DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. I4f D!t nff8®*r besfaaf uI< 2 b,ac,(:n' Honderd acht en twintigste Jaargang 1926 VEIJDAG 18 JUNI Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feesfflagen, niigegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar /2,franco door het geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewqsnummers 5 cents. PRIJS OER OEWONE ADVERTENTlfiNi Per regel /0.25, bij groote contracfen rabat. Groote letters naar plaatsrnfnrto. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/b HERJHs. COSTER A WOE Voordam C9. Direeteurt O. H. KRAK. Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgire 37060. Hoofdredacteurs Tj. N. ADEMA. Buitenland. DE MINISTERIEELE CRISIS IN FRANKRIJK. De Kamer is tot Dinsdag verdaagd. Briand heeft met Poincare gesproken, die na afloop van het onderhoud aan de pers ver- klaarde, dat hij een conferentie met Briand zou hebben. Briand ontving daarna den leider der re publikeinsche Unie, Louis Marin. Briand heeft zijn voornemen gepreciseerd, verschillende perlementaire groepen te ver- eenigen tot verwezenlijking van een program- ma van financieel herstel. Hij zal pogingen in het werk stellen, de socialisten over te ha- len tot directe of indirecte medeweking, en eenzelfde beroep doen op de groep der repu blikeinsche Unie. Hij zal voorts Herriot's medewerking vra- gen, en Poincare de portefeuille van finan- cien aanbieden. Briand is vast besloten, alles te doen, om ten spijt van de moeilijkheden, zijn doel te be- reiken. Hij zal het parlement vragen, aan zijn kabinet alle noodige bevoegdheden tot verwe zenlijking van het doel te verleenen. Het program en de keuze der ministers worden nog heftig besproken. Echter schijnt de financieele situatie wel te wijzen op de noodzakelijkheid om over te gaan tot het ne men van dictatoriale maatregelen. De mee- ning ovedheerscht, dat Briand niet zal slagen in zijn pogingen tot vormen van een kabinet een zeer breede basis. De toetreding van erriot is uiterst onwaarschijnlijk geworden na de radicale inotie, en Poincare zal zeker zware voorwaarden stellen. Mocht Briand na eventueele mislukking van zijn pogingen, markante persoonlijkhe- den te vereenigen, widen volstaan met een- voudige verbreeding van zijn afgefreden mi- nisterie naar rechts, dan zou zijn tiende ka binet slechts een zeer kort bestaan hebben, zoodat hij daaraan waarschijnlijk niet eens zal beginnen. Briand ztlf zegt, dat het onver- mijdelijk is, dat het parlement der regeering volledige autoriteit en alle volmacht geeft. E>e aanhangers van Poincare en Tardieu dringen op „decrets-lois" aan; anderen spre- ken van een „carte blanche" voor de a s. re geering. Echter alien, zelfs de radicalcn, ge- ven de noodzakelijkheid toe om den verloren tijd in te halen langs den weg van een uit- zonderlijke procedure. Men verzekert, dat de weigering van Poin care niet definitief zal zijn, indien hij op dit punt beloften krijgt, maar men twijfelt aan een overeenstemming tusschen Briand en Poincafe. Het kleine congres der radicalen, dat be- slissen zou over het al dan niet aannemen van een portefeuille door Herriot, heeft met vrijwel algemeene stemmen een motie aange- nomen, waarin gezegd wordt: „Het partij- congres der radicalen en radicaal-socialisten, verklaart zich bereid, in de huidige ernstige omstandigheden de verantwoordelijkheid zij- ner plichten jegens het land en de republiek ten voile op zich te nemen. Het verwerpt, als in strijd met de gevoelens van het republi keinsche volk, elken politieken toeleg, welke er op uit zou zijn, onder den dekmantel der „union sacree" de macht aan een door de kie- zers veroordeelde minderheid uit te leveren. Het is daarentegen vast besloten, een demo- cratische regeering met zijn voile vertrouwen te steunen, welke zich zal beijveren, alle re- publikeinen te vereenigen op een krachtig pro gram van financieel herstel en, ten einde het succes der politiek te verzekeren, doet het par- tijcongres