Ha&gpljji. SEaagkramp. Met Dr. Van der Sleen ep reis. neclifzftken. KANTONGECHT TE ALKMAAR. Mondelige uitspraak van 25 Juni. J. D. S. te Alkmaar, sfraatschenderij, boete of 3 dagen hecht. H. G. K. te Uitgeest, overtreding Arbeids- wet, 15 boete of 7 dagen hecht. G. B. te Bergen, J. J. K. te Alkmaar H. A. S. te de Rijp, overtreding Ongevallen wet, de le en 2e ieder 30 bocte of 15 dagen hecht., de 3e 20 boete of 10 dagen hecht. H. V. Jz. en C. G. Az. te Egmond aan Zee J. B. te Anna-Paulowna, C. de W., G. T. en H. D. te Alkmaar, lcopen over verboden grond, de le 6 boete of 3 dagen hecht., de 2e 6 en 12 boete of 3 en 6 dagen hecht. de 3e, 4e en 5e ieder 3 boete of 3 dagen hecht., de 6e 2 boete of 1 dag hecht. W. v. L. te Amsterdam, J. de V. te Alk maar, dronkenschap, de le 5 en 3 boete of 2X3 dagen hecht., de 2e 7 bocte of 3 da gen hecht. E. G., J. v. d. E., J. de G. en L R. te Uit geest, J. J. S. te Oudorp, overtreding Bouw verordening, de le 2 X 2 boete of 2 X - dagen hecht., de 2e en 3e ieder 2 boete of 2 dagen hecht., de 4e 3 X 2 boete of 3 X dagen hecht., de 5e 5 X 1 boete of 1 dag hecht. A. L. B. te Heiloo, J. de G. te Egmond aan den Hoef, J. W. S. te Schoorl, J. C. C. te'Hil legem, J. T. te Castricum, G. H. T. te Heems kerk, J. M. K., A. J. en J. S. te Alkmaar, M. J. P. en S. P. V. ie Warmenhuizen, J. O. te Sint Pancras, W. P. E. L. te Dordrecht, P. J. S. te Callantsoog. W. T. en A. N. te Amsterdam, I. V. te Graft, overtreding Poli ticverordening, de 1, 12e en 15e ieder 10 boete of 5 dagen hecht., de 2e en 5e eider 8 boete of 4 dagen hecht., de 3e, 4e en 13e ieder 12 boete of 6 dagen hecht., de be en 9e ieder 6 boete of 3 dagen hecht., de 7e en 8e ieder 3 boete of 3 dagen hecht., de lOe, lie, 14e en 17e ieder 4 boete of 4 dagen hecht., de 16e 16 boete of 8 dagen hecht. G. G A. te Noordwijkbinnen, A. K. te Ber gen aan Zee, H. B., C. Zl, J. S, T. H. L. J. M., A. G. en C. J. B. te Bergen, A. B. te Lknmen, J. B. te Heemskerk, J. M. te Oud- carspel, J. C. B. te Hekter, J. P. te Alkmaar, A. N. v. d. K. te Zijpe. J. O. te Sint Pancras, C. J. te Beemster, P. H. B. te Akersloot, over treding Motor- en Rijwielwet, de le, 4e, 5e 6e, 7c, 8e, 9e, lOe, lie, 14e en 17e ieder bode of 4 dagen hecht., de 2e 3 boete of 3 dagen hecht., de 3e 4 en 12 boete of 1 en 2 weken tuchtschool, de 12e 6 book of dagen hecht., de 13e 4 en 6 boete of 2 en 3 dagen hecht., de 15e 2 X 3 boete of 2 X 3 dagen hecht., de 16e 25 boete of 12 dagen hecht., de 18e 15 boete of 7 dagen hecht met toewijzing der civiele vordering tot een bedrag van 25. VOOF DEN KANTONRECHTER Zitting van 25 Juni. DE VROUWENHATENDE HOND. Heden kregen we als introductie van de fceer weigevulde en geanimeerde zitting, voortzetting van de zaak tegen den Berger boekhandelaar, wiens hond een dame 'n stuk uit haar mantel geknauwd had. Na'verhoor van den thar.s verschenen getuige Jansen werd de boekhandelaar tot f 15 boete of 10 dagen hechtenis en schadebetaling van 5.50 veroordyeld. 'N DRUK PROCES. Ook werd verder behandeld de verzetzaak van een Castricummer rentenier, wegens het toebrengen van schade aan het bollengewas van Twisk door den gelen herdershonc van genoemden rentenier. In deze zaak werden heel wat woorden gewisseld, maar het slot was de veroordee- ling van den opposant, echter thans slechts tot f 6 boete of 3 dagen hechtenis. DAI LOOPT IN DE PAPIEREN. Daama werd voortgezet de behandeling van de zaakjes tegen den cafehouder en win kelier op Runxputte. Deze man had zonder vergunning met zijn koopwaar geexposeerd