Alkmaarsche Gourant De dochter van Alva. FEUILLETON. Dinsdasr 29 Juni. Jfo.T50 1926 Hondsrii Acht en Twiutigsta Jaargang, JftroTiaciaal Nieiiws l UIT URSEM. 1 (Vervolg.) Het adires van dien volontairf L. T. van Zalinge, waarin verzocht wordt om verhoo- ging van toelage of salaris en aanstelling a'ls ambtenaar, wordt in handen gesteld.van B en W. om praeadvies. Benoeming lid van de Schattin-gscommis- 6ie vacature N. Ursem. De Voorzitter deelt medte dat de heer N Ursem zijn benoeming als zoodanig niet wenscht aan te nemen. B. en W. dragen ter benoeming voor de heeren Ger. Koning en Bern. Koning. Benoemd de heer B. Koning. Vervolgens wordt vastgesteld een suippl. begrooting dienst 1925, welke met een- betrner- Iking van Gedeputeerde Staten was terugge- zonden, in ontvangst ad 1178,63, in uit- gaai f 1289.17. Vaststelling rekening Burgcrlijk Armbe- Btuur. De heer Buis deelt mede, dat de Commis sie de rekening wederom heeft r.agezien met enkele leden van het Armbestuur. De ver- Bohillende opmerkimgen zijn weerlegd gewor- den en't resultaat is dat 'n enkele kwitantie doizake kosten Diaconie te Alkmaar te veel geboekt. Volgens verkregen toelichting deze behooren in de rekening van het jaar •daarvoor. Spreker kan op grond hiervan ad viseeren de rekening goed te keuren! doch dit is niet het gevoe'len van de geheele Commis- srie. De heer Sehaap wenscht de rekening niet ^oed te keuren voor dat dit abuis is opgehel De heer Koopman gaat er mede accoord als is aangetoond dat de bewuste kwitantiei in het vorig jaar is geboekt. Na breedvoerige discussies stelt de Voor zitter voor de rekening goed te keuren. B. en W. zijn voomemens dan deze onnauwkeurig- heid nog eens te onderzoeken en spreker is overtuigd dat de zaak dan in orde is. Blj stemming over de rekening verklaren h heeren Sehaap en Broertjes zich tegen goedkeuring, de heer Ruijter verlaat de ver. ga tiering, de heer Kooipman motiveert zijn stem en stem-t voor, evenals de beide Wethou- ders. Adres van het Gemeentebestuur van AVen- horn om bijdrage kostenonderhoud Zeugen- pad. B. en W. stellen voor evenals verleden jaar afwijzend te beschikken. Om daar voor ingezetenen todh iets te bereiken stel'len B. en ,W. voor een subsidie in den aanleg van een pad te verieenen van 75 mits het Polder- bestuur van Ursem genegen is een zelifde be drag toe te staan. E>e Voorz. zegt dat de Gemeente het onder- houd van zijn wegen heeft afgekocht en B. en W. niet genegen zijn om onderhoudspliehten op zich te nemen, van wege dlie noch aan de gemeente noch aan anderen behooren. Bovendien komen alle voordeelen van die ingezetenen ten goede aan de bewoners var Avenhom en spreker vindt't een eng stand- punt van Avenhom dien weg niet zonder an> deren te willen verbeteren. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Adres van den Commandant van de Brand- weer om de manschappen bij de beproeving der brandspuit een vergoeding van 0.25 toe te kennen en dengene die den Commandant der brandweer het eerst waarsehuwt bij even- tueelen brand een premie van f 5 te verlee- nen. Bnrgemeester en Wethouders stellen voor de vergoeding aan de brandspuitlieden toe te staan, doch de premie voor het waarscbu- wen van den brandmeester niet toe te ken nen. De heer Broertjes drinigt er op aan om voor het waarsthuwen van den brandmeester eveneens een premie toe te kennen. Bij de on- iangs plaats gehad hebbende branden was telkens de brandmeester onbekend met den brand en niet gewaarschuwd. Ook andere heeren vonden een belooning van 5 voor het waarsdiuwen, van den brandmeester niet overdlreven. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. hun voorstellen wijzigen en er thans voor zijn ook dte premie toe te kennen. Met algemeene stemmen wordt het gewij- zigde voorstel van B. en W. aangenomen. Aani de orde was vaststelling verhaalsver- ©rdening kosten Handelsdagschool. Burgemeester en Wethouders stelden voor Een verhaal uit den Tachtigjarigen Oorlog. Door Archibald Clavering Gunter. Vertaald door Mr. O. Keller. 69> „Ten eerste doordat hij mijn gezin uiteen heeft gejaagd. In de tweede plaats door mijn zaak te vernielen door de heffing van den Tienden Penning en ten slotte door mij als gedwongen leening aan den staat van Spanje vijfhonderdduizend kronen af te zetten!" „Wilt u dat geld hebben?" „Bij alles wat me lief is, zeker! Het geld fs zoo goed als verloren. Wat voor zotte vraag doet u me daar? vraagt de koopman met een pijnlijk lachje. „'t Is geen zotte praat!" „Alsof het niet te dwaas ware te veronder- stellen, dat Alva ooit zijn schudden zal terug betalen!" „U, een krijgsman, vijfhonderdduizend kronen terugbetalen? Het is u in uw hoofd gestagen! roept Volcker, die overtuigd is, dat Chester hem in de maling neemt. „Volstrekt niet. Schiet me tienduizend kro nen voor, waag er evenals ik uw leven aan en ik bezorg u niet enkel uw vijfhonderdduizend kronen, maar tevens wraak." De Engelschman zegt zulks op beslisten toon; hij heeft de zaak rijpelijk overwogen en is tot de slotsom gkeomen, dat, nu Oliver er het bijgaand concept vast te stellen. Het ver haal is bij een inkomen van 709—/ 1000 10 pet., f 1000— 1500 30 pet., f 1501— 2000 50 pet., 2001—/ 2500 70 pet. en 2501 en hooger 100 pet. De meerderheid1 van B. en W. was voor de ze regefing terwijf dte minderheid geen ver haal of indien daartegen ernstige bezwaren mochten rijzen een veel soepeler regeldng te treifen. Wethouder Veldboer wilde de regeling van verhaal desnoods bij een inkomen van 1500 toe passen. De voorzitter zeide dat Alkmaar de kosten voor de buitengemeenten aanmerkelijik ver laagd heeft in het vertrouwen dat deze laat- ste zoo min mogeliijk verhaal willen toepas- sen, Deze gemeente heeft steeds getoond een bijzondter goed hart te bezitten voor de onderwijsblang-en en spreker zou het zeer op prijs stellen indien de gemeente ook werk zaam wildte zijn om het volgen van goed en degelijk onderwijs aan te moedigen. De heer Buis vond de voorgesteldie rege ling van verhaal niet billdj'k. Sipr. zou de maatstaf van het inkomen aanmerkelijk wil len verhoogen. D;. heer Koopman achtte verhaal niet ge wenscht. Indien de ouders de kinderen naar de H. B. S. sturen zooals voor enkele jaren terug geschied is dan moet de gemeente be talen plus minus 200 en kan niets verha- len. Indien de ouders bun kinderen niet naar de Handelsschool kunnen zenden omdat de ze gemeente alles of een groot gedteelte te rug neemt, dan zouden zij g-enoodzaakt zijn de kinderen naar andere scholen te sturen waarvoor de gemeente alles moet betalen Sipr. vermoed van de ouders dter tegen woordige leerlingen zulks nog niet, maar men staat er in de totekomst voor bloot. Spr. wenschte op grond dlaarvam geen verhaal. De heer Buis kon zich daarmedte vereeni gen, daar d Raad zijn standlpunt toch steeds kan wijzigen. Thans betrof het slechts 2 leerlingen; mocht de toeloop grooter worden en die lasten zwaarder, dan is herziening noodzakelijk en gewensc'ht. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht werd verworpen met 5 tegen stemmen die van beidte wethouders. Vaststelling verordtening als bedoeld m art. 31 der Woonwagenwet. De voorzitter deelde mede, dat naar aanleiding van de ge- ui-te klachten over de woonwagenbewoners die steeds te Rustenburg vertoeven B. en W. ter vaststelling aanbiedten een verordtening, waarbdj de politie beter kan optreden en de bewoners van woonwagens alleen kunnen vertoeven op plaatsen door of vanwege de politie aangewezen. De heer Broertjes had in de vorige verga- dering gewezen op een geschikt terrein. Spr. zou gaarne zien dat B. en W. of de politie daar geen gtebnuik van maakten alvorens de betrokken corporatie daarmedle in kennis is gesteld. De heer Buis dlrong er op aan, een be- paald terrein aan te wijzen en noemde in ver- band daarmede het plein bij de openbare school. De voorzitter was daar sterk tegen boven dien zou een vast kamp onze gemeente groo- te moeilijkhedten bezorg en. De groote plaat sen zijn daar beter voor geschikt. J>e zaak is maar het verblijf van woonwagenskampen te Rustenburg te weren en nu trachten B. en W. daarin te voorzien en zorgen, dat dte an dere ingezetenen dte lasten niet behooren over te nemen. Met algemeene stemmen werd daarop de verordening op de woonwagens vastgesteld. De voorzitter bracht ter tafel een schrijven van het Algemeen Armbestuur houdende me- dedeeling, dat het afwijzend heeft beschikt om voorschot of vergoeding te verstrekken voor reiskosten aan leerlingen dter ambachts- school. De voorzitter vroeg wat thans moet wor den gedaan. De heer Buis had dte verwachting uitge- sproken dat het zenden van het adres naar het anmbestuur geen uitstel voor belangheb- bendte zou medebrengen, dlaarom was het punt op de agenda geplaatst. De heer Koopman was er voor deze kleine tegemoetkoming nl. de reiskosten te vergoe- den. Het betrof een leerling, die bijzonder goed kan leeren. Spr. was een voorstander van goed onderwijs en zou gaarne zien, dat hier steun verieend werd. De heer Buis kon zich daarmede zeer goed vereenigen. In de toekomst kan elk geval op zich zelf beoordeeld worden en daar het een leerling betreft die buitengewoon goed kan leeren was spr. het met den heer Koopman eens. Wethouder van Diepen zeide het kost weer 100. De heer Koopman meende nu de Raad voor het hanaelsonderwijs een loyaal standlpunt heeft ingenomen zij ook consekwent behoort te blijven en het verzotek om vergoeding van reiskosten naar Alkmaar behoort in te willigen. niet meer is, Bode Volcker met zijn zaak te Antwerpen, zijn schepen te Antwerpen en zijn kennis van Antwerpen, de man is om hem te helpen, mits hij over het noodige geld kan beschikken. „Mijn leven wagen? Ik ben bereid dat hon- derdmaal te doen, als ik daarmede den man, die mij beroofd heeft, een poets kan bakken." „Goed, ga dan met me naar mijn kamer. We kunnen daar er vertrouwelijk over pra- ten," zegt Guy, die er nu vrijwel zeker van is, dat al mag Bode Volcker niet veel hebben voor het vaderland, hij heb een dozijn maal in de waagschaal zou zetten om zijn vijfhonderd duizend kronen terug te krijgen. Maar de beweegredenen van den man laten hem koud, als hij maar zeker is van zijn hulp. In Chesters kamer gekomen is de eerste vraag van den koopman: „Wat heeft u noodig?" „Geef me in de eerste plaats honderd kronen ten bate van Jan Haring, die me ge- holpen heeft om uw dochter uit Haarlem weg te krijgen." „Ik zal er hem duizend geven. En u heeft aanspraak op mijn hoogachting en