Alkmaarschs Courant Be dochter van Alva. FEUILLETON. Muandasr 28 Jimi. Gemengd Nieuws Honderd Acht en Twintigsti Jaargang, HERHALINGSOEFENINGEN. De BURGEMEESTER van ALKMAAR vestigt de aandacht van verlofgangers, die zijn of alsnog zullen worden opgeroepen, om dit jaar voor herhalingsoefeningen op te komen, op de cmstandigheid, dat niet alle vervoerbewijzen geschikf zullen zijn, ora voor eerstvolgende opkomst te worden ge- bruikt. In vele zakboekjes ontbreekt zoodanig vervoerbewijs. In verband hiermede worden alien ver- zochf hunne zakboekjes te raadplegen en in- dien het vervoerbewijs ontbreekt of niet juist is ingevuld, zich zoo spoedig mogelijk ter gemeentesecretarie, afdeeling Militaire Zaken, te melden. (Kantooruren 9—1 uur). Alkmaar, 28 Juni 1926. f' De Burgemeester voornoemd, WENDELAAR. MIDDENSTANDSCONGRES. In de Donderdag voortgezette bespreking van de middenstandscooperatie stelde de heer Jager (Arnhem) voor om de conclusie zoo te lezen, dat de beoordeeiing of coopera te al dan niet goed is, in handen gesteld wordt en blijft van de vakorganisaties. De heer Peletier, voorzitter van de conmis- sie, beantwoord de gemaakte opmerkingen, in conclusie 4 vervalt de clausule, dat het bonds- bureau het aaqgeWezen orgaan zou zijn om te adviseeren over de al of niet wenschelijk- fceid van codperatie. De bondtssecretaris doet voorlezing van de ingekomen voorstellen. Utrecht en Arnhem stellen in den aanhef der conclusies eenige beperkende conclusies voor. De commissie,neemt de voorstellen Utrecht- Arnhem over. De aldus gewijzigde conclusies, in stem ming gebracht, worden met 77 tegen 33 stem jnen aangenomen. Besloten wordt het volgend congres, het 25e, het volgend jaar te's Gravenhage te houden. De heer L. Bern. J. Gorris opende de mid- met een bespreking van het laustelsel. •t DE RECHTIGHEID DER PRAE- CARIO-VERORDENINGEN. Mr. Hartog J. de Vries, een toelichting bij tjn praeadvies over de rechtsgeldigheid der praecarioverordeningen. Mr. de Vries repliceerde na een gedachten wisseling waarna besloten wordt dat het be- stuur nader de zaak in studie zal nemen. Eenige stelllingen over het bevorderen van den verkoop van NederlandSch Fabrikaat, werden ingeleid dcor den heer H. F. R. Snoek, bestuurslid en secretaris-penningmees- ter der vereeniging Nederlandsch Fabrikaat, te's Gravenhage: De stellingen werden aanvaard, waarbij de eerste gewijzigd werd. Thans waren aan de orde de conclusies over wettelijke maatregelen tot het incasseeren van kleine vorderingen, ingeleid door mr. M. J. Wolff te Arnhem, lid van den Middenstands- raad en voorzitter der Arnhemsche Vereeni ging voor Handel en Nijverheid. Na eenige discussie tusschen den inleider, den heer Huges, secretaris van de Kamer van Koophandel te Arnhem e.a. wordt besloten bij de regeering aan te dringen op het indie- nen van een wetsontwerp dat tot snellere pro cedure kan leiden. De heer Ed. Schurmann hoopt en zijn slui- tingsrede, dat het optimisme, dat dezer dagen geheescht heeft, aanstekelijk moge werken, en dat peil en welvaart van den Middenstand en van het gansche land, dit jaar mogen stijgen NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. Vrijdag is de 149e algeemene vergadering van de Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel te Amersfoort aangevan- fen onder voorzitterschap van dr. F. E. Post- uma. Deze hield een openingsrede over ontwape- ning. Burgemeester van Randwijk woonde de ochtendvergadering bij. De voorzitter heette de gasten welkom. De jaarverslagen werden zonder discussie goedgekeurd. Het jaarverslag van het hoofdbestuur noemt het rapport inzakye doelmatige over heidsbemoeiing het onderwerp „met de verste Een verhaal uit den Tachtigjarigen Oorlog. 