op den openbaren weg. Veldwachter Gerritsen had hem gedurende 3 dagen op verschillende uren geverbali- seerd. De ambtenaar legde 7 overtredingen fen laste en vorderde met elkander 58 gulden. De kantonrechter recideerde die overtre dingen tot 3 en veroordeelde den man in totaal tot f 48 boete of 36 dagen hechtenis. OP ALLE SLAKKEN WORDT ZOUT GELEGD. Vief landbouwers uit Heer-Hugowaard stonden terecht wegens het feit, dat zij bij de ophefbrug van de door hen bestuurd kaasfabriek „Ons Belang" hiervan geen ntcdedeeiing hadden gedaan aan het secreta- riaat van de Kamer van Koophandel. De secretaris was van meening geweest, dat hij zulks behoorlijk had bekend gemaakt, doch dit scheen niet het geval te zijn. Drie landbouwers werden tot 5 boete of 3 da gen hechtenis veroordeeld en een hunner werd vrijgesp'-oken. VOORZICHTIGHEID IS DE MOEDER VAN DE PORCELEINKAST. Een chauffeur van een autobus had op 10 Maart op de Loet onder Uitgeest een aan den kant van den weg bij zijn rijwiel staan- den kruidenier aangereden. De man leed schade aan lijf en kleeren en redameerde nu f 45 schadevergoeding. Deze werd hen toe- gewezen tot een bedrag van -f 25 en de chauffeur tot 15 boete of 7 dagen veroor deeld, voor intrekkrag van het rijbewijs wer den ditmaal geen termen gevonden. DE ARBEIDSLIJST VERGETEN. Twee werkgevers, resp. te Alkmaar en te Bergen woonachtig. hadden verzuimd, de (hen verstrekte arbeidsfijst behoorlijk bij te houden. - Met deze nalatigheid wordt geen gekheid gemaakt, zooals bleek uit de straf, f 30 boete of 15 dagen hechtenis voor ieder. DE WANDELAAR OP VERBODEN PADEN. Alweer stond de rentenier uit Heiloo terecht omdat hij zich buiten de wegen en paden had begeven. Geeischt werd thans 12 boete of 6 dagen hechtenis. De verdachte beweerde genoodzaakt te zijn die paden te gebruiken om naar zijn aardappelland te kunnen komen. Op grond van dit verweer en de verdere behandeling der zaak bepaald op 23 Juli. ZIJ WENSCHTE NIET GELAAFD TE WORDEN DOOR DE PROV1NCIALE. Een drietal buitenbewoners, resp. uit Oudorp en Uitgeest afkomstig. mocsten terecht staan Door het Maagpoeder van APOTHEKER BOOM zijn reeds duizende maaglijders ge- nezen van maagpijn, maagkramp, zuur, hart- water en slechte spijsvertering. Verkrijgbaar in de meeste Apotneken en Drogistwinkels a 1.25 per gesloten blikken doos. ter zake verzuimd te hebben hun perceelen aan te sluiten bij de prov. waterleiding. De ingebrachte bezwaren waren niet af- doende en dus werden de delinquenfen ver oordeeld. De man uit Oudorp tot 5 X 1 of 5 X 1 dag hechtenis. De Uitgeestenaren tot 3 X 2 of 3 X 2 dagen en f 2 boete of 2 dagen hechtenis. TE VEEL GEPIMPELD. Een beschonken zwerver te De Rijp, we gens dronkenschap ingerekend en opgebor- gen,- bleek een onverbeterlijke dronkaard te zijn werd dan ook stevig aangepakt en ver oordeeld tot 3 dagen hechtenis en 1 jaar opzending naar een rijkswerkinrichting. DE BURGEMEESTER SCHROK ER VAN. Een automobilist' uit Schoorl, die altijd veel haast schijnt te hebben, reed op 5 Juni door de Smalle Dorpsstraat te Schermerhom met een vaartje van 40 K.M. zooals door den veldwachter chronometrisch werd gecontro- leerd. Het maximum is maar 15 Kilometer, dus zat de bestuurder er tusschen. Volgens den veldwachter schrok de bur- gemeester er in hoogstdezelfs eigen persoon van, zoo'n vaart als de jutomobiel had, doch naar meening van den overtreder was de burgemeester geschrokken, omdat v. Leeuwen zoo hard „stop" had gebruld. De driftige autorijder werd veroordeeld tot 12 boete of 6 dagen