H Wat iedereen befioort te weten. b m mmj B 1 m m i! i m. m m m w as m m m m a i B B m m p IN EGTPTE 1 m~ i m i m m a KING-pepermimt CITY-BAGS m i l a m M m In en om de hoofdstad. L. Fraokenberg, Alkmaar. AADSELHOEKJE. z Nierkwalen worden vaak verkeerd begre- pen, en bijgevolg worden onnoodig veel last •n pijn geleden. Het* is de taak der nieren om het bloed te flltreeren, en als zij hierin falen, kunnen urinezuur en andere vergiftige onzuiverheden in hetlichaam achterblijvenen nw gestel van streek-brengen. Daarom is het ioo gevaarlijk om de eerste verschijnselen te ▼erwaarloozen, zooals urinekwalen, blaas- awakte (vooralbij kinderen), voortdurende of nu en dan voorkomende rug- en lendepijn, rheumatische aandoeningen, hoofdpijn, dui- ■eligheid en zenuwachtigheid. Deze verschijnselen komen gewoonlijk niet alle tesamen voor, doch als gij twijfelt, ge- bruikt dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Riskeert niet de ontwikkeling van rheuma- tiek, isohias, spit, waterzucht, nierzand of •■teen, en andere ernstige nierkwalen. De bestanddeelen, waaruit Foster's Pillen zijn samengesteld, verschaffen aan de nieren juist die hulp, welke zij noodig hebben om haar gezondheid te herstellen en om ze gezond te houden. Let op de verpakking in glazen flacons met geei etiket (alom verkrijgbaar), waar- door gijzeker zijt geen verlegenbuitenlandsch goed te ontvangen. Prijs fl 1.75 per flacon In den tweeden stand voerde de heer A. de Jong een mooien damzet uit. Zwart 11 sch. op: 6, 9, 12/15, 17, 18, 19, 23, 29. Wit 11 sch. op: 25, 27, 28, 30, 32, 34, 35, 37, 38, 40, 45. Wit speelde: 1. 30—24 1. 19:39 2. 28 8 2. 12 3 3. 27—21 3. 17:26 4. 37—31 4. 26 28 5. 40—34 5. 39 30 6. 35 4! Ter oplossing voor deze week: Probleem 917 van. P. Kleute Jr. den Haag. i Zwart 15 sch. op: 2, 3, 4, 5, 8, 12, 13, 14, 16, 19, 23, 24, 26, 30, 45. Wit 15 sch. op: 17, 22, 27, 28, 32, 35, 36, 37, 38, 42, 44, 47/50. Een mooi en mocilijk probleem! Provinciaal Nieuws UIT WARMENHUIZEN. Donderdagmiddag vergaderde de Raad dezer gemeente in voltallige vergadering. Ingekomen zijn de navolgende stukken: a. Het verslag van de cursussen voor voort- gezet lager onderwijs aan de R. K. Meisjes- school, de Bijzondere School te Krabbendam en de O. L. School te Schoorldam. Het bezoek aan deze cursussen was bevredigend te noe- men; b. het jaarverslag van den schoolarts te Warmenhuizen, waaruit bleek, dat alle scholen op verschillende tijdstippen werden bezocht. Uit een door dezen schoolarts ge- houden enquete betreffende't rooken door de schooljeugd kwam hij tot droevige resulta- ten. Niet alleen onder de leerlingen der ver schillende eerste klassen werden reeds kleine rookers aangetroffen, maar ook het percen tage rookers der hoogere klassen is enorm. Op de R.K. Jongenschool o. a. waren van de 36 leerlingen der Le en 2e klasse 2 rookers, in de 3e en 4e klasse van de 34 20 rookers, in de 5e, 6e en 7e klasse van de 43 39 rookers, op de O. L. school le, 2e en 3e klasse van de 15 leerlingen 5 rookers, in de 4e en 7e klasse 15 leerlingen 9 rookers. De zoozeer ge- wenschte hulp van het onderwijzend perso nal en overheid wordt nogmaals ingeroepen, niet't minst ook die van de ouders zelf, die nog te veel geneigd zijn hunne kinderen bij verjaars- en andere feestjes sigaren, sigaretten of pijpjes ten geschenke te geven; c. het iaarverslag van het C. G. voor kinderherstel- lings- en vacantiekolonies; d. het verslag van den toestand der gemeente over 1925; e. een schrijven van Ged. Staten, waarin wordt medegedeeldr dat aan den Keurings- dienst voor Waren over 1924 te veel is be- taald 48.02. Medegedeeld werd dat is goedgekeurd de verkoop van een strook grond en de vaststel- ling der huurwaarde van diverse