DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. m Het Alkmaarsche woningvraagstuk. Honderd aeht en fwintigste Jaargang 1926. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 inaanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adyertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plMternfmte. Brieyen franco N.V. Boek- en Handelsdr. tJl Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. ZATERDAG 26 JUNI Buitenland. ZONDAG a.s. Courses Wegens enorm succes wederam TRIO Melchert Schuurmin Dif numaier bestaat uit 3 bfaden. Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA Het ziet er op het oogenblik nie't best uit met de voorziening in den woningnood en als niet spoedig maatregelen worden getrof- fen om den bouw in het bijzonder van ar- beiderswoningen krachtiger ter hand te nemien, zullen wij andermaal in een tijdperk van woningnood komen met al de daaraan verbondien gevolgen, die in mo reel en hy gienisch opzicht zeer nadeelig voor vele ar- beidersgezinnen dreigen te worden. In de oorlogsjaren heeft de aanbouw van nieuwe woningen door schaarsche en dure materialen vrijwel geheel stil gestaan. Nadian was er een belangrijk tekort en tnoest op groote schaal gebouwd worden om weer tot norm ale toestanden te kunnen komen. Inderdaad scheen het geruimen tijd, dlat niet alleen het tekort zou worden ingehaald, maar dat men bovendien zooveel zou kunnen bijbouwen dat ook voor de jaariijksche nor- male venmeerdering der bevolking een vol- doend aantal woningen beschikbaar zou komien. In 1917 werden nog maar 34 nieuwe wo ningen gebouwd, in 1920 was dit aantal reeds 216; het daalde in 1922 tot 89, maar in 1923 steeg het weer tot 286 en het jaar daar- op werden opnieuw 282 woningen afge- leverd. Uit de Niieuwjaarsrede van den burge- meester bleek, dat het vorig jaar wMerorn het woningtal met 222 nieuwe huizen ver- meerderd werd. Evenwel waren er toen nog maar 23 in aanbouw en wij hebben er reeds op gewezen, dat gehoopt mocht worden op een opleving van het particulier initiatief, op een uiting van naastenliefde van aannemers en particuliere bouwers om, ten bate van het algemeen, goede woningen voor weinig geld te doen verrijzen. Helaas is tot dusver die hoop ijdel geble ken Een aannemer is nu eenimaa.1 een man die bouwt om er geld mee te verdienen en als de premie te laag en het risico te groot is, dan bouwt hij liever wat anders dan de huizen waaraan in deze gemeente allereerst behoefte is gebleken. Van stadsvergrooting en stadsverruiming kan geen spraike zijn ais er geen huizen ge bouwd wordien. En wanneer wij dus werkelijk onze stad groot willen maken, wanneer er werkelijk van een geleidelijke toename van het inwonertal sprake zal kunnen zijn, dan moeten er regel- matig goede en zoo goedkoop mogelijke hui zen gebouwd worden Daar heeft de gemeente belang bij evenals zij in het algemeen ook behoefte aan derge- iijke huizen zal hebben om de oudste en slechtste woningen in deze gemeente gcleide- lijik te laten verdwijnen. Het is een prachtig gezicht en het gctuigt van vooruitgang op hygienisch gebied als Gemeente werk en zoo nu en dan eens een com plex krotwoningen in brand steekt om deze met de daaraan onafscheidelijk verb on den in- secten zoo afdoend mogelijk te vernietigen. Maar een oud Hollandsch spreekwoord zegt, dat oude schoenen niet weggegooid mogen worden voor er nieuwe zijn. En juist omdat ook voor dergelijke gczin- nen op dit oogenblik nog bijna geen enkel beter verb.ijf beschikbaar is, zal het outste- ken van dergelijke vreugdevuren vooreerst nog op eenigszins bescheiden schaal moeten plaats vinden. Van krotwoningen, in alien geval!" van •woningen, die zoo spoedig mogelijk ontruimd dienen te worden, is hier ter steae nor een uitgehreide sorteering aanwezig, al ziet de wandelaar door Alkmaar's straten er in den regel heel weinig van omdat zij meestal van d)en openbaren weg door sunalle sioppen en 6tegen zijn aigescheiden. Wii hebben gistermorgen eens