Alkmaarsche Courant HILLES BESCHUi De dochter.van Alva- Vrijdag 18 Juni. TEU1LLET0N. Een meening, die men vele malen hoort: Adverteert in de Alkmaarsche Courant! No 141 1926 Honderd AcM an Twintipte iaargang. Gemengd Nieuws R. K. VOLKSPARTIJ. Te Amsterdam is opgericht een Provincia- len Bond van Kiesvereenigingen van boven- genoemde partij. De zetel is gevestigd te Amsterdam. Het Dag. bestuur bestaat uit de heeren Baudier, voorzitter .en van Gemmel, secretaris-pen- ningmeester. Besloten werd om een schrijven te richten tot het Episcopaat of het toelaatbaar is dat de katholieken zich in de volksp'rtij vereeni- gen. EEN SPECIALE TREIN VAN GENUA NAAR NEDERLAND. Om voor hare uit Indie komende passa giers, die ineens van Genua naar Nederland willen doorreizen, deze reis overland gemak- kelijker en vlotter te doen verloopen dan tot nu toe het geval was, is, naar het Hbl. meldt, de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" A met de Nederlandsche, Duitsche, Zwitsersche en Italia ansche spoorwegen overeengekomen om speciaal en uitsluitend ten behoeve van de passagiers dezer Maatschappij een trein te laten loopen in aansluiting op de uit Indie te Genua arriveerende mailscliepen. Deze trein bestaat uit D-wagens eerste en tweede klasse, een restauratietijtuig van Ge nua naar Bazel, slaapwagens van Bazel naar den Haag, alsmede een restauratierijtuig van Keulen naar Den Haag. De reisroute is via Milaan, St. Gothard, Basel, Karlsruhe, Mannheim, Keulen, Zeve naar, Arnhem en Utrecht naar Den Haag Plaatskaarten kunnen genomen worden naar Arnhem, Utrecht, De Haag, Amsterdam en Rotterdam; reizigers voor de twee laatstge- noemde plaatsen moeten te Utrecht overstap- pen. De schepen arriveeren zooals bekend mag worden geacht te, Genua op Zaterdag om de 14 dagen (gedurende Juni, Juli en Au fustus op Zondag) des voormiddags 7 uur. n aansluiting daarop vertrekt de trein Zater- dagmorgen 10.30 uur van Genua. Men is aanmerkelijk vlugger in Holland dan met de gewone treinen. De passagiers kunnen zoowel voor den trein als voor den slaapwagen reeds aan boord bij den adminis- trateur plaats bespreken; zij kunnen dan per se op plaats rekenen, zoowel iff de gewone coupe's als in slaapwagens. Het vervoer van passagiers en bun hand- bagage geschiedt per auto's van de kade vlak voor het schip naar het station. De eerste boottrein vertrok van Genua Za- terdg j.l. in aansluiting op het s.s. „Koningin der Nederlanden" en had een vlot verloop. VERZACHTING VAN HET GEVANGENISSTELSEL. Het N. v. h- N. meldt dat op verzoek van de regenten en met toestemming van den mi nister van justitie in de strafgevangenis te Groningen de heer J. Hazewoijer, leeraar M O. gymnastiek, begonnen is de gevangenea te onderrichten in lichaamsoefeningen. Twee middagen per week zal men voorloopig als proefneming de gevangenen hiermede bezig- houden. WEEST OP UW HOEDE VOOR HEN, DIE DRINGEN. De heer V., ingenieur te Haarlem, bevond zich, naar de Telg. meldt, Dinsdagochtend in den trein, die om 7 u 37 te Brussel uit Bazel aankomt. In de gang van een 2e klasse wa- gen liepen twee personen tegen hem aan. Na- derhand bemerkte hij, dat zijn portefeuille met zijn paspoort en dat van zijn vrouw, de spoorkaartjes en een groot bedrag in Belgi- sche en Nederlandsche bankbiljetten was ver- dwenen. De politie stelde een onderzoek in. dat tot dusver niets opleverde. Een verhaal uit den Tachtigjarigen Oorlog. Door Archibald Clavering Gunter. Vertaald door Mr. G. Keller. 