Een sletfit humeur, slapeloosheld en stfiele hoofdpijn worden vaak veroorzaakt door le- verstoornissen. Foster's Maagpillen zulTen het kwaa-d spoedig overwinnen. Zij wekken de lever op, erf worden aanbevolen tot het ge- nezen van galzurfrt, verstopiping- en maag- kwalen. Prijs per flacon van vijftig versui- kerde pillen 0.65in apotheken en dlrogist- zaken. diensten, een gratiiiciatie van 50 toe te ken nen. Deze diensten zijn bewezen tijdens de vacature van gemeente-veldwaditer. De heer Waiboer vroeg of dit met wat wei- nis was. De voorzitter zeade dat de heer Waiboer zich wel moet vooxstellen dat geen diensten van Voskuil zijn gevraagd als veldwachter. Het is geen Waardeming geweest, hoewel spr. zeer tevreden was over de wijze waarop deze zijn functie als Rijksveldwachter zoo heeft ge regeld. dat hij de gemeente van dienst kon zijn. B. en W. meenen eveniwel dat f 50 vol- doende is, doch wil de Raad een hooger be drag, dan zal spr. zich persoonlijk en niet te- gen verzetten. De heer Waiboer wilde er geen voorstel Van.maken, zoodat aan Voskuil 50 zal wor den toegekend, wat ook bij suppletoire bc- grooting moet worden geregeld. Het laatste punt was de vaststellng van het vermenigvuldigingscijfer 1926/1927. Dit was 11.35. N'a breedvoerige en duidelijke toelichting door den voorzitter stelde deze namens B. en ,W. voor dit te verlagen tot 1.25. De heer Blaauboer kon zich er wel tnee vereenigen, doch zooals het er op't «oogen blik voorstaat weten we niet hoe het zal wor den. De voorzitter zeide dat het zeer moeilijk is een cijfer vast te stellen* In den regel wach- vten we er wat lang mee, om eerst aan den In- 'specteur te kunnen vragen hoeveel er zoo on- geveer zal worden ontvangen. Ook zou de voorzitter het wenschelijk vim /.den wanneer de gemeentebsturen wat meer medezeggingschap hadden. Er wordt wel naar gestreefd om te> verkrijgen dat meer toverleg wordt gepleegd tusschen Inspecteur en gemeenten. Het voorstel om het cijfer op 1.25 te bepa- ,len werd met algemeene stemmen goedge- keurd. 1 Van den heer J. Wit was nogmaal een be- zwaarschrift ontvangen tegen zijn schoolgeld heffing. De voorzitter zeide, dat in een- vorige ver gadering afwijzend was beschikt en vroeg of de Read' het opnienw wilde behandelen. De heer Koster wilde de beslissing hand- haven. Aldus besloten. Rondvraag. Wethouder Koster was niet tevreden met Be bouding van het P. E. N. Het is hier een chaos van contraacten die zijn afgesloten en spr. vroeg of het te houden congres van de Y'ereen iging v an Nederlandsche Gemeenten misschien de plaats kan zijn om te trachten meer eenheid te verkrijgen. Uit de prae-advie- zen bleek, dat het Provinciaal Bedtijf voor groote gemeenten voordeeliger contracten kan afslurten dan voor kleine gemeenten. Spr meende, dat het Prov. Bedrijt dezelfde con tracten omet geven. Wanneer men het bedrijf neemt als koopwaar is het juist, maar anders mag men geen koopmanschap toepassen. De voorzitter zeide, dat de heer Koster een belangrijk punt aanvoerde. Spr. wilde wel opmerken, dat toen wij ons bedrijf overgaven, we de bepaling hebben gemeekt, dat wanneer er veranderhng kwam, ook wij daarvan zou den profiteeren. Er wordt wel aangestuurd op uniform tarief. Dat congres is van veel waarde. Als bestuurslid was spr. er bij tegen woordig, doch wilde de Raad ook nog iemand 'afgevaardigden, dan vond spr. dat goed. De heer Koster meende, dat wat er ge- beurt we komen te hooren. De zaak is zoo ingrijpend en eischt zooveel studie, dat spr. niet zou willen voorstellen er.iemand heen te zenden. De