'Door Archibald Clavering Gunter. Vertaald door Mr. G. Keller. De eenige mogelijkheid om het meisje uit de stad weg te krijgen is, dat ze zich weer op het meer wagen en daarvoor moeten zij zien 's nachts te vluchten. Zij gaan met Mina door de Schalkwijker poort langs de kleine linie van verschansin- gen en versterkingen op den linker Spaarne- oever, waardoor de belegerden nog steeds in .verbinding staan met het meer. Zij .komen aldus bij het fort, waarop nog steeds de oran- ieulag wappert en hun boot klaarmakend blijven zij er tot het duister liggen. De nacht breekt aan, doch niet gauw genoeg naar hun zin, daar zij uitgehongerd zijn. Maar met den nacht komt ook iets dat hun onderneming be- gunstigt. Vijf Spaansche galeien bewaken de Frank. In het zuid-oosten worden schepen waargeno- men. Vier der galeien hijschen hun zeilen om op verkenning te gaan en zijn tegen den nacht nog niet teruggekeerd. Er ligt nu nog een galei, die zij hebben te vermijden, maar zij heeft twee patrouillebooten uitgezet. „Ik zou zoo meenen," bromt de bevelheb- ber van het fort, „dat ik nu wel eens de reke- ning zou kunnen vereffenen met die vervloek- te schuiten, die ons de levensmiddelen af- strekking" van het verslagjaar. De rekening en verantwoording over 1925, op 'n totaal aan ontvangsten van 28.072.11 een tekort van 1533,33 aanwijzende(, nage zien door de financieele commissie, waren in orde bevonden. De penningmeester werd ge- dechargeerd. Het vermoedelijk tekort op de begrooting voor 1927 wordt op een totaal van 28.600 geraamd op 3150. Uit het overzicht, dat de tweede secreta ris, de heer W. B. Reijenen, uitbracht over do- nateurs en leden bleek, dat in 12 departemen- ten het leden aantal totaal 60 was achteruit gegaan. Tegenover deze verlie?en staat een aan winst van 531 leden, waarvan in den Haag alleen 297. Het aantal donateurs bleef con stant op 427. Met de bij het hoofdbestuur in geschreven leden en de leden, wier contributie aan het hoofdbestuur nog niet verantwoord1 was, bedroeg het totaal nu 3913 tegen 3685 in 1925. De begrooting voor 1927 werd eveneens aangenomen. De voorzitter van de bezuinigingscommis- sie, mr. Guepin, gaf een toelichting tot het rapport. De heer Guepin zegt na een tijd werken eerst te hebben begrepen hoe noodig deze commissie is. Bespreking volgde van het punt „Hooge kosten van levensonderhoud." De voorzitter decide mede, dat het in de bedoeling ligt aan de behandeling van deze kwestie van het Nederlandsch-Belgische ver- drag een afzonderlijke vergadering te wijden. Een van die redenen voor dit uitstel is de ver- hindering van de drie voorstanders, die men voor een inleiding voor deze vergadering had uitgenoodigd. Na uitvoerig debat werd het hoofdbestuurs- voorstel tot uitstel tot een zoo spoedig moge lijk te beleggen of zonderlijke vergadering z. h. s. aangenomen. Over dit onderwerp heeft de heer J. v. Dus- seldorp reeds geschreven in het Aprilnummer van het tijdschrift van de Maatschappij. Hij gaf in de vergadering nog een toelichting en besloot zijn betoog met een motie: De heer Ketjen (Amsterdam) heeft namens het hoofdbestuur de antwoorden van de de- partementen over deze kwestie bewerkt. Zijn conclusie v/as, dat vier hoofdzaken ter verbetering van den toestand onder de oogen