Vreest geen examen MIJNHARDT's Londensch aanteekenboeb. Men meldt nit Haarlem aan de N. R. Crt.: Gisteren is in de Noorderkerk te Haarlem de vierde vergadering der classis Haarlem van de Gereformeerde kerken gehouden om over Geelkerkensche kwesties te spreken. In de vorige classisvergadering was beslo- ten aan ds. van den Brink te Zandvoort te vragen wat men moest verstaan onder zijn verklaring in Woord en Geest en ook in de dassisbijeenkomst, dat hij zich geheel achter dr. Geelkerken schaarde, dit in verband met de beslissing van de synode van Assen, waarbij zij verkaard had, dat dienaren des woords zich niet in het openbaar achter dr. Geelkerken mogen stellen. In die vergadering van 1 Juni wilde ds. van den Brink onmiddel- lijk antwoord geven, maar de classis besliste dat hij 14 dagen bedenktijd zou krijgen. De vergadering van heden was dus bestemd voor de behandeling van de kwestie van ds. van den Brink. Hoewel in de pers medegedeeld was dat de classis zou beginnen in comite-generaal te vergaderen, waren bij den aanvang der bij- eenkomst toch honcferden belangstellenden opgekomen. Zij werden eerst in de vergadering toege laten, omdat na de opening eerst gediscus sieerd werd over de vraag of eerst de bekende kwestie-van den Brink aan de orde zou 'ko- men of eerst eenige Zandvoortsche tuchtza- ken, waarin ds. van den Brink eveneens ge- moeid is. De classis besloot eerst de tuchtza- ken aan de orde te stellen in comite-generaal. Nu mochten alleen de afgevaardigden der kerken blijven, alsook de in de classis dienst- doende ouderlingen. Medegedeeld werd dat de kwestie-van den Brink later in een openba- re bijeenkomst (openbaar in dien zin dat alle leden der kerk tegenwoordig konden zijn, mits zij op zich namen geen medededingen aan de pers te doen) behandeld zou worden. De belangstellenden bleven nit in de consis- torie-kamer en voor het kerkgebouw wachten. Er waren niet alleen Haarlemmers, maar ook velen van buiten, zelfs uit Amsterdam en Utrecht. Ook eenige predikanten, bekend uit de Geelkerkensche kwesties, waren aanwezig. Natuurlijk was de zaak-Geelkerken en daar- mede samenhangend de kwestie-van den Brink het onderwerp der gedachtenwisseling onder de wachtenden. Het was of de dagen der As- ser synode herleefd waren. Heftig werd gedis- cussieerd. Het kon in de classisvergadering niet spannender toegegaan zijn dan in die consistoriekamer. De leden der synodale commissie van ad- vies (prof. Kuyper, pro f.Grosheide en ds. Schouten) woonden weer de classicale verga dering bij. Na eenigen tijd werd bekend, dat de tuchtzaken afgehandeld waren, maar dat er toen gesproken werd over de vraag of het gewenscht was de zaak-van den Brink in comite-generaal verder te behandelen. Wij hoorden dat prof. Kuyper voor besloten be handeling sprak en uit de overweging, dat Sn de vorige vergadering de toebehoorders zich niet alien rustig gedragen hadden en- kelen hunner moeten zich beleedigingen aan het adres van prof. Kuyper hebben laten ont- vallen voor een rustige objectieve beraad- slaging, werd door verschillende sprekers een besloten vergadering wenschelijk geacht. Andere sprekers moeten daarentegen betoogd hebben, dat nu de drie vorige vergaderingen openbaar waren, het noodig was ook verder in het openbaar te vergaderen, omdat het an- ders een verkeerden indruk zou wekken. In het algemeen waren de voorstanders van ds. van den Brink voor openbare behandeling. Ten- slotte werd evenwel met 15 tegen 13 stemmen teslist, dat de vergadering verder in comite- generaal zou blijven vergaderen. Tijdens de middagzitting bleven belang stellenden evenwel samengroepen in de con sistoriekamer en voor de