een kleiuen rondgang gemaakt en eens bekeken wat hier voor een lage huur van ongeveer 1.40 tot 2.50 per week aan verschillende Alk maarsche gezinnen ter bewoning wordt ge- geven. De stad is te klein om straten te noemen en het is niet ons doel om bepaalde gezinnen te signaleeren. Wat wij hier willen weerge- ven is uitsluitend den indruk van woning- toestanden die dringend verbetering eischen. In een steeg, die als een breede scheur tus- schen twee oude muren in een onzer achter- ptraten uitioopt, wooht een oude man. Het huis bestaat uit een klein kamertje en een keukentje. De 77-jarijge bewoner kan niets meer doen dan een pijpje rooken. Hij heeft 7 inkomen per week waarvan f 2 huur af moet voor het vrijwel uitgewoon- de hok dat hij zijn woning kan noemen. Het drinkwater kcmt uit een put, die diep op den bodem een vrij gore vloeistof blij'kt te be raj ten. Verrukt over zijn huis is hij alles behalve. In een dergelijke woning vinden wij een oud vrouwtje. Zij wooni er al 34 jaar en is best tevreden. Haar huisje ziet er bcurig uit an zij is doods'bang qjat zc er nog pens uit zal moet®. Ze betaalt 1.85 huur per week en heeft een put met welwater, dat er helder uitziet. Haar grootste zorg is, dat ze ooit waterlei- ding zal krijgen, want dan „roest" het water in de buizen. Toen ze dan ook laatst ziek was heeft naar ze tenminste vertelt haar dokter gedacht dat het van het roestige leid'ingwater kwam en hij was pas gerust toen ze vertelde, dat ze gelukkig nog een put had. Dit is een van de weinigen die volkomen tevreden zijn. Beide huizen zijn eigend'om van een domi- r.ee in Friesland. Ini eeen andere steeg blijken eenige wonin gen aan haar bestemming onttrokken te zijn en wordten als pakhuis of voor het opbergen van karren gebruikt. Zoo zijn er in de laiatste paar jaar een vijf- tien tot twintigtal van de woningmarkt ver- dWenen zonder dat er vfeel beters voor in de plaats gekomen is. Op een kerkelijk hofje zetelt een 81 jarige weduwe. De keuken is onder de pannen en wordt afgesloten door een W. C. en een pro- visiekast. Het vrouwtje is erg blij, dat ze die alicbei zoo dicht bij die hand heeft. De rest van het huis bestaat uit een voor- kamertje en een stuk pannedak-zolder, dat beklommen kan worden door een trapje, dat eerst met cen eind touw naar beneden moet worden gelaten. Ongeveer gelijke woning heeft verderop een blinde vrouw. Zij is al 30 jaar volkomen blind maar weet in haar huisje alles keurig in orde te houden. Het kacheltje brandt en de kamer vol por- tretten, vaasjes en steenen beeldjes maakt een prettigen indruk. Ze leeft vrijwel alleen. Een zoon kan niets yoor haar doen en de andere is in Castricum overleden. Zij heeft ouderdomsrente en krijgt wat van't armbestuur. Op een binnenplaats terzijde van een onzer grachten is een heele verzameiing van derge lijke krotwoningen. Een vrouw met een paar kleine kinderen heeft er een groote rommelige kamer, die een indruk van vroegere glorie maakt. Er is nog de vorm van een oude uitge- bouwde schouw en in den muur prijkt een deurtje met kleine ruitjes van een bergplaats die wel wat op een porceleinkastje gelij'kt, al zal er waarschijnli|k nu wel wat anders in zitten. Het „huis" doet f l-5§ huur. De vrouw verlangt naar een beter huis en naar meer slaapplaatsen om kostgangers te kunnen houden. Verderop nog eenige dergelijke woningen, dje toch wat prettiger indruk maken. In de gang wat poezie, twee teksten „Moe- ders tred enz." en „A1 is de Moeder nog zoo arm, toch dekt ze warm" Helaas zijn de daarboven geplakte plaatjes met met de on- derschriften in overeenstemming. Ook hier een uitgebouwde schoorsteen, twee fcedsteden en een kast. Er woont een weduwe met een kostgan- ger. Op een gracht een zonderlinge woning. De dem draait naar buiten open en een kippetrapje leidt naar een kamer. Die kamer is huiskamer, slaapkamer en keuken tegelijk en kost 1.50 per week, wat met Juli tot f 2 zal stijgen. Een |onge vrouw houdt alles helder en