voorzitter zeide zoo mogelijk deze zaak ter sprake te zullen brengen. De heer Peper vroeg namens den path ter van't perceel waar de vuilnis wordt gedepo- neerd, om daaromhoen een hekje te pTaatsen. De voorzitter lichtte toe, dat die pachter zich dan moet wenden tot het gemeentebe stuur, althans dat hij zich wendt tot B. en ;W. en niet de tusschenkemst inroept van een raadslid. Verder sprak de heer Peper er zijne *ver- wonderitig over uit, dat er op het oude kerk- hof wordt gevoetbald. De heer Blaauboer: He, dat is aardig dat Viak bij den burgemeester. De voorzitter zou het aardiger hebben ge vonden wanneer de heer Peper hem dit per soonlijk had gezegd en niet in een openbare vergadering. Spr. zou intusschen zijn maatre- gelen nemen. De heer Blaauboer: Ik vind't ook vreemd, evenals de heer Peper. U kon toch weten dat het gebeurt en een kerkhof is toch niet de plaats om te voetballen. De voorzitter: Ik heb reeds gezegd, dat ik mijn maatregelen zal nemen. Hierna volgde slutting. UIT BERGEN. De heer F. Berkcnvelder alhier slaagde te 's-Gravenhage voor het diploma gemecnte- administratie. UIT HEEMSKE-RK. De gemeenteraad kwam Vrijdagavond 7 A uur voltallig bijeen. Voorzitter was de burgemeester. Het in eene vorige vergadering aan B. W. gezonden prae-advies inzake verzoek het Parochiaal Kerkbestuur om geldelijke be schikbaar stelling voor uitbreiding van hufp- leeimiddelen werd gunstig door dit college ontvangen. Geadviseerd werd hierop goed- gunstig te beschikken. Du iiovereenkomstig werd door den Raad besloten. Ook eene wijziging in de heffing van schoolgelden, zoomeae een voorstel tot het aangaan eencr gemeenschappelijke regeling met Beverwijk voor toelating van kinderen op de openbare scholen aldaar, als een voor stel van B. en W. om het contract met den vuilnisophaler te wijzigen en ten slotte een vocrstd tot vaststelling eener vergoeding aan de bizonderc school alhier, werden allegoed- gekenrd. UIT HEILOO. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Heiloo hgfjt ioopt met Het Zomertooneel om een open- luchtuitvoering te geven in een der mooiste gedeelten van het landgoed Nijenburg. Door het bestuur zijn eenige dames aangezocht om in de gemeente zelf kaarten voor deze gele- genheid op voor te verkoopen. Voor Alkmaar heeft de heer Frankenberg dit bereidwillig op zich genomen. Naar men ons verder mee- gedeeld heeft zal de eerste opvoering plaats hebben begin Juli met het bekende Bijbelsche Treurspel van Joost van den Vonde! Joseph in Dothan" terwijl de namen als Stine van der Gaag, Jet van Dijk-Riekers, Hesje Riiken- van Ruk, Ko van Dijk, Ko Balfoort, L. Ezer- man, Carl Rijken, Ben Groeneveld e.a. ons een waarborg zijn voor de juiste vertolking. Nadere bijzonderheden worden binnen enkele dagen per advertentie bekend gemaakt. Ie«1ingen over 1926 wel 96 zal zqin.^ -f— Na eenige bespreking werd: het voorstel van B. en W. aangenomen. Van den gemeente-veMwachter was het verzoek ingekomen om zijn salaris met 250 te verhoogen. Hij wees op het hooger salaris te Broek, waar de werkkring in ieder geval niet drukker is. B. en W. waren van de billijkhejd van ver- hooging overtuigd en wezen op de dirukke wrkkring hier door en te en van UIT EGMONDBIN'NEN. Em rare geschiedenis. Onze correspondent schrijft: In de-raadsvergadering van 11 Febr. '26 was een verzoek ingekomen van den heer V. om vanwege de gemeente alsnog een regeling aan te gaan met de gemeente Alkmaar om het mogelijk te maken, dat zijn dochtertje een der O. 1.. scholen aldaar zou kunnen blijven bezoeken. Wanneer de gemeente geen