zal gaan. In het algemeen bleek, dat het moderne jonge meisje per leerjaar gemiddeld 10 a 12 liefdesavonturen heeft te verwerken. In twee van de tien gevallen liepen deze blijkens de statistiek op „feitelijkheden" uit. De rond vraag werd door 87 pCt. der ondervraagden bevredigend beantwoord. WEER OP HET DROGE. Na hun lang niet onopgemerkt gebleven reis door Europa zijn de driehonderd Ameri- kaansche hoteliers weer op vaderlandschen bodem teruggekeerd. Hun aankomst in de ha ven van New York bleef natuurlijk evenmin onopgemerkt, en het trok de aandacht, dat hun begrijpelijke vreugde over den behouden terugkeer eenigszins getemperd werd door de gedachte, dat zij zich niet alleen op vader landschen, doch ook op goed-drogen grond bevonden. In hun verhalen van de zeldzame en onderscheidene dranken, die hun tong en keelgat in Europeesche gewesten hadden ge- streeld, viel dan ook een zekere weemoedige toon niet te miskennen, althans dat meldt de „Chicago Tribune." Arthur Lee, die namens de gerepatrieerde hotelhouders het woord voerde, verklaarde volgens het blad, dat er onderweg beslofen is in de Poolstreken een op Amerikaanschen leest geschoeid hotel op te richten. Spitsber gen is het uitverkoren land. De tweehonderd kamers, die het hotel zal bevatten, in I 1923 gereed zijn om Poolreizigc s zien van „alle gemakken." HET ONDERWIJS IN DE SPRAAKKUNSr. De Belgische minister Huysmans heeft aan de hoofdinspecteurs van het lager onderwijs een circulaire gezonden, waarin aangedron- gen wordt op een minder systematisch onder wijs in de spraakkunst en het uitbreiden van is noodig in alle zaken en is eerst dan goed, als zij voortdurend door een deskundig persoon wordt uit- geoefend. De beroemde staat voortdurend onder controle van het laboratorium Dr. VAN HA- MEL ROOS«HARMENS,Adviseurs. van het Huis van H.M. de Koningen. In ieder tablet moet voluit staan Engros bij: J. F. VANLIESHOUT, Alkmaar G, KUIPER, Alkmaar. 2. Zoo ja, is de minister bereid mede te deelen, welke de resultaten van dit onderzoek zijn? 3. Is de minister voornemens, naar aanlei- ding van bedoeld rapport, bijzondere maatre gelen ten behoeve der Drentsche kinderen in de veenstreken te treffen en, zoo ja, welke? MIJ. TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. Het hoot'dbestuur van de Maatschappij tot ut van 't Algemeen heeft dezer dagen be- :cht ontvangen, dat iemand, wiens naam on- beker.d moet blijven, aan genoemde Maat schappij een legaat heeft vermaakt, vrij van lasten en rechten, groot f 10.000. DE KWESTIE DER PORTUGEESCHE BANKBIJETTEN. De Haagsche rechtbank heeft andermaal de prartische taaloefeningen. De minister her- verlengd, voor een termijn van 30 dagen, de innert er speciaal aan, dat de spraakkunst op yporloopige hechtenis, waarin de heer M. v. de lagere school geen doel maar middel moet zijn, wat door sommige ondenvijzers blijkbaar uit het oog wordt verloren. De lessen zijn te saoi en vaak niet bevattelijk voor de school- jeugd. „Hoofddoel van het onderwijs in de spraakkunst," aldus luidt verder deze circu laire, „moet zijn het kind te leeren spreken en schrijven zonder fouten, d.w.z. volgens het algemeen gebruik. Men late het kind dus de „V11VC lu ucldSl taal waarnemen, opdat het klaar en duidelijk zijn met het afnemen der examens ter verkrii- zal inzien dat deregels der spraakkunst geen ging van deakten van