KING PEPERMUNT wordt ae origineele" verkocht. Ingros bij J. F. VAN LIESHOUT, Alkmaar. G. KUIPER, Alkmaar. rant Des Indes te Maastricht, tegen wien her faillissement was uirgeSproken, is aangehou- den, verdacht van het onttrekken van goede- ren aan een faillieten boedel. DUBBEL HUWELIJK. H. Th. G., geboren te Weert, 31 jaar, ka- nonnier lste idasse Subsistentenkader Kolo- niale Reserve, thans gedetineerd, die op 29 December 1925 te Weert opzettelijk een hu- welijk heeft aangegaan met U. Th. D-, zulks terwijl hij reeds te Bandoeng in Ned. Oost In die met een inlandsche vrouw getrouwd was, welk huwelijk niet was ontbonden en een en ander aan de tweede vrouw verzwegen had, is door den Krijgsraad te's Hertogenbosch veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf. DE WEGENBELASTING. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam verklaart in een adres aan de Tweede Kamer, dat het cm-twerp Verkeers- bekasting haars inziens instemming verdient; zij acbt het evenwel noodzakelijk in de eerste plaats, dat de plannen in een etcrk versneld tempo zullen worden uitge- voerd; in de tweede plaats, dat het stelsel van eontrole op het betaald zijn van de belasting op den grondslag van uit te reiken belastiug- kaarten worde vervangen door het voeren van een uiterlijk kenteeken door het belas- rmgplichtige motorrijtuig. Wat het eerste punt betreft schrijft zij: Gegeven ook het welvaartverhoogend karakter van de wegenverbetering, kan naar onze meening ge»n bezwaar er tegen be staan de financiering van de plannen aldus te regelen,-dat ctoor middel van leening spoedig het bedrag wordt verkregen, noodig om de te verrichten werkzaamheden in zoo versneld fempo ter hand te nem»n als practisch ui-t- voerbaar zal blijken. Het volgens het onder- havige voorstel in te stellen Wegenfonds zou dan kunnen worden gehandhaafd en gebe- zigd voor den dienst van bovenbedoelde lee ning. Bij een dergelijken opzet, welke ook, fa tegensteHIng met de 25 a 30-jarige afwrkke- ling volgens het witsontwerp, de urgentie van het opheffen van een noodtoestand zou weerspiegelen, zullen de vruchten van de we genverbetering binnen redelijker termijn kun nen worden geplukt door de belanghebben- den, die reeds aanstonds zullen moeten begin- nen daarvoor lasten te dragen en aldus zal men ook over een welkom hulpmiddel ko- men te bfechikken ter bestrijding van werk- loosheid hier te lande. Billijk zou de Kamer het achten, ate de be- stelauto's in de groote steden, welke zich uit- sluitend binnen de kom der gemeente bewe- gen, van de belasting werden vrijgesteld. ONREGELMATIGHEDEN BIJ EEN BOUWVEREENIGING TE HAARI.EM. Het Haarlem's Dagbl. meldt: Reeds eenigen tijd liepen er geruchten, als zou het met de administratie en het geldelijk beheer der Co8p. Woningbouwvereeniging Eigen Woning onder het vroegere bestuur niet in alle opzichten in orde zijn geweest. Thans vernemen wij, dat er ten Stadhuize een onderhoud heeft plaats gehad tusschen het tegenwoordige bestuur en de commissaris- sen van genoemde bouwvereeniging en ver- tegenwoordigers van het gemeentebestuur, waarbij uitvoering de toestand der vereeni- ging onder het vroegere bestuur is besproken Gebleken is n.l., dat verschillende huurgel- den en waarborgsommen niet of niet behoor- lijk zijn verantwoord, en dat ook andere han- deiingen zijn gepleegd, die den toets der cri- tiek nie^in alle opzichten kunnen