te worden gezien. Bij de behandeling van het gewijzigde ont- werp van wet tot regeling der Naamlooze Vennootschap werd een motie zonder discus sie aangenomen. •STAKING VAN GEMEENTE- WERKLIEDEN. Te Bromberg (Polen) is gisteren, na ver- werping der door de arbeiders gestelde loon- eischen, de algemeene staking uitgebroken. De arbeiders verlangen een loonsverhooging van 100 pet. De staking omvat de industrieele en stedelijke bedrijven. Ook te Thorn is een staking uitgebroken, en wel onder de arbeiders der stedelijke bedrij ven (tram, water- en electriciteitswerken). DUBBELE KINDERMOORD TE DUISBERG. Donderdag werden te Duisburg twee kinde- ren, een jongetje van acht en een meisje van vijf jaar, op verschrikkelijke wijze vermoord gevonden. Van het plegen der moorden wordt een 19- jarige vrouw verdacht, die in den abijheid der plaats, waar de vermoorde kinderen gevonden werden, is gezien en bij de nadering van voor- bijgangers de vlucht nam. MOTOR-ONGELUK. Zaterdagavond reed de motorrijder K. in snelle vaart over de Haarlener Steenweg huiswaarts. Poltseling zakte het achterwiel in elkaar. De motorrijder en zijn zusters, die op het duo zat, tuimelden van het rijwiel en kwamen in een sloot terecht. Het meisje kreeg een enkelbretik en zware verwondingen aan •het hoofd. Zij is naar huis getransporteerd na op de plaats van het ongeval voorloopdg verbonden te zijn. De motorrijder zelf werd licht gewond. HET ENGELSCHE INVOERVERBOD VAN VERSCH VLEESCH. Te Wolvega zijn twee van de drie export- slagerijen, van de firma Lezer en van de firma Mendels en Slager, tengevolge van het in- voerverbod van versch vleesch in Engeland stop gezet. PERMANENT HOF VAN INTERNATIONALE JUSTITIE. Het Permanente Hof van Internationale Justitie zal, de eerste openbare vergadering van deze zittingsperiode houden op a s. Maandag 28 Juni, 's namiddags half-vier in de groote rechtszaal van het Vredespaleis De zaak, welke voor deze zittingsperiode op de rol staat, is een verzoefc om ad vie 5 het Nederiandsoh-Indonesisch Verbond, een door den Raad van den Voikenbond en houdt verband met de bevoegd'heid van de interna- tionale organisatie van den arbeid met be- trekking tot den persoonlijken arbeid van den patroon. INBRAAK. In den afgeloopen nacht is ingebroken in de villa van jhr. von Weiler aan de Zutphen- schestraat te Velp. De inbrekers zijn op het dak geklommen en hebben zich door vernie- ling van een ruit aldaar toegang tot het huis verschaft. Alles is blijkbaar doorzocht, ech- ter kon nog niet worden nagegaan, of zij iets hebben meegenomen, daar de bewoners uit- stedig zijn. De politie stelde een onderzoek in. 'AANGEHOUDEN. De politie te Haarlem heeft op verzoek van de Alkmaarsche recherche aangehouden M. B. en J. K. te Utrecht, verdacht van inbraak en schaking van een 20-jarig meisje te Alk maar. De aangehoudenen zijtni overgebracht naar Alkmaar. DE ZAAK-GEELKERKEN. Maandag zal de commissie uit de classis Haarlem bij de synodale commissie van ad- vies overleg plegen met de bezwaarde predi- kanten en ouderlingen uit de ciassis, o.a. met ds. Van den Brink te Zandvoort. in de clas- sis-vergadering van 6 Juni zal rapport uit- gebracbt worden of het mogelijk is de ver- meende misverstanden op te heffen. HOOG WATER. Uit Deventer wordt aan de N. R. Crt. gemeld De waterstand in den IJsel bereikte heden den voor den zomer ongekend hoogen stand van 5.18 meter plus N.A.P. waardoor de uiterwaarden niet meer konden worden be- veiligd tegen overstrooming. De