een beroep op zijn parlementaire leden en wiist het er op, dat eenheid en disci pline voor hen een gebiedende plicht jegens de partij is". Uit deze motie meent men te mogen consta- teeren, dat Herriot alleen een portefeuille zal aanvaarden, indien de leiders van het natio nale blok uitgesloten worden. De radicalen vreezen vooral, dat een ministerie-Briand de verdeeldheid onder hen zou vergrooien Franklin Bouillon sprak op een congres over een breede republikeinsche concentrate, maar dit voorstel ontmoette een biina eenstemmige afkeuring. De radicalen zullen, indien Briand niet slaagt, eischen, dat Herriot opdracht tot het vormen van een kabinet gegeven zal worden. Volgens een semi-officieel bench t heeft Her riot geweigerd om een portefeuille te aan vaarden in het door Briand te vormen kabi net. Volgens dit bericht zou Herriot verwach- ten. dat Doumergue hem zal belasten met de kabinetsformatie, en zou hij reeds bezig zijn er een te concipieeren. De republikeinsche socialisten hebben even- eens een besluit genomen om zich tegen de vorniing van een kabinet onder invloed der rechtsche partijen te verzetten. De afgevaar- digden worden cpgeroepen, liun medewer king aan iedere regeering te weigeren die niet steunen zal op de meerderheid welke 1 Mei 1925 de overwinning behaalde. DE GRONDWETSHERZIENING IN POLEN. De miflisterraad heeft het wetsontwero tot herziening van de grondwet aangenomen. Het zal a.s. Dinsdag in den Landdag in be- handeling komen. Bepaald wordt, naar het B. T. A. meldt, dat de gewone zitting van het parlement vier maanden zal duren is in dien tijd de begrooting niet aangemomen, dan zal de president der republiek deze bij decreet- wet vaststellen. Verder krijgt de president van de republiek de bevoegdheid de Kamers te ontbinden op voorstel van den minister- raadhij krijgt het recht zijn veto uit te spre- ken over reeds door het parlement aangeno men .wettcn, welke echter zullen worden af- gekondigd, iiidien zij voor een tweede maal door het parlement ongewijzigd worden ana- genomen. Wanneer het parlement op reces is of ontbonden, zal de president van de repu bliek dea'eet-wetten kunnen afkondigen, wel ke echter bionen twee weken bij het parlement moeten worden ingediend. Na de a.s. bijeenkomst zal de zitting half Juli gsloten worden en tot 1 Januari 1927 zullen de wetten uitsluitend bij decreet van den president worden afgekondigd. De premier Bartel conlereerde met de ver tegenwoordigers der minderheden met name met de vertegenwoordigers der joodsche frac- tie van den Landdag. Hij beloofde alle wetten en bcsluiten in te trekken, die in strijd zijn met de beginselen der grondwet nopens die rechten der minder heden. DE BRITSCHE REGEERING EN DE GELDZENDINGEN UIT RUSLAND. Na de commentaren in de pers acht het kabinet het eventueele afbreken van de di piomatieke betrekkingen met Rusland in ver- bandi met de ovennaking van Russische fondsen ter ondersteuning van de algemeene werkstakimg in Engeland niet gerechtvaar- digd. Het kabintt besloot niettemin een on- derocheid te maken tuschen de Russische dipiomatieke vertegenwoordigers en de han- dersorganisaties. Het besloot een draconische vermindering te doen plaats hebben van de dipiomatieke privilegien, die tot nog toe aan het personeel der handelsorganisaties zijn verleend; de autoriteiten zullen waarborgen treffen tegen het gebruik van deze organisa- ties ten behoeve van de Sovjet-propaganda. De Centrale Raad der Russische vakvereeni- gingen heeft besloten zich niet te storen aan de Engelsche protesten. maar met het zenden van ondersteuningsgelden naar Engeland door te gaan tot de gelden officieel door de Engelsche regeering in beslag worden geno men. De Ille Internationale heeft zich bij dit be sluit aangesloten. De Engelsche missie te Moskou heeft tegen dit besluit gepro+oesteerd. DE SOVJET-INDUSTRIE HEEFT AAN ALLES GEBREK. De financieele positie van de industrie baart veel zorg aan de leiders. Alle bladen wijden aan dit vraagstuk