hechtenis. DIE LIEEHEBBER1J KUNNEN ZE WEL STAKEN. r Met groote kracht wordt thans opgetreden tegen de amateur hengelaars aan den Lange- dijken. Heden stonden wederom van die harts- tochtelijke visschers terecht enkel en alleen omdat zij in een roeibootje hengels tot ge- bruik gereed hadden vervoerd. De geattra- peerden stonden heden terecht en gingen ge- weldig te keer, maar te ambtenaar hield voet bij stuk en vorderde tegen twee hunner ieaer f 75 boete of 30 dagen en tegen nummer 3 40 boete of 20 dagen hechtenis met ver- beurdverklaring van de hengels. Uitspraak 7 Juli. HIJ GEVOELDE ZICH NIET LEKKER. Een 58-jarige sjovel gekleede zwerver stond terecht ter zake openbare dronkenschap te Alkmaar op 17 Juni. Hij was daar in kenme- lijke staat van gehouden en opgebracht. Hij beweerde nu geen misbruiker te zijn, doch hij gevoelde zich dien dag ongesteld en had toen geprobeerd zijn ziekte met 'n flinke borrel te kunnen bestrijden. De kantonrech ter wilde geen bewondering voor deze ge- neesmethode, doch legde den man slechts 3 boete of 3 dagen hechtenis op. Later, toen hij reeds lang vertrokken was, kwam zijn naam "nog eens voor op de rol, alweer wegens drankmisbruik. Het schijnt dus, dat hij nog al dikwerf behoefte aan dat geneesmiddel heeft. Hij werd nu veroordeek tot 5 boete of 3 dagen hechtenis. EEN WAARSCHUWING VOOR FIETSERS. Een jongmensch te Lemmer als kanfoor- bediende werkzaam, stond terecht, omdat hi zich op 3 Juni met zijn rijwiel had laten voorttrekken door een automobiel. Het is echter in de gemeente Alkmaar verboden, zich op die wijze te doen voortbewegen en dus werd de op zijn gemak gestelde fictser veroordeeld tot 3 boete of 3 dagen hecht. x. BIJ DEN SHEIKH VAN DHU CANOE, ARMESLEY BAAI, ERYTHREA. Een diepe baai, door hooge bergen omge- ven! Wat een gezich na een maand tusschen zee en eilanden. Een kleinere inham, anke- ren vlak bij den wal, waar boomen staan, eigenlijk struiken, azalea model, maar dan 2X(, a 3 M. hoog. Aan de kust een herder met een kudde gei- ten, een groote neger in witte burnous. Een karavaan beladen kanieelen, een stuk of tien, trekken langs en verdwijnen in een breede diepe klocf. Even verder een paradijsboschje, lepelaars, zilverrejgers, peliltanen en gazelle- sporen. Om zes uur zijn wij al aan den wal, ver- welkomd door twee negervrouwen in abso- luut onverstaanbaar dialect. Wij trekken recht den heuvelrug op, mouwsgierig naar de azalea-in-het-groot- struiken. Het blijken mimosa-soorten te zijn in vollen bloei. De bloem is een geel of wit bolletje, zoo groot als een knikker. De blaad- jes zijn ongeloofelijk klein, vandaar het grau- we uiterlijk van het geheel. Maar dorens! zoo van 5 tot 7 c.M. lang, zooiefs als de christusdoom van onze tuiniers. Maar daar- omheen fladderen vlinders, prachtvlinders in allerlei kleuren, gonzen kevers en sjirpende spricikhanen. Alles leeft rondom ons heen. Gieren en wouwen kringen boven onze hoof- den. Kleine zangvogeltjes met prachtige kleu ren kwinkeleeren overal. Hier en daar han- gen aan de uiteinden der dunste takjes de nesten der wevervogels, van droog gras ge- vlochten. de opening onderin: tegen het slan- gengevaar. Een vogel als een trapgans stapt voor ons door de „boomsteppe" zooals dit terrein hoort betiteld te worden, maar juist als ik de buks ophef klinken menschenstem- men. Fen vijftigtal kalveren, dooi* i>egerjongens begeleid, komt enze richting uit en ons soep- .'leesch vliegt hoog over de boomen weg. Kalveren en jongens zijn allemaal doods- bang voor ons, dus maar verder naar