girasoogst daar, die zeer belangrijk is, kon grootendeels niet meer worden binnengebracht en is nage- noeg verloren, omdat het rivierwater daarop slib achterlaat, tengevolge waarvan het gras vrijwel onbruikbaar wordt voor veevoeder. Thans is de was der rivier tot staan geko- men. Er is een schade van duizehden, te lijden zoowel door de pachters als door d» eige- naars der nog niet verpachte perceelen. Uit Grave meldt men Eindelijk, nadat de Maas van 9.30 M. N. A. P. tot 8 M. is weggevallen; is men over kunnen gaan tot het openen van de loo- zingssluizen van het riviertje de Raam. Het Peelwater, dat rondom Grave r.eds alle lan- derijen tot groote schade van de boeren on der water had gezet, kan nu dus weer weg- stroomen. Op enkele werklieden na, hebben alien wegens het hooge water bij de firma Stule- meyer, welke bezig is met het maken ^an den pijler voor de te maken vaste brug over de Maas te Grave, gedaan gekregen. Gevreesd wordt, dat al deze werklieden nog wel een veertien dagen werkloos zullen moeten blij ven. De peilschaal te Grave teekent thans 8 M. N. A. P. snijden."'Hij zet onmiddelijk drie booten uit, om tegen den nacht de Spaansche patrouille booten te overvallen. Zoodra deze zich voor den aanval op weg begeven, hijschen Chester en Haring het zeil van hun sloep en ontsnappend aan de galei en, die nu met de Haarlemmers te vechten heeft zijn weldra in open water, ijlen zij voort in zuidelijke richting, door gunstigen wind voortgestuwd. Voor het aanbreken van den dag zij zij bij de Kaag, vanwaar zij den tocht naar Delft voortzetten en den volgenden avond heeft Guy de voldoening, dat hij zijn eed is nage- komen. Na Mina een behoorlijk onderkomen ver schaft te hebben in de herberg van den Ver- gulden Toren begeeft Chester zich naar de gelagkamer van de herberg en heeft daar een onverwachte ontmoeting. Een wezenloos sta- rende man staat bij zijn verschijning klapper- tandend van zijn stoel op en stameld: „Het den duivel! daar komt een doode aan!" Het is de koopman Bode Volcker, die reeds maanden te Delft toeft om den Prins van Oranje te bewegen zijn dochter te redden. „Zoo levend als wat!" antwoordt Guy hem met gedempten stem. Dan vervolgt hij nijdig: „Houd je klapperenden mond dicht tot Je me aangehoord hebt" en Nicolaas bij een arm pakkend neemt hij hem terzijde voor een ge- sprek onder vier oogen. „U heeft me dus herkend?" vraagt de En- gelschman nauw hoorbaar. „Ja, maar u is dood. Maanden geleden is te Antwerpen bericht ontvangen, dat kolonel Guido Amati gesneuveld .was bij den slag HIJ WILDE INBOEDEL VERKOOPEN. De recherche te Haarlem heeft versChillen- de voorwerpen in beslag genomen, afkom- stig van een inbraak, gepleegd te Hcemstede door den 24-jarigen R., die heeft ingebroken in de villa van de fam. B. aan de Laan van Rozenburg te Heemstede. Hij was aan het onderhandelen met een opkooper om den jeheelen inboedel van de villa, waarvan de jewoners afwezig waren, te verkoopen. GEARRESTEERD. Zaterdagmiddag heeft de politie te Groniu- gen aan den Eemskanaaldijk vier personen gearresteerd, die vetmoedelijk debet zijn aan den te Tinaarloo gepleegden inbraak. Deze personen waren aan het onderhandelen over den verkoop van voorwerpen van waarde. Een van hen trachtte een zakdoek weg te gooien, waarin andere voorwerpen van waarde zaten. De gearresteerden zijn de 30- jarige G. J. de J., arbeider, de 22-jarige H. H„ schoenmaker, de 28-jarige A. G., arbei der en de 30-jarige E. P., alle vier uit Groniu- gen. Laatstgenoemde is weer spoedig op vrije voeten gesteld. De daders zijn naar het hoofdbureau van politie overgebracht. HET NEDERLANDSCH-INDONESISCH VERBOND. Men meldt aan het Haagsche Aneta-kan- toor: Op de onlangs gehouden algemeene ver gadering van de Indische Club, de bekende Haagsche vereeniging voor studeerenden, welke in Ned.