Een getuigenis. SPAARBANBC Coop. Zuivelbank. Rente 3'/> °|0 DE ORONDWETSHERZIENING IN POLEN. De Boerenpartij Piast heeft een wetsvoor- fttel ingediend, waarbij de president der repu- bliek het recht krijgt de bestaande kieswet te hervortnen. Het voorstel houdt tevens in een, vermindering van het aantal afgevaardigden van .444 tot 300 alsmede een maximum aan tal senatoren van 73 a 75. De bladen te Warschau merken op, dat de door de partijen ingediende wetsontwerpen in- zake de grondwetsherziening verder gaan dan de regeeringsvoorstellen. DE STAKING IN DE BRITSCHE r MIJNEN. De Engelsche premier Baldwin verklaarde In het Lagerhuis, dat de regeering zich voor- etelt de tweede lezing van de steenkoolwet Maandag en Dinsdag a.s. te doen plaats heb- ben en met de daarop volgende instantie Woensdag en Donderdag voortgang te ma- ken. Ten gevolge van de Britsche steenkoolsta- king zijn de spoorwegemplacementen nabij de haven Duisburg-Ruhrort zoodanig met kolen- wagens overvuld, dat het niet meer mogelijk is, het verder transport naar de haven en de overlading zonder vertraging te doen geschie- den. Ten einde een geheele stopzetting van het vervoer te vermijden, heeft de spoorwegdirec- tie gelast tot nader order het vervoer van steenkolen naar de haven te beperken tot de helft der gemiddelde dagelijksche verzendin- gen van de vorige week. Het executief comite der internationale fe derate van mijnwerkers heeft o.m. besloten, de Britsche mijnwerkers zoo kWchtig moge- Mijk fiftancieel te steunen en de pogingen, wel- ke in,alle landen worden aangewend om het vervoer van kolen naar Groot-Brittannie te beletten, te versterken. HET PROCES-KIJTISKER. De voorzitter van de recntbank te Berlijn heeft in overleg met den off icier van justitie besloten een nieuw bevel tot inhechtenisne- ming tegen Kutisker uit te vaardigen. Naar men weet, was hij indertijd in vrij- •heid gesteld, omdat'hij „haftunfahig" was. Gisteravond verschenen de president en de officier met den bekenden geneeskundige prof. His, alsmede verscheiden rechercheurs ten huize van Kutisker, die ziek te bed lag. Toen de president zeide, dat Kutisker zijn arrestant was, geraakte deze in groote opwin- ding. Hij sloeg als een bezetene van zich af toen de rechercheurs hem uit het bed wilden trekken. De familie waarechuwde de verdedi- gers, die onmiddellijk kwamen en tegen de nieuwe arrestatie protesteerden. Zij beriepen zich op de attesten van verschillende bekende doctoren, waaronder prof. Krauss van de Charite, inhoudende, dat Kutiske- absoluut niet mocht worden vervoerd. De president stoorde zich hieraan niet en gaf den recher cheurs last Kutisker mee te nemen. Opnieuw maakte deze een geweldig kabaal en ten slotte moest prof. His toegeven, dat Kutisker, gezondheidstoestand inderdaad van dien aard was, dat hij niet Von worden getransporteerd. Bovendien deeldc de Charite, in antwoord op een vraag per telefoon mede, dat er geen enkel bed vrij was. Men besloot daarop Kutisker in zijn woning door een paar rechercheurs te laten bewaken. KORTE BERICHTEN. Het oude gedeelt van Boedapest is door een wolkbreuk geteisterd, die groote schade aanrichtte en in het spoorwegverkeer groote stoomis veroorzaakte. De „ePtit Parissien" vemeemt uit Gene ve dat er een geweldige brand in een zijdefa- briek heeft gewoed, welke zich snel uitbreidde tengevolge van gebrek aan water en ontzag- lijke schade in de industriewijk heeft veroor- zaakt. De Amerikaansche president heeft het wetsontwerp geteekend inzake de uitbreiding van de luchtvloot, dat