DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 140 Honderd acht en twintigste Jaargang 1926. Albonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adyertentlepr. 26 ct p. regel, grootere letters naar plaatsrnjUttt^ Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoortlam C9, Tel. Administr. No. 3. Bedactie No. 33. DONDERDAG 17 JUNI Buitenland. Dit numtncr beslaat uit 2 bladen. Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. DE STAKING IN DE BRITSCHE MIJNINDUSTRIE. Critiek op de rede van Baldwin. Na Baldwin's rede werd heftige critiek uit- geoefend door Labour, van welke zijde de pre mier herhaaldelijk met groote verontwaardi- ging was geinterrumpeerd. Een der mijnwer- kesafgevaardigden, Hartshorn, verklaarde, dat, ernstig als de situatie was voor de rede van den premier, deze rede den toestand nog ernstiger heeft gemaakt. De meest imbeciele politiek, om tot een re- geling te komen, was een strijd tot het bitte- re einde. Niet veel minder echter was de po litiek, die een oplossing zoekt door verlenging van den werktijd en verlaging der loonen. Zclfs al zouden deze beide *voorwaarden aanvaard worden, waartoe men de mijnwet- kers niet zou kunnen brengen, dan zou het probleem der mijnindustrie niet opgelost wor den. De industrie in haar huidige organisatie biedt geen basis voor een blijvende regeling; deze basis moet eerst ,gelegd worden door de mijnen te unificeeren en door het elkaar m prijs onderbieden op de internationale markt te voorkomen. Spreker herinnerde aan de verklaring, door de mijneigenaars voor de steenkookommissie afgelegd; n.l. dat zij moeten vreezen, dat zii de meerdere productie, die een gevolg zal zijn van d invoering van den acht-urendag, niet zullen kunnen afzetten, en hij herfiaalde, dat de nadeelen van de inefficiency van een groot aantal mijnen niet op de arbeiders mag wor den verhaald. Ook ex-minister Clynes (Labour) gaf zijn bittere teleurstelling over Baldwin's rede te kennen en verklaarde te vreezen, dat de vrede door het besluit der regeering niet gebaat was. In gelijken geest lieten andere labourle den zich uit. De labour-motie tot vermindering van de begrooting voor het ministerie van' Mijnwe- zen werd verworpen met 299 tegen 138 stem- men Of door de debatten van heden het mijn- probleem nader is gebracht tot een oplossing moet worden afgewacht. Eerst zktten de voor- stellen van de eigenaars, waarover de pre nier sprak, in een definitieven vorm aan de mijnwerkers moeten worden voorgelegd, doch de ontvangst van de regeeringsverklaring door de Labour Party geeft geen reden tot groote verwachtingen, MacDonald, die niet aan de debatten heeft deelgenomen, noemd? Baldwin's verklaring „rampspoedig", en de Labour-fractie, die verleden week besloot, de voorgenomen motie van afkeuring oyer het regeeringsbeleid in het steenkoolconflict in te ■louden, zal morgen er over beslissen, of deze motie alsog zal worden ingediend. Een wetsontwerp te wachten. De regeering is voornemens, de volgende week haar wetsontwerp in te dienen, volgens hetwelk de 8-urige werkdag in de kolenmij- nen wordt vergund. Het wet worden van het ontwerp zal zooveel mogelijk worden besnoe- digd. Naar men verneemt, zal het een korte maatregel zijn, die slechts uit eene clausule bestaat, en gedurende een tijdperk van 3 ja- ren van kracht zal zijn. De leden der arbeiderspartij hebben ver- klaard, dat zij het ontwerp met alle macht zullen bestrijden. In de regeeringskringen is men van meening, dat na publicatie der loon- tarieven, welke de