-Indie hebben verblijf gehou den, werd besloten als vereenigiingslid toe te treden tot het Nederlandsch-Indonesfsch Ver bond van Jongeren Organisaties. De toetreding van deze krachtige vereeni ging, 250 leden .tellende (met onderafdeelin- gen te Amsterdam, Rotterdam erf Leiden), is een groote schrede nader tot het doel van op het ijs, geveld door den Eersten der Engel schen". Toch niet; ik ben mijn verwondingen te boven gekomen!" „Maar, ongelukkige, als men u hier ont- dekt, een kolonel van het Spaansche leger, is uw dood zeker. Maar ik zal u niet verra- den," verzekert Bode Volcker. „U heeft wel- eer mijn kind gered, om haar te brengen naar een plaats, waar zij het nog erger heeft." Dan roept hij handenwringend uit: „Ach, red haar nogmaals, mijn Mina! Ze is te Haarlem, een uitgewekene. Als de Span- jaarden "de stad veroveren, is dat haar dood. U staat bij Alva in de gunst, doe een goed woord voor haar. U'heeft invloed op zijn dochter, spreek met haar!" „Dat is niet meer noodig," antwoordt Guy, „ik heb uw dochter al in veiligheid gebracht." „In veiligheid gebracht? Hoe? Waar? „Hier, in den Vergulden Toren." „Hier! In Godsnaam! U heeft haar gered? Breng me tot haar, mijn Mina die verloren was, die thans is teruggevonden!" En de oude man, waanzinnig van geluk, streelde Guy's handen en wenscht hem al de zegeningen des hemels toe. Een minuut daarna keert hij zich om ten einde zijn dochter, waarom hij zich zoo diep bezorgd had gemaakt, aan zijn hart te druk- ken, doch Guyy houdt hem tegen, zeggend: „Eerst moet ik u iets mededeelen." „Wat dan? IJoud me niet lang op." „Een kel om harentwil," antwoordt hij en hij deelt hem mede, hoe Oliver is gesneuveld, ten slotte hem met gedempte stem vragend: „WJ het haar yertellen. Ik heb. het ge- algemeen centrum te vormen, waar de banden tusschen Nederland en Indie voor personen en vereenigingen, met vermijding van alle politick, cultureel worden versterkt, teneinde een sfeer te scheppen van wederzijdsch ver- trouwen en waardeeren. DE VROUWELIJKE KERKVOOGDEN. Men schrijft aan de N. R. Crt. Terecht wordt opgemerkt, dat de vrouw in de kerkvoogdij zeer nuttig werkzaam zou kun nen zijn. De daar genoemde gevallen, waarin men van haar advies profiit zou kunnen trek- ken, tooen dit zoo duidelijk aan, dat ontken- ning bijna onmogelijk scnijnt, en er reden is, om te vragen, waarom dan toch nooit een vrouw tot kerkvoogd wordt gekozen. Daar in dezen, naast algemeene, ook plaatselijke toe- standen gewicht in de schaal leggen, zouden ongetwijfeld verschillende oorzaken kunnen worden genoemd, welke er in meerdere - of mindere mate in de onderscheidene gemeenten toe meewerken. Wij wenschen er echter de aandacht op te vestigen, dat een voornamc oorzaak gelegen is in het feit, dat de vrou- wen zelf zoo weinig belangstelling voor zulke zaken aan den dag leggen, en de benoeming tot lid van een behcerscollege dikwijls eerder schijnen te willen vermijden dan te begeeren. Wij zijn van zeer nabij bekend met een ge meente, welke reeds sedert 1919 -in haar plaatselijke reglement op het beheer de bepa ling heeft staan, dat alle lidmaten, die den leertijd van 25 jaren hebben