Zaterdagsavonds van 6—8 uur is de SPAARBANK open der Coop. Zuivelbank. Landbouwhuis Kerkplein. Rente 3'/, |0 E'EN GESCHENK VAN DE GRIEK- SCHE REGEERING A AN KONINGIN WILHELMINA. Men sdhrijft uit Athene dd. 12 Juni aan de N'. R. Ct. Ter gelegenheid van het zilveren huwelijks- feest van onze Koningin is bij de Grieksehe regeering het plan opgekomen, van haar kant eeni bewijs te geven van de bizondere hoogachfing en oprechte bewondering, die het Grieksehe volk koestert voor ooze geliefde voretin. Hoewel Griekenland en Nederland ver van elkander verwijderd liggen, zijn de twee bij uitstek zeevarende en handeldrij- vende volken tooh voortdurend met elkaar in laamraking geweest; de betrekking was altijd aangenaam en in Griekenland hebben wij dan ook een gr-dbn naam. Alle Grieken, die ons land bezo n en in den loop der tijden zijn dlat er niet weinig geweest en ook met van die tninstenspreken met ingenooien- tieid van wat zij bij ons gezien hebben. Zij prijzen ons een gelukkig volk, dat bovenaan Btaat in beschaving; zij hebben genoten van onze kunst en van ete schoonheid van onze natorur; onze wetenschap ftordt door hen rhoog geschat en onze deugden zoo zeer ge- roemd, dat men er als Hollander dikwijls ver- ilegen van wordt. En wat hen dan boven alles wonderlijk aantrekt, wat hen als het zinne- beeld voorkomt van oos eigen volksbestaan is dan steeds de persoon van onze Koningin de vrouw verheven op den troon, die het land bestuurt met vaste hand en vrouwelijken tact, gedragen door de lief die van haar volk. Zelfs de meest verstokte republikeinen benijden ons ons nationaal koningschap. Zij zien daar iets groots in iets dat alle volken zoo traar niet deelaehtig kunnen worden. De Grieksehe huldiguig van onze Koningin bij haar jubileum mon dan ook niet be- schouwd worden als een gewone beleefdheid. Men is er oip uit geweest iets geestelijk groots en waardevols te geven, iets van het beste •wat men bezit. Aan de keuze van het ge- scheok, een, in Olank Pen-delisch manner, door een van de beste kunstenaars van Jorig- Griekenland gehouwen weergave van het be- roemde Eleusinische Relief, moet een bizonde re beteekenis worden toegekend. Men heeft onze Koningin erdoor willen eeren als vre- desvorstin, als de ijverige bevorderaarster van de werken des vredes, van de welvaart van haar volk. Evenals in overoude tijden de jonge koning Triptolemos door goddelijke tusschenkomst in staat gesteld werd tot on- uitsprekelijk heil van zijn volk te zijn, zoo is ook onze Koningin een zegen voor haar volk geweest. Door den beeldhouwer Dimitriades is mij dat eenige weken geleden zelf uitgelegd. Men had mij in de gelegenheid gesteld zijn kunst- werk op zijn atelier te zien, voordat het voor de verzending ingepakt zou worden. Zooals bekend is, stamt het Eleusinische Relief, waarvan het origineel, dat in 1859 in- Eleusis gevonden werd, zich in het Natio- nale Museum alhier bevindt, uit de vijfde eeuw voor Christus. Het stelt de godin De- meter voor met lange lokken, die een voor haar staanden, naakten knaap, Koning Trip tolemos, het gouden zaaikoren overreikt, waarvan het geheim voordien aan de mensch- heid verborsren was. Tegelijk wordt Tripole- mos door ETemeter's dochter Persephone met een krans gekroond. Het beeld is 2.18 M. hoog en 1.52 M. breed en is een van de schoonste overblijfselen uit de kilassieke oud- heid verborgen was. Tegelijk wordt Triptole- men, in origineele grootte, zeer gelukkig na- gebootst. Hij vertelde mij, dat hij nog al moeite gehad had, voordat hij het geschikte blok manner voor zijn kunstwerk gevonden had. Tweemaal was het marmer, zooals veel voorkomt, bij de behandeling gebarsten en was hij genoodzaakt zijn arbeid opnieuw aan te vangen. Dit