uitvoerige beschou- wingen. Nagler, een der meest bekende bolsje- wistische deskundigen, heeft in de „Ekono- mitsjeskaja Zjiznj" een uitvoerig artikel aan de financieele positie van de industrie gewijd Wij ontleenen aan de beschouwingen van Nagler de volgende bijzonderheden De Russische industrie heeft aan alles ge- brek. Zij wordt bedreigd met een tekort aan brandstoffen, met een tekort aan grondstof- fen, zij lijdt gebrek aan kapitaal. Het tekort aan brandstoffen zal volgens Nagler zijn hoogtepunt in 19261927 (dus na October 1926) bereiken; voorloopig behelpt de indus trie zich nog. Veel erger staat het met het te kort aan grondstoffen. Dit tekort is van dien aard, dat geen opvoering van de productie in het land zelf den toestand kan redden. Er moeten dus groote hoeveelheden grondstoffen uit het buitenland ingevoerd worden, maar hiervoor zijn credieten noodig, want de fetaat bezit geen geld en kan de grondstoffen niet betalen. Hier belanden wij op het meest teere gebied, n.l. de financieering van de industrie. In het eerste semester van het loopende jaar (dus jn de maanden Oct.Maart) heb ben de industrieelc ondernemingen van den staat bij de banken op kort papier 168 mil- lioen roebel opgenomen (Naglei- voegt er na- drukkelijk bij, dat in werkelijkheid een veel grooter bedrag werd opgenomen). Uit de bedragen, die de leening voor het herstel heeft opgebracht, ontving de industrie 43 millioen roebel. Dit vormt ongeveer 50 pet. van de sommen, die de industrie volgens de plannen in het loopende jaar moest ont- vangen. Deze gunstige toestand was het ge- volg van de groote vrijgevigheid van de ban- ken en de regeering in het eerste kwartaal In het tweede kwartaal werd de toestand reeds minder gunstig, daar het gebrek aan middelen zich reeds toen liet gevoelen. De toestand werd intusschen steeds ongunstiger, zoodat het zeer onwaarschijnlijk is, dat de industrie in de tweede helft van het dienstjaar evenveel middelen zal krijgen als in het eerste halfjaar. Min of meet zeker zijn alleen de be dragen, die de leening voor het herstel moet opleveren. Deze leening wordt geplaatst bij de banken, en de overige financieele instellin- gen van de Unit, en de moeilijke financieele positie van deze instelb'ngen maakt het zeer onwaarschiialijk, dat zij geld zullen kuauen vinden om in de leening van herstel te beleg- gen. Nog erger staat het met het bankcrediet op kort papier. De Raad voor de Volkshuishou- ding (de WSNCH) van de Sovjet-Unie heeft voor het derde kwartaal van het loopende jaar de bedragen van het kort bankcrediet aan de industrie vastgesteld op 81.4 millioen roebel. Dat is dus het bedrag, dat de industrie noodig zal hebben zelfs indien zij de overige bedragen (dus de bijdrage van den staat en het gedeelte van de leening voor herstel) krijgt. De Gosbank (Rijksbank), die de mid delen voor deze credietverleening moet ver- schaffen, heeft dit bedrag teruggebracht tot 40.6 millioen roebel. De Cosplan, de instel- ling, die het geheele economische leven heet te regelen, de hoogste economische instelling in het land dus, heeft het bedrag opnieuw verminderd en op 17.5 millioen roebel be paald. De behoerte van de industrie aan cre- diet zal dus slechts voor een klein gedeelte bevredigd worden. De praktijk is echter voor de industrie nog ongunstiger: zelfs dit mini- male bedrag wordt niet geheel aan de indus trie verleend. De toestand is dus kritiek Daar een gere- geld doorwericen van de fabrieken het eernge midel voor een herstel is, heeft de Gosplan be sloten, dat de industrie op alle mogelijke wij zen gesteund moet worden. De banken hebben daarora opdracht gekregen alle middelen, die bij hen vrijkomen, aan de industrie te ver- strekken. Om meer middelen voor de industrie beschikbaar te kunnen stellen moeten de ban ken de credieten, die zij aan de handelsonder- nemingen verstrekken, aanzienlijk besnoeien. Deze maatregelen kunnen echter slechts een palliatief zijn. Voor de gezondmaking van de industrie