bereikt, stemge- rechtigd zijn en dat alle stemgerechtigde lid maten benoembaar zijn tot kerkvoogd en no- tabel. Kort nadat die bepaling was opgeno- men, is een vrouw tot notabel gekozen. Deze heeft ook van dien tijd af als zoodanig zitting, maar zij is de eenige vrouw gebleven. En dai: vrijwel uitsluitend, omdat de vrouwen zich bij wat voor een benoeming noodig is afzijdig houden. De kerkvoogden worden benoemd door de notabelen, en de notabelen door de stemge rechtigde lidmaten. Voor de verkiezing van notabelen dienen candidaten te worden steld, en dus valt de beslissing, wie notabelen zullen worden, eigenlijk in de kerkelijke kies- vereeniging. Toen nu de genoemde bepaling \*?in Jcracht was geworden, zijn in die gemeen- te de vrouwelijke lidmaten uitgenoodigd, lid van de kiesvereeniging te worden. Velen heb ben daaraan gevolg gegeven.. Het bestuur. dat uit drie leden bestond, is uitgebreid tot vijf, en daarbij is uitdrukkelijk voorgeschre- ven, dat fen minste twee van de vijf bestuurs- leden vrouwen moesten zijn. Alles werd er dus wel op aangelegd, om het vrouwelijke element ter dege te laten medespreken. En toch is het resultaat zoo gering geworden. Maar dat komt voornamelijk van de vrouwen zelf. Het is er altijd een heele toer, om vrouwelijke be- stuursleden te krijgen. De gekozenen bedan- ken meermalen, en wie zitting hebben geno men, gaan dikwijls spoedig weer heen. En op de ledenvergadering der kiesvereeniging is het vrouwelijke element steeds spaarzaam vertegenwoordigd. Soms is er maar eene, of is er geen enkele vrouw. Zelfs de vrouwelijke be- stuursleden ontbreken wel. Groote voorstan ders van vrouwen in de beheerscolleges trach- ten dan toch nog .goms, vrouwen tot candida ten voor notabelen gesteld te krijgen, en hun pleidooi daarvoor vindt ook wel eenigen bij val. Maar de meesten zijn gevoelig voor het argument, dat de vrouwen zelf, al toonen zij duidelijk haar waardeering vooi1 het kerkelij ke leven. blijkbaar voor beheerszaken geen be langstelling gevoelen. En zoo blijft de eene vrouwelijke notabel alleen, en worden overi gens steeds mannelijke candidaten gesteld. Wij betreuren zulk een toestand. En wi] meenen, dat zelfs bij deze houding de.r vrou wen de mannen goed doen, toch aan de vrou wen eenige plaatsen in de beheerscolleges, en met name ook in de kerkvoogdij' aan te bie- den. Maar wij kunnen er ons niet over ver- wonderen, dat het niet gebeurt, en moeten dat allereerst wijten aan de vrouwen zelf. Daar de gemeete, waarvan wij gewaagden, wel niet eenig in haar soort zal zijn, en soortgelijke dingen van het gemeentelijke leven aan den dag te leggen. Zij zouden daarmee stellig een goed werk doen. NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. De chef van de afdeeling handel van het ministerie van arbeid, handel en nijverheid woonde den tweeden vergaderingsdag bij- Op dezen tweeden dag was het eerst aan de orde bespreking van de middelen, welke den exporthandel kunnen bevorderen. Het reeds van December 1925 dateerende rapport van de commissie-Posthuma over dit vraagstuk', komt tot de volgende conclusie: Een betere werking der organen voor wet- geving en overheidsbeheer is te verwachten, wannegr aan het gebrek van onvoldoende deskundigheid nopens de te regelen aangele- tracht, maar kon het niet doen." In zijn verhaal is Chester genoodzaakt ge- weest den koopman te onthullen, wie hij in werkelijkheid is, en dat schijnt op Bode Vol cker nog dieper indruk gemaakt te hebben dan zelfs de dood van