netjes en in een ijzeren wiegje ligt een rood- wangige zuig^ling over zijn toekomst te droomen. Het benedenhuis bliikt weer een aparte woning, huurprijs 180, wat nu 2.50 moet worden. Een jonge vrouw met drie kinderen heeft daar een kamertje, een keukentje en een hokje, dat ze de voorkamer noemt en zelf behangen heeft. Er is geregeld bezoek van slakken en mui- zen en een dakgoot hangt los tegep den muur met groot gevaar voor de daaronder spelende kleuters. Even verder wonen 8 menschen in een der- gelijk huisje. De kinderen slapen gedeeltelijk in een bed- stee, gedeeltelijk in een wieg en een wagen. De huurprijs is f 2 per week en van repara- ties is geen sprake. Weer even verder een man, die al 4 maan- den werkeloos is, met f 7 steun van het Arm bestuur. het gezin heeft 2 kinderen en ver- woont hier f 1.80 per week voor een voor- kamertj^, keukentje 'en een stukje zolder. De verf voor het schilderen van zijn „ka- mer" heeft de man zelf moeten betalen, om dat de huisbaas het nog niet noodig vond. Aan de overzijde nog wat van dergelijke woningen, bestaande uit kamer met keukentje. In een er van woont een vrouw met een kind van 2 maanden, waarvan de vader dood is. Met naaiwerk moet de huur verdiend wor den. De vloer is al 14 dagen kapot, maar de huisbaas laat niets van zich hooren. Ergens anders, een kamertje, een keukentje en langs een uitgesleten trapje een stukje zol der onder de pannen met vier smerige ijzeren bedden (zonder eenige afscheiding) als woon- plaats voor 8 menschen Huurprijs 2.40 per week. Aan de overzijde e»n heel wat net cere wo- aing, fabrickseigendom, waar dadelijk alles wat stuk is, gerepareerd wordt. De huurders zijn twee menschen op leef- tijd, die nogal tevrdden blijken." Zoo kunnen we doorgaan, want er zijn nog heel veel van dergelijke woningen in al- lerlei sioppen en stegen, dte als pakhuisgan- getjes in versohillende straten uitmonden en waarvan slechts ingewijden weten, welke krotten zich daarachter be vinden. Het is duidelijk, dat aan dergelijke woning toestanden zoo spoedig mogelijk een einde moet komen. Particuliere bouwers voelen er natuurlijk heel weinig vcor mensccen als huurders te krijgen, waarvan sommigen 's winters het privaat als brandhout verstoken. Vandaar dat er een steeds grooter tekort aan woningen met lage huurwaarde komt, wat nog vergroot wordt wanneer krotten opz teiijk 'n brand eestoken worden. Vele gezinnen verbliiven in houten nood- woningen, die primitief, maar ten minste geen krotten zijn en een twintigtal gezinnen heeft nog een verhlijfplaats in het Rijksop- voedingsgesticht gevonden, dat weldra ont ruimd zal moeten worden. B. en W. hebben destijdS voor honderd wo ningen met een iuhoud van 180 M3. en een weelthuur van hoogstens 4 een bouwpremie van 200 per stuk aangeboden, maar er is niet een bouwer geweest, die het risico van deze huurders op zich heeft willen nemen. Toch is het natuurlijk een gemeeotebelang de nood- en krotwoningen te doen verdwij nen, hygienischer toestanden in het leven te roepen en ook de allerarmstcn door een goed woning was meer gezelligheid1 en huiselijk- heid te verzekeren. Helaas is de uitgeloofde bouwpremie onvol- doende gebleken. Wil de gemeente de ergste krotwoningen laten verdwijnen, dan zal zij zelf voor vervanging door nieuwe huisjes moeten zorgen. Een ministerieele circi^iire heeft gelden toegezegd ter voorziening in de behoefte aan eenvoudige woningen in die gemeenten waar het particulier bouwbedrijf in gebreke blijft en er is tevens een som beschikbaar gesteld voor het verkenen, van jaarlijksche bijdragen tot dekking van 50 procent op het exploitatie- tekc-rt, dat niet meer. dan f 50 per woning en per jaar mag bedragen en waarvan de helft door het rijk en de helft door de gemeente moet betaaid worden. Reeds in Februari van het vorige jaar was een plan voor 35 dezer woningen uitgewerkt en in de Raadszitting van 4 Maart j.l. is na een strijd tusschen de heeren Govers en Wes ter hof, vastgesteld