voorziet in den aan- bouw gedurende vijf jaar. De staking van de Antwerpsche taxi- chauffeurs is geeindigd. Zij passen de nieuwe verhooging van 30 procent toe en hopen door onderhandelen met net gemeentebestuur vijf- tig procent verhooging te verkrijgen. De „Soir" vemeemt, dat de Berlijnsche regeering nog voor het Kamer-reces een wets ontwerp zal doen aannemen tot verbinding van de Schelde-oevers bij Antwerpen door een tunnel. Naar uit ^/arschau wordt gemeld, heeft maarschalk Pilsoedski een groote reorganisa- tie in het leger doorgevoerd. Talrijke officie- ren kregen hun ontslagomstreeks 400 offi- cieren van den generalen staf werden bij de linietroepen overgeplaatst. In het Britsche Lagerhuis zijn gister de debatten begonnen over dte Engelsch-Russi- shce betrekkingen. Gemensd Nicuws. AANVARING. Vrijdagmiddag 3 uur heeft op de Maas te Rotterdam ter hoogte van boei 6, een aanva- ring plaats gehad tusschen de 7 tons groc^e motorboot Nijverheid, van de scheepsrepara- tie-fabriek van de firma gebroeders Vaassen uit de. Nijverheidstraat, bestuurd door schip- per W. Vaassen, en de sleepboot Dommel, van de N.V. Piet Smit's riviersleepdienst, kapitein H. F. Berkhout. Beide schepen voeren stroom- opwaarts. De Dommel lag aan stuurboord ten opzichte van de Nijverheid, welke boot de andere een weinig vor was. Door nog onopge- hlderde oorzaak is de Dommel metsden voor- steven tegen den achtersteven van de Nijver heid aan stuurboordzijde gestooten. De Nij verheid sloeg om en zonk onmiddellijk. Da drie opvarenden, de 35-jarige Vaassen, uit de Nijverheidstraat, de 35-jarige ketelmaker L Voorland uit de Jasmijnstraat en de 16-jarige J. Sjeveking uit de Dillenburgstraat geraak- ten te water. Voorland wist zich zwemmende boven te houden. Sieveking kon zich drijvende houden op een boei, die hem door het perso- neel van de. Dommel toegeworpen was. Vaas sen even we 1 zonk naar de diepte en is ver- drcnken. Zijn lijk is nog niet opgehaald. De opvarenden van de juist passeerende vrachtmotorboot Holland 7 hebben, naar de N. R. Crt. meldt, Voorland en Sieveking op- gepikt en aan wal gebracht. OVER RE DEN. Vrijdagmiddag 3 uur is de 4-jarige L. B., gewoond. hebbende. in de Jap Kruyffsfraat, in de Havenstraat te Rotterdam, bij het over steken van. den riiwen- ^erjnqtojwagen 93 van lijn 7 geraalct. Het ventje was op slag dood. De geneeskundigen dienst heeft het lijkje naar het ziekenhuis aan den Coolsingei vervoerd. ONVERANTWOORDELIJK. Het 8-jarige dochtertje van den arbeider H. L. te Veendam kreeg door een ongeluk erge brandwonden aan een beentje. Twee buur- vrouwen kwamen dierct hulp bieden. De eerste begoot de wonden met petroleum, de tweede kwam melk als medicijn bezigen. De petroleum heeft de beenweefsels doen afster- ven, waama bloedvergiftiging is ingetreden. Het kind is gestorven De justitie stelt een onderzoek in. EEN SPECIALE TREIN GENUA—AMSTERDAM. Er zijn plannen in overweging, onmiddel lijk in aansluiting op de mailstoomschepen uit Ncder! Oost-Indie, een specialen trein Genua- Amsterdain te laten rijden. UITZONDBRING I'NVOiERVERBOD VAN VLEESCH IN ENGELAND. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw brengt ter kennis van beliangheb- benden, dat, blijikens ontvangen offkieele me- dedeelingen uit Engeland, behalve de reeds bestaande uitzonderingen op het invoerver- bod van vleesch, thans ook is toegestaathde invoer van darmen, die gedurende ten min- ste 14 dagen onafgebroken, voor de inscbe- ping, zajn gezouten. De verzending van zulke darmen behoort vergezeld te gaan van een geleidebiljet, ge teekend door den inspectegr van den veeart- senijkundigen dienst van het ambtsgebied, in hetwelk de darmen werden verduurzaamd, waarin verklaard wordt, dat aan bovenbe- doelde voorwaarde is voldaan. De inspecteur geeft de geleidebiljetten slech'ts af, indien hem overeenkomstige ver- .klaringen worden verstrekt door rijlksikeur- meesters of gemeentelijke keuringsveeartsen, hoofden van dienst, wa^bij de identiteit der gezouten darmen moet zijn vastgesteld. Marktbericliten PURMEREND, 25 Juni 1926. „Afslag- vereeniging Beemster, Purmerend en Omstre- ken. Aardappelen 1.482.11 per zak 25 K.G.; kl. Aardappelen 0.961.90 per z. 25 K.G.; Slaboonen f 0.890.93 per K.G.; Snijboonen 0.710.95 per K.G.; 1816 zak Tuinboonen 1.261.33 per 15 K.G.; Peulen 1530 ct. per K.G.; Doperwten 15 25 ct. per K.G.; Roode Aalbessen 4576 ct. per K.G.; Klapbessen 2.703.10 per 5 K.G.; 15135 K.G. Kruisbessen 7076 ct. per 10 K.G.Aardbezien 3*260 ct. per K.G. Bloemkool 0.7020.30 per 100; Spinazie 2644 ct. per mnd. (5 K.G.); Postelein 9 16 .ct. per mnd. (1 K.G.); Sla 0.903.10 per 100 krop; Selderij 4.305.30 per 100 bos; Rabarber 7.9016 per 100 bos; Wortelen 722 per 100 bos; Prei 3 3.10 per 100 bos; 363 zak Blauwschokker f 2.56—/ 2.73 per zak (15 K.G.). WARMENHUIZEN, 25 Juni 1926. Schot- sche Muizen 5.908; Drielingen 3.20 4.60. Aanvoer: 38000 K.G. Aardappelen. BOVENKARSPEL, 25 Juni 1926. „De Tuinbouw". Heden besteedde men voor: Bl. kool le s. 1019.50; Bloemkool 2e s. 3—/ 10; Bloemkool 3e s. 0.75—/ 3; Wor telen 9 ct. per bos; Gr. Gele aard. 3.10 3.60; Kleine Gele Aard. 1.802.15; Gr. Witte aard. 3.65—/ 4.15; Kl. Witte aard. 1—/ 1.25; Ronde 3.50 NEDERLANDSCHE EIERVEILING. AMSTERDAM, 25 Juni. Oost en West toont eenige prijzenverbetering, waarvan het binnenland den terugslag ondervindt. Opende de veiling op vrijwel hetzelfde prijsniveau als verleden week, spoedig toonde zich een vlug- gere kooplust met oploopende prijzen. Toch late men zich niet verleiden te speculeeren, daar prijzen verrassingen niet zijn buitenge- sloten. Pluimveeprijzen voor mindere kwali- teiten beginnen den druk te voelen van groo- tere aanvoeren. Engeland notee'rt op franco Londen inclu- sief verpakking: Alles bruin 60 K G. 6; Best gem. 58 K.G. 5.50. Men besteedde heden in Amsterdam: Kip- eieren Wit: 54/56 4.50—/ 4.90; 56/58 4.70—/ 5.40; 58/60 4.90—/ 5.50; 60/62 5.25—/ 5.80; 62/64 5.60—/ 5.95; 64/66 6.40. Bruin: 58/60 5.30—/ 5.80; 60/62 5.75 5.95; 62/64 5.95—/ 6.65; 66/68 6.50 6.65. Eendeieren 3.655. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL- MARKT. AMSTERDAM, 26 Juni. Langendijker muizen 7 50—8.50; Andijker muizen fl.—f 7.50; kleine dito 5.—/ 5.50; Westlandsche muizen 7.508.50; klei ne dito fl.—f 7.50; Malta 19—/20.— Aanvoer 3 ladingen (820 H.L.) Ingezomlen stukken (Buiten verantwoordelijkheid van de Redac- tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- ztns dat de redactie er mede instemi.) DE TUINE>ORP-MISeRE TE HEILOO. Mijnheer de Redacteur. Mag ik u bcleefd verzoeken mij voor het ondcrstaacide in uw blad eenige ruimte te willen afstaan? In de Raadsvergadering der gemeente Hei- loo van j.l. Woensdag werd naar aanleiding van een vraag, dienaangaande gesteld door den heer v. d. Vail, medegedceld, dat het dossier, betreffende de afsluiting van de Tuindorpstraat, voor heercn raadslcden ter iirzage zou worden gelegd. Uit de toelichting, die de heer Burgemees- ter daarbij gaf, bkek, dat de kans, dat de Waterstaat bkinenkort de afsluiting zou ver- wijdcren, niet bizonder groot