een heuveltop in de verte, om het land eens te overzien, dat is zoo mijn gewoonte. En het pakt weer goed uit. Even beneden den top in een klein dal ligt een negerd'orp. Spiemaakte Icinders spelen tusschen de ronde bijenkorf- achtige hutten, vrouwen loopen heen en weer van hun naar stal, meest alleen gekleed in van de heupen afhangende lendendoek, hals- ketting, kralen en een zilveren of gouden knop in den neusvleugel. Men heeft ons nog niet gezien en wij nemen op ons gemak het gezellige tooneeltje op totdat een der jongens cms bemerkt. Een schrille kreet, wijzai in onze richting en alles ve'rdwijnr. Dat zegt genoeg en aus vestigen wij onze aatidacht op den anderen kant. De heuvel daalt er af naar een groote vlakte, de kant waarvan wij gekomen zijn is met tallooze paden door- kruist, waarvan de meeste gaan in de rich- ting der groote kloof. Dicht bij zee zien wij daaruit telkens kud- den geiten en thans ook runderen, een zebu- soort, te voorschijn komen. Hier en daar ook menschen, de mamnen in 't wit, de vrouwen meest in 't rood, lenden doek en ander doek over hoofd en schouders geslagen. Straks zullen wij eens in die kloof gaan kijken, waar wel water de groote attrac- tie zal zijn. Eerst maken wij nog een om- wegje naar den wilden kant. Al gauw stoo- ten wij een pear gezdlen op, die zijn hier blij'kbaar overal algemeen. Dan een eigen- aardig mengelmoes van geluiden, geblaf, ge- gil, gekrijsch. Voorzichtig kijken wij over een richel. Daai- is een troep apen aan't bessenplukken. Een stuk. of 15. Bavianen zijn het. Een paar cud'e en ettelijke jonge mannetjes, wijfjes dito, twee met een jeng. Eenig zooals die jonge diertjes zich vastklemmen aan de buik- zijde van moeder, die rustig op en af klautert in de „jujubier" en de kleine besjes in haar wangzakken bergt. Een minuut of vijf ge- nieten wij door onze kijkers, dan krijgt een ons in de gaten en gaat de heele bende op den loop, telkens even stilstaande om al kef- fends ons de huid vol te schelden. Even ver der weer twee gazellen. Met groote sprongen den heuvel op. Pracht- diertjes toch. Bovenop staan ze ons even recht aan te kijken en dan hooren wij de steenen weer ratelen door hun vlucht aan den ande ren kant. Langzaani gaat het verder tusschen de d'oornige struiken. Een haas springt weg. Ei genlijk zie je eerst twee ezelsooren, en daar blijkt dan ecu haas aan vast te zitten. Rennen op leven en dood, heuvel af, heuvel op en daar, een paar honderd meter verder, komt hij bijna in botsing meteen hyena! De hooge schoft, gestreepte flanken, het kruipe- rige van het heele beest laten geen ooganblik twijfel. Wij waren te verbaasd om te schieten. Anderszijn schedel is een disideratum voor mijn collectie en de huidik heb ze al vaak met bewondering in handen gehad. Dat was een rijke morgen! Maar de mid- dag zou ook goea worden. Wij stcken de vlakte dwars over naar het zee-einde der kloof. Telkens komen wij neger- vrouwentegen, die water meedragen in zak- ken van* geitevel en die van de zeeidelingen nog geen blousjes hebben gekregen. Ze zijn trouwens allemaal den besten leeftijd gepas- seerd, naar Hollandsche maat boven de 50 hier misschien boven de dertig. Langs een steil rotspaadje dalen wij in de kloof af te midden van een kudde runderen en geiten, waarvan de eerste gehikkig erg schuw zijn. Beneden! Wat een gezicht! Zeker een 1000 runderen. honderden geiten en tien talfen negers, Arhbieren en negervrouwen dnik bezig bij diepe gaten in den zandigen bodem der kloof. Een kerel zit 2 a 3 M. on der den grond en vult