mijneigenaars zich bereid. hebben verklaard te betalen op grondslag van den 8-urigen werkdag, de mijnwerkers genegen zullen zijn dien te aanvaarden. Zoo- als de premier verklaarde. hebben de mijnei genaars positieve verzekeringen gegeven, dat op den grondslag van den 8-urigen werkdag over bijna het halve land aan de mijnwerkers de handhaving der bestaande loonen zal wor den aangeboden over Juli, Augustus en Sep tember. Voor meer dan de helft van het ove- rige deel van het land zou de loonsverminde- ring, indien zij moest plaats hebben, minder dan 10 pCt. bedragen. Deze loonen zullen worden gewaarborgd voor drie maanden, gedurende welken tijd de regeering spoed zal betrachten met haar wet- gevend programma, om de adviezen der com- missie in werking te doen treden. Na drie maanden zullen de loonen gebaseerd worden ip de winsten der industrie, nadat men die heeft nagegaan, en men kan redelijkerwijze verwachten, dat over een groot deel der mijn- relden het bedrag gehandhaafd en zelfs ver- ffleerderd zal worden. Men beweert, dat met het oog op deze „waarborgen" het geschil be- treffende de vermindering der loonen veel van zijn gewicht zal verliezen, en men be- twist, dat dit geschil ten slotte in het oog der mijnwerkers van meer belang is, dan dat aan- gaande het grooter aantal werkuren De ont- wikkeling van den toestand wordt met veel belangstelling afgewacht. De leiders der mijnwerkersorganisatie zijn beslist tegen het voorstel der regeering. Cock heeft het niet eens noodig geacht een verga- dering van het bestuur bijeen te roepen om er over te beraadslagen. De mijnwerkers vragen steun. De mijnwerkersbond heeft zich tot de be- sturen van alle andere vakbonden# gewend met verzoek om financieelen steun. Den vak- bonden, bij het transport betrokken, wordt bo- vendien gevraagd hun leden te machtigen te weigeren kolen te vervoeren zoolang de uit- sluiting voortduurt TWEE FRANSCH-DUITSCHE VERDRAGEN. Tusschen de Fransche en Duitsche regee ring is een overeenkomst gesloten betreffende de uitvoering der 'valorisatiewetten. Deze overeenkomst is onmiddellijk geratificeerd. Volgens de overeenkomst verkrijgt Frank- rijk de meestbegunstiging. Frankrijk heft het beslag op de Duitsche markenleeningen, die onder sequester stonden, op en ontvangt van het te valoriseeren bedrag voor zoover het rijksleeningen betreft een vierde en voor zoo ver het leeningen der Duitsche bondsstaten of gemeenten aangaat de helft. Voorts bevat het verdTag een regeling be treffende de valorisatie van markenleeningen, die door Elzas-Lotharingsche gemeenten voor den wapenstilstand zijn uitgegeven en zich in het bezit van Duitsche rijksonderda- nen bevinden. Over de uitvoering van het verdrag zullen later de bijzonderheden bekend worden ge maakt. Het tweede tusschen Frankrijk en Duitsch- land gesloten verdrag is een handelsovereen- komst, voorloopig voor den duur van zes maanden. Dit voorloopig verdrag over- schrijdt in belangrijke mate de grenzen van het indertijd tusschen beide landen ten aan- zien van de jonge groenten gesloten verdrag. Het bevat echter geen bepalingen ten aanzien der fel bestreden posities, zooals ijzer en staal. Het verdrag zal nog dezen zomer door den Rijksdag worden goedgekeurd. DE MINISTERIEELE CRISIS IN FRANKRIJK President Doumergue heeft Briand op- dracht gegeven een kabinet te vormen. Deze heeft de opdracht aanvaard. Bij het verlaten van het Elysee heeft Briand verklaard dat het even moeilijk is tot overeenstemming te komen ten opzichte van het program als ten