gemeente- woningen. De Ned. Spoorwegen heeft medegedeeld, dat de noodige verbeteringen in het vaarwa- ter bij de spoorlijn binnenkort zullen geschie- den. Het dividend van de aandeelen der ge meente in de Bank voor Ned. Gemeenten is over 1925 bepaald op 6 pd: In het St. Bavo- Gesticht te Noordwijkerhout is ter verple- ging opgenomen J. Ooijevaar. Bij B. en W. is een schrijven ingekomen van de Ned. Herv. Gemeente, waarin wordt medegedeeld, dat zij de erfpacht van de Alg. Begraafplaats wenschen te eindigen. Nu zal de gemeente een nieuwe begraafplaats moe- ten aanleggen. De Herv. Gemeente wenscht de erfpacht te doen eindigen 1 Januari 1928. Hiema worden de verdere punten der Agenda behandeld. De verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch wordt gewijzigd in dien zin. dat op de laatste alinea inplaats van War menhuizen wordt gelezen Schoorl. In bet raadsbesluit tot verkoop van de twee schoollokalen aan het R. K. Kerkbestuur wordt de bepaling opgenomen dat deze ge- bouwen aan den openbaren dienst worden onttrokken, in verband met eene opmerking van Ged. Staten. De verordening, regelende de inrichting en samenstelling van de commissie van plaatse- lijk toezicht op het L O. wordt gewijzigd in dien zin, dat de commissie zal bestaan in plaats van uit 5 leden, uit 7. En worden in verband met de plaats gehad hebbende muta- ties tot leden dier commissie benoemd de hee- ren: T. Donia, A. Hopman, H. G. Rijs, P. de Groot, W. Koot, J. Grin en K. Dekker. De afdeeling „Warmenhuizen" van de Noord-Hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis" verzoekt om het lokaal naast het raad- huis te mogen gebruiken als magazijn voor de goederen van deze afdeeling. Overeenkomstig bet voorstel van B. en W. wordt besloten het gebruik van het lokaal tot wederopzegging6 toe toe te staan, oder voorwaarde, dat het ge- bouw ten genoege van B. en W. wordt onder- houden en de vereeniging jaarlijks een bedrag van 1 recognitie betaalt. Aan mej. Jonkers, assistente aan de O. L school te Schoorldam, wordt op haar verzoek met ingaug van 1 Juli a.s. eervol ontslag verleend, wegens hare benoeming tot onder- wijzeres te Schoorldam. Voorgeste.d wordt opnieuw een assistente aan te stellen op een jaarwedde van 550. De Raad kan zich hier- mede vcreenigen, onder voorbehoud dat het aantal leerlingen niet daalt beneden 17. Aan de gemeenten Schoorl en Bergen zal wegens het bezoek van resp. 3 en 1 kind uit die ge meenten worden gevraagd of deze gemeenten ocreid zijn bij te dragen in de kosten vau cene ass.o.ente. Daar de vacature reeds op 1 ju.i a.s. omstaat en de sollidtatiestukken voor of op 17 Juni moesten zijn ingediend, wordcu B. en W. gemachtigd een assistente te benoemen. De voorzitter deelde nog mede, dat zich 3 sollicitanten hebben aangemeld. De Raad besluit op den denst 1925 af- en overschrijvingen te doen en stelt tevens voor dat jaar 2 suppletoire begrootingen vast. hi verband met de buitengewone uitgaven op den dienst 1925, waarvoor nog geen vaste leening is gesloten, wordt voorgesteld voor het jaar 1926 een kasgeldleening aan te gaan van ten hoogste 10.000, tegen eene rente van ten hoogste 5 pd. De voorzitter deelt mede, dat uit den ge- wonen dienst een bedrag van ongeveer 11500 is betaald, waarvoor nog niet is ge- leend. Wanneer de afrekening van de bouw- kosten der R. K. meisjesschool heeft plaats gehad, zal dit bedrag in de leening voor die school worden opgenomen. Overeenkomstig net voorstel van B. en W. wordt door den Raad besloten. Verder wordt door den Raad besloten om in verband met het te houden zangconcours alhicr ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van de zangvereeniging „Varia" een be drag van 40 heschikbaar te stellen voor het aanbieden van een