doorstaan. Ten einde omtrent de waarborgsommen nog meerdere zekerheid te verkrijgen, zal het bestuur alle houders van aandeelboekjes op- roepen om die boekjes met de boeken der ver- eeniging te vergelijken. Hoewel het geldelijk nadeel voor de veree niging niet bijzonder groot is, en de schuldi- ge vooralsnog niet met zekerheid is aan te wijzen, besloot men toch, al die maatregelen te nemen, welke noodig zijn om alles tot voile klaarheid te brengen en ook het licht der openbaarheid niet te schuwen, omdat in ieder geval reeds duidelijk te gebleken, dat hec- voormalig bestuur grovelijk te kort is gescho- ten in zijn plicht de belang'en der vereeniging bckoorlijk te behartigen. Daar een later gehouden besprekin-g met ide vertegenwoordigers van het gemeentebe- .stuur, waartoe waren uitgenoodigd de heeren C. Tauber, A Wits en A. G. J. de Jong, sa- men vormende het voormalig bestuur der (.vereeniging niet het gewenschte resultaat iheeft opgeleverd, zal thans het bestuur der vereeniging verdere stappen docn ten einde deze aangelegenheid tot oplossing te brengen. STERFGEVAL IN DE KERK. Zondagavond werd in de Liduinakerk aan de Schenkkade de 70-jarige heer v. O., wonen- de aan de Stuyvesantstraat, plotseling onwel en zakte ineen. De omzittenden schoten ter- stond toe. De geestelijkheid werd gewaar- schuwd en kort nadat kapelaan de Jong hem het H. Oliesel had toegediend, gaf de heer v. O. den geest. De Eerste Hulpdienst vervoerde het lijl: naar zijn woning. KORTE BERICHTEN. Het anderhalfjarig zoontje van H. te Almelo is in een onbewaakt oogenblik te wa ter geraakt en verdronken. Te De Zwaag (Gr.) is heden het lijk van vrouw J. K., sedert een week vermist uit het kanaal opgehaald. Vermoedelijk is ze bij het waterputten voorover gevallen. De vereeniging van Nederlan'dscffe ge- meenten heeft aan den minister van financien, naar aanleiding van de belastingplannen een brief gezonden. In de jaarlijkschc vergadering van den Zuid-I lollandischen Waterschapsbond, heeft ir. J. W. M. van Elzelingen, hoofdingenieur van den provincialen wraterstaat van Zuid- Holland, een lezing gehouden over wegen en wegenverharding. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Amsterdam heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden over de weeldebe- lasting. Op klaarlichten dag is tijdens de aan- wezigheid der bewoners een bedrag van on- geveer 7000 uit de woning van den brood- bakker A. S. aan den Amstelveenschen Weg te Amsterdam gestolen. Van den dader geen spoor. De eerste zitting der jaarlijksche verga dering der Algemeene Doopsgezinde Societeit is gisteravond te Amsterdam aangevangen. De Zuid-Hollandsche Waterschaps bond heeft gisteren in het hotel De Oude Hoorn te Oud-Beijerland zijn algemeene ver gadering gehouden, onder voorzitterschap van mr. P. Blusse van Oud-Alblas. Voortgezet is het onderzoek naar de oorzaak van het vergaan van een Terschellin- ger looclsschoener. De N.V. HollandGulf Stoomvaart- maatschappij heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer naar aanleiding van de ter goedkeuring aan de Kamer aangeboden Ne- derlandsch-Duitsche handelsverdragen. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Amsterdam heeft gistermiddag met al gemeene stemmen besloten, ten aanzien van het verdrag Nederland-Belgie een adres aan de Tweede Kamer te richten. Verschenen is het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de Land- en TuinbouwongJ- vallenwet. Proriiiciaal Nieaws UIT OUDKARSPEL. Dinsdagavond had' een vcetbalwed'strijd plaats tusschen D. T. S. I en de toerclub Opoe Pang uit Alkmaar. De uitslag was 1—0 voor D. T. S. UIT NOORDSCHARWCUDE. Bij de aanbesteding van kunstmeststoffen voor rekening van leden van de vereeniging inschrijvers de heeren Haytema en Verburg te Alkmaar voor de volgende prijzen: 4800 Kg. Chilisalpeter 15H pet. a 14.84; 600 Kg. Kalksalpeter B.A.S F. 151^ pet. a 13.40 en 300 K.G. Norgesalpeter 13V- pet. a 11.85 alles per 100 Kg. bruto. De kinderen van de R.K. Jcngens- en Meis- jesschool zullen dit jaar niet op denzelfden diag schoolfeest hebben, omdat daarvoor het aantal van 230 kinderen 'te groot geacht wordt. De ouders van de leerlingen van de ka- tholieke school hebben zich met een adres tot den gemeenteraad gewend om verlaging van sehoolgeld. Waar de schoolgelden in deze gemeente, waar de katholieke school geves- tigd1 is, hooger zijn dan in de beide beuurge- menten, die mede de katholieke school bevol- ken is daar het sehoolgeld voor de katholieke kinderen hoger dan- voor die van de openbare scholen. Dit wordt als een opbillijkheid ge- voeld, die alleen op te lossen is dbor een zoo- veel mogelijk gelij'k sehoolgeld in de drie ge- meenten UIT EGMOND-BINNEN. In de gister gehouden vergadering van den Raad van Staten, afdeeling voor de Ge- schillen van Bestuur is 6.m. voorlegging ge- daan van het volgende Kon. Besluit. Ongegrond is verklaard het beroep van G. Blokker den 21 anderen tegen hfet besluit van Ged. Staten van Noord--Holland, waar bij goedkeuring is verleend aan het besluit van den Raad van Egmond-binnen tot ophef- fing van de openbare lagere school in het dorp Egmondbinnen. UIT WINKEL. Met ingang van 16 Juli 1926 is mej. A. E. Lenghaus alhier benoemd tot leerling-telcfo- niste aan het Riikstelegraafkantoor te Amster dam. UIT HOORN. Op verzoek van een der ingeschrevenen heeft de Kamer van Koophandel ip dit dis trict de Kamre van Koophandel in dit dis- voerrechten door Duitschland geheven voor kaas eiv papier. Daarbij is gebleken, dat het vrijstellen van het verhoogde invoerrecht der onverpakte Edammerkaas moet worden be- schouwd als een tegemoetkoming aan de Hollandsche expediteurs tegenover Italiaan- sche en andere *importeuis, die hun zachte kaas in stanjool verpakken. Bij het toestaan van het invoerrecht van Mk. 10 per 50 K.G. voor Edammerkaas in papier verpakt, zou ook voor de hier bedoelde zachte kaas dit la gere recht moeten worden toegestaan en hier- toe zal men in Duitschland niet overgaan. De 23ste vergadering van de Noord- Hollandsch'e Predikantenvereeniging zal Maandag 5 Juli te Hoorn worden gehouden. Ds. A. Noordmans, te Laren, zal lezen over: „De theologie van Barth en Brunner, speciaal in verband met hun waardeering van het Humanisme." Dinsdag is het 75-jarigc bestaan van de stichting Het Nederlandsch Mettray, opvoe- dingsgesticht voor jongens feestefijk her- dacht. Het gesticht met aanhoorigheden was versierd en de verpleegden hielden zich bezig met sportwedstrijden. Bedankt heeft voor het beroep bij de Herst. Ev. Luth. Kerk te Helder ds. J. C. van Bemmel te Hoorn. UIT BERGEN. In de plaats van wij]en den heer J. Kraak- man is tot lid van het R. K. Parochiaal Arm- bestuur benoemd de heer J. N. de Koping, ajjiier. De Commissaris der Koningin zal op Donderdag 1 