AlKmaarsche Courant WOUDA's Be doohter van Alva. FEUILLETON. Ko. 140 1926 Honderd Acht en Twintigste Jaargang. Donderdag 17 Juni. Gemeng-d nieuws. JAN STEEN TENTOONSTELLING. Gistermiddag is de tentoonstelling van werken van Jan Steen in het Stedelijk Museum „De Lakenhal" te Leiden onder groote belangstelling geopend. Behalve den Prins der Nederlanden waren o.m. tegenwoordigals vertegenwoordiger van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de heer P. Visser, hoofd der Afdeeling Kunsten en Wetenschappen van het Separtement; het Gemeentebestuur van Lei- iende meeste leden van de tentoonstellings- commissie (bestaande uit mr. Dr. J. C. Over- voorde, A. Coert, A. W. Frentzen, Dr. J. J. de Gelder, G. D. Gratama, D. Hannema, Dr. C. Hofstede de Groot, Prof. Dr. W. Martin, 'Aug. L. Reimeringer, F. Schimdt Degener, Dr. H. Schneider, Mr. J. Slagter n F!. Ver- 6ter.) In de groote tentoonstellingszaal kwamen alien bijeen. Mr. Dr. J. C. Overvoorde, directeur van bet museum en voorzitter van de commissie voor de tentoonstelling, heeft op dezen dag, gewijd aan de nagedachtenis van een der grootste meesters der oud-Hollandsche schil- derschool, uit naam van die commissie den Prins der Nederlanden, wiens tegenwoordig- heid bijzonder werd op prijs gesteld, de hoog- waardigheidsbekleeders van stad en land en overige aanwezigen van harte welkom ge- heeten. ZIJN EDELACHTBARE. Het schijnt achteraf, zegt de N. R. Crt., dat de Edel Achtbare heer Coremans met zijn visite aan het woonhuis van den burgemees- ter van Rotterdam niet bedoeld heeft het hoofd der politie te interpelleeren over het uitblijven van een beschikking op zijn ver- zoek om een terras vergunning en vergunning voor een strijkje voor zijn etablissernent in de Korte Pannekoekstraat. Die aanvragen, ons raadslid heeft het zelf toegegeven in het hem zoo wel mondende bargoensch waren maar „voor de nep." Maar de heer Coremans heeft zich opge- worpen als pleitbezorger voor een juffrouw, die op het Middensteiger een terrein, waar de zedenpalitii tegenwoordig des avonds de handen vol heeft met het toezicht op de asfalt- bloempjes een verlofzaak wil gaan exploi- teeren, waarvoor de politie haar niet de aan- zewezen persoon vindt. Die weigering zat zijn Edel Achtbare zoo hoog, dat hij er een be- zoek aan den burgemeester prive, met al de daaraan vbor hem verbonden gevolgen, voor over heeft gehad, nadat men hem wegens jrdeverstoring reeds de gelegenheid had ge- feven even uit te lusten in Jiet bureau Lange orenstraat. Dat hij na zijn verblijf op dat bureau zijn vermoeide ledematen heeft kun nen uitstrekken op de kussens van een luxe- auto, die gereed stond om hem naar den Westzeedijk te brengen, moet een kleine pleis- ter op de wonde, hem door de politie in zijn zelfbewustzijn wn grootestadsbestuurder ge stagen, geweest zijn. Het zal hem tevens be- wezijen hebben, dat het repaljanisme zijn ver- takkingen niet alleen heeft in de onderste la- gen van de maatschappij. AMERIKAANSCHE DOKTERS L IN ONS LAND. Van 18 tot 23 dezer zullen ongeveer 80 Amerikaansche dokters in ons land vertoe- ven, waar zij een bezoek zullen brengen aan de universiteiten te Amsterdam,Utrecht en Leiden en aan de stad's Grave'nhage. In de universiteitssteden zullen verschillen- de hoogleeraren voor deze artsen lezingen houden en in den Haag zullen eenige docto- ren hetzelfde doen,. De bedoeling van het bezoek dezer Ameri kaansche dokters is, zich op de hoogte te stellen van het medisch onderwijs hier te lande, alsmede om betrekkingen aan te knoo- pen met het oog op