vriend- schap, op alles wat ge behoeft, nu ge mijn Mina van schande en dood gered hebt," ant- woordt de koopman vol dankbaarheid. „Misschien wel uw leven!" „Ja, ook dat heb ik er voor over, om Alva een poets te bakken." „Luister dan naar me. En nadat op zijn aandrang Volcker een plechtige eed heeft ge- zworen alles geheim te houden, deelt hij hem alles mede, alles .wat in yerband staat mat Met 5 tegen 2 stemmen, die van de beide wethouders, werd het verzoek om vergoeding van reiskosten naar Alkmaar voor N. Zoon, aangenomen. Van Ged. Staten was bericht ingekomen dat wijziging in de verordening op het be- heer van het G. E. B. aan hun goedkeuring behoort te worden onderworpen. Tevens ver- namen zdj gaarne waarom de inning der ge- meentelijke inkomstenbelasting weder aan de Rijksadministratie was opgedragen. Tegen het opdragen van de administratie van het G. E. B. aan den gemeente-ontvanger be- staat geen bezwaar. ■Aan^Ged. Staten zullen de motieven hiervatn wordien kenbaar ge- maakt. Bij de rondvraag informeerde de heer Buis of reeds op verwijdering van prikkeldraad langs de openbare speelplaats was aange drongen, hetgeen bevestigehd werd beant- woord. De heer Sehaap vroeg of er geen toestem- ming verieend kon worden tot het plaatsen van een kast in de woning van den veld- wachter. Dit is geen overbodige luxe en nu er toch gewerkt wordt zou dat in een moeite doorgaan. Het betreft een bedrag van circa 30 en dan was er voldoende bergplaats De voorzitter deelde mede hedtenmiddag een dergelijk verzoek te hebben ontvangen en adviseerde tot inwilliging daar er eenvoudig elke gelegenheid ontbreekt. Met algemeene stemmen goedgevonden. De heer Ruijter kwam terug op de gepo- men beslissing waarbij dte verlichting van de kleine Dijk is afgewezen. Spr. erkende dat B. en W. hier handig te werk zijn gegaan maar zou toch deze zaak nog eens op een andere tnanier opgelost willen zien door het plaatsen van dte palen aan dte andere zijde van den weg. De voorzitter zeide dat handigheid niet in het spel was geweest; dte kosten en voor- waarden waren te bezwarend. Spr. zou in overleg met spr. deze zaak nader bezien en tijdig die zaken door B. en W. nader uitwer- ken. De heer Broertjes wenschte dat door het Gemeentebestuur stappen werdlen gedaan dat de menschen die om aansluitin# aan de waterleiding vragen apoediger worden ge- hoPpen. De voorzitter beloofde zijn medtewer- king. Daarna ging de raad in comite cn sloot de voorzitter onder hartelijken dank voor de aangename en prettige samenwerking, de vergadering. UIT EGMOND AAN ZEE. Met ingang van 1 October is de pastoor der oud-katholieke gemeente te Egmond aan Zee, die heer J. van der Oord, benoemd tot pastoor te Amsterdam. In zijn plaats is te Egmond aan Zee benoemd de heer B. A. van Kleef, thans pastoor te Amsterdam. WERKEN IN GOEDE RICHTING. Op een gehoudten Vergadering van de afd. Egmond aan Zee van de Controle Bond van Transport arbeiders en S. D. A. P. is beslo- ten tot voorlichting der visschersbevolking op te richten een advies bureau inzake belas- tingen en arbeidsrecht. Het is gebleken dat dit instituut meer dan noodzakelijk was en de te geven adviezen wordt kosteloos gegeven Het bureau is gevestigd Voorstraat No..5. Tevens is aan die Raad een adres gericht, met verzoek te bevorderen, dat een Gemeente- liike belasting-ophaal dienst wordt ingesteld. Hierdoor kan de met financieel sterke bevol- king wekelijks een gedeelte van den aanslag betalen, waardoor het loonsbeslag met de