dat deze woningen niet bij de boerderij „Oosthoek". maar bij het Ou- dorperdijkje gebouwd zullen worden. Bouwen en vooral de voorbereidfmg van bouwen gaat altijd uiterst langzaam, maar het schijnt toch, dat de volgende week'einde- lijk de aanbesteding van deze woningen zal kunnen plaats hebben. Zij zullen mi woon- kkmer bevatten, een keuken met bergplaats, twee slaapkamertjes en een zolder, die des- noods nog een slaapkamertje zal kunnen be vatten. Wanneer deze huizen het volgend jaar ge- reed' zijn, kunnen daarin de 20 gezinnen uit het R. O. G. overgebracht worden en zal een 15-tal der ergste krotwoningen gelukkig kunnen verdwijnen. Dat er op dit gebied nog heel wat meer zal moeten gebeuren is duidelijk. Dank zij de overeenkomst met het Prov. Waterleidingbedrijf krijgt de gemeente een douceurtje van 367.000; maar heeft zij o. a. op zich genomen daarvodr de aansluiting algemeen verplichtend te stellen. Ook de z.g. krotwoningen moeten derhalve worden aangesloten en omdat het water hier bijna tweemaal zoo duur is dan in steden die een eigen bedrijf hebben en vele huiseigena- ren er geen oogenblik aan den ken de water- 'eidingkosten voor eigen relcening te nemen, is te voorzien, dat de huren der krotwonin gen nog belangrijk zullen stijgen, wat de thans bestaande woningtoestanden nog er- gcrlijker zal maken. Het Waterleidingbedrijf is in zooverre een provinciaal belang, dat het ook de afgelegen gemeenten bedient, waar een groote buislei- ding tegenover weinig afnemers staat en dus verlies wotdt geleden. Maar het eigenaardige is dat niet de Pro- vincie deze tekorten betaalt, maar dat het be drijf de schadepostjes door algemeen hoo- gere tarieven dekt, zoodat Alkmaar en an dere plaatsen daar de dupe van worden en groote steden met een eigen bedrijf volkomen vrij uitgaan. Aan deze zeer cnrechfvaardige verdeeling van provinciale lasten zijn hier de hooge ta rieven te wijten, die het wonea nog veel duurder maken dan anders noodzakelijk zou Het bovenstaande wat den bouw voor' de minst kapitaalkrachtigen betreft. Maar ook aan andere huizen huizen van pl.m. 5.50 huur voor arbeidersgezin- nen begint meer en meer gebrek te komen. Particuliere bouwers gaan met een en- kele uitzondering niet tot den bouw over, waarschijnlijk sole al omdat voor arbeiders- woningbouw weinig grond beschikbaar is Dus moeten bouwvereenigingen er zich weer voorspaonen- In het algemeen voelen wij het meest voor den natuurlijken tevdand, dat particulieren bouwen naar gebleken behoefte, omdat bouwvereenigingen met gemeentegeld wer- ken, dikwijls ook met de e xploitatie risbico lcopen, waarvan de belastingbetalers de dupe wordien. De gemeente schijnt op den bouw van 120 woningen vroeger dan ook toegelegd te heb ben, maar een 89-tal later gebouwde huizen kunnen zichzelf bedruipen en wanneer dat het geval is, kan er natuurlijk geen enkel be- zwaar tegen zijn als bouwvereenigingen zoo krachtig mogelijk meewerken om den wo ningnood te bestrijden. Naar wij vernemen is „Rochdale" voome- mens een plan voor 100 arbeicteswoningen in te dienen en zal waarschijnlijk ook „Volks-' huisvesting" met nieuwe bouwplannen ko men. Dat de woningtoestand allesbehalve roos- kleurig is, kan zeker nog uit het volgende blijken. Er zijn op het oogenblik 173 woningen dubbel dus aan 2 gezinnen verhuurd, 5 woningen aan 3 gezinnen, 1 woning aan 4 gezinnen en er worden 6 pakhuizen bewoond. Van particuliere zijde zijn slechts 21 wo ningen in aanbouw en er is per jaar behoefte aan pl.m. 180 nieuwe woningen, hoewel waarschijnlijk een deel der huurders van dubbel bewoonde huizen niet van wonitig zal willen veranderen. Woningbouw is steeds van langen d'uur. Men moet vooruit zien en mem verwacht, dat er over li/2 a 2 jaar een tekort van pl.m. 400 woningen zal zijn. Het is noodzakelijk daartegen thans reeds meatregelen .te treffen. De vooruitgang van het zielenfal door ves- tiging van nieuwe gezinnen, betere toestan den op hygienisch en zedelijk