voortgezet medisch on derwijs voor artsen. Onder deze Amerikaan sche dokters bevinden zich naar ons wordt medegedeeld prof. William Haggard, presi dent van de-American Medical Association, een beroemd chirurg, en prof. Louis Wilson, president van de Kayo Foundation te Roches ter. De algemeene leiding berust bij dr. William Peck uit Freeport. Te Leiden zullen de artsen 22 dezer, des morgens 9 uur aankomen en zich vervolgens begeven naar het laboratorium van prof. Einthoven. Prof. dr. J. H. Zaayer zal het ge- zelschap daar met een toespraak verwelko- Een verhaal uit den Tachtigjarigen Oorlog. Door Archibald Clavering Gunter. Vertaald door Mr. Q. Keller. 69) „Goddank, die kereis willen ons niet te iang laten wachien", zegt Guy iachend, ter wijl hij zijn bepantserde handen tegen el kaar slaat, „een stalen kuras en een ijzeren beenbedekking zilten niet bijster aangenaam bij dit winterweertje". Eht is Guy's eerste gevecht sinds hij tot rid- der is gestagen en hij is in voile wapenrus ting, met helm, pluimen en vizier, borstkuras en rugbedekking, zelfs met gouden sporcn, het distinctief van zijn rang. Het gladde be- vroren dek is niet zoo geschikt voor de ver- tooning van zijn Italiaansche wapenrusting als de rug van een trappelend strijdros op een met tenten omgeven slagveld, maar de rid- dertijd behoort nog niet geheel tot het ver- leden een ridder is nog steeds een adellijke krijgsman de vergulde sporen zijn nog een aanwijzing van blauw bloed en durf, is het wonder, dat Guy Chester geen weerstand kan bieden aan de verleiding om de onderschei- dingsteekenen van zijn rang te dragen? Zijn mannen juichen zijn krijgshaftige verschijnin toe, we! wetend, dat die Milaneesche malien- kolder '.en man omhult, dien zij met vertrou- wen kunnen volgen - - men, waarna prof Einthoven een leadng zal houden. Daarna zal een bezoek worden gebraeht aan het academisch ziekenhuis, waar enkele hoogleeraren lezingen en demonstraties zul len houden. Woensdag 23 dezer zullen door een ge- deelte dezer artsen in het academisch zieken huis demonstraties warden gegeven op het gebied der heelkunde en aanverwante vak- ken. DE PITTSBURGH. Gistermorgen heeft de Amerikaansche vi- ce-admiraal Roger Welles een krans gelegd op het graf van De Ruyter in de Nieuwe Kerk. Even na tienen marcheerden een com- pagnie mariniers en een afdeeling matrozen van het Amerikaansche oorilogsschip den Dam op, voorafgegaan door de scheepskaptel en met aan het hoofd de Amerikaansche vlag. In den stoet werd meegedragen een groote lauwerkram, waaraan rood-en-blauwe lin- ten. Tusschen twee dichte rijen van kijkers gingen de manschappen den hoofdingang der kerk aan dte Damzijde binnenzij werden opgesteld in het koor, en aan de muziek werd een plants aangewezen voor het kope- ren hek. Daarna traden,, terwijl van het or- gel, bespeeld door den heer R'ijp zachte mu ziek weerklonk, de autoriteiten het koor bin nen. Het waren, behalve de Amerikaansche vice-admiraal en de commandant van de Pittsburgh, benevens eenige officieren van dien bodfem, kolonel Prillevitz, commandant van de marine te Amsterdamdte burgemees ter van Amsterdam, de heer De Vlugt, en de heeren von Maukhauer en Six, secretarissen van dte Nedterlandsch-Amerikaansche Kamer van Koophandtel te Amsterdam. Het kerkbe- stuur was vertegenwoordigd door dte heeren Druyvesteijn en Wil let. Terwij l alien voor het praalgraf van onzen grooten zeeheld stonden geschaard, zong mej. Di Moorlag een paar liederen. Daarna trad vice-admiraal Weilles het hek v6dr dte tombe binnen om aan den voet