de leeren brandemmer- tjes, die door drie handen boven worden gebracht en uitgestort in aarden kommen van ongeveer 1.25 M. middenlijn, waaruit tel kens 5 of 6 koeien drinken. De waterputters zingen bij hun werk, haastig ,in afgestoofen rhythme, de beesten die niet aan/de beurt zijn moeten met de zweep worden weggehouden en worden daarbij ook vriendelijk maar met nadruk toegesproken. Een kameel die niet wil opstaan en een an der die niet wil gaan liggen, verzorgen de baspartij, tei-wijl de schrille klanken van deze pracht jazz-band komen uit de kelen van een stel ezeltjes, die door hun rood-om hulde gebiedsters met meer water worden be laden dan hen lief is. De camera's werken als mitrailleurs. De menschen zijn vriendelijk, de runderen wild en sterk met reuzenhorens, zenuwachtig van dorst, dus uitkijken is dc boodschap. Ik sta bovenop en reuzenkei iets aan den zijkant van het dal veilig uit het gedrang te fotograieeren als mijn vrouw mij roept. Een groote kring is vrij. In het midden mijn vrouw en mijn geweerdrager, de laatste in druk gesprek met twee Arabieren. Wij wor den voorgesteld aan Sheikh Achmed Ismoel en zijn broer. Aangenaam kennis te maken, interessant land1, mooi vee, brengt onze vriend over. Jullie mooi schip, ons arme her ders. Geen mooi geweer (mijn boy had hem a! verteld, dat mijn Mauserbuks 5 patronen be vatte en op 200 M. een mormddier raakte). Toen vragen wat wij deden. Even in de ca mera laten kijken en zij dadelijk ruim baan gemaakt vcor alles wat wij fotografeeren wil den. Maar de vrouwen en meisjes waren da delijk weggestuurd. Daar ik graag het dorp wilde zien en een stuk vee koopen voor proviand. vroeg ik den Sheikh of hij ons schip wilde zien, welke uit- noodiging dadelijk werd aangenomen. Eerst een slok gedronken en touwtie weg. Onder- tusschen moest natuurlijk de voortreffelijk- heid van het geweer gedemonstreerd en wek- te groote bewondering, vooral het wegvlie- gen der hulzen na elk schot. Al pratend en gesticuleerend' wei'd het strand bereikt. Onze brave motorlaunch bracht de nieuwe gasten aan boord. Daar- over later. Dr. W. G. N. VAN DER SLEEN. eeniging Lijempf, voor hun gewaardeerde medewerking tot deze uitnemend geslaagde uitvoering, waarmee den gevangenen een on- vergetelijk uur was geschonken. AANSLUIT1NG LEERPLICHT- EN ARBEIDSWET. Het Haagsch Comite van actie voor aan- sluiting van Leerplicht- en Arbeidswet heeft Zaterdag met de afgevaardigden van een groot aantal onderwijs- en opvoedingsvereeni- gingen vergaderd. Besloten werd tot oprichting van een lan- delijk comite van actie voor hetzelfde doel, waarin het dagelijksch bestuur van het Haag- sche Comite en een afgevaardigde van elke aangesloten Vereeniging zitting zullen heb ben. Voorts werd behandeld een concept-adres aan de regeering, het houden van openbare vergaderingen in die groote steden en andere -propaganaa-middelen tot bereiking van het doel. ONWETTIGE TOELATING TOT LAGERE SCHOLEN. Mejuffrouw Westerman, lid van de Tweede Kamer, heeft den minister van onderwijs, kun- sten en wetenschappen de volgende vragen gesteld lo. Is het den minister bekend, dat er la gere scholen zijn, waarop kinderen zijn of worden toegelaten, die nog niet den mini- mum-leeftijd hadden of hebben bereikt, om- schreven in het Koninklijk besluit van 13 De cember 1920 no. 37, ingevolge art. 11 der Lager-onderwijswet 1920 (zooals dat besluit is gewijzigd)? 