gebied; het is alles afhankelijk van het in voldoende mate aanwezig zijn van goede en niet te dure wo ningen. Het is het welbegrepen belang van een stadsbestuur den bouw daarvan zoo gemak- kelijk mogelijk. te maken. HET EUCHARISTISCHE CONGRES TE CHICAGO. Woensdag besprak de Oostersche sectie van het Eucharistisch Congres de mogelijkheid van hereeniging tusschen Katholieken en Grieksch-orthodoxen. De Katholieke aartsbisschop van Liverpool heeft ook de verhouding tusschen Anglicanen en Roomschen gesproken. Hij verklaarde, dat de eenheid tusschen de Kerk van Engeland en de Katholieke Kerk als op weg naar de ver- wezenlijking kon worden beschouwd. De plechtigheden, die des avonds in het groote Stadion te Chicago plaats hadden, werden naar schatting door 650.000 perso- nen bijgewoond. De pauselijke legaat, kardinaal Bonzano, en een aantal andere kardinaletTwaren tegen- woordig en begaven zich na afloop naar den specialen rooden trein der kardinalen om de slotplechtigheden bij te wonen. DE ONTWAPENING. Het vlootcomite van de militaire subcom- missie der voorbereidende ontwapeningscom- missie te Geneve heeft met 11 tegen 6 st. het Amerikaansche voorstel verworpen om naast de tonnenmaat der schepen ook de categorie- en der schepen als criterium' aan te nemen voor het te bepalen materieel, waarop de be- wapeningsbeperking kan worden toegepast. De Nederlandscne gedelegeerde onthield zich van stemming aangezien hij het voorstel onuitvoerbaar achtte. DE OVERSTROOMINGEN IN DUITSCHLAND. Het overstroomingsgevaar bedreigt thans ook Noord-West-Duitschland. Uit Oldenburg komen onheilspellende berichten van over- stroomingen, die het meerendeel van den hooioogst bedierven. Bij Liineburg is het wa ter in de huizen gedrongen en bedreigt de vruchtenoogst. Er is een bijzondere hoogwa- terdienst ingericht, die het vee in veiligheid brengt en de dijken versterkt, daar in de eer- ste dagen van Juli het grootste gevaar is te duchten. DE DOODSTRAF VOOR VROUWEN. Te Manchester is een 33-jarige vrouw, moeder van drie kinderen, opgehangen we- gens moord te Leeds op haar kostjuffrouw. Zij is de tweede vrouw die na de executie van mevrouw Thompson uit Ilford werd ter dood gebracht. Sedert werd nog aan een bewoon- ster van Dublin wegens moord op haar man de doodstraf voltrokken. OUD-M1NISTER AANGEKLAAGD. In de zitting van de begrootingscommissie uit den Poolschen Landdag stelde de afge- vaardigde'Zykowski voor, den gewezen minis ter van financien, Ladislaus Grabski, voor het staatsgerechtshof te dagen, omdat hij door het verdrag met een Zweedsch-Amerikaan- sche groep over het lucifers-monopolie den Poolschen staat benadeeld heeft. STUDENTEN CONTRA PROFESSOR. Prof Lessing is door den rechter gehoord in verband met het studentenconflict aan de Technische Hoogeschool te Hannover. Prof. Lessing verklaarde o.m., dat de stu- depten hem te lijf waren gegaan, hetgeen zij ontkendeo. Verder is opmerkelijb, dat hij ook eenige professoren mede schuldie achtte. By HOTEL ,,'T GULDEN VLIES" DINER- EN AVONDCONCERT. het studentenschandaal, dat zich op dien be- wusten Maandag in de Hoogeschool af- speelde, hebben eenige professoren toegezien, verklaarde hij. Hierdoor moest bij de studen- ten de opvatting gewekt worden," dat deze hoogleeraren het met hem eens waren. Overi- gens kwam prof. Lessing voor een verzach- ting der aan de studenten toegedachte straf op. ARBEIDSGESCHILLEN IN BELGIL In de houtnijverheid te Brussel hebben vijf fabrieken uitsluiting afgekondigd, terwijl de staking door de vakvereeniging zelf nog met een fabriek werd uitgebreld. In de meubelindustrie te Mechelen stellen de werkgevers een verhooging voor van 15 centimes per uur en dreigen met uitaluiting, indien dit voorstel wordt afgewezen. 