801 Zelfs Oliver, wien het moeite kost zich op de been te houden, vergezelt hen. De gezag- voerders der Geuzen komen met talrijke groe- pen aanzetten, daar al hun mannen bedieven zijn in deze echt Hollandsche sport. Daar de Spanjaarden zelfs niet vermoeden, dat zij achtervolgd worden, keeren zij langzaam naar de stad terug. Zij kijken niet om, want de aanblik van de aan hun zijde gevallenen, gesneuveld of verdronken, en van hun ge- wonde makkers, die daar op het ijs liggen te kermen terwijl de koude hen pijnigt, is niet opwekkend. „Die toegetakelde kerels kunnen ons niet ontsnappen", roept Maarten Merens, een der Geuzenaanvoerders, „we kunnen ze straks op ons gemak afmaken. Nu moeten we eerst afrekenen met de ongewonden", en de Geu zen Snellen voort als zwaluwen in hun vlucht. Plotseling hoort de Spaansche bevelhebber achter het krassende geluid van de schaatsen, die in het ijs snijden en achterom kijkend ziet hij, hoe als een vlucht vogels, vier honderd Hollanders en Engelschen op hen afkomen, niet meer dan de helft van hen, die hij naar EEN GROOT SUCCES VOOR CARL FLESCH. Op het Kurhaus-concert te's Gravenhage van gisteravond heeft Carl Flesch het viool- concert van Beethoven D-dur opus 61 ten ge- hoore gebracht. Op meesterlijke wijze vertolk- te Flesch dit beroemde concert, zoodat hij reeds na het allegro luide werd toegejuicht Aan het slot schenen de toejuichingen van het opgetogen publiek geen einde te zullen ne- men en nam het applaus den vorm eener ova- tie aan, zoodat de solist genoopt werd wel vijf maal terug te keeren, om voor den bijval te d-anken. Ook de begeleiding van het orkest onder prof. Schneevoigt viel hoogelijk te prijzen. EEN ZEGELTJES-KWESTIE. Voor den kantonrechter te Hoorn was ge- dagvaard C. B., bouwondernemer te Enkhui- zen, die in het tijdvak van 14 September tot 26 April geen zegels had geplakt voor zijn employe J. R. Verdachte had steeds de gewoonte een op- gave af te wachten van den Raad van Arbeid en toonde de kwitanties van diverse betalin- gen op deze wijze, hiermee aantoonende dat het geen onwil was geweest. De kantonrechter, mr. Bijl de Vroe, wees er op, dat dit de faciliteit was van den Raad van Arbeid, welke feitelijk buiten de wet ge schiedt en waarmee dan ook hoe langer hoe meer wordt gebroken, omdat dit aan het rijk maar extra administratiekosten brengt, ter wijl bovendien het geld te laat in's rijks kas vloeit. De ambtenaar van het O. M. had bij de schikking, welke verdachte had aange- vraagd 32 boeten van 1 geeisght. Thans vroeg hij 32 maal 2. Nadat verdachte nog de vraag had gesteld, waarom of de Raad van Arbeid er gedrukte formulieren op na hield om den werkgever in de gelegenheid te stellen het verschuldigde zonder plakken van zegels te laten betalen, deed de kantonrechter uitspraak, waarbij hij rekening hield met de goede trouw van verdachte. Hij paste de miniumstraf toe, n.l. 32 maal f 0.50. CENTRALE COMMISSIE VOOR DE KAASCONTRoLESTATIONS. De Algemeene Nederlandsche Zuivelbond (F. N. Z.) heeft aan den minister van binnen- landsche zaken en landbouw een brief gezon- den over de Centrale Commissie voor de kaas- controlestations. KINDEREN MOETEN DE VER- KEERSREGELEN LEEREN. Uit de thans gepubliceerde statistieken over de ongelukketi, die door automobielen zijn verorzaakt in de Vereenigde Staten, blijkt, dat in 1925 circa 25.000 personen zijn gedood en 750.000 gewond. Het cijfer voor auto-ongelukken was in 1925 per 100.000 inwoners 17 tegen 15 in 1924. Meer dan zesduizend kinderen onder de 15 jaar zijn door auto's gedood. Dit cijfer is echter niet hooger dan dat van verleden jaar, waaruit men de conclusie zou kunnea maken, dat de actie, om de kinderen op de school te wijzen op de gevaren van het ver- lceer, eeuigen invloed heeft gehad. STUDIEREIS OP HYGIENISCH GEBIED. Het Comite l'Hygiene van den Volkenboncl heeft van 21 Juni tot 21 