daar- van een krans neer te leggen. Daarna boog hij> diep. Vervolgens speelde de kapel van dte Pitts burgh eerst The star spangled banner en daarna het Wien Neerlamdsch bloed, terwijl officieren en bemanning van de Pittsburgh het militaire saluut brachten. Kolonel Prillevitz dankte uit naam van de Nederlandsche marine met een kort woord voor de eer, aan dte nagedachtenis van De Ruyter gebraeht. Tot slot zong mej Di Moor lag nog een lied, Na afloop van dte eenvoudige, maar indruk- wekkende plechtigheid maa'kten de Amerika- nen een rondgang door de kerk. Toen zij voor het groote gedenkraam waren aangeko- men, speelde de organist het Wilhelmus. ZOMERTIJD. Het Verbond van Nederlandsche Werkge- vers heeft er in een adires bij den minister van binnenlandsche zaken en landbouw op aan- gedrongein, in het vervolg aanvang en einde van dten hier te lande geldenden zomertijd geheel te doen aansluiten bij dien in Belgie, Engelaod en Frankrijk. Bovendien is den mi nister verzocht om, iedien de regeering het noodig oordeelde, dten zomertijd hier te lande op een later tijdstip dan Belgie, Engeland en Frankrijk in te voeren, met genoemde ianden o'verleg te plegen, teneinde tot een gemeen- schappelijke regeling voor den duur van den zomertijd1 te geraken. Het Nederlandsche bedrijfsleven ondter- vindt, volgens adressant, vele bezwaren van den toestand, zooals wij dien de laatste jaren gekend hebben, waarbij de zomertijd hier te lande niet gelijktijdig begint met dien in Bel gie, Engeland en Frankrijk. BRAND IN DE ELECTRISGHiE CENTRALE IN DEN HAAG. Dinsdagavond ruim half elf heeft perso- neel brand ontdekt aan de overkapping van het ketelhuiisi dter eltectrische centrale aan het Constant Rebecqueplein. De brandweer werd gealmeerd en in een minimum van tijd was de motorspuit uit dte Archimedtesstraat aan- wezig, weldra gevolgd door een motorspuit uit de Van de Veninestraat. Inmiddels was reeds het blusschingsmate- riaal van de Centrale aan het werk gesteld, zoodat spoedig met drie stralen het vuur kon worden aangetast. Het was geen gemakkelijk werk om den brand te berei'ken, want het vuur smeulde tusschen de houten met zink overdtekte overkapping en den stofkoolbunker. Tengevoige van het broeien van dte stofkool had de overkapping vlam gevat en telkens wanneer een stuk uit de overkapping werd weggehakt, laaiden dte vlammen daaruit op. Om twaalf uur evenwel kon de motorspuit der Van der Vennestraat inrukken. Met het verdtere blusschiegsmateriaal werd! nog een tijdlang gespoten. De directeur dter electrische centrale, de onderdirecteur en de ingenieur waren spoedig op het terrein van den brand „Hoho!" roept Oliver plotseling met een luid opklinkenden lach, „zie eens! Die Spaan- sche honden tuimelen over elkaar heen. Dat zal een glibberige geschiedenis worden.' „Ja, en hoe bloedige ook, voor hen", bromt Dawson nijdig, met het zwaard in de hand En inderdaad is dit zoo. Het kleine eskader laat den vijand naderen tot in de onmiddellijke nabijheid. Maar als het Spaansche voetvolk tot den aanval wil overgaan, ontdekt het voorste gelid plotse ling, dat het gaat vechten in het water in plaats van op het ijs. Zij laten alien hun wa- pens va'len, om door zwemmen hun leven te redden, wat bij deze hevige koude een haast ordoenlijk pogen is. „We zullen hun wat warmte bezorgen", roept Guy en het stuurboordgeschut van „Het Meisie van Dover" wordt afgevuurd op de dooreenkrioelende hoop van in het water worstelende mannen. En de schepen der Geuzen volgen dit voorbeeld. Maar Alva's geharde krijgers zijn op land