was. Dit is voorwaar een treurig verschijnsel, want de huidige toestand van Tuindorp duurt thans reeds ta'f van maanden. Het is haast onbegrijpelijk dat men zooveel tijd tioodig schnijt te hebben om in deze zaa<k tot een goede oplossing te komen. Het moge in casu het goed recht zijn van den Staat, over te zijn gcgaan om de gemeente Heiloo, doch in het bizonder de Tuindorpbe- wcners, deze hinderlijke en ontsierlijke af sluiting te .bezorgen, maar het is m. i. te be- Het steeds toenemende gebruik van KING-pepermunt bewijst ten duidelijkste, dat KING door zijn lekkeren smaak in een behoefte voorziet. Iemand, die geregeld KING ge- bruikt, drukte zich daarover op kernachtige wijze (een woord- speling makend op een uitdruk- king van een bekend Fransch schrijver) als volgt uit: „lndien KING-pepermunt niet bestond, dan moest men het uitvin- den." Engros bijJ. F. VAN LIESHOUT, Alkmaar; J. KUIPER, Alkmaar. treuren dat men van Overheidswege zich van een dergelijk middel bedient. Ik vraag mij af of niet langs andeien weg resultaat te be- reiken was geweest. Met de afsluiting van de Tuindorpstraat treft mm niet het gemeentebestuur noch de Maatschappij „Tuindorp", maar de bewo- ners van Tuindorp, die indertijd bebouwde of onbebouwde peiceelen, welke recht gaven op con behoorlijken uitgang naar den Rijks- straatweg, hebben gekocht. Het belang, dat de Maatschappij Tuindorp destijds bij de verleende concessie van den Waterstaat had, moge thans niet meer zoo groot zijn als ten tijde toen nog bouwrijp- terrein koh worden verkocht, doch dit neemt niet weg, dat zij m. i. moreel gehouden is de voorwaarden na te leven, welke ^an de ver- gunning tot uitgang werden verbonden. Is er kwestie van verzuim, dat de voorwaarden niet tijdtg den concessioniarissen zijn ken- baar gemaakt, dan dicnt dat naar mijne mee- ning tusschen het gemeentebestuur en de Maatschappij „Tuindorp" te worden uitge- maalct, doch de Tuindorpbewoners mogen daar niet langer de dupe van blijven. De zaak zal nu binnenkort wel in open- bare behandeling komen en is het te hopen, dat de heer v. d. Vail zich niet met een kluitje in 't riet laat sturen, maar weet te bewerk- stelligen, dat de Raad zich uitspreekt, dat de fraaie afsluiting, welke geen reclame is voor onze gemeente, bdnnen een vastgesteld tijdvak vcrdwijnt, qoute que qoute. Mijnheer do Redacteur, ik zeg u beleefd dank voor de verstrekte ruimte. Hoogachtend, Uw dw., H. B^KKER. Heiloo, Rijksstraa^tweg No. 143. Bergen, 25 Juni 1926. RECHT OF DIEFSTAL. Faillissements-wee. Geachte Redactie! Beleefd verzoek ik U bovenstaand schrij- ven in Uw blad te willen doen opnemen. Bij voorbaat dankend. Het is niet lang geleden, dat te Amsterdam een oliehandelaar in staat van faillissement werd verklaard. De curator ontving op zekeren dag de me- dedeeling, dat de gefailleerde z'n bedrijf wil- de voortzetten in den vorm van een N. V. Z'n advocaat verzocht te dien einde de boeken, enz. weder terug, daar de afwikkeling van het faillissement in dat stadium was, dat daar geen bezwaar iegen kon zijn. De curator echter weigerde, omdat naar zijn bewering, hij de boeken kon verkoopen voor 1000 aan derden. Dezen was het na- tuurlijk te doen om de namen der vroegere afnemers, enz. Protesten baatten niet. De Rechter-Com- missaris bleek met de handeling accoord te gaan en de curator ging dan ook z'n gang. Hij zond op hun verzoek aan meergenoemde derden de boeken ter inzage, opdat deze kon- den oordeelen, of de boeken inderdaad de waarde van f 1000 hadden, met het gevolg natuurlijk, dat hij