DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 117 Honderd acht en twinffeste Jaargang 1926. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentlepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatirnlmt* Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v-h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Adminlstr. No. 3. Kodactie No. 38. VKIJDAG 25 JUNI Uit het Parleraent Buitenland. Dit numtuer besfaaf oil 2 bladen. Directear: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Den Haag, 24 Juni 1926. De Eerste Kamer heeft zich toch ten slotte maar wat vlug van de Indische begrooting afgemaakt. De rede, welke de heer Mendels hield en die zooveel tijd in beslag nam, dat zelfs de lankmoedigste leden van den Senaat een zucht van verlichting slaakten, toen hij er een einde aan maakte, heeft geen navolging gevonden. De overige sprekers hebben z ch binnen zeer bepeikte grenzen gehouden. Het begon heden met een toch altijd nog vrij uitvoerige rede van den vrijzinnigen heer De Muralt, die tegenover den heer Mendels in het bijzonder de door den minister gevolg- de politiek goedkeurde, voor de ondernemers en het kapitaal in de bres sprong en wees op het gevaar van communistische woelingen. De volgende spreker, de heer Slingenberg, vrijzinnig democraat, cLrong er onder anderen op aan een herziening van het Indische staats- recht te doen voorbereiden door twee commis- sies van advies, een in het moederland en een in de kolonie, terwijl de eerste dan ten slotte een uitstapje naar Indie zal maken om eens met de collega's daar te confereeren. Werke- lijk een aardig idee! De heer Slingenberg klaagde ook over den lagen koers van de jongste leening ter conver- sie, maar meende ten slotte toch niet zijn ver- trouwen aan den nieuwen minister te moeten. ontzeggen. De heer Haazevoet, katholiek, bracht onder meer weer eens art. 123 van het Regeerings- reglement betreffende de zending ter spake en drong weer eens aan op vrijheid voor de ka- tholieke missies. Ook wees hij op de daling van den export van hier naar Indie. De heer Moltmaker, soc.-dem., vroeg betere regeling van de positie van het Indische epoorwegpersoneel De Minister heeft in een vlotte en korte re de de verschillende sprekers beantwoord en in het bijzonder er nadruk op gelegd, dat hi] meende dat de nieuwe staatsregeling afdoende is om de ontwikkeling van de kolonie mogelijk te maken, zoodat een verdere herziening z.i. niet noodig is. De woelige elementen in Indie moeten met kracht geweerd worden, doch de goedgezinden zullen daarvan geen last on- dervinden. Een andere toepassing van art. 123 is in overweging. Een hooger koers is bij de laatste conversie leening niet mogelijk geweest. Wat de Indische faculteit te Utrecht betreft, heeft de minister zich verzet tegen elke aanleiding om deTJtreditsche alumni anders te behande- len dan de Leidsche. De Utrechtsche jongelui wenseht hij niet achter te stellen bij de ande ren. De export naar Indie is afgenomen eenvou- dig omdat de uitvoer van sigaren en sigaret- ten is geslonken doordat Indie thans veel meer zijn eigen sigaretten fabriceert. Nadat hij nog een paar punten van onder- geschikt belang had beantwoord, verklaarde de heer Mendels, dat zijn partij toch zou te- fenstemmen, en werd de begrooting goedge- eurd. De Kamer is daarop tot 13 Juli uiteenge- gaan. DE SCHADELOOSSTELL1NG DER* VROEGERE DUITSCHE VORSTEN. In de juridische commissie van den Rijks- dag werden gister de besprekingen over de schadeloostelling der vorsten bij art. 8 van het wetsontwerp voortgezet. Op wensch