opzichte van de samen- stelling der nieuwe regeering. De weigering van Poincare om met de radicalen samen te werken brengt de voorstanders eener breede republikeinsche concentratie van de wijs. Herriot, die door Briand werd gepolst, ver klaarde, alvorens een standpunt in te nemen, te moeten afwachten wat het kleine congres der radicalen, dat gisteravond zou bijeenko- men, beslissen zou. In de wandelgangen der Kamer heerschte gister, naar de correspondent van het Hbld. meldt, luidruchtige levendigheid gelijlc bij alle ministerieele crises, doch vooral viel op te merken hoe verdeeld de leden waren over de mogelijke ministerskeuze. In alle par- tijen heerschte verdeeldheid. De aanhangers van Caillaux verklaarden dat deze er gaarne in zou toestemmen orde in de financien te scheppen, doch dat zijn eerste voorwaarde zou zijn hoofd der regeering te wezen. Het feit, dat de franc nog is gestegen, daar de beurs op een onvermijdelijke, energiejce actie van het a.s ministerie rekent, lokte optimistische commentaren uit. De Fransche en Engelsche regeeringen zijn overeengekomen het bezoelc van president Doumergue in verband met de ministerieele crisis tot een later datum uit te stellen. Het Berlijnsche soc.-dem. blad Vorwarts is van meening, dat een definitief aftreden van Briand zou te betreuren zijn. Het soc. orgaan hoopt in het belang van de toenaderingspoli- tiek, dat Briand a'thans Buitenlandsche Za- ken zal behouden. Ook de „Germania" ver- wacht beslist den terugkeer van Briand a'an B. Z. DE PI JTSCH-PLANNEN IN DUITSCHLAND. Men herinnert zich, dat indertijd in ver band met de Putsch-nlannen van Justizrat Class en consorten bij eenige niet met name genoemde grootindustrieelen in West-Duitsch- land materiaal in besiag is genomen, dat echter later door den rechter van instructie te Essen weer werd teruggegeven. De hoofd- commissaris van politie te Ess-en heeft hier- tegen geprotesteerd. Geheel onafhankelijk hiervan heeft echter thans naar het Hbl. mee- deelt, de rechter van onderzoek bij het Rijks- gerechtshof te Leipzig dit materiaal opnieuw in beslag laten nemen. HET REFERENDUM IN DUITSCH LAND. Nu de dag van het uitbrengcti van de stem voor of tegen de onteigening van de be- zittingen der voormalige Duitsche vorsten meer en meer naderf, ko'men voor en na be- richten over eeci zekere terreur van rechts op de stemgereclitigden. Dwang is door de mo- narcliisten wel cntkend, maar dat de berich- ten toch niet ongcgrond zijn, blijkt wel dui- delijk hieruit, dat de „officieele" Pruisische persdienst een mededeeling daarcmtrent be vat. Daarin wordt geconstateerd, dat inzon- derheid onder bedreiging met ontslag en an dere benadeeling getracht wordt invloed te oefenen op de stemgerechtigden. Daarom wordt de aandacht er op gevestigd, dat een dcrgelijk optreden niet alelen in strijd is met den geest van de grondwet, maar ook tot een vervolging voor den rechter kan leiden. Art. 118 van de constitutie waarborgt iederen Duitscher het recbt van vrije meeningsuiting en bepaalt ^uitdrukkelijk, dat niemand hem wcgens de uitoefening daarvan mag bcnadee- len. Geen rechter lean in uitoefening van dat recht volgens de grondwet een rechtsgrond vinden voor de ontbi'nding van em bestaande contractueele verhouding. Mocht niettemjn op grond daarvan een dergelijke verhouding verbroken worden, dan kan de benadeeldc schadevergoeding eischen. Naar het W. B. uit Hamborn meldt, is het daar tot een bloedige botsing gekomen tus schen rechts- en linksradicalen, waarbij eeni ge person en