voor de aanschaffing van de noodi ge machines en grondstoffen zijn zulke groo te bedragen noodig, dat alleen een groote bui- tenlandsche leening uitkomst kan bieden Waar echter die leening te plaatsen? CONFERENTIE INZAKE WATER- VERONTREINIGING. Een Internationale conferentie betreffende de verontreiniging van openbaar water met olie, welke 9 dezer te Washington begen, is geeindigd. De conferentie nam resoluties aan, waarin de instelling wordt aanbevolen van een grens, getrokken op een afstand van vijftig tot honderd mijlen van de kusten van zeevarende landen, waarbinnen de uitlaat van olie, ctie als zoodanig is samengesteld dat zij het water verontreinigt, wordt verboden. Elke regeering dient van de schepen die haar vlag voeren, te eischen, dat zij de uitlaat van der- gelljke olie in de nabijheid van de kust van andkere landen achterwege laten. De gedele- geerden waren het er over eens, dat ofschoon er een afneming in de verontreiniging door olie plaats had, het gevaar nog steeds ernstig was en internationale samenwerking ver- eischte. DREIGENDE OVERSTROOMING IN SAKSEN. Ten gevolge van den aanhoudenden regen dreigt in Saksen en overstroomingsramp. De scheepvaart op de Elbe moest worden ge- staakt, daar alle aanlegplaatsen diep onder water staan. DAM BEZWEKEN IN HET KANAAL ANTWERPENLUIK. Bij sluis No. 2 van het kanaal Antwerpen Luik, bij de Maat op het gebied der gemeente Moll, waar odor den dienst van Bruggen en Wegen een nieuwe sluis wordt gebouwd, is tengtvolge van de aanhoudende regens van den laatsten tijd' het water door den dam gaan sijpelen, die de beide sluizen van elkaar sclieidt. Ten slotte is deze dam bezweken, waar- door de in aanbouw zijnde werken werden overstroomd en groote hoeveelheden zand en aarde door den stroom werden meegesleurd. Een groote massa slijk heeft zich voor de oude sluis vastgezet, waardoor de scheep vaart totaal is gestremd. De opruimingswerk- zaamheden zijn intusschen reeds aangevan- gen en men gelooft, dat de stremming der sdieepvaart Zondag ten einde zal zijn. x Dr. ZIMMERMAN GEHULDIGD. In het Britsche Lagerhuis werd Woensdag den minister van buitenlandsche zaken een vraag gesteld in zake de opheffitig der Vol- kenbondscontrole over Oostenrijk. Bij deze gelegenheid sprak de minister, sir Austen Chamberlain, nogmaals de waardeering der Engelsche regeering uit voor de zeer waarde- v.olle diensten. die dr. Zimmerman als com- missaris-generaal in Oostenrijk bewezen heeft aan het herstel van Europa. HET AANTAL STEMGERECHTIGDEN VOOR HET PLEBISCIET. Naar de „Demokratische Zeitungsdienst" meldt heeft het Rijksbureau voor Statistiek na een zorgvuldige berekening het aantal stem- gerechtigde personen in Duitschland vastge steld, dat er ruim een half millioen kiezers ts veel op de officieele lijsten staan. Het aantal kiezers bedraagt volgens deze lijsten 39.6 millioen, terwijl er volgens de berekening van het bureau og niet ten voile 39 millioen zijn, dus ruim 600 000 minder. Dit belangriiie verschil is te wijten aan het feit dat de lijsten in verschillende gemeenten niet zorgvuldig genoeg zijn ingevuld, dat men vergeten heeft overleden en naar elders vertrokken kiezers te schrappen, enz. Het is duidelijk dat deze kwestie juist met het oog op het plebisciet over de verbeurdverklaring van de vorstelijke vermogens van het grootste belang is. Vol gens de berichten van het Rijksbureau zou- den 19.5 millioen kiezers reeds de absolute meerderheid vormenf terwijl volgens de offi cieele lijsten voor de absolute meerderheid 19.8 millioen noodig zouden zijn. Wanneer zich nu ruim 19 millioen kiezers voor de ont- eigening uitspreken, bestaat de kans dat het „Wahlpriifungsgericht" (de commissie, die den uitslag van de stemming moet controlee- ren op grond van par. 23 van de wet nopens het plebisciet de stemming ongeldig verklaart en een nieuwe stemming uitschrijft. HEFTIGE TOONEELEN IN DEN EGYPTISCHE SENAAT. In den Egyptischen Senaat kwam het gis- teren naar uit Cairo gemeld