van die communisten werd besloten, dat bij de be- handeling, over iedere afdeeling van het wets ontwerp zal worden gestemd. De Duitsch-na- tionalen zullen zich dan van stemming ont- houden. Er begint nu langzamerhand eenige teeke- ning te komen in den strijd over het regerings- wetsontwerp, zegt het Hbl- De coalitiepartijen alleen zij te zwak om het er door te krijgen en moeten dus trachten de sociaaldemocraten of de Duitsch-nationa- len voor hun ontwerp te winnen. Centrum en democraten hebben van den aanvang af op het standput gestaan, dat een redelijke regeling alleen met behulp van de socialisten tot stand kan komen, daar im- mers de Duitschnationalen de belangen van de vorsten door dik en dun verdedigen. De Duitsche volkspartij daarentegen, die in haar hart nog steeds een partij van rechts is gebleven, voelt niets voor een samenwer- king met de sociaaldemocraten en hoopte aan- vankelijk op een ondersteuning door de Duitschnationalen van 't regeeringsontwerp. Nadat deze echter hadden te kennen gegeven, dat ze in geen geval voor dit ontwerp zullen stemmen, heeft ook de D.V.P. klaarblijkelijk ingezien, dat er thans niets anders overschiet dan het met de sociaaldemocraten op een ac- coordje te gooien. Men kan dit opmaken uit het feit, dat gister in de juridische commissie niet alleen de democraten en het centrum, maar ook de Duitsche Vokspartij een sociaal- dmocratisch amendement hielp aannemen, waarin bepaald wordt, dat alle kroonrenten, die de leden der voormalige vorstenhuizen eertijds ter bestrijding van representafiekos- ten kregen, zonder schadeloosstelling zullen komen te vervallen. Tegen stemden de Duitsch-nationalen* de Volkischen en de Economische Partij, terwij! de communisten bianco stemden De aan- vaarding van dit amendement beteekent een belangrijke concessie der coalitiepartijen aan de sociaal-dcmocrateu een concessie, waar- op er echter nog meer zullen moeten volgen, als men zich van den sociaal-democratischen steun wil verzekeren. Nog voor de stemming heeft de sociaal-democratische afgevaardig- de dr. Rosenfeld nadrukkelijk verklaard, dat met de aanvaarding van dit amendement de ,rpolitische Ausbalanzierung" nog niet bereikt zou zijn, m.a w. dat er op het sociaal-democra tische verlanglijstje nog meer wenschen en verbeteringsvoorstellen staan. Men dient af te wachten, of de Duitsche Volkspartij ook deze amendementen zal slikken. Zoo ja, dan is het zoo goed als zeker, dat de voor de aan- neming van het ontwerp vereischte twee-derde- meerderheid tot stand zal komen en dus de ontbinding van den rijksdag wordt vermeden De Rijksraad heeft gister een wetsontwerp aangenomen, waarbij bepaald wordt, dat het zg. Sperrgesetz, waarbij alle processen over schadeloostelling, die* door verschillende ex- vorsten tegen enkele Duitsche landen zijn aanhangig gemaakt, tot 31 Juni werden op- geschort, met een half jaar dus tot 31 Decem ber, wordt verlengd. Art. 1 van het r^geeringsvoorstel tot schadeloosstelling der vorsten werd in de ju ridische commissie van den Duitschen Rijks dag bij verwerping van "de voorstellen van de socialisten en de Duitsch-nationalen tot wijzi- ging daarvan aangenomen met 11 tegen 3 stemmen en 12 cnthoudingen, n.l. die van de Duitschnationalen de sociaal-democraten en de Volkischen. De andere artikelen werden gister nog tot het zevende behandeld. In antwoord op een vraag betreffende het kroonleen Oels verklaarde de rijkskanselier dr. Marx, dat het haar de cpvatting van de regeering er slechts op aankomt, op welke wijze een zeker vermogen in het bezit is geko men