Juli een studiereis op hygienisoh gebied in Groot- Brittanoie ge-. organiseerd. Daaraan zullen deelnemen 16 ingenieurs, die in de verschillende bij den Vol- kenbond aangesloten landen een leidende po- sitie op hygienisch gebied innemen. Voor Nederlad zal aan deze reis deelnemen de hegr F. F. J. M. Krul, directeur van het Rijksbureau voor drinkwaiervooziening te 's Gravenhage. DE TRAM IN DIENST DER TUBERCULOSEBESTRIJDING. Men schrijft uit italie aan de Tel.: De gouverneur van Rome heeft met ingang van 13 dezer bij decreet vastgesteld dat het tramtarief aldaar op Zondag zal worden ver- hoogd met tien centimes, ook voor houders van kaarten. Ia stede van vijftig centimes be- taalt en ieder zestig centimes, de abonne's betalen 10 centimes tegen ontvagst van een speciaal kaartje. De opbrengst van dezen Zondagstoeslag zal uitsluitend dienen ter be- strijding der tuberculose. Het plan bestaat, dit systeem in geheel Italie toe te passen EEN FANTASIE RIJKE DIENST- - BODE. Woensdagavond heeft de 17-jarige dienst- bode S., in betrekking bij den banketbakker D., aan de Hooftskade in Den Haag, telefo- nisch bij de politie aangifte gedaan, dat zij, alleen thuis zijnde, plotseling op het binnen- plaatsje twee mannen met een baard zag loo pen, die daarop den winkel binnendf-ongen. Na minder stichtelijke taal tegen haar gebe- zigd te hebben en haar te hebben bedreigd, waren de beide mannen door de voordeur ver- Amtserdam terugbrengt. Hij laat zijn mannen rechtsomkeert maken en tracht ze in gevechtsformatie te scharen, maar het gaat niet snel genoeg. Als een cava- leriecharge overvallen de schaatsenrijders hen en het gladde ijs maakt het hun moeilijk op de been te blijven. In een oogwenk is het Spaansche detachement uit elkaar gejaagd en het ijs wordt het tooneel van honderden twee- gevechten waarbij de Engelschen en Hollan ders aan het langste eind trekken, daar zij aanvallen, wien hun lust, en terug trekken als het oogeniblik hun daarvoor geschikt toe- schijnt. Het is een zot schouwspel, hoewel er bloed vloeit als water, en de mannen sneuvelen met een lach op de lippen, schatergelach mengt zich tusschen stervenskreten. Guy moet zelfs lachen, als hij een krijger velt en ziet hoe het hoofdelooze lijk een buiteling maakt op het gladde ijs. Een Spanjaard, die vlucht voor een Geus op schaatsen, laat zich in wanhoop languit op het ijs vallen en de Hollander slaat over hem heen. Maar met zijn lenige beenen, geeft hij zijn tegenstander met de punt van zijn schaats een schop in het oog, en de Spanjaard blijf onzield liggen voordat de ander weer op de been is. Na den eersten aanval, houdt Guy den bevelhebber der Span jaarden in het oog en deze zoekt op zijn beurt Guy. Tot nog toe heeft de Spanjaard zwijgend en moorddadig gevochten. Hoewel hij niet gewend is op het ijs te staan, is hij zoo'bedre- ven in de schermkunst, dat hii eemge Hollao- dwenen, met medenmlng van een bedrag aan geld uit de winkelkassa. Het meisje is door de politie aangehouden en heeft bekend, het ver haal te hebben verzonnen en het geld zelf te hebben ontvreemd. GEARRESTEERD. D politie te Eindhoven heeft gearresfeerd den bankwerker S., verdacht van diefstal van een belangrijke partij koper ten nadeele van de N.V. Philips Gloeilampenfabriek. S. heeft een bekentenis afgelegd. Het nadere on derzoek leidde er toe, dat de politie hem ook verdenkt van het namaken van rijwielplaatjes. S. is naar's Hertogenbosch overgebracht e^ daar opgesloten. Hij nam een leidende posi- tie in bij de socialistische jeugdorganisafie te Eindhovfn. DE ZAAK-GEELKERKEN. Dinsdagavond wordt te Zandvcort in de Gereformeerde Kerk een vergadering gehou- den, waarin ds. H. C. van