DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. H&t feest van Orpheus. WW HOitdWff acht (fit twfimptfc Jaap5HtW» mm Smut 19267 Abonneraentsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ot. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters Tiaair plaaUmftfaife. Brie Yen franco N.V. Bock- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Adnu'nistr. No. 3. Redactie No. 83. ZATERDAG 19 JUNI Buitenland. Gemengd Nieuws Hotel t GULDEN VLIES'' Bloementertoonstelling. - OJf nnmmer Best 3 blades. Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Met genoegen voldoen wij aan het verzock van de zangvereeniging Orpheus om op deze plaats, ter gelegenheid van het twintig jarig jubileum van dit mannenkoor, een enkel woord van gelukwensch te spreken. Wanneer het particulieren betreft nemen wij in den regel van twintigjarige jubilea geen notitie, maar wanneer een algemeen ge- waardeerde vereeniging meent een gedenkdag als deze niet onopgemerkt te mogen laten, scharen wij ons gaarne in den breeden kring harer bewonderaars, die haar bij die gelegenheid een woord van hulde en dank willen brengen. Het mannenkoor Orpheus is nict als zoo vele andere. Het is beter. Zoo algemeen bekend en bemind is het, dat een concert in den muziektuin een bijzondere dag voor de exploitatie-commissie van deze stedelijke inrichting beteekent. Zooveel legt het aan zijn uitvceringen ten koste, dat een uitkoopsom van bijna vier lion- derd gulden onvoldoende bleek om de uitga- ven van een concert te kunnen bestrijden. Dat is alles een ongezochte reclame voor Orpheus, dat bewijst wel, dat dit mannenkoor tot de beste Alkmaarsche zangvereenigingen wordt gerekend, welker uitvoeringen door een groot en aandachtig publiek steeds op de juiste waarde geschat worden. Tot dusver heeft het koor door zijn kerkcon- certen zeer velen aan zich verplicht. In het oude kerkgebouw weet de heer Roeske steeds weer een programma ten uitvoer te brengen, dat zich bij de omgeving aanpast en tevens het stemmateriaal waarover hij de be schikking heeit, zoo goed mogelijk tot zijn recht doet komen. Twintig jaren is nog maar een betrekkehjk kort bestaan, maar twintig jaar van gestadi- ge oefening, twintig jaren samenwerking van velen, die den zang uit liefde tot de kunst be- oefenen, kan een ensemble vormen, dat tot de beste in den lande Mhoort. Niet altijd is het koor onder de leiding van 'den heer Roeske geweest. Toen het in 190d werd opgericht was de heer J. de Geus directeur en hij werd na eeni- ge maanden door den heer H. Lindeboom op- gevolgd. R<?eds toen werd met lust gerepeteerd en dat men onder goede leiding snel vooruit kwam, kunnen successen bewijzen, die het koor destijds op vele wedstrijden behaald heeft. Steeds heeft men getracht een volgende uit- voering weer beter dan de vorige te doen zijn en zoo is Orpheus in den loop van een twin- tigjarig tijdvak een onzer beste mannenkoren geworden. Een tijd lang hebben Orpheus en het ge- mengd koor Nieuw Leven samengewerkt omdat in den beginne de strijd om het be staan voor een vereeniging, die uitsluitend een mannenkoor was, nog te moeilijk bleek. Hier gold, met een variatie op het oude Duitsche spreekwoord, het vereint marchie- ren, vereint schlagen. Want Nieuw Leven bracht Orpheus inder- daad nieuw leven en gezamenlijk hebben de beide vereenigingen menig succes behaald, dat van den ernst van hun studie getuigd heeft. Evenwel had het koor door alkrlei om- standigheden vele