was de reden, dai hij later dan eerst de bedoeling was, was blaar gekomen. Op het zilveren huwelijksfeest van de Konin gin had de toenmalige Grieksch gezant in den Haag, die heer Kapsambelis, alleen de gipsafdruk van het relief aan H. M kunnen a an bieden. Thans is het marmeren beeld ech- ter gereed. En hed'en melden de Grieksehe bladen, dat het met de Saturnus van de K.N. S.M. naar Nederland is verscheept. ALGEMEENE NEDERL. VEREEN. VOOR VREE MD-ELI NGENVERlK E E R Te Zandvoort werd gister de algemeene vergadering van de Algem. Nederl. Vereeni ging voor Vreemdelingenverkeer gehouden. De vergadering, die ruim half-negen aan- ving, stond ondtr voorzitterschap van prof, mr. M. W. F. Treub. Bij de bespreking van het agendapunt: goedkeuring van het geldelijk beheer over 1925, voerde de heer Kropveld het woord, die wees op den soinberen financieelen toe- stand der vereeniging. Na deze opmerkingen keurde de vergade ring het geldelijk beheer over 1925, dat door de heeren Von Weiler, Kropveld en Bosman was nagegaan, met algemeene stemuien goed. Aan de orde kwam daarop een voorstel Utrecht, dat werd toegelicht door jhr. Op ten Noort. Utrecht, aldus spr., is de meening toe- gedaan, dat verbetering in den toestand der vereeniging zeer gewenscht is Zooals op het oogenbiik de toestand is, ontbreekt samcn- werking en eenheid tusschen de verschillende plaatselijke vereenigingen. Daaroni is ook de toestand der financier, weinig rooskleurig. Het ligt op den weg van het hoofdbestuur. te komen met een algemeenen opzet voor een landelijke organisatie. De voorzitter deed mdedeeling van een brief van baron Kraayenhof, die wegens ziek- tc veihinderd is aanwezig te zijn. Onder ap- plaus besloot de vergadering tot het zen-den van een telegram aan hem. Zierikzee zeide. dat het naar Amerika en Engcland gezonden reclamemateriaal geen verhouding staat tot het bezoek uit die lan- den. De vereeniging steune het pogen tot we- genverbetering. Een weinig meer timmeren aan den weg in eigen land zou bevorderlijk zijn aan de propaganda voor onze vereeni ging. De heer Van Deventer, diirecteur van het bureau der vereeniging in Dem Haag, zeidie, dat de vereeniging niet populair kan worden in het eigen land, waar haar werkzaamheden voor alles liggen op buitenlandsch terrein, en zij niet mag treden op het geibied der plaatse lijke vereenigingen. De voorzitter getuigde van zijn respect voor het werk van h^t bureau en zijn ijverigen directeur. Helaas hebben wij weinig mede- werking van de regeering, die in dit opzicht buitengewoon kortzichtig is en die niet wil of kan begrijpen, dat het in het belang is van de sdhatkist, wanneer uitgaven gedaan worden ter bevordering van het vreemdelingenver keer. Hier wordt een werk van algemeeu be lang gedaan, dat dringend op steun mag aahspraak maken. Het voorstel-Utrecht achtte spr. praema- tuur. Het geeft hem echter gelegenheid, de verhouding tusschen algemeene en plaatselij ke vereenigingen uitvoerig te bespreken. De plaatse'ijke vereenigingen dienen te beseffen, dat steun der algemeene vereeniging ook in haar eigen belang is. Na-uwe samenwerking is gewenscht; wij kunnen daart-oe evenwel niet dwingen, wel echter steeds op h£t aan- beeld hameren. Baarn (Van Hoogstraten) zeide, dat deze afceeling een proef heeft genomtn met gewes- telijke samenwerking, welke proef uitnemend gesiaagd is. Bergen N.