den Brink hoopt te spreken over het onderwerp: „Waarom aan de zijde van dr. Geelkerken?" NEDERLANDSCHE PETROLEUM- BELANGEN IN MEXICO. Naar Reuter aan de N. R. Crt. uit Mexico (stad) meldt, heeft de Nederlandsche gezant aldaar het bericht bevestigd, dat hij aan den Mexicaanschen minister van buitenlandsche zaken een nota heeft overhandigd. De gezant heeft echter geweigerd om zich, hetzij in ontkennenden hetzij in bevestigenden zin, uit te laten over het gerucht, dat in nota voor Nederlandsche onderdanen vrijheid van handeling werd opgeeischt terzake van hun actie in verband met de nieuwe Mexicaansche wetgeving, die het eigendomsrecht van bui- tenlanders op petroleumterreinen of in het algemeen, op onroerend goed in Mexico be- knot. De Mexifaansche minister van buitenland sche zaken geeft toe dat hij een" nota heeft ontvangen die betrekking heeft op de petro- leum-wetgeving. Hij heeft zich echter niet willen uitlaten over de bijzonderheden. Het schijnt dat Nederland geweigerd heeft, de rechtsgelegenheid te erkennen van enkele ar tikelen der betreffende Mexicaansche wet. NED. INSTITUUT VOOR VOLKS- HUISVESTING EN STEDENBOUW. Verschenen is het jaarverslag over 1925 van genoemd instituut. In dat jaar deed zich het gemis van het rijkssubsidie voor de eerste maal in zijn vollen omvang gevoelen. Aller- lei werkzaamheden moesten worden achterwe- ge gelaten of beperkt. Het nadeelig saldo over 1926 wordt op 4125 geraamd. Dit wil zeg- gen, dat, indien dit bedrag op de reserve ad 5798 wordt ingeteerd, op het eind van 1926 nog slechts een reserve van 1673 ter beschikking zal staan, en derhalve, zoo zich geen onvoorziene gunstige omstandigheden voordoenin dit jaar tot liquidatio van het in stituut zou moeten worden overgegaan. Het bestuur wekt alien, die er aan kunnen mede- helpen om dit te voorkomen, op, om daartoe het hunne bij te dragen. Het bestuur zal zij- nerzijds niet nalaten, pogingen aan te wen- den om de financieele middelen van het insti tuut te versterken. Er wordt verder verslag gedaan van de werkzaamheden. VE RK EERSON GEVAL. Woensdagavond omstreeks half-negen is de 15-jarige W. J. H. St., van de Nieuwe Ha ven te Schiedam, otp den Rotterdamschen Dijk onder Schiedam met zijn fiets van ach- teren tegen een autobus van de firma Mun- nik gereden. Hij viel en kwam op de tram- rails terecht, juist toen er een tram aan kwam. De bestuurder daarvan had geen ge legenheid meer tijdig te stop-pen, en de jon- gen werd door de train overreden en gedood. NEDERLANDSCHE AANNEMERS- BOND. Woensdagavond heeft de Nederlandsche Aannemersbond te Haarlem een maaltijd ge- houden. De heer Hendrix, oud-voorzitter van den Nederlandschen Aannemersbond, wenschte den bond geluk met het besluit tot afschaf- fing van de verplichte borgstelling en wees erop, dat een zelfde besluit reeds 20 jaar ge- leden genomen werd, maar dat er daarna niets is gebeurd; hij hoopte, dat het nu an- ders zou gaan en dat er nu daden verricht worden.. t Verder hebben nog het woord gevoerd mr. Slingenberg, namens het gemeentebestuur van Haarlem, en mr. A. Bruch. Gistermorgen is de algemeene vergadering heropend. De voorzitter deelde mee, dat nog is inge- komen een voorstel van de afdeeling Amster dam, om te komen tot een uniforme arbitrage- clausule. Dit voorstel werd aangenomen. De afdeeling Alkmaar had het volgende voorstel ingediend: De vergadering stelt voor eens en altijd vast, dat artikelen, ingezonden namens een ders heeft gewond en een der Engelsche zee- lui, dank zij de scherpte van zijn Toledoschen kling, zijn moeder nimmer terug zal zien. Maar nu roept de Spanjaard: „Kom op, ik ken je! Je bent de Eerste der Engelschen. Kom op, en