lauwerkrans. Dc voorzitter deelt verder mede, dat het in de bedoeling van het gemeentebestuur ligt om de vcreenigingen welke aan het zangconcours deelnemen, officieel ten raadhuize te oatvan- gen en hen iets aan te bieden. Rcmdvraag. De heer Slot wijst er op, dat B. en W. ver- gunning hebben verleend tot verbouw van de wociing, gelegen in de Dorpsstraathij had't zeer wenschelijk geacht, dat voor dezen verbouw vergunning was verleend met de bepaling, dat het te verbouwen gedeelte in de rooilijn kwam van het naastbijgelegen per- ceel, waardoor voor de toekomst de wegver- breeding kon geschieden. Het bestaande per ceel belemmert het uitzicht en t is gewenscht dat iedere gelegenheid wordt aangevat om tot wegverbreeding te kunnen overgaan. De voorzitter deelt mede, dat de Dorps straat in dit gedeelte overal even breed is en op dat gedeelte 2 auto's elkaar gemakkeiijk kunnen passeeren en aangezien de voormuur van het perceel in tact bijlft, werd dit door B. en W. niet beschouwd als verbouw. Over deze kwestie ontstaat een uitvoerige discussie. Verschillende raadsleden-zijn van meening, dat door B. en W. in dit geval niet juist is'gehandeld. De heer Slot deelt verder mede, dat hij zijne beschuldiging ten opzichte van de Armvoogden van net R.K. Armbestuur in- trekt, daar het hem gebleken is, dat deze be- .schuldiging niet juist was. De heer Molenaar is door deze mededceling nog niet geheel tevreden, omdat in deze kwes tie nog een ander persoon is betrokken. Spre- ker heeft van dezen pesroon een schrijven ontvangen en wenscht in comitd hiervan nad'ere mededeeling te doen. De heer Gutker wijst op de verschillende kuilen in de straat, welke ontstaan door het aansluiten van perceelen aan de gas- of wa terleiding; spreker acht een betere herstelling in die gevallen zeer gewenscht. De voorzitter zegde toe, dat nog nauwlet- tender hierop zal worden toegezien, ofschoon degenen, die de herstellingen verrichten, er meermalen op worden gewezen dit behoorlijK te doen. De kosten van deze herstellingen ko men voor rekening van de betrokken bedrij- ven. Hierna sluiting. Naar wij vernemen heeft de gehouden collecte voor Volksonderwijs door net Nut van 't Algemeen een bedrag opgeleverd van 77,80. UIT SCH AGE N. De polder Schagen, die een grondbezit van 5 H. A. eischt voor verkiesbaarheid van be- stuurslid, heeft van Ged. Staten eene aan- schrijving ontvangen, waarin in overweging wordt gegeven dezen eisch te verlagen, heeft besloten dezen wenk ter harte te nemen, en de verkiesbaarheid op 3 H. A. gebracht. UIT H E I LOO. Onze correspondent schrijift: Vrijdagmorgen werd door deurwaarder Koudenburg uit Alkmaar en zijn helpers het laatste gedeelte van het „Molenhuis" ont- ruimd en een vrouw met 6 kindeTen op straat gezet. Alle moeite van gemeentebestuur en Bur- gerlijk Armbestuur ten spijt kon men voor deze gehuwde vrouw wier man bij de wed. W. als commensaal is gelogeerd geen wo oing vinden. Ook is jammer dat men geen vat heeft oip een gehuwden man, die vrouw en kinderen in den steek laat die op het dorp nog werk kan vinden en aan de politic verklaarde, dat hij zich niet meer met zijn gezin inliet. T Medelijdende buren ontfermden zich over het schamele inboededtje en brachten het met toestemming van het gemeentebestuur in het gebouwtje bij de Begraafplaats onder dak, terwijl a an de vrouw en kinderen een midd-agmaal werd verstrekt. Natuurlijk zal er raad versehaft moeten worden, maar hoe? Deze vraag is niet gemakkeiijk te beant- woorden. Intusschen is het voor de omwonenden een geluk, dat het krot ontruimd is. Hopelijk zal deze bouwval spoedig met den grond worden gelijk gemaakt. Danderdagavond en Vrijdag werden de aangeslotenen op de waterleiding weer de dupe van het „werken" van dit