Alkmaarsche Gourant De dochter van Alva- FEIIILLETON. Maandag 21 Juni. Gemeng-d nieuws. L. FRANKEMBSRG, Alkmaar ProtiiSciaal Nietiws No. 143 1926 Hondsrd Acht en Twintigste Jaargang. HERHALINGSOEFENINGEN. De BURGEMEESTER van ALKMAAR vestigt de aandacht van verlofgangers, die zijn of alsnog zullen worden opgeroepen, om dit jaar voor herhalingsoefeningen op te komen, op de omstandigheid, dat niet alle vervoerbewijzen geschikt zullen zijn, om voor eerstvolgende opkomst te worden ge- bruikt. In vele zakboekjes ontbreekt zoodanig vervoerbewijs. In verband hiermede worden alien ver- zocht hunne zakboekjes te raadplegen en in- dien het vervoerbewijs ontbreekt of niet juist is ingevuld, zich zoo spoedig tnogelijk ter gemeentesecretarie, afdeeling Militaire Zaken, te melden. (Kantooruren 9—1 uur). Alkmaar, 21 Juni 1926. De Burgemeester vocmoemd, WENDELAAR. HAAST EEN ONGELUK. Het Leeuw. Nwsbl. meidt: Zaterdagmorgen zijn de reizigers die met Aen trein van 5.27 in de richting Groningen wilden vertrekken, tehurgesteld, daar de2e trein wegens een storing op het traject niet iheeft gereden. De brugwachter van de Pot- marge-spoorbrug was n.l. niet op tijd present, zoodat een ander de brug in orde moest bren- tgen. Deze, iemand die met de -bediening van de brug niet vertrouwd was, draaide de brug over, doch vergat haar vast te zetten, met het gevolg, dat toen de locomotief van den ver- trekkenden trein er op reed, de brug een paar decimeters zakte. De trein reed gelukkig langzaam, zoodat de tender op de rails bleef. Met een andere locomotief tnok men den trein nu achteruit. De bewuste locomotief moest daarna eerst weer uit de voor haar ongewone positie verlost worden, een allesbehalve ge- makkelijk werkje, hetwelk zooveel tijd ver- eischte, dat de eerste trein naar Groningen niet meer behoefde te vertrekken. Om 6.45 was de lijn n.l. eerst weer vrij, en de tweede trein moest reeds om 7.02 rijden. De- eerste verviel alzoo, terwijl de tweede op tijd zijn Het is een geluk, dat de trein zeer lang zaam'reed, anders zou een groot onheil waarschijnlijk hebben plaats gegrepen. I VERBODEN VERVOER. De douaneambtenaren te Terneuzen hebben Zaterdagmorgen aangehouden het Engeische stoomschip Florence Couke, komende van Gent en bestemd naar Hayle in Cornwall (Engeland), dat als lading onder meer ver-- voerde 600 K.G. buskruit, zonder dat deze lading door de daarvoor vereischte documen- ten werd gedekt ten werd gedekt. Het sChip staat onder bewa- king der marechaussee. „DE LACHENDE CAVALIER". Men schrijft uit Haarlem aan de N. R. Crt.: Haarlem is ook bij de kwestie van het schilderij ;,De lachende Cavalier" betrokken, namelijk doordat Frans Hals een Flaariem- mer en de heer Mensing, de Amsterdamsche kunsthandelaar, een inwoner van groot- Haarlem is. Hij woont te Aerdenhout. Van- daar, dat een der civiele processen, die met het groote proces in verband staan, voor de Haarlemsche rechtbank is gevoerd. Dat was een proces over een vordering van 2800. Een kunsthandelaartje beweerde, dit bid rag van den heer Mensing te vorderen te hebben. Hij had indertijd aan den heer Mensing mede- gedeeld, dat „de lachende Cavalier" geen stuk van Frans Hals kon zijn, omdat hij ge- zien had, dat de heer Van Wijngaarden in Den Haag het stuk op zijn atelier aan. het schilderen was. Die getuigeverklaring, inder tijd afgelegd voor de civiele kamer der Haag- sche rechtbank, had mede tengevolge, dat de koop van het stuk ongedaan werd en de ver- kooper aan den heer Mensing zijn 50,000 