al heb je je vleugels, ik ze knotten!" Zoo'n uitdaging is bij een Engelsch ridder niet aan een doovemans oor gezegd. In de dagen der ridderschap was zoo iets zeer in trek, nog niet geheel verdwenen in Engeland en Chester aanvaardde haar. Dan heeft de ontmoeting tusschen hen bei- den plaats, het zware zijdgeweer van den Engelschman legt het af tegen het buigzame staal van Toledo en als Guy niet geharnast ware geweest, zou zijn laatste dag zijn aan- gebroken. De Spanjaard heeft een pols van staal en zijn schermkunst stamt uit de baste Italiaan- sche school, maar Guy is hem te vlug in zijn bewegingen. Dit ergert den Spanjaard en hij knarst op zijn tanden, terwijl Chester vlug al kr ass end op zijn hielen een zwenldng om hem maakt en hem twee houwen toebrengt, die hij slechts met de grootste moeite weet te pareeren. Bij den volgenden aanval raakt Guy zijn tegenstander en brengt hem een lichte wonde toe. Doch vooruit stuivend om weer een houw te geven, gevoelt hij, dat een zijner sporen in zijn schaatsen blijft haken en hij zou vwlo- ren geweest zijn, als hij niet zoo vlug als een aal neergehurkt was en op zijn beide schaat sen was voortgealoden, da' hij een eind ren Ik behoef niet te advertee- als ik er voor zorg, dat jj m'n etalages steeds aantrek- kelijk en verzorgd blijven" Zij, die dit zeggen, hebben Jjj ongelijk, het publiek mo?t tot jjl de etalage komen, de annonce m echter komf tot het publiek. B Om een grooten kring van jjf B menschen in Noord-Holland m te bereiken is er een manier: V afdeekng en behoorlijk door het dagelyksch bestuur van die afdeeling onderteekena, in De Aannemer moeten worden opgenomen, ten zij op redelijke gronden kan worden aange- toond, dat de inhoud in strijd is met de open- bare orde of zedelijkheid." Dit voorstel is met 220 tegen 13 stemmen verworpen. Aan de orde was dan een voorstel van de afdeeling Gouda, luidend: De algemeene vergadering spreekt als haar oordeel uit, dat de algemeene voorschriften van waterstaat, zooals deze thans nog zijn samengesteld, in voile opzichten verouderd zijn, en dat spoedige herziening hiervan drin- gend gewenscht is. Zij draagt aan het hoofd- bestuur op, aan de regeering te verzoeken, dat in de eerste plaats de volgende wijzigin- gen ten spoedigste in de algemeene voorwaar- den worden aangebracht: lo. arbitrage voor alle geschillen; 2o. werkstaking en uitsluiting geven recht op tijdsverlenging; 3o. afschaf- fing van borgstelling zonder vervanging van cautie-stelling, en er bij de regeering op alle mogelijke wijzen op aan te dringen, dat de aldus herziene algemeene voorschriften ten spoedigste bij de rijksbestekken van toepassing worden gebracht. Dit voorstel werd aangenomen. Bij de bespreking van de toepassing van de paragrafen 475 495a der algemeene voor schriften van waterstaat vroeg de afdeeling Dordrecht, of het bestuur nog invloed op de toepassing zal kunnen uitoefenen. De voorzitter zeide, dat daaj*toe stappen bij den minister zijn gedaan, en aat het hoofd- bestuur was vourtgegaan met te trachten in vloed uit te oefenen. De afgevaardigde van Alkmaar geloofde, dat er van deze zijde weinig te verwachten is, en meent, dat de leden zelf toepassing zullen moeten maken. Hierna was aan de orde het rapport over: a. bindend-verklaring van collectieve ar- beidsovereenkomsten. b. publiek-rechtelijke be- drijfsorganisatie, uitgebracht aan het hoofd- bestuur door een commissie van den bond. De afgevaardigde van Gouda bracht hul- de aan de commissie voor de samenstelling van dit zeer belangrijke rapport. De voorzitter zeide, dat het hoofdbestuur met deze hulde instemt, en stelt voor, het oor deel over het rapport op te schorten, daar