moeilijkheden te overwin- nen. Zangvereenigingen zijn van zoo vele tac- toren afhankelijk, dat hare geschiedenis ge- woonlijk een aaneenschakeling van ups en downs is. De heer Lindeboom vertrok uit onze ge meente en het mocht zelfs een zoo bekwaam koordirigent als de heer Joh. Brands niet ge- lukken bijeen te houden, wat van den aan- vang af met tweeerlei bedoeling was opge richt geworden. Nieuw Leven werd ontbonden en Orpheus maakte een moeilijken tijd door. Toen werd de heer Roeske uit Amsterdam bereid gevonden te trachten de leden van Orpheus in een afzonderlijk mannenkoor bij een te houden. Orpheus is Roeske geworden en Roeske werd Orpheus, want deze beide namen zijn sinds een 6-tal jaren ten nauwste verbonden. Het koor heeft zich in den loop der jaren een steeds vastere basis verzekerd. Het telt nu reeds een honderdtal leden en dat de Alk maarsche burgerij het op grooten priis weet te stellen bewijst wel, dat het kerkgebouw steeds tot in alle uithoeken gevuld is als Orpheus een concert geeft. Ook ditiraal belooft dat iets bijzonders te zullen worden In de Groote Kerk wordt een Jubileum- concert gegeven, waaraan de beste solisten' en het beste orkest hur.ne gewaardeerde me dewerking zuller. verleenen. Het is te betreuren, dat Mevrouw Wende- laar, door een ongesteldheid, die hopelijk ciet van ernstigen of langdurigea aard zal zijn, thans niet de voor haar bestemde solopartij in Brahm's Rhapsodie zal kunnen zingen, maar het koor was zoo gelukkig een waardige plaatsvervangster in Mevrouw Suze Luger te vinden, die behalve de alt-solo, ook nog twee anuere solo-nummers ten gehoore zal bren gen- Niet minder dan het volledige symphonie- orkest der Haarlemsche Orkest Vereeniging is bereid gebleken het mhnnenkoor op de jubileum-uitvoering bij te staan. Het verleent zijn medewerking in Brahm's Rhapsodie, in „Landerkennung" en in „Die Almacht" van Schubert, en komt bovendien zelfstandig uit met de ontvoltooide symphonie van Schubert en twee stukken van Grieg. Een uitvoering dus waaraan kosten noch moeite gepaard zijn om er ditmaal iets bijzon- der moois van te maken. Goede wijn behoeft geen krans en een aan- beveling dit feestconcert bij te wonen is dan ook overbodig. Orpheus zal de nu komende week wel on- dervinden, dat het een voorname plaats in het Alkmaarsche muziekleven heeft ingeno- men. Of er ook nog een uitvoering in den mu ziektuin zal plaats hebben, zal, zooals bekend, van de bemiddelingspogingen van den bur- gemeester afhangen, die namens den Raad zal trachten Orpheus en de exploitatie-com missie alsnog tot overeenstemming te bren- gen. Wij hopen van harte, dat hij daarin zal slagen en doen ook hier nog gaarne een be- roep op de exploitatie-commissie er toe mede te werken, dat Orpheus thans ten voile gele genheid krijgt te toonen, wat het onder goede leiding in een twintig-jarig tijdperk heeft kunnen bereiken. De beste wenschen voor haar gestadigen bloei moge deze vereeniging bij de intrede van een nieuw tijdvak vergezellen. Moge het mannenkoor over vijf jaren, bij zijn zilveren jubileum, weer vele nieuwe suc cessen in het boek zijner historic hebben bij- geschreven. HET REFERENDUM IN DUITSCHLAND. De „Voss. Ztg." bericht, dat het blad uit de meest v°rschillende deelen van het land mededeelingen ontvangt, welke bewijzen, dat stelselmatdg gepoogd wordt, de beslissing van morgen te vervalschen. Op het platte land en in de kleinere steden wordt brutaal- weg gewerkt met het wapen der