DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. Hi Honderd acht en twintisfste Jaargans? 1926 DINSDAG 22 JUKI Dit numgier besfaaf uit 2 bladen. Deze Courant wordt ELKEN AVC^D, behalve Zon- en Feestdagen, aitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar/2.—franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. PRUS DER OEWONE ADVERTENTlfiNt Per regel 0.25, bij groote contraeten rabat. Groote letters naar plaatsrafmfe, Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij «/b HERAU, COSIER ft AOONt Voordam C 9. Directeur: O. H. KRAK. Kutijiut'a—hp *r~-. -.■"•'Km mmm Telef.nr. Adminlstrafle 3. Telefoonnr. Rcdacfie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteuri Tj. N. ADEMA. mm Buitenland. HET REFERENDUM IN DUITSCH- LAND. De volksstemming heeft in Duitschland over het geheel zonder veel vertoon of rel- letjes plaats gehad, niet alleen in de hoofd- stad maar ook elders. Te Berlijn hebben alleen in de buitenwijken een paar incidenten plaats gehad, die echter een vrij onschuldig karakter droegen. Ze be- perkten zich tot klopipartijtjes tusschen voor- en tegenstanders van de onteigening, maar als de politie ten tooneele verscheen, was het meestal gauw afgeloopen. Er werden te Ber lijn slechts een goede 200 herriemakers op- gebracht, die echter alien in den loop van den nacht weer in vrijheid werden gesteld Te Ammendorf en Osendorf bij Halle heb ben bloedige botsingen plaats*gehad tusschen Stahlhelm-leden en communisten, waarbij aan beide zijden van schietwapens gebruik werd gemaakt. Men meldt tot dusver 5 zwaar en 20 lichtgewonden. De Stahlhelm maakte niet 7 auto's een propagandatocht van Halle uit naar de omliggende plaatsen, en werd, bij het passeeren van Ammendorf en Osendorf door communisten met straatsteenen beko- geld. Daarop ontstond een vuurgevecht, waarbij aan beide zijden tal van personen ge- wond werden. De Schupo kwam te laat op het tooneel' van den strijd. Ook te Maagdenburg hebben botsingen plaats gehad tusschen rechtsradicalen en communisten. Aan beide zijden vielen revol- verschoten. Voor zoover bekend, werden drie personen gedood. Te Stettin hadden als protest tegen de volksstemming de in de Nationale Arbeitsge- meinschaft vereenigde partijen een fakkelop- tocht op touw gezet. De deelnemers werden door communisten met steenen bekogeld. Er volgde een bloedige botsing, zoodat de politie met gummistokken tegen do ordeverstoorders moest optred'en. Tal van personen werden gewond en verseheidene gearresteerd. Tot middernacht kwam het op verseheidene pun- ten der stad tot botsingen en de politie had moeite de orde te herstellen. In Ohligs kwam het tot een botsing tus schen leden der Jong Duitsche orde en com munisten. Vier Jong-Duitschers werden zwaar gewond. De politie arresteerde ver- schillende personen. Onder de communisten bevond zich ook een lid van den gemeente- raad. Zondagmiddag had te Elfurt een ernstige botsing plaats tusschen leden van de organi- satie Stahlhelm, van de Reichsbanner en van den rooden Frontkampferbund. Acht leden van de Reichsbanner en eenigen van de Stahl helm werden door de schiet- en steekwonden min of meer zwaar gewond. De politie arres- teerdte de voornaamste schuldigen en deed het Vokshaus, waarheen een aantal deelne mers zich hadden begeven, ontruimen. De „Frankfurter Ztg." schrijft over het re- sultaat der volksstemming: Het resulitaat der stemming heeft doen zien, dat, wanneer de Rijksdag in gebreke blijft een wettelijke rege- ling tot stand te brengen, de meerderheia van het volk daarover ontstemd zal zijn. De Rijksregeering zal dan den pliclit hebben tot ontbinding van den Rijksdag over te gaan. Voor de ontwerpers van dit referendum is het geen succes geweest, voor den Rijkspresi- dent is het resultaat een sterke terechtwij- zing, voor den Rijksdag een vermaning en waarschuwing. De „Munchetier Neueste Nachrichten" schrijft: Het mislukken van de volksstem ming- geeft geen reden tot vreugde of tot jube- len. In de vier Beiersche kieskringen is het aantal voorstemmers bij het referendum in vergelijking met het aantal bij de aanvrage van het referendum met 51 pet. gestegen. De Berlijnsche bladen bespreken uitvoerig het resultaat van de volksstemming. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" verheugt zich er over, dat de aanval op het eigendom der vroegere vorsten is afgeslagen. Het blad ziet daarin het bewijs, dat de gezonde krach- ten in het Duitsche volk nog steeds de meer- derheid hebben. Het feit dat millioenen stem- men voor de onteigening zijn uitgebracht, schrijft het blad toe aan de nawerking van deinflatie en de moeilijkheden van de laatste jaren. Het blad meent, dat de aanhangers van de idee der onteigening ongeveer 2 mil- lio-n stemmen verloren hebben in vergelijking met de aanvrage bm het referendum. Het „Berliner Tageblatt" constateert, dat het resultaat der stemmen voor rechts en links het bewijs meet zijn, dat een wettelijke rege- ling noodzakelijk is. Iodien de Rijksdag na de stemming van gisteren niet tot behandeling der zaak overgaat, dan moet hij ontbonden worde, opdat het Duitsche volk eon tot het deal leidende baslissing zal kunrien nemen. De „Montag" ziet in het resultaat een waarschuwing voor de gevaren die het Duit sche volk nog bedreigen. De ..Montagspost" meent, dat iadien niet het parool was gegeven niet aan de volks stemming deel te nemen, het aantal voor stemmers nog belangrijk grooter zou zijn ge weest. De „Weit am Montag" ziet in het resuitaat een overwinning van de monarchisten, "wiei parool deze overwinning heeft veroorzaakt. Het socialistische orgaan „Vorwaerts" zegt, dat ofschoon de volksstemming geen di- recte gevolgen heeft, zij toch een nederla-ag van rechts beteekent. Wanneer de regeerings- partijen niet door alle goede geesten verlaten zijn, dan zullen zij thans hun beloften waar maken, dat de vorsten slechts hum onbetwist particulier Dezit zullen behouden. Boven den Rijksdag hangt het zwterd van Damocles der ontbinding. Hoe de nieuwe verkiezingen cm der het parool van deze kwestie zouden uit- vallen, kunnen de partijen voor zich zelf uit- maken. De „Rote Fahne" zegt: „De volksstemming is voorbij, de strijd gaat verier!" De ministers stemden niet. Als bijzonder'heid wordt medegedeeld, dat geen van de rijksministers gisteren aan het plebisciet heeft deelgenomen. Ook rijkspresi- dent von Hindenburg bleef thuis. Van de Pruisische kabinetsleden stemden alleen de sociaal-demoeratische. Thans het regeeringsontwerp. Nu het onteigeningsontw;erp bij de volks stemming niet het vereischte aantal stemmen heeft gekregen en dus definitief van de baan is, heeft de rijksdag weer het woord. Aan de orde komt thans het regeeringsontwerp be- treffende de financieele regeling met de Ho- Ivenzollerns en men kriigt den indruk, zegt die Berlijnsche correspondent van het Hbl., dat alle partijien, ook de sociaal-democraten en de Duitsch-nationalen (die zonder uitzonde- ring zeer onder den indruk zijn van het over- weldigende succes d'estime van het iplebisciet) jeering werp in ieder geva! nog vobr het zomerreces tot wet verheven wil zien. De democratische fractie heeft na de rijksdagzitting besloten heden in de vergadering van de juridische commissie te verlangen, dat het ontwerp en bloc, dus zonder eventueele amendementen van de vleugelpartijen, zal worden aangeno- men. De andere regeeringspartijen hebben zich hiermed'e accoord verklaard en den rijks- kanselier van dit besluit meded-eeling gedaan Dr. Marx verklaarde zich daarop bereid met de vertegenwoordigers van de vleugelpartij en te onaerhandelen, teneindte te trachten ook d'eze te bewegen zich bij het democratische voorstel aan te sluiten. Gisteravcn^l ontving dr. Marx achtereenvolgens de vertegenwoor digers der sociaal-democratie, der Duitsch- nanonalen en der Economische Vereeniging. Zij konden echter geen bindende verklarin- gen afleggen, doch