rege ling trof, zou aan dat kind niet 1 anger toe gang kunnen worden verleend. De voorzitter had daaromtrent bij den bur gemeester van Alkmaar inlichtingen inge- wonnen en stelde thans voor de beslissing aan B. en W. te laten, welke kinderen de openbare scholen in Alkmaar zullen mogen bezoeken. In het begin van April werd door H. H Gedepufeerde Staten van Noord-Holland aan het gemeentebestuur van Egmondbinnen machtiging verleend een desbetreffende over- eer.komst met de gemeente Alkmaar aan te gaan. In een schrijven van B. en W. d.d. 26 April '26 aan den heer V. meldde dit college o.a. Het is onze bedoeling alleen dan toestem ming te verleenen tot schoolbezoek van kinde ren uit deze gemeente op een der O. L. scho len te Alkmaar, indien blijkt, dat bedoeld kind het O. L.-onderwijs alhier ten einde is en voornemens is zich verder te bekwamen. Dit klopte met de uitlegging, die de Burge meester voor den Raad van State -gaf n.l dat de medewerking alleen verleend werd voor kinderen, die de zes klassen der lagere school dooroopen hadden en een zevende leerjaar in Alkmaar wilden volgen. Bovendien schreven B. en W. in voormel- den brief: „In dusdanig geval wordt dezer- zijds een verklaring van de betrokken ouders c.q. verzorgers gevraagd, dat deze de voor de gemeente daaruit voortvloeiende kosten op eerste vordering terugbetalen." Op 30 April '26 werd door den gemeente raad van Alkmaar besloten aan den wensch der gemeente Egmondbinnen tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling, waar- toe de vereischte machtiging van Ged. Staten bereids verkregen was, te voldoen, zoodat de ze regeling tot stand kon komen. Nu wil het geval, dat de heer V., wiens dochtertje aan de voorwaarde van zes klassen te hebben doorloopen enz. voldoet en ge- ■laatst is (of nu „was") op een der O. L cholen te Alkmaar, d.d. 18 Juni 1926 be richt ontving, dat als gevolg van de strubbe- lingen tusschen de gemeenten Alkmaar en Egmondbinnen genoemd kind niet meer tot die school mocht worden toegelaten. Een ra re geschiedenis. Geen wonder, dat iemand oordeelde: „Wat zijn er toch liefelijke toestanden op dit onder- maansche." Hier is een vader, die zeer beslist de vordering der gemeente Alkmaar op de ge meente Egmondbinnen voor zijn rekening wil nemen, die in alle kosten zelf voorziet, en wien door de houding van het gemeentebe stuur van Egmondbinnen belet wordt zijn kind in Alkmaar verder onderwijs te laten genieten. Niettemin heeft de man maar een stap te doen hetgeen dan ook onmiddellijk gebeurd is en er is niets, dat hem in den weg staat, terwijl hij vrij blijft van het beta- len der nota van Alkmaar aan Egmondbin nen, zoodat de laatste gemeente voor het geld mag zorgen. Het gemeentebestuur weet dit ook wel. Het moet immers ook betalen voor de R. K. kinde ren, die de R. K. scholen in deze gemeente voor bij loepen om naar de R. K. school te Eg- mond aan Zee te gaan. Het manhaftig besluit van den gemeenteraad om die betalingen te staken liep op een droevig fiasco uit en het besloot al spoedig, zonder vgel woorden te verspillen om de vorderingen van Egmorjd aan Zee te voldoen. En de R. K. kinderen blijven stilletjes gaan. Dat is de praktijk van de „pacificatie"-wet 1920 en de „gelijkstelling" van openbaar en bijzonder onderwijs. De heer V- heeft zijn kind onmiddellijk ge- plaatst op de Chr. school te Alkmaar. Zie daar de oplossing. En de gemeente mag toezien, en betalen. Het lijntje kan ook te strak gehouden wor den UIT NOORDSCHARWOUDE. De Raad vergaderde Vrijdagavond voltail- lig. Van de catehouders