terreur; in de grootere steden gebruikt men list, door alle mogelijke vereenigingen er toe te bewe- gen voor Zondag uitstapjes op touw te zet- ten, welke zoo worden ingericht, dat de deel- nemers niet kunnen stemmen. Dit alles, zoo constateert het blad, verraadt het slechte geweten van de lieden, die de oor- zaak ervan zijn, dat, in plaats van een bil- lijke regeling. thans de keuze gaat tusschen het euvel der onteigening en het euvel een overwinning der vorstenvrienden. Zij zien niet in, dat de radicaliseering tengevolge van hun praktijken, slechts nog verscherpt wordt. In plaats van de beslissing te laten aan het geweten van de kiezers, en zoo een eerlijk're- sultaat te krijgen, dat kalmeerend kan wer ken, trachten de D.-nationalen c.s. het „ge- luk te corrigeeren". Dit oneerlijk spel zal zich bitter wreken, meent de „Voss Ztg.". Mis- schien reeds Zondag, maar zeker daarna. Dr. Stresemann heeft te Dortmund ver zekerd, dat de D. Volkspartij bij een negatief resultaat van het referendum pleiten zal voor het regeeringscompromis, waarvoor slechts een eenvoudige meerderheid noodig is. Een vertegenwoordiger van het Wolff- Bureau heeft een onderhoud gehad met rijkskanselier dr. Marx, waarin deze zich per tinent tegen de verbeurdverklaring der vor- stelijke veimogens uitsprak, daar deze in strijd zou zijn met de beginselen van een rechtstaat. De groote veranderingen, die in politiek, staatsrechtelijk en economisch opzicht zijn in- getreden, kunnen natuurlijk niet zonder in- vloed blijven op de juridische betrekkingen tusschen de landen en de voormalige vor- stenhuizen wat. de vermogens betreft. Intus- schen dienen de beginselen van den rechts- staat onaangetast te blijven. Daartoe behoo- ren in de eerste plaats de gelijkheid in rech- ten van alle staatsburgers en de onaantast- baarheid van den particulieren eigendom. Met deze hoogste beginselen van den rechtstaat is het wetsontwerp nopens de onteigening niet te vereenigen, ald-us dr. Marx. DE TOESTAND IN PORTUGAL De minister van Oorlog, Gomez da Costa, heeft aan de verschillende takken van dienst gevraagd, hem hun medewerking te verleenen bij een regeering, waarvan hij zelf de leiding op zich zal nemen. Hij verzoekt voorts den huidigen ministers, hem hun wenschen te doen kennen. Omirent de jongste gebeurtenissen te Lis- sabon wordt nog gemeld, dat de staat van beleg is afgekondigd; alle departementen zijn door de revolutionnaire troepen bezet. De minister-president besloot, de macht van den minister van Oorlog over te dragen. De mi nister van financien is afgetreden en zal wor den vervangen door generaal Sinel Cordes. Commandant Filements Camara kreeg de portefeuille van Binnenlandsche Zaken. De ministers van financien, binnenlandsche en buitenlandsche raken zullen een drieman- schap vormen; de overige departemeten zul len door onderstaatssecretarissen geleid wor den. Generaal Gomez da Costa bevestigde, dat de beweging, welke zich thans heeft voltrok- ken, een zuiver republikeinsch karakter diaagt. Hij begaf zich om kwart voor tweeen 's miadags naar het plein, waar zich de de- partementsgebouwen bevinden. De generaal werd door de menigte toegejuicht. EEN KRASSE 100-JARIGE OUD- MILITAIR. In Holtwick (even over de grens bij Dinx- perlo) woont de 100-jarige landbouwer Jo- han Hristerkamp, die eens als militair in het Duitsche leger heeft gediend. Deze week werd te Wezel het feest van het 37e regiment ge- vierd. De 100-jarige maakte met zijn