noch ter zee in een oogenblik verslagen. De bevelhebber laat een deel van zijn troep zkh als tirailleurs over het ijs verspreiden en zij ooenen het vuur hunner haakbussen op de schepen. Weldra fluiten de kogels over de verschansingen en door het want van „Het Meisje van Dover", nu eens komt een voile laag, dan weer zijn het verspreide schoten. Een ander deel der Spanjaarden kruipt over het ijs en tracht de kabels te bereiken, waar aan de schepen gemeerd liggen. Zij probee- ren ze door te snijden, zoodat de vaartujgen Ook de hoofdeommfesaris, commandant dter brandweer en commissaris Kramer waren dra aanwezig en later kwam ook burgemees ter Patijn zich op dte boogste stellen van den omvang van den brand!. Doordien men den brand tot een gedleelte van de overkapping heeft weten te beperken, was het gevaar voor het bedrijf s{foedig ge- weken. De stroomlevering heeft geen stoomis ondtervonden. MODER'NE R'EIS OM DiE WERIELD. Een Amsterdammer, de heerT- Tosi Faci- mo, wil in eien sailoo-automobiel een reds om de wereld maken, wtelke 5 jaar duren zal, en waarop hij verplicht is, 60.000 stedten te be- zoeken. NEDERLANDSCHE AANNEMERSBOND. De algemeene vergadering van dezen Bond is gisterochtend in net Kurhaus te Zand- voort geopend met een rede van den voorzit ter, den heer W. M. Th. Thijssen, van Hilver- sum, nadat hoofdbestuur en afgevaardigden door het bestuur van de afdeeling Haarlem en omstreken bij monde van den heer S. P. Rijnierse waren verwelkomd. Bij de verkiezing van 10 leden van het hoofdbestuur, zegt de voorzitter, dat de heer Wijnand van Leeuwen Jr. te Rotterdam we gens gezondheideredenen zich niet herkiea- baar stelt. De heer Van Leeuwen wordt op voorstel van het hoofdbestuur benoemd tot lid van verdienste van den bond. Tot leden van het hoofdbestuur worden herkozen de heeren G. Schreurs in de Bilt, S. P. Rynierse te- Overveen, A. Meyer, te Kunrade, H. Ibelings te Groningen, B. van Eesteren in Den Haag, W. Anker, te Vlissin- gen, en A. J. de Haan Jr. te Amsterdam Ge- kozen wordt in de vacature-Wynand van Leeuwen Jr. de heer B. Groenewegen te Haarlem; in de vacature-W. P. de Vries Hzn. te Utrecht de heer H. A. Looyen te Gorin- chem, en in de vacature-J. van der Wal te 's-Gravenhage de heer W. A. van Zuylen, te Groningen. Behandeld wordt een voorstel van het hoofdbestuur tot het aanibrengen van eenige wijzigingen in het uniform compromis voor de leden van den Nederlandschen Aannemers- bond, bedoelende, dat bij geschillen door de betrokken leden aan het dagelijksch bestuur een brief wordt gezonden, waarin het be staande geschil in het kort wordt omschre- ven, en waarbij de eischende partij verplicht wordt gesteld, in handen van de benoemde scheidslieden een door dezen te bepalen som te storten als waarbofg voor de kosten van arbitrage. De afgevaardigde van Alkmaar deelt mede, dat een harer leden een arbitrage-zaak heeft gehad, waarvan de kosten veel te hoog waren, waarom de afdeeling verzoekt, een basis voor het bedrag der kosten vast te stel len. De voorzitter zegt, dat het hoofdbestuur dit verzoek zal overwegen. Het voorstel van het hoofdbestuur wordt met algemeene stemmen aangenomen. Efeneens wordt aangenomen een voorsiel van het hoofdbestuur tot wijziging van het reglement, inhoudende, dat bij het in ge- breke blijven van een lid van het betalen van verschuldigde bedragen het hoofdbestuur de bevoegdheid heeft, bet onderzoek aan een commissie op te dragen. In de middagvergaedring kwam E.an de orde de verkiezing van een secretaris en een penningmeester van het hoofdbestuur