daaraan verbonder. groote kosten tot het mini mum worden beperkt. Het in het leven roepen van een Gemeente- lijke Arbeidsbeurs wordt wenschelijk geacht waardoor de visschersbevolking geen te ver- geefsche reizen moet maken naar IJmuiden om plaatsing te vinden alsmede voor die ar beiders die buiten Egmond een betrekking wil len aanvaarden b.v. te Alkmaar of omgeving. Verder zegt het adres, daar waar in tal van Gemeenten in de landen genoemde instelling zegenrijk werk verrichten wordt het althans, voor Egmond aan Zee tijd dit voorbeeld van die gemeenten te volgen. UIT ZUID-SCHARWOUDE. Dezer dagen vergaderde de schoolfeest- commissie ten lokale van den heer P. Kra mer. Alle leden waren aanwezig. Na de ge- bruikelijke opening, waarbij door den heer Du Bnrck, als voorzitter in korte trekken het doel der vergadering werd uiteengezet, werd meegedeeld, dat op de lijsten voor 330 was geteekend. Aan schoolfeestcenten, door de leerlingen bespaard, was ongeveer f 35 aanwezig, sa- men alzoo 365. Het vorige schoolfeest had ongeveer f 440 gekost, waarom het bestuur voorstelde, het feest zoodanig op te zetten, dat men met het beschikbare bedrag toe kon. Na eenige discussie werd besloten met 2 auto- Alva's standbeeld en Alva's schatten. Want hij wil dezen man, die in zijn belang zijn le ven op het spel wil zetten, ni(M slechts half in vertrouwen nemen. „Prachtig! Wat wilt u nu, dat ik doe?" vraagt de Antwerpenaar, terwijl zijn oogen schitteren bij het verhaal over Alva's verbor- gen schatten,waarbij de blijde gedachte aan de te behalen buit zijn koopmansgeest ver- vult. „Schiet er voor mij niet wat grooter be lang, wat meer interest over?" Zeker, interestzeshonderdduizend of, daar uw leven toch ook nog wel wat waard is, laten we er zevenhonderd-en vijftig dui zend van maken." „Uitstekend! Maar nu ter zaice! Waarmede kan ik u van dienst zijn?" „Ten eerste, want de tijd dringt, heb ik noodig, uitklaringspapieren, en liefst zoo gauw mogelijk, van Amsterdam voor de „Es- >eranza," die ik nog steeds in de Vlissingsche haven heb liggen. Kunt u me die verschaf- fen? „Van Amsterdam? Onmogelijk. Maar ik kan u aan uitklarings- en vrachtpapieren van Stockholm helpen.' „Dat zal twee weken duren. Geen haven dichterbij?" ,,Duinkerken? Daf neemt niet meer dan drie of vier dagen in beslag." „U heeft gelSjk," zegt Chester gemelijk, ,maar zien moet ik haar." „Ga dan over het water, dat is die eenige mogdijke weg," antwoordt Volcker „Nu goed, ik neern de sloep van de „Espe- <anza'U dat is een flinke roeiboojt? en ik zal bussen naar Den Haag en Scheveningen te t gaan met de kinderen der 6e en 7e klasse en die met April wettig de school hadden ver- laten. De kinderen der andere 5 klassen zul len per autobus naar Alkmaar worden ge bracht en weer gchaald en met de tram zul len zij verder naar Bergen en Bergen aan Zee gaan. Naast Bestuur en Ond-erwijzcnd personeel zullen de heeren P. Wonder en Jb, van Twuyver naar den Haag als geleiders niee- gaan. Een 20-tal geleiders gaven zich op voor de reis naar Bergen. Als vice-voorzitter werd herkozen de heer Jb. Korver. UIT BKOEK OP LANGENDIJK. In de Vrijdagmiddag gehouden raadszit- ting was de heer Bakker wegens ziekte af- wezi-g. De voorzitter deelde mede dat de uitdie- ping van de Burggracht nabij de Gerefor- meerde Kerk en enkele punten meer noordelijk is uitgevoerd en n-u ook nog het uitdiepec van de kolk der sluis ter hand zal worden genomen. Ten opzichte van het besluit tot het aan- brengen van een