oud-ka- meraden uit den omtrek van de vroegere gar- nizoensstad aan den optocht per auto deel en liet zich ook den feestmaaltijd goed smaken. HET OESCHIL IN DE BRITSCHE MIJN1NDUSTRIE. Lloyd George heeft te Oxford een rede gehouden, waarin hij enkele punten van bin nenlandsche politiek besprak, o.a. over het geschil in de mijnindustrie. Hij heeft hierbij een krachtig pleidooi gehouden voor de mijn- werkers en hierbij gewezen op het feit, dat de drie commissies, die in de laatste jaren een onderzoek hebben ingesteld naar den toestand in de mijnindustrie, alle tot precies dezelfde conclusie zijn gekomen, n.l. dat de mijnindus trie in haar geheol dient te worden gerecon- strueerd. Hij illustreerde de juistheid van de ze conclusie met de uitspraak van een der intelligentste en meest-gematigde leiders, die hem er op had gewezen, dat van twee voor- treffelijke mijnen, die hij kende, een, die uit- muntend was geoutilleerd, winstgevend en een, die slecht was geoutilleerd, met verlies werd geSxploiteerd. WEMBLEY VERKOCHT. Wembley, d.w.z., de Britsche Rijkstentoon- stleling en de gronden, waarop de tentoon- stelling is gehouden, is dezer dagen verkocht Wie de eigenaar van de uitgestrekte terreinen die een oppervlakte van ongeveer 530 000 vierkante meter beslaan is geworden, is nog niet bekend. De som, die ervoor betaald is, moet ongeveer 500.000 pond sterling be- dragen. De nieuwzeigenaars zijn echter za- kenlieden, die, zooals de „Westminster Gazet te" weet mede te deelen, den grond gedeelte- lijk zullen bestemmen als een internationaal sportcentrum en gedeeltelijk voor tuindorp. EEN ^AKSISCHE GEMEENTE IN NOOD. De gemeente Glashiitte in Saksen, de zetel van de Duitsche horloge-industrie, is in era- stige financieel^ moeilijkheden geraakt, ten gevolge van de malaise. Tachtig percent van alle fabrieken in Glashiitte staan stil en bo vendien schijnt de burgemeester malversaties te hebben gepleegd. Hij is al sedert eenige maanden geschorst en er is een disciplinair onderzoek tjgen hem geopend. Men vreest dat de gemeente bankroet zal gaan. DE TOESTAND IN MAROKKO. Het te San Sebastian verschijnende blad „La Voz de Guipuzcoa" verneemt uit Tetoean, dat de Fransche trpepen Sjesjoean hebben bezet. Voorts wordt gemeld, dat de Spaansche troepen onder bevel van generaal Castro Girona met steun van de Fransche troepen een beweging hebben uitgevoerd, welke tot resultaat zal hebben, dat tusschen de Ooste- ijlke en Westelijke zones van het Spaansche protectoraat een verbinding tot stand is ge- bracht. De „Times"-correspondent verneemt, dat indien aan bepaalde Spaansche eischen geen gevolg mocht worden gegeven, de Spaansche regeering Spanje's terugtrekking uit het Rif in overweging zou kunnen nemen. Deze eischen zouden betrekking hebben op een op- nieuw bespreken van den toestand van Tan- ger, welke toestand, volgens de meening der Spaansche regeering, Spanje's succes in N.- Afrika vrijwel onmogelijk maakt. Alhoewel het zeer onwaarschijnlijk is, dat Tanger aan Spanje toegewezen zou worden, zou Spanje wellicht tevreden zijn met een vorm van mandaat over Tanger. Thans is de toestand aldus, dat Spanje's vijanden hun toe- vlucht binnen Tanger kunnen zoeken en van- daar uit hun intriges kalm en veilig, kunnen voortzetten. Indien Spanje inedrdaad zou be^luiten, zich uit het Rif terug te trekken, dian is het duide- lijk, dat de geheele Marokkaansche kwestie opnieuw besproken zou moeten worden, het- geen van elk standpunt