ze eenigen tijd nadien te rug ontving met de mededeeling, dat van den koop werd afgezien. Immers, men had nu de gelegenheid gehad om afschriften te nemen, zonder daarvoor vergoeding te geven. Het fclinkt bijna ongelooflijk, dat derge- lij'ke zaken aan zulke stumperige menschjes worden toevertrouwd, doch dit wenschten we niet te bespreken. Wel de vraag, of de gedupeerde alles moet dulden en de mogelijkheid, dat boeken en der- gelijke, die voor de toekomst van den gefail leerde van zoo ontzaglijk groote waarde kun- nen zijn, als koopwaar kunnen worden ver kocht, dat anderen da.armede kunnen om- sollen, naar welbehagen. Dit k a n de bedoe- ling van tie faillissemlntswet niet zijn. Men zal het met mij eens zijn, dat de daad van den Rechter-Commissaris moreel streng is te veroordeelen, doch ook dit is niet ter zake dienende. De vraag is slechts: Wat is recht en wat is diefotal?, en Is een Rechter-Commissaris almachtig? Indien dit het geval is, indien iets ais hier omschreven, geoorloofd is, dan rest den ge failleerde niete anders dan het recht van den sterkste en moet het niemand verwonderen, dat deze op een goeden of kwaden dag terug keert tot het oude: „Oog om oog en tand om tand". Ik kapot, van jou zal ook rtiets over- blijven. Want is het al niet erg genoeg, dat een faillissement aan den sleur kao worden ge houden, zonder dat er iets gebeurt en moet naast die ellende de gefailleerde ook nog lij- delijk aanzien, dat z'n toekomst en die van z'n gezin er aan gewaagd wordt? Deze kwestie is van groot belang, zoo groot, dat zij wel eens onder het oog mag worden gezien. Ik zal t e z ij n e r t ii d er dan ook nader op terug komen, in verband met een zaak, die zich, zij het dan ook in andere verhoudin- gen, hier ter plaatse afspeeh en waarbij een Rechter-Commissaris in z'n almacht het „laat maar waaien systeem" toepast, en anderen laat knoeien met stukken, die het faillissement toebehooren, op een wijze, die er toe moet leiden, dat de wagen te eeniger tijd in het zand loopt, zeer tot schade van den gefail leerde en de crediteuren. Het zijn eigenlijk zaken, die binnenskamers behooren te worden behandeld, en afgewik- keld, doch wanneer zoo'n „Almachtige" zoo hoog staat, djt hij zelfs voor een bespreking geen ooren heeft, dan is publiciteit de eenig- ste normale weg nog om recht te krijgen te- genover het orfideele recht. En misschien, dat anderen, in nagenoeg gelijke omstandigheden verkeerende, er'door worden opgewekt om hunne girieven eens in het openbaar te uiten. Want, dat ze er zijn, is bekend. Met dank voor de plaatsruimte, J. BROERSMA. Bioscopen. Alkmaarsch Bioscoop Theater. De Postbode. Het eerste deel van deze film, die tot en met Zondag loopt, doet niet vermoeden, dat het vervolg zoo spannend is. Een vrij karige in- leiding bevestigt het reeds lang erkende feit van het ingewikkelde van den dienst der pos- terijen over de heele wereld en de belangrijk- heid van den postbode als onderdeel van deze groote machine, de postbode wien van alles te bestellen wordt toevertrouwd. En dan komt de eigenlijke inhoud van de film. De postbode Morley heeft een buurman (Morgan), die als slaaf van den drank mis- dadiger is geworden en zijn moederlooze kin- deren (waarvan een meisje ziek is) meest aan zichzelf overlaat. Morley bezoekt dit kind vaak, beurt het wat op en geeft het zelfs een pop om mee te spelen. Als dank daarvoor overvalt Morgan den zoon, die postambte- naar is, op het kantoor, met het doel om te rooven. Morley komt te juister tijd om dat te verhinderen, maar de