plus de proceskosten terugbetaalde. Nu be weerde het kunstkoopertje, dat de heer Men sing hem f 3000 toegezegd had voor het af- leggen van die verklaring. Omdat hij slechts f 200 uitbetaald gekregen had, eischte hi i als nog uitbetaling van de resteerende 2800. Uit het vonnis, indertijd door de Haarlem sche rechtbank gewezen, blijkt, dat deze rechtbank geen beslissing genomen heeft, die van eenige b?teekenis is met betrekking tot de echtheid van het schilderstuk. Alleen is in het vonnis vastgelegd, dat, als de feiten door eischer juist gesteld zijn, de heer Mensing hem bij het winnen van zijn civiel proces een schenking van 3000 had toegezegd, terwijl het in de dagvaarding zoo gesteld is, dat eischer 3000 zou krijgen voor het afleggen van zijn getuigenis. Op die juridische gron- iden is de eischdr niet ontvankelijk in zijn eisch Een verhaal uit den Tdcbtigjarigen Oorlog. 1 Door Archibald Clavering Gunter. Vertaald door Mr. G. Keller. 62) HOOFDSTUK XVI. De Berserker-eed. Op den duur herstelt Chester intusschen van zijn kogelwonde. Snelgaat het niet, want de geneeskunde was in die dagen nog zeer on- wetenschappelijk en bracht vaak zelfs den dood. Als hij weer op krachten is gekomen, komt hij tot de ervaring, dat „Het Meisje van Dover" in de haven van Enkhuizen ingevro- ren ligt. Guy erkent, dat zij een verbazenden mis- slag hebben begaan door naar het Noorden te zeilen. Waren zij te Delft gebleven, dan zouden zij op dit oogenblik het meisje uit Haarlem hebben weggekregen over het be- vroren meer. Nu ligt tusschen hen en de rampzalige stad de groote dijk langs het I J, bezet door Spaansche patrouilles en bestreken door Al va's versterkingen weik Noordedijk Holland beletten hulp aan de belegerden te verschaf- fen, verklaard. Dit vonnis laat ruimte open voor den eischer om een nieuwe civiele actie in te stel- len, nu om de resteerende 2800 van de schenking uit te betalen. Hoewel het eerste vonnis al eenige maanden geleden is uitge- sproken, heeft de eischer tot heden geen nieuwe vordering imgesteld. Uit een onderzoek is gebleken, dat het be- doelde kunstkoopertje een inwoner van 's-Gravenhage is en geen Haarlemmer. UIT HET BOUWBEDRIJF. Gisteren is te Utrecht de Bondsraad van den Nederl. Chr. Bouwarbeidersbond in jaar- lijksche vergadering bijeen gekomen. In deze vergadering heeft de bondsvoorzitter, de heer H. J. Terwey, te Utrecht, ingeleid de vraag: Is fondsvorming in verband met de toepas- sing en uitbouw van meer dusgenaamde so- ciale bepalingen in onze landelijke collectieve overeenkomsten mogelijk en gewenscht? On der deze sociale bepalingen werd verstaan doorbetaling bij onwerkbaar weer, op de Christelijke feestdagen, vacantie- en kinder- bijslag. Na een uitvoerige bespreking werd een conclusie aangenomen, waarin de Bondsraad uitspreekt, dat de stichting van (een) bedrijfs- fonds(en) gewenscht, zoo niet noodzakelijk is en hij zich vereenigt in het algemeen mel* het systeem in het ontwerp van den voorzit- ter neergelegd. DE ODE INTERNATIONALE ARBEIDSCONFERENTIE. De correspondient van de N. R. Crt. te Geneve meldt: Albert Thomas heeft vandaag in de ne- gende intern ationale arbeidsconferentie met groote instemming gewag gemaakt van de goedkeuring door die Nederlandsche Eerste Kamer van een aantal wetsontwerpen, strek- kende tot "ratificatie van verschillende door vorige internationale arbeidsconferenties te Geneve aangenomen conv'enties. DE FRANSCHE EN BELGISCHE VALUTA EN DE NEDERLANDSCHE MARKT. De heer Kortenhorst, lid