wordt, tot hefti- ge tooneelen tijdens de behandeling van het voorstel om de door Ziwar Pasja ontslagen burgemeesters weer in hun functie te herstel- len. De bladen van de liberaden en de Wafd- parlij publiceeren heftige artikelen waarin Zi war voor een verrader wordt uitgescholden. Lord Lloyd is gisterenavond van Palestina naar Cairo teruggekeerd. Volgens de „Daily Express" heeft Koning Foead wegens den onzekeren politieken toe stand zijn reis naar Engeland tot October uitgesteld. mst DE GODSDIENST IN RUSLAND. Zooals beketid is, komt er kentering in de houding der bolsjewiki tegen den godsdienst. Reeds werd het drukken van bijbels (en bij- belconcordansen) toegestaan. Nu heeft de lei- ding der jcmg-communisten aan haar orgami- saties verboden, om anti-godsdienstige spelai en avondvoorstellingen te geven, daar „zulke uitvoeringen tegen de kerk zijn gericht en er toe strokken om het gevoel der kerkleden te kwetsen, in het bijzonder waar het nationale minderheden geldt". De godsdienstigheid schijnt dus in Rusland eer toe te nemen dan uit te sterven. HERRIE IN DE OOSTENRIJKSCHE NATIONALE VERGADER1NG. In de middagzitting der Nationale Verga- dering, waarin het schoolvraagstuk werd be- handeld, kwam het tot rumoerige tooneelen tusschen sociaal-democraten en Christen- socialisten. De zitting moest gedurende een uur worden geschorst. De sociaal-democraten deden een aanval op de Christen-socialisten, omdat dezen hadden toegelaten dat het pact in zake de schoolver- ordening opgeheven werd. Onder groote ru- moei'igheid verklaarde de sociaal-democraat Gloeckel, voormalig minister van onderwijs, dat de meerderheid woordbreuk pleegde. Hij beschouwde controle der clericalea op het leerplan als een gruwelijk vergrijp en een uit- daging. Hij eischte een debat cn'er het oat- slag van den minister van oaderwijs, dr. Schneider. De Christen-socialistische afgevaardigde Guertler kon zich door het rumoer niet ver- staanbaar maken. Er werd met deksels van lessen aars geklapt. Toen de sociaal-democra ten bemerkten dat Guertler zijn rede aati de stenografen dicteerde, stormden zij op dezen af en verscheurden het manuscript. De regeerigspartijen en de Bondskanselier verlieten de zaal en de voorzitter hief de zit ting op. Na hervatting der zitting wilde Guertier zijn rede voortzetten, doch opnieuw brak het tumult los. Guertler dicteerde daar- op zijn rede aan de stenografen, waarna de rust intrad. In verband met bovenstaaode gebeurtenis- sen in de Nationale Vergadering wordt in re- geeringskringen de naam van den gouverneur van Stiermarken, dr. Rintelen, als toekomsti: bondskanselier genoemd. Men verwacht ool spoedig nieuwe verkiezingen. De Nationale Vergadering werd verdaagd zonder dat men een beslissing aangaande de schoolkwestie had genomen. DE TOEKOMST VAN DE PHILIPPIJNEN. Uit New-York wordt aan de „Tir.ies" ge meld, dat kolonel Carrni Thompson als spe- ciale commissaris van president Coolidge uit Seattle naar de Philippijnen vertrokken is, tot het instellen van een onderzoek near de poli- tieke en economische toestanden daar te lande. Het rapport, dat kolonel Thompson zal uit- brengen, zal dienen als grondskg voor aan- beveltngen aan het Congres in den aanstaan- den herfst. Kolonel Thompson zal een poging doen om vast te stellen, of de Vereenigde Staten aan de Philippijnen volledige ouafhankelijk- heid dienen toe te staan en, zoo ja, wanneer; of de Philippijnen als een rubberproduceerend centrum kunnen worden ontwikkeld zonder zoowel de Philippijners als de Amerikaneu gelijkelijk bloot te stellen aan de gevaren van economisch imperialisme; of de Philippijnen dienen te worden' opgenomen in de Ameri- kaansche wet op de kustscheepvaartwelke waarborgen er zouden zijn, indien de Veree nigde Staten van de eilanden afstand zouden doen, dat zij niet in de handen zouden vallen van Japan of een andere mogendheid, hetzij door militaire verovering, hetzij door econo mische penetratie, en vele aanverwante vraagstukken. EEN