bezien, verre van aan- trekkelijk zou zijn en tot ernstige complica- ties zou kunnen leiien. OMGEKOCHTE POLITIEBEAMBTEN. Er is veel opzien gebaard tengevolge van de ontdekking van het feit, dat een aantal po litie-ambtenaren en -beambten zich heeft laten omkoopen door houders van Berlijnsche nachtgelegenheden. Ongeveer 16 schupo's hebben zich laten „stoppen" met drank, geld, sigaren enz. om een oogje toe te doen voor overtredingen der politieverordeningen. De plichtverzaking van de douane- en an dere ambtenaren zou echter niet voldoende zijn geweest om de uitgebreide spiritussmok- kelarijen tot stand tt; brengen, inclien niet de commissaris van politic Peters van de partij ware geweest. Vele vrachtrijdere enz- wareii bij de geschiedenis betrokken, zoodat het ge- vaar voor „praten" groot was daarom moest Peters een handje helpen om eventueele vervolging te belttten enz. Voortdurend ont- ving Peters voor zijn hulp geldelijke betaling. Een verklaring voor deze houding van den politie-ambtenaar kon wellicht liggen in het feit, dat hij, vroeger ritmeester met een goed inkomen, nu van zijn ambtenaarssalaris niet ken rondkomen en aldus gevoelig is geworden voor omkooperij. EEN „KRUISTOCHT" VOOR DEN VREDE. De Britsche afdeeling van den Internatio- nalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid heeft met twaalf van de grootste vrouwenor- g^nisatfts, die zich bij haar aansloten voor dit doel, een „Kruistocht" georganiseerd door geheel Eugeland. 100.000 vrouwen hebben in Mei en Juni haar haardsteden verlaten en zullen 19 Juni in Hyde Park te Londen aan- komen, waar zij een reusachtige betooging zullen houden. Ze gaan te voet over groote afstanden en zijn gekleed in een pelgrims- kleed zooals de oude pelgrims dat droegen. Zij voeren banieren en deviezen mede. Het ai- gemeene devies luidt: „Britsche soldaten trokkep in den krijg: Britsche vrouwen trek ken voor den vrede uit." BETHLEN BLIJFT AAN. Graaf Bethlen, de Hongaarsche premier, machtigt den correspondent van de „Times" mede te deelen, dat hij niet voornemens is af te treden. Ook de ministers van Financien en Nationale Verdediging zullen niet aftreden. OVERSTROOMINGSSCHADE IN BOHEMEN. De schade, die het water in het overstroom- de gedeelte van Praag heeft aangencht, is zeer aanzienlijk. Zoo staat o.m. de centralc- der electrische tram onder water, waardoor het tramwegverkeer moest worden gestaakt. Het verkeer over de brug over de Moldau is gestremd; de Moldau staat thans 5 M. boven normaal peil. In een wijk, waar men bezig is met den aanleg van nieuwe parken, kwam het tot een aardverzakking,-waardoor de lager gelegen wijken werden bedreigd. In de nabijheid van Reichenberg is het stroomgebied van de Neisse een groote, brie- schende, alles met zich meeslepende stroom. E>e aangerichte schade in die streek is zeer groot. In het overige gedeelte van Noord-Bohe- mer, zijn vooral de dalen van de Isar en de Polzen geteisterd. De hoofdweg van Teschen naar Bohmisch-Leipa staat onder water. Wegen den hoogen stand van den Donau is het reizigersverkeer tusschen Weenen en Passau stopgezet. EMIGRATIE NAAR DE VEREENIGDE STATEN. Drie duizend Britsche onderdanen te Mon treal wachten aan de grens op den aanvang van het nieuwe fiscale jaar (1 Juli), wanneer zij de V.S. zullen mogen binnengekomen. Het Britsche aandeel in het quotum van 1926 is 34007 immigranten, van wie elke maand 10 pCt. toegelaten kunnen worden. KORTE BERICHTEN. Bij de Hebreeuwsche