Bij acclamatie werden de aftredende secretaris, die heer G. Elferich, te Overschie, en de af tredende penningmeester, de heer A. J. de Haan Jr., te Amsterdam, herbenoemd. Onder applaus van de vergadering kwam de burgemeester van Amsterdam, de heer W. de Vlugt, ter vergadering. De voorzitter richtte hartelijke woorden van welkom tot den burgemeester en zeide dankbaar te zijn, dat deze, ondanks zijn drukke werkzaam- heden, nog tijd had gevonden om de verga dering bij ie wonen. De heer De Vlugt zeide, dat het bloed soms kruipt, waar het niet gaan kan. De vergade- ringen van den Nederlandschen Aannemers- bond, wanneer ze niet te ver van de hoofd- stad gehouden worden, bezoekt hij gaame. Hij zeide, dankbare herinneringen te hebben aan de samenwerking vroeger in het hoofd bestuur en hij hoopte, dat de bond zal voort- gaan op den grondslag indertijd gelegd. In de middagvergadering is in behandeling gekomen het voorstel van het hoofdbestuur tot het nemen van een bindend besluit omtrent afschaffing der borgstelling, waarbij de leden van den bond met ingang van 1 Januari 1927 verplicht zullen zijn zich te onthouden van inschrijving naar of zich als borg te ver- binden voor werken, waarbij een borgstelling geeischt wordt. Dit voorstel wordt door het hoofdbestuur aan de algemeene vergadering voorgelegd ingevolge de motie, daartoe aangenomen in de huishoudelijke vergadering op 10 Maart naar den kant zullen drijven en dan te be- klimmen zullen zijn. Maar als Guy naar de voorplecht gaat om zijn mannen aan te vu- ren met hun haakbussen de kabels te verde- digen, ervaart hij, dat het toch maar goed is, dat hij zijn wapenrusting heeft aangetrokken. Als hij zijn borstkuras niet had gedragen, zouden een paar Spaansche scherpschutters hem het licht hebben uitgeblazen. Twee ko gels stuiten af op het kuras en een neemt de vederbos van zijn helm weg. Maar de kabels blijven gespannen, en de mannen, die met den moed der wanhoop wagen ze te nade ren worden alle neergeschoten. terwijl het ge- schut van „Het Meisje van Dover" onafge- broken een hagelbui van kogels en schroot over de ijsvlakte uitstort. Aan de andere zijde van de drijvende cita del gaat niet alles zoo goed. Met inspanning van alle krachten en trots groot verlies aan manschappen zijn de Spanjaarden er ten slotte in geslaagd de kabel van een der Geu- zenschepen door te hakken; niet in staat om weerstand te bieden tegen den daardoor ont- stanen druk, raakt een der ankers in het ijs los, fen de drijvende citadel drijft naar den kant van het ijsveld. Nu staat de kans goed voor de Spanjaar den in een oogenblik staan hun stormlad- ders tegen het schip, waarover men van het dek van „Het Meisje van Dover", hooger gebouwd dan de sdiepen der Geuzen, kan zien. Als de Spanjaarden de ladders opstormen, om zich te nestelen op het dek van het Hol- landsche schip, beveelt Guy zijn mannen. om J.l. fe A'tffstMlaS? - - f Met den Nederlandschen R.-Kath'. Bond van Bouwpatroons is ten opzichte van dit punt samenwerking verkregen. Door den voorzitter worat een uitvoerige toelichting op het bestuursvoorstel gegeven. Het hoofdbestuur hoopt, dat met de aanne- ming van dit voorstel een lang gekoesterde wensch in vervulling zal gaan. Alom wordt op de voorgestelde wijziging aangedrongen, onlangs nog in de vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken te's Graven- hage. Er komt verandering in de wijze van aanbesteding en ook in de gunningen, die het voorstel te meer noodzakelijk maakt. De afdeeling'Alkmaar stelt voor bij het hoofdbestuursvoorstel