kerk. Leden van de kerk van Zandvoort vroegen schriftelijk toe- gang, omdat het toch over hun predikant ging. Eenige tientallen andere belangstellen den vroegen eveneens toelating en toen op dit verzoek geen antwoord naar buiten kwam, werd een dringend telegram gezonden, dat in elk geva! in de classisvergadering zou moeten worden voorgelezen. Namens de classis werd toen aan de wach tenden geantwoojd, dat de classis, nu de be slissing eenmaal gevallen ,was, eenparig stond op de handhaving van het comite-gene raal. Toch bleven de belangstellenden wach ten. Naar buiten lekte uit, dat ds. van den Brink zich geheel verantwoordelijk stelde voor zijn vroegere uitlatingen, dat hij zich achter dr. Geelkerken stelae niet alleen wat de kerkrechtelijke kwestie betreft, maar ook de dogmatische. Dit moet blijkbaar zoo opge- vat worden, dat ds. van den Brink bij dr. Geelkerken geen afwijking ziet in de dogma- tiek van de gereforveerde beginse'en. Daaren tegen ziet hij in de besluiten van de Asser sy node iets afkeurenswaardig, omdat daarin een exegese wordt gegeven, die verder gaat dan de gereformeerde geloofsbelijdenis en nu van de dienaren des woords eischt, dat zij dien bepaalden uitleg onvoorwaardelijk aanvaar- den. Ds. van den Brink heeft zijn standpunt op de classis zeer breedvoerig toegelicht. Daarna is er urenlang over gediscussieerd, aan welke discussie ook prof. Kuyper een belangrijk aandeel nam. ten der aanwezigen decide ons mede, dat de toon der beraadslagingen zeer broederlijk was en op hoog peil stond vooral de rede van ds. van den Brink moet op de hoorders zeer veel indruk gemaakt hebben. De classis stond nu, omdat de. van den Brink zich zeer pertinen had uitgesproken, voor een moeilijke beslissing. Een "der Geel kerkensche voormannen, die zich ook onder dp wachtenden had geschaard, zei: „De classis moet nu kiezen; blijft de classis het standpunt van de synode trouw dan moet ook ds. van den Brink geschorst of afge- zet worden, maar doet de classis dat niet, neemt zij inderdaad aan dat bij ds. van den Brink geen afwijking in de dogmatiek is te constateeren, dan kan het besluit van de classis-Haarlem het begin zijn van een nieu- were periode in de zaak-Geelkerken, die kan leiden tot het herstel van de eenheid, want dan is de afzetting van dr. Geelkerken ook niet te handhaven. Uit de classisvergadering vernamen wij nog, dat in de classis stemmen opgingen om in deze vergadering nog geen besluit te ne- inen, maar ds. van den Brink drong zelf aan om nu dadelijk tot een beslissing te komen. Eerst zou er geen avondvergadering van de classis zijn in verband met de bevestiging van ds. Siertsema in dc Wilhelminakerk te Haar lem. Er werd evenwel beslist, dat ook des avonds vergaderd zou worden omdat deze kwestie belangrijker voor de kerk was dan de bevestiging van een predikant. Die bevesti ging geschiedde dus's avonds, terwijl dr. J. Brinkman, uit Haarlem, daarbij niet tegen woordig was en terwijl er ook'geen afgevaar- digdsn van de classis waren. Aan belangstel lenden werd verder verboden in de consisto- rie-kamer te wachten op de beslissing. Zij konden dit nu buiten doen. Omstreeks negen uur werd de vergadering der classis gesloten. Wij vernamen nog, dat er zelfs personen waren, die op de kerkgaan- derij waren geslopen om toch de vergadering bij te wonen, maar dit werd gezien. Het is in den loop der discussies gebleken, dat er ook verschillende andere dan ds. van den Brink tegen de besluiten van Assen be- zwaar hebben. De namen dezer predikanten werden ons niet genoemd, maar wel hadden wij den indruk, dat het zich ook niet bepaalde tot den genoemden Zandvoortschen predikant en ds. Brussaard, te