den schilder. In stomme verbazing stamelt hij: „U! De Eerste der Engelschen? U kwam te Antwerpen, heeft ooit een sterveling ooit zoo iets geaurfd? Tien duizend kronen zijn nu op uw hoofd gezet, sedert den slag op het ijs. Waarom ondernam u zulk een waag- stuk?" Maar dan geeft hij daar plotseling zelf het antwoord op: O! bij den hemel, ik begrijp het, u is ver- liefd op Alva's dochter!" „Ja," antwoordt Guy, die gevoelt, dat de man thans zulke groote verplichtingen aan hem heeft, dat zijn geheim bij hem veilig is. Het is mijn aanstaande echtgenoote, ik zal met de dochter van Alva trouwen." „Maar dan moet u haast maken, jongeman, „u moet u haasten," zegt Bode Volcker plech- tig- „Waarom?" „Omdat ja, nu begrijp ik hoe het zit! het was na het sneuvelen van Guido Amati zij zeer kerksch is geworden. Men beweert, dat zij non wil worden. „Non!" roept Guy. „Omdat zij gehoord heeft dat Guido Amati dood is. Maar dat is een wonderlijke, wreede grap!" En hij barst met wanhoop in het hart in een afschuwelijk lachen uit, zichzelven bespottend, terwijl Bo de Volcker wegijH w ziin dochter in de ar- men te drukken. genheden, dat den Sestaanden organen aan- kleeft, tegemoet gekomen zou worden: a. door in de grondwet aan de Tweede Ka mer de benoeming op te dragen van commis- sies, uit niet-Kamerleden bestaande, aan wel ke de Kamr het technisch onderzoek en zoo noodig het amendeeren van ingediende wets- ontwerpen in overleg met de regeering over- laat en welke commissies de regeering ook bij de voorbereiding van in te dienen wetsontwer- pen kan betrekken; b. door aan organisaties van maatschap- pelijke groepen zooals werkgevers en loon- arbeiders ben speciale wetten genoemde on- derwerpen van groepsbelang, op de in de wet genoemde gronsslagen en binnen de door de wet aangegeve grenze, zelve bij verordening nader te regelen; c. door de wet, resp. bij provinciate of ge meentelijke verordening, het beheer van daar voor in aanmerking komende openbare dien- sten en bedrijven op te dragen aan een ver- antwoordelijke directie onder toezicht van een bedrijfsraad en de verantwoordelijkheid van het gewone orgaan van uitvoerend gezag te derez zae dan te beperken tot de benoeming van de directie en de leden van den bedrijfs raad een en ander voor zoover in de desbe- treffende wet of verordening niet omtrent be pa aide punten van beheer anders is bepaald. De voorzitter heette de leden der commis sie, welke heeft bestaan uit de heeren F. E. Posthuma, D. Crena de Jongh, Th. v. Welde- ren Rengers, A. Plate, A. C. Josephus Jitta, J. v. Hettinga Tromp en W. B. Reynen wel kom. De heer van Hettinga Tromp nam op zich" de in de vergadering gemaakte opmerkingen te beantwoorden. Dit punt is op de agenda gebracht om hier tot een informatieve bespre king te komen. Er is op het rapport heel wat critiek gekomen, die naar de meening van den voorzitter echter nogal losloopt. Het ligt nu in de bedoeling voor dit rap port, als thans zal blijken dat het den goeden toon aanslaat, een afzonderlijke vergadering te beleggen om propaganda te maken voor de verbeteringen, die het aangeeft we zijn er immers alien van overtuigd, dat aan de overheidsbemoeiing iets hapert en dit te doen geschieden door toelicbtingen van een vijftal sprekers, een namens elk der vijf groo- t te politieke partijen. - j Daarna volgde debat over het rapport, y. INTERNAT. CONGRES VOOR REDDINGSWEZEN. Aangaande het Derde Internationale Con- res voor Reddingswezen en Eerste Hulp bij Ingelukken, dat