hebben zich de beslissing van hun fracties voorbehouden. De sociaal- democratische fractie heeft zich eveneens voor een snelle en zakelijke behandeling van het ontwerp uitgesproken, maar zich tegen een en bloc-aanvaarding verklaard. De Duitsch-na tionalen besloten den gang van zaken in de juridische commissie af te wachten. Zij wil- len zich dus voorloopig nog niet binden. De Centrumfractie publiceert een uitvoeri- ge verklaring, waarin nogmaals met nadruk wordt vastgesteld, dat zij ook na de verwer- ping van het onteigeningsontwerp er voor zullen blijven ijveren, dat onder alle omstan- digheden een wettelijke regeling in den zin van de verklaring, die de heer von Guerard eenige weken geled'en namens de regeerings partijen heeft afgelegd, tot stand zal komen. Naar men zich wellicht herinnert, kwam de verklaring van Guerard er destijds op neer, dat de voormaliige vorsten alleen dat zullen krijgen, wat onbetwistbaar als hun particu lier eigendom te beschouwen is. Het scbijnt, dat de Dutisch-nationalen.hun houding ten aanzien van het regeeringsont werp afhankelijk zullen stellen van conces- sies, die zij tenopzichte van de verhooging der agrarische tdrieven hopen te verkrijgen. Zij willen dus weer een z.g. „Kuhhandel" begin- nen. Het ziet er niet naar uit, dat zij hierme- de veel succes zullen hebben, want d;e regee- ring schijnt er niet aan te denken de graanta- rieven met ingang van Augustus reeds te ver- hoogen. Men mag dit opmaken uit het feit, dat staatssecretaris dr. Hagedorn, die een gepro- nonceerd voorstander van de onmiddellijke verhooging dezer tarieven was, zijn ontslag gevraagd en ook gekregen heeft. Terreur in Mecklenburg. Als een voorbeeld der terreur, die ten aan zien van het referendum op het platteland is uitigeoefend, meldt de Tel. het volgend staal- tje uit Mecklenburg. Kenmerkemd voor de strijdwijze van rechts was een pamflet, waarin verklaard werd1, dat een toeval den opstellers van.dat pamflet een document in handen had gespeeld, waarin de verder plannen van links waren opgesomd. Dez plannen zouden dan zijn: Opheffing van den particulieren eigendom. Afschaffing van het huwelijk. Het brengen van alien handel in handen van den staat., Beperking van het kiesrecht tot de arbei- ders. Ht pamflet eindigde met den uitroep: „Bur- gers, ontwaakt!" em werd iu taliiike exem- plaren onder de kiezers verspreid. De nechts-radicale vereenigingen in Mecklenburg publiceerden den dag voor het referendum een oproep, waarin zij alien, die aan het referendum zouden deelnemen, woor- delijk „schurken, erloozen en dieven" noem- den en bun leden, die zich aan het parool tot oiithouding niet zouden houden, met uitslui- ting uit de partij bedreigden. Een Mecklenburgsch grootgrondbezitter liet zijn arbeiders en hun gezinsleden aantre- den cn decide hun mede, dat aanteekening zou worden gehouden van hen, die aan het refe rendum zouden deelnemen en dat dezen dan als „bandieten en „roovers" zouden worden ontslagen. Wat het buitenland zegt De „Peuple" en de „Na)ion Beige" zijn de eenige Belgische bladen, die gister beschou- gingen gaven over het Duitsche referendum. De „Peuple" schrijft, dat dit referendum niet voor of tegen de republiek giog. Niettemin is het feit, dat de onteigening der vorsten zonder schadeloosstelling belet werd, een succcs voor de rechtsche partijen en voor de bourgeoisie, zoo niet voor de monarchisten. Ook in Duitschland is de arbeidersklasse thans op een verdedigende houding aangewe- zen. De „Nation Beige" conclud'eert uft het re sultaat, dat de gchechtheid van het Duitsche volk aan de gewezen regeerende huizen ge- bleken is en dat de Duitsche republiek nog lang niet de gewenschte stabiliteit bezit. Dit is, volgens het blad, de eenige les van het re ferendum. De uitslag van het referendum wordt in Frankrijk over het algemeen uitgelegd als een overwinning der nation alisten. Het Journal des Debats" is evenwel een andere meening