Bloemendaal. De geop- perde bezwaren moeten van verschillenden aard zijn. De classis volstond met het verstrekken van een persverslag, waarin wordt meege- deeld Als resultaat van de besprekingen besluit de classis een commissie te benoemen om in den weg van samenspreking met de bezwaar- de broeders gebleken misverstand zoo moge- lijk uit den weg te ruimen. In deze commis sie worden benoemd de predikanten Groene- wegen, te Halfweg, Kramer, te Beverwijk, Wielinga, te Hoofddorp, en ouderling Borst, te Hoofddorp, terwijl ook de synodale com missie zal worden uitgenoodigd. HAAR KIND VERWAARLOOSD. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft gis- ter terecht gestaan de 35-jarige B. G. v. d. B. echtgenoote van P. d. K. te Maassluis, aan wie ten laste was gelegd, verwaarloozing van haar op 5 Februari 1925 geboren kind C. de K., tengevdlge van welke verwaarloo zing het kind op 26 Januari 1926 is gestor- ven. Zij had opzettelijk het onderhoud, waar- toe zij als moeder verplicht was, verwaar- loosd, het onvoldoende verpleegd, gekleed en gereinigd en in bedorven atmosfeer gelaten. Subsidiair werd1 aan verdachte opzettelijke mishandeling, meer subsidair het veroorzaken van dood door schuld, ten laste gelegd. Verdachte, zeer rad van tong, zeide ge- trouwd te zijn met een zeeman, ze kreeg vroe- ger 25 per week, in den laatsten tijd 20. Ze ontkend'e het kind te hebben verwaar- loosd. Een paar maanden na de geboorte had ze den dokter er bij gehaald ze dacht, dat het wicht kliertjes in de ingewanden had. Die dokter had karnemelk en warme klee- n Voorgeschreven. Verdachte had toen, naar haar beweren gedaan wat ze kon. Vuil was ze niet en het is onwaar, wat de buren zeggen, dat ze's morgems de deur uitging en dan haar vijf kinderen tot's middags 1 uur maar aan hun lot overliet. Verdachte beweert, dat ze veel ziek is, van de zenuwen. Er waren in deze zaak 13 getuigen gedag- vaard, van wie 7 doktoren. De getuige-deskundigen dr. v. Dijssel en dr. v. Herwerden, die in het ziekenhuis te Rot terdam de lijkschouwing hebben verricht, ver- klaarde, dat het kind buitengewoon mager was. Zij hadden kunnen zien en ruiken dat het kind vervuild was. De d'oodsoorzaak was een kleine longontsteking, waarvan het kind zeer waarschijnlijk hersteld zou zijn als het meer weerstandvermogen had gehad. Dr. Tribaut, had als politie-arts te Maas sluis het lijkje geschouwd. Hij had gedurende 37 jaren practijk nog nooit een zoo mager. kind gezien. Volgens hem was het sterk ver- waarloosd. Hij had oud vuil in de oksels ge- vonden. Het was hem noodznkelijk voorgeko- men de andere kinderen van de vrouw aan de ouderlijke macht te onttrekken. Op een desbetreffende vraag van den Pre sident verklaarde getuige dat er geruchten liepen, dat vroeger een kind van deze vrouw tengevolge van verwaarlolozing was gestor- ven. Hij herinnerde zich, dat de kinderen toen naakt in huis rondi iliepen op een natten vloer. Bij zijn bezoek aan de woning na de schou- wing van het lijkje te Rotterdam liepen de kinderen, die thans aan de ouderlijke macht zijn onttrokken, eveneens zoo ongeveer naakt rond. Getuige Koumons, arts te Maassluis had in September het kindje vier keer bezocht. A1 die keeren was het kind de moeder had daar altijd „toevallig" een rede voor kunnen opgeven zonder kleeren geweest. De psychiaters dr. Penon en dr. De Mon- chy hadden de moeder niet ontoerekenbaar en zelfs niet abnormaal bevonden. Zij was ruw, lusteloos en onverschillig, maar niet als ge- volg van ziekteverschijnselen. Getuige WieseBroos, buurvrouw van bekl. dat deze wel eens gewaarschuwd haar jongste kind eten te geven, wilde zij het niet zien sterven. Get. Webers