dader ontkomt en als Morley er achter komt wie zijn zoon belaag- de, spaart hij hem ter wille van het zieke kind Als belooning voor het heldhaftig optreden bij den overval wordt Morley Jr. belast mef het bewaken van de mail (waarbij een mil- lioen dollar) aan boord van een groote stoom- boot. Een dranksmokkelaar hoort van deze groote waarde en spoedig heeft hij met Mor gan een overeenkomst getroffen, waarbij de ze zich verbindt de aangeteekende stukken on- derweg op Zee te stelen en den dranksmokke laar, die met zijn jacbt volgen zal, in handen te spelen. Dit gelukt na een verwoed gevecht met Morley Jr., die daarbij door Morgan over boord wordt gegooid en met den gesto len schat op het jacht wordt geheschen Op- gesloten zijnde, weet Morley Jr. het telegraaf- toestel te bereiken en draadloos te seinen, welk bericht door een oorlogsschip wordt opge- vangen, dat zich daarna terstond opmaakt ter achtervolging van het roofschip. Dit wordt achterhaald en in den grond geboord en eenigen der opvarenden komen op het oor logsschip, en onder hen is ook Morley. Een krijgsraad maakt uit, dat deze schuldig is aan den diefstal, en hij wordt ter dood ver- oordeeld. Op het laatste oogenblik voor de terechtstelling krijgt Morgan (dien men na een nachtelijk gevecht gewond terug ziet) een brief van zijn inmiddels overleden dochtertje in handen, waarin zij hem smeekt bij haar te rug te komen en waaraan de oude Morley heeft toegevoegd, dat de ontaarde vader dien wensch moet inwilligen en boete heeft te doen Een en ander maakt zooveel indruk op hem, dat hij inderdaad zijn misdaad bekent en de jonge Morley dus vrij komt. Een film, die de spanning gaande houdt en boeit door de inderdaad mooie prettig aan- doende huiselijke tafereeltjes, die bewijzen hoe innig de familie Morley samenleeft en hoe daar de ware liefde voor elkaar heerscht, wat ook terdege uitkomt na de terdoodveroordee- iing van den plichtgetrouwen zoon. Een goed verzorgd allerlei, een teeVenfilm een cowboy-verhaai en een grappige film „Gezellige gasten" gaan aan het hoofdnum- mer vooraf, terwijl bovendien nog te zien, wordt gegeven de spoorweg-propagandafilm „Als't vacantie wordt", van welke roiprent dezer dagen melding werd gemaakt. Zij brengt in beeld hoeveel meer er gereisd zai wbrden nu met ingang van 1 Juli a s. de spoorwegtarieven worden verlaagd. Sport. VOETBAL. Naar wij vememen speelt Alcmaria Vic- trix morgenmiddag te Schoorl tegen Z. V.V. uit Zaandam. Beide ploegen komen met een zeer sterk elftal uit, zoodat men vast kan re- kenen op een interessanten strijd tusschen de beide van ouds bekende tegenstanders. Draverijen Kennetiter Sportclub. Morgenmiddag zal de Kenn-emer 'Sport- club op het Sportterrein haar Junidraverijen houden. Een interessant programma van vier nummers, waarvoor tal van uitstekende paarden staan ingeschreven, doet verwach- ten, dat het morgen voor de paardensport een zeer interessante dag zal zijn met vele spanner.de ritten. Een vierdeklasdraverij, een mummer 2e en 3e klas, een eerste klas heat, en een kortebaandraverij zijn de vier num mers, die weer heel wat strijd te zien zullen geven. Tennis Wembledon. Gisteren heeft Suzanne Lenglen weer ge- speeld en wel in het damesenkelsipel. Zij won haar partij met 62, 62. Uit onze Staatsmachine. VERDRAG BETREFFENDE DE VERVAARD1GING EN DE BEREIDING VAN, ALSMEDE DEN HANDEL IN VERDOOVENDE MIDDELEN. In onze vorige bijdrage voor deze rubliek hebben we de aandacht onzer lezers gevraagd voor de overeenkomst nopens het gebruik van bereid opium, die aan