van een vorstenhuis. Men zal moeten nagaan, met welke middelen het goed is ver- kregen. Blijkt het, dat dit niet afkomstig is van de particuliere eigendommen, dan is het object te beschouwen als staatseigendom. Vandaag zal de behandeling worden voort gezet. DE OORLOG IN MAROKKO. De „Excelsior" meldt uit Taza: Onder de afvallige stammen van Taza en de Riffi ten Noorden van Wezzan gaat het hardnekkig gerucht, dat algem* en geloofd wordt, dat het niet de echte Abd-el-Krim is die zich z.g.n. heeft overgeleverd aan zijn vijanden, doch een figurant van Frankrijk en Spanje. De rebellen ontvangen voortdurend op ge- heimzinnige wijze munitie en levensmidde'en. DE SOCIALISTISCHE MINISTERS IN BELGIe. De positie der socialistische ministers in het kabinet van nationale eenheid, hetwelk kort geleden tot stand is gekomen, blijkt ee- nigermate bedreigd te worden door hun eigen partijgenooten. In de cejitrale commissie der Kamer hebb endezen tegen hen gestemd bij de beftandeling van het ontwerp inzake de pen- sidenett van ambtcnaren. Volgens dit ontwerp zouden de hooge ambtenaren een verhooging hunner pensioenen krdijgen, terwijl die der ondergeschikte ambtenaren zouden worden verlaagd. Het ontwerp zou de regeering 200 millioen kosten. De rapporteur, een socialist, drong er op aan dat de vermindering zoowel als de ver hooging alleen op de nieuw-gepensionneerden zou worden toegepast. De regeering deed concessies en beloofde de laagste pensioenen niet te zullen verlagen. Desondanks toonden de socialisten zich tegenstanders van het ont werp. Het socialistische Kamerlid voor Char- leroi verklaarde dat do socialisten tegen zou den stemmen indien de regeering zich niet verbond voor 1 Jar.uari a.s. de pensioenkwes- tie definitief te regelen. Daar de regeering dit weigerde, stemden de socialisten tegen het ontwerp, dat nochtans door de katholieken en liberalen aangenomen werd. DE FASCISTISCHE POLITIEK. De Groote Raad der fascistische partij kwam gister bijeen ter verdere besfudeering van de vakvereenigingswefgeving, welke, hoewel reeds goedgekeurd door het parle- ment, nog niet tot praetische uitvoering is gebracht, aangezim zij nog niet volledig ge- sanctionn«erd is, Dc fascistische •regeering" acht deze wet een belangrijk experiment, waarvan het geheele fascistische systeem af- hangt, WCshalve zij met de grootste voor- ziehtigheid te werk gaat. Sedert de oorspronkelijke wet is goedge keurd zijn nieuwe moeilijkheden gerezen, die naar den Grooten Raad ter oplossing zijn verwezen. Indien de Raad radicale verande- ringen zal voorstellen, moet de geheele wet opnieuw door den kabioetsraad bestudeerd worden, aangezien deze alleen het recht heeft een wetgeving uit te werken. Daarom acht men het gewtnscht de wet niet tot uitvoering te brengen, alvorens alle moeilijkheden over- wonnen zijn. De afgevaardigde Moreti, die verklaard heeft, dat niet alleen gestreden moet worden tegen de vijanden van het fascisme, doch te- vens is de fascistische rijen zelf, is tot nadere aankondiging geschorst als lid van het par- lement en van de fascistiscne partij. HET EUCHARISTISCH CONGRES IN CHICAGO. De 22ste Juni is op het Eucharistisch Con- gres te Chicago „de dag der vrouwen" ge weest. Een koor van 15000 vrouwen voerde de „Missa Rosea Mystica" uit. De aartsbisschop van San Francisco sprak in zijn preek de vrouwen toe. „De Tijd*" meldt, dat hij daarin zeide „Nooit in de geschiedenis", „van de eerste handelingen van het menschdom af, heeft de vrouw de plaats ingenomen, die zij heden ten dage inneemt. Zij is de moeder van het .ges'.acht