verklaarde dat de kinderen van bekl. bij de vorige getuige om boterham- men vroegen. Zijn vrouw had de kinderen als zij om eten vroegen wel door de moeder hoo- ren toeroepen„Val maar in je graf." Het O.M., waargenomen door mr. J. G. Holsteyn had verschillende ten laste leggin- gen in de dagvaarding opgenomen. De groote moeilijkheid is de vraag of we kunnen bewij- zen, dat wat de vrouw gedaan heeft opzette lijk is geschied en een tweede vraag is of het kind tengevolge van de verwaarloozing is gestorven. Het O.M. meent, dat we hier een typisch geva). vallende onder art. 255 W. v. S. heb ben. Deze moeder heeft, dat is komen vast te staan, de verzorging van het kind grovelijk verwaarloosd. Door die verwaarloozing is gevaar voor het leven van het kind ontstaan. Het opzettelijke van de verwaarloozing is ko men vast te staan. De vrouw is meermalen gewezen op den toestand van het kindmaar ze heeft zich aan alle waarschuwingen niet gestoord. We hebben gehoord, hoe de vrouw tegen haar kinderen was. Die behandeling wijst op opzet. Ze heeft zelf toegegeven, te hebben ge zien, dat het kind achteruit vloog. Mr. Holsteyn heeft de overtuiging, dat het kind is gestorven tengevolge van de verwaar loozing. Spreker twijfelt er echter aan of dit te be- wijzen valt. Wie deze zitting heeft bijgewoond heeft moeten begrijpen, dat het niet verwon- derlijk was, dat in deze omgeving die een le- verancier zoo walgelijk vond, dat hij niet meer Want #r is een middel dat U kalm maakt em kalm houdt, terwijl Uw geest holder blijtt ZENUWT ABLETTEN behoeden U voor zenuwachtigheid Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten aan de deur wilde komen, een klein kind ziek werd. Het O.M. laat echter de verzwarende om- standigheid van den dood tengevolge hebben- de vallen. Een groote rechtbank maakt veel mee, maar een zaak als deze heeft het O.M. nog nooit voor zich gehad. Het proces verbaaP alleen was al om te huiveren. Men verwonderde er zich dus niet over, als men hoorde, dat de vrouw in de wandeling te Maassluis heette „Gekke Dien". Toen heeft het psychiatrisch onderzoek uitgewezen, dat de vrouw toereken- baar is. De straf moet zeer ernstig zijn, ook al om dat er eenige jaren geleden een kind van de ze vrouw is overleden, waarschijnlijk ook ten gevolge van verwaarloozing. Eisch: 2 jaar gevangenisstraf. De vrouw, voorgeroepen, ontkent alle schuld. Zij is zenuwziek. Ze heeft gedaan, wat ze kon. Mgn kan haar veroordeelen, maar God zal richten! Rechter mr. Cannees: Wist u niet, dat u een advocaaat kon krij gen. Uw kind is ziek en u haalt geen dokter en nu weer hebt u niet gezorgd voor een ad- vokaat. DROEVIG ONGELUK. Dinsdagavond hrd te Ierseke een droevig ongeluk plaats. De 13-jarige H., zoon van den havonmeester, reed n.l. tegen den trottoir- band, kwam te vallen en kwam terecht in de ijzeren punten van een hek. Deze drongen hem in de keel, waardoor hem een zware wonde werd toegebracht. Hij werd in een na- bijzijnd huis binnengedragen en daar door geneeskundige hulp verbondenp. Men vreest voor zijn leven. DOODELIJK ONGEVAL. Door plotseling achteruitzetten van een paard bij het transport van 7 wagens pannen op den Venloschen weg bij Swalmen, kwam gister de 24-jarige voerman Gielen uit Beesel in aanraking met den disselboom, waardoor rug en longen ernstig werden verwond. Dr. Crasborn deed vergeefsche pogingen de le- vensgeesten weer op te wekken. DE SCHIETPARTIJ IN „DE KRIM". In verband met den moord in de volks buurt. „De Krim" te Enschede, zijn nog ver schillende bijzonderheden bekend geworden. In die buurt was tegen den dader S. een ze- kere antipathie ontstaan, doordat deze eens iets bij de politie