was het verzoek inge komen ,om gedurende den zomertijd in plaats van 11 uur om 12 uur te mogen sluit'en. B. en W. stelden voor dit verzoek in zoo- verre toe te staan, dat alleen Zaterdiags- en Zcndagsavonds een half uur later geslotec wordt. Hiervoor kan dan het hoofd der.politie toestemming geven, zoodat geen wijziging der werkkring hier door de zeer vele uitvoerin- gen, bijna iederm Zondag, het meerdere toe zicht door de bijzondlere scholen en het noo- dige toezicht op het laadterrein en op het feit dat hij jaarlijks 100 heeft te betalen voor pensioenbijdrage, wat hoog is door het sal a ris dat hij vroeger elders genoot. B. en W. steldfen daarom voor het salaris met 150 te verhoogen. De heer Jes wilde liever 250 geven doch zijn voorstel werd niet gesteund. Het voorstel van B. en W. werd1 met 6 tegen 1 stem aangenomen. Dc voorzitter decide mede, dat de rekening over 1925 een batig saldo oplevert. De hoe- grootheid1 van 't bedrag kan echter nog niet worden medegedeeld. Het voorstel betreffende toelage aan den gemeentewerkman Eriks, waarover in de vori ge vergadering de stemmen staakten, kwam nu weer aan de orde. Het voorstel van B. en W. om f 50 toe te ken nen werd met 4 tegen 3 stemmen verwer- pen, wa?ma het voorstel van enkele heeren om 100 te te kennen en dan jaadijlcs terug- keerend, met algemeene stemmen aangeno men werd. Op voorstel van de meerderheid van B. en B. werd besloten de opcenten op dt bebouw- de eigendommen te verlagen van 80 op 60 en voor de onbebouwde van 20 op 15. De minderheid van B. en W. wilde liever verlaging voor de personeele belasting, doch .kreeg alleen steun van den heer Jes. Daarna kwam aan de orde verlaging van het schoolgeld voor de U.L.O.-sehool, een voorstel van de betrokken B. en W.'s, nadat van de onders der sehoolgaande kinderen een verzoek daartoe was ingekomen. De verlaging welke werd voorgesteld zeer ingrijpend. De bestaande regeling is vanaf een belast- baar in komen van 800: 2,60 per jaar, tot een belastbaar inkomen van 2600 en hoo ger: 120 per jaar en de voorgestelde rege ling is van een belastbaar inkomen van 800 tot 1200: /5 per jaar tot een belastbaar inkomen van 4000 en hooger: 100 per jaar. Om een enkele greep te doenbetaalde men met een belastbaar inkomen van 1600: f 25 en nu 12,50 en met een belastbaar in komen van 200: 7 en nu 40. De regeling, die geldt voor dc gemeenten Oudkarspel, Noord- en Zuidscharwoude, is door de betrokken B. en W.'s met algemeene stemmen aanvaardi en werd in den raad dezer gemeente heden met algemeene stemmen aangenomen, ingaande 1 April 1926. Niet alien waren er van overtuigd, dat het mindere bezoek in hoofdzaak aan het te hooge schoolgeld te wijten was, doch meer in dere instellingen van onderwijs. Anderen mcrkten op, diat het hun bekend was, dat kinderen de school niet konden be zoeken, omdat het schoolgeld voor de ouders niet te betalen was. Algemeen was men er voor met dize rege ling- de proef op de som te zetten. Bij de rondvraag wees de heer Kooij op de vele straatmuziek en negocianten, waarin hij verkapte bedelarij zag. De voorzitter deetde mede, dat ten opzichte van het laatste aan de politic reeds eenige opdracht gegeven is. Wat de muziek betreft zal dit niet zooveel last veroorzaken, echter zal met de opmerking rekening gehouden worden. Daarna sluiting der vergadering. UIT EGMOND AAN ZEE. Het gemeentebestuur heeft een zuurstof apparaat aangeschaft en op het gemeentehuis gedeponeerd, speciaal besterad ten behoeve van drenkelingen. Hoewel het te wen- schen is, dat bij eventueele strandingen of