van de Tweede Kamer. heeft aan de finisters van fin^ncien, van buitenlandsche zaken en van arbeid, han- del en nijverheid de volgende vragen gesteld: 1- Is het den ministers bekend. dat ten ge- volge van den lagen stand der Belgische en Fransche valuta en de sterke daling van het loonpeil in die landen, de Nederlandsche markt, speciaal in de zuidelijke provincien, wordt overstroomd door buitenlandsche arti- kelen, welke ver beneden de Nederlandsche kostprijzen worden aangeboden? II. Is het den ministers bekend, dat onder meer een groot aantal talcken van het Ne derlandsche bedriifsleven door dien invoer ernstig wordt geschaad, en ten deele zelfs in zijn bestaan wordt bedreigd? III. Zijn de ministers bereid, vooreerst om met spoed een onderzoek in te stellen naar den omvang en het karakter van dezen abnor- malen invoer en naar de gevolgen er van voor de werkgelegenheid hier te lande en ver- volgens om de uifkomsten van dit onderzoek aari de Kamer mede te deelen? WEGENBELASTING. De Nederlandsche bond van autobusdienst- ondernemers heeft aan de Tweede Kamer ver- zocht, het daarheen te leiden, dat: a. autobussen een tarief van wegenbelas- ting worde opgelegd, welke in een meer zui- vere verhouding staat tot de tarifieering van de andere in het ontwerp-wet belaste wegen- gebruikers, en welk tarief er rekening mee houdt, dat autobussen voor het interlocale vervoer, volgens haar aard en het gebruik van den weg, vallen onder de rubriek en het tarief van personenauto's; b. autobussen worden vrijgesteld van per- soneele belasting; c. dat de heffing van staangelden voor auto bussen, voor het als standplaats in gebruik nemen van een gedeelte van den openbaren weg, voorzoover gem een ten het hebben noo- dig geoordeeld, deze gelden als gemeentelijke belastingen of als „voorwaarden tot het in- nemen van standplaatseni voor openbare mid- delen van vervoer", te moeten heffen, zonder den ondernemers eenig^rofijt voor deze gel den aan te bieden, tenzij als betrekkelijk ge- ringe kosten voor z.g. precario aangemerkt, met het ingaan van de wegenbelagting teniet te doen d. dat autobussen alleen in gebruik op een weg of wegen, waarop geheel of gedeeltelijk tol wordt geheven, en welke wegen geheel of gedeeltelijk niet voorkomen op eenige we- genlijst, geheel of gedeeltelijk worden vrijge steld van wegenbelasting, naar de verhou ding, waarop de weg of wegen waarop tol wordt geheven, staat of staan tot de geheele lengte van het betreffende autobustraject; e. dat, onder de „bijzondere gevallen", be- doeld in art. 5 lid 4 van het ontwerp-wet, zonder bezwaar van den minister van finan- cien ook mogen gerekend worden autobus sen, die aan doel en strekking van genoemd Wegens het ijs zal zijn schip gedurende een aantal maanden van geen nut kunnen zijn, en of) aandrang van Oliver, die zijn tijd be- steed heeft aan het verplegen van zijn gewon- den makker en 't ondernemen van wanhopige pogingen om de waakzaamheid van Alva's troepen te verschalken en Haarlem binnen te komen, begeeft Chester zich ten slotte door- Waterland naar Egmont. Hier vindt hij Dirk Sonoy, die het Noorden van Holland voor den Prins van Oranje bestuurt, druk in de weer met de uitrusting van een expeditie om de Diemerdijk op een zwak punt aan te val len en te versterken, waardoor hij Amsterdam en de Spanjaarder -den toevoer van levens- middelen zal kunnen afsnijden gelijk dezen Haarlem hebben gedaan. „Pardieu," merkt Oliver op, terwijl zij over bevroren meren en door half onder de sneeuw