en houdt de goede tradities van het leven op, terwijl zij in haar liefde tot God en Jezus Christus wellicht de machtigste kracht is, om de waarheid, de rechtvaardigheid* de genade en de liefde te doen zegevieren. Maar boven alles is zij de machtigste kracht om de reinheid van hart en ziel te doen zegevieren hetgeen aan al het andere 9choonheid geeft" Behalve de priestervergadering van Maan- dag, welke duizen<i deelnemers telde, had nog een enorme priesterbijeenkomst plaats in het Coliseum. Op deze bijeenkomst waren aanwezig elfduizend priesters van vijftien'ver schillende nationaliteiten. Tot de onderwer- pen van besnreking behoorde o.a.De Latijn- sche taal: Waar de Latijnsche taal als dood be9chouwd wordt, wil men naar middelen uitzien om haar weer te doen herleven. De belangrijkste gebeurtenis van hei Eucha ristisch congres was Dinsdag de mdrukwek- kende zegening der deelnemers, in het groote stadion. waar 150.000 personen tegenwoor- dig waren, waaronder 2000 priesters. EEN NATIONALE HULDE VOOR GABRIELE D'ANNUNZIO. Uit Rome wordt gemeld, dat de Italiaan- sche regeering, met instemming van den ko- ning, besloten heeft tot een luxe-uitgave van d'Annunzio's werken, om aldus een nationale hulde te brengen aan den marcrese. In tegenwoordigheid van d'Annunzio werd de stichtingsacte geteekend Voor een vennoot- schap met een kapitaal van 6 millioen, bijeen gebracht door bewonderaars van den dichter, ter bestrijding van de kosten dezer uitgave, die een meesterwerk van Italiaansche boek- drukkunst zal worden. DE OVERSTKOOMINGEN IN DUITSCHLAND. Het water van den Rijn is te Mannheim 20 c.M. en dat van de Neckar 25 c.M. geste- gen. De Rijn is bij Mannheim buiten zijn oe- vers getreden. In het gebied van de Altmark en de Prig- nitz heerschten de laatste dagen hevige on- weders en stortregerjs, waardoor de toestand tengevolge van het hooge water nog is verer- gerd. De Stapenitz is over een afstand van vele K.M. buiten zijn oevers getreden en heeft den rogge-, aardappel- en hooioogst van een gebied van ruim 10.000 morgem verwietigd. Gister zijn twee personen om het leven ge komen. GODSDIENSTONLUSTEN IN BRITSCH-INDIe. Gistermorgen zijn ter gelegenheid van de Mahomedaansehe feesten (Bakrid) te Delhi onlusten uitgebroken. Voor een moskee is een Hindoe met een dolksteek gedood, terwijl. 43 personen gewond werden, te weten een poli- tie-sergeant, veerticn Hindoes, acht-en-twintig Mahomedanen. De magistraat van het district heeft alle samenscholingen van meer dan vijf personen voor onwettig verklaardi. Britsche soldaten zijn in de voornaamste straten gesta- tionneerd. Pantser-auto's en cavaleric pa- trouilleeren door de stad. De autoriteiten zijn den toestand meester. POOLVLIEGERS GEHULDIGD. Luitenant Byrd en kapitein Bennett, terug van hun vliegtocht naar de Noordpool, zijn te Washington geestdriftig ontvangen door vele hooggeplaatste personen, met Coolidge aan het hoofd, die hun medailles overha'ndig- de. De voorzitter van het Aardrijkskundig Ge- nootschap verklaarde, dat het bestuur erkent, dat het gedocumenteerde relaas der vlucht in elk onderdeel Byrd's aanspraken bevestigt, dat hij op 9 Mei de Pool per vliegtuig heeft bereikt. EEN.DREIGENDE ECONOMISCHE CRISIS IN SOVJET-RUSLAND. Handelslieden, die in de laatste paar weken uit Rusland zijn teruggekeerd, melden, dat de Sovjet-republiek zich sinds April in een financieele crisis bevindt. Hoewel dergelijke berichten met groote voorzichtigheid be- schouwd moeten worden, daar zij niet te con- troleren zijn, is het toch een feit, dat de her- haalde