bekwaamheid dogmatische voorschnften zijn, doch enkel af- huis- en schoolonderwijs in de Y, gearresteerd in verband met de Portu- geesche bankbilietten-kwestie, zich sedert het laatst van December van het vorige jaar be- vindt. EXAMENCOMMISSIE NUTTIGE EN FRAAIE HANDWERKEN.. De minister van onderwijs, kunsten en we- tenschappen heeft: 1. In de commissien, welke in 1926 belast geleid van het algemeen gebruik Zijn bevin- dingen moeten tot grondslag dienen voor den regel der spraakkunst. Dezen regel late men eerst voelen en vermoeden voordat hij onder woorden wordt gebracht. Men zal dadeliik begrijpen van hoe groot belang in dezen de taal van den onderwijzer is. Waar in Vlaamsch-Belgie de kinderen bij- na nergens algemeen beschaafd Neder- landsch hooren spreken dan op school, is de onderwijzer de eenige persoort van wien ze kunnen vernemen hoe het algemeen gebruik thans is. Op de leerkrachten berust dan ook de verplichting overal en te alien tijde een taal te spreken en te schrijven die aan ieder- een kan tot voorbeeld gesteld worden. Dus geen stijve boekentaal, geen mengelmoes van dialectische en ongebruikelijke vormen, doch een snijdig, vloeiend algemeen beschaafd Ne- derlandsch. Het voorbeeld van den meester zal meer goed doen dan uren les in de gram matica. Met grondig kennen van een gering aantal grammaticale regels kan volstaan, vermits die stevig in de brein worfden geankerd door een reeks welgekozen toepassingsoefeningen." Gemenjrd nieuws. veel meer haver, enz. verbouwd moeten wor den en dus de invoer van landbouwproduc- ten toenemen. Elk paard eet aan haver ge middeld op de jaaropbrengst van 1 H.A. be- hoorlijken bouwgrond; 150 h 200.000 paar den meer zouden opeten de geheele opbrengst van de drooggemaakte ZuiderzeeOnze bevolking neemt steeds toe en vergrooting van invoer 6f van haver, 6f van granen brengt ernstige gevaren met zich. Als we dan nog maar onmiddellijk goede wegen hadden! Maar over 25 jaar zullen we pas, althans op de belangrijke wegen van alle voordeelen van deze belasting genieten. In de eerste jaren hebben wij alleen de na deelen Tenslotte nog de bemerking dat in dit ont- werp is voorgesfeld overheidsbedrijven, welke met particuliere bedrijven zeer dikwijls con- curreeren, niet te belasten; dit wil dus zeg- gen hun geheele autobedrijf inclusief ge- meentelijke autobussen vrij van belasting te laten en die van het particuliere bedriif zwaar te belasten. Kan dit door den beugel? Mijnheer de Hoofdredacteur, wij durven thans niet meer ruimte in Uw geeerd blad te vragen, al wilt U wel aannemen, dat wij hier- bij slechts enkele hoofdbezwaren naar voren hebben gebracht. In de hoop te gelegener tijd nogmaals over eenige plaatsruimte te mogen beschik- ken, teekenen wij, onder dankbetuiging, na mens den Bond van Berdijfsautohouders in Nederland, A. J. TEN HOPE, Voorzitter J. L. RAUH, Secretaris. Rotterdam. 14 Juni 1926. Buitenland. CAF6 DE RAPALJAAN. Het lid van den gemeenteraad de heer A. er I Coremans heeft sinds eenigen tijd een cafe ge- opend in de Korte Pannekoekstraat te Rotter dam. Dezer dagen heeft hij zich tot de politie gewend ter verkrijging van een vergunning tot het plaatsen van een paar tafeltjes en stoelen op het „terras" voor zijn deur. De po litie achtte de inwilliging van dit verzoek niet mogelijk met het oog op het drukke ver keer en weinige ruimte ter plaatse. De heer Coremans is na gistermiddag naar de woning van den burgemeester gegaan en verlangde mr. Wytema over het geval te spreken. De burgemeester liet den heer Coremans weten, dat hij voor particuliere aangelegenheden van dien heer niet te spreken was, waarop de heer i t,„ -r - Coremans v6or de deur begon te protesteeren rW^r^11 °P J"°°i!!!i "I!