steiger aan de Polderkade stelden B. en W. voor dit niet uit te voeren. omdat schipper van der Heerik, ten wiens behoeve dit vooral zou geschieden, geen ge- noegen nam met de plaats daarvoor aange wezen. Werd goedgevoden. De stroomprijsverlaging, door de commis- sie voor de lichtbedrijven voorgesteld, werd zonder bespreking aanvaard. Ged. Staten berichtten, dat het onderzoik inzake het besluit tot aankoop van het per- ceeltje van Dorland nog niet afgeloopen is. De grondverkoop aan A. Schoon en H. Strijbis was goedgekeurd teruggekonipn, evenzoo de salarisbepaling voor den 2en amntenaar van den burgerlijken stand. Van den minister van onderwijs was be richt ingekomen, dat over 1924 een bedrag van 122,45 tekort genoten is. Van den inspecteur der directe belastiiigen was de mededeeling ingekomen, dat de gc raamde belastingopbrengst over 1926 is 35000. Een verzoek van de Gebrs.Wagenaar om 9 vierk. Meter water te mogen koopen, werd in handen van de commissie gestela. De wijziging op de begrooting van 1925 was met enkele administratieve bemerkingen terug gekomen. Ook de rekening over 1924 moest een 4- a 5-tal wijzigingen ondergaan, die echter geen invloed hebben op de vastgestelde eindcijfers. Ingekomen waren de verslagen over den toestand van de gemeente en de plaatselijke arbeidsbemiddeling. Het voorstel van B. en W. om voor de ver- eeniging voor vacantiekolcnies 500 uit te trekken werd de vorige vergadering door sta king van stemmen aangehouden. Het voorstel kwam nu opnieuw in behande ling en ook nu weer staakten de stemmen, waardoor het voorstel nu verworpen is. Het voorstel van den heer Ooijevaar om 20 uit te trekken voor elk kind dat uit deze gemeente ter verpleging opgenomen wordt tot een maximum van 2, werd daarna met al gemeene stemmen aangenomen. Overgegaan werd daarna tot het vaststel- len van een rooilijn voor de bebouwing aan dten dijk in het buitenland. Als zetters werden met algemeene stem- men herkozen de heeren C. Spaan en A. Gias As leden in de commissie tot wering van schoolverzuim werden herkozen de heeren Joh. Zaal, B. IJtsma, J. Srnak, G. Glas en K. Huiberts. De veranderde gemeenschappelijke regding door de gascommissie voorgesteld werd met algemeene stemmen aangenomen. Destijds was aan de Sluiskade een overpad verkocht naar een daarachter liggende ak- ker. Dit overpad komt nu midden in een der verkochte perceelen atdaar. Waar inmiddels de bedoelde akker twee eigenaren gekregen heeft, stelden B. en W. voor om twee paden beschikbaar te stellen, waardoor deze langs het bedoelde verkochte perceel kunnen loo pen. Werd goedgevonden. Daarna werd de vergadering gesloten. UIT HOORN. Bij de verbouwing van het perceel van den heer Rupert op het Groote Noord is een ei- genaardige verzameling oude munten geven- den-. De Vereeniging ter bevorderin-g der be- langen van slechth-oorenden (S. H.) heeft een vergadering belegd onder leiding van mevr. N. van de Berg-Kotte. Gesticht werd de ver eeniging „Westfriesland". Het reglemenl werd behandeld en vastgesteld. De contribu- tie werd bepaald op 2,50. In afwachtin-g tot de verkiezing van een definitief bestuur blijft het voorloopip- comite gehandhaafd. me goed in acht nemen in de allereerste plaats om harentwil. We moeten zorgen, dat zij niet nogmaals treurt over Guido Amati. Zorg hier intusschen goed voor dten boel Morgenochtend ben ik hier terug." Kapitein Andrea Blanco snelt na deze woorden uit het kantoor van Volcker en, aan boord van de „Esperanza" gekomen, haast