mogelijke badongevallen de redding zoo tij- dig geschieden kan, dat zulk een toestel niet npodig blijkt, mag het toch een wijze voorzorg heeten zich van dit apparaat te hebben voor- zien. Degenen, die verondersteld worden bij drenkelingen de eerst aangewezenen te zijn om hulp te verleenen, zijn reeds in de behan- deling van het instrument ingewijd. Een an- der zuurstof-apparaat, meer bestemd voor ge- vail en van gasverstikking/is reeds lang op de gasfabriek aanwezig. UIT ST. PANCRAS. De raad vergaderde Vrijdagavond lig. voltal- verordening noodij: De heeren Jes, ooij en de Geus wilden voor deze avonden het voile uur geven, waar op de voorzitter de opmerking maakte. dat dan wijziging der verordening noodig is, om dat hij principieel daarvoor geen toestem ming zou geven. Ten slotte werd het voorstel van B. .en W. met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Van den heer A. Mol, onderwijzer, was het verzoek ingekomen om eervol ootslag met inr ng van 1 Augustus, weg ens benoeming al® zcodanig te Helder. B. en W. stelden voor dit verzoek eervol te verleenen, den datum aan B. en W. overla- tende. Het zal, aldus de voorzitter, wel de beidioe- ling zijn, het ontslag met ingang van 15 September te geven, wat de uiterste termijn is,* omdat volgens het genriddeld aantal leer- lingen over 1925 het recht op een derde leer- kracht vervalt. Dit recht keert na 15 Januari De heer Snel vroeg, hoe het staat met het afdak bij het schoolhuis, waarop de voorzit ter meedeelde, dat het besluit nog niet uitge- voerd is, omdat het hoofd der school bezwaar maakte. De heer Lek kwam nogmaals terug op het zandstrooien, waarover een verscbil van mee- ning met den heer van Kampen bestaat. De heer Van Kampen gaf nadere toelich ting. De heer Lek deelde verder mee, een ver- keerde opmerking te hebben gemaakt in ver- band met het prikkeldraad van den heer Kloosterboer. De voorzitter was echter van oordeel, dat het ook achter aan het heft gevaar oplevert. Bij de op 15 Juni gedane kasopname bij den gemeenteontvanger was overeenkomstig de boeken in kas f 4553.87 Y>. De wijziging in de fcegrootingi, dienst 1925, was goedgekeurd teruggekomen. Het hoofd der school verzocht een andere regeling inzake vacantie, om dan tevens aan de wenschen van landbouwverlof tegemoet te kunnen komen. De heeren Duijf en Lek voelden hiervoor met, doch na eenige bespreking werd dit punt tot het volgend jaar uitgesteld omdat het seizoen verloopen is. De gemeenterekening werd aangeboden met een ontvangst- en uitgaaf van f 41448.71 en een voordeelig saldo van f 1256.45, ter wijl de kapitaaldienst een voordeelig saldo had van f 200. De rekening begon met een saldo van J 1027.25. De gunstige stand is vooraf veroorzaakt doordat f 1900 voor kwade posten was uit- getrokken en deze slechts f 430 heeft be- <teag^fc v De voorzitter deelde mede, dat de brand- kranen zijn aangebracht en de beproeving met de gewone brandmiddelen heeft plaats gehad. Spuit 1, die defect bleek, is hersteld en spuit 2 was in orde. Voor de bediening der brandkranen zijn de pijpleiders aangewezen, terwijl dit corps tot 10 man is uitgebreid. Machtiging werd verleend om het noodige materiaal voor dte brandkraami aan te koopen. Op voorstel van den heer Snel werd alsnog besloten, een brandkraan aan te brengen op den dijk in den hoek bij Wagenaar, terwijl verder besloten werd bij de kranen een ken- teeken aan te brengen. De voorzitter bracht daarna de veenderij ter sprake, vooral in verband met hetgeen daarover in den raad van Koedijk gezegd is. Spreker deelde mee, dat