Universiteit in Jeruzalem waren blijkens het eerste jaai-ver- slag, 61 studenten en tallooze toehoorders in- geschreven. Het kabelschip „Colonia" heeft een aan vang gemaakt met het leggen van den nieu- wen 6000 K.M. langen kabel tusschen Enge- land en New-York. Baldwin de premier, heeft besloten een koninklijke commissie te benoemen, die 'n on- d«rzoek zal nstellen naar den toestand van de bruggen over de Theems. Het probleem van de bruggen wordt in verband met de moderne eischen van het verkeer urgent geacht. De Engelsche Union of Teachers heeft duizend pond sterling beschikbaar gesteld voor de kinderen in de mijndistricten, waar nog altijd staking is. Op grond van een overeenkomst zal binnenkort, na de vaststelling der identiteit, de uitwisseling van politieke gevangenen tus schen Zuid-Slavie en Hongarije beginnen. Voor deze uitwisseling worden ongeveer dcrtig personen voorgedragen. De Chileensche afgevaardigde, Matte, heeft in een redevoering in de Kamer aange- diongen op een verandering van de Monroe- leer. Onder applaus heeft hij gepleit voor de leuze: „Latijnsch-Amerika voor de Latijnsch- Amerikanen". Het bestuur van de Amerikaansche Ar- beidersfederatie heeft een beroep gedaan op de plaatselijke afdeelingen, tot het vormen van een steunfonds voor de Britsche mijn- werkers. UIT HET BOEKDRUKKERS- BEDRIJF. Dinsdag en Woensdag hebben de Neder- landsche Bond van Boekdrukkerijen en de Fe- deratie der Werkgeversorganisaties in het Boekdrukkersbedrijf hun zomervergadering te Maastricht gehouden. Na afloop van de vergadering van den Bond van Boekdrukkerijen werd de federatie- vergadering gehouden, welke werd gepresi- deerd door den heer S. S. Korthuis, uit 's Gravenhage. De vergadering werd bijge- woond door de heeren Ceysens en De Jong, als vertegenwoordigers der Belgische druk- kerspatroons. Aan de orde kwam o.a. het voorstel van het algemeen hoofdbestuur om in verband met het feit, dat de ovenverkregeling in bet typo- Zondag a s. MIDDAG - en AYONDCOXCERT Malchert Schuurman en Bood. grafisch bedrijf niet overal goed wordt nage- leefd, de ^ietijnaleving daarvan strafbaar t« stellen. Bij de discussie over deze zaak ge- voerd bleek, dat de vergadering bereid was, krachtige maatregelen te nemen om de alge meen gewaardeerde oirerwerkregeling, door den minister van arbeid getroffen, beter door te voeren. Het voorstel om het inzenden van den overwerkstaat bij de arbeidsinspectie, zoo- wel als het juist invulle-n van del ijst verplicht te stellen, werd aangentomen. Het volgende punt, dat aan de orde kwam, was het voorstel van het hoofdbestuur om, indien de bestaande colllectieve arbeidsover- eenkomst van de zijde van de werknemers niet werd opgezegd, deze van werkgeverszijde ook niet op te zeggen. De vergadering ver- nam met voldoening, dat de Moderne en de Christ. Typografenbond reeds hadden beslo ten, niet tot opzegging over te gaan. Over 't voorstel werd vrij uitv-oerig gediscussieerd tenslotte werd het met algemeene stemmen aangenomen, zoodat de hiuidige collectieve ar- beidsovereenkomst niet 26 Maart 1927, maar 26 Maart 1928 zal eindigen. In verband hier- mede wees de voorzitter, de heer Korthuis, op het feit, dat nu reeds 12 jaar een vrijwel onafgebroken bedrijfsvrede in de. typografie heeft geheerscht. Blijkens den geest, die zoo- wel in de arbeidersvergaderingen als in de patroonsvergadering bij de behandeling van dit voorstel is tot uiting gekomen, meende hij ook in de toekomst een goede