Juli a.3. een bezoek aan deze gemeente brengen. Z. E. zal om half vijf per auto aankomen en ten Raadhuize door het Gemeentebestuur worden ontvangen Aan de ingezetenen die den Commissaris over de bc- langen der gepieente wenschen te spreken, zal audientie worden verleend. Het vertrek is op 6 uur bepaald. UIT URSEM. net aandeel dezer gemeente in de .kwade posten op de Inkomstenbelasting over het dienstjaar 1922/'23 heeft bedragen slechts 228.43 voor een totaal bedrag van ongeveer 15.000. Gedurende de afgeloopen maand Mei zijn in deze gemeente wederom 8 perceelen vrijwillig aangesloten aan de waterleiding. Indien de ingezetenen wat meer spoed maken met vrijwillig hun perceelen aan te sluiten zullen B. W. naar wij vernemen met hun- nen aanschrijvingen wacbten. UIT ST. PA NCR AS. Maandagavond vergaderde de Openbare Schoolvereeniging ten lokale van den heer Gerritsen onder leiding van den heer Sin- jewel. Met inbegrip saldo vorig jaar was een ontvangst geboekt van 284 71 tegenover een uitgaaf 236.47, welke gelden alleen betrek- king hebben op den financieelen opzet van het schoolfeest. Goedgevonden werd her eigenlijke kassal'do der vereeniging, zijnde 93.48, te besteden tot verbetering der projectielantaarn. In de plaats van den heer Hoogland (niet herkiesbaar) werd als bestuurshd gekozen de heer A. Blok- Besloten werd het feest dit" jaar te split- sen, waar toe de drie hoogste klassen per boot en spoor een tochtje maken naar Am sterdam tot bezoek aan Artis. De overige kinderen zullen wederom naar Egmond gaan per autobus. Ate data werden vastgesteld resp. 14 en 21 Juli. Na rondvraag sluiting. UIT DE RIJP. Zondag gaf onze plaatselijke muziekver eeniging „Kunst na Arbeid" met haar emi- nenten directeur D. Veenman alhier een gra tis concert in haar kort geiecten aangekochte muziektent, staande achter het hotel „Het Riijper Wapen" van den heer Jac. Sc'hoone alhier. Het „buiten-zitje" nabij die tent, het- welk de heer Schoone uitsluitend voor dat dbel heeft aangekocht, was geheel bezet met be'.angstellenden. Keurig werden een tien-tal nummers ten beste gegeven en hebben de aan- wezigen hiervan genoten. De heer Joustra fe- liciteerde de vereeniging en den directeur na- mens de „Commissie van Beheer" voor hun behaald succes o-p het concours hetwelk ge houden was op den 2en Pinks ter dag te Slo- terdijk, n.l. een 2en prijs in de 2e afdeeling; benevens voor haar keuze betreffende de aan gekochte tent. Tot laat in den avond' bleef ei" een gezellige drukte ter plaatse. "Eenige Amsterdammers, zijn j.l. Zon dag wegens het visschen in verboden water en het vangen van ondermaatsche karpers verbaliseerd' door de poiitie alhier. Hun vischtuig werd in beslag genomen en konden zij onverrichter zake huiswaarts kee- ren. Buitenland. EEN VLIEGTUIG VOOR HONDERD PASSAGIERS. Volgens berichten uit Duitsche bron, heeft de vliegtuigenfabriek van Junkers een aan- vang gemaakt met den bouw van een ver- keersvliegtuig voor 100 passagiers. Blijkens de details waarvan gewag wordt gemaakt, moeten de^e berichten op een vasten girond van waarheid berusten. In'herinnering dient gebracht, dat prof. Junkers zich reed® jaren geleden als een overtuigd voorstander van volgens onze he- dendaagsche begrippen ate buitengewoon groot geldende vliegtuigenheeft uitgespro- ken. Het thans in bouw genomen monster- toestel, zou veel overeenstemming hebben met het ontwerp