-H. (Zeiler) drong aan op ge- westelijke, niet op provinciale aaneenslui- ting. De voorzitter achtte het onnoodig, reeds thans bepaalde conclusies te trekken De ge- uite denkbeelden zullen worden overwogen. Utrecht drong ten dezen op spoed aan; de Oiympische Spe.en staan voor de deur. Nadat gevraagd was, in een buitengewone algemeene vergadering met bepaalde voor stel len te komen, zeide de voorzitter, dat dieze toezegging niet gedaan kan worden, wel ech ter zullen hoofdbestuur en algemefen bestu-ur in elk opzicht diligent zijn. Vreemdelingen-belasting in Nederlandsche Seizoenbadplaatsen. (Van onzen eigen verslaggever). Op de Algemeene Vergadering der A N. V V. te Zandvoort hield Donderdag Mr. Judell uit Bergen ter zake van een voorstel van de V. V. V. te Bergen (N.H.) om te ko men tot het instellen van een Commissie ter bestudeering van het vraagstuk eener in te voeren Vreemdelingen-belasting in Neder- landsche seizoen-badplaatsen, de volgende in- leiding. Het onderwerp, dat ik de eer heb voor U in deze vergadering in te leiden, is door mij namens de V. V. V. te Bergen reeds ter spra- ke gebracht op de jongste vergadering te Am sterdam der Secretarissen van de verschil lende V. V. V.'s hier te lande. Het bezwaar, dat mij als toen voornamelijk werd tegengeworpen, was dit, dat voor het instellen van zulk een belasting of een wijzi- ging der Gemaente-wet of een nieuwe wet noo- dig zou zijn. Ik gelooi, M de V. dat deze bezwaren on- gegrond zijn. Immers art. 240 Gem. W. sub n. luidt: Behalve de belastingen, waarvan de heffing krachtens bijzondere wetten geschiedt, kunnen de gemeente-besturen heffen: n. eene belasting van hen, die gedurende ten minste een week als logeergasten vertoe- ven in een hotel of pension binnen de gemeen- te. Waar dus de basis in de wet te vinden is, koint het in deze nog slechts op den uitbouw van het vraagstuk aan. Niet dat ik geloof, dat deze uitbouw een zoo gemakkelijke taak zal zijn. Vele zullen de moeilijkheden- en vraagstukken zijn, waar- voor de commissie, welke ik Uwe Vergadering zou willen voorstellen te benoemen, ter bestu deering van deze kwestie, zal komen te staan. Maar naast en boven deze moeilijkheden, welke vcor zoo ver ik zien kan geen van alien a priori als onoverwinlijk kunnen worden be- schouwd, rijst op het beeld der harde werke- lijkheid, het schrikbeeld van bittere noodzaak, dat ons zoo vaak doet zeggen: Wij zouden zoo gaarne dit of dat op touw willen zetten, hier «teunen, daar zelf optre- den, maar helaaser is geen geld! M. de V. de cardo questionis van het wel- zijn en bloeien onzer V. V. V. 's is en blijft voor mij de constante geldschaarschte der diverse kassen, schaarschte welke door verlo- tingen en kleinere of grootere subsidies moet worden verzacht. En toch, dit ontbrekende geld moet er op den duur komen, wil men blij- ven voortwerken aan het doel, dat wij alien ons hebben gesteld! Ons land, Dames en Heeren, wij kun nen het hier gerust bekennen, zonder vrees om voor slechte vaderlanders te worden uit- gekreten ons land mist veel, dat aan ande- re oorden buiten onze grenzen in vaak zoo groote mate is toebedeeld. Ik noem U slechts het gemis aan geneeskrcchtige bronnen, aan grootsche natuurmonumenten, aan roem- ruchtige paleizen-complexen-, aan uitgestrek- te jacht- en boschgebieden, aan weelderige luxe-centra met de Jaarbij behoorende casi no's, die hoe men ook over dit soort vermaak moge denken, evenaft paardenrennen met totalisator en bookmakers, op de groote me- nigte vacantie-reizigers een magische aantrek- kings-kracht uitoefenen en last not least noem ik U ons wisselvallig klimaat, dat me- de door zijn hooge wintertemperatuur onze hotels en pensions den geheelen winter tot non-activiteit noopt. Maar laat ik in deze omgeving vaavreugde vriendschap en guile gastvrijheid niet te pes- simistisch worden. Ons land met zijn zee, zijn duinen, zijn hooge luchten en groene weiden, en met zijn onovertroffen vleesch, fruit en groenten is toch ook een goed land en met vreugde kun nen we constateeren, dat Holland's rust en intimiteit