zwaar gewond werden. De poli- he scheidcfe ten slotte de vechtende partijen. HET RUSSISCH'E GELD VOOR DE BRITSCHE STAKERS. De Russische regeering zegt in haar ant- woord op de nota van de Engelsche regeering inzake de aanbieding van Russisch geld aan den algemeenen raad van het Engelsch Vak- verbod ten behoeve van de algemeene werk- staking, waarvan wij gisteren het voornaam ste mededeeklen, nog het volgende: De Sov- jetregeering vestigt de aandacht van de En gelsche regeering op zekere verklaringen van haar leden, welke in strijd zijn met de feiten en nadeelig zijn voor de normale betrekkin- gen tusschen de twee regeeringen en waarin zij beweerden dat het geld aan den algemee nen raad van het Vakverbond gezonden, af- komstig was van de Sovjetregeeing, terwijl het werd gezonden door den centralen raad der Russische vakvereenigingen in overleg met de centrale eommissies der verschillende Russische vakvereenigingen. DE POOLSCHE SOCIALISTEN NIET VOLDAAN OVER PILSOEDSKI'S REVOLUTIE. De „Kurjer Porannyi" publiceert 'n sociaal democratische verklaring, die als volgt luidt: „De sociaal-democrabsche partij kan de opvatting van maarschalk Pilsoedski, dat hij zijn revolutie volstrekt zonder eenige revolu- tionnaire consequenties heeft ondernomen, niet deelen en voelt zich daardoor niet gebon- den. Integendeel moet de revolutie van Mei j.l. een aantal consequenties tot gevolg heb ben. Voor alles moet daarbij ook de Landdag worden verwijderd, die den geest van revolu tie te voorschijn heeft geroepen. De sociaal- democraten zullen slechts stemmen voor be- grootingsvolmachten op korten termiin tot de bijeenkomst van den meuwen Landaag. Vol- machten voor wijziging der grondwet en van het kiesrecht kan de partij niet dulden." De voorgenomen grondwetswijziging mach- tigt den president der republiek verordenin- gen met wettelijke kracht uit te vaardigen en in geval van nood de sejm te ontbinden. De regeering eischt schrapping van het artikel der grondwet, volgens hetwelk de sejm op verlangen van een derde der afgevaardig- den bijeengeroepen kan worden. De sociaal-democraten zijn tegen deze grondwetswijziging. De vereischte meerder- heid van twee^erden voor de aanneming is echter aanwezig. HET FRANSCH-DUITSCHE HANDELSVERDRAG. Het Duitsche rijkskabinet heeft gister Mi- ndsterial-Direktor Posse, den leider van die Duitsche delegatie voor de onderhandelingen over een Duitsch-Fransch handelsverdrag, die uit Parijs was overgekomen om het kabi net rapport uit te brengen, opdracht gegeven naar Parijs terug te keeren en de onderhan delingen voort te zetten. Men hoopt, dat ze spoedig hun beslag zullen krijgen, al ver- heelt men niet, dat het met het oog op de voortdurende depreciatie van den franc ui- terst moeilijk zal zijn een geschikte basis van overeenkomst te vinden. DE FIN'ANCIEELE TOESTAND VAN BELGIe. De Beigische minister van financien Francqui heeft bij zijn terugkeer uit Londen verklaard, voldaan te zijn, over de resulta- ten van zijn besprekingen aldaar met betrek- king tot de credieten. Hiermede zal, volgens zijn meening, de publieke opinie ten aanzien van de hervormingen wel gerust gesteld zijn. Deze hervormingen zouden inhouden het invoeren van nieuwe belastingen en de ver- eenvoudiging van bestaande belastingen. Francqui is voornemens belangrijke bezui- nigingen in te voeren en het budget over 1927 te herzien. De economische toestand is gunstiger dan in 1913. Als hoofdoorzaak van den val van den Belgischen franc wordt be- schouwd het feit, d'at de Belgische