toegedaan. Het meent, dat het resultaat van het plebisciet een moreel succes van die pro- motors er van is. Veertien en een half mil- lioen stemmen van 39.5 millioen ingeschreven kiezers is een enorm aantal", zegt het blad, „dat bij een normale verkiezing zeker niet meer dan de helft der stemmen zou beteeke- nen. Hindenburg heeft voor zijn verkiezing niet zooveel stemmen verkregen. Waar is de overwinning der rechterzijde". Het kabinet- Marx zal volgens het blad ongetwijfeld ge- d\\A>ngen zijn een compromis-formule op te stellen, die het openbaar geweten voldoening zal moeten geven. DE MINISTERIEELE CRISIS IN FRANKRIJK. Briand ontving gistermorgen achtereen volgens Pierre Laval, Jean Durand, Louis Perrier, Levasseur en Raoul Peret Vante- voren had hij een onderhoud gehad met Poincarl Ik wil een concentratiekabinet van repu- blikeinen vormen, dat alle personen ver- eenigt, die er voor gevoelen, het land te too- nen dat de politieke kwestie op den achter- grond zal staan .en dat men een regeering kan vormen met republikeinen van verschil- lende nuances, doch die daarom toch niet min der stevig republikein zijn. Hoe ernstig de toestand ook moge zijn, hij blijft hem niet als onoplosbaar beschouwen, op voorwaarde dat men hem niet vergiftigd door politieke overwegingen. Het onderhoud tusschen Briand en Poin- care was buitengewoon hartelijk. Bij het ver laten van het Elysee ging Poincare bespre- kingen houden met Peret en Sergent. Dit feit wijst er duidelijk op, zegt het Hbl., dat de portefeuille van Financien voor hem is ge- reserveeixl. Briand en Poincare confereeren in den na- middag drie keeren. In den fusschentijd ont ving Briand Doumer. Briand kwam om half zeven op het Elysee aan en stelde Doumergue op de hoogte van zijn stappen. Latere berichten zeggen: De poging tot oplossing van de crisis is den geheelen dag geen stap verder gekomen. Poincare heeft na herhaald beraad definitief geweigerd de portefeuille van Financien te aanvaarden. E>e reden daarvan schijnt vol gens het Hbl. vooral te zijn, dat hij het niet eens is met het plan der deskund'i'gen, waar- van de voornaamste oplossing bestaat in een ferhandstellen van alle bons der nationale verdediging aan een consortium van banken, die met steun van het buitenlandsoh kapitaal en op de basis van d'e Duitsche spoorweg- en industrie-obligaties, voor rentebetaling en in- wisseling zouden zorgen. Met velen oordeelt blijkbaar Poincare, dat de Staat zich hierdoor veel te veel binden zou. Hoe dit zij, de oud-president wees Finan cien af, doch verklaarde zich bereid Briand te steunen door een andere portefeuille te aanvaardtn, met name die van Justitie of Onderwijs. De uiting van Caillaux, dat hij niet ge- neigd is Finahcien te aanvaarden, indien hij niet voile bewegi'ngsvrijheid krijgt, d.w.z. te- vens premier wordt, maakt het onwaarschijn- lifk, dat Briand hem bereid zal vipden op- nieuw Financien te leiden. Men spreekt thans van Doumer, die reeds door Briand ontbo- den is, zonder dat men zekerheid Ueft of dit was om hem de portefeuille van Finaoci&n aan te bieden. Als minister van Financien lijkt hij wel gehandicapt door de herinnering aan de mislukking van zijn pogingen, met de Kainers tot overeenstemming te komen om- trent zijn financieel plan. Mocht Briand niet slagen in de vorming van een Kabinet (wel licht omdat hij daarvoor niet veel meer voelt onder deze moeilijke omstandigheden en nu zijn streven tot vorming van een kabinet van nationale eenheid mislukt is), dan acht men het mogelijk, dat aan Caillaux opdracht tot vorming van een kabinet wordt gegeven, al zal Doumergue daartoe zeker niet dan in de uiterste noodzakelijkheid overgaan. DE STRIJD IN MAROKKO, Ten noordoosten van Wezzan zetten de Fransche troepen hun vorderingen voort. Het gebied van de Roena's is geheel opnieuw be- zet; twee dorpen zijn heroverd. De vijand vluchtte, zijn dooden en gevangenen achter- latend. Het is nog steeds moeilijk vast te