van een reuzen-vliegtuig, dat de Junkers-fabriek publiceerde kort na den grooten oorlog. Bedoeld ontwerp werd ge- dacht ate een vrijdragende eendekker-vleugel, waarvan de dikte dermate is, dat de ruimen voor passagiers en bagage zich bevinden in het middengedeelte van den vleugel zelf. Een eigenlijken romp zooals de huidige typen dek- vliegtuigen dien bezitten, heeft dit ontwerp niet. Terwij'l bij een gewoon vliegtuig, waar bij de vleugels tegen den romp aansluiten, die romp de ruggegraa, is waarin alle krach- ten, belasting, draagkracht, trekkracht van de schroef, enz. samenkomen en elkaar opheffen, wordt bij het Junkersche geheel-vleugel-prin- cipe niet d« romp, doch het vleugeldraagvlak zelf ate ruggegraat van de geheele constructie gevormd. De dwars door dien monster-vleu- gel loopetide open hoofd- en dwarsliggers zijn het fundament, waarop de verschillende op het vliegtuig werkende krachten zoo direct mogelijk worden overgebracht. Eveneens is in dien-vleugel ingebouwd de geheele motor-installatie, die bestaan zou uit ruwe o!ie vliegmotoren, op welk gebied de firma Junkers in het geheim reeds langdurige proefnemingen heeft genomen. Volgens nadere berichten, wordt het bo- vcnbedoeld monster-vlicgtuig gebouwd voor rekening van de Japansche regeering. Eert ge- Iijksoortig ontwerp heeft de Japansche re geering in opdracht gegeven bij Dormer te Pisa. Laatstgenoemd ontwerp, dat uftge- voerd wortd ate watervlieghiig, wordt voor- zien van 12 Britsche luchtgekoelde Jupiter motoren van 420 P.K. elk, gebouwd door den Italiaanschen licence-houder Nicola Romeo, van de Alfa Romeo Automobielfabriek. DE GEVOLGEN VAN DE BRITSCHE KOLENSTAKING Ten gevolge van de kolenstaking is de ruw- ijzerproductie in Mei van 539.000 ton tot 88.000 ton gedaald. Het aantal werkloozen in de katoeuindustrie steeg in Mei met 96.000 en dat in de ijzerindustrie met 75.000. Het verlies van inkomsten wordt op 100 milli- oen geraamd. Rechtzaken. AR'ROND J SSF M ENTSR'ECHT B A'NK Uitspraken van 8 Juni. Jacob K. Heldfer, lichamelijk letsel door schuld 100 boete of 50 dagen. Maarten W., Opperdoes, ate voren, f 75 boete of 75 dagen en 48 schadevergoeding. Willem en Pieter H., Bakkum, hooger be roep vonnis Kantonger. terza'ke Jachtwet- overtreding, ieder f 25 boete.of 25 dagen Pieter S., de Rijp, misdr. art. 247 wetb. v. strafr. 2 maanden gev. Zitting van 22 Juni. Nieuwe zaken. DIEFSTAL. De 29-jarige koopman Lambertus de V. te Alkmaar stond heden ferecht ter zake dfer- stal van een rijwielslot ten nadeele van de 16-jarige juffrouw Anthonia Maria Mooij al- d«ar. Dit feit is gepleegd in Januari van dit jaar. Bedoeld slot was een telefoonrijwielslot, ge- leverd door den fietshandelaar De Boer. Het rijwiel stond tijdens den winter op den zolder van het Gulden Vlies en verdachte was al- daar in dienst als kok. Toen juffrouw Mooij met gunstig voor- jaarsweaer weer wilde gaan fietsen en haar rijwiel voor den dag kwam, bleek het slot er ni^t meer aan. bevestigd te zijn. Het slot was niet gesloten. Kort na de vermissing ontdekte het meisje een dergelijk slot aan de fiets van den kok. Zij kende de geheimen van het slot en toen zij de formule probeerde, bleek het direct open te gaan. De werking van het slot werd voor het col lege gedemonteerd. Verdachte ontkende. Hij heeft in Amster dam op de nieuwe markt het slot gekocht van de winter. Hij had wel een slot maar