kapitalen, afkomstig van den export niet in Belgie zijn gekomen. Hij eindigde met het vertrouwen in de vaderlandslievendheid van het Belgische volk uit te spreken. DE FRANSCHE PRESIDENT AAN DEN DOOD ONTSNAPT. Volgens de Parijsche politie-vei'ordening mcgen voetgangers de Champs Elysees alleen daar oversteken, waar een vluchtheuvel is en een politie-agent het verkeer regelt. Een paar dagen geieden nu stak een heer op een ander punt dezen breeden weg over Zijn onvoorzichtigheid had hij bijna moeten boeten met een ongeluk. Een auto dreigde hem te overriden; alleen door het omgooien van zijn stuur gelukte het den chauffeur den voetganger te omzeilen. Een politie-agent stapte er op af en wilde den voetganger be- keuren. Hij gaf echter aan dit voornemen geen gevolg, toen hij zpg dat de overtreder dpr verordeningDoumergue, de presi dent der republiek was. DRAMA BIJ EEN ROODE KRUIS- OEFENING. De Berlijnsche bladen brachten gister avond een uitvoerig relaas over een drama dat zich op de Wann See nabij Belgie heeft afgespeeld. Bij een oefening van het Roode Kruis. waa.ran circa 1000 Roode-Kruis-manschappen en Roode-Kruiszusters deelnamen, moesten 15 schoolkinderen van een stoomboot in het water springen. Zij zouden dan door het Roode-Kniispersoneel gered worden. Tenge- volge van het stormachtige weer en den zwa- ren golfelag kon een der kinderen, een 12- kniiapje, zich niet boven water houden, fween in de diepte en verdronk voor de oogen van het Rooae-Kruis-personeel en van de vele gasten, die de oefeningen bijwoca- den, onder wie de voorzitter van het Roode Kruis, generaal von Winterfeld en prinses Henriette van Pruisen. Ondanks alle pogin- gen van de waterpolitie fe men er tot dusver nog niet in geslaagd het lijkje van den jongen te vinden. Het feit, dat het Roode Kruis voor een dergelijke oefening het leven van 15 school kinderen in' de waagshaal stelt, heeft aller- wege geweldige verontwaardiging gewekt, en in de commentaren van de bladen wordt dan ook het hoofdbestuur van het Roode Kruis ten scherpste aangevallen. Het Roode Kruis pogt de verantwoordelijkheid van zich af te scuiven door het ongeluk toe te schrijven aan een samenloop van noodlottige omstandighe- den. Maar dit excuus wordt door niemand aanvaard. Terecht wijzen de bladen er op, dat het onverantwoordelijk is schoolkinderen, die nog te jong zijn om het gevaar in te zien, geheel gekleed, maar zonder reddingsgordels of zwemvesten op 200 M. van den oever over boord te laten springen, alleen om aan te toonen hoe voortrenelijk de Roode-Kruis- mannen de kunst verstaan drenkelingen te redden. De bladen van links laten in hun com mentaren uitkomen, dat de geheele demon- stratie een uitgesproken militair karakter droeg en noemen de oefening een „Parade und Manege Schaustiick". Alles ging op commando, geen van de Roode-Kruisman- schappen mocht zonder nadrukkelijk bevel een vin verroeren en voor het begin van de oefening inspecteerde prinses Henriette de in een breed front opgestelde Roode-Kruis-troe- pen. Naar alle waarscijnlijkheid zal tegen de organisatoren van de oefening een vervol ging wegens het veroorzaken van den dood door schuld worden ingesteld. Het onderzoek van politie en justitie is reeds in vollen gang. Het is gebleken, dat de verdronken knaap te water was gesprongen voor het bevel daartoe was gegeven. Dit was natuurlijk niet in het programma voorzien, en alhoewel en- kele toeschouwers op het levensgevaar we zen, waarin de drenkeling verkeerde, staken de talrijke aanwezige