waarschuwingen van vooraanstaande Russische economen in den laatsten tijd er op wijzen, dat het economisch leven van Rusland door een algemeene crisis wordt bedreigd. Het officieele economische orgaan der Sovjet- republiek meldt, dat de industrieele crisis een gevolg is van het onthouden van credieten door de Sovjetbanken en van den eisch der staatsbedrijven, dat uitsluitend a contant zal worden gehandeld, waardoor een commer- cieele stagnatie is ontstaan. In Mei vermin- derde de invoer met 13 pCt. de uitvoer met 9 pCt. HET NOODWEER IN DUITSCHLAND. Door het doorbreken van de dammen in de Elbe tusschen Hohenwarthe en Niegripp bij Maagdenburg, zijn meer dan 800 morgen lands overstroomd, zoodat de vruchtenoogst daar geheel vernield is. Ten zuiden van Maagdenburg zijn nog een groot aantal ak- kers onherroepelijk als verloren te beschou wen. Bij JerichowFischbeck dreigt de rivier den dijk te vernielen; wanneer het water niet tijdig gestuit wordt, zullen 3100 morgen land onder water komen te staan. De toestand in het overstroomde gebied is zeer ernstig; de waterstand is de laatste 24 uren 56 c.M. gestegen eri bedroeg gisteren 4.82 M. Het vee is grootendeels in veiligheid gebracht. De technische Nothilfe is op tal van plaatsen met de boeren aan het werk om de dammen te stutten en menschen en goed in veiligheid te brengen. Men verwacht, dat het water nog meer zal stiigen. In een ander gedeelte van het land, bij Hal le en Stuttgart, hebben de bewoners van een wolkbreuk te lijden gehad, die met hevige on- weders gepaard ging. De electrisch lijn Halle Merseburg was door kortsluiting, door het inslaan van den bliksem ontstaan, tijdelijk onbruikbaar. Schuren werden letterlijk door den wind opgenomen, eenige personen door den bliksem gedood. DREIGENDE STAKINGEN IN POL EN. Uit Warschau wordt gemeld, dat als ge volg van de steeds toenemende duurte in bijna alle Poolsche industriecentra stakingen drei- gen. Tot dusver is het in Graudenz, Thorn, Bromberg en Krakau alleen tot partieele stakingen gekomen. In het kolenbekken van Dombrowa eischen de arbeiders loonsverhoo- gingen van 20 tot 25 pCt.. Bizonder kritiek is de toestand te Lodz en in de overige tex- "tielgebieden, waar men tegen 1 Juli een alge meene staking voorbereidt: Tot dusver heb ben de arbeiders nog geen politieke eischen gesteld. BLIKSEM INGESLAGEN IN EEN RADIO* STATION. HET PROCES-KUTISKER. De pleidooien in het Berlijnsche schandagl proces-Kutisker zullen Maandag beginnen. Kutisker zelf is aan de betere hand; hij heeft echter verklaard niet meer voor de rechtbank te zullen verschijnen, waarop de rechtbank heeft besloten tot zijn arrestatie te zullen over- gaan zoodra zijn toestand het toelaat, tenzij nij vrijwillig verschijn. De toestand van den medebeklaagde Holzmann laat veel te wen schen over; hij is de eenige beklaagde in dit proces, die ziclr nog in hechtenis bevindt. Gister was hij de eenige beklaagde, die de zit- ting bijwoonde; hij kon nauwelijks meer loo- pen. TYPHUS-EPIDEMIE IN EEN KRANKZINNIGENG^STICHT. In het krankzinnigengesficht te Konigsfel- pen in Aargau (Zwitserland) heerscht ty phus. Reeds zijn 5 patienten overleden; in totaal zijn tot dusverre 71 personen door de ziekte aangetast. De epidemic is bij het ver- plegend personeel ontstaan ten gevolge van infectie, in verband met de onvoldoende sani- taire inrichting der privaten en der rioleering. DUITSCHE SCHOLEN IN OPPER-SILEZIe. De „Voss. Ztg." deelt mee dat in den strijd tegen de Duitsche minderheden in Oost- Opper-Silezie thans ook de Poolsche indus try ingi-ijpt. Zoo heeft