de bespreking niet zoo urgent is. Aldus werd be sloten. De algemeene vergadering in 1927 zal op verzoek van de afdeelingen Hilversum, Bus- sum en Laren-Blaricum in het Gooi worden gehouden. Mr. F. J. van Vliet hield een causerie over de arbiters-clausule in de bestekken. Op de causerie van mr. Th. J. van Vliet over arbitrage-clausules in de bestekken volgde een geanimeerde gedachtenwisseling. De voorzitter dankte den inleider en de af deeling Haarlem voor de schitterende ont- vangst. Des middags bood de afdeeling Haarlem een autotocht aan. De toch ging langs den nieuwen Zeeweg naar het Bloemendaalsche kopje, vervolgens langs Met Provinciaal Zie- kenhuis en de ruine van Brederode te Sant- poort, waar gekeerd werd en men over Haar lem naar Groenendaal te Heemstede reed, waar de thee werd gebruiVt. Over Vogelenzang en langs Huize Kareze, de villa van den heer Bunze, ging het naar Zandvoort terug, waar de vergadering met een maaltijd in het Kurhaus werd besloten. NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Na afloop van de jaarlijksche algemeene vergadering van de Nederlandsche Vereeni- ging Het Roode Kruis, die gisteren te Hen- gelo gehouden is, hebben de deelnemers aan deze vergadering, onder wie Prins Hendrik wijderd geraakte van zijn tegenstander. Hij is wel een vijftig el door gegleden voor hij zich omwendt en vlak bij het arme vaan- drigje De Busaco staat, die het hard te ver- duren heeft, daar hij, licht gewond, door zijn zware kaplaarzen verhinderd wordt zich over het gladde ijs voort te bewegen. Chester komt juist bij tijds om den kleinen Spanjaard te herkennen en hem het leven te redden, daar twee of drie Watergeuzen hem bijna te pakken hebben en het geen minuut meer zou geduurd hebben, of De Busaco zou bij zijn vaderen vergaderd geweest zijn. Het gevoel van kameraadschap, te Antwer- pen geboren, spreekt een woord mede in Guy's gemoed en met zijn rechterarm slaat hij twee pieken neer die den kleinen vaandrig dreigen te doorsteken en roept hem intus- schen toe: „Geef je aan mij over; geef je aan mij over, gek!" Want de kleine Spanjaard tracht met gebroken zwaard zich uit alle macht te ver- weren. Doch" juist op dat oogenblik, als hij door een parade „en tierce" den stoot afweert, glijden den armen kerel de beenen onder het lijf weg en met een verbazenden smak slaat hij met het hoofd op het ijs. Hij zou bewusfe- loos zijn blijven liggen, had zijn stalen helm hen niet beschut. „Hij is van mij!" zegt Guy, de anderen a.werend. „Het is mijn gevangene, geef je toch over, dolle Busaco!" „Ik geef me gewonnen," zegt De Busaco oorecb. Maar dan begjnt hii ploteeUna te in particuliere auto's een tccht door Twente gemaakt. Over Delden, Borne, Weerselo werd naar Ootmarsum gereden, waar een bezoek werd gebracht aan den Kuiperberg, vanwaar men tot ver in den omtrek de prachtigste verge- zichten kan genieten van het fraaie land- schap. Een der fraaiste punten van dezen berg is in het bezit van den A. N. W. B., Toeristen- bond voor Nederland, die hier een steenen plateau met oridhteertafel heeft1 doen oprich- ten. Het gezelschap, uit ruim 100 personen bestaande, heeft een bezoek aan dit plateau gebracht, waar vanwege den A. N. W. B. thee werd aangeboden. Nadat het gezelschap ontvangen was door den 2den voorzitter, den heer G. A. Pos, werd het door den voorzitter, den heer Edo Bergsma, burgemeesier van En- schede, welkom geheeten, waarvoor Prins Hendrik, in zijn hoedanigheid van voorzitter van het Nederl. Roode Kruis, dankte. Na de thee werd de tocht via Oldenzaal voortgezet naar Enschede. CHRISTELIJK MIDDENSTANDS- CONGRES. Dit congres is gister te Leiden voortgezet. De voorzitter, de heer