tegelijk te behandelen haar voorstel, luidende als volgt: De Nederl. Aannemers Bond treedt meer adief op tot het verkrijgen van recht voor den aannemer in het algemeen. Inzonderheid wordt het hoofdbestuur opgedragen positieve stappen te doen om de bindende besluiten van den bond ook toegepast te krijgen bij werken voor de overheid. Zoo ook wordt de actie tot het doen verdwijnen der borgstelling uitge- breid, zoodat deze ook geldt voor de werken, hierboven genoemd. De afgevaardigde van Alkmaar zegt dat vele aannemers vooral de dupe worden van de maatregelen der overheid. Spr. wijst op de vele faillissenienten van aannemers, die werken van de overheid hebben aangenomen. Spr. wijst er op dat drie bekende aannemers- firma's, die onderdeelen van de Zuiderzee- werken hadden aangenomen, zijn gefailleerd en ook dte aannemers van het Maas- en Waal- kanaal. Spr. herinnert aan het artikel van den heer Vinkenberg in De Aannemer, waarin gesproken wordt van immoreele bestekken en staatsmisleiding. Spr. zegt dat het niet alleen de Staat is, die dte aannemers belaagt, maar ook provinciale besturen, waterschappen enz. Spr. zegt dat de afdeeling Alkmaar het nood zakelijk acht, dat het Bindend Besluit vooral wordt toegepast voor werken voor de over heid. De voorzitter zegt dat het hoofdbestuur een andere meening is toegedaan als de af deeling Gouda, daar het meent, dat de af schaffing der borgstelling niet van de over heid, maar van dte aannemers zelf moet uit- gaan. Het hoofdbestuur heeft daarbij de ge schiedenis mee, daar het met dte invoering der arbitrage op gelijke wijze is gegaan. Ook die ging van de aannemers zelf uit en thans hebben vele groote lichamen de arbitrage aanvaard, zoo b.v. de Nederl. Spoorwegen. Spr. wijst er op dat de overheid langzaam werkt en dat b.v. de wijziging der algemeene voorwaarden nu reeds drie jaar aan de orde is. Spr. zegt dat voor de overheid waarschijn- lijk verschillende bezwaren gelden, maar dat dte aannemers het ten opzichte van de parti- culieren zelf in handen hebben. De voorzitter zegt ten opzichte van de be zwaren van niet-aangeslotenen en kleine aannemers, dat het wellicht eenige leden zal kosten, maar waar het hier gaat om groote dingen, moet gestreden worden met groote middelen. Het kan ook zijn, dat deze groote dingen anderen dringen om tot den bond toe te treden. Spr. meent dat uitstel niet noodig is, het voorstel staat in het teeken der algemeene be langstelling. Spr. zegt dat de Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons eenzelfde voorstel zal indienen eq dat dte Bond van Bouwmate- rialen-handelaren en vele middenstanders met het voorstel sympathiseeren. De secretaris, de heer Elferich zegt te ho- pen, dat het hoofdbestuur na dezen stap ver- der zal gaan en het volgend jaar zal komen met voorstellen, om de afschaffing der borg stelling ook te doen gelden voor werken voor de overheid. Dit wordt door het hoofdbestuur overge- nomen, waarna de afdeeling Alkmaar haar voorstel intrekt. Het voorstel van het hoofdbestuur wordt met 244 tegen 27 stemmen aangenomen. De voorzitter spreekt er zijn voldoening over uit dat het voorstel werd aangenomen en gelooft dat de Nederl. Aannemersbond hiermede is geluk te wenschen. NEDERLANDSCHE BOND TOT KINDERBESCHERMING. De Nederl. Bond tot Kinderbescherming heeft dezer dagen zijn jaarlijksche vergade-' ring gehouden. Bij ontstentenis van den voorzitter, mr. L. Basch, stond de bijeenkomst onder leiding van den heer J. R. Snoeck Henkemans. Als vertegenwoordiger van den minister van jus- titie woonde