een steeds grootere appreciate in het buitenland ondervindt. Maar evenmin als een goed hotelier zijn gast op een ruwen aar- den schotel een rauw stuk vleesch, hoe sappig dit ook moge wezen, zal voorzetten, zoo wei nig mag een goede V. V. V. tot haren gast zeggen Ziehier een stuk bosch of een zee met een strook strand. Zie nu zelf maar hoe gij daar- mede U wilt vermaken! Dus even goed' als een bekwaam hotelier zijn gasten de door hem opgediende gerechten smakelijk zal opdienen, zoo moeten als wii in de liin van de verge- lijking nog even willen blijven de V. V. V.'s, die zich van hun taak bewust zijn, dit doen! Maar als de V. V. V.'s zulks doen, is het dan onbillijk of onlogi&ch dat hare gasten voor die zorgen een kleinigheid bijdragen, zooals ook de gasten van den hotelier zonder morren, ja als van zelf sprekend diens kosten voor de lekkere toebereiding der spijzen hono- reeren? M. de V.: rk zeide het reeds in den aan- vang van mijn misschien reedfe te lange voor- dracht, dat het instellen van een V. B. op ze- kere moeilijkheden zal strriten. Zoo zal bijv. zijn uit te maken, welke plaatsen hiervoor in aanmerking komen en welke niet. Evenzoo zul len de grootte en de schaal van't te heffen be- drag een vraagpueit zijn. Of daarentegen de regeling zal wordlen ingevoerd door alle dlaarvoor geschikte gemeenten of wel, dat sommigen zich hieraan zullen onttrekken, lij'kt mij van minder belang, daar toch wel zeer weinigen, die zich voorgenomen hadden hun zomervacantie in A. door te brengen nu naar B. zullen gaan, uitsluitend oindat in A. hun weekrekening zal worden verhoogd' met een paar kwartjes, welk geld zij boven- dien weten, dat ten hunnen beh-oeve wordt besteed. Luttel moet de van een ieder te hef fen V. B. blijven, maar tevens moet er met al le kracht voor gewaakt worden, dat het bin- nenkomende geld, dat ipso jure in de gemeen- tekas zal vloeien, daaruit weer ten spoedigste zal worden overgeheveld naar de kas dter plaatselijke V. V. V., opdat geene Gemeente in de verzoeking zal komen deze belasting- penningen te gebruiken voor an-dere d'oelein- den dan waarvoor zij geheven zijn, zij het ook dat hierbij eenige medezeggenschap door het Gemeentebestuur in deze materie zeer wel toe'aatbaar is. Mijn voorgaand betoog resumeerende, m-een ik derhalve te kunnen zeggen, dat of- schoon iedere belasting. hoe gering ook, on- aantrekkelijk moet wordlen genoemd evenals iedere maatregel, welke voor den hotelier of ipensionhouder nieuwe administratieve romp- si omp met zich brengt, de harde werkelijk- heid en de steeds intensiever wordende bui- tenlandsche concurrentie het noodzakelijk maken zonder uitstel over te gaan tot het ne- men van alle die maatregelen, waardoor hei mogelijk zal worden, dat meer en krach tiger dan tot dusverre de V. V. V.'s zich zullen kunnen kwijten van de op zich genomen taak n.l de bevordering van het Vreemdelingen verkeer, hetgeen niet mag beteekenen het tot zich trekken van groote scharen vreemdelin- gen zonder meer, maar het tot zich trekken van vreemdelingen met de geruste zekerheid, dat aan deze vreemde gasten kan worden gebodten datgene wat zij rechtanatig kunnen verlangen zoo ten opzichte van hun- ne genoegens bij mooi weer buiten als ten op zichte van de noodige afleiding bij slecht weer bineenshuis. (Applaus). De heer D o r s m a n, uit Noordwijk, had met verbazing genierkt, dat Mr. Judell er een voorstandter van was om zijn clienten te laten bctalen wat hij zelf betalen moet. Spr. vond het dwaas om de menschen, die voor een plaats een bron van welvaart vormen, daar- voor te laten betalen. Hij was overtuigd, dat men met het invoeren van een vreemdelingen- belasting een verkeerdien kant uit ging. In Noordwijk koesterde