2o. Zoo ja, heeft de minister dan reeds maatregelen getroffen, om aan dezen onwet- tigen toestand een eind te maken, o.a. door aan de inspecteurs van het lager onderwijs opdracht te geven, die kinderen van de school te verwijderen en zoo noodig door inhouding van subsidie? 3o. Is de minister bereid, een onderzoek te doen instellen naar de uitgebreidheid van de zen toestand? Gemengd Nieiiws OPENLUCHT-MUZIEKUITVOERING VOOR GEVANGENEN. Sedert eenige jaren zijn voor de gedetineer- den in de bizondere strafgevangenis te Leeu- warden reeds herhaaldelijk in het kerkgebouw uitvoeringen gegeven door plaatselijke mu- ziek- en zangvereenigingen. Zaterdagmiddag is thans voor de eerste maal een openlucht- uitvoering gegeven tusschen de beide wandel- plaatsen en wel door het harmo-nie-orkest der muziekvereeniging Lijempf te Leeuwar- den, die alle gedetineerden, zittende onder de lommerrijke lindeboomen, hebben bijgewoond. Het orkest bestond uit 45 geemployeerden der Lijempf-fabriek cn stond onder leiding van den heer P. van Leeuwen, kapelmeester van de stafmuziek van het le regiment infanterie te Assen. Na afloop bracht de voorzitter van het col lege van regenten, mr. D. van Welderen ba ron Rengers, den dank van het college en van de directie aan den kapelmeester en aan den heer K. Philips, den „vader" der muziekver- PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Verordening op het wegenfonds. Bij besluit der Prov. Staten van 2 Decem ber 1925, betreffende den aanleg van een primair wegennet in Noord-Holland, werden Ged. Staten onder meer uitgenoodigd nadere voorstellen te doen omtrent de vaststelling eener regeling van het beheer van het fonds ter bestrijding van de kosten van aanleg van wegen en het dienstbaar maken van de daarin gestorte gelden aan de uitvoering van het vastgestelde wegenplan. Aan die uitnoodiging gevolg gevende, her- inneren Ged. Staten er aan, dat ten behoeve van hgt bedoelde fonds, waarvan zij voor het eerst melding maakten in hun memorie van antwoord op het afdeelingsverslag aangaan- de het voorstel tot overneming van den Zaari- landschen Conimunicatieweg, op de provin ciate begrooting voor 1925 ileds eene stor ting van 2.250.000 en op die voor 1926 eene storting van 750-000 is uitgetrokken. Laastbedoelde storting kan beschouwd wor den als de eerste der jaarlijksche reeks, waar toe de Prov. Staten bij haar in den aanvang van dit voorstel genoemd besluit V besloot. Het beheer van het fonds dient overeeukom- stig artikel 154 der Proviciale Wet door Ged. Staten te worden gevoerd, gelijk artikel 1 der bijgevoegde ontwerp-vreordening bepaalt De artikelen 2 en 3 stellen vervolgens vast, welke baten aan het fonds zullen toevloeien en welke uitgaven ten laste daarvan zullen worden gebracht. Deze voorschriften zijn in overeenstemming met de bestemming van het fonds, zooals dezo in onze voordracht van 7 October 1925 aangaande het wegenbeheer nader is omschreven. Als baten zal het fonds in de eerste plaats ontvangen de voor 1925 reeds beschikbaar gestelde som van 2.250.000 en voorts de bo ven reeds genoemde jaarlijksche uitkeering van 750.000 uit de gewone middelen der provincie, terwijl ook de opbrengst der leenin gen, welke de provincie ten behoeve van deu aanleg van het fonds gekweekte renten aan het fonds ten goede moeten komen, terwijl het de bedoeling is, dat het aandeel der provincie in de opbrengst der Rijkswegenbelasting, voor zoover het niet tot bestrijding der kosten van onderhoud van primaire wegen wordt aan-, gewend* of voor andere doeleinden besteed, eveneens ten bate van het fonds wordt ge bracht. Het juiste bedrag dezer bate zal jaar- lijks, bij de vaststelling