mr. C. Scheltus, chef van de onderafdeeling Rijkstucht- en opvoedingswe- zen, de vergadering bij. De aftredende bestuursleden, de heeren mr. H. de Bie, mr. A. de Graaf en ir. M. A. C. Houtman, werden herkozen. Met betrekking tot de in 1925 ingestelde hun aangevallen makkers bij te springen, van de andere schepen der Geuzen komt mede hulp opdagen en het dek wordt nu het brand- punt van den strijd. Maar door groote overmacht weten de Spanjaarden een oogenblik vasten voet te krij gen op de campagne van het Hollandsche schip, en zij heffen zegekreten aan, meenende, dat zij nu zeker zijn van dp overwinning. Maar de dood en verderf verspreidende stuk- ken op de voorplecht van het schip zelf en twee van den boeg van „Het Meisje van Dover" doen die kreten spoedig verstommen, daar zij de juichende bende'met kogels door- ploegen. Met een aantal van de mannen der andere schepen wordt de campagne weer schoongeveegd, doch steeds gedeeltelijk, daar Alva's veteranen strijden als waren zij niet te verslaan, terwijl hun aanvoerder onkwets- baar schijnt te zijn. Reeds tweemaal hebben Guy en hij de zwaarden gekruist, maar zij zijn telkens weder van elkaar geraakt in het gewoel van den strijd, welke weder een alge meen handgemeen is geworden, ten voor- deele van de Spanjaaiden. Het geschut van het besformde vaartuig kan nu niets uitrich- ten, en de kanonnen der andere schepen kun nen niet naar dezen kant van het gevecht ge- richt worden. Het ziet er dus bedenkelijk uit voor de Watergeuzen. Maar onder het vechten verliest Guy zijn bezinning niet, en plotseling naar zijn eigen schip terugkeerend, roept hij: „Laadt twee veldslangen met een voile lading en breng ze naar de voorplecht1" Corker en eel pair man haasten zich naar Parel-Tarwebloem Voor winkeliers bij Gross, v/h. M. DE HAAS, Alkmaar. commissie voor de gezinsverpleging werd me- degedeeld, dat aan deze commissie zijn toege- voegd de dames jonkvr. mr. J. A. baronesse Van Verschuer en mevr. E. Mees-Hfevelaar. Dr. J. J. P. Valeton heeft zich bereid ver- klaard, de leiding van de commissie op zich te nemen. Over de opbrengst van de weldadigheids postzegels werden eenige mededeellngen ge- daan: de posterijen hebben aan den Bon.! ruim 77.000 gulden overgedragen, welk b.. drag zal worden verdeeld onder de 246 ver eenigingen e.d. ter verzorging van het hulp- en bescherming-behoevende kind, welke zich voor een aandeel hebben aangemeld. Het onderwerp, dat ter bespreking was ge- kozen, betrof de voogdijvoorziening voor zie- ke, zwakke, gebrekkige en zwakzinnige kinde- ren. Het werd ingeleid door de heeren mr. J. Overwater, dr. J. Lammerts van Bueren en dr. F. S. Meyers. Nadat de inleiders de debaters beantwoord hadden, sprak op voorstel van den voorzit ter de vergadering zich uit voor de noodzake- lijkheid en wenschelijkheid, dat de regeering in overweging neemt verhooging van de sub- sidie voor voogdij- en regeeringskinderen, die in buitengewone omstandigheden verkeeren. In de tweede plaats werd goedgevonden, dat het bestuur zich zou wenden tot den minister van justitie, opdat door samenspreking met vertegenwoordigers van de voornaamste ge- meenten, de vraag van gemeentelijke hulp in de kosten van deze kinderen tot klaarneid zou worden gebraeht. UIT HET BOEKDRUKKERSBEDRIJF. Ia de gistermorgen te Maastricht gehouden algemeene vergadering van de federate der werkgevers-organisaties in het boekdrukkers- bedrijf is besloten, het tegenwoordige collec- tieve arbeidscontract voor een jaar te verlen- gen. De Algemeene Nederlandsche Typografen- bond heeft op zijn