8AMENZWERINGEN IN SPANJE. Het (Parijsche) .Journal" verneemt uit Madrid: De politie heett gisteren een uitge- breid politick complot ontdekt, dat zijn vertak- kmgen over het geheele land heeft. De bewe- ging was tegen het bestaande regieh gericht m door vooruitstrevende liberalen en repu- blikeinen op touw gezet. Talrijke person en zijn gearresteerd, waaronder verschillende in- tellectueelen en republikeinsche oud-Kamerle- den. Sommige zeer geziene legerc'^efs steun- den de beweging. Er zou een manifest aan het land worden gericht, door generaal Weyler onderteekend. die op het oogenblik in Palma, op Majorca verblijf houdt en streng wordt bewaakt Ook een oud-minister van oorlog zou zijn gecom- promitteerd. Men gelooft dat deze gebeurtenissen het op Vrijdagavond (gister) gestelde vertrek van den Koning naar Parijs en Londen niet za' vertragen. De regeering is den toestand mees- ter. In het geheele land heerscht rust. De ge- arresteerde personen zijn naar de militame justitie verwezen. DE DERDE HAAGSCHE r CONFERENTIE. De Amerikaansche minister van buiten- landsche zaken Kellogg heeft een brief ge- zonden aan de commissie voor de buitenland- sche betrekkingen uit het Rcpresentantenhuis, waarin hij aanbeveelt, dat Amerika deelneemt aan de derde Haagsche conferentie met het eenige doel de codificatie van het internatio- nale recht te bevorderen op voorwaarde dat alle belanghebbende partijen, of zij lid van den Volkenbond zijn of niet gelegenheid heb ben er aan deel te nemen, dat volledig reke- ning zal worden gehouden, zoowel met het voorbereidende werk der juristen in het weste- lijk halfrond als van die van Europa, dat de conferentie tegen een zoodanigen tijd zal wor den bijeengeroepen, dat de oritwerpen behoor lijk kunen worden voorbereid en dat het voor bereidende werk door Amerikaansche juristen beschikbaar is ter overweging Kellog onthulde het feit dat hij onofficieei benaderd was door Nederland, welks regee ring het met zijn voorstellen eens was. Hij -voegt er bijHoewel ik op het oogen blik niet bereid ben te zeggen dat de tijd gun- stig is voor een conferentie meen ik toch dat het congres credieten moet beschikbaar stel len om de regeering in staat te stellen verte- genwoordigers te zenden naar de conferentie zoodra er een uitnoodiging ontvangen wordt. HET BEZOEK VAN DEN SPAANSCHEN KONING AAN PARIJS. Vandaag wordt de koning van Spanje voot een tweedaagsch bezoek in Parijs verwachE Het voornaamste doel van dit bezoek is de of- ficieele installatie van den koning als lid van de Academie des Beaux-Arts. Zes jaren gele den bood de koning aan de Academie een"ter- rein te Madrid aan om er de z.g. Casa Velas quez op te doen bouwen, welke de Villa Medii cis van Madrid worden zou. Den 22sten Mei 1920 legde de koning den eersten steen voor dit gebouw, dat thans nagenoeg is voltooid. Uit dankbaarheid koos de Academie den ko ning tot lid. Saint-Brice, in het .Journal", ziet fn het bezoek van koning Alfons nog iets meer. Pre sident Doumergue zal hem ontvangen, hij zai een onderhoud hebben met Briand, en in dit verband meent Saint-Brice, dat het bezoek mede ten doel heeft om de Fransch-Spaan sche samenwerking in Marokko te besprekai. Een zeer delicaat punt is de regeling der economische betrekkingen tusschen Spanje en Frankrijk. Zij werden destijds na veel moeite vastgelegd in de conventie van Juli 1922, wel ke echter luide protesten in handelskringen en vooral van de zijde der wijnbouwers ontraoet te. In April j.l. zegde Spanje haar op, doch' uitte den wensch onverwijld een nieuwe over eenkomst te sluiten. De Spaansche minister van handel Aunos begaf zich daartoe on- langs naar Parijs en leidde de besprekingen met Daniel-Vincent, den toenmaligen Fran- schen minister van handel, in. De officieele onderhandelingen zullen Maandag beginnen. Eveneens legt Saint-Brice verband tusschen Alfons' bezoek en Spanje's aanspraken op een permanenten zetel in den Volkenbond. Hij ge looft, dat de koning de regeering te. Parijs en daarna die te Londen het reehtvaardise van den eisch van ziin land nogmaals onder het oog wil brengen. LKMAARSCHE CODRANT. t

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1