er absoluut niets waar is van hetgeen daar door de heeren Mulder en Hart ten zijnen nadeele gezegd1 is. Wat de sloot betreft is deze nog niet ge- heel uitgestoken. Ook het. vlakken van het land heeft zijn beslag nog niet gekregen Ik ben het niet met de heeren uit Koedijk eens, dat het vlakken van het land alleen gaat ten bate van St. Pancras, omdat het noodig is om het volgend jaar weer te kunnen venen. Het is de vraag of de commissie gerechtigd is het land waar het veen uitgehaald1 is als een chaos te laten liggen. De heer Kloosterboer wees er op dat het duel is om de menschen aan het werk te hou den, wat dan ook door de leider den heer Van Kampen, zooveel mogelijk betracht is Hij heeft er zijn uiterste best voor gedaan Het is niet waar dat de werkman steeds kornt aanjanken, het is in de veenderij hard werken voor een stukje brood. De heer Van Kampen releveert verder het verloop van de veenderij, hoe hij door de ziekte van den heer Kloosterboer diens taak als leider heeft overgenomen en nu voor alien de wrijfpaal is. Een week voor Pinksteren waren er 30 ar- beiders aan het werk. Donderdags were door mij aan de ongehuwden f 16 uitbe- taald en Zaterdags aan de gehuwden 21 ik Jieb hen toen gezegd, dat ik verder niet durfde te laten werken, omdat de raad van Koedijk tegen mij was. De Burgemeesters van Koedijk en St. Pan eras, die hierna een conferentie hadden beslo ten, toen nog een week te laten werken en werd mij gevraagd naar werk te zoeken. Ik dacht het beste doen, een sloot te laten graven, waarmee Dinsdag na Pinkster werd begonnen met 10 man, waarvan 8 uit Koedijk. Het waren toen de wethouders var. Koe dijk, die verklaarden, dat Koedijk aan dit werk niet zou betalen. Nu heeft dc sloot meer gekost en is niet gegraven. De opzet van d? veenderij is om de men schen tot 21 Juni aan het werk te houden. Nooit is er van de raadsleden te Koedijk een wezen kijken. Er is nog iets. Bij het eindi£en van de veenderij moet de molen door St. Pancras worden overgenomen voor f 1900; als ga- rantie dat de grond er blijft, moet f 5200 op het grootboek geplaatst worden. Wanneer het ons niet gelukt om het land te houden, dan is St. Pancras, die f 7100 kwijt. Koedijk dTaagt daarvoor geen risico. Dan wordt er in Koedijk gezegd, dat men zich wil losmaken van de' veenderij, omdat Ged. Staten de goedkeuring voor 5 jaar ge geven hebben. Maar dat kan niet. Er zou 4 H.A. land uit- geveend worden en op de overeenkom6t werd voor 5 jaar de goedkeuring verkregen. Is de vervening dan nog niet afgeloopen, dan wordt verlenging aangevraagd. Het gaat om de 4 H.A. De discussie werd daarna gesloten. Besloten werd daarna de steenen laan te verleggen, als de kosten niet te hoog wor den. De Kerkelaan blijft nog een jaar wach- ten en op den Achterweg en de Boeterslaan is 45 ton sintels verwerkt. Op voorstel van B. en W. werd besloten, de lanen bij Kooij en Tol voor het autover- keer te shr'ten. Ter aanduiding van het Koedijker pad zal een naambord worden aangebracht. Aan een verzosk van het Witte Kruis om vergoedrng van de kosten van den nachtvei- ligheidsdienst zal worden voldaan. Van Mej. Dekker, verloskundige, was een verzoek ingekomen om een onderhoud met den raad in comite, om de leden van haar on- schuld tc overtuigen en dan verder te bespre- ken haar oneervol ontslag in te trekken en te wijzigen in eervol. Door het oneervolle heeft zij steeds fiasco bij solliciteeren. B. en W. stelden voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Na eenige bespreking werd .het verzoek met 4—3 stemmen van de hand