b.v. de mijnonderne- ming „Skarboform" bijna alle arbeiders het werk opgezegd, die hun kinderen op Duitsche scholen hebben laten inschrijven. Door dezen maatregel worden 350 Duitsche arbeiders getroffen. Dergelijke maatregelen zijn ool door de stikstoffabriek Chorzow genomen. NEWFOUNDLANDSCHE VISSCHERSSCHEPEN VERGAAN. n De stoomboot Ranger I is, naar uit St. Jean (Newfoundland) gemeld wordt, na een reis van een half jaar van Labrador terugge keerd en rapporteerde, dat midden December een storm 150 visschersbooten en daarbij be hoorend materiaal, vernield heeft. Eveneens werd medegedeeld, dat er dit seizoen meer ijs ten Noorden van Newfoundland is, dan in de laatste 10 jaar is waargenomen EEN WEKELIJKSCHE f ZONDVLOED. „Der blaue Biicherkurier", een Weensch blad, heeft op grond van zorgvuldige becij- fering uitgerekend, dat er in Duitschland pl.m. 10.000 redacteurs van pl.m. 2000 kran- ten en 5000 fijdschriften zijn, die wekelijks 52.000 artikelen schrijven, dat er verder bui ten de redacteurs 15.000 artikelschrijvers zijn, die wekelijks 135.000 artikelen in zenden en bovendien nog 600 pers-correspondenties voor niet cinder dan 300.000 artikelen zor- gen. Wekelijks loopt dus een stroom van een half millioen artikelen de bureaux der jedacties binnen Enwekelijks worden er 380.000 opgenomen, alzoo 120.000 voor de papier- mand. Een zondvloed! FAILLISSEMENT VAN EEN STAD VOORKOMEN. De Saksische stad Glashutte met de beken- de fabrieken van horloges en optische instru- menten, die tengevolge van groote werkloos- heid en verkeerae maatregelen van den in- tusschen geschorsten burgemeester in finan cieele moeilijkheden verkeerde, zal worden geholpen, zoodat het faillissement van de stad zal kunnen worden voorkomen. De schuld- eischers hebben zich bereid verklaard hun goedkeuring te hechten aan een uitstel van betaling voor den tijd van twee jaar. Over dien tijd zal de stad ook geen interest hebben te betalen. HET HEILIGE TAPIJT De correspondent van het blao „E1 Sias- sah" meldt omtrent de botsing bij Mekka tusschen de Egyptische troepen, die het hei- lige tapijt begeleidden en een bende Waha- bieten dat een Bedoeien het escorte aanviel dat vuur gaf om zich te verdedigen. NOODLOTTIGE VLIEGDEMON- STRATIE. Majoor William L. Moose en de cadet William Joint uit Westfort (staat New York) zijn om het leven gekomen door een val met een vliegtuig Zij gaven een vliegdemonstratie voor de cadetten, toen het vliegtuig van een hoogte van 100 M. omlaag stortte. De beide lijken waren onherkenbaar verminkt. MASSA-ONTSLAG BIJ KRUPP. De directie der ta. Friedr. Krupp A. G deelt mede, dat zij zich met het oog op de voortdurende slapte in het bedrijf genood- zaakt ziet in de komende maanden nog 3 a 4000 man of ruim 30 pCt. van haar geheele personeel te ontslaan. AGITATIE ONDER DE ARBEIDERS TE SJANGHAI. In plaatselijke industrieele kringen heerscht groote onrust, terwijl 600 arbeiders in een Japamsche katoenfabriek plotseling den ar- bcid neerlegden als protest tegen de arresta tie van den fabrieksrechercheur. De stakers staken den katoenvoorraad in brand en toen de brandweer verscheen, vielen zij haar met en regen van steenen en andere projectielen aan. De politie kwam tusschenbeide en arres- teerde 12 personen. De toestand wordt ern stig geacht. UNIVERSITAIRE VERBROEDERING. De bekende Engelsche professor Keynes die aan de Berlijnsche Universiteit een voor- dracht gehouden heeft over „het einde var het laissez faire", heeft in het begin van zijn rede de Duitsche studenten uitgenoodigd om naar Engeland te komen, terwijl