bedolven dorpen trekken, „als ik mijn altaar- stuk bij mij had gehad, zou ik het tuschen de schermutselingen door hebben kunnen vol- tooien. Ik heb niets uitgericht voor mijn kunst zoo min als voor mijn liefde." En vol wan- hoop wringt hij zijn handen. „Wat heb ik voor mijn liefde gedaan? zucht Guy. .Diable!" roept de schilder, die vermoedt, wat er omgaat in het gemoed van zijn vriend. „Alva's schatten zullen onaangeroerd blijven liggen tot de hertog de Nederlanden verlaat. Zelfs muiterij van onbetaalde soldaten zal hem er niet toe brengen ze aan te spreken, lid, betreffende het weggebruik kunnen be- antwoorden; f. dat autdbussen, die slechts dienen voor reserve om in te vallen bij defect of in revisie zijn van de rijtuigen van den gewonen dienst, niet vallen onder deze belasting en, voor zooverre zij ook gebruikt worden voor ver voer van gesloten gezelschappen, slechts 1/4 van de voorgenomen belasting betalen; g. dat •autobusbedrijven van openbare li- chamen, die zich toeleggen op interlocaal ver voer of op het te huur aanbieden van de mo- torrijtnigen, anders dan als openbaar middel van vervoer, niet vallen onder art. 6 lid c ontwerp-wet betreffende vrijstelling wegen belasting. DE RECORDREIS VAN DE INDRAPOERA. De Indrapoera, van den Rotterdamschen Lloyd, met de mail van de proefvlucht Rotter dam—Marseille aan boord, is reeds gister- middag half-een (Indische tijd) te Batavia aan- gekomen. De reis van Marseille tot Batavia werd voibracht in 20 dagen en 18 uur, het- geen een record voor dit traject is. Het re cord van Slamat werd met 214 uur gesta gen. De mail, welke met ten vliegtuig van de Kon. Luchtvaart Mij. naar Marseille werd overgebracht. kon in minder dan 22 dagen na amending in bet bezit van de geadresseer- den zijn. TOONKUNST. Zaterdag is te Utrecht de 97ste algemeene Vergadering van de Maatschappij tot bevor- dering tot bevordering der Toonkunst ge- houden. De algemeene voorzitter der maatschappij, jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn, sprak in zijn openiingswoord er zijn vreugcle over uit, dat zoovele afdeelingen afgevaardigden naar deze- vergadering hadden gezonden. De rekening werd goedgekeurd, zoomede ook de voorgestelde begrooflng. Goedgekeurd werd het voorstel van het hoofdbestuur om f 1000 beschikbaar te siel- len, ten eindfe daaruit aan de afdeelingen, wel ke het geven van kosteloos zangonderwijs in haren kring wenschen te bevorderen, de wet- tlijke toelage te verzekeren. De afdeelingen, welke hiervoor in aanmerking komen, zijn: Amersfoort, Amsterdam, Helder, Rotterdam, Schagen, Utrecht en Zaandam. Aan het hoofdbestuur werd verder een crediet van f 1000 verleend, ten einde daaruit aan afdeelingen, welke het instellen van op- leidingscursussen willen aanwakkeren, een toelage te verzekeren. Hierbij kan medege- deel d word en, dat de opleidingscursus te Utrecht gehouden, een gunstig verloop had; het hoofdbestuuf wil hierom aan deze afdee ling weder een subsidie van 400 toestaan. Of ook te Schiedam wederom een opleidings cursus zal worden georganiseerd, is nog niet zeker. Vervolgens was aan de orde een voorstel van het hoofdbestuur om een crediet van 2500 toe te staan, ten einde desgewenscht steua te kunnen verleenen ten behoeve van afdeelingsuitvoeringen met orkest-. Het hoofdbestuur merkte te dien aanzien op, dat ook in het afgeloopen jaar deze nieuwe tak van dienst in een groote behoefte heeft voorzien.Een reeks afdeelingen zijn daardoor in staat gesteld uitvoeringen met orkest op