had aangegeven. De man woonde in een voorkamer en daaruit heeft men getracht hem te verdrijven door inwer pen van de ruiten, het gooien met emmers water en ander projectielen. Onlangs werd S. gewond door een mesteek. In den vroegen morgen. van Zondag hoorde S., naar hij aan de justitie heeft medegedeeld, aan zijn slaap Lamerraam morrelen. Een man zei toen „Kruip er maar in". S. dacht, dat men hem wilde vermoorden hij was reeds een paar keer bedreigd en heeft toen vanuit zijn bed een revolverschot gelost, waardoor Langkamp doodelijk werd getroffen. Lang kamp had echter met de zaak zelve weinig uit te staan; hij wilde vermoedelijk slechts naar het achterdeel van het door S. bewoonde huis gaan. Langkamp schijnt dus het slachtoffer van een veete te zijn geworden, welke enkele personen tegen S. hadden. Gebleken is ten slotte nog, dat S. de in beslag genomen re volver dag en nacht bijl zich hadi, om zich tegen eventueele aaeivallen te kunnen verdedi- gen. PROEVEN MET SEINLICHTEN BIJ DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN Wij1 vernemen, zegt het Hbl., dat bij Wy- chen proeven genomen zullen worden met de seinen, die den treinenloop in ons land rege- len. Men wil n.l. de seinarmen doen vervallen en ook overdag door middel van gekleurde lichten, zooals's nachts geschiedt, het verkeer regelen. Behalve in W.ychen zal pok het nieuwe sys- teem worden toegepast op de groote hefbrug in de Koningshaven te .Rotterdam. Van dit nieuwe systeem wordt minder on derhoud verwacht, omdat er geen bewegelijke deelen meer zullen zijn en hierdoor ook de aanleg eenvoudiger wordt. Ook zijn er pun- ten, waar armseinen moeilijk te plaatsen zijn, b.v. in bruggen en op geelectriseerde baan- vakken, tengevolge der masten met bovenlei- ding. Vrijdag a.s. worden dus de oude seinpalen weggenomen en de borden, die tot dusverre de automatische seinen aan het gezicht ont trokken, verwijderd. Bij het nieuwe stelse! staan de seinen normaal op veilig, in tegen- stelling met de door personeel bediende toe- stellen. Rijdt nu een trein door een blok, dat beschermd wordt door een automatisch sein. dan komt dit onmiddellijk op onveilig en wordt weder automatisch-veilig zoodra de trein het blok heeft verlaten. Vrijdag a.s. zal op de lijn GoudaOude- water een proef worden genomen met het automatisch blokstelsel, waarbij dus het per soneel, dat vroeger de seinen bediende, komt te vervallen Dat juist op dit traject proeven genomen zullen worden, vindt zijn oorzaak hierin ,dat tusschen Gouda en Oudewater en kele bewaagte overwegen m onbewaakte zul len worden veranderd. Tijdens den ouden toestand zorgde het per soneel dat bij de overwegen dienst deed tevens voor het blokkeeren der baanvakken het voor een anderen trein onmogelijk te maken een baanvak binnen te rijden waarin zich reeds een trein bevindt. In Amerika kent men dit automatisch sfel- sel reeds jaren. In ons land met zijn talrijke bewaakte overwegen kan men practisch de blokpunten combineeren met overwegperso- neel- POLITIESCHANDAAL. De „Borneo Post" publiceert bijzonderhe den van het jongste politieschandaal te Band- jermasin en besdiuldigt den hoofdagent Jo- hann er van, dat hij een politie-agent op- droeg een Chinees te vermoorden. De aan- slag vond inderdaad plaats, doch mislukte. KORTE BERICHTEN. De gewezen cafehouder v. d. B. te Haar lem heeft bij de politie aangifte gedaan van de vermoedelijke verduistering of oplichting van 600 door A. van M., die zich accoun tant noemt en aangeboden had, v. d. B.'s fi- nancien in orde te maken. Thans is ontdekt, dct de ontslagen amb- tenaar eerste klasse bij de gemeentebelastin- gen te Leiden A. F. S., die in het