Engelaud studbnten naar Duitschland zal zenden. GEEN RECLAME BIJ HISTORISCHE MONUMENTEN. De rust van Frankrijks onbekenden soldaat onder den Arc de Triomphe zal niet langer verstoord worden door de schreeuwende licht- reclames in de naaste omgeving. De politie- autoriteiten hebben namelijk bepaald, dat er voortaan geen reclame, van welken aard ook, mag worden gemaakt binnen een straal van 300 M. rond den Arc de Triomphe, welke af stand voor dak-reclame zelfs 500 M be- draagt. Ook voor andere historiselie inonumenfen van Pariis is een dergelijke regeling ge trotien. Voorts is reclame verboden op de Avenue du Bois-de-Boulogne. ALKMAABSCHE NA HET REFERENDUM. De Deutsche Bergwerks Ztg., het orgaan van de mijneigenaars, doet een beroep op de bur* gerlijke partijen om in verband met de erva* ringen, bij het referendum, opgedaan, met hun geweten te rade te gaan. Het blad ziet in de houding van de socialisten het bewijs dat „de droom van burgerlijke ideologen, de sociaal demokratie tot positieve medewerking aan staat en maatschappij te kunnen opvoeden,.een utopie is". De socialisten laten zich, uit vrees voor verlies van stemmen, meer en meer door de communisten op sleeptouw nemen en zijn thans gemeenschappelijk met hen ten strijde getrokken tegen het particulier bezit. Het erg. ste acht de Bergw. Ztg. het, dat de demokraten hen daarin hebbaii gesteund. Dat uit het centrum ook honderdduizenden stemmen voor het referendum*ontwerp zijn ge* komen, laat de Bergw. Ztg. onbesproken. Zij richt in het algemeen een oproep tot de hour* geoisie om „te ontwaken" en gemeenschappe* lijk front te maken tegen de bolsjewistische tendenties die als 1 een besmettelijke ziekte reeds lang aan het maatschappelijke en het staatsleven in Duitschland knagen en die te ge« vaarlijker zijn omdat de bourgeoisie het gevaar en de strekking er niet van ziet. Bij het on weer, dat bij Neusalz a. d. Oder woedde, is de bliksem geslagen in het radio* station van een berichtenafdeeling in de om* geving van Nittritz, met het gevolg, dat 7 Rijksweersoldaten werden gedood. DE VLUCHT OM DE AARDE. De beide Amerikaansche wereldreizigers ka* pitein Linton Wills en Eduard S. Evans zijn Woensdagmiddag te Moskou geland. Na eeni* ge uren rust werd 'snachts om 8 uur weer opgestegen om de reis naar Omsk voort te zet* ten, waar de reizigers de Transsiberische Ex* press hopen in te halen, welke Dinsdagavond uit Moskou is vertrokken. EEN BLAUWBOEK OVER DE BRITSCHE COMMUNISTEN. De Britsche regeering heeft een 155 pagina's dik Blauwboek |epubliceerd, dat een btpaald gedeelte der massa documeijten bevat, die in beslag werden genomen toen de Britsche com* munistische leiders in October van 't vorige jaar werden gearresteerd. Deze documenten wijzen uit, dat de drie communistische partijen van GrootsBrittannie in betrekking staan tot de Derde Internationale en de Roode Interna* tionale te Moskou, ook in financieel opzicht EEN MONUMENT ONTHULD TE QUATRE*BRAS. Generaal De Selliers de Moranville heeft i< der groote belangstelling te Quatre*Bras een monument onthuld voor de toen gesneuvclJe Nederlanders en Belgen. Een kleinzoon van den hertog van Welling* ton, wiens landgoed zich bij Baissy.Thy he* vindt, heeft den grond voor het monument be. schikbaar gesteld. Op het monument bevindt zich een in het Fransch gestelde inscriptie, het* geen de Vlaamsche bladen doet opmerken, dat men wel een Vlaamschen tekst er aan had kun* nen toevoegen met het oog op de Nederlan* ders aan wier zijde de Belgen streden.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1