de raad het plan een logeer-belasting in te voeren. De V. V.V. en de pensionhouders deden alles om dit te voor- komen en gelukkig is het uitgesteld gewor- den. De menschen vinden het niet aangenaam om in een plaats waar ze voor hun genoegen hun geld uitgeven, ook nog belasting te beta len en zullen de plaatsen die dit doen vermij- den. De ondernemers moeten door samenwer king er zelf voor zorg dragen, dat hun plaats aantrekkelijk wordt. Van den directeur van het Huis ter Duin te Noordwijk, den heer Tappenkerk, vernam spr. dat hij nog dage- lijks twee uur met de gasten correspondeert om hen duidelijk te maken dat Noordwijk geen Kurtaxe heft. Ook de Duitschers hebben er groote bezwaren tegen en toch krijgen zij daai voor waar voor hun geld. Spr. vreesde, dat in Holland de gemeenten bovendien de binnenkomende gelden niet aan de V. V. V.'s zullen afdragen. Tal van Duitsche families komen juist naar de Hollandsche Noordzee- badplaatsen, omdat daar geen Kurtaxe wordt geheven. Spr. adviseerde om niets in de richting van het heffen van Kurtaxe te doen. (Applaus). De heer v. S t e e g e n (Nunspeet) zeide dat zijn gemeente een Kurtaxe gehad heeft. Zoo- wel de inwoners als de vreemdelingen zijn blij, dat deze is verdwenen. De vreemdelingen vinden het vanzelfspre- kend, dat ze voor de hun in een hotel bewe- zen diensten betalen, maar vinden het even vanzelfsprekend1, dat ze voor de door de V. V. V. bewezen diensten niet betalen. Een logeerbelasting is zeer impopulair. Inning door de V.V.V.'s geeft groote moeilijkheden en bij inning door de gemeenten vreest spr. dat de gelden in het gemeentselaadje zullen verdwijnen. Spr. geloofde, dat de A. N. V. V. goed zal doen niet in te gaan op het voorstel van Ber gen. De heer Oosterbaan oordeelde, dat het op den weg van de A. N. V. V. lag om de Weelde- en Zegelwet tegen te gaan, maar niet om een belasting in te voeren. (Applaus). De heer H a n j a, voorzitter van den Ho- tclhoudersbond, begreep niet, dat iemand zoo kortzichtig zijn kan, dat hij deze vreemdelin- genbelasting kan verdedigen. De quintessens van't voorstel is, dat men iemand iets aanbiedt, maar hem bij de deur laat betalen. De Duitschers hebben voor hun kurtaxe vrij entree in het Kurhaus met concerten als pleister op de wonde. Spr. waarschuwde tot voorzichtigheid en achtte het niet uitgesloten dat de minister van financien het denkbeeld zal aangrijpen om zijn Weelde- en Zegelwet te verdedigen. Namens den Hotelhoudersbond verzekerde spreker, dat een Kurtaxe in Holland nooit in goede aarde zal vallen. (Applaus). Oosterbeek deelde mede, dat de V. V. V. al- daar in een vriendelijkein vorm 25 cent van iederen vreemdeling int, door een plattegrcnd van dc gemeente aan te bieden. De inkomsten bedragen nog een ,f 300 per jaar, waarvoor den vreemdelingen iets geboden wordt. Deze zijn echter vrij. De heer Zeiler stelde in't licht, dat er geen voorstel van Bergen is. Bergen vraagt slechts een commissie om de zaak van alle kanten terdege te bekijken. Voor spr. is het vraagstuk niet nieuw. Toen hij lid was van't de Toerist Frankrijk stond er destijds een ge grond artikel over, waarin Kurtaxe verdedigd werd tegenover winsten uit speelbanken. De heer Hanja betoogde wel dat de V. V. V.'S moeten geven wat men in Duitsche bad- plaatsen door de Kurtaxe biedt, doch de prak- tijk is dat men daarvoor het geld niet heeft. Wanneer Wiesbaden het niet zonder Kurtaxe kan doen, dan is het geen vraag of Bergen, Zandvoort, Noordwijk of Schcveningen dit wel zouden kunnen. Het kardinale punt is en dit betoogde ook Mr. Judell dat er voor gewaakt moet worden, dat de gelden aangewend worden voor verhooging van de inkomsten der jre meente. In Italie wordt in verschillende plaatsen