huis van be waring aldaar is opgesloten wegens verduis tering van gemeentegelden, zich ook weder- rechtelijk een cheque van 3200 heeft toege- eigend, die het rijk aan de gemeente Leiden toegezonden had. Te Finsterwolde is Maandag als ver- dacht van brandstichting naar de kazerne der marechaussee overgebracht de bakker H. B., wiens bakkerij met winkelhuis gistermorgen is afgebrand. Met moeite is B.'s vrouw gered. Onder zeer groote belangstelling zijn gistermorgen uit de haven van Nieuwediep de flottielje-vaartuigen Flores en Soemba naar Oost-Indie vertrokken. Atalanta in Londen. De wensch van trotsche ouders naar de athletische verrichtingen van hun dochter te komen kijken, bracht me den afgeloopen Za- terdagmiddag op het sportveld van Stamford Bridge, het beste en beroemdste van Londen, waar de athlctiekclub voor de vrouwen van Middlesex wedstrijden hield. Ik zag er ver- scheidene even gracieuze als vaardige vrou- welijke athleten. Zooals het voor de mannen geldt, zoo geldt het ook voor de vrouwen: een goede stijl, met het juiste rhythme en af- wezigheid van alle nuttelooze inspanning, is op zichzelf een bewijs van vaardigheid en be- drevenheid. De gezichten van deze loopsters droegen niminer die verwrongen trekken te gen het einde van een ren, die men wel ziet bij mannelijke athleten. Er is hier in Engeland een verbond van vrouwe- lijke athleten, dat zoo verstandig is op matig- heid aan te dringen. Hardloopen over meer dan 1090 M. mag b.v. niet plaats hebben En wat wedstrijden met hindernissen betreft en zoogenaamde „cross country races" (veld- loopen), zijn alleen zoodanige hindernissen en moeilijkheden toegestaan, die de speciale lichaamsgesteidheid van de vrouw niet kun nen forceeren. Bovendien wordt medisch on derzoek volslrekt noodzakelijk geacht, zoo- wel gedurende de vooroefening (training) als onmiddellijk voor het deelnemen aan be'ang- lijke wedstrijden. zooals b.v. Olympische Spelen. De beperkingen, die de natuur oplegt, worden door dezen 3ond ten voile beseft en erkend en het dwaze idee, dat vrouwen de ge- lijken van de mannen konden worden in ath.e- tische vaardigheid en zelfs hun meerderen heeft men sinds lang opgegevtn. Atalan ta, de legendarische Grieksche heldin, die alle mannen en haar minnaars bij het hardloopen achter ziet lief en die zeker nimmer in het huwelijksbootje zou zijn gestapt, indien Aphroditie bij den ren om haar hand niet de gouden appelen op haar pad had gestrooid, die zij opraapte, waardoor zij tijd en den ren verloor, die Atalanta dan wordlt nu voorgoed een legende geacht, schoon maar phantas- tisch. De ervaring van hen, die vrouwelijke athleten trainen, is dat de gemiddelde vrouw ongeveer driekwart kan doen van den man in de zaak van lichamelijke inspanning, zooals die zich b.v. uit in springen en hardloopen Maar de „meeting" der vrouwelijke athleten in Stamford1 Bridge was er waarlijk niet minder aantrekkelijk om. De liberate ruzie. De lezer is ongetwijifeld op de hoogte van de voornaamste bijzonderheaen van het ge schil, dat de Liberate Partij in Engeland spliit. Het is een hoogst betreurenswaardige zaak, die niet alleen Engelsche Liberalen maar de mertschen met liberale beginselen in de heele wereld moet bedroeven. Liberalis- me is een wereldbeschouwing, die het geeste- lijk bezit is van millioenen, die eventueel tot andere politieke partijen behooren; en de li berate partij moet naar haar aard de minst politieke van alle politieke partijen zijh, niet alleen in Engeland maar overal elders. Het is naar mijn meening de fout van den grooten liberalen leider in Engeland1, Lord Oxford, dat hij dit karakter van zijn staatsbeginsel te weinig op