hoog peil te organiseeren. Aange- zien deze tak van dienst een instituut is, waarvan alle afdeelingen kunnen genieten, meende het hoofdbestuur derhalve, dat het nuttig zou zijn het crediet thans te brengen op f 2500. Na een korte bespreking werd dit voorstel aangenomen. Voor in het maatschappelijk jaar 1926/'27 te geven solistenconcerten werd f 150b toe- gestaan, voor stipendiums werd 1800 uit- getrokken; voorts is ten behoeve van de in- stelling van een leerstoel voor muziekweten- schap aan een onzer universiteiten op de be- grooting opnieuw f 1000 gebracht. Van het voor dezen leerstoel reeds toegestane crediet was in het afgeloopen jaar nog geen ge bruik gemaakt, aangezien de onderhaodelin- gen met de verschillende autoriHten nog niet tot een afdoend resultaat hebben geleidhet hoofdbestuur meende even we 1_, dat in het nieuwe vereenigingsjaar de installing van dien leerstoel hjjar beslag zal krijgen. Ten einde het 100-jarig bestaan der Maat- sqhappij in 1929 op waardigje wijze te kunnen vieren, zal vot 1929 jaarlijks 1000 daarvoor beschikbaar worden gesteld. Er zal een groot muziekfeest georganiseerd worden, terwijl van de hand van den heer Wouter Hutsehen- ruyter een hisforisch werk op algemeen mu- ziekgebied in boekvorm zal verschijnen. De volgende algemeene vergadering zal te Rotterdam worsen gehouden. Vervolgens werden de voorgestelde statu- tenwijzigingen goedgekeurd, waarna de ver gadering werd gesloten. •GROOTE COUPEKOFFERS, REIS- EN YACANTIEKOFFERS, GEPANTSERD^ HtTKOFFERS. Ze blijven ingemaakt en opgepot liggen." „Weet je zeker, dat Alva niet vermoed, dat je de sleutels hebt laten namaken?" vraagt Guy met een gevoel van onbehagen. „Zeker, want ik heb ze niet kunnen laten maken. Ik gevoelde, dat er verdenking op me rustte, zelfs reeds toen ik te Mechelen kwam. Ik heb dus de sleutels niet laten maken en voor ik uit Brussel vluchtte de teekeningen zelfs vernietigd," antwoordt Oliver. Een oogenblik later laat hij er met een glimlachje. op volgen: „Wat Alva's dochter aangaat, die rouwt vermoedelijk voor kolonel Guido Amati de Medina." De gedachte, dat zij treurt over zijn dood maakt Guy razend, en hij wordt verteerd door het verlangen naat een enkelen blik uit Her- moine's schoone oogen. Maar dat is niet te verwezelijken zoolang het ijs zijn schip ge- vangen houdt. Om den tijd te dooden ondemeemt hij de jacht op de Spanjaarden en voegt zich ten slotte bij de expeditie, die Sonoy, zoodra er eenig teeken van de komende lente is waar te i nemen, den aanval op den Diemerdijk wil doen ondernemen. Zij wordt gevormd door een aantal galeien en platboomsvaartuigen, bemand door acht- honderd soldaten en vaart uit zoodra de vorst- is verdwenen en de binnenwateren weer be- vaarbaar zijn geworden. Het punt van aan val met zorg gekozen. ligt waar de dijk het UIT HARIE'NK ARSPE L De raad vergaderde Vrijdagmiddag voltal- lldg. In verband met de opmerking van den heer Francis inzake stichten van een tehuis voor ouden van dagen hebben B. en W. een vergadering bdegd met de diverse armbestu- ren ofschoon daar geen optimistisc'he stem ming heerse'hte, is een coromissie benoemd om de resultaten van exploitatie enz. in den omtrek te onderzoeken. Diverse besluiten waren goedgekeurd te- ruggekomen, waaronder aankoop van land en onderlh. vefkoop woning. Bij gedane kasopname op 7 Juni was over- eenkomstig de boeken in kas f 774.62, De kas van het electrisch bed'rijf te Waar- land sloot met een kasgeld van 345.25. De N. V. Spoorlijn Station Noordschar- ouwdedorp waarvan de gemeente voor 3000 gulden aandeelen heeft, keert 4 pet. di vidend uit. B. en W. hebben bijgedragen aan de ge- denksteen in het keuringsgebouw te Aiikmaar. De kosten waren 3. De aanbouw van de dokterswening is aan- besteed. De laagste inschrijvers waren verfwerk, Kistemaker 258, Metselwerk J. Ruis 789.97, timmerwerk C. Dam f 1100. De begrooting was resipec. 