Kurtaxe geheven, doch de gelden worden tot de laatste cent ten bate van de vreemdelin gen uitgegeven en dit is ook de opzet van het denkbeeld Bergen. De heer Esser (Hoorn) was het met het gesprokene van den voorzitter van Horecaf eeos. Ook hij vond een actie tegen de Weelde- en Zegelwet meer gewenscht. De voorzitter, oud-minister Treub, stond tusschen de partijen in. Hij oordeelde dat de tegenstanders van Kurtaxe sterk heb ben overdreven. Tegen een hooge Kiihrtax, die afschrikkend werkt voor het bezoek, zal wel een ieder hier gekant zijn. Een moeilijk- hcid is ook, hoe men waarschijnlijkheid krijgt, dat de opbrengst ten goede komt aan het geen men den vreemdelingen bieden kan. In dat opzicht was ook spr. wel een beetje on- gerust. Een overeenkomst tusschen een gemeente- raad en sen plaatselijke V. V. V. schept geen zekerheid, aangezien een volgende verkiezing een andere samenstelling van een raad kan brengen. Spr. oordeelde dan ook, dat de heffing al leen zou hunnen uitgaan van de vereenigin gen in overleg met de hoteliers en in den geest van Oosterbeek, waar het bedrag ech ter zoo laag is, dat er moeilijk van kurtaxe kan worden gesproken. Het bedrag kan ech ter hooger worden gesteld. Men kan dit hooger maken zonder een slechten indruk te vreezen. Wanneer wij de gewestelijke organisatie voor alle Noordzee- badplaatsen hadden en die kwamen met elkander uit eigen overwegingen overeen een heffing te doen en de gelden tot veraangena- mmg van de vreemdelingen te doen strekken, dan geloofde spr. niet dat dit bezwarend zou zijn. Hij was dan ook niet tegen het benoemen van een commissie. Hij geloofde ook niet dat men daartegen bezwaren zou hebben, indien met aanhangig was het voorstel weelde-be- lasting van minister de Geer. De minister heeft het echter niet noodig voor de verdediging van zijn voorstel om zich op een besluit, om de hier voorgestelde com missie in te stellen, te beroepen. Er is een groot verschil tusschen het ontwerp-minister de Geer en dit voorstel. Minister de Geer wil de belasting heffen ten gunste van's Bijks schatkist, terwijl Ber gen niet beoogt er de gemeentekas mede te stijven, maar de opbrengst ten goede wil doen komen aan het veraangenamen van de vreem delingen. Minister de Geer is heusch niet zoo onlogisch, dat hij zich op dit voorstel, dat niets met het zijne heeft te maken, zal beroe pen. Hoe de vereeniging staat tegenover de be- lastingplannen van minister de Geer heeft ook met deze zaak niets te maken. Mr. Judell bracht den voorzitter hul- de voor de wijze waarop hij de bedoeling van het voorstel-Bergen had opgevat. Bergen wenscht geenszins uit machtswellust zijn gas ten te laten betalen. Het voorstel wordt alleen gedaan uit harde noodzakelijkheid. Het argument, in Duitsch- land krijgen zij iets er voor terug, is juist de reden waarom Bergen het voorstelt. Met slecht weer zitten in Bergen des zo- mers de gasten met ziji® twintigen in een hal, waar er normaal vijf kunnen zitten en spelen de kinderen in een kamertje op een piano en dit terwijl de gasten 6.— per dag betalen Het is noodig om hen bij leelijk weer een behoorlijk onderdak te verschaffen. Tegen een betaling van /0.50 per week za! niemand iets hebben. Vaak zijn buiten de kom de wegen zoo, dat alleen de gasten beneden 40 jaar er gebruik van kunnen maken. Het geld kan ook daar voor worden aangewend. Bergen wil geens zins, dat't bestuur de gelden opsoupeert. Het doel is de vreemdelingen de grootst mogelijke tegenprestatie te geven. Wanneer zij van de wilde duinen gebruik willen maken beboeft men hen daarvoor niets te laten betalen maar als daarin wandelwe- gen worden gemaakt en banken geplaatst, dan is dit niet onbillijk. Het argument van „Horecaf" oordeelde