verhouding tus schen de contractanten ie mogen verwachten, HET STOOMSCHIP DELFT. Uit Londen wordt gemeld: De tusschendekken van het stoomschip Delft staan onder water. Men gel oof t niet, dat het schip hte zal uithouden, totdat de ber- gingsvaaruigen aangekomen zijn. Volgens een door de directfe der Kon. Ned. St. Mij. ontvangen telegram wordt het stoom schip Delft als totaal verloren beschouwd. Een gedeelte der bemanning is te Guayaquil geland. - KOOPLIEDEN IN „PERZISCHE TAPIJTEN". Voor de rechtbank te Breda stonden terecht de kooplieden D. A. F. uit Amsterdam en J. J. H- uit Utrecht. Zij hadden op een dag in januari 1926 mr. S. te Breda bewogen tot afgifte van /525 als koopprijs voor een twee- tal tapijten, die, aangeboden als Perzisch handwerk, in werkelijkheid slechts fabrieks- werk waren. De kooplieden vertelden, dat zij kok en stuurman waren bij een stoomvaart- maatschappij terwijl zij ieder een op een zeemanspet gelijkend hoofddeksel droegen. H. zou als stuurman eenige echte Perzische tapijten van zijn reis uit Turkije hebben mee- gebracht. De pseudo stuurman bood mr. S. en zijn echtgenoote drie kleeden aan tegen bil- lijken priis, voorgevende, dat dergelijke'klee den bij Pander ten minste 1000 kosten. De koopman liet den achterkant der kleeden zien, zeggende dat men duidelijk kon zien, dat deze met de hand geknoopt waren, waarop de koop gesloten werd. Als getuigen werden gehoord deskundigen a charge en a decharge. De eerste verklaarde dat de tapijten samen geen grooter waarde vertegenwoordigden dan 175 terwiil de tweede verklaarde, dat de prijzen niet te noog waren. Algemeen waren de deskundigenher echter met den officier eens, dat de middelen, door verdachten gebruikt niet cerlijk waren. Mr. S., de kooper der kleeden, verklaarde hoe de verdachten zich te zijnen huize als kok en stuurman der Lloyd hadden voorgedaan, met introducties van bekende families. Door de vertelsels van verdachten, die er als zeelui uitzagen, waren hij en zijn vrouw er geloo pen, want na 3 maanden was het groote kar- pet reeds zijn mooien glans kwijt. Verdachte F. gaf toe, dat de verhalen aan dc koopers niet waar waren. Verdachte H. had de zeemanspet als dracht aangenomen omdat hem dit voor den verkoop gemakkelijk was; ook hij erkende de famlie S. wat op den mouv. gespejd te hebben. Verdachte beweerde dat het Nederlandsche volk inderdaad vraagt om beetgenomen te worden, hij moest dus wel zijn fantasie laten werken. De ambtenaar van het O. M. achtte de we- derrechtelijke bevoordeeling van verdachten vaststaand. Spreker wees er o.a. op, dat koo pers van venters aan de deur de risico van hun koop moeten dragen en requireerde ten sloote tegen ieder der verdachten een geld- boete van 300 subs. 2 maanden hechtenis. De verdediger mr. de Vrieze, Amsterdam, begreep evenmin hoe men er toe komt voor 525 een Perzisch tapijt te koopen van een straatventer. Spr. wraakte den inhoud der dagvaarding, waarop z. i. geen veroordee- ling kan volgen. Uitvoerig betoogde spr. dat zijn clienten niet te veel gevraagd hebben. Zij hebben een leven vol moeite en moeten veel doen om hun waren aan den man te brengen. Uittspraak over 8 dagen. OP HET KANTJE. Op het visscherseiland te Hoorn is gister- morgen deb liksem ingeslagen. Door het dak- van het huis sloeg hij een gat in den grond, doch veroorzaakte geen brand. Rakeling# ging het hemelvuur langs de vrouw de« hui- zes. ALKMAARSGHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1