bedrijf. Het water was weer troebel en ongenietbaar van den stanik. Mej. F. H. Eilerts de Haan slaagde te Amsterdam voor het candidaatsexamen in de rechtsgeleerdheid. Aan het R. K. Kerkbestuur van „St. Willebrordus" is vergunning verleend tot het bouwen van een kerk en bewaarschool aan den Westerweg. De inschrijving voor tenten en inrich tingen op de Heiloosr kermis was niet zoo groot als andbrs. CLXXXVIIL Rijksverzekeringsbank. Gebouw voor jongelieden. De Jordaan. Er is een en ander te doen over de Rijksver zekeringsbank. De nog niet geheel van de baan zijnde mogelijkheid, dat deze instel- ling naar Delft zou worden overgebracht, is natuurlijk wel een aangelegenheid, waarover men zich ten stadhuize warm moet rtiaken, want aan het behoud ervan voor de hoofdstad moet ontegenzeggelijk waarde worden ge- hecht. We hebben, nog zooveel jaren is't niet geleden, den grooten uittocht van honderden spoorwegambtenaren naar Utrecht gehad en nu weder een dergelijken uittocht van onge veer 900 ambtenaren, waarvan, naar ik hoor- de schatten, een 700 gezinshoofden, is geen kwestie, die het gemeentebestuur koud kan laten. De burgemeester zelf en de wethouder van Publieke Werken geven zich dan ook alle moeite om de installing voor Amsterdam te behouden en er zijn wel redenen om aan te nemen, dat zij daarin zullen slagen. We kun nen hier een grooten staf van ambtenaren, die tezamen toch geen onbeteekenend bedrag aan belastingen hebben op te brengen, niet zoo gemakkeiijk missen, te meer daar Amster dam toch al niet zoo hd61 rijk is aan het bezit van belangrijke rijks-instellingen. Aan den anderen kant is het ook begrijpe- lijk, dat men te Den Haag in overweging heeft genomen of men de Bank maar niet lie- ver, zoo al niet naar de residentie zelve, dan toch naar de onmiddellijke nabijheid van den zetel der Regeering verplaatsen zal, nu het alle aanbeveling verdient, dat al de departe- menten van een zoo omvangrijk geworden rijksinstelling in een groot gdbouw vereenigd zullen zijn, hetgeen op dit oogenblik niet het geval is. Toen indertijd de Rijkspostspaarbank be- hoefte kreeg aan een flink gebouw ter vervan- ging der perceelen, waarin die instelling aan de Ruysdaelkade slechts behuisd was, heeft er ook vrees bestaan, dat men alles naar Den Haag zou overbrengen. Dat plan is toen ge- lukkig afgewend, omdat door overleg tusschen rijk en gemeente een behoorlijk stuk grond kon worden afgestaan om een nieuw gebouw te doen verrijzen op het museum-terrein aan de van Baerlestraat. Maar we leefden toen in andere tijden. De stadsuitbreiding ging nog lang zo6 hard niet als thans en de prij- zen der gronden en de bouwkosten waren heel wat lager. Als het rijk nu een Rijksverze- keringsbankgebouw zou moeten opzetten, zou- den er eenige millioenen mede gemoeid zijn en die millioenen liggen niet voor het grijpen n6cli in Rijks-, noch bij de gemeentelijke schatkist. We moeten maar afwachten wat uit de besprekingen groeien zal en er het beste van hopen. Volgens een bericht in het „Han- delsblad" lijkt het niet onmogelijk, dat ter sprake zal komen de vraag of het Tessel- schade-ziekenhuis aan de Stadhouderskade bij het Leifische Plein, hetwelk allengs aan zijn bestemming als gasthuis kan worden onttrok ken, niet op voor beide partijen aannemelijke voorwaarden tot Rijksverzekeringsbank zou kunnen worden ingericht. Ware zulk een op lossing mogelij*k, dan zou men de instelling zeker veel beter gesitueerd krijgen, dan nu het geval is; thans is een gedeelte ervan geves- tigd in perceelen aan de Pieter de Hooch- straat achter het Concertgebouw, terwijl een ander gedeelte zich bevindt in de Lutma- straat, een straat behoorende tot het nieuwe stadsgedeelte achter de van Woustraat, niet ver van de