spr. door den voorzitter voldoende weerlegd. Wat Noordwijk betrof, spr. kon zich niet voorstellen, dat kapitaalkrachtige Duitschers niet naar Noordwijk zouden komen, omdat er Kurtaxe wordt geheven, als die Kurtaxe niet te hoog is. Iemand die met zijn familie 300.per week betaalt kan moeilijk er op tegen hebben om 2.50 te betalen als Kurtaxe Spr. kan begrijpen, dat men het niet prettig vindt, doch dat men daarom niet komt, kan hij zich niet voorstellen. Spr. wil niet doen wat het buitenland doet, omdat hij dit zoo mooi vindt, doch omdat het moet. Elk ander idee waardoor men aan geld kan komen is hem even welkom. De heer D o r s m a n wilde bij de nuch- tere werkelijkheid blijven en die was deze, dat er in Noordwijk tientallen brieven zijn geko men van kapitaalkrachtige Duitschers, die afgeschreven hebben, omdat zij hoorden van de Kurtaxe. Spr. oordeelde contributieverhoo- ging wenschelijker en deelde mede, dat in Noordwijk velen vrijwillig hun contributie tot f 25.verhoogden. Zij, die vroeger 1. betaa'den, betalen nu 5. De heer Zeiler kreeg ook veel brieven van Duitschers. Aan hem vroegen zij opgave van prijs met Kurtaxe. Nimmer ontving hij een brief waarin stond, dat ze niet kwamen als er Kurtaxe werd geheven. Contributie-ver- hooging is niet gemakkelijk. De eerste maal, toen men dit in Bergen deed bedankten 160 leden. De heer D o r s m a n kon de brieven la ten lezen. De Voorzitter meende, dat Noord wijk had overdreven. Een heffing van 50 ct. week zou z.i. niemand weerhouden om naar een plaats toe te gaan De heer D o r s m a n verzekerde, dat Noordwijk reeds bad ervaren, hoezeer een hoofdbestuur is er reeds over gesproken, In Kurtaxe bij de vreemdelingen gehaat wordt De Voorzitter bracht hierna het voorstel bij zitten en opstaan in stemming om een commissie te benoemen om te onderzoeken in welken vorm er een logeerbelasting gehe ven moet worden en of dit heffen van Kurtaxe wenschelijk is. 28 personen verklaarden zich voor het in stellen van de commissie en 14 tegen. De ove- rigen bleven bij beide stemmingen zitten, waarom door Horecaf hoofdelijke stemming gevraagd werd. De heer Klomp legde er den nadrul- op, dat Bergen zich nog niet had uitgespro- ken. Persoonlijk was hij geen voorstander van Kurtaxe. Hij meende echter, dat niemanG tegen het instellen van een commissie, die de zaak grondig onderzoekt, bezwaar kan heb ben. Het voorstel om hoofdelijk te stemmen werd hierop ingetrokken, waarop de voorzit ter het voorstel om de commissie in te stellen voor aangenomen verklaarde en Mr. Judell gelukwenschte. De heer Van Deventer houdt dan een in- teiding, over de komende Oiympische spelen. Het N. O. C. heeft een commissie van verkeer en propaganda benoemd. Daarvan maken de heeren baron Kraayenhof, Plesman en spr. deel uit. De Oiympische spelen bieden een gunstige gelegenheid tot vreemdelingenbezoek aan andere deelen van ons land. Men verkla- re zich bereid om het bezoek van buitenland- sche journalisten en anderen in 1928 in eigen plaats en gewest te bevorderen. De voorzitter deelt mede, dat tot leden van het hoofdbestuur in plaats van de aftredenden zijn gekozen de heeren Steffelaar, Ariens en Ubachs. De heer Van Deventer deelt mede, dat het eigen orgaan Ons Nederland zal ophouden te bestaan. Uitgegeven wordt thans een week- blad Toerisme, dat ongetwijfeld meer belang" stelling zal ondervinden. Men getrooste zich het offer van een abonnement op dit week- blad, dat tevens zal zijn het officieel orgaan der vereeniging. Spr. doet dan nog eenige mededeelingen be treffende de werkzaamheden van het bureau der A- N. V. V. in het afgeloopen jaar, zulks aan de hand van het reeds gepubliceerde ver- siag. Onze vruchtdragende propaganda in Ame