stellen, welke houding de Djeballa's zullen aanne- men nu Abd-el-Krim van't tooneel is verdwe- nen, er geen nieuwe leider is opgetreden. Het centrum der opstandige beweging ligt bij de Gomarra-stammen, waarop de Spaan- sche troepen nu een aanval voorbereiden. Aan het Westelijk deel van het front zijn de Franschen en Spanjaarden opgetrokken, ter voorbereiding van een gezamenlijke actie ten Noordoosten van Wezzan en verder ten Oos- ten tegen de Beni Mestari en de Beni Mes* gilda. DE POLITIEKE TOESTAND IN TSJECHO-SLOWAKYe. De nationale socialistische partij heeft van Benesj een brief ontvangen meldt een B. T. A.-bericht uit Praag waarin hij de redenen uiteenzet waarom hij het partijbestuur, dat hem verzocht heeft zijn ontslag uit het minis- terie te nemen, niet onmiddellijk heeft geant- woord. Hij meende niet aan de conferentie der Kleine Entente deel te nemen als demis- sionair minister. Gezien echter de ernst van den eisch zal hij zich spoedig naar Praag begeven om zich ter beschikking van de partij te stellen. President Massaryck heeft zich Zaterdag naar Lany begeven, waar hij de leiders der partijen zal ontvangen om den toestand te be spreken. DE MISLUKTE AANSLAG OP MOESTAFA KEMAL. De leden van het diplomatieke corps heb ben uit naam hunner resp. regeeringen hun leedwezen betuigd naar aanleiding van den in Smyrna tegen den president der republiek beraamden aanslag. Uit alle deelen des lands heeft de president brieven en telegram- men ontvangen om hem met den goeden af- loop geluk te wenschen. In een proclamatie aan het volk, zegt de president, dat de aanslag veeleer tegen de republiek dan tegen zijn persoon was gericht. „Mijn nederig lichaam, zoo zeide hij, zal eens aan de aarde worden toevertrouwd, doch de republiek zal eeuwig leven." De leider der samenzwering is Zio Hoer- ghid bey, voormalig Kamerlid voor Lazistan. Naar aanleiding van het conplot heeft Moestafa Kemal een proclamatie uitgevaar- digd, waarin gezegd wordt, dat het complot niet gericht was tegen zijn eigen persoon in de eerste plaats, maar tegen de beilige Turk- sche republiek, en tegen dc principes, waarop deze is gebouwd. GRIEKENLAND EN HET OVERLITDEN VAN KONINGIN-MOEDER OLGA. Het bericht van de ex-koningin-moeder 01- ga's overlijden, is te Athene met droefenis ontvangen. De Griekscbe ambassadeur te Ro me zal in naam der Grieksche regeering een krans op de kist leggen en met het geheele personeel der legatie van het consulaat bij de begrafenis tegenwoordig zijn. De regeering stelt voor de kosten van de begrafenis voor staatsrekening te nemen Men gelooft, dat de teraardebestelling in Griekenland zal plaats hebben. SPANJE EN DE VOLKENBOND. Het .Journal" verneemt uit Madrid, dat de koning van Spanje van koning George van Engeland een telegram heeft ontvangen, waarin deze uiting geeft aan de oprechte hoop, dat Spanje geen gevolg zal geven aan zijn voornemen om uit den Volkenbond te tre- den. HET LANDBOUW-ONTWERP IN TSJECHO-SLOWAK1JE. Bij de stemming in de Nationale Vegade- ring kwam het Zaterdag weer tot een buiten gewoon heftig tumult. Ondanks de luidruChtige protesten ging de vice-voorzitter Dostalek tot stemming over en verklaarde ten slotte dat het landbouw-ont- werp in eerste lezing was aangenomen. Daarop werd de vergadering tien minuten geschorst, waarna de behandeling in tweede lezing begon. HET FRANSCH-DUITSCHE HANDELSVERDRAG. De „Matin" meldt, dat de Duitsche delega te yo.pr dc ottderhancieliqgea oyej- eeja ban- delsvcrdrag gisteren de goedkeuring van het Duitsche rijkskabinet naar Parijs heeft ge- zonden op het Fransche voorstel tot het slui ten van het gedeeltelijk accoord, hetwelk be- paalde categorieen landbouw- en industrieele producten uit Frankrijk en Duitschland om- vat. HET EUCHARISTISCH CONGRES TE CHICAGO. De emigratie-autoriteiten hebben op Ellis Island 64 van de 77 Zuid-Slavische gedele- geerden vastgehouden, die met de „Berenga- ria" zijn aangekomen om het eucharistisch