Amstellaan een toestand van gedecentraliseerd zijn, die zeker niet lang meer bestaanbaar kan heeten. De ambtenaren der Bank zijn ook in spanning over de vraag, „wat er met hen gebeuren zal"; voor velen hunner zou gedwongen verhuizen lang geen vreugde beteekenen, want er zh'n er zelfs, die als forensen buiten Amsterdam gevestigd zijn en er in hun forensen-woonplaats „vast zitten" aan hun woning, die zij in deze dagen niet zoo gemakkeiijk zonder ernstige verliezen van de hand zouden kunnen doen. En wat nieuw-bouw van een dergelijke reusachtige in stelling voor de schatkist lees de belasting- betalers van Nederland te beteekenen zou hebben, kan men hier het best beseffen, wanneer men, den Voorburgwal achter het Paleis bezoekende, eens kijkt naar het optrek- ken van het gebouw voor den Rijksgiro-dienst enz., waar men nu reeds een jaar mede bezig is. De onteigeningen daar ter plaatse hebben reeds duizenden en duizenden gekost en het geweldige betonwerk, dat nu geleidelijk bezig is zich te vormen, zal, met hetgeen daarna aan de „afwerking" van dit geweldige ge- raamte te koste moet worden gelegd, tonnen kosten. Indien de Staat dus aan een tweede gevaarte van dien aard ten behoeve der Rijks verzekeringsbank poogt te ontkomen, lijkt zulks onder de huidige omstandigheden be- grijpelijk, tenzij de gemeente Amsterdam voor het behoud dezer instelling in deze stad zodveel mocht over hebben, dat nieuw-bouw beter zou zijn dan dure verhuizing naar Delft, of waarheen dan ook. Maar, gelijk ik zeide, we moeten afwachten en er voor Am sterdam het beste van hopen, zonder dat van de gemeente al te hooge financieele offers zul- kende men reeds vanaf de oudste tijden de gunstige werking van de pepermuntolie op de spjjsvertering, zoodat men do pepermuntplanten als een cultuurgewas verbouwde. Daar de bereid is uit dezelfde origineele pepermuntolie, mist ze den scher- pen smaak van de later ontdekte kunstmiddelen en heeft ze eveneens een gunstige werking op de spijs- verterihg. De smaak en geur van King-pepermunt zijn niet te even- aren. Vraagt Uw winkelier eens een ons van deze pepermunt en U zult het ook erkennen. Engros bij: J. F.VAN LIESHOUT, Alkmaar; J. KUIPER, Alkmaar. len worden gevraagd, want we staan in de toekomst nog voor andere heel groote, nood zakelijke uitgaven. Dat de gemeenteraad dezer dagen met de „Arnsterdamsche Maatschappij voor Jonge Mannen" de overeenkomst heeft gesloten om voor haar te garandeeren de rente en aflos- sing van negen ton, waarvoor de gemeente verkrijgt een eerste hypothecaire inschrijving op den grond en het daarop door die Maat schappij te stichten gbeouw; is zoo erg niet. Dat zaakje zal best terecht komen en onze stad nog voor 1928 verrijken met een nieuwe stichting, die groot nut kan afwerpen. Ik schreef er reeds vroeger over het geldt het oprichten van een grootsche inrichting, ge heel in den trant van het te Londen staande gebouw der Young Men's Christian Asso ciation" en zal verrijzen op het c'estijds voor het mislukte „Atlanta Hotel" bestemde terrein. De aanstaande verwezenlijking van dit plan is voor deze stad allereerst en voor het geheele land een gelukwensch waard en de financieele verantwoordelijkheid, die de gemeente zich door het genomen besluit op de schouders heeft geladen, zal best te dragen zijn. Als we op zoo'n manier ook een Rijks verzekeringbank-gebouw konden behouden zou't ook wel te wagen zijn! Doch er zit meer in de lucht Het heeft er volgens de openbaar geworden berichten al Jes van, dat de gemeente groote verbeterin gen in den Jordaan wil gaan aanbrengen straten verbreeden; nieuwe verkcerswegen dwars door dit kwartier aanleggen; oude rommel, die er al lang niet meer behoorde te wezen, onbewoonbaar verklaren, onteigenen, afbreken. Uitnemend, maar 