ge wezen. Voor het onderhoud stemden de heeren Kloosterboer, Snel en Lek. Daarna sluiting der vergadering. UIT OUDORP. Aan den heer W. Moejes, aannemer alhier is de levering opgedragen van een Hercules- windmotor met bijbehoorende betonwerken voor bemaliing van landerijen in de gemeen te Sint-Pancras, voor rekening van de hee ren C. Kales en K. Spaan te Alkmaar. UIT HOORN. Mej. A- Kruisman alhier slaagde voor het exam en van onderwijzeres. De Hoornsche Middenstandsvereeni- ing heeft onder leiding van den heer A. paander in het Park een vergadering gehou den, welke slechts matig bezocht was. De heer Hoekstra had een radio-installatie aangebracht, waardoor men de rede van den algemeenen voorzitter, den heer Schiirmann kon beluisteren. Tot bestuurslid, in de vacature F. Nieuw- poort (wegens bedanken), werd gekozen de heer F. Woestenburg. Tot afgevaardigde naar de a s. Algem. ver gadering werden gekozen de heeren P. Veer en namens het bestuur de heer J. van Straten. Hoewel' de meeningeno ver het eadeau-sy- steem uiteeniiepen wenschte men het hoofdeo- mite van Actie in deze niet te steunen. Met B. en W. is overleg gepleegd en me dewerking toegezegd om verlaging van den lichtprijs te verkrijgen. Aangedrongen werd' om te bevorderen, dat het congres hier ter stede zal worden ge houden. Hierna sluiting. De Regelingscommissie voor de a s. zwemwedstrijden op 25 Juli a.s. ter herden- king van het -diveren jubileum der Wittg- Kruis afdeeling is er fii geslaagd zich de me dewerking te verzekeren van een dubbel-team dames-leden den Hollandsche zwemclub te Amsterdam. Deze zwemsters zullen demonstraties geven in waterpolo-, figuurzwemmen en springen. lngezonden stukken. (B uit en verantwoordelijkheid van de Re- dactu. De opname in deze rubriek bewijst geenszins dat ae redactie er mede instemt.) ZONDERLING OPTREDEN VAN DE EXPLOITATIE-COMMSISIE VAN DEN STEDELIJKEN MUZ1EKTUIN. Aan de Redactie van de Alkmaarsche Courant. Zeer tot zijn leedwezen moet ondergetee*. kende u voor onderstaande een plaatsj'e ver- zoeken. In de Alkmaarsche Courant van 1 October 1925 komt onder Stadsnieuws eeu. artikeltje voor, ingezonden door de Exploitatie-Com- missie van den Stedelijken Muziektuin, waar in deze Commissie een inschrijving opent voor de benoodigde gelden voor het voortbe- staan der Haariemsche Orkestvereeniging. Daarin komt de volgemde passage voor: Aan ieder, die heden of Vrijdag en Zater- dag een bedrag- van minstens 1 schenkt aan de H. O. V., wordt een vrijkaart verstrekt voor het eerstvolgend concert dat de H. O. V. te Alkmaar geeft, voor 1 dus 1 vrijkaart, voor 2 2 kaarten, enz. Naar aanleidiug daarvan gaf ondergetee- kende f 6 aan de Redactie van de Alkmaar sche Courant en kreeg daarvoor een bewijs, recht gevende op zes kaarten. Het Iste concert der H. O. V. zou plaats hebben op 25 Mei, maar van de kaarten lioor- de ondergeteekende niets, wenddc zich daar om tot de exploitatie-commissie om zijn kaar ten, maar kreeg ten antwoord: Je krijgt geen kaarten en als je ze krijgt, dan is dat een gift, want je hebt niets te eischen. Wat deed je je geld te storten aan de Re dactie van de Alkmaarsche Courant. Je hadt dat geld bij "ons moeten storten. Toen ontving ik 24 Mei 2 kaarten zonder eenig bericht. Nu wendde ondergeteekende zich voor het 2de concert tot den heer Moeskops en vroeg om zijn kaarten en kreeg tot antwoord: Ik zal zorg dragen dat je ze krijgt; maar hij ontving niets en de toegang tot het 2de concert werd hem geweigerd. Het bewijs, door de Redactie van de Alkmaarsche Courant gegeven, had Stedelijken Muziektuin geen waarde. Nu mijn vraag: In welk opzicht heb ik verkeerd gedaan door mijn geld bij de Redac tie van de Alkmaarsche Courant te storten en waarom hebt gij mij niet gewaarschuwd? Uw bewijs van recht gevende op 6 kaarten heeft voor de Exploitatie-Commissic van den Stdelijken Muziektuin geen waarde. In afwachting van uw antwoord, met de meeste hoogachting, Gs. J. SWIDDE. Prins Hendrikstraat No. Alkmaar, 20 Juni 1926. 