readers geen vinger uit. Gedurende vier minuten spartelde het arme jongetje in het water. Eerst toen gaven de leiders der oefening bevel reddingspogin- gen in hetwerk te stellen. Het was echter reeds te laat en het arme kind verdween in de diepte. Des avonds mareheerde de Roode-Kruis- soldaten met de muziek aan het hoofd naar huis OVE RSTROOM ING E N. Uit Dresden wordt gemeld, dat de Elbe se dert Zoniag bijna twee meter is gestegen. De oevers zijn overstroomd. Ook van den beneden- ec boven-Rijn wordt ■een verder stijgen van het peil gemeld. Tengevolge van de voortdurende regens in Bohemen en Moravie zijn de riVieren en stroompjes ook daar overal sterk gestegen. De spoorwegverbinding PraagReichenberg is verbroken en het verkeer inoet door over- stappen worden onderhouden. Wegens de overstroomingen is het vervoer van alle voor export bestemde goederen over de waterwegen van Moldau en Elbe stopge- zet. AMERIKA ONTVING 77 MILLIOEN DOLLAR. De schatkist der Vereenigde Staten heeft gisteren 77.783.127 dollar ontvangen als af- betaling op de oorlogsschulden Groot-Brit- tannie betaalde 67.950.000 dollar als half- jaarlijksche storting. Italie betaalde 5 mil- lioen dollar. Het overige deel ad 4.833.127 dollar, werd betaald door Belgie, Tsjecho- Slowakije, Estland, Finland, Hongarije, Li- tauen, Polen, Roemenie en Letland. U1TBREIDING DER RUSSISCHE MIJN INDUSTRIE. De Russische Arbeiders en VeVdedigings- raad heeft het plan aangenomen, om over te gaan tot uitbreiding van de mijnindustrie in Sovjet-Rusland, waarvoor een crediet van 20.000.000 roebel is uitgetrokken. Er zijn instructies gegeven, om onmiddellijk met de bewerking van nieuwe mijnen te beginnen. VALSCHE ZUID-SLAVISCHE BANKBIL JETTEN. De vorige week werd in Frankrijk een Zuid-Slavier gearresteerd, op wien valsche bankbiljetten van duizend dinars werden ge- vonden. De directeur-generaal van de Zuid-Slavi- sche Nationale Bank is te Metz aangekomen, waar hij een bespreking heeft gehad met deru rechter van instructie. flet is gebleken, dat de zaak in verband staat met de vervalschingen, die verleden jaar te Duisburg werden ontaekt. Een andere Zuid-Slavier werd in Luxem burg gearresteerd; ook hij was in het bezit van valsche biljetten van duizend dinares. f HANDEL IN BLANKE SLAVINNEN. In Warschau zijn zeven vrouwenhandela- ren in hechtenis genomen. De slachtoffers werden met auto's of vliegtuigen het land uit- gebracht en naar Parijs, Buenos Aires of Antwerpen vervoerd, waar voor elk slachtof- fer 2000 tot 3000 dollar werd ontvangen. Haar aantal wordt op 1000 geschat. TACNA EN ARICA. Volgens mededeeling van goedingelichte zijde zou Chili voornemens zijn om wegen* het mislukken van het plan voor een plebis- ciet het betwiste gebied militair te bezetten, daar het Chileensche volk van oordeel is dat zijn souvereiniteit over Tacna en Arica volko- men blijft tot er een plebisciet plaats heeft. VERIJDELDE AANSLAG OP T MUSSOLINI. De laden uit Rome melden, dat het Kamer- lid Cassinelli uit de Maximalistische partij is gezet omdat hij een aanslag op Mussolini zou hebben aangebracht. Deze aanslag zou beraamd zijn door een student, lijdende aan godsdienstwaanzin en militant lid van de uiterst-linksche partijen. Hij wilde Mussolini dooden bij diens terugkeer van zijn reis naar Tripoli. Tengevolge van de denunciatie van Cassinelli werd de student in een krankzin- nigengesticht geplaatst. DE ARBEIDSDAG IN DE SOVJET-REPUBLIEK. N'aar uit Riga bericht wordt, is de av- beidstijd der Russische land- en boscharbei- ders door de Sovjet-regeering op 10 uren vastgesteld, daar anders de loonen niet ver- hoogd zouden kunnen worden. DE AMBTENARENMCWESTIE IN OOSTENRIJK. - Het comite de rambtenaren besloot met het oog op het antworod der regeering op de ei schen der ambtenaren, een uitvoerig schrijven aan de regeering te richten, waarin onmid- dellijke hervattiug der onderhandelingen over deze eischen wordt vciiangd. De soc.