congres te Chicago bij te wonen. Officiee wordt gemeld, dat de autoriteiten niet over- tuigd zijn, dat de aangehouden gedelegeerden die leeken zijn, uitsluitend komen om het con gres bij te wonen. n DE OVERSTROOMINGEN IN DUITSCHLAND. Gedurende de laatste dagen zijn tal van streken in Duitschland door noodweer geteis- terd. Nog steeds komen berichten in over ernstige overstroomingen. De boven-Rijn tusschen Basel en Konstanz wast nog. In de provincie Saksen is een rivierdam doorgebroken, zoodat het land kilometers ver overstroomd is. De RijLsweer, politie, brand- weer en vrijwilligers werken aan het herstel len van den dan» STROOPTOCHT LANGS DE GRENS - VAN KENYA. Een Reuter-telegram uit Nairobi meldt, fot een Britsche patrouille een bende, bestaan- de uit veertig Abessiniers en driehonderd ne- gers, op de vlucht heeft gejaagd. De bende had, bij een strooptocht langs de grens van Kenya, 29 inboorlingen gedood en 5000 ka- meelen gestolen. Veertien bandieten werden gedoodde bende werd gedwongen, haar buit weer af te staan. VLUCHT OVER VIJF WERELDDEELEN. De Pimedo de befaamde Italiaanusche avia- tuur is bezig met de voorbereiding van 'n zeld- zaam grooten tocht. De vlucht zou gaan over de vijf werelddeelen en wel van Rome over Dakar. Zuid-Amerika, Bermuda Eilanden, New York, Terra Nova, Canada, Bering Straat, Mandsjoerije, Japan, Formosa Eilanden, Phi- lippijnen, Borneo, Australia, Java, Ceylon, Britsch-Indie, Perzische Golff, Aden, Egypte Tripoli's, terug naar Rome. De Pimedo zou vergezeld zijn van een hulp- piloot en een mecanicien en zou voor dezen tocht gebruik maken van een Duitsch vlieg- tuig, voorzien van een Italiaanschen motor. CENTRALE VERWARMING VAN STEDEN. Op het congres der Duitsche verwarmings ingenieurs is het vraagstuk van de verwar- ming van steden uitvoerig besproken. In den Gesundheits-Ingenieur, komt een kort verslag van enkele der besproken punten voor. Men is besloten om overal, waar de plaatselijke omstandigheden hiertoe gunstig zijn, ceotrale verwarmingen te bouwen. Behalve het econo mische voordeel hieraan verbonden, is de ver- mindering van rook en roet van het aller- grootste belang met alle gevolgen voor de ge- zondheid der menschen, de duurzaamheid der gebouwen, ontlasting van het wegendek en daardoor lagere onderhoudskosten enz. Ver- schillende gemeentebesturen trachten de in- dustrie tot zich te trekken, door op gemakke- lijke wijze en tot matigen prijs electrischen sfroom en verwarming te leveren. Een tweede belangrijk punt van het congres is de bespre- king geweest van het samenwerken van de centrale verwarming met de electriciteitswer- ken van een stad. Tenvijl de vertegenwoordi gers dezer laatste zich eerst afwijzend uitlie- ten over een dergelijk samengaan, werd toch aan het eind van het congres een motie aan genomen, waarbij gewezen werd op de wen- schelijkheid, dat ook vertegenwoordigers det electriciteitsbedriiven gehoord zullen worden bij de besprekingen over centrale verwarming van steden. KORTE BERICHTEN. De „Grazes Tagespost" beweert, dat de ministers der Kleine Entente besloten hebben, Polens candidatuur voor een permanenter. zetel in den Volkenbondsraad te ondersteu- nen. Bij Picton (Nieuw-Schotland) is een baggermoipn bij een storm gekapseisd. De kapitein en vijf matrozen verdronken. Vier anderen werden gered, na een uur gezwom- men te hebben Heden wordt een handelsverdrag tus schen Griekenland en de Sovjet-regeering ge- sloten. Vier A'merikaansche studenten zijn aan board van een schoener van vijftien meter lengte op weg van Plymouth en Cowes ver- trokken. In Opper-Silezie is thans een derde ge deelte der bevolking werkeloos. Het aantal geregistreerde werkeloozen bedroeg in Mei 1926 74810. Telt men dan nog mee de fa- milieleden van de werkeloozen, dan be- draagt het aantal onverzorgden ongeveer 300.000, d. i een derde van de totak bevol- kiiig. i AARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1