in deze maand gehouden congres een gelijk besluit genomen. Mr. A. R. ZIMMERMAN. Naar de N. Rott. Crt. vemeemt, zal mr. A. R. Zimmerman, wiens taak, zooale bekend is, op 30 dezer afloopt, reeds enkele dagen daar na Weenen verlaten en vervolgens met zijn- fatnilie te Oosterbeek verblijven tot aan zijt op 20 Juli bepaald vertrek naar Amerika waar hij, op uitnoodiging van verechillend instellingen, lezingen zal honden. Het bericht dat hij te Weenen zou btijven wonen, is, evenals alle andere daaraan vast- geknoopte geruchten, volkomen uit de lucht gegrepen. BLOEMBOLLENDIEFSTALLEN. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gis- ter bevestigd het vonins van dte Haagschs rechtbank, waarbij N. H., los werkman te Noordwijk, wegens diefstal van bloembollen, is veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf. Vemietigd werden de vrijsprekende vonnia- sen van de zelfde rechtbank in zaken tegen D. H., koopmao te Voorhout, H. J. B., bar- bier te Noordwijkerhout en E. C. V., bloe- mistknecht te Noordwijk, alle drie beschul- digd van heling in verband met de bloembol- lendiefstallen te Noordwijkerhout en Voor hout. De verdachten werden thans veroor deeld ieder tot 2 jaar gevangenisstraf; hun onmiddellijke gevangenneming werd tevens gelast. HET VERDRAG MET BELGIe. Van de hand van den heer B. Nierstrasz, oud-lid van de Tweede Kamer en oud-direc- teur van de Hollandsche Stoombootmaat- schappij te Amsterdam, is bij C. Blommen- daal te 's-Gravenhage, onder den titel „Ne- derland en Belgie, de gevaren van het ver- drag", een tweede brochure verschenen, waarin hij de nieuwe phase van het verdrag bchandelt en wel in het bijzonder de regelin- gen betreffende de Wester-Schelde, de Widin- gen, Antwerpen-oorlogshaven en de door- vaart van Belgische c-doo-sschepen. PRINS HENDRIK NAAR HET BUITENLAND. Er is nog eenige wijziging gekomen in het vertrek van Prins Hendrik naar het buiten- land. Snit-Casses in de maten 35 t. m. 75 c.M. In 10 ver schillende uitvoeringen. L. Frankenberg Alkmaar. dit bevel te vol teen en Chester ricbt dit ge schut niet op de Spanjaarden maar op Set ijs, waarop hun stormladd«rs staan. Het eerste salvo doet vijftig man met hun ladders in het water tuimelen. „Verdrinken gaat gauwer dan doodschieto!" juichen de Engelsche zeelieden eu met nog een paar salvo's hebben zij de zaak voor elkaar. Het ijs is onder de voeten der Spanjaarden ver- brijzeld en ploeterend in het ijskoude water, verdrinken een honderdtal veteranen. De an deren geven het op. Deze citadel op het ijs is hun een te harde noot om te kraken. Wel inziende, dat de zaak zoo'n keer heeft genomen, dat voortzetting van den strijd haar slechts nog meer kan bederven, geeft de Spaansche jbevelhebber, oogenschijnlijk on- gewond, bevel tot terugtrekken en de lichtge- wonden met zich medevoerend, trekken zijn veteranen langzaam af, in de richting van Amsterdam. Als hij ziet hoe vele zijner viUrden op het gladde ijs voortsukkelend kom«a te vallen, roept't Hoen, die ze staat uit te lachen, plotseling uit: „Er mag geen man van hen ontsnapp'r:! Op de schaatsen' ze achterna! Ai Jen op de schaats!" Dit denkbeeld slaat bij de Hollanders in, de Engelschen, die zich op schaatsen kunnen bewegen, voegen zich bij hen, en in nog geen vijf minuten heeft Guy op het gladde ijsvlak bij zijn schepen een schare van 75 man equi page van „Het Meisje van Dover", ieder ge- wapend met haakbus en sabel of piek en strijdbijl, en ieder met schaatsen onder den voet. (Wordt yervojgd).

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5