K. Meima, uit Sneek, riep het welkom toe aan mr. Mol van Otter- loo, vertegenwoordiger van de regeering; aan mr. J. Schokking, oud-minister van justi tie en lid van de Tweede Kamer; aan het ge meentebestuur van Leiden, vertegenwoor- digd door den heer Aug. Ringer, loco-burge- meester, den gemeentc-secretaris, mr. C. E. van Strijen, J. B. Meijen en A. Mulder; ver der aan de vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel voor Rijnland: de heeren D. ten Cate Brouwer, voorzitter; P. Poot Sr., de voorzitter der afdeeling grootbedrijf, en G. Molkenboer, voorzitter der afdeeling klein- bpdrijf; voorts aan de afgevaardigden van Kamers van Koophandel uit andere steden, aan den voorzitter van den R.K. Midden- standsbond, den heer Struyxken; aan het be stuur van de Neutrale Middenstandsvereeni- ging te Leiden en aan den directeur van bouw- en woningtoezicht aldaar, den heer Kiers. Van den minister van justitie, mr. Donner, en van dien van waterstaat, den heer Van der Vegte, was bericht van verhindering ingeko- men, alsmede van den voorzitter van*den Mid- denstandsarad, baron Van Wijnbergen, die ongesteld is en aan wien een telegram na mens het congres verzonden werd. Mr. J. Schokking bracht de wenschen over van de groep van de Tweede Kamer, tot wel ke hij behoort, en die overtuigd is van de groote waarde, die de niddenstand voor ons volksleven heeft. De heer Meima heeft vervolgens een red:. uitgesproke.il over: De middenstand een volksbelang. Hij drong daarin aan op vcr- ruiming van den arbeidstijd in werkplaatser tot 10 uur per dag en op de opheffing van het Rijksinkoopbureau. De heer mr. P. G. Knibbe, secretaris van de Kamer van Koophandel voor Rijnland, sprak over: Misstanden in het aanbestedings- wezen. Na eenig debat werd de volgende conclu sie aangenomen: De vereeniging, enz., kennis genomen heb- bend van het freferaat van mr. P. J Knibbe. gehoord de toelichting op diens stelling-en, er- kent de noodzakelijkheid van een geconcen- treerde actie van alle belanghebbepden om de aangetoonde misstanden, inzonderheid wat betreft de borgstelling, weg te nemen, ver- klaart zich gaarne bereid, aan genoemde ac tie mede te werken, en besluit, in haar afdee lingen daarvoor krachtige propaganda te voe- ren. E)e heer I<. Dijk, uit Den Haag, hield een inleiding over het cadeau-stelsel, dat hij een groot kwaad noemde.' glimlachen en roept: „Mon Dicu! Kapitein Guido Amati! Ja, aan u geef ik me over. Hoeveel k-sgeld zal ik u te betalen hebben? U zult me toch niet dooden?" „Necn, De Busaco, ge zijt veilig. Twcemaal hebt ge mij het leven gereri zonder het te we- ten. Nu red ik het uwe." „Ja," antwoordt de ander; „was dat niet wonderbaarlijk? Kapitein Guido Amati? Vol- gens de vlag, die nu van uw mast wappert, zijt ge nu de Eerste der Engelschen gehee ten." Het is een dwaze opmerking, die hem duur had kunnen te staan komen, want de En gelschman weet, dat deze herkeuring, wan- neer zij in het Spaansche hoofdkwartier be kend wordt, beteekent, dat er geen kans meer bestaat, dat Guido Amati ontmoetingen heeft met Alva's dochter. Hij antwoordt: „Ja, de Eerste der Engelschen, rosar 6 vraag u geen losgeld." „Geen losgeld?" bromt De Busaco, „dar. vermoed ik, dat ge mij zult afmaken, offdat ik nu achter uw geheim ben gekomen „Neen, zweer mij bij alles op sards, wst je heilig is, dat je me nooit zult lurkenn^fi als den Eersten der Engelschen, a! stond 9: ook in Alva's antichambre voor je. Er zijn vljfduizend kronen op mijn hoofd gezet; maar zweer, dat ge me nooit als Eersten der En gelschen doch enkel als Guido Amati zult hea-kennen." J (Wordt vervojgxi). E3S

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5