rika,, zegt spr., zal stopgezet moeten worden, wanneer wij niet meer steun kunnen bieden. Een overzicht gevende van het gedane werk, drong ook spr. er op aan, de groote belangen, die Vreemdelingverkeer dient, niet te verwaar- loozen. De medeedelingen van den directeur gaven tot eenige zakelijke discussie aanleiding. De heer Buwalda drong aan op uitgifte van een orgaan voor de leden; de heer Wegener ver- langde de uitgifte van een prachtalbum van Nederland ter gelegenheid der Olymypische spelen, waarvan de heer Van Deventer de verschijning toezegde. Mr. Jordens bepleitte het aan de grenzen yerkrijgbaar stellen van speciale rondreisbil- jetten gedurende de Olympiade, terwijl de voorzitter het nieuwe blad Toerisme nog een." hartelijk aanbeval. Besloten werd het volgend jaar te Deven ter te vergaderen, Na eenige mededeelingen van afgevaardig- den en rondvraag, werd de jaarlijksche ver gadering gesloten. Gistermiddag waren de coogressisten de gasten van Haarlem. Het gemeentebestuur bood eerst een orgel- concert in de St'. Bavokerk aan. Na het concert in de Groote Kerk werden de deelnemers aan de algemeene vergadering van Vreemdelingenverkeer in het Stadhuis of ficieel door het gemeentebestuur ontvangen. Mr. Slingenberg hield een rede, waarin hij de afgevaardigden welkom heette. De voorzitter van Vreemdelingenverkeer. prof. mr. M. W. F. Treub, dankte voor de hartelijke ontvangst. Hierna kregen de aanwezigen de gelegen heid om het stadhuis te bezichtigen. In de oude Raadszaal werdten ververschingen aan- geboden. De afdeeling Haarlem van Vreemdelingen verkeer bood gistermiddag aan de deelne mers van de algemeene jaarlijksche vergade ring een autotocht aan. De tocht ging van Haarlem over Heemstede, Overveen, Bloe- mendaal naar Velseroord. Hier werd de ru'ine van Brederode beziohtigd. Eenige klaroen- blazers in hun schilderachtige oud-Hollaud- sche kleederdrachten bliezen den congressis- ten het welkom toe. Langs den nieuwen ziee- weg trok de lange. stoet naar Zandvoort voor den officieelen maaltijd. DE BEVOEGDHEID TOT DE VOLLEDIGE TANDPROTHESE. Mevrouw De Vries-Bruins, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van arDeid, handel en nijverheid de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat, na de besprekingen over de uitvoering van de wet van 29 Juni 1925, houdende wijziging van de wet van 24 Juni 1876, Stbl. no. 117, houdende regeling van de voorwaarden tot verkrijging der afzonder- lijke bevoegdheid tot uitoefening der tand- heelkunst en van de uitoefening van die kunst zooals de wet laatstelijk is gewijzigd (Stbl. no. 282), welke op 26 Mei 1.1. in de Kamer hebben plaats gehad, en de aanneming van de motie-Beumer als resultaat daarvan; op welke behandeling is gevolgd de aan- kondiging van een wetsontwerp, dat de strek- king zal moeten hebben, het resultaat van de uitvoering van bovengenoemde wet te corri- geeren. opnieuw aan een tandtechnicus de be voegdheid is verleend tot uitoefenen van de volledige tandprothese als beroep? 2. Zoo ja, is de minister dan bereid aan de Kamer mee te deelen, op welke gronden aan bedoelden persotfn de bevoegdheid is toege kend, m.a.w. of inderdaad duidelijk is geble- ken, dat hij voor 10 Juni 1913 de volledige tandprothese als beroep toepaste en dat hij een opleiding heeft genoten, die waarborgt, dat hij bekwaam is voor die toepassing? 3. Is de minister verder bereid, mee te dee len, waarom nopens de aanvragen, die op 26 Mei 1.1. nog in behandeling waren, de beslis- sing niet is uitgesteld tot na dc behandeling van het aangekondigde wetsontwen? KORTE BERICHTEN. De Rijksmiddelen hebben in Mei 44.972.700 opgebracht, of 1 1/3 milhocn 1 i

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6