hij zich de gedaante van kolonel Guido A-nia- ti aan te nemen, voorzoover hem dit mogelijk is. Want zijn verwondingen h-ebben hem zijn kleur do-en verliezen en buitengewone inspan- ning evenals buitengewone zorgen hebben rimipels op zijn voor hoofd doen verschijnen. Maar toch ligt een trek van grenzenloos geluk en blijde verwachting op het gelaat van den koene jongenman, als zijn boot, ge- roeid' door zes stoere kere'ls, met eb de Schel- de af vaart. Chester verlaait de boot o-p de ■dijk op ongeveer een halve mijl afstand van SandVliet. Daar is een mooie landingsplaats met sierlijke treden, die ten dienste van da- mesvoeten, een gemakkelijk pad naar het wa ter vormen. Een mooie weg, door populieren overschaduwd, voert naar het sierlijke kas- teeltje, dat Alva heeft doen bouwen als zo- merverbllijf voor zijn dochter. Het buis ligt boven op dte dijk, zoodat men vandaar een mooi gezicht heeft op de Schel- de. Een vleugel er van hangt zelfs boven het water, zoodat een boot onder de ramen er van kan aanleggen. Het is een tamelijk groot gebouw, bestaande uit een midenstuk en twee vleugels. Die wel ke zich boven het water verheft met zijn can ^nn^schemieij v^prgi^g balkoms scjiiint de Pogingen zullen worden aangewend om tijdens uitvoeringen en lezingen de beschik- king te krijgen over een groepstelefoon. Het Genealogisch Heraldisch Genoot- schap „De Nederlandsche Leeuw" heeft een excursie naar Hoorn en Enkhuizen gemaakt. Het gezelschap werd hier ten stadhuize offi- cieel ontvangen, waar burgemeester Bisschop de leden hartelijk verwelkomde, hierbij wij- zende op den rijkdom van onze stad aan his- torische monumentenherinneringen. De heer Beelaerts van Blokland danktf den burgemeester voor diens sympathieke toespraak en prees Hoorn als een stad van oudheidkundige beteekenis. Nadat het raadhuis was bezichtigd, werd het gezelschap gefotografeerd, waarna onder de deskundige leiding van den heer Kerk- meijer het Westfriesch museum en andere bouwwerken werden bezichtigd. UIT LIMMEN. Onder presidium van J. J. Nieuwenhuijzen, burgemeester, tevens secretaris, hield de Raad Vrijdagavond om 8.15 vergadering. Al len aanwezig. Ingekomen was een schrijven van Ged. Staten, waarin werd medegedeeld, dat zij een onderzoek hadden ingesteld omtrent de ge- meente-financien. Alles was accoord bevon- den. Van den Keuringsdienst voor Waren werd bericht, dat aan de gemeente wordt geresti- tueerd een bedrag van 45.85. Hierna werd mededeeling gedaan, dat geen bezwaar werd gemaakt tegen afsluiting in rekening-courant met het Noordhollandsch Landbouwcrediet te Alkmaar, inzake geld- leenin-g 10.000. Naar aanleiding van een vraag van wethou der Pepping, in de vorige vergadering ge daan inzake het pachtrecht, deelde de voorzit ter mede, dat er slechts een exemplaar is van het jachtcontract in den polder en dat dit contract berustte bij den pachter, die in Indie verblijf houdt. Uitloting geldleening 1910. Uitgeloot werd No. 11. De wijziging der begrooting dienst 1925 werd conform vastgesteld. Inzake dezen dienst werd medegedeeld1, dat deze sluit met een voordee-lig sal do van 13000. Hiervan is 10.000 echter een be- twiste vcrdering inzake belasting, welke door de Kroon "wordt beslist. De suppletoire begrooting van 1925 werd conform vastgesteld. Idem de begrooting dienst 1926. Hierna kwam in behandeling een voorstel van een crediet van 100 tot aanschaffen van leermiddelen voor de openbare lagere school. Hierbij is een staat van benoodigdheden