't zal geld kos ten. Naar het heet zeven millioen gulden. Eerlang worden ons meer bijzonderheden beloofd in een openbaar te maken rapport van een ambtelijke commissie, die voor B en W. het Jordaan-vraagftuk bestudeerd heeft We weten er overigens al een boel van, t. w. uit het verslag van ee1- technisch woning-on- derzoek en systematische perceels-beschrij- ving, hetwelk in 1920 werd ingesteld door de ambtenaren van den directeur van het Wo- ningtoezicht, den ingenieur A. Keppler. Dat dit verslag niet erg /le'.end voor den jordaan en feitelij'k ndg minder voor het gemeentebe stuur van Amsterdam is ik wensch hier- mede niet speciaal aan te duiden het huidige gemeentebestuur, maar die van de laatste halve eeuw is zeker begrijpelijk voor een ieder, die den Amsterdamschen Jordaan kent. Querido moge er nog zulke lezenswaardige literatuur over hebben gemaakt, het feit blijft bestaan, dat dit gedeelte van Amsterdam, al- thans een heel groot stuk ervan, al lang, heel lang te voren met den grond gelijk had ge maakt moeten zijn, want die stegen en slop pen en bovenal die schandelijke huizer voor menschen als't u belieft! welke men daar nog vindt, behooren niet meer in onzen tijd. Eigenlijk is die Jordaan van zijn schepping af een misdeeld stadskwartier geweest, al heette dat deel van Amsterdam toen nog geen Jordaan. Het kwartier dagte^kent notabene uit denzelfden uitbreidingstijd van het Am sterdam der 17e eeuw, toen men die mooie xmwwerken aan Heer<m- en Keizersgrachten neerzette; waarom men toen in dat deel der wereld, dat het „Nieuwe werk" heette, zoo veel smalle grachten en nauwe straten en ste gen geschapen heeft, waardoor daar in der eeuwen loop ten slecht ingerichte volkswijk ontstond, is niet duidelijk. Hoe het zij, het „Nieuwe werk" werd een stadsdeel met veel Industrie van allerlei aard, die er deels gebleven, deels uit verdwenen is. Op de kaart van Amsterdam ligt de Jordaan begrensd tusschen Leidsche-, Lijnbaans-, Brouwers- en Prinsen.grachten en wordt hij of beter werd hij van Prinsen- naar Lijn- baansgracht doorsneden door elf grachten, waarvan er in onzen tijd reeds zes ziin ge- dempt, n.l. de Passeerder-, Elands-, Rozen-, 1 :nden en Palmgrachten en de gracht, dk thans Westerstraat heet. Van al die gedempte en nog niet-gedempte grachten is de Rozon- gracht wel de belangrijkste, omdat dit de hoofdverkeersweg geworden is, die het Ja cob van Lennepkwartier, zelfs het vroegeer Sloten en feitelijk ook Haarlem, want de eiec- trisch tram naar Haarlem gaat er door, met het hart van Amsterdam verbindt Fr zijn tijden geweest, dat enkele der Jordaan- grachten ook de woonplaats waren van zeer geziene Amsterdamsche burgers, die er woonden in dergelijke huizen, maar die tijden zijn toch al een dertig jaren voorbij. Hoe het stadsdeel aan den naam Jordaan kwam? De geleerden zijn het er niet over eens. De vroegere stadsarchivaris, mr Veder. vermeldde er drie lezingen over; de eene was, dat de Franschen dat stuk Amsterdam, omdat alle straten en grachten er bloemen- namen hadden, Le Jardin noemden en dat verhaspeld is tot Jordaan; de tweede is, dat het vroegere „Nieuwe werk" behoorde tot de jurisdictie van Amsterdam, welk woord jurisdictie verbrabbeld is tot jordictie en jor daan; de derde lezing eindelijk is, dat men, in dit stadskwartier aangeland. was gekomen over de uiterste hoofdgracht, de Prinsen- gracht, dus de „Jordaan" was overgestoken. Laten we ons maar bij de eerste lezing hou den, die althans het meest aannemelijk klinkt. I In elk geval, die Jordaan is als woonkwar-1 tier danig achteruttgegaan; de ingeuieur Keppler noeint het in de inleidiug tot boven- genoemd rapport een „S!echt woonkwartier" en hij bewijst zulks duidelijk als glas