-' en tot het van alle zijden snel toegestroomde mJc:' van de IndustrieschooJ voor publiek zeide, „dat een gemeenteraadslid het I 8 en^a^e voor nuttige en fraaie handwerken voor meisjes, benoemd: A. voor de nuttige handwerken te Amster dam. a. tot lid en voorzitter: mej. C. O. Schfin- feld, schoolopziener in de inspectie Amster dam, te Amsterdam; b. tot plaatsvervangend voorzitter: L. W. van Loon, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Amersfoort; c. tot leden: mej. A. M. van der Velden, oud-onderwijzeres in de nuttige handwerken te Amsterdam; mej. A. Teunisse, leerares aan eene bijzondere kweekschool te Amster dam; mej. A. P. van Rijn, leerares aan eene bijzondere kweekschool te Haarlem, te Heem- stede; mevr. A. W. van Doom—Stienstra, leerares aan de Rijkskweekschool te Amers foort; mej. E. E. Huygens, leerares aan de Rijkskweekschool te Utrecht; mej. E. Roos, leerares aan eene bijzondere kweekschool te Utrecht; d.Tot plaatsvervangende leden: mej. T. van Trappen, onderwijzeres in de nuttige handwerken, te Hilversum; mej. W. E. A. Ouwejan, leerares aan de Rijkskweekschool te Hilversum, te Utrecht. B. Voor de fraaie handwerken te Amster dam: a. tot lid en voorzitter: K. Brants, hoofdin- spedeur van het lager onderwijs in de vierde hoofdinspedie te Haarlem; b. tot plaatsvervangend voorzitter: C. van Buysen, oud-inspecteur van het lager onder wijs, te Soestdijk; c. tot leden: wed. E. C. van de Wall Perne, geb. van Vooren, leerares aan de Industrie- school voor vrouwelijke jeugd te Amsterdam. C. van Essen, leerares aan de Industrieschool voor meisjes te Groningen; E. W. A. ten Brink, leerares aan het Rijksinstituut voor Teekenleeraren te Amsterdam; B. Jelles, lee rares aan de Industrieschool voor meisjes te Rotterdam; d. tot plaatsvervangende leden: mej. W. Asselbergs, leerares in de handwerken voor STUDENTEN CONTRA PROFESSOR. recht had, zich onaangediend bij den burge meester aan te melden en door dezen behooi de ontvangen te worden." Toen de heer Core mans weigerde, zich van den dorpel der bur- gemeesterswoning te verwijderen en zelfs een poging deed, de dienstbode van mevrouw Wytema tot zijn inzichten te bekeeren, acht- ten twee politiemannen het oogenblik gekomen om in te grijpen. Zij hebben den heer Core mans naar het j>olitiebureau aan de Witte de Withstraat geleid en hem daar een uurtje ter kalmeering vastgehouden. Daarna is hij weer naar het Cafe De Rapaljaan vertrokken. DE PITTSBURGH. Hedenochtend 10 uur zou vice-admiraal Roger Welles een krans leggen op het graf van admiraal De Ruyter in de Nieuwe Kerk. Een compagnie mariniers en een afdeeling matrozen van de Pittsburgh zullen bij deze huldiging van onzen vlootvoogd tegeriwoor- dig zijn. Mej. Di Moorlag, begeleid door den orga- NIEUWE OVE R ST ROOM INGE N. Aneta seint uit Padang, dat wederom een nieuwe overstrooming heeft pLaats gehad thans tusschen Loeboeksaloeng en Pari Me- lintang ter Westkust van Sumatra. Circa zes- tig meter spoorbaan is weggespoeld, de rails hangen in de lucht. De steenkool-afvoer van Sawan-Loento naar de Emmahaven is volko- men stopgezet. De passagiers moeten over- stappen. VALSCHE PORTUGEESCHE BANK- BILJETTEN. Onder de nieuwe zaken op de rol van de eerste kamer der rechtbank te's Gravenhage kwam gisteren voor de procedure tusschen de Banco de Portugal als eischende partij ten le. Marang van IJsselveere, 2. A. dos San tos de Bandeira. 