der begrooting, door de Staten kunnen worden vastgesteld. BUITENGEWONE ALGEMEEl^E VER- GADERING VAN HET KON. NED. GYM. VERBOND- De gister in de Industrieele Club te Am sterdam gehouden buitengewone algemeene vergadering van het K.N.G.V. trok veel be- langstelling. Over het eerst punt van de agen da n.l. de vraag van enkelvoudige of dubbele indeeling (tumkringen of turnkringen en ge- westen) werd al dadelijk druk gediscussieerd De heer Pliimer, lid van het Dag. Bondsbe- stuur verdedigde de dubbele indeeling. Dok- ter van Minden (gewest Noord Holland) wees er op dat deze kwestie niet ter sprake zou zijn gebracht indien de regeering het sub sidie verleden jaar niet had ingetrokken. Op verschillende gronden bepleitte spr. de dubbe le indeeling. Toch kwamen er vele voorstanders van de enkelvoudige indeeling aan het woord, waar- toe vooral de Rotterdamsche en andere, Z - Hollandsche afgevaardigden behoorden. "Na langdurige besprekingen werd met 38 tegen 17 stemmen besloten tot enkelvoudige indee ling. Door deze beslissing is de organisatievorm van het K. N. G. V. geheel gewijzigd. De op- heffing van de gewesten beteekent een belang- rijke versterking van de medezeggingschap der vereenigingen, daar de komende bonds- vergaderingen toch samengesteld zullen wor den uit de afgevaardigden van de turnkrin gen. Deze laatsten zijn dc vereenigingsafge- vaardigden. Vervolgens was aan de orde de samenstel- ling van het bestuur, waarbij de volgende be slissing genomen werd: Het Bondsbestuur zal samengesteld zijn uit: a. een dagelijksch bondsbestuur, bestaande uit voorzitter, secretaris, penningmeester en vice-voorzitter. b. drie technische leden, c. 4 commissaris- son Bij het pun! samrntf(Hing van de Bonds- vergadering werd na eenige besprekingen be sloten om de turnkringen in verhouding tot hun ledenaantallen te verdeelen in 3 catego- rieen, n.l. kleine, middelmatige en groote. De ze kringafgevaardigden zullen dan de Bonds' vergadering vormen. Bij de verkiezing van den Bondsvoorzitter deelde de heer Van Zuylen (Bondspenmng- meester) mede, namens de heeren Vis en Pliimer, dat zij onder geen beding een candt- datuur aanvaarden, indien de heer v. d. Meu- len niet gekozen wordt. Bij de stemming blijkt, dat op Mr. N- Groenewegen 31 en op den heer L. B. v.d. Meulen 21 stemmen zijn uitgebraCht. De heer Groenewegen nam deze benoeming aan. Gekozen werden nog: de heeren J M Scheffer, als secretaris, L. J. A. van Ekeren penningmeester, Dr. J. H. O. Reys, vice- voorzitter. Als technische bestuursleden werden geko- zen de heeren J. Sormer, W. Boer en H. Heu kers. Tot commissarissen werden benoemd de heeren Dr. A. Weinberg, De Gaaf, Steyns er J- Hop. Te circa vijf uur sloot de voorzitter de ver gadering. HET NEDERLANDSCHE ESKADER TE KIEL. Men meldt aan de N. R. Crt.: De ontvangst te Kiel van het Nederland- sche oefeningseskader, onder bevel van vice- admiraal C. Fock, is schitterend. Aan den vice-admiraal is gedurende het verblijf een Duitsch zeeofficier toegevoegd, en ieder schip heeft de beschikking over een zg. verbin- dings-officier, die zich belast met dingen van allerlei aard, en tver eenige Duitsche marine- schepelingen, die de communicatie met de Duitsche schepen onderhouden. Bij binnen- komst van het eskader werd een gedrukt feest- programma uitgereikt. Er is een diner en een namiddagthe bij den Nederlandschen consul, den heer Sartori, een lunch en een bal bij den marine-stationshoofdeommandant, vice- admiraal Raeder. Voorts wordt een lunch aangeboden door het gemeentebestuur, en