-democratische partij heeft tegen Vrijdag haar leden opgeroepen om te manifes- teeren cinder de leus: „voor onderwijshervor- ming, voor werkloozenverzekering en tegen de regeering". TE PLETTER GEVALLEN. Op het militaire vliegveld van Galatz in Roemenie, heeft een der beste leger-vliegers, kapitein Carol Himes, onder tragische om- standigheden den dood gevonden. Met de ten behoeve van den Roemeenschen leger-vliegdienst aangeschafte Duitsche Hei- nicke parachutes zouden drie vlieg-officieren, elk vanuit een Potez verkennen, een daling volvoeren. Op 1000 M. hoogte ging als eerste de kapitein-vlieger Himes overboord. Het valscherm opende zich echter niet, waarop de ongelukkige officier op de binnenplaats van en huis te pletter viel. Zijn lichaam drong een meter diep in den grond. Dank zij de oplettendhed van depiloten der beide overige verkenners, blieven de twee andere officieren, die reeds op het punt ston den om te springen, aan boord, zoodat een grooter drama voorkomen werd. Toen men kort na dit ongeluk ook de beide overige Hei-, nieke parachutes beproefde, ditmaal met zak-, ken zand, weigerde ook van deze twee val- schermen er een open te gaan. DE TARIEVEN-OOR'LOG IN M M1DDEN-EUROPA. m. De Hongaarsche bladen constateeren, dat met het vervallen van het Tsjechisch douane- verdrag de tarievdn-oorlog tusschen beide landen een feit is geworden. Hongarije zal in geen geval toegeven en op den import uit Tsjecho-Slowakije zullen de hoogstc tarieven worden toegepast. HET EINDE VAN WEMBLEY. Dinsdag is te Londen de British Empire Exhibition in veiling aangeboden, doch het hoogste bod, 310.000 pnd. st. ,werd gewef- gerd, daar een limiet was gesteld van 315.000 pd. st. Men verwacht niettemin elk oogenblikj een mededeeling, dat de tentoonstelling van Wembley, want deze is het, verkocht is. DE „MOOIEw ZOMER. Een R. C. A.-bericht meldt, dat r>het in Noord-Italie noodweer is, de rivieren wassen en onweersbuien zijn niet van de lucht. Daar- entegen heerscht er in Bari tropische hitte (30 gr. C. in de schaduw). HET DRANKVERBOD IN AMERIKA. De voorstel len der „natte" groep tot wijzi ging der wet op het drankverbod zijn nog niet op de agenda van den Amerikaanschen Senaat geplaatst, doch dit zal geschieden, te zamen met het in tegengestelden zin luidende rapport der juridische Senaatscommissie. ENGELSCH SCHIP OP EEN RIF 1 GELOOPEN. Het Britsche transportschip „City of Naples", op weg van Kobe naar Yokohama, heeft schipbreuk geieden, doordat het tijdens een onweer op een onder den zeespiegel lig- gend rif is geloopen. Het s.s. „Chefoo Maru" verleende hulp aan de schipbreukelingen. Vijftien hunner, die in de booten ronddreven werden gered. Er bevinden zich nog vijftien aan boord van het schip, dat half onder wa ter staat. Een Japansch torpedojager, die na bij het schip voor anker is gegaan, hoopt ook deze petsonen te kunnen redden. 1LKMAARSCHE COURANT. DE WILD, LAAT O. D. BOTERSTR. TEL. 34 EN 35, ALLEEN KWALITEITS-ARTIKELEN TOCH GOEDKOOP! BEROEMDE ..PAX" MONDGEBLAZEN INMAAKGLAZEN, BEKENDE IJSMACHINES „Het Boertje".

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1