260, /820 en 780, later met 150 verhoogd. Een tweetal geldleeningen werden gecon- venteerd. De rente zal nu 4'/4 pet. zijn. B. en W. stelden voor een deel der tijdelijk belegde gelden meer productief te maken door dit bij de bank van Ned. gemeenten te beleg- gen tegen 414 pet. Het betreft een he drag van 3150 terwijll een leening van /4150 geheel uit den weg geruimd zal worden. Verzoek van de gascommissie te Warmen- huizen om, aangezien het bedrijf over 1925 met Verlies heeft gewekrt, af te zien van het recht der gemeente op een uitkeering van 797.24. B. en W. steunden dit verzoek. Ook de ge meente Warmenhuizen heeft dan recht op 1214 en behalve deze bedragen is het ver lies 2714, veroorzaakt door lage cokesprij- zen en minderen omzet door aansluiting van Harcnkarspel aan het electrisch net. Moeten de bedragen warden uitgekeerd zal dit gasprijsverhooging ten gevolge moeten hebben. De heer Francis was er niet tegen doch had het beter gevonden dat de raadsleden door ontvangst van een jaarverslag vooraf op de. hooge waren. Deze verslagen worden toch gedrukt en wij zien ze nooit. De voorzitter zei dat het jaarverslag nog verschijnen moet en wilde wel de verzekering geven dat de leden er een zullen ontvangen. Spreker meende dat dit steeds gebe-urd was. De heer de Vries: Sinds 1921 niet meer. Ik heb het al eerder gevraagd. Als we nooit geen rekening hadden gehad die niet foutief was, zou er reden kunnen zijn nu ook te zeggen dat het wel goed zal zijn. Dat kan echter niet gezegd worden. Dat zoodanige bedragen worden uitge keerd is ongezond daar het op de gasprijs komt. De raad heeft echter het recht cijfers voor zich te hebben. Daarom ben ik er nu niet di rect voor te vinden. De Voorzitter vroeg nadere motieven om- trent de genoemde foutieve berekening. Het is een sterke uitdrukking. De heer de Vries gaf een nadere motievee- ring en wees op het destijds gedane verzoek om contractwijziging voor aansluiting elec trisch net. We moesten 140.000 kub. M. garandeeren wat nooit verbruikt is. Het gebruikte gas moest 13 en 14 cts. kos ten en het niet verbruikt 15 cts. Openbare ichamen moeten niet als handelaars tegen- over elkaar staan, doch we mogen cijfers ver- wachten volgens wiskundige berekening. Een zoodanige berekening dhrf ik eigenaardig noemen. De Voorzitter: Dat is toch iets anders dan een foutieve berekening. De heer de Vries: Dan wil ik het een fou tieve berekening noemen. Na verdere bespreking werd het voorstel aangenomen onder voorwaar.de dat ook War menhuizen het recht laat vallen. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een subsidie van 15O0 gulden aan de banne Harenkarspel als bijdrage in de kosten van verbreeding van dfe wegen. De Voorzitter lichtte toe dat de banne vrij- weli geheel aangewezen is voor verbetering van de wegen tei-wijl ze ook reeds meermalen verbreeding'bekostigd hebben. 