de Volksvertegenwoor- diging ter goedkeurlng werd toegezQnden. Op de o. i. doeltreffende bepalingen hebben we voldoentle licht laten vallen. Onder de arti- kelen, welke we toen naar voren brachten, be- hoorde ook Artikel 13, waarin bepaald wordt, dat deze overeenkomst slechts van toepassing is op de bezittingen en gebieden in het verre Oosten van de Verdragshiitende Mogendhe- den met inbegrip van de pachtgebieden en on der protectoraat staande gebieden, waarin het gebruik van bereid opium tijdelijk is veroor- loofd. Deze bepaling van art. 13 kan bevreemding wekken, wanneer niet aan deze overeenkomst een ander verdrag toegevoegd was. Immers legio zijn de klacnten over het toenemend ge bruik van verdoovende middelen ook in die landen, waar vroeger dat gebruik vrijwel be- perkt bleef tot het medicinaal voorgeschrevene en de „morfinisten" tot de zeldzaamheden be- hoorden. Sindsdien is daarin verandering ge- komen en het gebruik van allerlei narcotica angstwekkend toegenomen. In zekere hyper- mondaine kringen vallen vele slachtoffers van dit zoo gevaarlijk misbruik; geen wonder dan ook, dat onder de mogendheden beraadslagin- ■HWfWffSffWWWIIW agggt wwwg Zaferifiagsavoneis van 6—8 uur is de open der Landbouwhuis Kerkplein. gen gevoerd werden om te komen tot de door dezen toestand geboden aanvullingen en na- dere uitwerkingen van de Opiumcouventie van 1912, waardoor de smokkelhandel in en het misbruik van narcotisa mef kracht en suc- ces kan tegengegaan worden. Immers de droeve ervaring had geleerd, dat de tot dus- verre geldende bepalingen nog niet voldoende daartoe strekten. Nu spreekt het vanzelf, dat een en ander eerst dan met hoop op succes kan worden te gengegaan, wanneer men den wortel van het kwaad aantast, d.w.z. wanneer de voortbren- ging- en de vervaardiging van deze stoffen op meer doeltreffende wijze wordt verminderd en wanneer op den internationalen handel een nauwkeurige controle en toezicht wordt uit- geoefend. In dit verdrag vindt men dus een uitbreiding van de Opiumconventie van 1912; een uitbreiding, die verkregen werd, doordai nu ook cocablad, ruwe cocao'ine en ecgonine, Indische hennep en hieruit bereide schadelijke stoffen als hashisch en dergelijke onder hei verdrag zullen vallen, terwijl in Art. 10 de mogelijkheiu opengelaten wordt nog andere narcotische stoffen door de bepalingen van het Verdrag te trcife". w? dco - c duiken van de wet door een gewijzigde sa- menstelling van een verdoovend middel aan- stonds kan worden ondervangen. Bovendietf wordt de internationale handel geregistreerd, doordat besloten is, dat deze in het vervolg alleen zal kunnen geschieden krachtens in en uitvoercertificaten. Allereerst wordt in het eerste hoofdstuk van het verdrag de definitie gegeven van ruw en medicinaal opium, morphine, diacetylmor- phine, cocablad, ruwe cocaine en cocaine, ecgonine en Indische hennep. Het 2de hoofd stuk regelt het binnenlandsche toezicht op rqw opium en cocabladeren in dier voege, dat de 35 onderteekenaars zich verplichten' om een doeltreffend toezicht te verzekeren op de voortbrenging, handel en uitvoer van bo- vengenoemde stoffen en om de desbetreffende wetten en regelingen, tiie hetzij uit de Opi umconventie, hetzij uit dit verdrag voortvloei- en, op regelmatige tijdstippen te herzien en te versterken en verder om het aantal steden, havens of andere plaatsen te beperken, waar- langs de in- en uitvoer kan plaats vinden. In het derde hoofdstuk worden bepalingen vastgelegd betreffende het binnenlandsch toe zicht op de vervaardigde