3. J. dos Santos de Bandei- ra, 4. Adolphe Hennier en 5. A. V. Alves Reis, gedaagden. In deze procedure wordt door de Banco de T°rtjJgal, voor welke als procureur optreedt nist Frans Hasselaar, zal door het zingen mr- Thorbecke, van de gedaagden gevorderd Prof. Lessing heeft gistermiddag weer on- van eenige liederen de plechtigheid opluiste- l>edrag van 12 millioen gulden met kos- gestoord zijn college gehouden. Zijn eenige ren- ten schaden en interesten. toehoorders waren een paar vrienden. Er was INTREKKING CRISISWETTEN I oor den heer Marang stelde zich als pro- De hoop .werd uitgesproken, dat de regee ring thans spoedig zou overgaan tct de in- trekking van de Huurwetten. Gaarne zouden andere leden de voornemens in deze van de regeering vernemen. Men vroe£ waarom geen intrekking van de wet van 26 Juli 1918 tot instelling van een bizondere rechtspraak in distribute- en andere crisiszaken is voor- gesteld. DE NOOD IN DRENTE. De heer Kctelaar, lid van de Tweede Ka mer, heeft aan den minister van arbeid, han- del en nijverheid de volgende vragen gesteld: 1. Is bij den minister reeds ingekomen het door hem in zijn antwoord d.d. 12 Mei j 1 op vragen van ondergeteekende bedoelde' rap port naar aanleiding van het onderzoek naar geen enkele student verschenen. De sympathiestaking van de studenten der andere hoogescholen in Duitschland schijnt niet algemeen te zullen worden, meent het Hbl. De studenten te Bonn besloten met 17 tegen 11 stemmen wel een telegrafische sympathiebetuiging naar Hannover te zenden. EEN ONBESCHEIDENE ENQUETE. De vrouwelijke studenten aan de universi- teit van Noord-Carolina hebben zich een sta- tistische enquete laten welgevallen, wriker beantwoording voor sommige dezer dames misschien niet zoo gemakkefijk is geweest. De eerste vraag luidde, hoeveel liefdesavonturen zij tijdens het loopende studiejaar hadden gehad. En de volgende: hoe vaak men ge- tracht had, ze te kussen, hoe vaak zulk een poging succes had gehad en hoeveel pogingen den gezondheidstoestand der kinderen in d-;' aan het eerste welslagen vooraf waren ge-Deensche veenstreken? m cureur mr. Rolandus Hagedoorn; de andere gedaagden lieten verstek gaan. Daarna werd de zaak aangehouden. Zooals men weet, staat deze procedure in verband met de bekende zaak der valsche Portugeesche bankbiljetten. DE ZAAK-GEELKERKEN. De keria-raad der Geref. kerk van 's-Gra- venhage-West is op zijn aanvankelijke weige- ring nota te nemen van aen gemeenschappe- 1 ijken brief, die door ieder der bezwaarden persoonlijk was onderteekend, teruggekomen en besloot aan het verzoek der bezwaarden tot een samenspreking gehoor te geven. De onderteekenaars van bedoelden brief zullen echter niet alien tegelijk w orden ontvangen, zooals verzocht was, doch in groepen van ongeveer 10, terwijl de enkeler van hen. die ook nog een afzonderlijken brief schreven, het eerst zullen worden ontvangen. 1 ra No. 129!

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6