van 611 September te Am sterdam zal worden gehouden, deelt men me de: Reeds nu staat vast, dat het internationale karakter van het congres in den ruimsten zin des woords gewaarborgd is. Vele naties zul len er vertegenwoordigd zijn. Mannen van groote ervarpig uit verschillende landen zul len er belanrijke mededeelingen doen. Het comite van organisatie heeft van den aanvang af gemeend, dat de arbeid van het congres het vruchtbaarst kan zijn, indien een aantal onderwerpen, welke in den loop der laatste jaren gebleken zijn van groot en ac- tueel belang te zijn, op den voorgrond wor den gebracht en indien. voldoende gelegen- heid wordt gegeven, om daarover van gedach ten te wisselen. Het heeft daarom, met mede- werking van de nationale comite's een aan tal mannen met groote en speciale ervaring uitgenoodigd, deze onderwerpen met een le zing in te leiden. Het is daarin in verheugem de mate geslaagd; verreweg de meeste uitge- noodigden hebben zich gaarne bereid ver- klaard. Hiernaast zijn tot nu toe reeds een groot aantal vrije lezingen ingezonden of aangekondigd. Het zal daarom, met het oog mede op de belangrijke demonstraties, waar- schijnlijk noodig zijn het congres op Maan dag 6 September te openen en de werkzaam- heden op 11 September te eindigen. De regeering van de volgend staten hebben reeds medegedeeld, dat zij zich door officieele gedlegeerden zullen laten vertegenwoordigen Argentinie, Belgie, Canada, China, Denemar- ken, Duitschland, Engeland, Finland, Frank- rijk, Hongarije, Mexico, Monaco, Noorwe- 3fen, Oostenrijk, Polen, Siam, Spanje, Turkije, Venezuela en Zwitserland. Ook zullen nog vele afgevaardigden van vereenigingen tegenwoordig zijn. Het congres zal zijn zittingen geheel of grootendeels houden in het Universiteitsge- bouw. Naast algemeene zittingen zullen er af- deelingszittingen van de elf verschillende af- deelingen gehouden worden. Tot nu toe zijn reeds meer dan 100 lezin gen uit de oude en de nieuwe wereld aange kondigd, welke voor een deel door lichtbeel- den en kinematogrammen zullen worden toe- gelicht. Velen hebben zich reeds als lid van het congres aangemeld. De demonstrate van de hulpverleening bij DERDE BOEK. Alva heeft geen geluk met den Tienden Penning. HOOFDSTUK XVIII. Droorn ik? Met bittere droefheid in zijn oogen komt Volcker van zijn gesprek met zijn dochter bij Guy en verstoord roept hij uit: „0, die schilder! Welk recht had die man om iets of iemand anders lief te hebben als zijn land? Welk recht hail Oliver om, ter wijl de pijnbank hem wachtte, mijn ldnd te beminnen?" „Het recht, dat een ieder heeft om de schoonheid lief te hebben," antwoordt Guy. met een zucht, daar VolckeFs verrassencte mededeeling van de plannen van donna de Alva om in het klooster te gaan hem ongerust en bedroefd hebben gemaakt. „Maar niet het recht om de schoonheid ten ondergang te brengen. Oliver's verraad te genover Alva hield gevaar in voor Mina en zijn dood heeft haar hart gebroken. Ze kan zelfs niet naar huis gaan uit vrees voor martelingen, welke haar van Alva's zijde wachten. Alva!" kermt de koopman, „die mij al die ellende heeft bezorgd, Alva die schuld is van mijn ondergang!" „Wat? Ondergang? Is u gerufneerd? Hoe dan" vraagt Chester met een onbehaaglijk gevoel. Hij is op den koopman blijven wach- •ten, omdat hij financieelen steun noodig heeft en een dergelijke uitroep vervult hem met on- gerustheid. „Hoe dan?" v .(Wordt yeryolg$.j 68) OlJ I

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5