stoffen, waaruit blijkt, dat de vervaardiging, de invoer, de ver- koop enz. van deze stoffen alleen zal mogen dienen voor geneeskundige en wetenschappe- lijke doeleinden; om dit goed te kunnen na- gaan wordt de vervaardiging en de handel met alles wat daaraan hcinex is onder toe zicht van den Staat gesteld, die voor een en ander machtiging of vergunning verleent en een nauwkeurige boekhouding eischt. Wan neer aan het Gezondheidscomite uit den Vol- kenbond blijkt, dat onder bepaalde omstan digheden een der genoemde praeparaten geen aanleiding kan geven tot verslaving kan dit praeparaat onttrokken worden aan de bepa lingen van dit verdrag, terwijl ook aan apo^ thekers machtiging kan worden verleend om op eigen gezag aan het publiek als genees- middel voor dadelijk gebruik in dringende ge- vallen sommige met name genoemde opium- houdende, officinale praeparaten af te geven, waarvan het maximum officinaal opium wordt bepaalti. Wanneer nu blijken, mocht, dat eenig in die verdrag niet genoemd ver doovend middel aanleiding geeft tot misbruik met schadelijke gevolgen, dan kan dit via den Vol ken bond alSnog op deze lijst worden ge- plaatst. In het vierde hoofdstuk wordt de uitvoer van Indischen hennep en de daaruit gewon- nen hars alsmede die der daarmee gemaakte praeparaten gereglementeerd. Van meer belang is het bepaalde in het vol gende hoofdstuk, dat het toezicht op den in ternationalen handel regelt. Er wordt inge- steld een systeem van in- en uitvoervergun- ningen, die niet het karakter van een doorloo- pend consent zullen dragen, maar voor iede- ren in- en uitvoer nauwkeurig gespecificeerd moet wezen, terwijl bovendien een uitvoerver- gunning eerst zal worden verstrekt op ver- toon van een behoorlijk gedocumenteerde in- voervergunning.. Bovendien moet het vervoer gedekt worden door een afschrift der uit- voervergunning, terwijl eveneens een af schrift daarvan gezonden wordt aan de re geering van het land van invoer, die dit we- derom terugzendt met vermelding der geex- en gei'mporteerde hoeveelheid. Ook de in douane-entrepots op te slane en de via de vrijhavens en vrije zones te vervoeren narco tica worden in dez regeling opgenomen, even- als het transito-vervoer, woarvan echter het \jprvoer per post wordt buitengesloten.Be- werking der stoffen gedurende den doorvoer of den opslag in het entrepot, waardoor ver andering zou ontstaan in aard en verpak king, is verboden. Met het oog op het noodige toezicht enz. wordt een Centraal-Comite in het leven ge- roepen, waaraan de Staten de gegevens zul len verschaffen ortitrent voorraden, jaarlijk- sche productie, bereiding, verwerking en ge bruik van de in dit verdrag bedoelde stoffen, alsmede den in- en uitvoer in een afgeloopen kwartaal, terwijl aan het comite verschillen de bevoegdheden worden verleend om in ge val ergens bijzondere gevaren bestaan van smokkelhandel, inlichtingen te vragen aan de- betrokken Staten en zoo noodig aanbevelin- gen te doen. Onder de algemeene bepalingen verdient nog vermelding die van Art. 32, dat den Ver- dragstaten de bevoegdheitf verleent om, wan neer geschillen zich voordoen, deze te laten beslissen door een technisch lichaam, dat de Raad van den Volkenbond in het leven moet roepen. Mocht dit lichaam geen oplossing aan de hand doen, die beide partijen bevre- digt, dan kan de verbindende beslissing van het Permanente Hof van Internationale Justi tie wordenp ingeroepen, tenzij de partijen de voorkeur geven aan arbitrage. No. 1294

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6