10. (Als inzenders verliaal juist is, dan is het bevenstaande inderdaad en heel eigenaardige geschiedenis. In de dagen dat de H. O. V. op het punt stond door gebrek aan financien te verowij- nen en velen in den lande pogingem deden vor dit orkest binnen enkele dagen een be- paalde som bij elkaar te brengen, werd ons, met verzoek om plaatsing, door de exploitatie- commissie van den Stedelijken Muziektuin het volgende schrijven toegezonden, dat in onze courant van 1 October 1925 is opgeno- meu: Aan ieder, die heden of Vrijdag of Zater- dag een bedrag van minstens 1 schenkt aan de H. O. V., wordt een vrijkaart ver strekt voor het eerstvolgend concert dat de H. O. V. te Alkmaar geeft, voor 1 dus 1 vrijkaart, voor 2 twee kaarten, enz. Het is met't oog hierop noodig naam en adres' aan de Redactie bekend te maken, opdat de kaarten kunnen worden toegezon den, enz. •Toen kwam de heer Swidde en stortte 6, waarvoor hij een kwitantie vroeg en ver- kreeg. Onzerzijds was deze kwitantie natuurlijk uitsluitend ecu betalingsbewijs en op de ex ploitatie-commissie rustte nu de plicht be- doelden heer op zijn aanvrage 0 kaarten voor het eerstvolgend concert der H. 0. V. toe te' zenden. Wanneer het nu zoo gegaan is als inzender let voorstelt, zijn zoowd hij als wij de dupe van een zeer ongepast optreden der exploita tie-commissie geworden. Hij zou de hem beloofde kaarten niet ge kregen hebben en wij zouden er onze lezers rebben laten inloopcn, vertrouwende, dat de exploitatie-commissie zoo fatsocolijk zou zijn, ons niet de dupe harer grappen te laten wor den. Wat zij in onze courant belooft en warrvoor zij onze hulp inroept is zij na tuurlijk verplicht ten voile na te komen te- genover al onze lezers, die, ook door onze medewerking, er op vertrouwen dat hier °een bed l og in het spei is. Wij kunnen ons dan ook zeer moeilijk voor stellen, dat cte exploitatie-comfnissie, na onze bemiddeling voor het inzamelen van gelden verzocht te hebben, iemand in ernst zal kun nen verwijten, dat hij bij ons voor het aange- geven doel een bepaald bedrag gestort heeft. Tot zoover deelen wij volkomen inzenders verontwaardigimg wanneer althans ziin verklaringen juist blijken. Wat het laatste deel van zijn schrijven be treft, komt het ons voor, dat hij meer eischt dan waarop hij rechten kail laten gelden. Hij heeft blijkbaar zijn 6 gestort om voor drie concerten voor zich en zijn vrouw kaar ten voor uitvoeringen der H. O. V. te hebben. Evenwcl zegt cle destijds opgenomen me- dedecling duidelijk, dat de toezegging van kaarten uitsluitend het eerstvolgend concert betrof, zoodat inzender nadien geen enkel recht meer kon laten gelden. Waar de heer Swidde wat hem overkomen zou zijn blijkbaar in breeden kring verteld heeft en ook onze courant daarbij wordt be trokken, hebben wij er prijs op gesteld deze kwestie thans opcnlijk te behandelen. Op de exploitatie-commissie van den Stede lijken Muziektuin rust thans de plicht mede te.deelen in hoeverre de verklaring van den heer Swidde al 'of niet iuist kan genoemd worden. Red. Alkm, Crt.) is is.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6