overgelegd welke pl.m. 1000 vordert, doch B. en W. stellen voor om slechts 100 te geven over de begrooting. Zonder hoofde- l'ijke stemming goedgekeurd. Voorstel tot het verleenen van een crediet van J 430 tot aanschaffing van een schrijfma- chine voor de secretarie. B. en W. vragen dit crediet over 2 jaren, daar een machine op crediet van die termijn kan geleverd wordendit vordert wel een groote uitgaaf, doch de besparing is groot, men kan dan de kiezerslijsten zelf drukken, enz., zoodat deze machine zichzelf betaal-t. De heer Kuis is geen bewonderaar van crediet voor de gemeente, voorts zou spreker prijsopgave willen vragen van andere mer- ken, om daaruit een keuze te doen. Na uitvoerige discussie werd aan B. en W. een crediet tot 400 verieend en de verdere uitvoering aan het college opgeclrbgen. De voorzitter deelde mede, dat door den gemeente-opzichter is geklaagd over de lang- durige oplevering der verbouwing van de dokterswoning. B. en W. kregen machtigin-g om zoo noodig boetestelsel tee te passen. Hierna kwam in behandeling den toestand bij het Stet, naar aanleiding eener vraag van den heer Bakkum. B. en W. motieveerden hun zienswijze. Dc heer Bfkkum achtte den toestand on- houdbaar. Wethouder Pepping zeide^dat het wel een losp.aats, doch niet een opslagplaats is. Uit de discussie bleek, dat het grinthok moet worden vei-plaatst en het afvalhok Ipa- P'erhok) een andere plaats moet hebben. doch het leek niet zoo eenvoudig om een op- lossing te vinden. De voorzitter zeide, dat te zijn-er tijd wel een nieuwe schoeiing moet geplaatst worden, doch dit werk een groot bedrag kostte. als de wijzigingen worden anagenomen die Bakkum zich voorstelde. Wethouder Pepping was tegen verande- ring welke veel geld kest; z. i. is er, behalvt enke e dagen, ruimte genoeg. De vuilnisbelt verplaatsen is niet zoo eenvoudig, niemand apartementen te bevatten van de dochter des onaerkonings, de andere vleugel is, voor zoo- ver Guy bij nadering kan oordeelen, bestemd voor het dienstpersoneel en bevat de ke-uken en andere dienstvertrekken'van het huis. Het hoofdgebouw is blijkbaar ingericht voor re- ceptiezalen enz. Het geheel is een mooi, groot landhuis, gebouwd in Moorschen stijl en met Gostersche weelde uitgerust. Dit valt reeds van verre op, want aan den voorgevel zijn jalouzieen aangebracht om de zon buiten te houden en de ramen zijn hier en daar van versierd1 glas. Langs de dijk aan den voorkant van het huis is een mooi tuintje aangelegd en in de Meimaand, waarin men thans leeft, prijken de boomen met jong, frisch groen Hier en daar ziet men b'loemen, die na in de kas te znjn gekweekt, thans in den ko-uden grond zijn gezet. Heel aan het einde ligt een koe- peltje, met wilden wingerd1 begroeid1, dat uit- zicht geeft op het water. Daarop valt Guy's oog al spoedig, als hij rondkijkt, het huis zorgvuldig opnemend, voor hij inaar binnen gaat en door klopper of handgeklap, zooals in die dagen gewoonte is, het personeel van zijn komst in kennis stelt. Het wat aandachtiger in oogenschouw ne- mend ziet Chester, dat zich daar binnen een wit gewaad beweegt. Zijn tiefde doet hem vermoeden aan wie het behoort en zijn hart slaat sneller dan ooit, behalve als zij in zijn armen ligt. Een populier staat vlak bij de heining. Met behulp daarvan springt Guy vlug in den tuin en behoedzaam stelt hij zich verdekt op om den aanblik te genieten van een bekoorlijl schouwspel x-y— (Wordt vervolgdl.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5