door sprekende statistieken over gemis aan vol- doende woongelegenheid; aan voldoende af- voer van huis- en hemelwater; aan goede pri- vatcn; licht en lucht, en wat al niet. Particuliere vereenigingen hebben hier en daar, met en zonder gemeentelijken steun, in de woningtoestanden van den Jordaan al in- gegrepen en verbeterd, doch men zou dat toch maar, bekeken over dat heele stadsdeel, lapwerk moeten noemen; het gemeentebe stuur had al lang, heel lang geleden radicaal moeten optreden; het heeft er veel woningen onbewoonbaar verklaard en meer goed werk gedaan doch nog niet genoeg. Daar dienen van oost naar west en van zuid naar noord eenige degelijke breede verkeerswegen door den Jordaan gelegd, maar dat kost na tuurlijk geweldig veel geld, ik noemde boven al, op gezag van hetgeen uit het ambtelijk rapport verluid is, zeven millioen. 'k Wil het best gelooven, er zal heel wat duur gekocht en onteigend moeten worden, maar het zal moeten gebeuren, want als we in onze da gen zien hoeveel degelijke arbeiderswijken er in het nieuwe deel van Amsterdam verrezen zijn, en terecht, dan is het eigenlijk onbegrijpe- lijk, dat er nog toestanden als die van den Jordaan, altluns van gedeelten "rvaa, kunnen geduld worden. Het rapport der Jordaan- commissie mag dus wel met belang-telling worden verbeid. SINI SANA. uitsluitend gegarandeerd leder. OPLOSSINGEN DER RAADSELS UIT 'T VORIGE NUMMER, Voor groote> en. 1. Maastricht. Mast, rat, acht, mais, staart. 2. St. Helena. 3. Marne. Meran. A A G A R N O A N N O G O O R Voor kleineren. 1. Dak, hak, zak, tak, wak. 2. Laatst zei ik in miju 6laap iets hardop, hoewel ik anders nooit droom. (Piet). Wees voorzichtig met je jas; je wcet: om een nieuwe te koopen heb ik geen geld. (Tom) Ja heusch, er mankeert een gulden aan het bedrag. (Herman)- Hii was laat, want hij had ambtshalve bezoeken moeten afleggen. (Adam) 3. Kast, Kist, Kust. 4. Een arenlezer. OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. 1. Kruisraadsel. Op de beide kruisjeslijnen komt de naam van eer dorp in Gelderland. X X xxxxxxxxx X 1° rij een medeklinker. 2° een huisdiei. 3° een jongensnaam. 4° een hemelbol. 5° 't gevraagde woord. 6° een muziekinstrument of een rij roetsen. 7° een menigte vogels of insecten. 8° een getal. 9° een medeklinker. 2. Als 1, 2, 3, 4 van de boomen komt, 5, 6, 7, 8 timmerman&gereedschap is, 9, 10, 11 een onderaardsche graver en 12, 13 een voegwoord is, wat is dan 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13? 3. Mijn geheel wordt met 10 letters ge* schreven en noemt een stad in de prov. Groningen. I, 2, 9, 4 is een verkorte meisjesnaatn. E>e 4, 5, 6, 2, 9 is een water in Zuid Holland. Een 8, 7, 10 is een vat. 8, 2, 3 is een metaal. 8, 1,9, 9, is een gctal. 4. Welken meisjesnaam kun je maken van: v e! dam iht Voor kleineren. 1. Met k loopt het, maar wandelt niet, eer k. Met v ben ik wat losse stof, een v 2. Op de zigzag-kruisjeslijn komt de naam van een Koninkrijk in Europa. X 1° rij een jongensnaam. X 2° een boomsoort. X 3° een zwemvogel. X 4° een ander woord voor X iaag water. X 5° een meisjesnaam. X 6° een deel van eer X schip. X 7° een ander woord voor X zijde of kant. 8° een metalen kan. 9° een sappige vrucht 10° een lichaamsdeel. 3. Verborgen plaatsen in Nederland. Helaas, de ventilatie liet veel te wenschen over in de zaal. Je weet nog niet eens, of we er tegen opgewassen zijn (2). Heel best, wij hebben den tijd. Hij zal Kees uitnoodigen voor het fe*s\ van Maandag. 4. Mijn eerste beteekent bijna, mijn tweede en derde noemen samen een manlijke geestelijke. mijn vierde it een deel van je gezicht en mijn geheel een Neder- landsch eiland. No. 1292. X i i t X j t X a X

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 8