den voorgrond brengt en dat hij als orthodox liberaal theoreticus de partijpo- litiek te zeer vooropstelt. Het is in het huidige stadium van het conflict (Lloyd George heeft juist te kenneo gegeven, dat hij zich niet uit de Liberale Partij laat tromlmelen) voor een ieder duidelijk, d'at het geschil niet kan blij ven waar het is. Een opgelapte vrede is niet genoeg. Aan beide zijd'en zijn dingen gezegd en geschreven, die niet ongezegd en onge- schreven gemaakt kunnen worden. De open- bare twist kan alleen eind'igen met een open- bare verzoening. Indien dat onmogelijk is, dan is het even onmogelijk, dat Lloyd George met Lord1 Oxford als een titulairen leider van een deel der Partij het land afstapt als de populaire held van een andere onbe- paalde sectie vandezelfde partij. Het georga- niseerde liberalisme van Engeland zou op die wijze verdwijnen als in een wolk van openba re bespotting. Indien Lord Oxford Lloyd Ge orge als liberaal weigert te erkennen en in dien Lloyd George pertinent weigert iets an- ders dan liberaal te zijn, dan schijnt de op- lossing van de zaak te liggen bij de mannen broeders" of „de kleine luiden" (om eens een paar typische termen uit de oude Nederland- sche partijpolitiek te gebruiken). Het leger van liberalen in het land (men kan hun aan- tal nog op bijna vier millioen schatten) zal bij stemming of op andere wijze moeten be- slissen, wie in Engeland de liberale hoofd- man zal zijn. En het zou de plicht zijn van de hoogsten en de nederigsten in dit leger om zich trouw bij zulk een democratische be slissing neer te leggen. Het invoerverbod voor geslacht vee. Het plotseling door de Britsche regeering uitgevaardigde verbod op den invoer van ge- slachte beesten van het vasteland zooals men weet ingesfeld omdat men in een zen- ding rnond- en klauwzeerkiemen had ontdekt s met alleen een slag voor een voornaam en doeiend Nederlandsch bedrijf, maar ook voor de slagers in Engeland en voor het publiek in het algemeen. De wijsheid van den maatre- gel wordt hier in vele kringen ernstig in twii- HYGIeNE- EN VEILIGHEIDSHOEKJE RECHTE N EN PLICHT EN VAN WIELR1JDERS. Rechtshouden is plicht. Alleen links inhalen is geoorloofd en veilig. Riid een hoek naar links in een grooten hoog, dien naar rechts in 'n kleinen. Snijd nimmer ,Jhet hoekje af\ Op een kruispunl fjeejt „rechts" voorrang. GEZONDHEIDSRAAD. fel getrokken en de menschen, die altijd poli- tiek denken, zinspelen er zelfs op, dat alleen van zulk een protectionistiseh gezinde regee ring als deze een dergelijken straffen maat- regel tegen een wellicht sporadiseh en in elk geval niet voor het geheele vasteland geldend kwaad was te verwachten. De Londenscht kleinhandelaren in vleesch hebben in een vem gadering besloten een afvaardiging naar den Premier te zenden. Zij willen hem vertellen, dat zij van meening zijn, dat het opleggen van dit algemeene verbod van invoer voot zijn doel den Britschen veestapel tegen mond- en klauwzeerbesmetting te bescher* men noodeloos drastisch is. Zij meenen op goede gronden, dat het stopzetten van zendin- gen Nederlandsch spek en kalfvleesch een prijsverhooging over de geheele linie tenge volge zal hebben voor al het consumptie- vleesch in Londen. Ik grijp de gelegenheid aan om met eenige cijfers het belang van den Nederlandschen vleeschinvoer voor Lon den te bewijzen. Per jaar komt er ongeveer 50000 ton vleesch van het vasteland naar Engeland. Londen neemt daarvan het leeu- wenaandeel; en verreweg het grootste deel van dezen vleeschinvoer komt uit Nederland. In de afgeloopen vijf maanden b.v. kwamen niet minder dan 14487 ton varkensvleesch uit Nederland op de Londensche vleeschmarkt van