DUITSCHE PRINS DIE EEN SOCIALIST TOEJUICHT. Het „Berl. Tagebl." deelt mede, dat dezer dagen te Meiningen een prins en prinses van Meiningen en een bekend Pruisisch prins aanwezig waren in een vergadering, waarin over de schadeloosstelling aan de voormalige Duitsche vorsten werd gesproken. Een sociaal-democratisch redenaar ont- wikkelde de stelling, dat men den ouden vor- stelijken personen een schadeloosstelling be- hoort tegeven, doch dat de jongere generatie haar eigen brood moet verdienen, door zich' ter beschikking van het Rijk te stellen. De prins en prinses van Meiningen verlieten de zaal, doch de Pruisische prins bleef tot he* einde en juichte den spreker hartelijk toe. DE SCHIPBREUK VAN DE „CITY OF NAPLES". De griieele bemanning van de „City of Naples" is gered. VRESELIJK DRAMA TE DORTMUND- In een perceel aan de Leopoldstrasse te Dortmund heeft zich een verschrikkelijk dra ma afgespeeld. In de vroege morgenuren heeft de bewoner, Johann Blaschkowski, ge- naamd, die reeds verscheidene tuchthuissiraf- fen achter den rug heeft, om tot dusverre nog onbekende redenen zijn vrouw, zijn drie kin- deren van 4 tot 9 jaar oud en een kostganger met bijlslagen van het leven beroofd. Ver vol gens vermoordde hij een onbekende vrouw moeder van zeven kinderen die hij op de trap tegen kwam, eveneens met. den bijl, waarna hij de hand sloeg aan zich zelf door middel van een revolver. DE OVERSTROOMINGEN IN DUITSCHLAND. Het W.B. meldt dat het peil der Elbe gis- terochtend om negen uur 2.76 bedroeg. He.' water stijgt nog steeds. In het Bober-dal is het gevaar, door he' hooge water veroorzaakt, zeer ernstig gewor den. Het reusachtig bekken der afdamming kan de watermassa niet meer verwerken. Een groot deel van den oogst wordt ale vernield beschouwd. ,j GEDENKTEEKEN VOOR DE GESNEUVELDE DUITSCHERS. Woensdag zijn er onder voorzitterschap van den rijksminister voor binnenlandsche zaken, dr. Kuelz, opnieuw besprekingen ge- houden inzake de oprichting van een rijkssje- denkteeken ter nagedachteriis aan de in den oorlog gesneuvelden. Het meerendeel der oudstrijders-organisa- ties heeft zich voor plaatsing in het bosch van Berka bij Weimar uitgesproken. GROOTE BRAND IN POLEN. Het stadje Zalandi in Polen is bijna geheel door brand verwoest. Ongeveer 200 huizen, in hoofdzaak zakenhuizen zijn vernield. Ook de groote svnagoge is een prooi der vlammen geworden. De schade loopt in de millioenen. STUDENTEN CONTRA PROFESSOR. Naar het „Berl. Tbl." uit Hannover ver- neemt zullen heden 50 studenten van de Technische Hoogeschool aldaar door den rechter van instructie als getuigen worden ge- hoord. Zij hebben echter afgesproken dat ze zullen weigeren verklaringen af te leggen. De staking der studenten duurt nog altijd voort. HET PROCES TEGEN „SPIRITUS- WEBER." Gister heeft de Officier van Justitie te Ber- lijn, na een requisitoir van 15 uur, in het z.g. Spiritus-Weber-proces tegen Hermann Weber (Spiritus-Weber) 2l/£ jaar tuchthuisstraf en 100.000 Mark boete geeischt en tegen den commissaris van politie Deters, die zich door Weber had laten omkoopen, drie jaar gevan- genisstraf en 1000 Mark boete. UIT DEN RIF-OORLOG. Tot dusverre is de Spaansche pers met stil- zwijgen aan den dood van een aantal Spaan sche officieren, die door Abd-el-Krim waren gevangen genomen, voorbijgegaan. De oor- zaken hiervan zijn deze: De Spaansche vlie- geniers hebben gedurende de laatste gevech- ten in het Rif-gebied bijna uitsluitend gifgas- bommen gebruikt. Dit is ook de oorzaak van het feit, dat de tegenstand zoo spoedig was gebroken. Om nu het bombadement te verhinderen, bracht Abd-el-Krim de Spaansche officieren naar de bedreigde streken, waar zij den dood hebben gevonden, daar de Spaansche vliege- niers ermede ziiu voortgegaan. -> HAARSCHG COURANT. BB DE WILD, LAAT O. D. BOTERSTR. TEL. 34 EN 35. GEREEDSCHAPPEN EN MACHINES VOOR ALLE AMBACHTEN. ALLEEN KWALITEITS-ARTIKELEN TO TOCH GOEDKOOP

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1