daar brak gere- geld de sleutel van. Hij had daarvoor een rijksdaalder betaald. De rijwielhandelaar P. de Boer verk'.aarde 25 Juli aan mej. Mooij een telefoonklokslot verkocht te hebben. De prijs was 2.50. De heer C. A. Bal, fabrikant,' directeur N.V. Mowick en Bal, te Zeist brengt het te lefoonklokslot in den handel. Het aanwezige slot is het fabrikaat door zijn firma vervaar- digd. H£t is een z.g. zetmodel, volgens het nummer 7941 verkocht aan den heer de Boer te Alkmaar. Hem is ook bekend op welke wijze het slot kan woren geopend. 9134, zeide beklaagde. Dat is geforceerd, zeide de fabrikant. Het moet zijn 9108. Het kaartje, dat bij het slot be- hoorde, is volgens verdachte verloren gegaan Verdachte gaf een geheel andere maat aan van het kaartje dan de fabrikant. De sloten worden bij contract alleen gele- verd bij erkende rijwielhandelaren. Het te geen nagemaakt, doch een origineel slot. De officier, hoewel de zaak niet eenvoudig is wat het bewijslevering betreft, is tot de conclusie gekomen, dat de aanwijzingen sterk genoeg zijn om dit bewijs te constateeren. Zulks aannemende vorderde hej 0. M. 75 boete of 75 dagen hechtenis. Verdachte zeide: Ik w'l in hooger beroep, want ik wil me niet onschuldig laten veroor- deelen. Hij is in 1918 terzake diefstal veroordeeld tot 15 boete of 10 dagen te Utrecht. Verdachte scheen dit niet te wet-en. Dit maakt geen gunstigen indruk, zeide de president en maakt U geheel voor ons onmo- gelijk. ART. 247 WETB. VAN STRAFRECHT. De 62-jarige smid Hendrik G. te Egmond binnen stond terecht terzake bovengenoema misdrijf. Deze zaak "Werd met gesloten deureu behandeld. VERDUISTERING. De 35-jarige handelsreiziger, vroeger belas- tingambtenaar te Leiden, Gerrit Jan Gr. te Stadskanaal is veroordeeld wegens verduiste- ring in het arrondissement Alkmaar gepleegd, bij verstek veroordeeld tot 3 maanden gev. Opposant is tegen-dit vonnis in verzet ge komen. Hij heeft zich ten nadeele der firma Polak te Amsterdam en de-firma Schalkwijk aldaar verschillende door hem ge-inde bedragen we- derrechtelijk toegeeigend. De getuige Schalkwijk was niet aanwezig. Zijn voor den R.C. afgelegde verklaring werd voorgelezen. Verdachte erkende hetgeen hem ten laste is gelegd. Hij heeft de ge-inde gelden gebruikt in het huishouden. Hij had niet meer te eten en geen enkele bron van inkomen meer. Het reclasseeringsrapport is voor verdachte niet gunstig. Hij is zeer veranderlijk yan politieke mee ning al naar het in zijn kraam te pas kwam- Dit werd door verdachte tegengesproken. De ambtenaar der reclasseering was met betrekking tot de waarheidsliefde van den verdachte zeer sceptisch gesteld. Verdachte zeide nu een tamelijk loonende positie te bekleedeft. Hij werkt alleen tegen provisie. De officier zeide geen reden te hebben wij ziging in de straf te vragen. De behandeling der zaak werd gesloten en de uitspraak be- paalt op a.s. week. STROOPERIJ VAN EENDEN. De 18-jarige Pieter Martinus A. te Lim- men stond in hooger beroep terecht wegens strooperij vtn eenden in den Limmer polder aldaar. De kantonrechter heeft zich in deze zaak onbevoegd verklaard. Verdachte 20 eenden opgevangen en levend in een zak ge- stopt, waarin zij zijn gestikt. Zijn vriend Jan Pepping heeft de eenden naar Alkmaar vervoerd en bij den poelier Meijroos verkocht. Verdacht beweerde dat de eenden wild wa- rena Zij zijn verkocht ad 1 0.25 per stuk. De