Smithfield aan. Ik behoef Nederlanders niet te vertellen, dat hier sprake is van eerste kwaliteit vleesch. De Londensche slagers in huh vergadering legden er ten overvjoede ook nog eens den nadruk op, dat dit Nederland- sche vleesch eerste klas waar is. De prijzen v. varkensvleesch zijn terstond na het opleggen van het invoerverbod scherp omhoog gegaan. Dit is wel een zeer averechtsch verschijnsel bij de erkende politiek der regeering, dat zij de prijzen van voedingsmiddelen laag wil houden. De menschen, die in het bedrijf zitten en het kennen, beweren, dat mond- en klauw- zeer niet kan worden verspreid door een be- hoorlijk bereid geslacht beest. De verdachte lading, die te Leith aankwam, was niet be stemd voor versch gebruik maar voor ver-- duurzamen en het grootste deel er van kwam uit Belgie. De vleeschimporteurs toonen zich in hun opvatting van de aangelegenheid vrienden van Nederland. Een firma, die zich uitsluitend met den Nederlandschen invoer bezig houdt, heeft er op gewezen, dat ze in de zestig jaar van haar bestaan nimmer klach- ten had ontvangen over Nederlandsch vleesch (varkens- en kalfsvleesch). Zij wees er terecht op, dat de Nederlandsche bepalingen op vleeschuitvoer buitengewoon streng zijn en dat ze zijn ingesteld met het oog op de eischen van de Engelsche markt en die van de Brit sche imporleurs. De Nederlandsche controle wordt zoo betrouwbaar geacht aan dezen kant, dat de Engelsche insepcteurs bijna on- veranderlijk het Nederlandsche stempel als- afdoende aanvaarden. De lezer zal weten dat de Nederlandsche autoriteiten met de Britsche over deze aangelegenheid in contact zijn. Maar er zijn op het oogenbljk geen aanwij- zingen, dat het verbod spoedig zal worden gewijzigd. Mond- en klauwzeer is - als bij ons in Engeland een zeer dure bezoeking en veehouders, georganiseerd in hun invloedrijk lichaam de „Farmers Union" (Boerenbond) wenschen, dat de thans opgelegde beperkin gen ter bescherming van bun ve-stapel niet zullen worden opgeheven, zoolang het minis- terie voor Landbouw niet de voile zekerheid heeft, dat de mogelijkheid voor verder gevaar is geweken. Hun standpunt is ook, afgeschel- den van de besmettings-kwestie, een belangen standpunt, omdat zij uiteraard protectionis tiseh gezind zijn en den invoer van versch vleesch (afgescheiden van het bevroren vleesch uit verre overzeesche gebieden), die hun binnenlandsche productie concurrentie aandoet, wel graag gestopt of in elk geval zwaar belast zouden willen zien. Londen, 8 juni 1926. zijn waterdicht en voorzien van koperra montuur en sloten. L. FraMkenberg, Alkmaar. Boeken. De Bergensche Kunsthandel van den freer P. Hopman zond ons een album van Bergen, waarin een vijftien tal kieken van Bergen zijn opgenomen. Het album meet 33 bij 25 c.M. De kieken zijn uitgevoerd in koperdiep- druk in een mooie bruine kleur en overeen- komstig de adviezen van den kunstsdrilder Verbeek, die eveneens hun smaakvollen oos- slag verzorgde, gekozen. De eerste twee kieken zijn een paar prachf opnamen van de rui'ne. Hierna volgt een zeer mooie opname van de Sparrelaan, die gevolgd wordt door een zeldzaam mooie kiek van het huis van den smid aan de Schoolstraat. Alleen deze kiek k het koopen van het album, dat slechts f 1.25 kost, meer dan waard. Dat het mooie museum eveneens een plaats in het album vindt, ligt voor de hand. De kiek „Voor het hof" is zeer mooi en vooral een prachtig onderwerp voor een schilderij. De opname van „de Bergensche kunsthan del" zou o.i. beter geslaagd zijn, wanneer deze wat meer op den achtergrond zou zijn geplaatst. De opname van het huis van den beef

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7