4 Het onderhoud alleen eischt van de banne reeds zeer veel. De wegenomslag moet steeds verhoogd worden. v Sommige verbeteringen o.a. te Kalverdijk, engst is en het gemakkelijkst te verdedigen te gen troepen uit de richting van Amsterdam komend. Aan den eenen kant van het smalle pad ligt het I J, aan de andere zijde het Die- *inermeer, dat Amsterdam van Muiden scheidt. Daarover kunnen levensmiddelen van den kant van Utrecht en het Zuiden worden aangevoerd. De aanval geschiedt plotseling en onver- wacht. De verraste Spaansche patrouilles worden gemakkelijk teruggedreven en Sonoy verschanst zich, na de dijk doorgestoken te hebben, sterk op het smalle pad. Hij meent zijn taak voibracht te hebben en begeeft zich opgewekt naar Edam om versterkingen te halen. En Olivers hart springt op van blijdschap. Hij kan de punt van den toren van de Groote Kerk te Haarlem zien, op nog geen twintig mijl afstands en verwacht, dat hij nu spoedig zijn Hppen op die zijner geliefde zal kunnen drukken. Maar de Spaansche gouvemeur van Am sterdam is razend over het afsnijden van den toevoer van levensmiddelen. Hij zendt onmid- dellijk een groote krijgsmacht van haakbus- schieters en piekeniers alsmedfe een paar klei- ne stukken geschut erop af en de heer de Bel ly, een beproefde veteraan, bevelhebber van Muiden zendt vierhonderd man Waalsche troepen om van den anderen kant een aanval te doen. In samenvyerking met een eskader Spaan- Kerkfmurt en TuTfjehorn zijn ifbodzakeliik en het verkeer betreft toch meer ,de gemeente dan de waterschappen. De financieele toestand der banne is slecht. t De heer Francis was er voor als het alleen betreft verbeteringen en geen gewoon onder houd. De banne heeft niet het onderhoud van alle wegen. De polders Sdiagerwaard en Woudmeer hebben hun eigen wegen te onderhouden. De heer Dekker kon zich best met het voor stel vereenigen. Hij hoopt dat het een stap in de richting is die hij wenschte. Het is niet rechtvaardig en bill ijk dat de wegen door de landeigenaren in orde worden gehouden. Al le inwoners maken er gebruik van en de land eigenaren mogelijk wel het minst. De producten worden bijna alle per vaar- tuig vervoerd. De heer de Groot: Het publiek maakt de wegen kapot. De heer Groen: En wij kunnen betalien. De Voorzitter dankte voor de sympathie - die het voorstel heeft doch wees op het voor- deel der bestaande regeling dat nu alle grondeigenaren kunnen worden aangeslagen Ook zij die buiten de gemeente wonen. De gemeente kan dat niet doen. Het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Een suppl. begrooting werd vastgesteld cp een bedrag van 6172.8314 en de be grooting van het electrisch bedrijf werd ver hoogd van 4417.33 op f 4894.76. Bij de rondvraag pleitte de heer de Vries voor het bepalen van een maximum snelheid De Voorzitter zei overweging toe. De heer de Vries besprak.daarna de wen- schelijkheid van verwijderen van dte berg- plaats van dr. Groenhart en de mogelijkheid van onderhandeling met van Drimen over op- ruiming van een Vbor wegverbetering noodza kelijk deel van een huis. De voorzitter gaf toe dat het een gevaarlij- k'6 li ock IS". Er zijn echter al eens onderhandelingeiD gevoerd. Daarna sluiting. f UIT WIERINGERWAARD. Naar we vernemen worden pogingen aan- gewend cm alhier voor het waterleidingbe- drijf een pompstation te stichten, welke po gingen zeer waarschijnlijk met succes be- kroond zullen worden. De contracten zijn reeds geteekend, zoodat het alleen nog wacht op de goedkeuring. Ook is mto bezig met den aankoop van een zeer geschikt terrein. Vergadering van den Raad op Donder- dagfniddag 3 uur, onder leiding van - burge meester iiaringhuizen, teveas secretaris. Af- wezig de heer H. Slikker, met kennisgeving van verhindering. De "voorgelezen notulen werden zonder op- of aanmerkingen vastgesteld. Ingekomen was een proces-verbaal van gehouden kasverificatie, gehouden op 8 Juni j.l. De ontvangsten hadden bedragen 98.191.54)4, de uitgaven 90.778.29, alzoo een saldo ad 7413.25i/2, waarvan 7227.66 is geplaatst op de Boerenleenbank; 142.31 op postrekening on 43.28 bij den penning- meester in kas. Van het Goevemement was de goedkeuring ontvangen op de suppletoire begrooting. Vaji Gedeputeerde Staten was bericht in- v gekomen van de goede ontvangst van de her- zieningsverordening. Verder was ingekomen een oproeping voor ecne te houden vergadering der N.V. Spoor- Tramweg WieringenSchagen. Wethouder Sleutel vroeg of de afgevaardig- de soms een aanwijzing moet hebben in ver band met de verkiezing van een bestuurslid, en sprak zich uit in het voordeel van den heer H. K. Koster, die als No. 2 op de voor- dracht staat, omdat het in de plaats is van den heer Koster Sr. De heer H. Koster zeide, dat de oude heer Groneman de oprichter is geweest van het' comite en meent daarom dat het den heer Groneman minstens evenveel toekomt. Spr. apprecieerde de woorden van den heer Sleu tel, doch stelde voor aan den afgevaardigdc de vrij mandaat kreeg. De voorzitter vroeg of de heer Sleutel er een voorstel van wilde maken, doch de ant- woordde ontkennend, zoodat de afgevaardig dc vrij mavlaat kreeg. Punt 2 was aanbieding verslagen der ge- meaite en van Volkshuisvesting 1925. Deze hebben bij de leden gecirculeerd en werden voor kennisgeving aangenomen. De rekening over 1924 was van het Pro- vinciaal Bestuur terug ontvangen met een paar opmerkingen van administratieven aard'. Het.betreft niet het saldo, zoodat de rekening overeenkomstig zal worden gewijzigd. Enkele af- en overschrijvingen werden na tcelichting door den voorzitter door den Raad! goedgekeurd, wat ook het geval was met een suppletoire begrooting dienst 1925 en 1926. Verder stelden B. en W. voor, om aan den Rijksveldwachter Voskuil, voor extra bewezea sche galeien en andere vaartuigen doen zij een aanval tijdens Sonoy's afwezigheid. Hoe dSpper ook gevoelen zijn mannen zich zonder algemeenen leider. Zij worden hoofdzakelijk gevormd door de equipages der Geuzensche- pen en elke scheepsgezagvoerder wenscht over de anderen de baas te spelen. Terwijl zij dientengevolge met elkander overhoop lig gen, bieden zij zonder tucht en onderlingen steun weerstand aan de aanvallers. Het ge volg is, dat als het geschut het vuur op hen opent, zij niet tot den aanval overgaan om het te veroveren, gelijk had moeten geschie- den, en weldra hebben eenige goed gemikte schoten te haastig opgeworpen verschansin- gen der Hollanders vernield. Reeds hebben een aantal Geuzen de dijk verlaten en zich op hun schepen en platboomsvaartuigen inge- scheept om ze te verdedigen tegen de Spaan sche galeien en-desnoods om er mede te kun nen ontsnappen. „Wij moeten de kanonnen veroveren!" roept Chester. En gevolgd door een vijftigtal ver- twijfelde mannen doen hij en Oliver een po- ging daartoe. Zij springen over hun ver- schansing en vallen de Spaansche piekeniert aan en banen zich een weg naar een der stuk ken geschut. Ware men hen te hulp gekomen, dan zou het-hen misschien gelukt zijn, al kost elke stap ook een menschenleven. Maat hulp blijft uit en zij worden ten slotte terug gedreven, waarbij elke stap op de dijk op het verlies van een man komt te staan, terwijl d< Spanjaarden de gewonden afmaken. - (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5