heer G. N. "Meyroos, poelier te Alk maar, verklaarde ate getuige-deskundige, dat de eenden genoemd worden horten. Het zijn geen tamme eenden, doch het is een bastaard soort. Ze vliegen uit en komen niet meer thuis. Ook de zoon van den heer Meyroos werd ate getuige deskundige gehoord. Hij had 20 eenden van verdachte gekocht. Getuige heeft gevraagd of de eenden gestolen waren, waar op verdachte antwoordde dat hij daarvoor niet bang behoefde te zijn. Makvliegers waren het niet. Deze worden gerekend bij de makke eenden. De officier wilde ate criterium van een wil de of tamme eend aannemen, hoe het in den handel wordt beschouwd. Men kan aannemen, dat verdachte wilde eenden had gevangen. Spr. vorderde terugwij- zing naar den kantonrechter alhier. ART. 247 WETB. VAN STRAFRECHT Voor dit feit is ate verdacht gedagvaard L. v.d. B. te Helder. Hij was evenwel niet verschenen. Ook deze zaak werd met gesloten deuren behandeld. ART. 249 WETB. VAN STRAFRECHT. Voorts werd nog met gesloten deuren be handeld een zaak ate bovenbedoeld tegen den onderwijzer C. J. de W. te Oudkarspel. In de ze zaak werden verschil'ende getuigen a char- ge en decbarge gehoord. Mr. v. Gigh uit Amsterdam opponeerde ate eigen gekozen verdediger, Knhst. ORPHEUS. Het streven van het mannenkoor „Or- pheus" om ter herdenking van het twintigja- rig bestaan van het koor eens op bizonaere wijze voor den dag te komen is ondubbelzin- nig beloond geworden. le: Door de verrich- tingen van koor, orkest (de Haarlemsche Or- kestvereeniging) en de altsoliste en 2e. door een auditorium, dat de geheele beschikbare ruimte der Groote Kerk vulde. In 'n voorbericht voor dit concert heb ik ge- sproken over het prachtig stemmateriaal van de altsoliste, mevr. Suze Luger-van Beuge. Honderden hebben deze zangeres nu zelf ge hoord, en, heb ik te veel gezegd? 'k Geloof van niet, maar ik meen daarentegen wel te mogrn aannemen, dat alle aanwezigen zeer onder den indruk zijn gekomen, niet slechts van de stem, maar ook van de manier van zingen, gedemonstreerd in 'n aria uit het Det- tinger Te Deum en het Largo, beide van Han del en in de Rhapsodic van Brahms, voor welke sombere muziek het timbre dezer alt- stem zich zoo bizonder goed leent. De zang van mevr. L. overschaduwde het werk van de heeren Schansman en Smoren- berg. Toch voldeed de tenor Schansman in de solo van het koornummer „Die Almacht" van Schubert, al had men graag het orgaan vol- ler gewenscht, het klonk althans zuiver. In het „Panis Angelicus" van Franck ldonken de hooge tonen (en zoo erg hoog waren ze toch niet) tamelijk benepen. Had de heer Schansman na dit lied nog wat te zingen ge had, dan had hij zich dunht me gemakkelijker en volkomener gegeven, het slot van „Panis Angelicus" bracht me op die gedachte, omdat ik bij den zanger meer rust meende te bespeu- ren. De heer Smorenberg heeft een zeer mooie, beschaafd klinkende baritonstem, maar detoneerde. Nu is het voor 'n solist niet ge- makkelijk zingen daar boven op het orgel, omdat men vveinig contact met de begeleiding schijnt te hebben, maar in de solo van „Lan- derkennung" van Grieg, wist de zanger, hoe wel minder, zich er toch ook niet geheel vrij van te houden. Jammer. Ate openingsnummer was de onvoltooide symphonie van Schubet gekozen. Het orkest, onder leiding van den heer Roeske gaf er een mooie uitbeelding van en de dirigent bleek voornamelijk wat het eerste