een feest aan boord van het Duitsche vlaggeschip Elsasz. Voor de bemanning zijn bioscoop- voorstellingen, zeilwedstriiden en een bier- avond georganiseerd. De beleefdheden worden officieel, gerecipro- ceerd door een lunch en een diner,* gegeven door admiraal Fock op Dinsdag a.s., en door een feest aan boord van de Heemskerk. HET WAPEN DER MARECHAUSSEE. Het Tweede Kamerlid Van Rappard heeft den minister van oorlog de volgende vragen gesteld. Is het waar, dat er plannen bestaan, otn het wapen der marechaussee bij het ministe- rie van justitie onder te brengen? Zoo ja, is de minister bereid, geen beslis- sende stappen in deze richting te doen, alvo- rens de Kamer daarover is r hoord? WHk AARDBEVING TE FADANG. Bij een hevige aardbeving te Padang zijn een huis, eenige in'-andsche woningen en de voorgevel van het gebouw van den Raad van Justitie aldaar ingestort. De pilaren zijn ge- seheurd.*De kapel van het Zsuterhuis is ern- tig gescheurd en onbruikbaar geworden. Een muur vie! op een huis. De Pasar Gedang is gedeeltelijk ingezakt. Een kind werd gewond. In Solok en Fort-de-Kock zijn huizen inge stort. Uit Padang Padjang wordt een nieuwe krachtige beving gemeld. VOOR BEHOEFTIGE OUD-REDDERS. Het hdodfbestuur van het Helden-der-Zee- fonds Dorus Rijkers deeltm ede, dat onder zijn beheer is gevormd het „D. v. W.-fonds"; groot 12,000, geschonken door een mildda- ciige dame te 's-Gravenha-ge, met het doel lrieruit gedurende drie achterenvolgende jaren en tegemoetkoming van 4 per week uit te keeren aan de 20 gezinnen van behoeftige oud-redders van schipbreukelingen en hun weduwen. die voor een ondersteuning uit het Dorus Rijkersfonds in aanmerking komen, maar voorloopig nog niet door dit fonds kun- rcn worden geholpen en ook van geen enkel fonds onaerstand genieten. U1TOEFENING VAN DE TANDPROTHESE. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend het ar.ngekondigde wetsontwerp tot herzie- mtig van de uitvoering van de wet van 29 Juni 1925. GROND WEGGEZAKT. Ten gevolge van de overstrooming in het begin van het jaar is onder twee huizen in de Puteanusstraat te Venlo de grond heeleir3al weggezakt of weggespoeld. De huizen zwe- ven in de lucnt en worden slechts gesteund door de belendende gehouwen. Daar de huizen geen scheuren vertoonen, werd het ongt^al eerst nu bemerkt. De bewoners zijn aange- zegd, de huizen te ontruimen. PROVINVIALE REKENING OVER 1924. Ged Staten stellen voor de provinciate re- kening over 1924 goed te keuren. De inkom- sten zijn 28.057.449, de uitgaven f 25.982.38, zoodat het batig saldo is 2.075.069. HOE TIEN SIGAREN f 150.— BOETE KUNNEN OPLEVEREN. „Trois de ellende, die deze Banderollewet over onze hoofden brengt, zullen wij door- gaan, tot het bittere einde met onze actie", aldus sprak de heer S. Ossendrijver op d< protestvergadering tegen de Tabakswet, uit- geschreven door den Bond van Kleinfabrikan- ten in de Sigarenindustrie te Amsterdam. Ei- ke Tabakswet doet kwaad aan de industrie, meende spr. De directe aanleiding tot deze vergade ring waren de hooge boeten, die voor den po- litierechter tegen een 20 tal overtreders van de Tabakswet waren geeischt (en opgelegd). De minimum boete, die staat op het vervoe- ren van sigaren of tabak, niet voorziCn van banderolles, of zonder geleidebiljet, is /.100. Het uitslaan van sigaren onder dezelfde om- standigheden moet met minstens 50 ge- straft worden. Aldus kon aan iemand, die met 10 ongebandcrolleerde sigaren uit zijn win- -if, 1 4

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7