deel betreft, ei een eigen kijk op te hebben. Fijn en af was de uitvoering van de twee orkeststukjes van Grieg, „Abend im Hochgebirge" en „An der Wiege" Als van zelf sprekend Was de heer van Langen de getrouwe organist-medewerker en ate a'tijd muntte zijn spel uit door accuraat begeleiden der solisten, maar ook door dat spel smaakvol te registreeren. Het koor zelf trad op in „Die Almacht",majestueus dat Gross ist Jehovah, der Herr in de Rhapso- die van Brahms somber, neerdrukkend, maar later, waar de componist, zooals het tekstboek zegt, Brahms, zich aan de knellen- de machteloosheid van het pessimisme oni- worstelt, met een bede en een beroep op het voile leven en zijn rijkdom, dan wordt die mu ziek verheven en indukwekkend en in Lander- kennung (forsc.h e grootsch). Die verschii- lede stemmingen heeft „Orpheus" heel moo: laten uitkomen, en daarmede verdiende hulde en eer bewezen aan den heer Roeske, den lei- der. Met Nov. a.s. zal het zes jaar geleden zijn, dat de heer Roeske het dirigentscha'p van „Orpheus" aanvaardde, in dat tijdsverloop is het koor gestadig talrijker geworden. Dat die uitbreiding steeds toeneme. A.K. Marktbericliten HEEMSKERK, 22 Juni. Coop. Tuinders- vereeniging Kennemerland. Na de groote oehtend exportaardbeienvei- ling besteedde men voor: Vroege m. d. /24 tot 34, z. d. 25 tot 35.50, Amezonen z. d 32 tot 45.50, m. d. 28 tot f 41.50, alles per 100 Kg., idem 2. d. 110 tot /165, vroege m. d. 80 tot 130 per honderd si of. BRO'EK OP LANGEN'DIJK, 22 Juni. 689 stuks Bloeinkool le soort 13 per 100 stuks, Bloemkool 2e soort 6.90 per 100 st., 7950 bos Wortelen 13.10 tot 16.60 per 100 bos, 401000 Kg. Aardappelen: Schot- sehe muizen f 6.6-0 tot 8.60, Drielingen 4 tot ,f 6.30, Kleine 1. BOVENKARSPEL, 22 Juni 1926. Veiling „De Tuinbouw". Heden besteedde men voor: Bloemkool I 9.50 tot 1620, Bloemkool II 5 tot f 8.50, Bloemkool III 2.20—/ 4,30, Wortelen 0.07 per bos, Gr. Sehotsche Muizen (Gele) 3.25 tot 3.60, Kleine Sehotsche Muizen (Gele) /2 tot 2.55, Groote Witte Aardappelen /3.50 tot 3.75, Kleine Witte Aardappelen /0.75. NOOR0SCHARWOUDE, 22 Juni. 55600 Kg. Aardappelen: Sehotsche Mui zen 6 tot 8.20, Drielingen 4.60 tot 5.10, 185 stuks Bloemkool f 7.50 tot 7.60 per 100 stuks, 2e Soort 4.20 per 100 stuks. WARMENHUIZEN, 22 Juni 1926. Sehotsche Muizen 6.70 tot 8.50, Drie lingen 3.90 tot 5.10, Bloemkool, le soort 7.90, 2e soort /- 3.60. Aanvoer: 15900 Kg. Aardappelen, 140 stuks Bloemkool. PURME'RiEND, 22 Juni 1926. „Afslag- vereeniging Beemster, Purmerend en Omstre ken". Aardappelen 1.08 tot 2.28 per zak (25 Kg.), kl. Aardappelen 0.96 tot 1.64 per zak (25 Kg.), 755 zak Tuinboonen /1.95 tot 2 per zak (15 Kg.), Peulen 0.17 tot 0.28 per Kg., Doperwten 0.19 tot 0.26 per Kg., Roode Aalbtssen 0.36 per Kg., Aardbezien 0.36 tot 0.54 per Kg., Bloem kool 9.30 tot 12.50 per 100, Sla 1.10 tot 1.80 per- 100 krop, Rabarber 20 per 100 bos, Wortelen 8 per 100 bos. ZWAAG, 21 Juni. Veiling „Bangert en Omstreken". Aardbeien 18 tot 22 ct., Aard appelen 2.70 tot 3.50, Tomaten 18 tot 23 'ct., Peulen 15 tot 20 ct., dubbele Slaboo- nen 35 tot 42 ct., Snijboonen 35 tot 46 ct., Bloemkool 7 tot 12 ct., Postelein 2 tot 6 ct., Sla 0.50 per 100 krop, Wortelen 6 tot 16 ct., Komkommers 7 tot 12 ct., Kruisbesser. I 9.50 per 100 Kg. N ICOCt) 'ABLE.T MO&7 VOL' UIT STAAA EXTRA 5TP0NG 1293

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 8